Forum kalitesizleşiyor mu ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Anketler kategorisinde Aydın tarafından oluşturulan Forum kalitesizleşiyor mu ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,942 kez görüntülenmiş, 52 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Anketler
Konu Başlığı Forum kalitesizleşiyor mu ?
Konbuyu başlatan Aydın
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
böyle bir olgu söz konusu edilmedi; yalnızca bir tesbit ve karşı-tesbit konusunda görüş-alış-verişinde bulunuldu...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Felsefi anlamda metafizik, süreç içinde "fizik " olabilsin diye vardır.Örneğin,ekonomiyi sorgulamak, herkesin cebindeki parayı çıkarıp ,masanın üstüne koyarak çekişmesi demek değildir..

Aydın

Yeni üye
Yeni Üye
genellikle, çok kolay ve ucuz yoldan 'hüküm vermek' ; verilen hükmün değerini düşürür...(!)... alıntıladığınız mesajda, ontolojik sorunun felsefedeki yeri değil de ; anladığım kadarıyla, bilgi ortaya koyup, düşünce üretmeden, felsefi bir bağlamda yürütülmeyen 'inanç tartışmaları' nın, bir sonu olmadığı / anlamlı olmadığı ileri sürülüyor...

Bir iddia ne kadar genişse o kadar saldırıya açık olur.Eğer arkadaş sizin dediğiniz gibi iman gerektiren,dogmatik şeyler üzerinde tartışmanın anlamlı olmadığını söylüyorsa bunu "metafizik" kavramını kullanarak ifade etmemeli.Yoksa hem saldıraya açık hem de yanlış anlamaya açık olur.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Forumun kalitesizleştiğini düşünmüyorum. Aydın850 arkadaşımız son zamanlar denk geldiği komik video (you tube) paylaşımlarınının etkisiyle bu başlığı açmış olabilir.

Birde replikler konusunda birşeyler demek istiyorum. senaristler bu replikleri/sözleri hayali kurgulardan değil felsefe,bilim,edebiyat,sanat,tarih,siyaset vb insana ait herşeyden faydalanarak oluşturuyorlar. hafife alınmasına veya aşağı görülmesine karşıyım.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
dinden imandan bahsedilince nedense bunun bir kalite düşüklüğüne işaret ettiği düşünülür. halbuki tartışılması ve konuşulması en zevkli konular bunlardır. şahsen en yaratıcı fikirler bu konular konuşulurken oluşur aklımda. elbet gerçekler üzerinden konuşmak sıkıcı değildir fakat gene de gerçeğin irdelendikçe ister istemez metafiziksel açıklamalara doğru ilerlediğini de söyleyebilirim.
hiç bir mantıklı açıklama getirilemeyen fikirler-alıntılar insanı daha fazla düşünmeye iter ve eğer itmiyorsa kişi kendini sorgulamalıdır. en azından felsefe.net in ve üyelerinin bir dönemini de buna ayırmalarında nasıl bir sakınca olabilir. bunda ya da bunu da irdelemede nasıl bir tehlike olabilir.
şahsen uzmanlık alanım ile alakalı hiç bir forumda yazmıyorum. değil ilgilenmek, merak edip araştırmışlığım dahi yoktur. öğrenci iken mecbur kaldığım zamanları saymazsak. gerçekleri bu kadar baskın kullanmak ve bunun üzerinden tartışmak (ya da tartıştığını sanmak) aptallaştırıyor...
ne bileyim şuan burada yazarken tutarlı olma gibi bir kaygım yok. o an aklıma ne gelirse söyleyebiliyorum, hatta bazen tutarlılığı bile savunabiliyorum. yani kendimi sıkıştırmam gereken bir akım, tarz ya da ideoloji yok. en azından felsefe(ya da ne yapıyorsam) yaparken samimi olmak diye buna denir, diyebiliyorum. yani sana karşı durmam seninle aynı düşünemeyeceğim anlamına gelmiyor...
annemin beni her sabah, elinde tesbihi ile okuyup üfledikten sonra evden uğurladığı günlerimi hatırlarım. bu durumun, oğluna iyi şanslar dileyen annenin durumundan daha düşük kalite bir uğurlama olduğunu söyleyebilir miyiz?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
dinden imandan bahsedilince nedense bunun bir kalite düşüklüğüne işaret ettiği düşünülür. halbuki tartışılması ve konuşulması en zevkli konular bunlardır. şahsen en yaratıcı fikirler bu konular konuşulurken oluşur aklımda. elbet gerçekler üzerinden konuşmak sıkıcı değildir fakat gene de gerçeğin irdelendikçe ister istemez metafiziksel açıklamalara doğru ilerlediğini de söyleyebilirim.
hiç bir mantıklı açıklama getirilemeyen fikirler-alıntılar insanı daha fazla düşünmeye iter ve eğer itmiyorsa kişi kendini sorgulamalıdır. en azından felsefe.net in ve üyelerinin bir dönemini de buna ayırmalarında nasıl bir sakınca olabilir. bunda ya da bunu da irdelemede nasıl bir tehlike olabilir.
şahsen uzmanlık alanım ile alakalı hiç bir forumda yazmıyorum. değil ilgilenmek, merak edip araştırmışlığım dahi yoktur. öğrenci iken mecbur kaldığım zamanları saymazsak. gerçekleri bu kadar baskın kullanmak ve bunun üzerinden tartışmak (ya da tartıştığını sanmak) aptallaştırıyor...
ne bileyim şuan burada yazarken tutarlı olma gibi bir kaygım yok. o an aklıma ne gelirse söyleyebiliyorum, hatta bazen tutarlılığı bile savunabiliyorum. yani kendimi sıkıştırmam gereken bir akım, tarz ya da ideoloji yok. en azından felsefe(ya da ne yapıyorsam) yaparken samimi olmak diye buna denir, diyebiliyorum. yani sana karşı durmam seninle aynı düşünemeyeceğim anlamına gelmiyor...
annemin beni her sabah, elinde tesbihi ile okuyup üfledikten sonra evden uğurladığı günlerimi hatırlarım. bu durumun, oğluna iyi şanslar dileyen annenin durumundan daha düşük kalite bir uğurlama olduğunu söyleyebilir miyiz?

zaten forumda din felsefesiyle ilgili bölümler olduğundan ; gerçekte, sırf dinden imandan bahsedildiği için kalite düşmez... ve zaten ortada böyle bir iddia da yok... problem, dinden-imandan nasıl, hangi biçimde ve ne ölçüde bahsedildiğine bağlıdır... her başlığı getirip dine imana bağlamak, her konu ve kavramda dinin mucizelerini aramak, bilimin çoktan çözmüş olduğu sorunlarda, aslında şu ya da bu ayette bunun açıklandığını, buna işaret edildiğini; ya da henüz çözülemeyen sorunların da tanrının varlığını gösterdiğini iddia etmek; ama bu tip yaklaşımlar eleştirilince de 'kutsal ve dolayısıyla sorgulanamaz değerlerden, tabulardan alınan güçle' karşı saldırıya geçmek; felsefe olanağını daralttığı için, kaliteyi düşürebilir... siteye felsefi paylaşım amacıyla gelen insan da, 'son yazılarda' din, iman, ayet, hadis, ibadet,zikir..vb. muhabbetleri ve bunlara karşı çıkanlardan başka, dişe dokunur bir şey bulamazsa, aktifleşmek istemeyebilir...

sakal

Kahin
Yeni Üye
forumun kalitesizleştiği endişesi üzerine açılan bu başlıktaki mesajlar bile son zamanda yapılan ''en ağır?'' felsefi tartışmalardan bile daha nitelikli..yanlış giden bir şeyler var ama ne?

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Seni ne rahatsız etti tam olarak anlamış deilim.Düzeyler, yaklaşımlar yaşayan şeylerdir, yaşamın ta kendisidir.Orda hareket vardır, kızgınlık vardır, şaka vardır, takılma vardır.Zaman zaman nefes almak için suyun yüzüne çıkmak gerekir ve solungaç solunumu iptal olur.Hayatın kişye kattığı ciddilik ve asık surattlılık zaten yaşamın içinende bol bol var.Sürekli kasarak , ben çok felsefi yaklaşımlar sergileyerek yazacağım diyorsa insanlar tabi ki buyurup yazsınlar.Ama insanın doğasında olan şeyleri, eliyle köşeye itmesi "mış" gibi yapması daha kötü ve iki yüzlülük bence.Bırakalım kaliteyi, seviyeyi TSE damgası mı alınacak.İnsanlar özgür iradeleriyle içtenlikle söz alsınlar.Şimdi niye bu pasifize etme olayı?İnsanlar ne kadar kaliteli yazacağım diye eli ayağı bir birine karışmasın.Zaten konuya hakim bilen kişiler,ilgi alanlarına giren şeyleri düzeltip, açıklamalarda bulunuyorlar.saygılar.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Herkes hangi konuda ne yazmak istiyorsa yazsın sadece hakaret ve aşağılama ya da küçümseme içeren yorumlar olmasın bence yeterli...

sakal

Kahin
Yeni Üye
Seni ne rahatsız etti tam olarak anlamış deilim.Düzeyler, yaklaşımlar yaşayan şeylerdir, yaşamın ta kendisidir.Orda hareket vardır, kızgınlık vardır, şaka vardır, takılma vardır.Zaman zaman nefes almak için suyun yüzüne çıkmak gerekir ve solungaç solunumu iptal olur.Hayatın kişye kattığı ciddilik ve asık surattlılık zaten yaşamın içinende bol bol var.Sürekli kasarak , ben çok felsefi yaklaşımlar sergileyerek yazacağım diyorsa insanlar tabi ki buyurup yazsınlar.Ama insanın doğasında olan şeyleri, eliyle köşeye itmesi "mış" gibi yapması daha kötü ve iki yüzlülük bence.Bırakalım kaliteyi, seviyeyi TSE damgası mı alınacak.İnsanlar özgür iradeleriyle içtenlikle söz alsınlar.Şimdi niye bu pasifize etme olayı?İnsanlar ne kadar kaliteli yazacağım diye eli ayağı bir birine karışmasın.Zaten konuya hakim bilen kişiler,ilgi alanlarına giren şeyleri düzeltip, açıklamalarda bulunuyorlar.saygılar.

bak bu mesajın bana ''Nezaketle Örtülmüş Cehalet'' konu başlığından tanıdık geldi,birebir olmasa da içerik olarak bende buna benzer bir savunma yapmıştım ama bana gelen eleştirilerin haklılığını şimdi şimdi anlıyorum.konu kilitli olduğu için yorum yapılamıyor,ayrıca ''Çala Kalem Yazmak'' başlıklı konuya da bir göz atsanız iyi olur diyorum..

neden rahatsız olduğuma gelince,son bir kaç konu başlığına ve konuyla alakasız yazılara bakmanız yeterlidir..tamam kasmayalım da sırf havalı olsun diye ciddi bir çalışmanın ürünü olan yazıya,sanki okunmak için paylaşılmamış gibi birde cidden okudun mu gibi yorumlar olmuyor yani..

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
.............................................................

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Arkadaşlar ne konuda tartıştığınızı anlayabilmiş değilim fakat tartışmalar yine kişiselleşmeye ve kavga ortamına dönüşmeye başlamış gibi görünüyor. Biraz sakin olalım lütfen...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç