Forumda Değişiklik Önerileri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Forumda Değişiklik Önerileri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 17,094 kez görüntülenmiş, 131 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Forumda Değişiklik Önerileri
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan okur-yazar
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Felsefe forumu adlı bir foruma yazıyorsanız, en azından felsefi düşünceyi, felsefi olmayandan ayırmasını bilmek durumundayız.Felsefe, tıpkı matematik gibi, tarih gibi, fizik gibi kendine özgü kavramları , konuları olan bir disiplindir.Bunlar ille de felsefe bölümlerinde öğrenilmez , ama felsefe sadece "hobi" ye indirgenemez.İndirgenecekse ve hoş bir söyleşi ortamı yaratılacaksa da adı "felsefe forumu" olmaz...Matematik forumu olsa idi, edebiyatçılar, sanat tarihçileri, hukukçular yazabilecek miydi?Hayır, ama kimse bundan şikayetçi olmazdı eminim.İş felsefeye gelince, ortalık karışıveriyor..Forum zaten her türlü tartışmaya, her türlü katılıma açıkken, neden kulüp yadsınıyor?Karalama defterine yazdığım tatil muhabbetinin felsefeyle ne ilgisi var?Demem o ki, felsefe dışında aktif olan sürüyle paylaşım alanı var zaten.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Sayın glsezinrs halk arasında '' hayat felsefem''diye bir söylem var ve bu her bireyin bir felsefesi olduğunu gösterir(farkında olsun yada olmasın).ben gerçek anlamda felsefeyi ilk defa bu adrese geldiğimde öğrendim.yani henüz emekleme aşamasındayım.amaç bilgi paylaşımı değilmi.logosunda düşünce bilgi eleştiri platformu yazdığından buraya düştüm kötü yolamı düştüm.ve az zamanda yazdıklarımla bilgi paylaşımı açısından bende sizin için faydalı birşeyler bulamadınızmı?ayrıca kafa patlatacak bir hobi olamaz bence çiçekle böcekle uğraşmak bana göre daha eğlenceli gelir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Sayın glsezinrs halk arasında '' hayat felsefem''diye bir söylem var ve bu her bireyin bir felsefesi olduğunu gösterir(farkında olsun yada olmasın).ben gerçek anlamda felsefeyi ilk defa bu adrese geldiğimde öğrendim.yani henüz emekleme aşamasındayım.amaç bilgi paylaşımı değilmi.logosunda düşünce bilgi eleştiri platformu yazdığından buraya düştüm kötü yolamı düştüm.ve az zamanda yazdıklarımla bilgi paylaşımı açısından bende sizin için faydalı birşeyler bulamadınızmı?ayrıca kafa patlatacak bir hobi olamaz bence çiçekle böcekle uğraşmak bana göre daha eğlenceli gelir.

Düşünürün dediği gibi, "felsefe öğrenilmez, felsefe yapmak öğrenilir" ..Kötü yol değil ama "yol" a düştünüz..Jaspers, "felsefe yolda olmaktır" der..Ne deyim oy oy..:)

sakal

Kahin
Yeni Üye
madem öyle glsezinrs bu sözde buraya yakışır.''Yolcuysan yoldaysan sana yol açarlar.yok olursan sana varlıkla yönelirler.''yokluktan geldim,varlığınıza talibim.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bir yapı tesis edilip işlerlik kazandıktan sonra, o yapı içinde olan en son bireyin istencine kulak verilmeli ve yapının varlığı korunmalıdır; teorinin/önermenin doğruluğu pratik ile sonuçlarını doğurmadıktan sonra varsa bir yanılgı, benimsenmedikten zonra dayatmadan öteye gidemez ve yeniyi sentezleyemez.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
O zaman bu konuya bir anket iliştirelim bölüm ile ilgili 48 saat oylama sürsün kaç oy alırsa sonuca herkes saygı duysun ne dersiniz? Çünkü isteyen de var istemeyen de. Sonuçta birisini seçmek zorunda kalacağız..

sevgili Mustafa, uzun zaman oldu yönetime dair eleştirilerden kaçınmaya çalıştım. sürekli eleştirmek yeterli olmuyor ve doğru da değildir. şu farkla ki, bir konuda eleştiri yapılıyorsa bu eleştirilenlerin önemsendiğini gösterir. bu nedenle eleştirilmenin önemini göz-ardı etmemek gerekir. konuşmanın, eleştirmenin ve suskunluğun biçimi onun özü kadar önemlidir. sorunun paylaşılması konusunda -yönetime dahil olmak/olmamak- dışında aktif tüm katılımcıların olumlu bir çabası çok açık bir şekilde görülmektedir. bu olumlu yaklaşımlar ve yakalanan ivme değerlendirilmelidir. yukarıdaki örtülü eleştirimde vurguladığım "felsefe" gözden kaçmış olmalı. bu arada ben de felsefeci değilim. öğretisel olarak kendimi bağlı duyumsamıyorum da. ancak şöyle bir durum söz konusu olacaktır. kulübün alanı felsefi bir tartışma alanı olarak değerlendirilecek ve o bölüme forum açan her kimse artık diğer bölümlere forum açamaz olacaktır; açarsa, bu edim açtığı forumun peşinen felsefi olmadığı kabulüne dayanmış olacaktır. hiç bir yazarın kendiyle böylesi bir çelişki içerisinde olmasını ne öneririm ne de olumlu bulabilirim. hal böyle olunca farklı bir yöntem aranmalı diye düşünüyorum.

fides

Kahin
Yeni Üye
O zaman bu konuya bir anket iliştirelim bölüm ile ilgili 48 saat oylama sürsün kaç oy alırsa sonuca herkes saygı duysun ne dersiniz? Çünkü isteyen de var istemeyen de. Sonuçta birisini seçmek zorunda kalacağız..

Hocam, forumda kabul etmeyenler yoğunlukta çıkarsa saygı duyarım , diğer türlü kabul edenler çıkarsa cıngar çıkartırım. Sonuçta; Çarşı, demokrasiye karşı

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
oylama yapılabilir. yapılmayabilir de...denemek/görmek/değerlendirmek adına bir süre bu şekliyle de sürdürülebilir...eleştirilerimde yanılıyor olabilirim de.her hal ve şartta "saygı" ise söz konusu olan; hiç tereddüt edilmeyecektir. mesele uygulamanın siteye kazanımı ile doğrudan ilgili olacağından oylama ancak sonuçların paylaşımını etkileyecektir. ancak oylansın diyorsan öyle olsun. katılıp görüş bildireceğim. ne olursa olsun sonucun siteye kazanım sağlamasını dilemek geçiyor içimden.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Oylama başlamıştır.

Aslına bakarsan bu site beni öyle bir hale getirdi ki; bir kibritle yansa kökünü yakacağım da olmuyor işte:)

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
Belirlediğiniz kişiler, aralarında belirledikleri bir konu üzerinde belirli bir süre tartışıp veyahutta tartışmayı kendi aralarında karşılıklı tamamlandıklarını düşündükleri anda genel kullanıcı yorumlarına açık hale getirip diğer kullanıcılar kendi düşüncelerini dile getirebilirler.Sevmesem de bu konuda ''Ne şiş yansın ne kabap'çılardanım:)

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Her şey amacından sapar. Ben her şeyin akışına bırakılmasından yanayım. bu arada tüm yazılanları okudum. Tabi bir oturuşta okuyunca biraz aklım karıştı ama birr şey yapmak için yapılmamalı. Forum genelleştirilmemeli, Felsefe olarak kalmalı ki, zaten felsefik olmasına rağmen yine de genel konuları içeriyor. Forum genelleştirilecek dersek, felsefe silikleşir ve silinir. Ama aktif üye olayına katılıyorum, üye olanlar bir süre sonra yazmayı bırakmamalı.

Bu arada bi'şey tespit ettim. Sözlükler hayatımızı bayağı etkilemiş anlaşılan, site üyesi yenine yazar deniliyor, sonra yazdıkları oylansın, rütbeler olsun, rütbesi yeten yazsın gibi fikirler var. Bu sözlükteki "karma sistemi"ne benziyor. Sınıflandırılmaya karşıyım, herkes eşit üye olmaya devam etmeli.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
birkaç gün boyunca siteye giremeyen ama bu arada yazdığı ya da takip ettiği konularda ne olup bittiğini kolayca bulabilmek isteyenler için, örneğin 'son üç günlük mesajlar' gibi bir buton eklenmesi güzel olmaz mı...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
birkaç gün boyunca siteye giremeyen ama bu arada yazdığı ya da takip ettiği konularda ne olup bittiğini kolayca bulabilmek isteyenler için, örneğin 'son üç günlük mesajlar' gibi bir buton eklenmesi güzel olmaz mı...

Siteye erisim aldiktan sonra "yeni mesajlar" i tikladiginda son erisiminden sonra yazilan tum mesajlara ulasabiliyorsun.

Erisim almadan da "bugunku mesajlar" i tiklarsaniz, o zamanda gunluk mesajlara erisiyorsun.

Yalniz su siralar erisim oalmayanlara ve ziyaretcilere mesajlarin okunurlugu erisime acik degil. Ancak erisim alirsan mesajlarin kendisine ulasabilirsin.

sakal

Kahin
Yeni Üye

Sayın birazdahaderinmavi sitede dahil olduğunuz konuların email hesabına yollanması diye bir seçenek var.Siteye erişemesenizde otomatikman dahil olduğunuz konuların mesajları size e postayla gönderiliyor.

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
Alıntı yapıldığında bildirim gelmesi gerekiyor.Geliyorda ben mi görmedim acaba.Eğer gelmiyor ise bu konuda bir çalışma yapılabilir..

fides

Kahin
Yeni Üye

Size ait profil resminize dikkat etmenizi rica edeceğim.
Ekli dosyayı görüntüle 916

Sizin yazdığınız mesajları takip etmek için kırmızı çerçeveye aldığım yerleri tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz. Ya da takip ettiğiniz bir üye varsa o üyenin nickini tıklayıp gene çerçeveye aldığım "Son mesajları bul ve Açtığı son konuları bul " linklerini tıklayarak yazılarını takip edebilirsiniz.
Genel olarak; siz, forumu en son ziyaret etmenizden itibaren forumda yazılan yazıları merak ediyorsanız:

Ekli dosyayı görüntüle 917

Yukarıda beyaz çirkin bir çerçeveye aldığım "son yazılar" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
İyi forumlar...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Forum hakkında bir kaç yorum yazmak istiyorum, sanırım en doğru başlık bu bölüm.

Felsefe ağırlıklı bir forum olması benim açımdan dikkat çekici olduğu için üye olmuştum. Bana göre Felsefe dar kalıpların içine hapsedilemezdi ve tüm konuları kapsardı fakat yanılmışım...
Kişi merak duyduğu ya da ilgi gösterdiği bir konu hakkında bir başlık açıp, tartışabilmeli ya da açılan başlığa yorum yazabilmeli fakat maalesef bu konuda özgürlük tanınmıyor. Ya kişiler alaya alınıyor ya da saçmalamakla itam edilip, yazmaktan soğutuluyor.

Şu konu bilimseldir bu değildir, bu kavramı burada yazamazsın, bu kavram fiziğin kapsamındadır gibi eleştireler aldım ve bu kişilerin hassasiyetini dikkate alarak bu kavramları içeren yazılar yazmayı bıraktım. Bu kavramları ben icat etmedim fakat tek kullanan benmişim gibi haddim bildirildi, sustum. ( negatif enerji,kişinin frekans yükseltmesi v.s.)

Dini konularda yorum yapmak istedim bu kez halkı tahrik etmekle suçlandım. Yazmadığım şeyler yazmışım gibi yorumlandı ve başka anlamlar yüklenerek çok farklı noktalara çekildi ve yine sustum. Hakaret edecek yapıda biri olmadığım halde yalan itamlarla karşılaşınca çok sert tepki verdim fakat mod arkadaş farketti engelledi. Bu konuda kendisine teşekkür borçluyum çünkü ilk kez çok ağır cümleler kullanma aşamasına gelmiştim.

Şimdi forum kalitesizleşiyor diye bir başlık açılmış ve yine konular gruplaştırılmaya başlanmış. Metafizik konulara girmeyelim, dini konularda konuşmayalım sonuca varamayız tarzında yorumlar gördüm. Felsefi konulara ağırlık verelim yazmış arkadaşlar...

Felsefi konular nelerdir size göre ?
Burası bir okul mu?
Kimin ne yazacağına neden başkaları karar veriyor ve neden set çekiliyor yazacaklarımıza?

Saygısız yazım dili eleştirilmiyor fakat yazıların içeriği eleştiriliyor. Kişilerin fikirlerine karşı değilim fakat yazım dilleri beni ciddi anlamda rahatsız ediyor. Karşıt görüşte olmak hakaret etmek değildir fakat ben bile hakaret edecek noktaya getirildim.

Bilginin en doğru şekli kime göre belirleniyor?
Bilimin kabul ettiği herşey tek doğru mudur? Bana göre değil, ben bilimin ötesini araştırıyorum ve paylaşıyorum kendimce fakat bu cahillik ve bilgi kirliliği kabul ediliyor. Bilim sitesinde yazmıyorum ki ben burası felsefe sitesi bilmem farkında mısınız?

Alaycı bir üslup,
Sen de kimsin bu konuyu en iyi ben bilirim havalarında yorumlar,
Yazdığını baştan sona okumadan yapılan yorumlar,
Video ekliyorsun izlemeden video hakkında anlamsız yorumlar,
Hakaret içeren aşağılayıcı yorumlar,

İlgi duyduğum her konuda yazabileceğimi sanmıştım fakat mümkün olmadığını anladım. Çok katı kurallar çerçevesinde düşünen arkadaşlar var, başka düşüncelere bırakın tahammül etmeyi sizin ne yazdığınızı anlamıyorlar bile kafalarına göre yorum yapıp, saldırıyorlar.

Bu duruma yönetim engel olamaz. Kişiler bu konuda biraz daha ılımlı ve hoşgörülü olabilirse sanırım sorunlar aşılabilir fakat artık emin değilim.

Tavır alan arkadaşları anlıyorum fakat tavır almak da bir çözüm değil, Felsefe konusunda uzman kişilerin daha hoşgörülü olması gerekirken en tepkili kişiler felsefecilerden çıkmış bu çok üzücü.

Felsefe öğretmenleri mail atıp eleştireceğine üye olup yorum yapsa daha mantıklı olurdu bana göre uzaktan tavır almak, eleştirmek bana göre anlamsız ve taraflı bir yaklaşımdır. Özgür düşünce saçmalamak demek değilmiş. Kime göre saçma acaba? Çoğunluğa göre mi?

Profesyonel Felsefeci değilim ve olmak da istemiyorum.
Felsefeyi seven insanları, sırf bu konuda uzmanlıkları yok diye dışlamak ve eleştirmek bu kişilerin uzman değil egolarına yenik düşmüş, kibirli kişiler olduğunu gösteriyor bana.

Yazım dili konusunda ayrıca biraz daha anlaşılır ifadeler kullanılırsa, konular ve söylenmek istenenler daha net anlaşılacaktır. Bir tıp doktoru bir hastalığı anlatırken nasıl tıbbi terimlere çok fazla yer vermiyorsa yazar arkadaşlar da her kesimi dikkate alıp en azından parantez içinde o kelimeyi ne anlamda kullandığını açıklarsa daha sağlıklı iletişim kurulacaktır diye düşünüyorum.

Felsefeye gönül veren herkesi kucaklayan bir forum olmasını dilerdim fakat bu kadar ayrımlara girilecekse lütfen netleştirin, benim gibi çok farklı konulara ilgi duyanlar bu ortamda bulunup hiç kimseyi zorda bırakmayalım.
Ne yazayım ben söyler misiniz?
Ne yazsam tepki alıyorum, kimine göre saçmalıyorum kime göre bilim dışı yazıyorum. Hangi otorite buna karar veriyor? Bilim insanları ile bile ters düşmezken yani aynı fikirde olmasak bile alaya alınmazken bu forumda duymadığım kalmadı, şoktayım.

O zaman forumun aktif üye sayısının neden az olduğunu ve katılımın bu kadar az olma sebeplerini önemsemeyeceksiniz. Bu konuda uzman arkadaşlar yazıp, tartışacak birileri de gözlemleyecek. Nasıl olsa sizler kadar profesyonel düşünemiyor herkes.

Turko29, madem bu kadar kendinizden eminsiniz ki yazılarınızı okudum, kaliteli paylaşımlarınız var hangi sebeple yazmayı bıraktınız, anlayabilmiş değilim. Tartışacak yetkin kişiler olmadığı için bırakmışsınız anladığım kadarı ile...Yetkin değilim fakat yazılarınıza yorum yapmayı isterdim şahsen fakat siz benim gibileri kaale almıyorsanız üzgünüm ben de sadece bilgiyi kaale alır ve yazılarınızı okur, geçerim. Yetkin kişilerle paylaşım yapmaya devam ediyor musunuz acaba? Bunu da çok merak ettim.

Hiç kimse kusura bakmasın fakat aşırı bir ukalalık sezinledim eski forum üyelerinde bu sebeple aktif üye sayısında fazlalık ya da yazılarınıza yorum beklemeyin lütfen. Şahsen ben yazmaktan vazgeçtim fakat aktif üyeliğime devam edeceğim. En azından teşekkür eder, bu kadar emeğe katkı sağlamış olurum. Sizler de profesyonelce tartışırsınız.

Nejdet Evren çok yapıcı yorumlar yapıyor, kendisine teşekkür ederim keşke herkes onun kadar saçma bulduğu yorumları bile olgunlukla karşıyabilse...( insanokur.org sitesindeki yazılarınızı da takip ediyorum, başarılarınızın devamını dilerim.)

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Forum hakkında bir kaç yorum yazmak istiyorum, sanırım en doğru başlık bu bölüm.

Turko29, madem bu kadar kendinizden eminsiniz ki yazılarınızı okudum, kaliteli paylaşımlarınız var hangi sebeple yazmayı bıraktınız, anlayabilmiş değilim. Tartışacak yetkin kişiler olmadığı için bırakmışsınız anladığım kadarı ile...Yetkin değilim fakat yazılarınıza yorum yapmayı isterdim şahsen fakat siz benim gibileri kaale almıyorsanız üzgünüm ben de sadece bilgiyi kaale alır ve yazılarınızı okur, geçerim. Yetkin kişilerle paylaşım yapmaya devam ediyor musunuz acaba? Bunu da çok merak ettim.

Bir insanın gelişimi o insanın çok şey bilip bilmemesi ile ilgili değil, bilgisini üretime dönüştürebilmesi ve üretiminin niteliksel yapısında sorgulamasını devam ettirebilmesi ile ilgilidir. Yazmayı kesmem deki neden de bundan kaynaklanmıştır. Her hangi bir konuda görüş getirdiğim de bu konunun yaşamın içerisine taşınması gerektiğine inadığımdandır, burdaki durum çok farklı biçimde gelişiyor, kişiler konu yerine taraf ve taraftar mantığı ilehareket ediyor bu durumda sorgulama ve yanıt arama ortamı yok oluyor ve harcanan emek heba oluyor. Yetkin kişilerle paylaşımdan kastınız net ortamındaysa bazen özelden mesajlara giriyorum, daha çok araştırmacı yazarlarla oluşturduğum Gelişim Sanat Kültür Merkezinde başlattığım Aydınlanma Söyleşileri ve Klüp çalışmalarında yapıyorum... Şimdilik bu eğitim çalışmaları ve paneller Antalya'da olsada diğer illerdende gelen taleplerle önümüzdeki günlerde dışarı açılmamız olacaktır...
Saygılarımla...

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar