Kapitalizmin en güçlü çarkı olan demokrasinin perde arkası...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Meydanı kategorisinde ignostik üye tarafından oluşturulan Kapitalizmin en güçlü çarkı olan demokrasinin perde arkası... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,580 kez görüntülenmiş, 61 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Meydanı
Konu Başlığı Kapitalizmin en güçlü çarkı olan demokrasinin perde arkası...
Konbuyu başlatan ignostik üye
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Finans sisteminin icsel mantigi bu sevgili elbiss.

Vergi ve kat amaci guder.
Finansman diger adıyla parasal kaynak anlamina gelen.
Borsa ve finans sistem.
Kapital sistemde oldukca kullanislidir.
Sen kapitalizmi anliyamiyorsun;
Kapitalizm tum sistemlerin birlesimine verilen genel addir.
Kurucusu 16..yyda.rochvildlerdir.
Ricvuldlerin atalari ise.
Arabistanda 1500 yil once yahudi kervanlarini yönetiyordu.

O dönemde kole satimi ve alimi.

Akce ve takas üzerinden oluyordu.
Ozetle;
Kapitalizm.
Bir sistem degil sistwmlerin toplamidir

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Seni neselendirdigime sevindim seni hep böyle neşeli gormek isterim abim 😇

Konuya geçecek olursak

Devletler arası ekonomi modellemesi var ama her devletin ekonomi modellemesi farklı oluyor eğer demokrasi ile celiskilendirmis olsaydık demokrasi olan her ülkede aynı ekonomi modeli olurdu

Haliyle her ülke aynı oranda paritere yakın sahip olurdu

Demokrasi yönetim ve idare biçimi olduğu için finansal sistemden bağımsız oluyor

Finansal sistemler gercek manada diyorum çok geniş bir ağ üzerinden ilerler ve kategoriler halinde ayrılır

Kısaca değinmek istiyorum

Devletlerin uyguladığı finansal sistem
Buda kamu harcamaları ve kamu getirileri diye bu iki başlıkta kendi arasinda ayrılır kamu harcamaları ticaret giderleri ve mali giderler diye ayrılır

Kamu getirileri de ayrılır
Ticaret kar getirileri
Kamu kaynakları diye

Aslında birden fazka kalem gelir ve gide hesapları oluyor ama her ülkenin farklı hesaplamaları olduğu için özellikle iki maddeyi sundum

Özel sektör bazından bakınca özel sektörün ilk düşüncesi piyasada ilk kez yer alıyorsa piyasada kalabilmek ana hedefi sonrasında ise pazardan pay alabilmek sonrasında ise pazarda ürün çeşitliliği sağlamak böylelikle daha fazla kitleye ulasmak devamında ise pasta payını buyutmek

Finansal ağlari geniş yelpazede düşünunce rekabet ve aynı zamanda girişimcilik baş gostermeye başlar

Bunlar olunca kazanmaya ve süreci yönetmeye başlarsın şirketin adına şirket böyle süreçleri işlerken reklam ve tanıtım devreye girer daha fazla kitleye ulaşabilmek için halkla ilişkiler departmanı oldukça önemlidir ne kadar etkili sunum oldukça kazanc ve getiri demektir

Finansal sistemlerin kuralı yoktur yada normları yoktur ticaret ve alışveriş düzeni vardır bellli düzen uzerinden ilerler bu düzeni bilirsen sistemin işleyişini anlayabilmeye başlarsın sistemi anladığında pazardaki payin büyür

Büyüdükçe bir gün ulasamadigim marka değerlere ulaşmaya başlarsın marka değerlerle ne kadar kaliteli alışveriş ve ticaret yaparsan kendi markani ortaya çıkarmaya başlarsin

Süreç böyle devam ederken farkında olmadan pastada ki payın büyür ilişkiler ve süreçler daha farklı ilerlemeye başlar bu ilişkilerin farklılığı marka değerlerle çalıştığında ortaya çıkar artık karşılıklı güven esasına dayanarak birliktelik kurmaya ve belli kararlari ortak atmays başlarsin

Bingo marka değerler şirketine gelir kendi kalite değerlerini inşaa etmek için şirketine yatırım yapmaya başlar yatırım aldıkça büyürsun hemde çılgınca buyursun

İşte kapitalist düzen böyle ilerliyor kısa anlattım aslında çok uzun hatta bunun için ayrı bir konu açıp yazmaya kalksam sayfalarca yazı olur

Kapitalist sistemde arz ve talep tamamen tüketim endeksine bağlıdır tüketim çılgınlığı da etkili pazarlama ile endeksli olur

Gelelim kapitalist sistemin insan üzerindeki etkisine kapitalist sistemde hiyerarşi düzeni vardır üst ast iliskisi gibi hani bana demistin ya kapitalist sistem piramiti diye işte burada bu piramitte kurallar katıdır

En üst tabaka ve en alt tabaka vardir ve her biri sistemde tanimlidir herhangi bir normu yoktur ama finansal sistemde rütbeler vardır en üst olmak için firmalar surekli win der sürekli kazanarak piramitin
En üstüne çıkmaya çalışırlar

Her sistemin kendi zengini oluyor sistemde ne kadar aktifsen o kadar getir ve kazancın oluyor ama vicdan kelimesini ben eklemek isterim en alt tabaka pastadan azda olsa pay alması gerekir demek isterim

Ama bugün bırak pastadan pay vermeyi insan o kadar ilerdeki paylasmayi unutmuş halde

Finansal ağlarin örümcek ağı kolları o kadar kapsamlı ve geniş ki hangisini anlatsam bir çok şey eksik kalacak yada atlayacağım sunmak istemediğim esaslar olacak

Eğer dünyada demokrasi var ise özünde insan vurgusu yapılıyorsa ve bir çok konuda hukuksal getiri insanlık anlamında kazanç ve kayde değer nitelikler oluşturuyorsa insanlik adına kazanımdır diyebilirim

İnsanlık ne kadar kazanırsa gelecek yarınlar insanlar için daha iyi olur

Osmanlı modellemesinden esinlenen bir kaç kirpmayla demokrasi sistemini oluşturan ve insani esas alan bir demokrasi sistemi görmekteyim

Kapitalist sistem gerçek manada finansal kazanim ve kazanci üzerine kurulmuş ve geniş bir ağ bandında ilerleyen bir sistem diyebilirim

Demokrasinin normu düzeni hakları ve değerleri var üstüne birde yönetim ve idare biçimi eklenince ortaya benimde beğendiğim harika olmasada muazzam bir sistem çıkıyor diyebilirim

Yazıları yazarken dikta etmedigimi yada birşeyi kanıtlama derdinde olmadığı mi bilmeni istiyorum gerçi beni tanıdığını düşünüyorum

Ben sadece düşüncemi ve fikrimi beyan ediyorum biliyorsun ama bilmeyenler tanimayanlar olur diye ayrıca söylemek istedim

Bugün yazisip karşılıklı düşünce ve fikir paylaşabiliyorsak demokrasi den ötürüdür

Fakat şunu demiyorum demokrasi eksiksiz ve hatasizdir diye mutlak hataları ve eksik yanları var zamanla yeni degerler insan doğa ve canlı yaşam türleri adına eklendikce ve liyakat sahibi insanlar değerli yerlerde oldukça sistem daha bir guzel olacaktır diye düşünüyorum

Böyle

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç