kendi doğrularımızı nasıl değiştirebiliriz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde ranaizm tarafından oluşturulan kendi doğrularımızı nasıl değiştirebiliriz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,219 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı kendi doğrularımızı nasıl değiştirebiliriz?
Konbuyu başlatan ranaizm
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

ranaizm

Felsefe.net
Yeni Üye
bir takım davranışların yada adüşüncelerin yanlış oldugunu bildigimiz takdirde hala yanlışa inanmaya devam ediyorsak bunu nasıl düzeltebiliriz ? yardımcı olurmusunuz. kendimi degistirmek icin ne yapmam lazım ya da neyi yapmamam gerekir sizce?

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Öncelikle tek bir doğrunun olmadığını kabul ederek,2.si doğruların; hayatların yaşayışları, farklı kültürler,geleneklere ve hatta zamana göre değiştiğini bilmek ve fazla kitap okumak.
Devamında otomatikman görüşlerinde değişecektir.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Bir şeyin yanlış olduğunu biliyorsan o şeyin yanlış olduğuna inanıyorsundur. Ancak bir şeyin yanlış olduğunu bile bile yapmaya devam etmek aptalca bir davranıştır.

Kendini değiştiremezsin, kendin değişirsin. Değişim yönünü ve hızını belirlemek için bilmek, deneyimlemek ve farkında olmak gerekir. Enerjini değişmek istediğin yöne doğru çevirirsen sana faydası olabilir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Beyin üzerinde çalışma yapmadan insan kendi üzerinde kontrol sağlayamaz çünkü her şey beyinde biter. Aynı şeyleri çok defa yazdığım için tekrar etmemek adına beyin-psikoloji üzerine kaynaklar okumalısın.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
bir takım davranışların yada adüşüncelerin yanlış oldugunu bildigimiz takdirde hala yanlışa inanmaya devam ediyorsak bunu nasıl düzeltebiliriz ? yardımcı olurmusunuz. kendimi degistirmek icin ne yapmam lazım ya da neyi yapmamam gerekir sizce?

Düşüncelerinin yanlış olduğunu bilemezsin; bilirsen anında değişir zaten: Davranışlarının yanlış olduğunu bilebilirsin; değişecektir onlarda tek yapman gereken sabretmek;

Sen düşüncelerini değiştir ve aceleci olma; kendine eziyet etme; normal zamana ihtiyacının olması: İnsanlık hali: Aksi düşünülemez zaten: Bir gün uyandım bambaşka birisi oldum; yok böyle bir şey.

insane

Yeni üye
Yeni Üye
Kendinizle barışık olmalısınız. Benim de birçok şeyim yanlış ve düzeltemiyorum.
"ben böyleyim" deyip kendini kabullenmek de bir yol. Daha kolay olanı..

ls2

Kahin
Onursal Üye
Öncelikle zihnini daima açık tut hiçbir düşünceye kapama. hiçbir şekilde kabul etmeyeceğin düşünceler olacaktır. işte bence kritik yerlerden biriside bu! bu düşünceleri kestirip atmadan önce; bu düşünceleri neden hiçbir şekilde kabul etmediğini maddeler halinde kendine açıkla!

evet açıkla! başka bir deyişle rasyonalize et! (veya sebepleri yapılandır)

vurgulamak için tekrar ediyorum; bu düşünceleri kabul et demiyorum! kendine açıkla diyorum!

işte bunu yaparken bir şeyler değişecek dostum...

ranaizm

Felsefe.net
Yeni Üye
Kendinden vazgeçmek... Biz kimizki? Şimdikimi, geçmiştekimi, gelecektekimi hangi beniz?; Biz olmak istediğimiz kişiyiz, bence...
katılıyorum. Sürekli bir nokta var ve yaklaştıkça o nokta bir çok noktadan oluşuyor. şimdiki zamanımız bile biri olmamız için bir sürü akışı temsil ediyor. her saniye biri olmayı bırakıp başka bir şeye dönüşüyoruz. bu da zamanın çok değerli olduğunu gösteriyor ama görün ki ne kadar değerlendirebiliyoruz. yaşamak/direnmek mi zor yoksa düşünmek mi çözemiyorum. bazen yazmak çok daha kolay geliyor. belirli bir kitap okuma barajından sonra bir jargon beliriliyoruz ve kafamızda ampuller yanıyor. ama kendi adıma şunu söyleyebilirim ki hayatım gerçekten olmak istediğim kişiye akmıyor gibi görünüyor. :)

ranaizm

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle zihnini daima açık tut hiçbir düşünceye kapama. hiçbir şekilde kabul etmeyeceğin düşünceler olacaktır. işte bence kritik yerlerden biriside bu! bu düşünceleri kestirip atmadan önce; bu düşünceleri neden hiçbir şekilde kabul etmediğini maddeler halinde kendine açıkla!

evet açıkla! başka bir deyişle rasyonalize et! (veya sebepleri yapılandır)

vurgulamak için tekrar ediyorum; bu düşünceleri kabul et demiyorum! kendine açıkla diyorum!

işte bunu yaparken bir şeyler değişecek dostum...
rasyonelleştimenin çok büyük bir etkisi olduğuna ianıyorum. çünkü insan yapısı bakımından materyalist bence, bir şeyleri tezahür ederek anlıyoruz. düşüncelerin gerçekten ne olduğunu görmek için, kendi aklımızı okumamız ve tek tek düşünerek, kendisini analize tabi tutmamız gerekiyor. bu da insan iradesinde bir temizleme gibi. beynimizin rasyonaliteye, kelimelere çok ihtiyacı var. kelimeler, aklımızın materyalist elemanları olabilir mi?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Doğrularımız, yanlışlarımızın toplamıdır. Yanlış olduğunu bildiğine inanmak kendini kandırmaktır. Ancak insan yanlış olduğunu bile bile inanmak ister ise bunda özel bir çıkarı korumaktadır. Kişi kendi doğru-yanlışını seçerken amaçsal davranabilir; ancak, yanlış olarak değerlendirdiği olgu/düşünce, her neyse sür-git inanıyor ya da davranıyor ise bu bir saplantı olmuş demektir.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Kendinizle barışık olmalısınız. Benim de birçok şeyim yanlış ve düzeltemiyorum.
"ben böyleyim" deyip kendini kabullenmek de bir yol. Daha kolay olanı..

- Çelişkili görünse de doğru cevap bu. Kendinle kavga ederek kendi kendinin düşmanı olarak bir yere varamazsın. Önce o beğenmediğin yönünü / alışkanlığını sevmeli ve olduğu gibi kabul etmelisin. Bu şekilde izin vererek zaman içinde o hoşlanmadığın özelliğinin kaybolduğunu gözlemleyebilirsin.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
katılıyorum. Sürekli bir nokta var ve yaklaştıkça o nokta bir çok noktadan oluşuyor. şimdiki zamanımız bile biri olmamız için bir sürü akışı temsil ediyor. her saniye biri olmayı bırakıp başka bir şeye dönüşüyoruz. bu da zamanın çok değerli olduğunu gösteriyor ama görün ki ne kadar değerlendirebiliyoruz. yaşamak/direnmek mi zor yoksa düşünmek mi çözemiyorum. bazen yazmak çok daha kolay geliyor. belirli bir kitap okuma barajından sonra bir jargon beliriliyoruz ve kafamızda ampuller yanıyor. ama kendi adıma şunu söyleyebilirim ki hayatım gerçekten olmak istediğim kişiye akmıyor gibi görünüyor. :)
:( İstediğin kişiye dönüşememen üzücü. Güzel konuşmak istiyorum ama ben kendim senin durumunda olsam çok üzülürdüm. Kendi adıma iyi bir insan olmayı istiyorum ve bu sadece bana bağlı... körlük, sakatlık... önüne geçilemez. Tavsiye değilde kendi yaptığımı paylaştım. Elinde olmayan şeyleri çok isteyince tehlikede olunuyor. Elimizde olmayanlarında yolunda gitmesi dileğiyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Böyle bir düşünce yapısına sahip olabilmek için öncelikle iyi bir mukaheyese yeteneğine açık olmak gerekir devamında ise insanın sorgu sual şeklinde kendisini sineye çekip değerlendirme yapması gerekir fakat ruh halinin objektif ve subjektif olması gerekir...

İnsan önce kendine neden niçin ve nasıl ve ne şekilde sorularını yöneltmesi oldukça önemlidir diyebilirim....İnsan kişiliğini değiştiremez oturmuş kalıplar olduğu için fakat insan düişüncesini sentezleyebilir ve hatta düşünce yapısını çeşitlendirebilir diye düşünmekteyim...

Bazen öyle anlar olur ki insan düşündüğü değerlerden ötürü kendini yukarıda görebilir yada aşağıda görebilir böyle durumlarda insan kendisini çok iyi tanıması gerekir neleri başarabileceğini ve nelerde zayıf olacağını iyi tartması ve bilmesi gerekir

Aslında ben sorun yada problemi çözmeye başlarken her zaman en zor olandan başlarım neden dersen? Kolay olan sorun ve problem zaten çözülmeye yakın olandır ama zor olan ve büyük olan problem yada sorun ise hayatımızın her an yanı başımızda çözülmeye bekler olacak olmasıdır ..

Eğer zor durumlarda çözümler üretebiliyorsak emin ol problem ve analitik değerlendirme ve üretkenlik bir o kadar daha belirleyici çözümde rol oynayacaktır diye düşünmekteyim..

Böyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar