Hiç yoktan bir Evren

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Salih1971 tarafından oluşturulan Hiç yoktan bir Evren başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,696 kez görüntülenmiş, 48 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Hiç yoktan bir Evren
Konbuyu başlatan Salih1971
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Raphael

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
17. ve 18. mesajlardaki anlatım dilinin oldukça muğlak ve kapsamsız olduğunu düşünüyorum. Sonunda hakikate ulaştığını ima eden maddeler bütünü, yüzeysel sayılabilecek felsefi sorunlara temas bile etmiyor. Bu şekilde bir felsefi duyarsızlıkla hakikat üretimi merdiven altı diye tabir ettiğimiz üretim biçimlerini andırıyor.

Metafizik çok fazla çaba gerektiren bir konudur, çok ince düşünebilmeyi ve hakikate duyulan ciddi bir ilgiyi talep eder, bu yüzden kanımca dini yaklaşımlarla çözümlenmesi de mümkün değildir.
Haklısınız👍 Yazdıklarım bu forumun formatına uygun olmayabilir. Forumdan ayrılmayı düşünüyordum zaten. Vesile oldunuz 🙋

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
Forumdan Ayrılıyorum Herkese başarılar diliyorum..

derinsessizlik

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Tıp
Prof. Dr. Kerem Cankoçak (İtü Fizik profesörü) Televizyondaki bir tartışmada Bu kitaba Atıfta bulunarak, Sıfır enerjiden kuantum parçacığının var olmasını yoktan birşey var olabilir olarak söyleyince,Sisli bir Alan oldu. Yani Mutlak yokluktan Birşey var olabilir gibi anlattı, ben o sisli havayı dağıtmak için yazdım. Zaten kendisi Burdan bir nevi Tanrının yokluğuna delil çıkarmak istedi ( Kitabın yazarı nın fikride aynı) Yani birşeyin var olması için kimseye ihtiyacımız yok herşey yoktan kendi kendine olabilir fikrine kapı açmak istedi.. Ben O kapıyı kapattım.. Akılda sisli Alan kalmasın 👍
Selamlar, diyelimki kuantum dalgalanması sonucu yokluktan varlık oluştu. Bu durum sizi neden rahatsız ediyor? Var olma ihtiyacınızın kökeninde ne yatıyor biraz düşünüp cevap verebilir misiniz? Biz bir zamanlar-doğmadan önce- yoktuk, şimdi vraız, sonra yine yok olacağız...Bu bana acı verici bir süreç gibi gelmiyor..Siz nasıl düşünüyorsunuz?

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
Selam. Sorunuz için teşekkürler.. bu sorudan 3 saat önce Forumdan (Tamamen) ayrılma kararı aldım. Cevap yazamadığım için özür diliyorum..

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Selamlar, diyelimki kuantum dalgalanması sonucu yokluktan varlık oluştu.
Bir cümlede üç varsayım ( kuantum dalgalanma, yokluk ve oluşma)

Selamlar kuantum dalgalanmayı kaldırın, hiç denkleme koymayın
Oluşmayı çıkarın
Yokluğu hiç oluşturmayın çünkü yokluk oluşmamış olabilir

Var olma ihtiyacı
Varolmanın ihtiyaç oluşu. Bu dördüncü varsayım

Var olma ihtiyacınızın kökeninde ne yatıyor biraz düşünüp cevap verebilir misiniz?
Kökende bir şey yattığı ve köken olduğu, bu beşinci varsayım

Biz bir zamanlar-doğmadan önce- yoktuk, şimdi varız, sonra yine yok olacağız...Bu bana acı verici bir süreç gibi gelmiyor..Siz nasıl düşünüyorsunuz?

Doğunca varoldunuz ölünce yokolcaksınız öyle söylüyorsunuz, doğmadan önce yokmuşsunuz öldükten sonra da yok oalcakmışsınız. Yokolan ve olmayan bir şey varolmuş öyle söylüyorsunuz...
demek ki yokolan bir şeyler varolabiliyor mu demeliyiz?

• Beğen
Tepkiler: ls2

derinsessizlik

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Tıp
Bir cümlede üç varsayım ( kuantum dalgalanma, yokluk ve oluşma)

Selamlar kuantum dalgalanmayı kaldırın, hiç denkleme koymayın
Oluşmayı çıkarın
Yokluğu hiç oluşturmayın çünkü yokluk oluşmamış olabilir

Varolmanın ihtiyaç oluşu. Bu dördüncü varsayım

Kökende bir şey yattığı ve köken olduğu, bu beşinci varsayım

Doğunca varoldunuz ölünce yokolcaksınız öyle söylüyorsunuz, doğmadan önce yokmuşsunuz öldükten sonra da yok oalcakmışsınız. Yokolan ve olmayan bir şey varolmuş öyle söylüyorsunuz...
demek ki yokolan bir şeyler varolabiliyor mu demeliyiz?
Selamlar...
Mantığı seviyorsunuz..
Ama benim sorum mantıktan ziyade duygu seviyesine hitap ediyor..
Yokluk bizleri korkutuyor, hep var olmak, var kalmak istiyoruz...
Bu korku ise yokluğu reddeden dinsel idealara yönlendiriyor bizi...
Neden yokluktan korkuyoruz?
Bu varlığı korumayı amaçlayan bir nöral programa benziyor.
Pek çok korku türü var ama yokluktan, yok olacağından korkmak çok ilginç bir tür korku sanırım.
Diyelim ki bir gün bu nöral programı spesifik şekilde bloke edebilmek mümkün oldu..
Herşeyden korkuyoruz ama ölümden korkmuyoruz..
Yine de dinler olur muydu?

• Beğen
Tepkiler: ls2

ls2

Kahin
Onursal Üye
Selamlar...
Mantığı seviyorsunuz..
Ama benim sorum mantıktan ziyade duygu seviyesine hitap ediyor..
Neden yokluktan korkuyoruz?
Bu varlığı korumayı amaçlayan bir nöral programa benziyor.
Pek çok korku türü var ama yokluktan, yok olacağından korkmak çok ilginç bir tür korku sanırım.
Diyelim ki bir gün bu nöral programı spesifik şekilde bloke edebilmek mümkün oldu..

Bilinç düzeyinde ölümden, yokolmaktan korkmadığımı düşünsem de, bazen geceleri uyandığımda (uyku semesi hal) birgün öleceğim,sonsuza kadar bir daha varolmayacağım düşüncesi ile beraber tarif edemeyeceğim tuhaf bir duyguya/ürküntüye kapılıyorum.. ve anlıyorum ki derinlerde böyle bir korku var..samimiyetle söylüyorum bilinç düzeyinde öyle düsünce ve duygularım yok..

dinlerin en büyük ensturmanları elbette doğum ve ölüm..ancak dinin sadece korkular üzerine yaşadığını sanmıyorum, din küçükken gelişmemiş beynimize verilen düşünceler ve bu düşüncelerle gelişen/yoğrulan /şekillenen duygu ve düşünce dünyamız sayesinde varolmaya devam edebiliyor.. bu duygu ve düşünceleri bırakmak öncelikle istek,merak ve tabiki çaba ve belli düzeyde dünyaya ve insana dair bilgi gerektiriyor..ve haliyle herkes bunu yapamıyor..bu bir varoluş biçimi gibi bırakmak,değiştirmek öyle kolay değil o yüzdende insanların büyük çoğunluğu doğdukları toplumun inanç ve öğretilerine göre gelip geçiyorlar dünya üzeriden..

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Selamlar
'Var ve yokolma' ya da 'var ve yokolanlar' yine varolanların/varolanın var ve yokolması..

Bilgisizlik ya da korku evet (siyasi/politik diğer kurgul ayağıyla birlikte) dinlere itaati sağlar ya da kurumsal dinsel politik kurguya ve onun bilgisine hatta tahakkümüne diyelim itaati sağlar. Bu bilgi edinerek, üzerine sorgulama yürüterek ya da varoluşun dürüst/içten çözümlenmesi ile aşılabilir. Bu kolay olmayacaktır..
Bu çoğu zaman ya katı/sıkı materyalizmdir ya da zaten korkunun ve itaatin aşılanması sonrası gelişen bir durum. Yani zaten ölümle ve ardıyla ya da cezalandırmayla kişi korkutulduğu için ve buralar sorgulanamaz/bilinemez ilan edildiği ve hatta bunları sorgulama kısıtlanıp yasaklandığı için mevcut yasağı delme, topluma karşı gelme ve emre itaatsizlik dahil tüm bunlar oldukça kaygı yaratır ve bu normal...
Dinler; paradigma çözümlünene, (tümüyle ifşa/deşifre olana) kadar varlıklarını sürdürecekler. Dinsel kurumlar otokrat devletler gibi ve imparatorlukların sözde demokrasiye evrilmesi gibi zamanla ve modernite ile biraz anlam önemini kaybedip nihayetinde değişebiliyor ama monoteizm dayatmasının kökünü sökme/kurutma haliyle o kadar kolay değil...

Son düzenleme:

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Yine oldukca yanlis bir konu basligi.varlik==yoklugun zitti..yani..mantiksak akil icinde bir yokluktan bahsediyorsak o yokluk varligin zuttidir.yaniiii goreceli degildir.onu goremeyiz.gozlem disidir.ama bu gözlem.evrende gerceklesiyor demekki.yaratici yoklukta degil.net bir tanimi yok..insan akli ile bulunamaz.isteer bulmaya calisirsak boyle sacmalarsinuz.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Soz konusu yaratici olunca felsefe bilim.teoloji.ontoloji.epistemoloji.ve tum betimler acikca zortlamisss..bize akildan daha fazlasi gerekiyor.bilmem anlatabiliyor muyum?benim en guclu iddiam.her zaman soylemisimdir.bir yaratici varsa.bunu sadece kendi ispatliyabilir.ateist ve teist bilimcilerin ispatladigi sey yaratici degil yaratilistir!!!

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Bilinç düzeyinde ölümden, yokolmaktan korkmadığımı düşünsem de, bazen geceleri uyandığımda (uyku semesi hal) birgün öleceğim,sonsuza kadar bir daha varolmayacağım düşüncesi ile beraber tarif edemeyeceğim tuhaf bir duyguya/ürküntüye kapılıyorum.. ve anlıyorum ki derinlerde böyle bir korku var..samimiyetle söylüyorum bilinç düzeyinde öyle düsünce ve duygularım yok..

dinlerin en büyük ensturmanları elbette doğum ve ölüm..ancak dinin sadece korkular üzerine yaşadığını sanmıyorum, din küçükken gelişmemiş beynimize verilen düşünceler ve bu düşüncelerle gelişen/yoğrulan /şekillenen duygu ve düşünce dünyamız sayesinde varolmaya devam edebiliyor.. bu duygu ve düşünceleri bırakmak öncelikle istek,merak ve tabiki çaba ve belli düzeyde dünyaya ve insana dair bilgi gerektiriyor..ve haliyle herkes bunu yapamıyor..bu bir varoluş biçimi gibi bırakmak,değiştirmek öyle kolay değil o yüzdende insanların büyük çoğunluğu doğdukları toplumun inanç ve öğretilerine göre gelip geçiyorlar dünya üzeriden..
Yalniz degilsin degerli dostum.en buyuk korkum olmek ve sonsuza dek yok olmaktir.iste o zaman hiv varolmamak daha iyidir..

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Var olan birsey.mutlak basi ve sonu olan bir tanimlamadir.demekki.basi ve sonu olan hersey.yaratilmistir.ve yaratici yaratilan olamaz oyle degil mi?termolojik ve ontolojik hatalar var.o postta.farkettin mi?demekki.hersey mutlak varliktan olusmamistir.(sonsuzluk kavrami.akil ve mantik disidegildir.sorgulanir ve ispatlanir.ama yaratici sorgulanir ama ispatlanamaz onermesi)

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Mutlak varlık kelimesini: Sonsuz Gerçek Varlık(Tanrı) anlamında kullanıyoru
Diger uyeleri bilmem ama sen bana gore cok basit kaliyorsun.ben burdaki uyelere benzemem.istesem.her yorumunu aninda curuturum.ama gereksiz goruyorum.yanlis yoldasin.bu yol aana cok seyyyv kaybettirmis.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Diger uyeleri bilmem ama sen bana gore cok basit kaliyorsun.ben burdaki uyelere benzemem.istesem.her yorumunu aninda curuturum.ama gereksiz goruyorum.yanlis yoldasin.bu yol aana cok seyyyv kaybettirmis.
Sonsuz gercek varlik.yaraticiyi bu sekilde sorgulanmaz.sen felsefe.yapmiyorsun felsefeyi katlediyorsun.uzgunum ama gercekler acidir.

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Zamanın gerçekte var olması mümkün değildir..

Sonsuz geçmişi olan bir zaman olamaz.. Sonsuz zaman olsaydı geçmiş sonsuzluk bitemezdi.. Öyle bir durumda bu ana gelemezdik.. Bir başlangıç olması gerekir.. Bu başlangıç varsa eğer.. Başlangıçtan önceki an için zaman düşünülemez.. Ama zaman başladıysa eğer.. Zamanı başlatan var oluş içinde zaman başlayacaktır.. Ona da zaman dolaylı olarak etki edecektir.. Yani zamanı başlatan her neyse evrende işleyen zaman onunda zamansal ölçümüne neden olacaktır..

Ayrıca bu sorun için çözüm olarak düşünülebilecek çoklu evren kuramı da sonuz zaman mantıksızlığı çıkmazındadır..Onunda bir başlangıcı olmak durumundadır..

Bu durumda zaman aslında bir ilizyon diyebiliriz.. Bilimsel gerçekliği olan bir ilizyon..

İnsanoğlunun gerçeği bu evrendir.. Aklından çok duyuları onun gerçeğidir.. Farklı var oluş biçimi aklımızın kalıpları dışındadır..

Var oluşun zamanın ve maddenin ötesinden gelmesi gerekir.. Zaten evrende; kuantum olsun , zaman olsun sorgulandığında temelde farklı bir yapının gizli olduğu anlaşılacaktır..

Her şeyin nedeni için ; maddesel , zamansal , uzamsal verilerle ölçülemeyen bir teklikte çözüm bulunabilir ancak..
Bu durumda “ALLAH” ın varlığı daha da netlik kazanacaktır..

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Aslında mevcudatın ilk neşvünema ettiği güç için zaman yoktur, çünkü o hep vardı, ve hep düşünüyordu ya da varlığı başlatacak kadar düşünebilmişti ya da hiç düşünemeden gayri ihtiyari olarak varlığı başlatmıştı, bunların hepsi ihtimaller arasında, aslında mevcudattaki uyum ve güzellik ve mucize bir rastlantıya yer olmasını zorlaştırsa da ilk gücün gayri ihtiyari olarak varlığı başlatmış olabileceği de ihtimaller arasında var. Asıl organize düşünme ve plan ilk gücün var ettikleri tarafından yapılmıştır desek daha doğru olur, çünkü ilk gücün zeka ve akıl yetisine sahip olduğunu düşünmek çok zor, ama zeka ve aklı o yarattığı için, zeka ve aklın onun mayasında zaten var olmuş olabileceği ihtimali ilk gücün kendinden menkul olarak akledebileceği ihtimalini de güçlendiriyor, ilk gücün mahiyetini anlamak çok zor, o çok güzeldi, belki de en büyük şansızlığı akletme yeteneği olmaması ya da var ettikleri ile aynı boyuttta buluşamadığı için onlara güç yetirebilme yetisinin olmamasıydı, kaldı ki aynı boyutta buluşabilse bile de var ettiklerine güç yetirebilme özelliği olmayabilirdi, eğer aynı boyutta buluşabilseydi bu durum onun da bir öncelinin olduğunu gösterirdi, çünkü mantık bize, hiçbir zaman ilk var edicinin ve ondan var olanların aynı boyutta buluşamayacağını gösterir.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Hahaa..x.matrix cok yasa emi...sana nasil cevap verim bilemiyorum.cokkk amatorsunuz. Cokkk..:D..siz felsefe yapmiyorsunuz
Bu felsefe degil bu resmen.cehalettir.sonsuzluk kavramini .anlalamak bu kadar zor mu?hadiii ama..come one...people..:D....sonsuzluk yaratilmis bir kavram evetttt yanlis diymadinuz.yaratilmis bir evren sonsuzdur.kimin icin bizim icin.yaratilisin oz mantigi bu iste.evrende milyarlarca yillik kati maddeler var.hic degismeyen ve goreceli.sonsuza dek varolan 4 element muhtesem bir ispattir.siz daha sonsuzluk kavramından.bihabersiniz.bu felsefe degil.felsefe bir yasam bicimidir.zamani yaratan her kimse zamani kullanamaz.kullanmis olsaydi.zamanla sekli degisen goreceli bir kavram olucakti.belkide zamanla kuculen ve yok olan.veya zamanla buyuyen ve buyudukce.icine dogru patliyan bir guc olucakti.termodinamik yasalara boyun egem hersey gozlem ve gorecelidir

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Evrenin icindeki hersey gorecelidir.er yada gec gozlemlenir.biz yaraticiyi gozlemliyemiyorsak.bu onun.evrenden bagimsiz ve zamana hukmedebilen bir kavram oldugu gercegini.gosterir.gozlemlenen evren tamri degil.yaratilmis sinirsel alasimli bir varolus.similasyonudur.5 duyu organi ile canlilik.frekansi ile iletisim ve yasam kurallari belirlenir.sizlerin en buyuk hatasi.yaraticiyi teist argumanlarda aramaktir.bu hayatinizdaki en ciddi yanilsamadir.asin artik bunlari kirin artik su zincirleri.felsefe yapicaksaniz.teori ve hipotez yerine reelizm ve realist yorumlari.yapmanin yollarini bulmaya calisin.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Bir kere allah kelimesi nerde geciyorsa orda mutlaka bir arabin hayalleri vardir..ama biz hayal dunyasinda yaşamıyoruz.programcinin yarattigi gibi degiliz.bizler buraya gelip.yaraticiyi
sorgulayabuliyorsak.bu bizlerin.bir program olmadigini gosterir.cunku programlar programciyi sorgulamaz.surekli itaat eder.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Bu forumda yaraticiyi hir sonsuz guc.olarak.yorumluyan her uye.aslinda sadece kendi icsel dunyasini teizm argumanlariyla.eslestirmis.zihinlerdir.bu yol sizlere birsey kazandirmaz.umarim birgun anlamak zorunda kalirsiniz.kopyaci olmayin kendiniz olmayi basarmak zorundasiniz.iste gercek.felsefe budur..sonsuzluk yaratilmistir.evren sonsuza dek varolucak sekilde.tasarlanmistir.cok basit arkadaslar.sonsuz gucu yaratan her neyse.fiziksel gucle yaratmamistir.bu gizemli gucle fixiksel sonsuzluk yaratilmistir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç