Kapitalizmin yerine ne gelmeli?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde THOUGHTS tarafından oluşturulan Kapitalizmin yerine ne gelmeli? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 18,805 kez görüntülenmiş, 183 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Kapitalizmin yerine ne gelmeli?
Konbuyu başlatan THOUGHTS
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan birazdahaderinmavi

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
insanların ve özellikle de gençlerin,tarihsel, ekonomik,sosyal,siyasal,hukuki,ahlaki...ve giderek felsefi sorunlara ilgi duymaları, felsefenin ana sorunlarını kavrama çabası içinde olmaları ve konuyla ilgili düşüncelerini paylaşmaları kadar umut verici ve güzel bir şey olamaz... ancak acele genellemelere gitmek, kolaylıkla hüküm kurmak yanıltıcı olur... nasıl bir cerrah, kullandığı aletleri iyi tanımak, fonksiyonları farklı olduğundan neşter yerine bisturiyi kullanmamak zorundaysa; felsefenin araçları da kavramlar olduğundan, kavramların anlamları konusunda ve verdiğimiz/vereceğimiz hükümler konusunda biraz daha titizlik gerektiğini düşünüyorum...

ideaswonderland

Felsefe.net
Yeni Üye
Doğru tespitleriniz için öncelikle size teşekkür ediyorum. Ve bilmenizi isterim ki size ilgi duyuyorum. Tabiki kavramlar hakkında titizlik gösterilmeli. Bahsedilen şeyler çocuk meseleleri değil oldukça ciddi konular. Ancak benim görüşüme göre felsefeyi herkes anlamalı. Aşırı titizlik insanı karmaşaya sürükler. Kullanılan sözcükler olabildiğince anlaşılır olmalıdır ve net bir şekilde anlatmalıdır. Söz konusu örnek olan ideolojinin kaynağı basitleştirilmiş bir tanımdan ibarettir. Ve konunun daha rahat anlaşılabilmesi için verilmiştir. tabi bu basitleştirme kavramın özüne zarar vermemektedir. Ideolojinin ne anlam ifade ettiğini alt düzey felsefe ve tarih bilgisi olan herkes bilir.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Kapitalizmin tek sorumlusu para mı? Bence değil, bunun sorumlusu insanların kendisidir. Bu sebepten parayı insan hayatından çıkarmak bir çözüm olamaz ki, zaten çıkaramazsınız.
Bir de sizler paranın nasıl icat edildiğini ve neden icat edildiğini biliyor musunuz? Parayı Lidyalıların bulduğunu bilmek yetersiz, neden ve nasıl bulunduğunu da bilmeniz gerekiyor. Bilseydiniz, paranın kaldırılmasını teklif bile edemezdiniz.

ideaswonderland

Felsefe.net
Yeni Üye
önemli olan zaten paranın kaldırılması değil zihniyetin kaldırılması. Hedef emek sömürgesi bir zihniyeti yok etmek. Tabi bunun ilk basamağı olarak 'her şeyin sebebi' olarak görülen paranın kaldırılması öngörülüyor. Buradaki karışıklık ise özgürlük... Emekçilerin özgürlüğünü artırıp sermayenin fikir özgürlüğünü kısıtlıyorsun. Bunun nasıl aşılabileceği hakkında fikri olan var mı?

sakal

Kahin
Yeni Üye
Kapitalizmin tek sorumlusu para mı? Bence değil, bunun sorumlusu insanların kendisidir. Bu sebepten parayı insan hayatından çıkarmak bir çözüm olamaz ki, zaten çıkaramazsınız.
Bir de sizler paranın nasıl icat edildiğini ve neden icat edildiğini biliyor musunuz? Parayı Lidyalıların bulduğunu bilmek yetersiz, neden ve nasıl bulunduğunu da bilmeniz gerekiyor. Bilseydiniz, paranın kaldırılmasını teklif bile edemezdiniz.

Para insanların hayatından çoktan çıktı bile,herkesin cebinde kart kolleksiyonu var,yani bankaların gözetimi altındasınız.Ben şundan korkuyorum açıkçası Allah göstermesin bir gün savaş çıksa Ülkemizdeki çoğu banka dış devletlerin kontrolünde,yani millet bankaya hücum etse para çekmeye (tabi paraları kaldı ise)bir tuşla don gömlek bırakır bu kan emiciler.Benimkisi şu an için bir paranoya sayılabilir belki ama şu örneği unutmuyorum;Kaddafi köşeye sıkıştığında avrupadaki bütün nakit varlığını çekme tehdidinde bulunmuştu,parasının çoğu Fransa'da idi,ne yaptı sarkozy natoyu birleşmiş milletleri beklemeden Kaddafi'yi nokta vuruşuyla halka teslim etti..Para nedirki..Bize paradan başka şeyler lazım diye düşünüyorum..

ideaswonderland

Felsefe.net
Yeni Üye
katılıyorum. Zaten belirttiğim gibi para sadece bir basamak olarak görülmeli. Önemli olan zihniyet.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Zannedersem hiçbirimiz bir ekonomist filan değiliz ama gerçekleri görmek için şu yada bu olmak lazım değil.Sistemin yanlış olduğunu hepimiz görüyoruz,ve acı bir tablo var ortada.Bir gün yok ki bir banka arayıp size şu kadar kredi vermek istiyoruz diye aramasın..Yaa kardeşim siz bize değil biz size kredi veriyoruz aslında düşünün şu faiz sistemini yahu milletin kanını emdiler,şu anda bankalara bakın işlem yapan vezneden çok bireysel müşteri temsilcileri çoğaldı.veznelerden çok müşteri temsilcilerinde kuyruklar var ve milletin geleceğine ipotek koyuyorlar..Bu oyun nasıl bozulur bilemiyorum,,resmen sağıyorlar milleti..Çözümde getiremiyorum açıkçası bir önerisi olan var mı.?

ideaswonderland

Felsefe.net
Yeni Üye
bankaya çözüm bulamazsın. Bu devirde her yer kağıt üzerinde dönüyor. O kağıtta da senin paranın o bankaya ait olduğu yazıyor ve altında da senin ne zaman attığını pek hatırlamadığın imzan var. Ancak bence bu işe kökten başlamak lazım. Vergi sisteminden az çok haberdarsınızdır. Dünyanın en çok vergi ödeyen halklarından biriyiz. Zaten enflasyon ve maaş zamları belli. Üstüne o kadar vergi nereye gidiyor çözemiyorum bir türlü.

ayrıca banka adama para satıyor yani. Sermaye üzerinden emeksiz sermaye kazanıyor. Herkesin eleştirdiği nokta değil mi bu??

sakal

Kahin
Yeni Üye
ayrıca banka adama para satıyor yani. Sermaye üzerinden emeksiz sermaye kazanıyor. Herkesin eleştirdiği nokta değil mi bu??

Öyle ama bunu bile bile hala aynı hatalara düşüyoruz vede gittikçe çıkmaza giriyoruz.Doğmamış çocuklarımızı borç altına sokuyoruz..Ondan sonra bir islamcı yazar çıkıp ta faiz haramdır,faiz malı bitirir ve bunun gibi yüzlerce nasihat dinlememize rağmen vay şeriatçı yobaz deyip burun kıvırıyoruz,öyle değil mi.?Sorun en baştan bize bildirilmiş zaten nedir bu aymazlık..

ideaswonderland

Felsefe.net
Yeni Üye
öyle... O zaman banka kullanmayacaksın. Ama bizden önce kurulmuş bir düzen bir sistem var değil mi? Ve bu sistem bizi bankalara mahkum etmiş durumda. Yani önemli olan sistemin değişmesi. Bu yoldaki kilit sorumuz ise konu başlığının ta kendisi. (başa sardık ne kötü değil mi??) ha banka kullanmamak için çeşitli yöntemler çıkarırsın. Dosttan akrabadan faizsiz borç alırsın falan. Ancak sorunlar başını bırakmaz. Her ne kadar önemsemesek dahi paranın değeri sabit değil. Bu oynaklığın sebebi de küresel çaptaki bankalar. Inkar edemeyiz hayatımız onların elinde ve onların daha rahat (nasıl daha rahatı olacaksa artık) yaşaması için emek fikir para vs harcamak.

ben de sana çözümden çok sorun çıkarıyorum ama mazur gör :) benim gördüklerim bunlar..

sakal

Kahin
Yeni Üye
Estağfirullah sorun hepimizin sorunu,ben kendi adıma çözüme kredi kartlarının hepsini iade etmekten başladım,biz olaya mikro ölçekte bakıyoruz.Yani çekirdek aile olarak bir de bu sorunun makro boyutunu düşündüğümüzde kafayı yememek elde değil.Bir araştırmaya göre doğan her çocuk 30000 lira borçla doğuyormuş işin vehameti ortada.Fert fert bu beladan kurtulmamız lazım.Aklın yolu bir.Çözümde aşağı yukarı basit gibi görünse de bazı fedakarlıklar gerekiyor, günlük yaşantımızdaki kolaylıklardan bazı lüks tüketim mallarından kaçınmakla başlayabiliriz.

ideaswonderland

Felsefe.net
Yeni Üye
kredi kartlarından kurtulmak güzel bir adım. Lüks tüketimi azaltmak için bence televizyon hayatımızdan yavaş yavaş çıkmalı. Herkes reklamların bilinçaltında alma isteği uyandırdığını biliyor. Etraftan haberdar olmak için binlerce reklamdan uzak yöntem var. Televizyona ve hipnoza muhtaç değiliz.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Rahmetli Erbakan hocanın bir havuz projesi vardı..Bu projenin uygulanabilirliği çoğu kesim tarafından kabul görse de faizci lobinin işine gelmediği için hepimizin hatırlayacağı tatsız olaylar dizisiyle 28 şubatı yaşadık.Olay bize nasıl yansıtıldı aslında ne olmuştu..hatırlayalım..Bu havuz sisteminin anlaşılması için biraz basite indirgemek istiyorum daha anlaşılabilir olması bakımından..Ben bir babayım diyelim 10 tane oğlum var ve her oğlumun kendine ait bir işletmesi fabrikası olsun..Bu her bir işletme birbirinden hizmet alıyor olsun elektrik su doğalgaz vesaire,bunların birbirlerine olan borçları var kabul edelim..normalde ödenmesi gereken meblağ 10 iken gecikme faizi temerrüt yok bilmem şu kalem bu kalem derken bu faiz ne oldu kurum başına bugünün şartlarına göre diyelim 15 lira oldu Bu arada borç transferi yapan kurum kim elbette Vampir bankalar..Bu bankalar bu ekonomiye ne kattı ne üretti koca bir HİÇ..Benim evlatlara dönersek her birinin borcu 5 erden oldu toplam 50 lira kazanılan para ne 100 lira.sözde çiftçi esnaf memur dostu bankalar ne yok esnaf kredisi yok tatil kredisi ne yaptı üretimin yarısını emek harcamadan kasasına attı.Hoca ne demişti gelin evlatlarım paralarınız bende biriksin faizi ortadan kaldırın kazandığınız işçinizin memurunuzun çiftçinizin cebinde kalsın dedi..Kim bozdu bu oyunu dersiniz kimin işine gelmedi..Bu sahtekarlıklarını da türbanla çarşafla sarıkla kapatıp milleti birbirine düşürdüler..Gelin şimdi kapitalizmin yerine ne getirelim birde bu yönden düşünün..

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Dünyayı her zaman birileri yönlendirecek.Asıl soru bu yönlendirenlerin kim olacağıdır.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Rahmetli Erbakan hocanın bir havuz projesi vardı..Bu projenin uygulanabilirliği çoğu kesim tarafından kabul görse de faizci lobinin işine gelmediği için hepimizin hatırlayacağı tatsız olaylar dizisiyle 28 şubatı yaşadık.Olay bize nasıl yansıtıldı aslında ne olmuştu..hatırlayalım..Bu havuz sisteminin anlaşılması için biraz basite indirgemek istiyorum daha anlaşılabilir olması bakımından..Ben bir babayım diyelim 10 tane oğlum var ve her oğlumun kendine ait bir işletmesi fabrikası olsun..Bu her bir işletme birbirinden hizmet alıyor olsun elektrik su doğalgaz vesaire,bunların birbirlerine olan borçları var kabul edelim..normalde ödenmesi gereken meblağ 10 iken gecikme faizi temerrüt yok bilmem şu kalem bu kalem derken bu faiz ne oldu kurum başına bugünün şartlarına göre diyelim 15 lira oldu Bu arada borç transferi yapan kurum kim elbette Vampir bankalar..Bu bankalar bu ekonomiye ne kattı ne üretti koca bir HİÇ..Benim evlatlara dönersek her birinin borcu 5 erden oldu toplam 50 lira kazanılan para ne 100 lira.sözde çiftçi esnaf memur dostu bankalar ne yok esnaf kredisi yok tatil kredisi ne yaptı üretimin yarısını emek harcamadan kasasına attı.Hoca ne demişti gelin evlatlarım paralarınız bende biriksin faizi ortadan kaldırın kazandığınız işçinizin memurunuzun çiftçinizin cebinde kalsın dedi..Kim bozdu bu oyunu dersiniz kimin işine gelmedi..Bu sahtekarlıklarını da türbanla çarşafla sarıkla kapatıp milleti birbirine düşürdüler..Gelin şimdi kapitalizmin yerine ne getirelim birde bu yönden düşünün..

bunlar kapitalizmin seçeneği değildir... insan yer yüzünde varolduğundan beri, dünyada ağırlıklı olarak egemen olan üretim tarzları ya da sosyo-ekonomik formasyonlar, ilkel-komünal toplum, köleci toplum, feodal toplum, kapitalist toplum ve sosyalist toplumdur... genel olarak tarihin seyri budur... şimdi burada 'sorun' oluşturan şey, reel sosyalist toplumun yine reel olarak ve beklenmedik bir şekilde yenilgiye uğramış ve çözülmüş olmasıdır... burada açığa çıkarılıp aydınlatılması gereken şey; sosyalizmin kendi özgün kuramındaki bir hatadan mı yoksa bir uygulama sorunundan dolayı mı çözüldüğü/ yenildiğidir... eğer bu konuda yapılan çalışmalar, elle tutulabilir bir başarı ortaya koyabilirse, kapitalizme karşı seçenek arayışları, anlamını kaybedecektir...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar