Kemalist Eğitim Sisteminin Temel Hedefleri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Meydanı kategorisinde VATANSIZ tarafından oluşturulan Kemalist Eğitim Sisteminin Temel Hedefleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,638 kez görüntülenmiş, 54 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Meydanı
Konu Başlığı Kemalist Eğitim Sisteminin Temel Hedefleri
Konbuyu başlatan VATANSIZ
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kartal

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Şimdi doğru oldu. Yaptığınız tanımsal hatayı düzeltmenize sevindim.

Yalnız umarım bu ifadenin öz itibariyle "80 senedir ülkeyi kemalist oligarşinin yönettiğine" ve sizin de bundan yana olduğunuza dair bir itiraf olduğunun da farkındasınızdır.

Tarih bilgisi ya çok kuvvetli bir arkadaş ya da 90 yaşında biri ile yazışıyoruz. 80 senedir kimin neyi yönettiğini nerden nasıl biliyorsunuz? Kafanıza 80 senendir olanları çarpıtıp kim soktu kafanıza? Kimden duydunuz kemalist oligarşi laflarını? söyleyin çekinmeyinde bilelim örgütünüzü. Örgütsel zihinlerin paylaşımlarına ihtiyaç yoktur. Çünkü örgütlüklerinden dolayı özgür düşünceye haiz değildirler. Enternasyonel olun biraz bırakın bu örgüt işlerini, anti-kemalist ayakları. Enternasyonel eleştirin ne işiniz var. Deyin ki bu ülke üretmiyor ondan enternasyonel olamıyor. Deyin ki bu ülkede hiç bir dış etki yoktur. Yok kemalist oligarşiymiş yok oymuş buymuş, yahu sizin kemalist oligarşi öncesi nerdeydiniz peki?

cemozen

Üye
Yeni Üye
Şu paranoyalarınızdan ve hakaretlerinizden bir ara fırsat bulup da bir "fikir" yazarsanız. Belki biz de tartışma ve hatta iletişim kurma şansına nail olabiliriz. Ne dersiniz?

Benim söylediğim şey gayet net: Konunun üretimle doğrudan bir ilgisi yok. Ancak şöyle var; elbette ki üretmeden modern dünyaya eklemnenemezsin fakat bunun da sorunlusu olarak kemalizmi -yani bağnaz milliyetçiliği ve kapitalizmi- görüyorum ben. Adını da koydum hatta "kemalist oligarşi" dedim. Yani çareyi siz Atatürkçüler gibi içe kapanmakta ve "milli sermayeye" bel bağlamakta görmüyorum ben. İtirazınız varsa fikirsel temelde buna edin.

Bırakın beni taciz edip, kişisel polemiklere çekmeye çalışmayı da artık bir fikir oraya koyun.

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Şu paranoyalarınızdan ve hakaretlerinizden bir ara fırsat bulup da bir "fikir" yazarsanız. Belki biz de tartışma ve hatta iletişim kurma şansına nail olabiliriz. Ne dersiniz?

Benim söylediğim şey gayet net: Konunun üretimle doğrudan bir ilgisi yok. Ancak şöyle var; elbette ki üretmeden modern dünyaya eklemnenemezsin fakat bunun da sorunlusu olarak kemalizmi -yani bağnaz milliyetçiliği ve kapitalizmi- görüyorum ben. Adını da koydum hatta "kemalist oligarşi" dedim. Yani çareyi siz Atatürkçüler gibi içe kapanmakta ve "milli sermayeye" bel bağlamakta görmüyorum ben. İtirazınız varsa fikirsel temelde buna edin.

Bırakın beni taciz edip, kişisel polemiklere çekmeye çalışmayı da artık bir fikir oraya koyun.

Fikir ortaya koymuyorsun ki fikir bekliyorsun problem var suçlusu bu diyorsun. Senin fikrin nerede? suçlu dediğinde suçlu değil! sen yaratmışsın suçlu diye. Bir tane adam göster senin kafanda olupta üretim yapan! Desteksiz sallıyorsunuz! Kızıncada neden kızıyorsun! Bırakın bu işleri...

cemozen

Üye
Yeni Üye
Kemalizmi paklamaya and içmemiş olsanız belki de yazılanlara odaklanmayı ve söylenenleri anlamayı becerebilirsiniz ama bu şartlarda zor görünüyor.

Hakikaten hariçten gazel okuyormuşum gibi hissediyorum kemalistlere laf anlatmaya, Atatürkçülerle iletişim kurmaya çalışırken.

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kemalizmi paklamaya and içmemiş olsanız belki de yazılanlara odaklanmayı ve söylenenleri anlamayı becerebilirsiniz ama bu şartlarda zor görünüyor.

Hakikaten hariçten gazel okuyormuşum gibi hissediyorum kemalistlere laf anlatmaya, Atatürkçülerle iletişim kurmaya çalışırken.

Bak yine kaçıyorsun!!!! Sana soru soruyorum açıkla diyorum. Sen kaçıyorsun!!. Kaçmak doğanızda var!

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Bak sen ya okumuş kör cahil işte en tehlikelisi bunlar. sonrasında hak ve hukuktan anlamayan cemmat liderlerinin eteğinde toplanan elemanlar. tayip efendinin dar zihniyet kardeşleri sizler sanat ve felsefeden ne anlarsınız. tamam okumuş düşünebilen ve yazabilen olabilirsiniz. maskelerinizi çıkartıp açık açık konuştuğunuzda anlaşılacak olan durumlardır. açık olun içinizden geçeni açık yazın içinizdeki fesatlıkla tartışma, tüme varma işlemi sadece kısır kalır. yazık sizlere be nereye yönlendirilecek bu gündem sonunda merak konusu. ve an çok korkulan sizler arasında cehenneme gitmek sanırsam. bende diyorumki ceheneme gidin!

cemozen

Üye
Yeni Üye
Bak yine kaçıyorsun!!!! Sana soru soruyorum açıkla diyorum. Sen kaçıyorsun!!. Kaçmak doğanızda var!

Kaçmıyorum niye kaçayım? Atatürkçülerin bu üslubundan sağlıklı bir tartışma ortamı yakalanamayacağını düşünüyorum sadece.

Bak sen ya okumuş kör cahil

cemmat liderlerinin eteğinde toplanan elemanlar.

tayip efendinin dar zihniyet kardeşleri

sizler sanat ve felsefeden ne anlarsınız.

ceheneme gidin!

Olmuyor işte görüyorsunuz. Kemalistler ile iletişim kurabilmek imkansız.

fides

Kahin
Yeni Üye
Kafanıza 80 senendir olanları çarpıtıp kim soktu kafanıza? Kimden duydunuz kemalist oligarşi laflarını? söyleyin çekinmeyinde bilelim örgütünüzü. Örgütsel zihinlerin paylaşımlarına ihtiyaç yoktur. Çünkü örgütlüklerinden dolayı özgür düşünceye haiz değildirler. Enternasyonel olun biraz bırakın bu örgüt işlerini, anti-kemalist ayakları.

Preatorian
, konuyu biraz dağıtmış gibi olacağım ama açıklama bekliyorum senden. Cevabın içinde konuyla ilgili yönlendirme yaparak toparlama yapabilirsin. Ben mi seni yanlış anladım yoksa ortada bir kavram karışıklığı mı var? Öncelikle birisi senden farklı düşünüyor diye "Örgütün ne senin?" mantığıyla yaklaşman bana linç kampanyasını anımsatıyor. Zira toplumumuzda eğer birisiyle kişisel kavga etsen bile halkı galayana getirmek için "bu terörist" diye bağırıp halka linç ettirme amaçlı kavgaların da çıktığını bilmekteyim. Pek hoş durmuyor bu yorumun.

Ama katılmıyorum sana örgütsel zihinlerin paylaşımına ihtiyaç duyulur.Örgütlülük kötü bir şey değildir. "Örgütlenme" diye alırsak hatta konuyu Türkiye, Uluslararası alanda birçok örgütlenme içerisindedir. Demek ki bir gereklilik anlayışı var. Yok kişisel alalım diyorsan konuyu eğer sen de Türkiye'de yaşıyorsan işsizliğe, emek sömürücülerine, eğitim, sağlık vs. gibi mağdur olduğumuz konularda temelde örgütlenme eksikliğini göreceksin.Bilinçli bir örgütlenmenin bir çok sorunu çözeceğinin de farkındasındır. Örgütlenme = terörizm değildir.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
olmuyor evet geriden gelen taraflı, taraf sizlerle olmuyor. kardeş.

cemozen

Üye
Yeni Üye
Anladığım kadarıyla; "biz Atatürkçüler küfür etmekten ve tehdit etmekten vazgeçmeyiz" diyosun.

Ne diyeyim daha. Biz ne kadar iletişim kurmak için elimizi uzatsak da boş bu kafadaki birine.

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye

Preatorian
, konuyu biraz dağıtmış gibi olacağım ama açıklama bekliyorum senden. Cevabın içinde konuyla ilgili yönlendirme yaparak toparlama yapabilirsin. Ben mi seni yanlış anladım yoksa ortada bir kavram karışıklığı mı var? Öncelikle birisi senden farklı düşünüyor diye "Örgütün ne senin?" mantığıyla yaklaşman bana linç kampanyasını anımsatıyor. Zira toplumumuzda eğer birisiyle kişisel kavga etsen bile halkı galayana getirmek için "bu terörist" diye bağırıp halka linç ettirme amaçlı kavgaların da çıktığını bilmekteyim. Pek hoş durmuyor bu yorumun.

Ama katılmıyorum sana örgütsel zihinlerin paylaşımına ihtiyaç duyulur.Örgütlülük kötü bir şey değildir. "Örgütlenme" diye alırsak hatta konuyu Türkiye, Uluslararası alanda birçok örgütlenme içerisindedir. Demek ki bir gereklilik anlayışı var. Yok kişisel alalım diyorsan konuyu eğer sen de Türkiye'de yaşıyorsan işsizliğe, emek sömürücülerine, eğitim, sağlık vs. gibi mağdur olduğumuz konularda temelde örgütlenme eksikliğini göreceksin.Bilinçli bir örgütlenmenin bir çok sorunu çözeceğinin de farkındasındır. Örgütlenme = terörizm değildir.

Cevabı kendiniz verdiniz. Örgütten kasıt dünyada binlerce örgüt var her hangibiri olabilir! Örgüt ismi vermediğim gibi sandığınız örgüt hiçte aklıma gelmedi! Ama ben ilgili arkadaşın örgütünü tahmin edebildiğim için bir örgüt dedim! Açıklama umarım yeterlidir!

Anladığım kadarıyla; "biz Atatürkçüler küfür etmekten ve tehdit etmekten vazgeçmeyiz" diyosun.

Ne diyeyim daha. Biz ne kadar iletişim kurmak için elimizi uzatsak da boş bu kafadaki birine.

İletişim kurmuyorsunuz ki amacınız belli yaptığınız belli. Her iki lafınızdan biri yok kemalist rejim, yok atatürkçü, putçu gibi saçma sapan laflar. Kendinizden bir habersiniz. Ne konuşulabilir ki sizinle?!

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Küçükken sevdiğim çizgi filmlerden olan tazmanya canavarını herkes bilir. Tazmanya canavarı bir gün yağmurda ıslanan küçük bir kedi manığını evine alır. sonra bu manık evde tazmanya canavarına işkence etmeye başlar. Evdeki herkes manığı çok sever ve şeker bir kedi sanar en sonunda ailesi tarafından. manığın yaptığı oyunlara kurban düşer ve evden gönderilir. bu çizgi filmi izlediyseniz. burdaki faşistlerin ne yaptığını anlarsınız. genel olarak hepiniz bu taktiği uyguluyorsunuz bu konuda çok başarılısınız. hani hayırdır. fettoş taktği yada tayyip taktiği olarak tabi kedininde etkisi büyük tarihe geçeceksiniz. ama emin olun tarite size...

cemozen

Üye
Yeni Üye
Aslında bir kez daha gördüm ki, bu kemalistler kendi kendilerini yine kendi halleriyle fesh ediyorlar. Uğraşmaya bile gerek yok.

Hala bu devrde "yok tarafçı", "yok sorosçu", "yok liboş", "yok malum örgüt" , "yok fetocu" gibi altı bomboş parnoyalarla, saçma sapan savunma kalkanlarıyla bir putu koruyabileceklerini düşünüyorlarsa yapılabilecek birşey de zaten yok demektir. İflasın eşiğinde olduklarının, argümansızlıklarının vesikasıdır bence bu vaziyetleri. O yüzden benden pes, siz 80 senelik ezberle devam edin. Ne diyeyim daha.

Dediğim gibi yapılabilecek birşey yok. Geçmiş olsun deyip, acil şifalar dilemekten başka.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
faşitliğin erdem olduğu bir toplumda senin veya sizin gibi düşünen arkadaşlar, konuşur, bilir ve yaparlar. Ancak benim için hepsi traş mevzular. Bir de anlatılan eleştirileri kabul etmeyen ve görmek istemeyen sizlersiniz. En basitinden hükümeti eleştirmeye kalktığımızda sanki ben birşey demişim gibi başa kimin gelmesini istiyorsun sorusunu yöneltiyor şakirt. şimdi burda ben biliyorum, diyorsun ATATÜRK put.Arkadaş put olan senin savunduğun ve nedense açamadığın yani dilinin altındaki yumaklar. İçinizdekini mertçe açında aslında ne demek istediğinizi öğrenelim.

cemozen

Üye
Yeni Üye
faşitliğin erdem

Anlıyorum ki; Bu Atatürkçüler kullandıkların tabirlerin anlamını da bilmiyorlar.

Bir ideolojiye faşist yaftası yapıştırabilmek için temel belirleyici payda, Mussoluni'nin korporatizm denilen bir ilkesidir.

Kısaca, "sınıf savaşının reddi" anlamına gelir. İlkesel olarak önerisi, tüm sınıfları ( işçi sınıfı, burjuvazi.. ) sınıf savaşını terketmesi ve "vatan savunması"na geçmesidir.

Yani öztürkçesi, kemalizmin 6 Ok'undan halkçılık ilkesidir.

Mustafa Kemal'den alıntılıyorum:

"Türkiye Cumhuriyeti halkını ayrı ayrı sınıflardan oluşmuş değil, fakat kişisel ve sosyal hayat için işbölümü itibarıyle çeşitli mesleklere ayrılmış bir toplum olarak görmek esas prensiplerimizdendir. (1923)"

Ve yine yani; öyle ezbere atıp tutmakla, kupkuru sloganlar patlamakla olmuyor. Yüzünüze çarpılabilir bu gerçekler. Bu yüzden kullandığınız tabirleri seçerken dikkatli olun.

İçinizdekini mertçe açında aslında ne demek istediğinizi öğrenelim.

Siz bir türlü anlamıyorsanız kabahat ben de değil sanırım.

Demek istediğimiz şu; sınıf mücadelesine geçilebilmesi ve özgürlüşebilmek için kemalizmin günlük hayatımızdan çıkıp tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alması gerekiyor. Çok net.

Umarım bu sefer anlarsınız.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
cemozen gerçekten sen faşistsin o zaman vatan savunmasına orda çayını yudumlayıp bunları yazmakla geçtiğini düşünüyorsan. sana acilen us gerekir. faşistliğin tabirini ne olarak anladğımız subjektifmi yoksa bana biri faşist dese herhalde sert çıkardım. o zaman benim faşistlikten anladığım farklı demekki. Adam ileri görüşlü ve bunu dünya kabul etmiş. Sen bunu kabul etmesen Atatürk güncel tabir ile çokta fifi diyebilirdi cemozen. zuhahahaa

cemozen

Üye
Yeni Üye
o zaman benim faşistlikten anladığım farklı demekki.

Yok işte öyle cahil cühela "bana ne, ben böyle anlıyorum, benim için faşizm budur" diye birşey siyaset biliminde.

Yok öyle "bir başkadır benim memleketim" havaları bu terminolojide...

Tanım ortada. Neyse o. "Temel payda budur" diye anlattım uzun uzun. Oku anlamaya çalış. "Anladım ama işime gelmiyor" diyorsan da boş beleş slogan atma bana. Yemem. Bu kadar basit.

bana biri faşist dese herhalde sert çıkardım.

;) O zaman hakikaten ciddi olarak ne yazıldığını okuyup kavramakla ilgili bir sorun var demektir. Şöyle söyleyeyim yani daha açık yazayım madem; inceden dedim bile.

Tanım gayet net. Bir ideolojiyi faşist olarak niteleyebilmek için sınıf savaşını terkedip vatan savunması adı altında tüm sınıfların birleşmesi gerektiğini önermesi gerekiyor. Bu tanıma oturuyorsan sen yada başkası farketmez faşistsindir. Bu işin de lamı cimi yok.

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
cemozen gerçekten sen faşistsin o zaman vatan savunmasına orda çayını yudumlayıp bunları yazmakla geçtiğini düşünüyorsan. sana acilen us gerekir. faşistliğin tabirini ne olarak anladğımız subjektifmi yoksa bana biri faşist dese herhalde sert çıkardım. o zaman benim faşistlikten anladığım farklı demekki. Adam ileri görüşlü ve bunu dünya kabul etmiş. Sen bunu kabul etmesen Atatürk güncel tabir ile çokta fifi diyebilirdi cemozen. zuhahahaa

Millete faşist diyeceğine bir kendine bak. Sağda solda Türk milliyetçiliği yazıların var.Türklüğü sağda solda kelle misali savunan birisi varsa onlardan biri de sensin! Faşizm Türk milliyetçiliğini dahil etmiyor mu?Ne üslubunu biliyorsun ne yazdıklarının ne anlama geldiğini biliyorsun! Ve bunu Atatürkçülük anlayışıyla bağdaştırarak yapıyorsun. Komik olan bir şeyler varsa bu senin anlayışın ve senin yazılarındır!

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Siz bir türlü anlamıyorsanız kabahat ben de değil sanırım.

Demek istediğimiz şu; sınıf mücadelesine geçilebilmesi ve özgürlüşebilmek için kemalizmin günlük hayatımızdan çıkıp tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alması gerekiyor. Çok net.

Umarım bu sefer anlarsınız.

Teşekkürler.Hiç bir soru işaretine mahal vermeyecek şekilde az ve öz çok iyi anlattınız!

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar