İnsan-Şempanze Benzerliği ve Evrim Üzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilimsel Makaleler kategorisinde fides tarafından oluşturulan İnsan-Şempanze Benzerliği ve Evrim Üzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 14,665 kez görüntülenmiş, 92 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilimsel Makaleler
Konu Başlığı İnsan-Şempanze Benzerliği ve Evrim Üzerine
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Boraa

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Cevap: Re: İnsan-Şempanze Benzerliği ve Evrim Üzerine

etrafımda bunca yaşam formu var ve milyonlarcasının farkında değiliz.ben bütün bu canlı varlıkların belki cansız zannettiğimiz şeylerin bile insan için yaratıldığını fakat bütün bunların insan ile negibi bir alakası ilişkisi olduğunu merak ediyorum.

"Her şeyin insanlar için yaratıldığı" düşüncesi bana biraz kibirli geliyor..Hepimiz, (tüm varlıklar)birbirimiz içiniz..Biz bitkileri, hayvanları yiyerek hayatta kalıyoruz, beslenme zincirinde son halkayız sanıyoruz..Oysa gözle göremediğimiz bir tek hücreli de bizim bedenimize yerleşip beslenerek hastalanmamıza/ölmemize yol açıyor..Sonra da toprağa karışıp mükellef bir ziyafet sofrası olmuyor mu bedenimiz organizmalar için?En basit varlık formu bile değersiz, önemsiz, işlevsiz değildir fikrimce..

sakal

Kahin
Yeni Üye
hayır ben hiçbirisinin önemsiz birşey olduğunu kastetmedim.bu en başta Allah'ın ilmine hakaret olur.sadece bilgi olarak birşeyi bilmenin insana bir sorumluluk yüklediğini düşünüyorum.hayata dair hiç birşeye kayıtsız kalamıyorum sadece.yani bir boşvermişlik yok düşüncemde hani diyorya ayağım taşa takılsa Allah'tan bilirim diye.mesleğimin bana bıraktığı kalıntı olarak fazla detaycıyım sanırım.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Dr.Masaru Emoto '' The hidden Messages in Water'' -canlı su-...arastiralim.net...Metafizik

sakal

Kahin
Yeni Üye
Sayın leprechaun.
ben şunu merak ediyorum.ben varmıyım yokmuyum eğer varsam varlığımı nasıl anlamalıyım,niçin varım,varlığımın şu alemdeki nedeni nedir?şu yaşam döngüsünde benim varoluşumun fonksiyonu nedir?
Şunu teslim etmeliyim.ben sizinle aynı sularda yüzemem.Buralar bana çooook derin boğulurum.benimki sineğin değersiz yorumuna benzemekte.Hoşçakalın.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Dr.Masaru Emoto '' The hidden Messages in Water'' -canlı su-...arastiralim.net...Metafizik

Sudan mesajları ben de biliyorum.Hatta bir forum başlığında tartışma konusu olmuş, bazı katılımcılar adamın üçkağıtçı olduğunu, savının da bilimsel olmadığını savunmuşlardı..Her ne ise, ben, her varlığın (özünde enerjidir hepsi bence ) her türlü etkiye tepki verdiğini düşünürüm.Çiçeklerimle konuştuğumda açarlar..Suyun farklı durumlarda farklı kristalleşmesini de doğal buldum..Yemek yaparken , mutluyken pişirdiklerimin daha lezzetli olduğunu defalarca deneyimledim..Domatesi doğrarken bile nazik olmaya çalışırım..Takıntı işte..:)

fides

Kahin
Yeni Üye

Aşağıda bir link vereceğim o konuyu lütfen takip et ve yazılanları oku.

http://www.felsefe.net/ekoloji/3621-suyun-hafizasi-varmis.html

Bu konu forumda açılmıştı. Dr.Masaru Emoto sahtekarın teki. Böyle şeylere inanmayın! Sizin duygularınızı sömürmekten başka bir şey yapmıyor. Tabi sizin duygularınızı sömürürken bunu da paraları cebe atarak kara kar katıyor. İnsan, inancını bu kadar ucuz şekilde sömürtmemeli. Bilimi de bu kadar basite almamalı.
Bu aralar iyi niyetli yaklaştığını görüyorum hatta kendini bile eleştirmeye başlamışsın bilgi olarak. Eğer elindeki bilgileri de eleştirirsen daha güzel olacak. Forumda verdiğim tepki de bu zaten yeterince araştırmıyoruz.Bir sürü konu var böyle duygu inanç sömürüsüyle insanı kullananların kaynakları.
İnsan, inanmak isterse inanır. Bu belki kendisini güçlü kılar ama bu inancın birileri tarafından kullanmasıyla kişi gözlerini gerçeğe kör etmemeli.
Bu arada eğer evrimle ilgili bir şeyler öğrenmek istersen forumda oldukça iyi makaleler var. Daha sağlıklı bir bilgi edinmiş olursun.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Enteresan ) peki enerji canli midir?

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
The hidden messages in water, suyun hafızası var veya canlı su demek değil..Suyun içinde saklanmış gizli mesajlar..Değerlendirmelerimizi bu doğrulltuda yapalım.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
The hidden messages in water, suyun hafızası var veya canlı su demek değil..Suyun içinde saklanmış gizli mesajlar..Değerlendirmelerimizi bu doğrulltuda yapalım.

Bu yonde yapilacak bir degerlendirme, bilimsel ve bilissel degildir. Yapilacak ortadadir, suyu bilimsel olarak gozlemlersin ve gozlemini dile getirirsin. "Okuz altinda buzagi aramaz" suya aklinda yarattiklarini bulmak icin degil; suyun gozleminin ne verdigini gormek icin bakarsin.

Bu tip pseudoscience akilciligina bilimin bilimsel olarak ihtiyaci yok.

Not: Bu mesajdaki ikinci tekil sahis kullanimi alintisi alinan yazara yonelik degil; sadece bir yazi dili ve uslubudur.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Enteresan ) peki enerji canli midir?

Metabolizmik canlilik ile atomik hareketlilik insanoglu canli/cansiz tartismasinin bir temelidir. Eger canlilik bir hareket ise, hersey canlidir. Eger canlilik hareketin de otesinde ureme, yasam, cogalma v.s. iceriyorsa o zaman farklidir.

Abiyogenez bu konuya en guzel aciklamadir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bu yonde yapilacak bir degerlendirme, bilimsel ve bilissel degildir. Yapilacak ortadadir, suyu bilimsel olarak gozlemlersin ve gozlemini dile getirirsin..

Benim okuduğum metinde, zaten deneysel veriler ve laboratuvar sonuçları görsellerle belgelenmişti.......akılcılığı ne demek bilmiyorum ama bilim-dışı bir şey olsa gerek..Siz konuyla ilgili bir veri, metin, makale okudunuz mu?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Benim okuduğum metinde, zaten deneysel veriler ve laboratuvar sonuçları görsellerle belgelenmişti.......akılcılığı ne demek bilmiyorum ama bilim-dışı bir şey olsa gerek..Siz konuyla ilgili bir veri, metin, makale okudunuz mu?

"Hidden messages in water" kendi basina zaten bilimsel degildir. Yani ortada gozlemden ziyade, aklin inandigi bir "gizli mesaj" aranmaktadir. Su da bulunacak her mesaj insanoglu eliyle ortaya konur. Bu da bu sekilde bir yanasim ile bilimsel olmayan bir aciklama olacaktir. Zaten verilen linkin sonundaki "metafizik" kelimesi; konunun bilimsel ve bilissel olmadigini algilamak icin yeterlidir.

Su da mesaj olmaz, hele hele bunun gizlisi hic olmaz. Boyle bir yanasim aklin yanasimidir ve sadece insanoglunun suya verecegi olacaktir.

Her turlu bilgi fenomende yoktur, o bilgiyi insanoglu fenomene verir.

Iste bu bilginin bilimsel olabilmesi de akilciligin aklinda inandigi bir bilgiyi fenomende aramasinda ve kendince bulmasinda degil; fenmenin verdigi gozlemin dile bilimsel olarak gelmesindedir. Bu da ancak teorisi test edilebilen bir bir olgu olabilir.

byProblem

Felsefe.net
Yeni Üye
evrim evrim evrim.Peki neden bu evrim daha harun yahyanın sorularına bile cevap veremiyor?mesela bir tırtıl türü .Hayvan yaşamını karıncalardan sağlıyor.Mesela doğunca ilk karınca kraliçesinin sesini taklit ediyor ve karıncalar onu kraliçeleri sanıp yuvaya götürüyor.O da bir aksilik çıkmadığı sürece yuvada kraliçe gibi konforlu yaşıyor.Peki bu hayvan doğar doğmaz nerden biliyor ki bir karınca kraliçesinin var olduğunu ve onun sesini çıkarırsa ona bakacaklarını .Hadi o değil nasıl onun sesini birebir çıkarabiliyor?bizden kaçımız canımız sıkılınca bülbül sesi çıkarabiliriz ki?bunu bana evrim açıklayamadığı sürece de ben evrimi desteklemem çünkü burada evrim yok burada müthiş bir yaratılma ve tasarım var her ne kadar birileri görmek istemese de ...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
"Hidden messages in water" kendi basina zaten bilimsel degildir. Yani ortada gozlemden ziyade, aklin inandigi bir "gizli mesaj" aranmaktadir. Su da bulunacak her mesaj insanoglu eliyle ortaya konur. Bu da bu sekilde bir yanasim ile bilimsel olmayan bir aciklama olacaktir. Zaten verilen linkin sonundaki "metafizik" kelimesi; konunun bilimsel ve bilissel olmadigini algilamak icin yeterlidir.

Su da mesaj olmaz, hele hele bunun gizlisi hic olmaz. Boyle bir yanasim aklin yanasimidir ve sadece insanoglunun suya verecegi olacaktir.

Her turlu bilgi fenomende yoktur, o bilgiyi insanoglu fenomene verir.

Iste bu bilginin bilimsel olabilmesi de akilciligin aklinda inandigi bir bilgiyi fenomende aramasinda ve kendince bulmasinda degil; fenmenin verdigi gozlemin dile bilimsel olarak gelmesindedir. Bu da ancak teorisi test edilebilen bir bir olgu olabilir.

Mesaj, ileti demek değil mi?gizli mesajdan kasıt, çıplak gözle görülemiyor olması..Ematu'nun üçkağıtçılığını/bilimsel olup olmadığını tartışmıyorum ben..Sadece paylaşılan ve gözlem/deney sonucu ortaya konduğu savunulan bir tez var.Öyle olmadığı da bilimsel olarak gösterilebilir elbette..Su, su olduğunun bilincinde değildir ama ,akışkanlık, sıvı-katı-gaz haline geçiş..bunlar suyun iletileri, mesajlarıdır.Gözlenebilirler."Mesaj"dan ve "gizli" den neden metafizik-mistik yorumlar çıkarıyorsunuz hemen?Besbelli ilgi çekici hale getirmek için seçilmiş popüler /sıradan bir başlık..Fenomenin bilgisi olmaz derken, ortaya koyduğu veri olmaz demek istemediniz herhalde.Ateşin yakıcı olması, onun bir verisi, duyu organlarımıza yolladığı bir iletisidir.Fenomen, bilgiye kaynaklık edecek her türlü veriyi yollayandır.Duyum eşiklerimiz sınırında bunları algılar,gözler,bilgi üretiriz.Ayrıca insan da bir fenomendir.Birkaç linke baktım konuyla ilgili.Asparagas bir kurgu olarak nitelenmiş yalansavarda örneğin...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Mesaj, ileti demek değil mi?gizli mesajdan kasıt, çıplak gözle görülemiyor olması..Ematu'nun üçkağıtçılığını/bilimsel olup olmadığını tartışmıyorum ben..Sadece paylaşılan ve gözlem/deney sonucu ortaya konduğu savunulan bir tez var.Öyle olmadığı da bilimsel olarak gösterilebilir elbette..Su, su olduğunun bilincinde değildir ama ,akışkanlık, sıvı-katı-gaz haline geçiş..bunlar suyun iletileri, mesajlarıdır.Gözlenebilirler."Mesaj"dan ve "gizli" den neden metafizik-mistik yorumlar çıkarıyorsunuz hemen?Besbelli ilgi çekici hale getirmek için seçilmiş popüler /sıradan bir başlık..Fenomenin bilgisi olmaz derken, ortaya koyduğu veri olmaz demek istemediniz herhalde.Ateşin yakıcı olması, onun bir verisi, duyu organlarımıza yolladığı bir iletisidir.Fenomen, bilgiye kaynaklık edecek her türlü veriyi yollayandır.Duyum eşiklerimiz sınırında bunları algılar,gözler,bilgi üretiriz.Ayrıca insan da bir fenomendir.Birkaç linke baktım konuyla ilgili.Asparagas bir kurgu olarak nitelenmiş yalansavarda örneğin...

Kisaca soyle izah ederim. Fenomenin gozlemlenmesi demek; fenomenin verdigi gozlemin insanoglu eliyle ve adina insanoglu algi ve bilgisi ile ortaya konmasi demektir. Algi da, gozlem de bilgide tamamen insanogluna aittir.

Buradaki fark mesela "bu su neden akiyor?" sorusunu sorduktan sonra bu gozlemi teoriye, teori teste ve olguya tasimak ve bilimsel bir yanit aramak yerine "tabi akar tanri akitiyor, tabi akar, su kendini akitiyor, tabi akar cunku suyun akli var." v.s. temelli akilci yanitlardir.

Fenomende algi, bilgi ve gozlem yoktur, bunlar insanogluna aittir. Yani doganin kanunlari yoktur, o kanunlari dogaya insanoglu verir.

Zaten algilanmayan da bu insanoglunun bir fenomen olarak; diger fenomenlerden de farkli olarak hem kendine gozlem vermesi, hem de gozlem almasi.

Iste burada goz ardi edilen iki nokta var. Hem gozlemi alanin insanoglu oldugunun algilanamamasi. Hem de insanoglu gozlem veren olarak, ya bir maddeye, ya bir insanoglu disinda kalan fenomene ozdeslestirilmesi.

Kisaca insanoglunun epistemolojik olarak alternatifsiz ve rakipsiz fenomenonumenal kavramsal temelde bildirici, belirtici ve ortaya koyucu faktor oldugunun algilanamamasi. Iste bu bildirim, belirtim ve ortaya koyum da diger fenomenler gibi, kendisi de yer aliyor.

fides

Kahin
Yeni Üye
Peki neden bu evrim daha harun yahyanın sorularına bile cevap veremiyor?

Kısa bir alıntı: Richard Dawkins gülmek/güldürmek istemiş sanırım. Yoksa kaile alınacak durum yok.

[video=youtube;cgg8Gtl6jpw]http://www.youtube.com/watch?v=cgg8Gtl6jpw&feature=related[/video]

Çağatay

Felsefe.net
Yeni Üye
Evrim Teorisini kutsal kitaplarla yazılanlara bakarak anlamaya çalıştığımız için bir sonuç elde edemiyoruz. Ben Kur'an'ı pek bilmem ama bildiğim kadarıyla Kur'an ve ET'de ortak nokta hayatın suda başladığıdır. Yanlış mıyım?

Kartal

Üye
Yeni Üye
Harun Yahyamı? Ara formdan anladığı şudur o adamın. Ördek kafasıyla timsah bedenini alır birbirine yapıştırır ve kendi ''Yaradılış Atlası''na ekler. İşte böyle cahil bir adam evrim üzerine tartışıyor. Bu adama, para sağlayanlar utansın...

Boraa

Felsefe.net
Yeni Üye
Susayım diyorum da Bora, "zalımeyler" bilmiyor teorinin anlamını. Gündelik kullandığımız anlamdaki gibi bir anlam içermez "bilimsel teori."[/url]

Bilimsel teori olarak tabir ettiğiniz teori yapısı; bilimsel yöntemlerle tespit edilmiş ve tutarlılıkları olan bilgiler ve açıklamaların bir bütünü değil midir?

Bilimsel teori eylemlerin/olayların nasıl meydana geldiğini izah etmeye çalışır.

Yasalar bir olayı tanımlar iken, teori ise olayı açıklar.

Hipotezler gerek gözlem gerek ise deneyler ile teste tabi tutulur, ve defalarca denemenin ardından eğer doğrulanır ise kuram olur. Bilimsel araştırmalar süreci içerisinde doğrulanan her hipotez teori olur. Teoriler, gerek gözlem gerek ise deneylerle doğrulanmış olan, deneylerin sonucunda elde edilen bilgilerle mevcut olandan daha geniş bir alanı kapsayacak biçimde genellenmiş olan, ve belirli bazı dönemlerde bilim adamlarının çoğu ile kabul gören genellenmiş açıklamalardır. Her teori, alışılagelmişin dışında farklı bir görüş ve yorumdur.
İlk zamanlarında genellik ile tepki ile karşılanırlar. Örnek verecek olursak "evrim teorisi".

Her teori, belirli bir alana tekabul genel açıklamalardır. Elde edilen birikmiş veriler ile ve bilimsel yöntemler ile elde edilmiş verilerdir.

Lakin bütün bunlara karşın bilimdeki gelişmeler ile kuramlar değişebilirler, bu nedenledir ki bir kurama kesin gözü ile bakılamaz.

Kaldı ki benim yazılarımda evrim yok diye birşey mi gördünüz? Bu kadar telaşınızı anlayamadım. Benim demek istediğim bir teoriye kesin gözü ile bakmanın ne kadar doğru yada yanlış olabileceği.
Kaldı ki beni bazı şeyleri bilmemek ile suçlayıp sonrada konuyu yayan sizlersiniz. Bilmediğim birşey varsa şayet gösterin, öğretin. Kaldı ki tanımadığınız birine "zalımey" demenin ne kadar doğru olacağını da bir düşünün.
Biz burada sadece tartışıyoruz değil mi? Yada ben mi öyle biliyorum?

fides

Kahin
Yeni Üye
Yasalar bir olayı tanımlar iken, teori ise olayı açıklar.

Teorinin ne olduğu idrak edilmedikçe başa dönüleceği kesindir.

Kaldı ki benim yazılarımda evrim yok diye birşey mi gördünüz? Bu kadar telaşınızı anlayamadım.
Karşı çıkılan şey senin teori tanımın.Yanlış biliyorsun denildi ve açıklama yapıldı ama sen ısrarla yanlış bir tanımı sürdürdün.Sen peki söyleyebilir misin her hangi birisinden senin: " evrim yok" dediğini iddia ettiğini?

Benim demek istediğim bir teoriye kesin gözü ile bakmanın ne kadar doğru yada yanlış olabileceği.
Teoriler yanlışlanamadığı sürece vardır. Evrimde yanlışlanamadığına göre...

Kaldı ki beni bazı şeyleri bilmemek ile suçlayıp sonrada konuyu yayan sizlersiniz. Bilmediğim birşey varsa şayet gösterin, öğretin.
Kartal, sana yanlış bildiğini söyledi ve doğrusunu açıkladı ama sen... ?

Kaldı ki tanımadığınız birine "zalımey" demenin ne kadar doğru olacağını da bir düşünün.
Biz burada sadece tartışıyoruz değil mi? Yada ben mi öyle biliyorum?

Alınma ama Bora genelde yazılarında yazım hataları çok var. Ben de seni anlarken senin yazılarından anlamaya çalışıyorum. Bana yazım ve imla kurallarını pek de önemsemediğin izlenimi yarattın. Tırnak işareti ile "zalımeyler" demişim. Bir de sen üzerine alınmayasın diye de özellikle "ler" çoğul ekini eklemişim. "Zalımeyler" yani. Sana karşı bir itham yok ve virgüle de özellikle dikkat etmeni öneririm.
Susayım diyorum da Bora, "zalımeyler" bilmiyor teorinin anlamını.
Burada bir telmih sanatı var. Geçen açtığım bir mizahla ilgili.Konuyu okumadığın için anlamaman da normal(Bkz: http://www.felsefe.net/komik-resimler/74039-twitler.html)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar