Iyilik ne için yapılır?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde mukeat tarafından oluşturulan Iyilik ne için yapılır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,272 kez görüntülenmiş, 34 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Iyilik ne için yapılır?
Konbuyu başlatan mukeat
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

cogito

Üye
Yeni Üye
Eğer sadece maddi bir karşılıktan söz etmiyorsak iyilikte beklenti mutlaka vardır. İnsanın iyilik yapınca kendini daha çok sevmesi de bir karşılıktır. Maddi olmasa bile manevi bir tatmin yaratacaktır. Peki bu kötü bir şey midir hayır tabiki değildir. Eğer bir insan iyilik yaptığında mutlu oluyorsa ya da iyilik yaparak diğer insanları kazanmaya çalışıyorsa demekki '' iyi '' bir insandır.
Olayın dini boyutu ise farklıdır. Dini boyut bizi körükörüne mantığına götürebilir. Burada Freud dan konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm bir alıntı yapacağım:

'' 'Komşunu kendn gibi sev.'' Bu, dünya çapında bilinmektedir ve bunu en gurur verici iddia olarak ortaya koyan Hıristiyanlıktan daha eski olduğuna kuşku yok. Yine de çok eski olmadığı da açıktır; tarih çağlarında bile insana yabancıdır. Gelin sanki ilk kez duyuyormuş gibi naif bir tutum takınalım; bu, şaşkınlık duygumuzu bastırmamızı önleyecektir. Bunu neden yapalım? Bunun bize ne yararı var? Her şey bir yana bunu nasıl yapacağız? Bu nasıl olabilir? Sevgim, düşüncesizce bir yana atmamam gereken değerli bir şeydir. Sevgi, yerine getirmek için özveriye hazır olmamı gerektiren görevler yüker. Birisini seviyorsam şöyle ya da böyle bunu haketmelidir.( Bana dokunabilecek yararlarını, cinsel nesne olarak benim için taşıyabileceği önemi bir yana bırakmam gerekir, çünkü komşumu sevme kuralı bağlamında bu iki tür ilişkiden hiçbiri söz konusu olamaz.) Ancak önemli açılardan bana çok benzediği taktirde bunu hakeder; ya da benden çok daha kusursuz olduğu taktşrde bunu hakeder, çünkü o zaman onda kendi idealimi sevebilirim. Yine eğer dostumun oğluysa onu sevmem gerekir, çünkü onun bir zarar görmesi halinde dostumun duyacağı acı benim acımdır, bu acıyı onla paylaşmam gerekir....''

ekrem07-

Felsefe.net
Yeni Üye
demek istediğimi yanlış anlıyosun monaliza..yada işine geldiği gibi anlıyosun bu şekilde konuyu tartışamayız..seni mutlu ettiğini söylüyosun kediyi besleyınce işte orda da karşılığını aldın iyiliğin..kendi hazzın için yaptın onu..tabi ki gün gelirde bi tartışma olursa anlatırım mantığıyla yapmadın ama onu da burda anlatarak fazlasıyla karşılığını aldın demek istiyorum..

objektif

Felsefe.net
Yeni Üye
İyilik denen olgu nedir? Ne için yapılır? Ahiret korkusuyla iyilik iyilik midir?

İyilik denen olgu, doğruluktur. Doğru olan her şeyi yapmak iyiliktir. Mesela yalan söylememek doğrudur. Yalan söylemezsek kendimize iyilik etmiş oluruz.

İyilik ne için yapılır? Bence bunun bir çok cevabı vardır. Çünkü her insan iyiliği farklı amaçlarla yapar. Mesela kimisi "başkası arkamdan beni övsün" düşünerek iyilik yapar. Kimisi karşılığını bekleyerek iyilik yapar. Kimisi de sadece başkasına yardım amaçlı iyilik yapar. Yalnız şunu kesinlikle vurgulamak isterim. Günümüzde karşılık beklenmeden yapılan iyilik yoktur. Bir örnek vereyim. Diyelim bir arkadaşınız var. Ona her zaman bir şeyler alıyorsunuz, gerek yemek gerekse kıyafet vb. Fakat bir gün aranız o arkadaşınızla kötü olunca. "zamanın da ben sana bunları almıştım, sen bana nasıl böyle yaparsın?" diyorsunuz. Yani içten içe bir karşılık bekleme duygusu var. Bunu ister kabullenin ister kabullenmeyin bu böyledir.

Ahiret korkusuyla yapılan iyilik iyilik midir? Yukarıda da söylediğim gibi günümüzde karşılıksız iyilik yapılmıyor. İnsan ilginç bir varlıktır. Başı sıkışınca her şeye boyun eğer, bazıları da gurur yapar ama ne zaman iş boğaza, cana dayanır oda her şeye boyun eğmek zorunda kalır. Demek istediğim karşılık beklenerek veya başka bir korkudan olsun yapılan her güzel hareket İYİLİKTİR. Bunu ister karşılık bekle ister bekleme ama sonuçta o hareket yapılıyor. Mesela bir örnek daha vereyim. Zengin bir iş adamı, gazetelerin gündemine oturmak amacıyla bir fakire bedava ev alıyor. Bunu ister karşılık bekleyerek(gazeteye çıkarak) ister karşılık beklemeyerek yapsın. Sonuç hep aynı. Fakir olan o kimse o eve yerleşiyor ve orada yaşıyor. Sonuç değişmiyor. İyilik iyiliktir.

Azadî

Üye
Yeni Üye
iyilik tanrı ile bütünleşmek için yapılır.öz'e dönüştür..

objektif

Felsefe.net
Yeni Üye
İyilik denen olgu, doğruluktur. Doğru olan her şeyi yapmak iyiliktir. Mesela yalan söylememek doğrudur. Yalan söylemezsek kendimize iyilik etmiş oluruz.

İyilik ne için yapılır? Bence bunun bir çok cevabı vardır. Çünkü her insan iyiliği farklı amaçlarla yapar. Mesela kimisi "başkası arkamdan beni övsün" düşünerek iyilik yapar. Kimisi karşılığını bekleyerek iyilik yapar. Kimisi de sadece başkasına yardım amaçlı iyilik yapar. Yalnız şunu kesinlikle vurgulamak isterim. Günümüzde karşılık beklenmeden yapılan iyilik yoktur. Bir örnek vereyim. Diyelim bir arkadaşınız var. Ona her zaman bir şeyler alıyorsunuz, gerek yemek gerekse kıyafet vb. Fakat bir gün aranız o arkadaşınızla kötü olunca. "zamanın da ben sana bunları almıştım, sen bana nasıl böyle yaparsın?" diyorsunuz. Yani içten içe bir karşılık bekleme duygusu var. Bunu ister kabullenin ister kabullenmeyin bu böyledir.

Ahiret korkusuyla yapılan iyilik iyilik midir? Yukarıda da söylediğim gibi günümüzde karşılıksız iyilik yapılmıyor. İnsan ilginç bir varlıktır. Başı sıkışınca her şeye boyun eğer, bazıları da gurur yapar ama ne zaman iş boğaza, cana dayanır oda her şeye boyun eğmek zorunda kalır. Demek istediğim karşılık beklenerek veya başka bir korkudan olsun yapılan her güzel hareket İYİLİKTİR. Bunu ister karşılık bekle ister bekleme ama sonuçta o hareket yapılıyor. Mesela bir örnek daha vereyim. Zengin bir iş adamı, gazetelerin gündemine oturmak amacıyla bir fakire bedava ev alıyor. Bunu ister karşılık bekleyerek(gazeteye çıkarak) ister karşılık beklemeyerek yapsın. Sonuç hep aynı. Fakir olan o kimse o eve yerleşiyor ve orada yaşıyor. Sonuç değişmiyor. İyilik iyiliktir.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
iyilik yapılsın da,,, ister tanrı için, ister madde için, ister çıkarlar için, ister öyle desinler diye, ister gösteriş için ya da öylesine yapılsın... nasıl ya da ne için yapıldığı umurumda bile değil! yeter ki iyilik yapılsın. ne olduğunun ya da ne için yapıldığının derdine düşmek pek de ahlaki gelmiyor bana...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
akp oy kazanmak için iyilik yapıyormuş... makarna, ekmek, kömür vs. dağıtıyormuşş,, millet ilk kez oylarından bir fayda sağladı yahu...

K

kuzeys

Ziyaretçi
Cennet Cennet dedikleri,
Birkaç köşkle, birkaç huri
İsteyene ver sen anı.
Bana seni gerek seni
.

diyor yunus.. herhalde yunus bu seslenişini tanrı'ya ulaşmaktan çok * kendine ulaşıp kendini iyi hissedebilmek için dedi..

*o her şeyi bilen gören ve işitendir)

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
İyilik denen olguyu belirleyen şey, kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapmamakla başlar. Vicdani rahatlık, menfaat vb. için yapılır. Ahiret korkusuyla yapılan iyilikte menfaatten öte geçmez. bkz. cezadan kurtulma psikolojisi

gungoryus

Felsefe.net
Yeni Üye
0

karsılıksız yapılan iyiliğe karsı karsılıklı yapılan iyilik arasındakı farkı solermısın bana?

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Karşılıksız yapılan iyilik vicdani rahatlığa girer bana göre, hem ayrıca mutlu olmak içinde mutlu etmekte yetiyor bazen, her iyilikte aslında bir karşılık var. Yardım etmenin hazzı insanın duygularını okşuyor çünkü.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ETü: edgü [ Orhun Yazıtları, 735]
özüŋ edgü körteçi seŋ ebiŋe kirteçi [sen iyilik göreceksin evine gireceksin]KTü: eygi [ Codex Cumanicus, 1303]
bonus - Tr: yaksi vel eygi [yahşi, iyi]TTü: eyü [ Meninski, Thesaurus, 1680]
eyü: yaχşi, güzel, melih, χayr, tayyib. (...) Eyülik: Bonitas.
<< ETü edgü fayda (isim), faydalı, iyi (sıfat) < ETü ét- düzenlemek, hazırlamak, yarar kılmak

Not: TTü /d/ > /y/ evrimi ve sonseste /ü/ > /i/ assimilasyonu tipiktir. Lehçelerde edgü, eygü, eygi, eyü, eyi biçimleri görülür. • Özgün anlamı Lat perfectus "tam-edilmiş, mükemmel", Yun ómorphos "biçimlendirilmiş, güzel", ETü tükel "tamamlanmış, mükemmel" ile paralel yapıdadır.
Benzer sözcükler: iyicil, iyileşmek, iyileştirmek, iyilik, iyiliksever
Bu maddeye gönderenler: epeyi, eyvallah, iyimser, peki

ls2

Kahin
Onursal Üye
Üzerine düşününce, her şeyde bir çıkar veya bencillik buluyoruz. ama hisler ,güdüler veya sosyal davranışlar olarak tanımladığımız şeylerden öte tanımsız şeylerde var .. bu dediğimi temellediremem veya açıklayamam.. belkide cevap budur..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Doğa da iyi kötü (iyilik kötülük) yok. İnsanın iyilik olarak tanımladığı şey örneğin bir acize yoksula bir kereliğine verme. Bu durumu ortadan kaldırmaz aksine güç farklarını acizliği aradaki uçurumu onaylar. İnsanın ürettiği iyilik kavramı bunu görmezden gelme ve yadsımayla ilgilidir. Temel bir iyi olma gibi bir kavram belirlenemez.

İyi ve doğruya yasalar karar vermeli

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar