Forumda Değişiklik Önerileri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Forumda Değişiklik Önerileri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 17,102 kez görüntülenmiş, 131 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Forumda Değişiklik Önerileri
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan okur-yazar
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bir insanın gelişimi o insanın çok şey bilip bilmemesi ile ilgili değil, bilgisini üretime dönüştürebilmesi ve üretiminin niteliksel yapısında sorgulamasını devam ettirebilmesi ile ilgilidir. Yazmayı kesmem deki neden de bundan kaynaklanmıştır. Her hangi bir konuda görüş getirdiğim de bu konunun yaşamın içerisine taşınması gerektiğine inadığımdandır, burdaki durum çok farklı biçimde gelişiyor, kişiler konu yerine taraf ve taraftar mantığı ilehareket ediyor bu durumda sorgulama ve yanıt arama ortamı yok oluyor ve harcanan emek heba oluyor. Yetkin kişilerle paylaşımdan kastınız net ortamındaysa bazen özelden mesajlara giriyorum, daha çok araştırmacı yazarlarla oluşturduğum Gelişim Sanat Kültür Merkezinde başlattığım Aydınlanma Söyleşileri ve Klüp çalışmalarında yapıyorum... Şimdilik bu eğitim çalışmaları ve paneller Antalya'da olsada diğer illerdende gelen taleplerle önümüzdeki günlerde dışarı açılmamız olacaktır...
Saygılarımla...

Cevabınız için teşekkür ederim. Haklısınız net ortamında anlaşılmak çok zor ve çok kısa sürede konular kişisel tartışmalara dönüşebiliyor. Bu konuda sizi çok iyi anlıyorum. Sizler gibi değerli paylaşımlar yapan kişilerin geri çekilmesine üzüldüm şahsen ve bu başlık altında dile getirmek istedim ancak kararınıza da saygı duyuyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

ebrar

Felsefe.net
Yeni Üye
Bence felsefe yi facebook ve Twitter den de girince yorumlar yapılmalı herkes bilmeli
Kendi arkadaşlarınıza önererek daha çok insan in siteye girmesini amaçlayalim
Ben bu siteye bilmiyordum ama isteyince herşey bulunuyor.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ama sizde bu kadar kırılgan olmayın Sayın Dijital:)

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Bir insanın gelişimi o insanın çok şey bilip bilmemesi ile ilgili değil, bilgisini üretime dönüştürebilmesi ve üretiminin niteliksel yapısında sorgulamasını devam ettirebilmesi ile ilgilidir. Yazmayı kesmem deki neden de bundan kaynaklanmıştır. Her hangi bir konuda görüş getirdiğim de bu konunun yaşamın içerisine taşınması gerektiğine inadığımdandır, burdaki durum çok farklı biçimde gelişiyor, kişiler konu yerine taraf ve taraftar mantığı ilehareket ediyor bu durumda sorgulama ve yanıt arama ortamı yok oluyor ve harcanan emek heba oluyor. Yetkin kişilerle paylaşımdan kastınız net ortamındaysa bazen özelden mesajlara giriyorum, daha çok araştırmacı yazarlarla oluşturduğum Gelişim Sanat Kültür Merkezinde başlattığım Aydınlanma Söyleşileri ve Klüp çalışmalarında yapıyorum... Şimdilik bu eğitim çalışmaları ve paneller Antalya'da olsada diğer illerdende gelen taleplerle önümüzdeki günlerde dışarı açılmamız olacaktır...
Saygılarımla...

zaten doğası gereği, felsefi düşünce paylaşımını direkt olarak hayata, üretime aktarabilmenin 'zor' olduğunu kabul etmek gerekir... çeşitli zorluklara karşın, bu platformun ve topluluğun bir olanak olduğunu; forumdaki 'felsefi iklimin' eleştirilebileceğini ve bununla birlikte sorgulama ve çözüm arayışlarının sürdürülebileceğini düşünüyorum...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Sayın dijital, yazdıklarınızla ilgili nelere itiraz etmiş olduğumu izah etmiş olmama karşın, sanki başka şeylere itiraz etmişim gibi, içerisinde bana yönelik ifadeler de bulunan bir yazı kaleme almışsınız. Siz Işık hızı aşıldı derseniz, isterseniz 99 kere söyleyiniz, 99 kere itiraz edeceğim. Siz negatif enerji derseniz, biri de size "Enerjinin negatifi olmaz, bir fizik kavramıdır" der. Siz belli bir inanç için, uydurulmuş hadis,eklenmiş ayet var içerisinde derseniz, biri de size "Ne yani bu adamlar sapık (İslam'dan sapmak anlamında)mı?" der. Burada kimse felsefi anlamda otorite değildir. En azından ben değilim. İtiraz edilen noktalar bellidirler. Bunu olduğundan farklı göstermemizin bir faydası olmayacaktır.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Herkese merhaba,

Forum kurulduğu günden beri aynı formatta gidiyoruz neredeyse. Ufak tefek değişiklikler oldu fakat köklü değişimler yapmadık bugüne kadar. Son dönemde biliyorsunuz forum yönetimi sadece iki kişi kalarak devam etmekte. Şimdi köklü değişiklikler yapmak istemekteyiz. Bu konuda her türlü fikre açığız. Her fikri mutlaka irdeleyeceğiz ve birlikte karar vereceğiz. Bu konuda bize destek olacak herkese kapımız açık olacaktır.

Benim aklıma ilk gelen forumu genel forum haline getirmek ve daha çok kişiye ulaşmak. Sebebine gelince, felsefe konuları ciddi anlamda insanları bir yerden sonra soğutuyor yazı yazmaktan.(bizlerden bahsetmiyorum) Yazılar ağır gelmekte bir çok kişiye.. Binlerce üyemiz olmasına rağmen aktif yazan kişi sayısına bakıldığında net anlaşılabilir ne demek istediğim.. Zaten bu formatta doyum noktasına da ulaştı diye düşünüyorum.

Her türlü fikrinizi okuyabilirim.

Teşekkürler şimdiden

Daha böyle doğal hayatla iç içe konularada yer verilmeli insanları yazmaya eleştirmeye itecek tetikleyici özelliğe sahip şeylerde olmalı ne bilim basit bir takım yarışma tarzı oyunlar (kelime türetme, bulma ,bir işlem bir kelime gibi zeka soruları gibi bölümlerde olmalı diye düşünüyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sayın dijital, yazdıklarınızla ilgili nelere itiraz etmiş olduğumu izah etmiş olmama karşın, sanki başka şeylere itiraz etmişim gibi, içerisinde bana yönelik ifadeler de bulunan bir yazı kaleme almışsınız. Siz Işık hızı aşıldı derseniz, isterseniz 99 kere söyleyiniz, 99 kere itiraz edeceğim. Siz negatif enerji derseniz, biri de size "Enerjinin negatifi olmaz, bir fizik kavramıdır" der. Siz belli bir inanç için, uydurulmuş hadis,eklenmiş ayet var içerisinde derseniz, biri de size "Ne yani bu adamlar sapık (İslam'dan sapmak anlamında)mı?" der. Burada kimse felsefi anlamda otorite değildir. En azından ben değilim. İtiraz edilen noktalar bellidirler. Bunu olduğundan farklı göstermemizin bir faydası olmayacaktır.

Forumda yazmayı bırakan kişilerin şikayeti yazdıklarına alaycı bakış açısı ve küçümser tavırlar bana göre bu tespitimi dile getirdim.

Yazmadığım şeyleri yazmışım gibi ifade etmeyin lütfen "eklenmiş ayet" var demem için aklımı kaybetmiş olmam lazım ki ben Kur'an'ın asla değiştirlmediğini savunuyorum. Yazdıklarımı neden başka yerlere çekiyorsunuz?

Işık hızı konusunda yazdıklarımı kabul ediyorum. İtirazınıza da sözüm yok.

Hadis eklenmesini araştırın lütfen, bu konu gerçektir. İslam'dan sapmak olarak kabul edildiğini hiç duymadım. İslam'dan sapmak, çıkmak diye birşey yok zaten buna kim karar verecek, hangi otorite?

Allah ile kulun arasına birilerini aracı yapmak istiyorsanız, buyrun dahil edin. Hadislerden sadece sahih hadisler geçerlidir. Demek ki tüm hadisler sahih değil. Ayrımını yapamayan kişiler İslam'dan çıkmaz merak etmeyin.Çünkü günümüzde en büyük din alimleri bile bu ayrımda zorlanıyor.

Tanrı Yanılgısı diye bir video ekleniyor, insanlara ve inançlarına karşı tezler üretiyor. Ben de bu videoaya karşılık İslam'ı ve diğer dinlerin gerçekliğini savunuyorum fakat ben sapık oluyorum öyle mi?

Yazdıklarınız bana göre çok taraflıdır. Adil ve mantıklı davrandığınızı düşünmüyorum. Lütfen bu yorumuma alınmayın fakat fikrim bu.

Tutarsız yaklaşımlar, alaycı yorumlar, taraflı tavırlar, saygısız eleştiriler özgürlük ise tamam bu forum da böyle iletişim kuruluyor fakat lütfen aktif üye sayısının azlığından şikayet etmeyin.

Söylüyorum kimseye düşüncelerini yazma, eleştirme demedim fakat biraz saygılı bir yazım dili çok mu zor?

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Forumda yazmayı bırakan kişilerin şikayeti yazdıklarına alaycı bakış açısı ve küçümser tavırlar bana göre bu tespitimi dile getirdim.

Yazmadığım şeyleri yazmışım gibi ifade etmeyin lütfen "eklenmiş ayet" var demem için aklımı kaybetmiş olmam lazım ki ben Kur'an'ın asla değiştirlmediğini savunuyorum. Yazdıklarımı neden başka yerlere çekiyorsunuz?

Işık hızı konusunda yazdıklarımı kabul ediyorum. İtirazınıza da sözüm yok.

Hadis eklenmesini araştırın lütfen, bu konu gerçektir. İslam'dan sapmak olarak kabul edildiğini hiç duymadım. İslam'dan sapmak, çıkmak diye birşey yok zaten buna kim karar verecek, hangi otorite?

Allah ile kulun arasına birilerini aracı yapmak istiyorsanız, buyrun dahil edin. Hadislerden sadece sahih hadisler geçerlidir. Demek ki tüm hadisler sahih değil. Ayrımını yapamayan kişiler İslam'dan çıkmaz merak etmeyin.Çünkü günümüzde en büyük din alimleri bile bu ayrımda zorlanıyor.

Tanrı Yanılgısı diye bir video ekleniyor, insanlara ve inançlarına karşı tezler üretiyor. Ben de bu videoaya karşılık İslam'ı ve diğer dinlerin gerçekliğini savunuyorum fakat ben sapık oluyorum öyle mi?

Yazdıklarınız bana göre çok taraflıdır. Adil ve mantıklı davrandığınızı düşünmüyorum. Lütfen bu yorumuma alınmayın fakat fikrim bu.

Tutarsız yaklaşımlar, alaycı yorumlar, taraflı tavırlar, saygısız eleştiriler özgürlük ise tamam bu forum da böyle iletişim kuruluyor fakat lütfen aktif üye sayısının azlığından şikayet etmeyin.

Söylüyorum kimseye düşüncelerini yazma, eleştirme demedim fakat biraz saygılı bir yazım dili çok mu zor?

Bu konuyu kapattigimizi saniyordum.

Hadis eklendi eklenmedi, buradaki tartisma bu degil. Buradaki tartisma sizin bunu getirip mezheplere dayamaniz. Insanlarin mezheplerini dini degistirmekle itham etmeniz. Gerisi sizin kendi meselenizdir beni baglamaz.

Ayrica su saygi meselesine gelelim. Ben size yazarken "o" konu basliginda, bana karsi kullandiginiz ifadeleri yine eliniz yazmis ama gozunuz gormemis demekki. Donup tekrar bakin. Saygi karsilikli bir hadisedir. Hatirlatmakta fayda var.

Madem oneri getiriyoruz, alin benden de oneri. Insanlarin suratlarina soyleyemeyeceklerinizi burayada yazmayin. Bizimde suratimiz var ve sizin iletilerinizi okurken ekrana bakiyor. Siz gormuyorsunuz diye bunun sorumlulugundan muaf olmuyorsunuz. Cikin sokakta cekin bir "mezhep" sahibini, onun suratina "senin mezhebin uyduruk" diyebiliyorsaniz, gelin burayada yazin, kabulumdur.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Alpine,

Sırf yazmak için mi yazıyorsun şahsen çözemedim. Benim yazdıklarımı doğru anlamıyorsun sonra da benim asla yazmadığım şeyleri ben yazmışım gibi aktarıyorsun. Ben aşağıdaki cümleyi yazdım.

Dinlerin son noktası olan İslam Dini bile doğru anlaşılamamış, Peygamberin vefatından 200 yıl sonra ( yaşamında kendisi asla izin vermediği halde ) bir çok hadisler uydurulmuş, Kur'an'da yazanların haricinde eklemeler yapılmış, mezhepler oluşturulmuş ve şu an Suriye'de yaşanan vahim tabloda da görüldüğü gibi ciddi bir dejenerasyon yaşanmaya başlanmıştır.

Hiç kimseye sapık demedim, hiç kimsenin inancını eleştirmedim fakat sen bana "sapık dedin insanlara" diye saldırdın.

Ben sadece herkes tarafından bilinen bir gerçeği dile getirdim. Neye tepki gösterdiğini anlamıyorum.

*Hadis uydurulduğunu bilmiyor musun?
*Sahih hadisler haricinde hadislerin geçersiz olduğunu bilmiyor musun?
*Mezheplerin sonradan oluşturulduğunu ve Kur'an'da bunun yer almadığını bilmiyor musun?

Diyanetin web sitesinden alıntı yapıyorum, kendin de inceleyebilirsin.
Dini bilgiler bölümüne gir yazının tamamını oku istersen ( )

MEZHEP
Sözlükte "gidilecek yol, gidilecek yer, görüş, doktrin, akım, gitmek ve takip etmek" gibi anlamlara gelen mezhep, dinî bir kavram olarak, kendi içinde tutarlı bir metot ve düşünce sistemine sahip itikâdî ve amelî doktrin manasına gelir. Mezhep kurucusu imam veya müçtehit, hüküm çıkarmada kullanılan deliller ile aslî delillerden hüküm çıkarma metotlarını belirleyen kimselerdir. Bu usül farklılıkları ile bunlara dayalı olarak ortaya çıkan hükümlerdeki farklılıklar mezhepleri oluşturmuştur.

İslâm literatüründe mezhepler itikadî mezhepler ve amelî (fıkhî) mezhepler olmak üzere ikiye ayrılır. Tarih sahnesine çıkışı bakımından itikâdî mezhepler daha önce olup, oluşmasının arkasında siyasî sebepler yatmaktadır.

Dördüncü asra kadar bir kimsenin, dinî-amelî hayatında bir mezhebe bağlanmasının gerekliliğini ortaya atan olmamıştır. Tatbikatta, müçtehit olmayanlar, herhangi bir müçtehitten meselesinin hükmünü sorar, aldığı fetvaya uyabilir; fakat artık bütün meselelerini aynı müçtehide sorma mecburiyetini hatırına bile getirmezdi. Âlimler de, mezhep hükümlerine, imamın görüşlerine göre değil, kitap ve sünnet delillerine göre hüküm verirlerdi.
Doğru sadece bir tanedir. Bütün müçtehitler bu doğruya ulaşmak, onu bulmak için gayret sarf etmişlerdir. Eğer doğruya ulaşabilmişlerse iki sevap, hata etmişlerse bir sevap kazanmışlardır. Aynı şekilde, mukallitlerin de, doğruya ulaşmak için gayret sarf etmeleri gerekir. Dolayısıyla, delilsiz olarak, körü körüne taklit etmek yerine, delillerine bakılarak kanaat getirilmesi, yani ittiba edilmesi gerekir. "Pek çok müftü fetva verse de, kalbine danış." (Süyûtî, Câmi'u's-Sağîr, I/40) sözü buna işaret etmektedir. Vicdanen doğru olduğuna inanmadan bir fetvaya uymak caiz değildir.

Sonuç olarak; herkesin, hükmü asıl kaynaklarından, Kur'ân ve sünnetten alması gerekir. Buna gücü yetmeyenler ise, bir imama veya müçtehide ittiba edebilir. İttiba ise körü körüne taklit anlamına gelmeyip, müçtehidin deliline bakarak tercihte bulunmak, onun görüşünü paylaşmak anlamını taşımaktadır. Bir mezhebe bağlılığın gerekliliğini savunmak kadar, "kişi muhayyerdir, dilediği müçtehidi taklit eder" demek de doğru değildir. Verilen fetvanın, kişinin vicdanını tatmin etmesi gerekir.

Ben senin eleştirelerine laf söylemedim sadece yazım şeklinden, ifade dilinden hoşlanmadım ve bunu da açıkça belirttim.

Bu konu kapanmıştı haklısın fakat genel olarak forumda birçok üye üsluptan şikayetçi ve bu konuyu dile getirdim.

Herkes üstüne alınıyor fakat ben genel bir yazı yazdım. Hedef aldığım birisi yoktu sadece forumda yaşadıklarımdan örnek verdim.

Hiç kimseyi hedef almıyorum bu sebeple lütfen bana mı yazdın şeklinde cevaplar yerine, kişiselleştirmek yerine ortak bir çözüm üreteceksek yazın.

Forumu her açtığımda şahsi bir cevap alıyorum ben forumda yapılması gereken değişikliklere kendi yaşadıklarımdan örnekler vererek çözüm sunmaya çalışmıştım. Kimse hedefimde değil.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Hala bana islam hikayeleri anlatiyorsunuz. Ben bunlarla ilgilenmiyorum. Sizin dininiz sizi baglar. Benim burada tepki verdigim, yazdiginiz sekliyle yazinizin mezhep sahibi insanlari hedef aliyor olmasi. Siz eger tren gibi "hadis uydurdular" sonra arkasina "kurana ekleme yaptilar" diye takar, bunlarin akabide virgulle devam edererek "mezhepleri olusturdular" derseniz, karsinizdaki insandan farkli bir algilama beklemeyin. Hadis uydurmak nedir? Dinden sapmaktir. Dine ekleme yapmak nedir? Dinden sapmaktir. Bunlar yenilir yutulur seyler mi? Bunun pesine mezhebide koyunca ne oldu? Arada hicbir ayrim yok, virgulle pes pese dizmissiniz bunlari. Hepsi ayni kefede yani.

Tekrar ediyorum, bunu aynen bu sekli ile mezhep sahibi birisinin yuzune soyleyebiliyorsaniz, o kiside size eyvallah diyorsa, gelin burada bunu aciklayin, ben sizden ozur dileyecegim herkesin onunde. Aksi taktirde hala mezhep sahiplerine bir ozur borclu oldugunuzu da belirtmek isterim. Kastiniz vardi veya yoktu fark etmez, benide ilgilendirmez. Olmadigini iddia ediyorsaniz geregini yaparsiniz. Cumleniz yukarida acik, mezhepleri diger sapkinliklar ile ayni cumle icinde boyle pes pese tren gibi virgulle takamazsiniz. Takarsanizda akabinde mezheplere hakaret etmediginizi iddia edemezsiniz. Bir mezhep sahibi allahin kuluda yoktur ki buna tepki gostermesin, benim anladigim sekliyle anlamasin. Burada varsa eger bir allahin kulu mezhep sahibi kisi, "bu cumleyi bu sekilde kabul ederim, yutarim, hicbir tepki de vermem" desin, yine burada cikar ozurumu dilerim. Bunuda cok acik soyluyorum. Ben ozur dilemekten gocunacak adam degilim.

Saygi sevgi cagriniza daha once dedigim gibi, saygi gostermediginiz yerden saygida beklemeyeceksiniz. Ayni baslikta bana karsi ayni saygisiz uslubu sizde kullandiniz. Hayatta hersey karsiliklidir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Alpine, senin kadar ters anlayan çıkacağını sanmıyorum. Olabilir de bakış açısı sonuçta ancak daha önce de belirttiğim gibi zaten dini konularda yazmayacağım artık herkesin inancı kendine benim bildiklerim de bana kalsın. Mezhepleri hedef almadım. Var olan ve herkesin bildiğini yazdım. Ters anlamak isteyen her yazılana bir bahane bulur zaten merak etme.

Saygı konusuna gelirsek bu benim şahsi talebim değil. Farkında isen aktif üye çok az ve bazı üyeler yazdıklarının alaya alınması ve kişiselleştirilmesi sonucu yazmayı bırakmışlar.

Sonuçta senle ben de bu gerginliği yaşadık fakat görüşlerimizi desteklemesek bile saygısız olmamaya özen gösterebiliriz.

istanbul

Üye
Yeni Üye
Forum hakkında bir kaç yorum yazmak istiyorum, sanırım en doğru başlık bu bölüm.

Felsefe ağırlıklı bir forum olması benim açımdan dikkat çekici olduğu için üye olmuştum. Bana göre Felsefe dar kalıpların içine hapsedilemezdi ve tüm konuları kapsardı fakat yanılmışım...
Kişi merak duyduğu ya da ilgi gösterdiği bir konu hakkında bir başlık açıp, tartışabilmeli ya da açılan başlığa yorum yazabilmeli fakat maalesef bu konuda özgürlük tanınmıyor. Ya kişiler alaya alınıyor ya da saçmalamakla itam edilip, yazmaktan soğutuluyor.

Şu konu bilimseldir bu değildir, bu kavramı burada yazamazsın, bu kavram fiziğin kapsamındadır gibi eleştireler aldım ve bu kişilerin hassasiyetini dikkate alarak bu kavramları içeren yazılar yazmayı bıraktım. Bu kavramları ben icat etmedim fakat tek kullanan benmişim gibi haddim bildirildi, sustum. ( negatif enerji,kişinin frekans yükseltmesi v.s.)

Dini konularda yorum yapmak istedim bu kez halkı tahrik etmekle suçlandım. Yazmadığım şeyler yazmışım gibi yorumlandı ve başka anlamlar yüklenerek çok farklı noktalara çekildi ve yine sustum. Hakaret edecek yapıda biri olmadığım halde yalan itamlarla karşılaşınca çok sert tepki verdim fakat mod arkadaş farketti engelledi. Bu konuda kendisine teşekkür borçluyum çünkü ilk kez çok ağır cümleler kullanma aşamasına gelmiştim.

Şimdi forum kalitesizleşiyor diye bir başlık açılmış ve yine konular gruplaştırılmaya başlanmış. Metafizik konulara girmeyelim, dini konularda konuşmayalım sonuca varamayız tarzında yorumlar gördüm. Felsefi konulara ağırlık verelim yazmış arkadaşlar...

Felsefi konular nelerdir size göre ?
Burası bir okul mu?
Kimin ne yazacağına neden başkaları karar veriyor ve neden set çekiliyor yazacaklarımıza?

Saygısız yazım dili eleştirilmiyor fakat yazıların içeriği eleştiriliyor. Kişilerin fikirlerine karşı değilim fakat yazım dilleri beni ciddi anlamda rahatsız ediyor. Karşıt görüşte olmak hakaret etmek değildir fakat ben bile hakaret edecek noktaya getirildim.

Bilginin en doğru şekli kime göre belirleniyor?
Bilimin kabul ettiği herşey tek doğru mudur? Bana göre değil, ben bilimin ötesini araştırıyorum ve paylaşıyorum kendimce fakat bu cahillik ve bilgi kirliliği kabul ediliyor. Bilim sitesinde yazmıyorum ki ben burası felsefe sitesi bilmem farkında mısınız?

Alaycı bir üslup,
Sen de kimsin bu konuyu en iyi ben bilirim havalarında yorumlar,
Yazdığını baştan sona okumadan yapılan yorumlar,
Video ekliyorsun izlemeden video hakkında anlamsız yorumlar,
Hakaret içeren aşağılayıcı yorumlar,

İlgi duyduğum her konuda yazabileceğimi sanmıştım fakat mümkün olmadığını anladım. Çok katı kurallar çerçevesinde düşünen arkadaşlar var, başka düşüncelere bırakın tahammül etmeyi sizin ne yazdığınızı anlamıyorlar bile kafalarına göre yorum yapıp, saldırıyorlar.

Bu duruma yönetim engel olamaz. Kişiler bu konuda biraz daha ılımlı ve hoşgörülü olabilirse sanırım sorunlar aşılabilir fakat artık emin değilim.

Tavır alan arkadaşları anlıyorum fakat tavır almak da bir çözüm değil, Felsefe konusunda uzman kişilerin daha hoşgörülü olması gerekirken en tepkili kişiler felsefecilerden çıkmış bu çok üzücü.

Felsefe öğretmenleri mail atıp eleştireceğine üye olup yorum yapsa daha mantıklı olurdu bana göre uzaktan tavır almak, eleştirmek bana göre anlamsız ve taraflı bir yaklaşımdır. Özgür düşünce saçmalamak demek değilmiş. Kime göre saçma acaba? Çoğunluğa göre mi?

Profesyonel Felsefeci değilim ve olmak da istemiyorum.
Felsefeyi seven insanları, sırf bu konuda uzmanlıkları yok diye dışlamak ve eleştirmek bu kişilerin uzman değil egolarına yenik düşmüş, kibirli kişiler olduğunu gösteriyor bana.

Yazım dili konusunda ayrıca biraz daha anlaşılır ifadeler kullanılırsa, konular ve söylenmek istenenler daha net anlaşılacaktır. Bir tıp doktoru bir hastalığı anlatırken nasıl tıbbi terimlere çok fazla yer vermiyorsa yazar arkadaşlar da her kesimi dikkate alıp en azından parantez içinde o kelimeyi ne anlamda kullandığını açıklarsa daha sağlıklı iletişim kurulacaktır diye düşünüyorum.

Felsefeye gönül veren herkesi kucaklayan bir forum olmasını dilerdim fakat bu kadar ayrımlara girilecekse lütfen netleştirin, benim gibi çok farklı konulara ilgi duyanlar bu ortamda bulunup hiç kimseyi zorda bırakmayalım.
Ne yazayım ben söyler misiniz?
Ne yazsam tepki alıyorum, kimine göre saçmalıyorum kime göre bilim dışı yazıyorum. Hangi otorite buna karar veriyor? Bilim insanları ile bile ters düşmezken yani aynı fikirde olmasak bile alaya alınmazken bu forumda duymadığım kalmadı, şoktayım.

O zaman forumun aktif üye sayısının neden az olduğunu ve katılımın bu kadar az olma sebeplerini önemsemeyeceksiniz. Bu konuda uzman arkadaşlar yazıp, tartışacak birileri de gözlemleyecek. Nasıl olsa sizler kadar profesyonel düşünemiyor herkes.
Sizin kadar yazmasamda uzun zamandır takip ettiğim bir forum. Bir kaç defa ben de sizin yazdıklarınıza benzer yazmıştım ancak kulak duymuyorsa ve bir de üzerine örtü giyilmişse nereden duyuracağız sesimizi.En iyisi duyurmaya çalışmak yerine biz kendi halimize bakalım mutlak vardır bizimde hatamız.
Ve eklemek isterim ki yazdığınız her satıra harfiyen katılıyorum. Şahsen yazmaya devam edin vardır elbet beğenerek okuyanlar beğenmeyenlerin onayına ihtiacınız yok..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Forum hakkında dikkatimi çeken bazı durumları yazmak istiyorum. Öncelikle birkaç soru sormak istiyorum.

1. Forumda bir ilgisizlik ve başı boşluk gözlemliyorum. Yöneticilerden sadece Ferdinand katılım sağlıyor, diğer yönetim nerede ve niçin hiç katılım sağlamıyorlar?

2. Admin Phi neden foruma hiç katılım sağlamıyor? Sağladığı zaman da bazı yorumlarla neden dalga geçiyor?

3. Mod Felsefof Tece neden hiç foruma katılım yapmıyor?

4. Düşünür kategorisinde bulunan üyelerden Nejdet Evren, Okur - Yazar dışında foruma katılım neden sağlanmıyor?

5. Foruma yeni gelen üyeler yetersiz bulunuyor madem eski üyeler neden forumu ayakta tutmak için çaba sarfetmiyorlar? Yoksa forum gözden çıkartıldı mı ?

6. Madem düşünür kategorisinde yeterli katılım sağlayan üye yok o zaman bu kategoriye yeni üye eklemenizi ve forumu canlandırmasını sağlayabilirsiniz. Eskiler için yas tutmak yerine neden bir yeni hareket planı oluşturulmuyor?

* Mesela birazdahaderinmavi nikli üyenin düşünür kategorisine yükseltilmesi bence çok uygun olacaktır, hem kaliteli paylaşımları var hem de aktif bir kullanıcı, forum için çok faydalı bir üye olduğu kanaatindeyim. Ayrıca yeni üyelerden Samet Aras da düşünür kategorisine yükseltilmeli çünkü kaliteli paylaşımları var.

* Mod ve admin katılım sağlamadan bu forum nasıl ayakta tutulur şahsen ben çözemedim, sadece Ferdinand çaba sarfediyor diğer mod ve admin nerede?

* Kadir Uzun ne yapmış ne yapmamış bilemiyorum fakat cezasının kaldırılıp, düşünür kategorisine yükseltilmesi forum açısından faydalı olacaktır diye düşünüyorum çünkü paylaşımları dikkate değer ve katılım oranı çok yüksek bir üyeymiş. Cezası kaldırılıp, foruma davet edilmeli.

* Cezalı üyelerin cezaları kaldırılıp, tüm üyelerin cezasız yeni bir başlangıç yapmaları taraftarıyım.

* Katılım sağlamayan üyeler de kategori kaybetsin yani felsefe aşığı ise normal üye statüsüne çekilsin, düşünür ise bir alt kategoriye indirilsin.

* Düşünür kategorisi zaten mesaj sayısı ile bağlantılı olmasın bu kategoriyi konuya hakimiyeti olan yetkin üyelere yönetim kendi sunsun, belli mesaj sayısını aşan her üyeyi düşünür yapılmasın ve foruma aktif katılım sağlama, yeni konu açma zorunluluğu olsun. Bilmiyorum belki de öyledir fakat öyle değilse de bu şekilde olması mantıklıdır. 3000 mesaj yazan herkesi düşünür yapmayın mesela beni asla yapmayın çünkü benim Felsefe alt yapım çok fazla yok sadece araştırmacı ve gözlemciyim. 5000 mesaj da yazsam bu kategori için konuya tam hakimiyeti olan üyeler seçilmeli.

* Düşünür kategorisi çok önemli, bu kategori canlandırılmalı ve aktif katılımcı düşünürler olmalı;

- Nejdet Evren
- Okur- yazar
- birazdahaderinmavi
- Samet Aras
- Kadir Uzun
- Fides

özellikle düşünür kategorisinde olması gereken üyeler bence.

Belki yönetim bana tepki gösterecek fakat bu kadar zamandır gözlemlediklerimi yazmazsam da rahat edemeyeceğim. Foruma çok emek vermişsiniz fakat kaybetmek üzeresiniz acil bir iyileştirme planı yapmazsanız da emeğinize yazık olacak. Bu sebeple düşündüklerimi, gördüklerimi yazmak istedim.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Forum hakkında dikkatimi çeken bazı durumları yazmak istiyorum. Öncelikle birkaç soru sormak istiyorum.

1. Forumda bir ilgisizlik ve başı boşluk gözlemliyorum. Yöneticilerden sadece Ferdinand katılım sağlıyor, diğer yönetim nerede ve niçin hiç katılım sağlamıyorlar?

2. Admin Phi neden foruma hiç katılım sağlamıyor? Sağladığı zaman da bazı yorumlarla neden dalga geçiyor?

3. Mod Felsefof Tece neden hiç foruma katılım yapmıyor?

4. Düşünür kategorisinde bulunan üyelerden Nejdet Evren, Okur - Yazar dışında foruma katılım neden sağlanmıyor?

5. Foruma yeni gelen üyeler yetersiz bulunuyor madem eski üyeler neden forumu ayakta tutmak için çaba sarfetmiyorlar? Yoksa forum gözden çıkartıldı mı ?

6. Madem düşünür kategorisinde yeterli katılım sağlayan üye yok o zaman bu kategoriye yeni üye eklemenizi ve forumu canlandırmasını sağlayabilirsiniz. Eskiler için yas tutmak yerine neden bir yeni hareket planı oluşturulmuyor?

* Mesela birazdahaderinmavi nikli üyenin düşünür kategorisine yükseltilmesi bence çok uygun olacaktır, hem kaliteli paylaşımları var hem de aktif bir kullanıcı, forum için çok faydalı bir üye olduğu kanaatindeyim. Ayrıca yeni üyelerden Samet Aras da düşünür kategorisine yükseltilmeli çünkü kaliteli paylaşımları var.

* Mod ve admin katılım sağlamadan bu forum nasıl ayakta tutulur şahsen ben çözemedim, sadece Ferdinand çaba sarfediyor diğer mod ve admin nerede?

* Kadir Uzun ne yapmış ne yapmamış bilemiyorum fakat cezasının kaldırılıp, düşünür kategorisine yükseltilmesi forum açısından faydalı olacaktır diye düşünüyorum çünkü paylaşımları dikkate değer ve katılım oranı çok yüksek bir üyeymiş. Cezası kaldırılıp, foruma davet edilmeli.

* Cezalı üyelerin cezaları kaldırılıp, tüm üyelerin cezasız yeni bir başlangıç yapmaları taraftarıyım.

* Katılım sağlamayan üyeler de kategori kaybetsin yani felsefe aşığı ise normal üye statüsüne çekilsin, düşünür ise bir alt kategoriye indirilsin.

* Düşünür kategorisi zaten mesaj sayısı ile bağlantılı olmasın bu kategoriyi konuya hakimiyeti olan yetkin üyelere yönetim kendi sunsun, belli mesaj sayısını aşan her üyeyi düşünür yapılmasın ve foruma aktif katılım sağlama, yeni konu açma zorunluluğu olsun. Bilmiyorum belki de öyledir fakat öyle değilse de bu şekilde olması mantıklıdır. 3000 mesaj yazan herkesi düşünür yapmayın mesela beni asla yapmayın çünkü benim Felsefe alt yapım çok fazla yok sadece araştırmacı ve gözlemciyim. 5000 mesaj da yazsam bu kategori için konuya tam hakimiyeti olan üyeler seçilmeli.

* Düşünür kategorisi çok önemli, bu kategori canlandırılmalı ve aktif katılımcı düşünürler olmalı;

- Nejdet Evren
- Okur- yazar
- birazdahaderinmavi
- Samet Aras
- Kadir Uzun
- Fides

özellikle düşünür kategorisinde olması gereken üyeler bence.

Belki yönetim bana tepki gösterecek fakat bu kadar zamandır gözlemlediklerimi yazmazsam da rahat edemeyeceğim. Foruma çok emek vermişsiniz fakat kaybetmek üzeresiniz acil bir iyileştirme planı yapmazsanız da emeğinize yazık olacak. Bu sebeple düşündüklerimi, gördüklerimi yazmak istedim.

Sorularıma hiç cevap bir cevap alamadığıma göre forum yönetimi diye bir birimin olmadığı çok net anlaşılıyor, Ferdinand sizi kastetmiyorum Forum Kurucusu ve Admin'den cevap almayı bekledim fakat ne kadar ilgisiz oldukları ortada bu durumda yapacak birşey yok.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Bu konular, gerek benim üyeliğimden önce, gerekse sonra çokca konuşulduğundan, biraz yorucu oluyor artık. Bir de hayat koşturmacasında zaman zaman buraya vakit ayrılamayabiliyor. Siz öneri yapın, zaten başlığın amacı budur ancak anında bir reaksiyon alamayabilirsiniz

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bu konular, gerek benim üyeliğimden önce, gerekse sonra çokca konuşulduğundan, biraz yorucu oluyor artık. Bir de hayat koşturmacasında zaman zaman buraya vakit ayrılamayabiliyor. Siz öneri yapın, zaten başlığın amacı budur ancak anında bir reaksiyon alamayabilirsiniz

Evet öyle olduğunundan haberdar değildim fakat görünen şekli bu, yapacak birşey yok ben de pes ettim zaten. Bu arada Kadir Uzunun cezası kalkmış yine de önerimi dikkate aldıkları için tşk ederim.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Senin istemin uzerine erisim aldim ve senin o.m. larina yanit yolladim.

Yalniz aldigim not senin o.m. sisteminin calismadigini ve mesajlari alamayacagini soyluyor.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Senin istemin uzerine erisim aldim ve senin o.m. larina yanit yolladim.

Yalniz aldigim not senin o.m. sisteminin calismadigini ve mesajlari alamayacagini soyluyor.

Evet açmamışım galiba sorun değil, hoş geldiniz, katılımlarınızı değerli bulan birçok kişi var inşallah aynı şekilde devam edersiniz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Evet öyle olduğunundan haberdar değildim fakat görünen şekli bu, yapacak birşey yok ben de pes ettim zaten. Bu arada Kadir Uzunun cezası kalkmış yine de önerimi dikkate aldıkları için tşk ederim.

Kimse yasagi kaldirmadi. Sadece verilen bir aylik yasak suresi sona erince sistem otomatikman yasagi kaldirdi.

Bu arada benim lakabim "evrensel-insan" dir. Bu lakap ile de basliklarima ve mesajlarima bakabilirsiniz.

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar