Forumdan ayriliyorum

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Forumdan ayriliyorum başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 19,813 kez görüntülenmiş, 181 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Forumdan ayriliyorum
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bakin bir site ornegi. Ustelik bu sitenin nitelik olarak bir agirligi yok. Yani tabir-i caizse site "gunesin altinda ne varsa ona dusunce ve bilgi olarak acik." Ne bir felsefi,ne bir dini, ne bir politik ne de bir etik agirligi yok.

Merhaba arkadaşlar,

Forumda bir kaç yerde bize sorulan sorular nedeni ile bu yazıyı yazma gereği duyduk... Genel olarak yanıt vermek istiyoruz....

forumu olarak biz herkesin sesini duymak istiyoruz, slogan atılarak değil, bilgilendirerek duyuracağınız sesinizi... Slogan şeklinde veya başka amaçlarla postalanan iletileri silme hakkını elimizde tuttuğumuzu hatırlatarak, bilgilendirme açısından kimin sesi olursa olsun bu forumda o sesi duymak ve duyurmak tek hedefimiz

Kim olursanız olun düşüncelerinizi açıklamak hakkınızdır...

Bu düşünceler eğer küfür veya birilerini veya kurumları küçük düşürücü unsurlar içeriyorsa bunlar bizim kontrolümüzdeiletiden çıkarılır veya yıldızlarla (*********) değiştirilir ve size bir uyarı gönderilir... Unutmayın biz de insanız, hatalar yaparız ve o hataları bertaraf etmesini de biliriz. Gözümüzden kaçan şeyler eninde sonunda bulunur ve yolu ve yordamı ile halledilir.

Neden herkesin sesini duymak?

Biz bu sesleri başkalarından duyarak yorum yapmak istemiyoruz. Duyduğumuz seslerin ne olduğunu, nereden geldiğini, neler istediğini bilmek istiyoruz. Onu oluşturan nedenleri, sesi getirenin sizinle tartışmasını istiyoruz...

Açıkçası ülkemizi seviyoruz, onun sorunlarını, sizlerin yani gerçek sahiplerinin açıkça tartışmasını istiyoruz... Kabuğumuza çekilmek yerine, bir gün oldubitti ile karşılaşmak yerine, her şeyin her şekilde gözümüzün önünde tartışılmasını istiyoruz...

Siz, bu kadar değişik düşünce yapısında olan insanların nasıl bir arada tutulabileceğini daha iyi biliyorsanız lütfen bize önerilerinizi yazınız...

Unutmayın tartışmak insana verilen en değerli meziyetlerden biridir. Tartışırken kişiliklerinizi değil, düşüncelerinizi öne çıkarın. Böylece birbirimizi anlamak daha da kolaylaşacaktır...

Biz ....olarak, hiç bir düşüncenin veya siyasi yelpazenin yanında değiliz. Bu nedenle bu forumda, dikkatlice izleyecek olursanız, herkes açıkça düşüncelerini ifade etmektedir. Bu böyle geldi, böyle de gidecektir...

Unutmayın ki bunu değiştirmek isteyenler mutlaka olacaktır, olmuştur da?

Bize yardımcı olmak sizinde sorumluluğunuzdadır.

Bu nedenle burada, bu büyük ve değişik düşünsel yapıdaki ailenin yaşamasını sağlamaya çalışın. Bunu yaparken anlamaya, sevmeye, yaşatmaya ve en önemlisi özverili olmaya çalışın...

İnanıyoruz ki çok yakında duymadığımız ses kalmayacak, bu da bize ülkemizin sorunlarını tartışma ve onlara çözüm bulma veya alışma yolunda çok büyük bir yardımda bulunmuş olacaktır...

----------------------------------------------

Forum yönetmek kolay bir iş değil, en azından biz böyle düşünüyoruz?

Dünyada 6.5 milyar insan yaşıyor ve 6.5 milyar karakter olduğu söyleniyor, bu nedenle size biraz bilgi verelim dedik...

Sizin görmediğiniz tarafta neler oluyor...

Öncelikle biz burada düşüncelerin ifadesi için tarafsız bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz... Her şeyi konuşabilirsiniz ama hiçbir şekilde kötü söz söyleyemez ve küfür edemezsiniz.

Tekrar ediyorum her şey hakkında konuşabilirsiniz ama küfür edemezsiniz.

Ama bakın, bir kaç örnekle size geri planda neler oluyor biraz olsun gösterelim...

"Ben PKK'ya küfür ederim." diyor. Biz, "Burada kimse küfür edemez." diyoruz; bizi PKK'lı olmakla suçluyor...

"Ben Atatürk'e Küfür ederim." diyor. Biz, "Burada kimse küfür edemez." diyoruz; bizi taraf tutmakla suçluyor...

"Ben dine küfür ederim." diyor. Biz, "Burada kimse küfür edemez." diyoruz; bizi dinci yapıyor...

"Ben şeriatçılara küfür ederim." diyor. Biz, "Burada kimse küfür edemez." diyoruz; bizi şeriatçı yapıyor...

"Ben ateistlere küfür ederim." diyor. Biz, "Burada kimse küfür edemez." diyoruz; bizi din düşmanı ilan ediyor...

"Ben Ermenilere küfür ederim." diyor. Biz, "Burada kimse küfür edemez." diyoruz; bizi Ermeni yapıyor...

"Ben komünistlere küfür ederim." diyor. Biz, "Burada kimse küfür edemez." diyoruz; bizi komünist yapıyor...

"Ben teröristlere küfür ederim." diyor. Biz, "Burada kimse küfür edemez." diyoruz; bizi terörist yapıyor...

"Ben ulusalcılara küfür ederim." diyor. Biz, "Burada kimse küfür edemez." diyoruz; bizi ulusalcı yapıyor...

"Ben bu fikre karşıyım, onu HİTLER'le veya PKK'yla özdeşleştiririm." diyor. Biz, "Burada bunu yapamazsınız." diyoruz; bizi taraf tutmakla suçluyor.

"Ben bu adama küfür ederim, bana hakaret etti." diyor. Biz, "Burada kimse küfür edemez." diyoruz; bizi o adamın tarafını tutmakla suçluyor.

"Ben istediğimi söylerim, hakaret ederim, kötü söz söylerim." diyor. Biz, "Burada, bu yaptıklarınızın hiç birini yaptırmayız." diyoruz; bizi siteden ayrılmakla tehdit ediyor ve taraf tutmakla suçluyor.

Bir de hep ben, ben, ben diyen kişilerden bahsedeceğim. Her şey kendine karşı yapılıyor hissi taşıyanlar... Kim olursa olsun yazısında, imzasında, profilinde kuraldışı bir şey varsa uyarı alır. Ama bu şahıslar, sadece kendileri uyarı alıyormuş gibi davranırlar. Uyarı aldıklarında ise hemen yönetime, "Siz taraf tutuyorsunuz" suçlaması getirirler.

Açık ve net söylüyoruz; çevrenize dikkatle bakın, bizim böyle bir şey yapmadığımızı açık ve net bir şekilde göreceksiniz.

Birde şu var; Bu site hep komünist, ateist, bu site PKK'lı, bu site hep dinci, bu site Akp'li, CHP'li veya bu site faşist dolu diye birbirleri ile grup oluşturmaya çalışanlar var. Biz bunlara sadece tek bir şekilde cevap veriyoruz. Bu forum düşüncelerin belirlenen kurallar altında özgürce ortaya konulduğu bir forumdur ve öylede kalacaktır.

Diğer bir konu ise "Bu siteyi biz oluşturduk, biz olmazsak bu site biter, biz yazmazsak bu site çöker." düşüncesi; Yok öyle bir şey, isteyen istediği yere gidebilir. Bu site onbinlerin eseri ve bir kişiye endekslenecek bir yanımız yok. İsteyen istediği şekilde ayrılabilir. Bu konuda sonuna kadar özgürsünüz. Kimse size üye olun demedi, çünkü bu sitede üyelik gerekmiyor. Her şeye üye olmadan da bakabilirsiniz, kimse size gidin de demiyor, tamamen özgürsünüz. İsteyen, istediği zaman, istediği şekilde gelebilir veya gidebilir. Ayrıldıktan sonra geri de dönebilir. Anlayacağınız, kurallar gereği bizim kişiler veya gruplarla kural pazarlığı yapmak gibi bir durumumuz yok ve kesinlikle olamaz. Kurallara uymayan kişiler, uyarılarını kesinlikle alırlar. (Bu yanlışları, hataları, anında, birkaç gün sonra veya her ne zaman görürsek uyarınızı alırsınız.)

Son zamanlarda karşımıza başka bir konu daha çıkmaya başladı: Uyarı gönderiyoruz, uyarı alan üyemiz forumu tarıyor ve bize 'bak bu üyeye bunu yapmamışsınız', 'bu üye böyle yazmış', 'bu üye şöyle demiş' alıntıları gönderiyor ve kendi uyarısını anladığı halde başkalarına verilmeyen uyarılarla bizi suçlu göstermeye çalışıyor. Şimdi en başa dönerek tekrar anlatalım: Biz burada herşeyi göremiyoruz, sadece gördüklerimizi kurallar gereği işleme alıyoruz, görmediklerimiz içinde 'RAPOR ET' butonu koymuşuz. Eğer uygunsuz veya kural dışı bir ileti, başlık gördüyseniz, o belirtilen butona bir tıklama ile onu bize rapor edebilirsiniz ve bizde seve seve onu inceler ve gerekeni yaparız. Size verilen uyarıya neden olan kelime veya cümleyi grubunu ararsanız bulma ihtimaliniz var çünkü forumda hergün 400 ileti postalanıyor ve bunların hepsini gözden geçiremiyoruz, daha çok ateşli tartışmaların olduğu başlıklara yoğunlaşıyoruz. Ayrıca kurallar değişkendir her gün, hafta, ay, yıl yenileri ekleniyor ve daha önceki bir çok ileti o kurallara göre değerlendirilmedikleri için yeni eklenen kuralları ihlal edebiliyor. Unutmayın bu forum düşüncenin özgürce ve belirtilen kurallar dahilinde paylaşıldığı bir forumdur. Kurallara uyacaksınız bunun başka yolu yok...

Bunlara ek olarak yaptığı yanlışları biraz bekleyerek başka şeylerle örtmek isteyenlere de çokça rastlıyoruz. Önce kurallara uymamakla ve yanlış şeylerle başlıyorlar, daha sonra o hataları örtbas etmek için yönetimle devamlı didişme içine giriyorlar...

Bir ek daha yapalım; "Valla kafam çok bozuk bunlara, baksana neler yazıyorlar. Bunlara ağzının payını vermek gerekir. Beni ister atın, ister yasaklayın, ben bunlara ağızlarının payını vereceğim" diyenler var. Tartıştığı insanlara uygar şekilde karşılık veremeyen ve bunun sonucu olarak olayı bizim üstümüze yıkanlar. Bunlar şunu direkt olarak söyleyemiyorlar; "Ben artık tartışmak istemiyorum ve forumdan ayrılmak istiyorum." bunun yerine; "Ben istediğimi yaparım, ister atın, ister banlayın." diyorlar, yani atıldıktan sonra bizi sorumlu tutacak garip davranışlar içine giriyorlar. Açık ve net söylüyoruz; her ne sebeple olursa olsun kurallara uymayanlar, hiçbir şekilde uyarı almaktan kurtulamazlar.

Bunlar gibi yüzlerce örnek verebiliriz size, her düşünceyi savunanlar arasında kötü düşüncelilerin çıkabileceği gibi, her düşünceyi savunanlar arasından iyilerin de çıkacağı kesindir.

Bir ek daha: Biz uyarı gönderiyoruz, uyarıya karşılık "Hesabımı silin." veya "Ne yaparsanız yapın." ya da "Çok üstüme geliyorsunuz." karşılığı alıyoruz. Unutmayın, kurallar gereği ne yapılacağı bellidir. Eğer hesabınızın silinmesi gerekiyorsa, bunu size sormadan, gerektiğinde zaten yaparız. Eğer siz hesabınızın silinmesini istiyorsanız, kurallarda belirtilen şekilde bize bir ÖM gönderirsiniz ve bizde gereğini yaparız. Kural hatırlatmalarını - uyarıları ciddiye almanız ve gerekli değişiklikleri yapmanız gerekmektedir. Ayrıca forumda kurallara uymadan hiç bir şekilde yazı yazamazsınız. Bu forumda kurallara uymak birinci ve en önemli şarttır. Kendiniz kurallara uymayarak aldığınız uyarıları, sanki forum yönetimi size karşı bir şey yapıyormuş gibi lanse etmekten uzak durunuz.

Bunları neden yazdık çünkü bu dünyada düşüncelerin tarafsız olarak ortaya konulmasını sağlamak insana yüklenen en zor görev gibi geliyor... Bazen karar vermeden iki veya üç defa düşünmeyi öğrendik öyle ki aynı yazıyı beş defa okuduğumuzu hatırlıyoruz. Çünkü kendi düşüncelerimizin kararlarımıza etki etmemesini istiyoruz.

Özel mesajlara karışmıyoruz ama bu izlemiyoruz anlamına gelmez... Unutmayın size özel mesajla küfür edildiyse ve sizde o mesajı foruma taşıdıysanız, direkt devre dışı kalırsınız. Ne yapacaksınız, kısaca açıklayayım; o mesajı admine veya yönetime yönlendireceksiniz, bunu yapmak için özel mesajın altındaki RAPOR ET butonuna tıklamanız yeterlidir.

Bir tartışma anında, grup halinde kötü söz ve küfür sarf edenler tek tek uyarılırlar. Unutmayın uyarılar özeldir. Bu sadece siz ve site yönetimi arasındadır. Uyarılarınızı sadece siz görebilirsiniz. Mod kontrolünüzü sadece siz görebilirsiniz. Yasaklı iseniz sadece siz biliyorsunuzdur.

Bu, sizinle birlikte kötü söz söyleyen herkes uyarılmıştır anlamına gelir ama siz göremiyorsunuz. Diğerleri de sizin uyarılarınızı göremiyor. Bu nedenle bize, "Onları niye uyarmıyorsunuz"? demeyin.

Eğer düşünce belirtenlere alaycı bir yaklaşımla yaklaşıldığını sezinlersek bu da uyarı olarak size geri dönecektir.

Herhangi bir şeye kızdıysanız veya anlamadığınız bir olay olduysa, öncelikle yapmanız gereken şey sakin olmanız ve aşağıda vereceğimiz sırayı izlemeniz:

1.Olayı tam olarak açıklayınız.

2.Açıklama isteyiniz.

3.Açıklama gelmesini bekleyiniz.

4.Açıklamadan memnun değilseniz tekrar daha geniş olarak nedenlerinizi sıralayınız.

5.İletişimin en iyi çözüm yolu olduğunu unutmayınız.

6.En son olarak anlayışı elden bırakmayınız.

7.Unutmayın kavga veya tehdit hiçbir şeye çözüm değildir...
Her şeyin yazılabildiği bir forum, bir düşüncenin tartışıldığı forumlardan ve bir düşüncenin ürünü olan forumlardan daha paylaşımcı ve daha aktif olacaktır...

Not 1: En çok sorun olan konu, başlık taşınması: Başlıklar neden taşınır; iki aynı başlık varsa konu daha önce açılmıştır ve sizin açtığını başlık, daha önce açılmış aynı başlık altına taşınmıştır. Eğer konu buysa önce başlığınızı arayınız, bulamazsanız bize başvurunuz. Başlığınızı bulmanın en kolay yolu; PROFİL sayfanıza giderek "Başlıklar" veya "İletiler" bölümüne göz atınız. İletileriniz ve başlıklarınız orada görüntülenecektir.

Not 2: Biz içinde bulunduğumuz toplumdan soyutlanamayız. O toplumun kötü ve iyi yanlarını anlayarak ve ona göre çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken bize göre uygulanması zor olan şeyleri deneyerek uygulamaya sokuyor ve böylece uygulanabilirliğini görmüş oluyoruz. Uygun olmadıklarında maalesef devre dışı bırakıyoruz... yıldır bu böyle, birçok şey denedik birçok şey gördük...

Not 3: Hesap silinmesi tamamen özel bir olaydır ve yönetim ve üye arasındadır. Eğer hesabını sildirmek için başvuran kişi, tercih ederse kendisi gitmeden önce size, gittiğini haber verebilir. Eğer bunu yapmamışsa, bizim giden kişinin özel olarak gitme isteğini, kimse ile paylaşma durumumuz söz konusu olamaz. Eğer yasaklanan veya özel nedenlerden site ile ilişkisi kesilen birisi ise bu durumda site hiç bir şekilde bilgi vermek ve açıklama yapmak zorunda değildir. Bu tamamen giden veya yasaklanan kişiye saygı ve gizlilik ilkesi ile ilgilidir. Bir kişinin hesabının kapatıldığını şuradan anlayabilirsiniz, rumuz bölümünde bunu Misafir_RUMUZ_* görüyorsanız hesabı silinmiş demektir. Hesap silme olayları genelde üyelerimizin isteği ile olduğu gibi, bizim tarafımızdan da yapılanlar olmaktadır.

Not 4: Forumda yönetimle olan sorunlarınızı yönetimle halletmek zorundasınız. Bu sorunları foruma taşımak (İmza, profil, blog v.b ) kesinlikle devre dışı bırakılmanıza yol açar. Böyle bir şey gördüğümüz anda devre dışı bırakılırsınız. Ben bu kuralı bilmiyordum veya görmemiştim diye bir şey kabul etmiyoruz...

Not 5: Eğer bir üye devre dışı bırakılmış veya üyeliği silinmişse, bu o üyenin forum kurallarına uymadığındandır.
Kuralların dışında hiç bir şekilde üyelik silinmez veya -kendi isteği ile silinenler dışında- devre dışı bırakılmaz.
Lütfen bize bu üye neden silindi veya devre dışı bırakıldı diye bilgi isteminde bulunmayın çünkü (Kendi isteğiyle üyeliğini sildiren kişiler eğer isteseydi size haber verir veya bir yerlere not bırakırdı, demek ki bırakmamış bizde bu gizliliğe saygı göstermek zorundayız). Devre dışı bırakılan üyelerin anı defteri ve profil sayfası kapatılır ve caza işlemi yürürlüğe girer. (Artık forum olarak bu şahsa, şahıslara hizmet vermek zorunda değiliz.)

Not 6: Birden çok hesap hesabı olanların dikkatine: birden çok hesap açmak serbesttir ama aynı hesapla aynı başlık altında ileti gönderme veya tartışma yapılmamalıdır. Bu tespit edildiğinde hesaplarınız kilitlenir (bu yönetim tarafından haftada bir çalıştırılan bir program sayesinde ortaya çıkarılır ve program iki hesabı da kilitler ve yönetime haber verir) daha sonra yönetim tarafından yapılan inceleme sonucunda hesaplar askıya alınır ve askıya alınma süresi üyeye bildirilir ve askı süresi dolunca hesaplar askından indirilir. Olay tekrarında iki hesapta süresiz olarak devre dışı bırakılır.

Not 7: Bizi aptal yerine koymaya çalışanlar. Örneğin birilerine veya bize küfür ederek forumu terk ediyorlar daha sonra başka bir rumuzla gelerek şeker insan tipi oynayanlar. Aklınızda bulunsun biz sizin kim olduğunuzu rumuzunuza bir dokunuşta buluyoruz. İster 50 rumuz alın ister 1 tane, bizim anlamamız için rumuzunuza bir defa tıklamamız yeterli oluyor. Bu şahıslar daha sonra yeni rumuzlarıyla bize yazı yazarak hiç bir şey olmamış gibi davranabiliyorlar... Biz yeni bir başlangıç olayına inandığımız için bir şey demiyoruz ama aklınızda bulunsun: Bu davranışla sadece ve sadece kendinizi kandırırsınız, başkalarını değil...

Not 8: Forumlar herkese açıktır ve herkes istediği yere yazacak şekilde ayarlanmıştır. Halka açık forumlarda hiç kimse diğer bir üyeye benim açtığım başlıkların altına yazma veya ben seninle tartışmak istemiyorum diyemez. Eğer böyle bir şey yapmak istiyorsanız kendinize ait bir web sitesi açınız ve orada yazınız. Forumda açılan başlıklara veya iletilere isteyen herkes cevap verebilir ve devamında cevap hakkını kullanabilir. Bu forumda hiç kimse kendini forum kurallarının üstünde göremez.

Not 9: Bir üye size merhaba demek istemiyor veya sizinle iletişime geçmek istemiyor diye, o üye hakkında yanlış şeyler yazamaz ve o üyeyi hedef haline getiremezsiniz. Öncelikle forum her üyenin kendi istediği şahıs veya üye ile iletişim kurması üzerine kurulmuştur. Size merhaba demek veya sizinle iletişime geçmek istemeyen üyelere iletilerle baskı kurmak yâda devamlı aynı üyeyi izlemek ve aynı üyeye rahatsızlık vermek uyarı almanıza ve hesabınızın kapatılmasına neden olacaktır.

Önemli Not: Kurallar her gün yenileniyor. Bilmediğimiz veya önlemini almadığımız her şey bir anda kurallara dahil edilebiliyor, bu nedenle kurallar bölümünde yazdığımız gibi, kuralları sık sık okumak zorundasınız. Bugün bilmediğimiz bir şeyi kurallara kattığımızda eski iletilerinizden sorumlu değilsiniz, yeni iletilileriniz için sorumlu duruma geçeceksiniz. Bunu aklınızdan çıkarmayın lütfen.

Önemli Not: Bu forum gruplaşma ve grup halinde başkalarına saldırıda bulunma yeri değildir. Buna kesinlikle göz yummuyoruz. Görüldüğü anda gerekli cezalar verilir.

Önemli Not: Karşıdakinin siyasi düşüncesi sizin için anlaşılmaz ve kabul edilemez olabilir. Bu onun size hakaret ettiği anlamına gelmez, sadece kendi düşüncesini ortaya koyduğu anlamına gelir. Tartıştığınız insanın düşünceleri size ters geliyor diye onları hakaret kabul edemeyiz ve bu yönde o yazılara 'bana hakaret etme' tarzı yazılan cevaplar kesinlikle silinir.

Önemli Not: Aşağıdaki üç forumda tamamen alıntı ile cevap verme kapalıdır. Eğer aşağıdaki üç forumda:

1. Güncel Konular
2. Politika Bilimi
3. Dini Konular

alıntı göndereceksiniz alıntının altına veya üstüne bir paragraftan az olmamak kaydı ile kendi düşüncelerinizi eklemek zorundasınız. Eklenen yazının veya alıntının altına veya üstüne kendinize ait paragrafı eklemediğiniz sürece alıntılar silinecek, yayınlanmayacak veya Gazete başlıkları dizinine taşınacaktır. (Bu kural devamlı alıntı ile konuşan üyelere yöneliktir).

Ve çokça yapılan bir eleştiriyi cevaplayarak bitirelim diyoruz.

Bir şeyin, düşüncenin, dinin, akımın veya yazının yanlışlarını göstermek veya eleştirmek hakaret değildir. Sizin için kutsal olsa bile insanların herşeyi tartışma ve tartışmanın bağlamında kendi düşüncelerini yazma hakkı vardır ve olmalıdır diyoruz...

Paylaşılan düşünceler için - Bu forum, kendini bu foruma ait hisseden herkesin yeridir. -Alinti-

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
İnsan birşeyleri değiştirecekse önce kendi gerçeğinden başlamalıdır.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Evet yani once sen kendinden ben de kendimden baslayacagim. Bak bu benim imzamda var. "Evrimci ve devrimci sorgulama" okuma zahmetine katlandin mi?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Seni verdigim basligi okumana ve varsa bilgin ve dusuncen paylasmaya davet ediyorum. Bana gore sende birey bilinci de insanoglu turu bilinci de yok. O yuzden sen yoksun ve sadece inandigin ideolojin ve degerlerin var. O yuzden de gorebildigin sadece baskalari kendin degilsin.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
sn. evrensel, sizi önemli ölçüde anladığımı ve söz konusu 'cezalandırmaların' çok da yerinde olmadığını düşünüyorum ; ve fakat buna rağmen, ' sonuç olarak yönetim hatalı değerlendirmelerde bulunabiliyor' diye , gitmenin, sanki bir çözümmüş gibi ileri sürülmesini anlamakta güçlük çekiyorum... anladığım kadarıyla site yönetimi, 'ben sorumluluk alır, katkıda bulunabilirim' diyebilecek çoğu katılımcıya, açık gibi görünüyor... yanlış hatırlamıyorsam sizin de katılımınızla daha önce bir başlıkta, site kuralları taslağı hazırlanmış ve bu kuralları yürütmek için, bir etik kurul oluşturulması fikri benimsenmişti... bu yaklaşım, bu türden sorunlar konusunda çözümleyici olabilecekmiş gibi görünüyordu; gerçekten merak ediyorum : neden 'gitmek' yerine, etik kurul önerisine sahip çıkarak, hayata geçirmiyoruz...??... bu kurul, yönetimin de yükünü hafifleteceği için, herkes için uygun olmaz mı...??..

Ben neden gidecegimi ve benim gibi dusunenlerin ve haksizliga ugruyanlarin neden kalamayacagini yeteri kadar acikladigimi dusunuyorum. Su andaki cabam, en azindan sevdigim bir sitenin olmasi gereken rayina oturmasi. Ben bugune kadar erisimim engellenen hic bir siteye geri donmedim. Cunku ortada bir hata ve haksizlik oldugunu algilama ve bir ozur gerekir. Ama goruldugu gibi hala "kendini kurtarma/gunu kurtarma" cabalari gundemde. Ben zaten vermis oldugum alintida nasil bir site ve yonetimi olmasi gerektigini dile getirdim. Bu sitede ben de kisa sureli de olsa yoneticilik yaptim. Ayni haksiz muamele ile yonetim yoneticiligimi geri aldi.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Ben neden gidecegimi ve benim gibi dusunenlerin ve haksizliga ugruyanlarin neden kalamayacagini yeteri kadar acikladigimi dusunuyorum. Su andaki cabam, en azindan sevdigim bir sitenin olmasi gereken rayina oturmasi. Ben bugune kadar erisimim engellenen hic bir siteye geri donmedim. Cunku ortada bir hata ve haksizlik oldugunu algilama ve bir ozur gerekir. Ama goruldugu gibi hala "kendini kurtarma/gunu kurtarma" cabalari gundemde. Ben zaten vermis oldugum alintida nasil bir site ve yonetimi olmasi gerektigini dile getirdim. Bu sitede ben de kisa sureli de olsa yoneticilik yaptim. Ayni haksiz muamele ile yonetim yoneticiligimi geri aldi.

yani bir etik kurul oluşturmanın, bir yararı olmayacağını mı düşünüyorsunuz... /... daha iyi sonuç verebilecek bir öneriniz var mı...?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
yani bir etik kurul oluşturmanın, bir yararı olmayacağını mı düşünüyorsunuz... /... daha iyi sonuç verebilecek bir öneriniz var mı...?

Boyle bir sey demedim. Hersey bir girisim ve uygulamaya koyma sorunu ve gorunurde boyle bir girisim yok. Ayrica yetkisi bile resmi olarak olmayan yoneticilerin keyfi yetki kullanimi var. Boyle bir ortamda vicdanlardaima sizlar.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
kişi ve düşünceye yönelmek ayrımı kişilik haklarına saldırı bazında ele alındığında göze hoş görünmektedir. ancak, kişi ve düşünce ayrılmazlar. saldırı varsa bu iki değere yönelik olsa da savunulmamalıdır. bu ayrım nick kullanımı ile bağlantılı olabilir. ayrıca eleştiri ve saldırı kesinlikle aynı potada değerlendirilemez. kişiye ve düşünceye yönelme ayrışımını bu nedenle yeterli bulmadığımı belirtmeden geçmeyeceğim.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
kişi ve düşünceye yönelmek ayrımı kişilik haklarına saldırı bazında ele alındığında göze hoş görünmektedir. ancak, kişi ve düşünce ayrılmazlar. saldırı varsa bu iki değere yönelik olsa da savunulmamalıdır. bu ayrım nick kullanımı ile bağlantılı olabilir. ayrıca eleştiri ve saldırı kesinlikle aynı potada değerlendirilemez. kişiye ve düşünceye yönelme ayrışımını bu nedenle yeterli bulmadığımı belirtmeden geçmeyeceğim.

Konu zaten "saldiri, hakaret, kufur" v.s. nin hic bir seye ne dusunceye ne bilgiye ne de onlari paylasan yazara olmamasidir.

Benim dedigim ise, yazilan yazilarin icerigi ne olursa olsun, yazilmis yaziya yonelik olmasidir. Yazinin yazarina degil. Dusunceler ve bilgilertartismalidir, yazarlar ve onlarin degerleri degil.

Yani musluman degil; muslumanlik, din degil dindarlik, sosyalist ya da bir ist degil; onun izmi inanan/inanmayan degil; inanc v.s. tartisilmalidir.

Sonucta her bir kisi kendi degerlerini uygulamak hak ve ozgurlugune sahiptir ve herkes te herkesin kisilik kimlik degerlerine saygi gostermelidir. Ben muslumanin dini uygulamasiuna saygi duyarim, o da benim dini uygulamam olmamasina saygi duymalidir. Tartismaise bu uygulamanin dusuncesi ve bilgisi uzerine olmalidir.

Mesela muslumanin neden namaz kildigi degil; namaz kilma zihniyeti uzerine olmalidir.

Not dini verilenler sadece ornektir. Isteyen bunu etigin milli ya da diger degerlerine tasiyabilir.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Konu zaten "saldiri, hakaret, kufur" v.s. nin hic bir seye ne dusunceye ne bilgiye ne de onlari paylasan yazara olmamasidir.

Benim dedigim ise, yazilan yazilarin icerigi ne olursa olsun, yazilmis yaziya yonelik olmasidir. Yazinin yazarina degil. Dusunceler ve bilgilertartismalidir, yazarlar ve onlarin degerleri degil.

Yani musluman degil; muslumanlik, din degil dindarlik, sosyalist ya da bir ist degil; onun izmi inanan/inanmayan degil; inanc v.s. tartisilmalidir.

Sonucta her bir kisi kendi degerlerini uygulamak hak ve ozgurlugune sahiptir ve herkes te herkesin kisilik kimlik degerlerine saygi gostermelidir. Ben muslumanin dini uygulamasiuna saygi duyarim, o da benim dini uygulamam olmamasina saygi duymalidir. Tartismaise bu uygulamanin dusuncesi ve bilgisi uzerine olmalidir.

Mesela muslumanin neden namaz kildigi degil; namaz kilma zihniyeti uzerine olmalidir.

Not dini verilenler sadece ornektir. Isteyen bunu etigin milli ya da diger degerlerine tasiyabilir.

Seni verdigim basligi okumana ve varsa bilgin ve dusuncen paylasmaya davet ediyorum. Bana gore sende birey bilinci de insanoglu turu bilinci de yok. O yuzden sen yoksun ve sadece inandigin ideolojin ve degerlerin var. O yuzden de gorebildigin sadece baskalari kendin degilsin.

Her zamanki gibi sadece konuşuyorsun...Birşey öyledir dersem öyle olur zannediyorsun..Önce söylemlerin birbirini tutsun, sonra konuştukların ciddiye alınır. Yazık ki çocuk da değilsin. daha doğrusu yetişkin yaşta bir çocuksun ki en çekilmezidir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Her zamanki gibi sadece konuşuyorsun...Birşey öyledir dersem öyle olur zannediyorsun..Önce söylemlerin birbirini tutsun, sonra konuştukların ciddiye alınır. Yazık ki çocuk da değilsin. daha doğrusu yetişkin yaşta bir çocuksun ki en çekilmezidir.

Ben sende beni degil; sende seni gormek istiyorum. Sannane benim ne yaptigimdan?

Sen ne yapiyorsun ona bak?

"Sun" ekinden once "um" ekini ogren.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Boyle bir sey demedim. Hersey bir girisim ve uygulamaya koyma sorunu ve gorunurde boyle bir girisim yok. Ayrica yetkisi bile resmi olarak olmayan yoneticilerin keyfi yetki kullanimi var. Boyle bir ortamda vicdanlardaima sizlar.

iyi ama bu girişim daha önce başlatılmıştı; eğer aksadıysa bu yönetimin değil, bizlerin ilgisizliği yüzünden aksamıştır... ben, mavimor'un, etik kurulun oluşturulması konusunda, 'çok iyi olur' anlamında, 'tadından yenmez'..filan dediğini hatırlıyorum...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Büyüyün artık...

Sen once otekilestirmek ile tartismak farkini algila ve dialog kurmayi ogren, 18. yuzyildan kalma toplumsal kisilik ile ve degerleri ile senin beni degerlendirme bilincin ve farkindaligin yoktur.

Sen once tartismanin karsi tarafi kendine benzemedigi icin otekilestirmek olmadigini ogren.

O zaman belki fiziksel olarak degil de; beyin olarak buyursun.

Unutma otekilestirirsen otekilesirsin. Ama eger tartisacak ve dusunce bilgi paylasacaksin, oturur varsa kendine ait dusunce ve bilgilerini dile getirirsiun, baskasina satasmadan.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
iyi ama bu girişim daha önce başlatılmıştı; eğer aksadıysa bu yönetimin değil, bizlerin ilgisizliği yüzünden aksamıştır... ben, mavimor'un, etik kurulun oluşturulması konusunda, 'çok iyi olur' anlamında, 'tadından yenmez'..filan dediğini hatırlıyorum...

Bilemem. Beni ilgilendiren gozlemdir. Oyle bir gozlem de henuz alamiyorum.

Eger sahsimdan bir seyler bekleniyorsa, once her turlu yonetimin ve yonetici insiyatifinin yaptigi haksizlik ve hask ihlalini algilamasi ve bunu dile getirmesi gerekir.

Yoksa "eski tas eski hamam" Ben yazacagim yazdigima yanit verecek dusunce ve bilgisi olmayanlar bu baslikta da goruldugu gibi "sun" diye yonelecekler ve kendidogrularini empozeyedevam edecekler.

Otekilestiren bir ortamda ne felsefe olur, ne bilgi ve dusunce paylasimi.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
dört, beş kişiden oluşan ve oy birliğiyle (ya da hiç olmazsa nitelikli oy çokluğuyla) karar alacak bir kurul, karar sürecinde 'kişiselliğin' aşılmasını sağlayarak, ortamın iyileşmesine katkıda bulunabilir... bana göre, mavimor'da dahil olmak üzere, herhangi bir yöneticinin görüşleri yalnızca kendisini bağlamalıdır; ama seçimle oluşturulan kurulun, site kurallarına dayanan kararı, bütün topluluğu bağlamalıdır... özellikle 'cezalar' bağlamında, ortamın iyileştirilebilmesi için, daha uygun bir yol düşünemiyorum...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Benden ne yapmami istiyorsun?

Sonucta senin bu site adina ve bilginin dusuncenin her turlusunun ozgurlugu adina bilgi ve dusunce paylasimi adina kisaca felsefe adina caba harcamanin bilincinde oldugunun farkindayim.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
dört, beş kişiden oluşan ve oy birliğiyle (ya da hiç olmazsa nitelikli oy çokluğuyla) karar alacak bir kurul, karar sürecinde 'kişiselliğin' aşılmasını sağlayarak, ortamın iyileşmesine katkıda bulunabilir... bana göre, mavimor'da dahil olmak üzere, herhangi bir yöneticinin görüşleri yalnızca kendisini bağlamalıdır; ama seçimle oluşturulan kurulun, site kurallarına dayanan kararı, bütün topluluğu bağlamalıdır... özellikle 'cezalar' bağlamında, ortamın iyileştirilebilmesi için, daha uygun bir yol düşünemiyorum...

Gayet guzel. Sence bu konuda ben ne yapabilirim? En azindan sitede otekilestirmenin her turlusunu onleme adina.

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç