Kapitalizmin yerine ne gelmeli?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde THOUGHTS tarafından oluşturulan Kapitalizmin yerine ne gelmeli? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 18,859 kez görüntülenmiş, 183 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Kapitalizmin yerine ne gelmeli?
Konbuyu başlatan THOUGHTS
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan birazdahaderinmavi

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
ne yazıkki insanın doğası eşit yaşamayı beceremiyor Deney filmi vardı Alman yapımı bunun en güzel açıklaması bu filmde vardı izlemeyen arkadaşlara tavsiye ettiğim bir filmdir deney

yanıldığınızı düşünüyorum... bir defada verilmiş ve hep aynı kalan, 'değişmez bir insan doğası' diye bir şey yoktur... insan doğası denilen kavram, son çözümlemede üretim ilşkileri tarafından belirlenen, tarihsel bir anlam ve içerik taşıdığından, bu kavrama atfedilen 'sabitliğe' dayanılarak verilen toptan ve kalıcı hükümler yanıltıcı olur.... diyeceğim....

cilek_yesili

Yeni üye
Yeni Üye
yanıldığınızı düşünüyorum... bir defada verilmiş ve hep aynı kalan, 'değişmez bir insan doğası' diye bir şey yoktur... insan doğası denilen kavram, son çözümlemede üretim ilşkileri tarafından belirlenen, tarihsel bir anlam ve içerik taşıdığından, bu kavrama atfedilen 'sabitliğe' dayanılarak verilen toptan ve kalıcı hükümler yanıltıcı olur.... diyeceğim....

sabir ve toptan hükümetlere çok uzak bir fikir yapısına sahibim aslında ama ne yazıkki geçmişten bugüne kişiler eşitliği bir yere kadar istiyor ve uyguluyor menfaatler işin içine girince herkes kendi sazını eline alıyor değişmez insan diye birşey yoktur elbet ama değişmeyen egolar var diye düşünüyo

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
İnsan doğası değişkenlik gösterdiği için durum böyle. Zaten her insanda eşit oranda aynı eylimi gösterse farklı farklı sistem arayışı içinde olmayız bu bağlamda farklı olan nedir bilemeyiz.İnsanlar doğası gereği üretir,tüketir,üzülür,sevinir, merhamet eder,acımasız olur,az ile yetinir aza kanaat etmez v.s birey sayısı kadar bu şeylerin oranı değişiklik gösterir.Bunu yasalarla,sistemlerle belli bir düzene getirirsiniz ama yasalarda ,sistemlerde insan vücudunda hayat bulur insan düzen istediği kadar düzenden sapma eylemi de gösterir çünkü doğası böyledir ilahi bir yapıda değildir kusurludur kusurlu bir yapıda da kusursuz eşitlikten bahsedemeyiz pratikte her zaman birileri birilerinden daha ''eşit'' olur.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
ne yazıkki insanın doğası eşit yaşamayı beceremiyor Deney filmi vardı Alman yapımı bunun en güzel açıklaması bu filmde vardı izlemeyen arkadaşlara tavsiye ettiğim bir filmdir deney

Diğer üyeler için şöyle bir ekleme yapayım, filmi "deney" diye ararsanız, büyük ihtimalle orijinal adı "Splice" olan filmi bulursunuz.
Bu mesajda bahsedilen ve Alman yapımı olduğu söylenen film: Das Experiment (2001)
Bir de bunun yeni bir versiyonu var, o da çok güzeldir: The Experiment (2010)

cilek_yesili

Yeni üye
Yeni Üye
Diğer üyeler için şöyle bir ekleme yapayım, filmi "deney" diye ararsanız, büyük ihtimalle orijinal adı "Splice" olan filmi bulursunuz.
Bu mesajda bahsedilen ve Alman yapımı olduğu söylenen film: Das Experiment (2001)
Bir de bunun yeni bir versiyonu var, o da çok güzeldir: The Experiment (2010)

yeni versiyonu izlememişim acilen bakmam lazım

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
problem, ilk bakışta,üst-yapıya, zihniyete,niyetlere, ideolojiye, siyasal görüşlere ilişkinmiş gibi görünse de, aslında alt-yapıya sıkı bir şekilde bağlıdır... ve hatta denebilir ki, özünde ''bal gibi'' bir alt-yapı problemidir... problem, alt-yapıdan bağımsız olarak ele alınırsa, üst-yapının, 'zihniyetin', nereden çıktığı, neden böyle olduğu, nasıl ve ne şekilde değişmesi gerektiği...vb. açıklanamaz...

Soyle bir soru soralim.

Kolelik, ozel mulkiyet ve insanoglu dahil maddenin; metaya, ve alinip satilan mala donusmesi her turlu etik deger, veri ve tabu, ideolojiler, inancsallar, dogrular, iyiler sistem ve duzenin olusturulmasi ve somutlastirilmasi v.s.; fizigin/biyolojinin/evrimin bir urunumudur, yoksa zihniyetin, dusuncenin, aklin fikrin v.s. bir urunumudur?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
İnsan doğası değişkenlik gösterdiği için durum böyle. Zaten her insanda eşit oranda aynı eylimi gösterse farklı farklı sistem arayışı içinde olmayız bu bağlamda farklı olan nedir bilemeyiz.İnsanlar doğası gereği üretir,tüketir,üzülür,sevinir, merhamet eder,acımasız olur,az ile yetinir aza kanaat etmez v.s birey sayısı kadar bu şeylerin oranı değişiklik gösterir.Bunu yasalarla,sistemlerle belli bir düzene getirirsiniz ama yasalarda ,sistemlerde insan vücudunda hayat bulur insan düzen istediği kadar düzenden sapma eylemi de gösterir çünkü doğası böyledir ilahi bir yapıda değildir kusurludur kusurlu bir yapıda da kusursuz eşitlikten bahsedemeyiz pratikte her zaman birileri birilerinden daha ''eşit'' olur.

Insan dogasi nedir ve kime/neye gore odur ve de bu doga "degisimini" saglayan etmenler nelerdir ve neden onlardir?

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
Duygu ,düşünce ve ihtiyaçlar yumağıdır.''Kime göre'' bir insan olarak bana göre ortak bir mutabakata varıldığını sanmıyorum varsa da bilmiyorum. Bu değişimi sağlayan temel etkende doğa ve insandır ama ihtiyaçlar ama duygular ama düşünceler insandan insana farklılık gösterir.Bazılarında duygular düşünceyi belirler, bazılarında düşünce duyguyu bastırır,bazılarında da ihtiyaçlar her ikisine mani olur.Şu an bu konuyu tartıştığımız içinde kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için olsa gerek.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Duygu ,düşünce ve ihtiyaçlar yumağıdır.''Kime göre'' bir insan olarak bana göre ortak bir mutabakata varıldığını sanmıyorum varsa da bilmiyorum. Bu değişimi sağlayan temel etkende doğa ve insandır ama ihtiyaçlar ama duygular ama düşünceler insandan insana farklılık gösterir.Bazılarında duygular düşünceyi belirler, bazılarında düşünce duyguyu bastırır,bazılarında da ihtiyaçlar her ikisine mani olur.Şu an bu konuyu tartıştığımız içinde kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için olsa gerek.

Bu bahsettigin insanoglunun biyolojik/evrimsel/fiziksel dogasi midir, yoksa beyninin dogal zihniyeti midir?

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
Ben size soruyum siz bunlardan kopuk olarak yaşamınızı sürdürebiliyor musunuz.

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
Bu soruya cevap verirseniz neyin ne olduğunun farkına biraz daha varabiliriz.İnsan doğası en kaba tanımıyla ''bence'' budur ister yaratılış deyin,ister evrim deyin,ister beyinin doğal zihniyeti deyin bunlarsız yapamadığımız veya insanın duygu ve düşüncelerini sabitleyebileceğimiz özgür iradeleri olmayan robotlara çeviremediğimiz sürece mutlak eşitlik hayal çok daha iyisi mümkün mü mümkün o da belli bir süre sonra amacından sapar ama ütopya hayalindeysek bu ''saturnus festivalleri'' gibi yapay ve kısa sürer.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
hangi sistem gelirse gelsin ... doğru bir sistem olmayacaktır.

Doğru olacak ya da yanlış olacak. Burada yazılanlar, olması muhtemel şeyin ne olduğunu tahmin etmekten ziyade olacak şeyin neden yanlış ya de neden doğru olduğunu savunan yazılardır. "Doğru bir sistem olmayacaktır." demek, en kolayı. Bu görüşünüzü savunmak ise en doğrusu. Peki, öyleyse neden doğru bir sistem olmayacak? "Ve hangi sistem gelirse gelsin" de demişsiniz. Yani bütün sistemlerin yanlış olduğunu mu söylüyorsunuz ki söylemişsiniz. Peki, neden yanlış? Görüşlerinizi ifade etmenizi istiyorum...

F

Fetâ

Ziyaretçi
"Kapitalizmin yerine ne gelmeli?" den önce, "dünyayı kimler yönetmeli?" sorusuna cevap bulmak gerekir. Sistemin ne olacağını yönetenlerin iradesi belirler.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Parayı ortadan kaldıramazsınız öyleyse kapitalizmin yerine de hiçbir şey getiremezsiniz.Bence boşa yorulmayın derim..

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
Parayı ortadan kaldıramazsınız öyleyse kapitalizmin yerine de hiçbir şey getiremezsiniz.Bence boşa yorulmayın derim..

Tommaso Campanella kitabında altını aşağılamak için tükürük hokkasını altından Lenin ise altını umumi tuvalet yapımında kullanıp aslında hiç bir değeri olmadığını insanın farkına varmasını istiyorlar.Bizimde paraya bir şey yapmamız lazım mesela tuvalet kağıdı olabilir ..:)

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bence fark etmez ne yaparlarsa yapsınlar.çünkü hiç kimse ürettiği şeyin değer karşılığını alamıyor..Basit bir örnek verecek olursak bir el dokuma kök boyası bir kilim ele alalım,kaç günde dokunur maliyeti nedir bunu bilen yok.ver kardeşim şu kilimi kaç para şu para..bir şaşkınlık bir afra tafra yaa kardeşim buneyaa ipek halımı sanki gibi bir küçümseme.Gerizekalı o kök boya nasıl elde edilir bilmez,ip nasıl eğirilir bilmez,kaç gün emek verildi,motifin adı nedir ne anlatır bilmez,ondan sonra patron ya arkadaş para babası,emrinde çalıştırdığı asgari ücretliden bir ayda ne kadar para kazandın sen ona ne verdin desen mel mel bakar.Bence çok eskilere gidilip mal takası yada üretim karşılığı gerçek değerinin bulacak bir sistem olmalı.Bu düzenin bozuk olduğunu herkes biliyor da neden değişmiyor onu anlamış değilim.Hani benim sorunum yokta sorunu olan arkadaşlara diyorum..

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Eğer bir devrim olacaksa büyük olasılıkla sosyal koşulların kötü olduğu dönemde değil uzun bir yoksulluk ve baskı dönemi sonunda,bu koşulları iyileşmeye başladığı zaman olacaktır.(tocqueville-eski rejim)
bu sözü tekrar vermek istiyorum.Bu yargıya göre devrim yakın olmalı.

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
Zaten parayı da yok etsek bu seferde incir çekirdeği çıkar başımıza:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar