İyilik Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan İyilik Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,055 kez görüntülenmiş, 19 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı İyilik Nedir?
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Nejdet Evren

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Göz kulak dil ağız saç mide cinsel organ bağırsak vs. insanın sahip olduğu şeylerin iyiliği midir? yoksa sevdiğine kavuşmak zenginlik popülerlik arkadaşlık mı iyiliğin anahtarıdır? yoksa sevdiklerinin iyiliği hayvanların iyiliği yabancıların iyiliği midir? yoksa hepsi midir. İyilik birşeylerin iyi durumda olması vede başkalarınıda umursamaktır. Biri çıkıpda bana küçük bir kârı olsun diye başkasına büyük zararlar veririm derse, ona hastır deyip sen iyilikten en uzak olan şeysin denmelidir. Kendini, başkalarını düşünen insan iyidir. İyilik barizdir, ortadadır. İyi diyonda iyilik nedir sorusu yavan bir soru. Bazen üzeri örtülü olabilir ancak bariz olan çok şey vardır. İyinin ölümü üzer, kötünün ölümü sevindirir. Zira iyi insan faydalıdır, faydası dışında kendiliğinden bir güzelliği vardır, çiçektir. Hristiyanın, müslümanın, ateistin değil iyinin ölümü üzer. İyilik yücedir. Allah iyileri sever.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Hoş hissettiren şey iyidir. Kişiye veya büyük topluluklara ait kalıplaşmış iyi anlayışı olabilir. Çoğu zaman görecelidir.

gonlumgocebee23

Felsefe.net
Yeni Üye
İyilik insanın kendine iyilik yapmasıdır birine iyilik yapınca aslında biz kendimize iyilik yapmış oluruz .çünkü iyilik içten gelen bir şeydir birine iyilik yapıyorsak gün gelecek mutlaka bize mükafat olarak dönecektir

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Sanırım ben de Gönlüm göçebe gibi düşünüyorum. Önce kendini sevip / kendine karşı iyi olacaksın. Gerisi onun devamı olarak gelir zaten.

Ama pratik cevap bu.

Felsefi açıdan sorulan soru çok geniş. Mesela sokak hayvanlarından söz etmiştik. Köpekleri bu soğukta sokaklarda kaderlerine terk etmek iyilik midir? - Bazıları öyle düşünüyor.

Yani konuyu açmak gerek. :)

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Hoş hissettiren şey iyidir. Kişiye veya büyük topluluklara ait kalıplaşmış iyi anlayışı olabilir. Çoğu zaman görecelidir.
Göreceli olmayan birinin hoşlanıp hoşlanmadığı buna rağmen yapılıp yapılmayacağı. Farklı toplumdaki insanlar iyi hissettirenin ne olduğunu biliyodur. Sana hoş hissettiren başkasına hoş hissettirmiyorsa iyilik bunun neresinde.
İyilik insanın kendine iyilik yapmasıdır birine iyilik yapınca aslında biz kendimize iyilik yapmış oluruz .çünkü iyilik içten gelen bir şeydir birine iyilik yapıyorsak gün gelecek mutlaka bize mükafat olarak dönecektir
Yani dönmezse yapılmayacak mı? Aa karşılık alamayacakmışım keşke tecavüz etseydim. Böyle mi olacak?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
iyi olma durumu ile iyilik yapmak/iyilik yaptığını düşünmek/buna çalışmak ayrı şeylerdir. "iyi" her şeyden önce bir değer yargısıdır, bu yapısı asla gözardı edilmemelidir. bu nedenle "iyi" olmanın bir ölçüsü olamayacağı gibi, kişi,yer,zaman ve toplumdan topluma değişiklik gösterebilir. mesele özünde üretici, yapıcı, çözümleyici ve paylaşımcı olmaktır; "iyilik yapmak" bir aldatmacadır!

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
iyi olma durumu ile iyilik yapmak/iyilik yaptığını düşünmek/buna çalışmak ayrı şeylerdir. "iyi" her şeyden önce bir değer yargısıdır, bu yapısı asla gözardı edilmemelidir. bu nedenle "iyi" olmanın bir ölçüsü olamayacağı gibi, kişi,yer,zaman ve toplumdan topluma değişiklik gösterebilir. mesele özünde üretici, yapıcı, çözümleyici ve paylaşımcı olmaktır; "iyilik yapmak" bir aldatmacadır!
Özünde demişsin, toplumunun değer yargıları farklı bile olsa, özünde paylaşımcı olmak... katılıyorum. Mesele özünde bitiyor. Bu cümleden nasıl iyilik yapmanın bir aldatmaca olduğuna bağladığını anlamadım. Hangi toplulukta olursa olsun, her insan bencillikle paylaşımcı olmak arasında seçim yapar, özünde iyilik her toplumda geçerlidir. Paylaşılan şeyler değişir. Başkasıyla paylaşanın yaptığı nasıl aldatmaca olabiliyor?

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Yani dönmezse yapılmayacak mı? Aa karşılık alamayacakmışım keşke tecavüz etseydim. Böyle mi olacak?

- Bu biraz 21 yy zihniyeti olurdu ama... :)
- Tabi ki hayır. Ama pratikte, yapılan iyiliğin kişiye dönmesi yaygın bir inanış biçimidir :)

Özünde demişsin, toplumunun değer yargıları farklı bile olsa, özünde paylaşımcı olmak... katılıyorum. Mesele özünde bitiyor. Bu cümleden nasıl iyilik yapmanın bir aldatmaca olduğuna bağladığını anlamadım. Hangi toplulukta olursa olsun, her insan bencillikle paylaşımcı olmak arasında seçim yapar, özünde iyilik her toplumda geçerlidir. Paylaşılan şeyler değişir. Başkasıyla paylaşanın yaptığı nasıl aldatmaca olabiliyor?

- "Her iyilik, iyilik değil" demek isteniyor sanırım.

Mesela dilenciye para vermek iyilik mi? Çocuk dilenciliğini teşvik etmek mi? Herkes dilenciliği yasaklamanın dilenciye de, ona para verene de yapılacak en büyük iyilik olduğunu biliyor.

Ama sokak çalgısına para vermek iyiliktir. Onların çoğu öğrenci filan. Adama çay parası bira parası çıkmış oluyor.

Yani niyet iyi olmalı, sonuç da gerçekçi / iyi olmalı.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Başkasıyla paylaşanın yaptığı nasıl aldatmaca olabiliyor?
mesela çok uluslu şirketleri düşünelim; kara-afrika-dan tutun da dünyanın sömürmedikleri yer kalmaz ve daha sonra kara-afrika-ya ziyaretler yapar ve hediyelerle sözüm ona yardımda bulunurlar. paylaşıyoruz derler, bakın da ne kadar hayırsever insanlarız, herkese iş herkese aş bizim işimiz değil ama aç olanları doyurmaya, çıplakları giydirmeye, sokaktakini barındırmaya çalışıyoruz; sorarım size tüm bunların, açlığın, işsizliğin, yokluğun tüm nedeni kendileri değil mi? şimdi kalkıp paylaşımdan, yok efendim iyilikten söz ederler! her canlının onursal yaşama hakkı yek-diğerinden asla ayırt edilemez; eşitsizlik olduğu sürece bu hak gaspedilmiş demektir ve iyilik te bi yalandır. aslolan iyilik yapılmasına gerek kalmayan bir dünya, bir paylaşım yaratabilmektir.

gonlumgocebee23

Felsefe.net
Yeni Üye
Göreceli olmayan birinin hoşlanıp hoşlanmadığı buna rağmen yapılıp yapılmayacağı. Farklı toplumdaki insanlar iyi hissettirenin ne olduğunu biliyodur. Sana hoş hissettiren başkasına hoş hissettirmiyorsa iyilik bunun neresinde.

hayır mühim olan karşılık beklemeden yapmaktır ama insanoglu arada karşılık bekler tabi

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
mesela çok uluslu şirketleri düşünelim; kara-afrika-dan tutun da dünyanın sömürmedikleri yer kalmaz ve daha sonra kara-afrika-ya ziyaretler yapar ve hediyelerle sözüm ona yardımda bulunurlar. paylaşıyoruz derler, bakın da ne kadar hayırsever insanlarız, herkese iş herkese aş bizim işimiz değil ama aç olanları doyurmaya, çıplakları giydirmeye, sokaktakini barındırmaya çalışıyoruz; sorarım size tüm bunların, açlığın, işsizliğin, yokluğun tüm nedeni kendileri değil mi? şimdi kalkıp paylaşımdan, yok efendim iyilikten söz ederler! her canlının onursal yaşama hakkı yek-diğerinden asla ayırt edilemez; eşitsizlik olduğu sürece bu hak gaspedilmiş demektir ve iyilik te bi yalandır. aslolan iyilik yapılmasına gerek kalmayan bir dünya, bir paylaşım yaratabilmektir.
O zaman eşitliğn gelmesi ve iyiliğe gerek kalmaması için çalışanın bu uğurda yaptıkları iyiliktir, insanlar bunu istiyorlar. İyilik var anlayacağan.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Benim tarafımda. Bana iyilik veren şey başaksına kötülük veriyorsa bu beni neden ilgilendirsin? Beni ilgilendiren, bana etki edendir.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Benim tarafımda. Bana iyilik veren şey başaksına kötülük veriyorsa bu beni neden ilgilendirsin? Beni ilgilendiren, bana etki edendir.
İşte bencillik, tanımını yapmışsın, kötülüğün kaynağıda bu zaten. Sevgi bunun önündeki engel, sevdiğin zaman başkasının mutluluğuna sevinirsin, şöyle bir durumda var: eğer onun mutluluğuna daha az sevineceksen, yani mutluluğu için daha büyük bir bedel ödemeliysen, yapmıyorsan, sevgin sahtedir, sevgi sadece onun iyiliğini istemektir, mutluluğundan mutlu olmayı değil. Belkide göremediğin konularda konuşuyoruz. Böyle birşey mümkün. Herkes kendisi içinde yaşar, buna saygı duyup bana etki eden herşey değildir, başkalarıda var diyebilmek gerek.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Karşılıksız yapılan sonucu güzelliğe ulaşan anlam ve netice beklenmeden insan vicdanınında anlamı buyuk derecede buyuk sevgı oluşturan en değerli etmendir diyebilirim..

Öyle.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Karşılıksız yapılan sonucu güzelliğe ulaşan anlam ve netice beklenmeden insan vicdanınında anlamı buyuk derecede buyuk sevgı oluşturan en değerli etmendir diyebilirim..

Öyle.
İyilik sonucunda kişide oluşan sevinç ve tatmin duygusu bir karşılık değil midir?

İnsanların iyilik duygusuna ulaşma isteklerinin nedeni toplumsal ahlaki inançlarıyla yoğurulmuş vicdanlarının bir uyuşturucu gibi iyilik sonrası tatmin duygusu alma ihtiyacı olduğunu söyleyebilir miyiz?

Yoksa karşılıksız iyilik denilen şey pragmatik düşünceleri kamufle etmek için kullanılan bir araç mı? (örn.Karşılık beklemeden iiyilik yaptım, ama karşılığının her tüelü geleceğini hissediyorum. Karma anlayışı. İyilik yapan, iyilik bulur. vb. düşünceler.)

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
İyilik sonucunda kişide oluşan sevinç ve tatmin duygusu bir karşılık değil midir?

İnsanların iyilik duygusuna ulaşma isteklerinin nedeni toplumsal ahlaki inançlarıyla yoğurulmuş vicdanlarının bir uyuşturucu gibi iyilik sonrası tatmin duygusu alma ihtiyacı olduğunu söyleyebilir miyiz?

Yoksa karşılıksız iyilik denilen şey pragmatik düşünceleri kamufle etmek için kullanılan bir araç mı? (örn.Karşılık beklemeden iiyilik yaptım, ama karşılığının her tüelü geleceğini hissediyorum. Karma anlayışı. İyilik yapan, iyilik bulur. vb. düşünceler.)

İyilik yapma aslında insanların içindeki duyguların tetiklendiği kavramsal etkinin insanda etki eden oluşumu diyebiliriz..Bu durumu şuna benzetebiliriz grip olan bir insanın ilaç alıp sağlığına yeniden kavuşması diyebiliriz fakat bu demek değildir ki her insan iyilik yapmak zorunda diye içten gelen ve genelde anlık olan replikler aslında en doğal ve en verimli olanıdır diyebiliriz.

İyilik sadece maddesel bir verimin sunduğu degerler değildir iyilikler sınıflandırılabilinir ve çeşitlendirilebilinir iyilik yapmak kimi zaman güzel bir tebessüm ve pozitif enerji ilede olabiliyor..

İnanç değerleri insanların en temel en duru ve en saf kazanımlarıdır diyebilirim İnanan insanın hayata bakış açısı ile inanmayan insanın hayata bakış açıları birbirinden gerçekten çok farklıdır

Şöyle bir kısa örnek vereyim...

İnanan bir insan hayatta bir sorun ile karşılaştığı zaman yaşadığı sorunları ve olumsuzlukları degerlendırırken ınanç degerleri açısından ele alır ve duruma sabır göstermesi gerektiğini ve neticesinde her zorluğun ardından bir kolaylık gelebileceğini hatırlar ve anımsar...Kendini pozitif açıdan değerlendirerek kendini huzura sevketmesi doğal bir sürecidir.

İnanmayan bir insan ise sorunla yada olumsuzluklar karşılaştığında neden bu sorunların kendisinin başına geldiğini ve bunları haketmediğini düşünerek kendini olumsuzluğa ve negatifliğe sürükler....

Aslında bu örnekler sadece farklı bir pencere bakış açısıylan oluşan neticeler diyebilirim bunları çeşitlendirebilir yada sınıflandırabiliriz..

İnsanların iyilik karşısında tatmin etme gibi bir durumu yok iyilik neticesinde çok üzerinde durmazsın beklenti sadece karşı tarafın mutlu olmasına dönüktür iyilik yapana bir kazanım yoktur olmazda neticede karşılıksız bir iyiliktir diyebiliriz.

Karşılıksız iyilik yapıldığından adı zaten iyilik oluyor iyilik yapıldığında karşılık bekleyen insanın karşı taraftan menfaat beklediği anlamına gelir ki bu da iyilikten daha öte ticaret döngüsüne yani alışveriş çarkına benzer böyle iylikler menfaat üzerine kurulan iyiliklerdir ki bu tarz iyilikler yapılan güzellikleri ne yazık ki baltalar karartır ve insanı olduğundan daha zor bir duruma sokar diyebilirim..

MESELA...

Sokakta kalan bir hayvana bir tas su ve bir tas mama vermek canlıdan herhangi bir beklenti içerisinde olmadığınız anlamına gelir bu tarz iyiliklerin anlam ve tabiri zorda kalan yardıma muhtaç olana el uzatmak demektir bu kavramı insan içinde sınıflandırdığımızda zorda kalan yardım eli uzatmak ve karşılıksız uzatmak tam anlamıyla yapılan iyiliğin gizli saklı ve karşı tarafın bilmediği şekilde yapılan tarzda olabilmesi oldukça önem arzediyor çünkü iyilik yapılırken iyiliğin gizli olması oldukça önemlidir..

Aslında iyilik vicdanla sınıflandırılmış olsada iyilik sevginin yeşerdiği yerde olur derler bizim büyük büyük dedelerimiz Sevgi yeşermeye başladığında insanın ufku hayata bakışı ve hayatı yorumlamasıda oldukça değişiyor derdi.... Sevgi yeşermeye başladığında insan doğayı da hayvanlarıda ve yaratılmış tüm canlılarıda içten sever ki bu sevgide aslında beraberinde korumayı tetikler böylelikle dogasını ve canlı turlerını hatta hayvanlarıda seven ve onlara karşılıksız gizli iyilikler yapan insanlara dönüştürür diyebiliriz..

İyilikte vicdanının yanında sevgi ve sevgisinin yanında da içtenlik ve samimiyet olgularıda oldukça önemlidir diyebiliriz.Her ne kadar bu degerlere insan sahip olsada insan şunu iyi bilmesi gerekir yapılan iyiliği oldukça saklayabilmesi ve gizli tutabilmesidir..

Mesela...

Bugün yetim bir çocugu okutacaksınız yada okutuyorsunuz işte bu yaptığınızı yetim çocuk asla bilmeyecek ve sizi asla tanımayacak sadece siz düzenli olarak maddi yardımı yapacak ve onu sonuna kadar okutacaksınız en güzeli diyebiliriz..

Mesela...

Bugün şirketinizde bir çalışan var ve onu çok seviyorsunuz kendi başına yükselmek istiyor ama elden tutanı yok siz onu yukseltıp ona bir ıyılık yapmış olacaksınız ama sizi asla bilmeyecek..

Mesela...

Sürekli iş arayan güzel bir genç var kendisiyle ilgili hem fikirsiniz fakat kendi nereye gitse iş bulamıyor bu konuda birini aracı bulacak ve bu çocukla konuşmasını sağlayacaksınız devamında bu çocugun sizin şirkete başvuru yapması konusunda aracı olan kişi ikna edecek bu çocuk sizin şirkete başvurduğunda BİNGO artık bu çocuk sizin şirketinizde çalışmış olacak ben bu sürece WİN WİN ilkesi diyorum burada herkes kazanacak ne konuda iyilik gizli oldugu için siz ona iş ve aş vererek bu cocugu kötü alışkanlıklardan ve dış etmenlerden korumuş olacaksınız devamında iş bulan çocugunda evine ekmek götürmesine katkıda bulunmuş olacaksınız fakat burada dikkat edilmesi gereken husus yaptığınız ıyılıgın karşılıksız olmasıdır..buna dikkat ettiğinizde ve yaptıgınız ıyılıgı hatırlamadıgınız da işlem gerçekleşmiş olur...

Böyle.

Son düzenleme:

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Iki tur insan vardir iyi ve kotu.
Iki tur fikir vardir iyi ve kotu.
Iki tur niyet vardir iyi ve kotu.
Tek gercek vardir iyiler kaybeder.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
İyilik nefsinden / bencilliğinden fedakarlık etmektir, vazgeçebilmektir, bu da insan tabiatına aykırıdır, işte dinler bu bencilliği azaltmak ister.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
O zaman eşitliğn gelmesi ve iyiliğe gerek kalmaması için çalışanın bu uğurda yaptıkları iyiliktir, insanlar bunu istiyorlar. İyilik var anlayacağan.
bu bağlamda iyilik denilen mevhumun yok olmasını istiyorum; kimse yek-diğerine iyilik yapmasın...Diojen'in dediği gibi gölge etmesinler yeter...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar