Gerçeklik

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Dijital; bu bahsettiğin olaylar alis harikalar diyarında mı oluyor :) bilen sölemiyomuş söyleyen bilmiyormuş. peki bunu diyen nerden biliyomuş? sonsuz tekamülmüş en sonunda tanrıya karışıp tanrı oluyoruz diyosun resmen. hani sonsuzdu:) plan ve sonsuz kavramları nasıl bir araya gelir ya?

Lefty

Tanınmış üye
Onursal Üye
Dijital; bu bahsettiğin olaylar alis harikalar diyarında mı oluyor :) bilen sölemiyomuş söyleyen bilmiyormuş. peki bunu diyen nerden biliyomuş? sonsuz tekamülmüş en sonunda tanrıya karışıp tanrı oluyoruz diyosun resmen. hani sonsuzdu:) plan ve sonsuz kavramları nasıl bir araya gelir ya?
...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

epoché

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Geçmişten günümüze kadar gelen metinler, mağara resimleri ya da hiyeroglifler dışında elimizde bir yazılı kaynak yok bu kaynakları nasıl doğrularız kısmının da şu aşamada mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Antik Yunan'dan itibaren kullanılan ezoterik metinleri kaynak gösteremek...

Son düzenleme:

sherlockholmes

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bu tartışmalar uzayıp gidiyor inanmak güzel şey inanıp belirli ahlak ilkelerini gözetmek sorgulamak ama bu sonuçları başkalarına dayatmamak gerekir başkalarına dayatınca anlamını yitiriyor ben inanıyorum saf iyiliğe insan sevmeye, insan canına saygıya, ailenin kutsaliyetine, kul hakkına saygıya bunları gözeten kim olursa olsun ister budist...

Lefty

Tanınmış üye
Onursal Üye
Kısaca bilgiyi edinemiyorum, ve “matematiksel düzenin” tesâdüfle açıklanması mümkün olmadığı için, söylediklerini kabûl etmem gerekiyor? :)
Yalnız, ben varoluşu temellemeye yönelik “tesâdüf” gibi bir kavram kullanmıyorum, bundan ayrı matematiği de, evrimsel bir “dil” olarak görüyorum.
Anlamak...

epoché

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ezoterik metinler Mu’dan başlar Yunan (Esoterikos) ile devam edip, günümüze kadar gelir. Tüm kadim metinler, tabletler ya da mağara resimleri, mitolojiler dinler v.s. birbiri ile uyumlu iken başka bir doğrulama peşinde değilim açıkçası.
Kadimiyet olayını bilemiyorum...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Dijital;

Bu anlattıkların din değildir. bunlar felsefedir veya teolojidir. teolojilerin kaynağıda din değildir. kutsal metinlerden besleniyormuş gibi yaparlar esasta ise felsefedirler. din ile ters düşmemeye çalışırlar sadece..

Din hakikatı en baştan zaten söyler . ve bunu kabul edin der. etmeyenleri de kurumuş yapraklar gibi ufalar ve ateşe...

Son düzenleme:

Lefty

Tanınmış üye
Onursal Üye
Kadimiyet olayını bilemiyorum fakat kendine ait herhangi bir doğrulaman yok anladığım kadarıyla, doktrin, kültür, kültürel metafizik, söylem, vb. üzerinden dünya tasavvuru oluşturma durumu /gibi geldi bana :)
İnce ayar argümanı üzerinden gidelim o zaman ve piyango itirazı...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Dijital;

O filozoflar tanrısallıktan bahsediyor nedir bunlar; varlık,mutlaklık,sonsuzluk,yaratıcılık . bunlara itirazım yok zaten.
ama sen tekamülden bahsediyorsun işte bu teolojidir. din ile boyanmış felsefedir başka bir deyişle.

tanrısallık çürütülemez ve hurafe denilemez. ama teolojiye denilebilir..

vee 2000 yıl pir kabul edilen en büyük...