gerçek nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan gerçek nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,104 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı gerçek nedir?
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kahin

Kahin
Yeni Üye
1) Beyin için vücuda, düşünmek için beyine ihtiyaç var, akıl da düşüncelerle alakalı bir şey olduğu için doğrudan bedenle bağlantılı. Asıl gerçek olan "düşünce" olarak söylememin sebebi, düşüncelerin niteliği değil düşünme işidir.

2)Ben rüyalarımı kontrol edemiyorum, daha çok duyguları yoğun olarak hissettiğim ve anlamlandıramadığım bir filmmiş gibi geliyor. Yani rüyada düşünebilsem rüyamı düşüncelerime göre yönlwndirebilirim.

4) Evet ölünce beynim işlevini kaybedecek dolayısıyla düşünemeyeceğim, düşünemediğim zaman da yok olacağımı düşünüyorum.

6) Düşüncelerim beynim tarafından oluşturulduğu için ve beynim de maddeden oluştuğu için düşüncelerimi madde oluştuğu ndan itibaren süregelen madde hareketlerinin kesin sonucu olduğuna ihtimal veriyorum. Madde hayal olabilir, aslında bedenim farklı bir şey de olabilir, belki düşümcelerim bir makine tarfından oluşturuluyordur ama düşünme işini yapabiliyorsam bu varlığımın kanıtıdır.

7)Yapay olması gerçek olmadığı anlamına gelmez. Tamam, belki aslı olmayabilir, belki kendi düşündüğünden çok farklı bir şeydir ama kendisininin düşünebildiğini düşünebiliyorsa o şey -kendisi için- vardır.

8) Konuşma başından beri o konu üzerinde dönmüyor mjydu zaten; Var olup gerçek olmaya çalışmak için düşünüyorum.

9) İşte tam bu ksınmda gerçekliğe bakış açılarımızın farkı ortaya çıkıyor. Benim gerçek olduğunu düşündüğüm şeyler beni, benim düşünebilme sürem içerisinde beni ilgilendirir çünkü gerçekliği algılayabilecek asıl şey düşüncelerimdir. Düşüncelerimi oluşturan şey; yaratılmış, rastege var olmuş, maddeci kaderciliğin kesin tahmin edilebilen bir sonucu olarak ortaya çıkmış olabilir, ben de bunları gerçek olarak varsayabilirim ama kesin doğruluğundan ben bile emin olamam. Emin olduğum tek şey düşünebilme işini yapabilmemdir. Örnekle açıklamam gerekirse: Bir kişi herhangi bir şey için bir yere gidecektir , ama gideceği yerin nasıl bir yer olduğunu daha önce görmemiş ve duymamıştır. Yola çıkar oralardan buralardan geçer ve gideceği yere varır. Bu kişi gideceği yer hakkında hiçbir şey bilmiyordu sadece gitmesi gerektiğini biliyordu, dolayısıyla bu yer o kişi için gerçek değildi, sadece gerçek olma ihtimali vardı. Burada asıl gerçek olan şey o kişinin gittiği yollardır. Çünkü kişi gerçek olduğundan bile emin olmadığı bir yerin gerçekliğine yolları kullanarak ulaştı. Burada "o kişi" yi kendimiz, gideceğimiz yeri gerçekliğinden emin olamadığımız şeyler (doğa, dünya, evren, vücut vb.), yolları da düşünme işi olarak görürsek anlattığım şey daha anlaşılır olabilir.

Gerçek olduğumu düşünebileceğim süre kadarında kendimin gerçek olduğundan eminim.

1: beyin biyolojık olduğu için asıl gerçeklik düşünme ise ozaman bu gerçeklık yok olmamalı sonsuza dek sürmeliki biz buna gerçek diyelım dahada önemlisi senin
düşüncen sonradan var olmamalı yada zamanlı bir boyutta süreklı değişkenlık göstermemelı. :D
2. ben edebiliyorum D: bazı insanlar rüyalarını kontrol edebilir bazılarda edemez ne oldu? şimdi sen yada ben gerçekliği ispatladııkmı? rüya gördüm diye woow rüyamda gördüm tanrı
yoktu herşey hemde biyolojık bir tesadüfmüşş tuhh yahuu. :D tesadüf yada rüyamda tanrıyı gördüm onunla konuştum demek ile görmek
aarsındakı fark nedir? belkıde rüyanda gördüğün tanrı şeytandır. :D
4. oğlum 2 den 4 e niye atlıyorsun? :D
4: işte bunu bekliyorum anlıyorsun tebrikler :D
6: madde hayalde bedenınde farklı birşey olamaz hahaha çünkü madde boyutu ile bedenın boyutu aynı boyuttadırda ondan .. :D
7: bak çelişmeye başladın sakin ol dostum, ben sadece insanım :D(istediğin kadar düşün sonunda bilincini yitiricek ve ölüceksin sonsuza dek düşünmeyi becerebilirsen % 100 sana
taparım saygılarımla :D ama % 100 sonsuza dek düşünemiyeceğine dair ispat var
ölüm. :D
8. bak gördünmü? sihirli kelimeyi söyledin var olup var olmadan varlığı yaratabilen bir güç var değilmi? sen ve o hanginiz? gerçek dersin. :D
neden varoldun? ben ben programcıyım ve sanalın hiçliğinde yanı gerçeklıgın özunde yarattıgım programın tanrısıyım demekkı o program aslında hiç varolmamış onun varlıgını yada yoklugunun kontrolu benım elimde senın ve benımde gerçeklik kontrolümüz senın yada benım elimde değil olsaydı doğmaz ve ölmezdık.
9: senın özgür irade dediğin gerçeklık aslında daha önceden kusursuz biçimde tasarlanmış birer
program gibidir.
kadercililik en büyük gerçektir ama bu kaderde gerçek değildir.kader aslında bir programdır
zaman başlar big beng sonrada evren içine çöker ve hiçliğe geri döner işte gerçek kader bu
kader senın yada benım için yaratılmadı kader kavramı evren içindeki herşey için yaratıldı canlı yada cansız atıyorum 25 milyar yıl sonra herşey yok olabiilr.

bir maddede ben ekliyim :D senın canlı olman ile bir taşın cansız olması ile arasında bir fark yoktur .sen düşünüyorsun diye canlı oldugunu? düşünmen canlı oldugun anlamına gelmez
çünkü o taş 25 milyar yıl sonrta yok edilicek sende ölünce yok olucaksın. aranızdakı tek fark zaman farkıdır onun dışında sen yada ben gerçek değiliz. öldük diyelım ve yenıden canlandık
ozaman cennet ve cehenennemde gerçek değildir. sihirli kelımeyı söylüyorum yaratılan herşey sanaldır gerçek değildir.

Son düzenleme:

Lawliet

Yeni üye
Yeni Üye
...

Ekli dosyalar

• FB_IMG_1519572713867.jpg
    FB_IMG_1519572713867.jpg
    68.2 KB ·
    Görüntüleme: 9

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu devam edebilir aslında. Teşekkürler :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar