Forum kalitesizleşiyor mu ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Anketler kategorisinde Aydın tarafından oluşturulan Forum kalitesizleşiyor mu ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,922 kez görüntülenmiş, 52 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Anketler
Konu Başlığı Forum kalitesizleşiyor mu ?
Konbuyu başlatan Aydın
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Aydın

Yeni üye
Yeni Üye
Forum kalitesizleşiyor mu ? Son zamanlarda foruma girip "son gönderiler" kısmına baktığımda hep "makara kukara" paylaşımlar,felsefeyle uzaktan yakından alakası olmayan şeyler görüyorum.Kendim forumda çok yorum yazan biri değilim.Ama sık sık girip felsefedeki tartışmaları okuyarak takip ediyordum.Lakin artık felsefi tartışmalar pek ilerlemiyor gibi.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Forumun geneli açısından düşünme, paylaşma, yorum yazma, felsefe vb. buradaki faaliyetler her ne şekilde adlandırılıyorsa, bu faaliyetler, "İstediğimiz şekilde atıp tutarız, yalan yanlış da konuşuruz, söylediklerimizi makul bir şekilde açıklamamız da gerekmez, fikrimiz çürütülse dahi körü körüne inat da ederiz, bilmiyorsak öğrenme zahmetine girmeyiz vb." biçiminde cereyan etmiş. Bu tutum da "düşünce özgürlüğü" kapsamına alınarak örtülü bir şekilde olumlanmış ve yayılmış. Kendi adıma bu durumu değiştirmeye çalışıyorum. Geçmişte --üyeliğimden itibaren alıyorum -- kötüye giden birşeye tanık olmadım. Peki daha iyi olan nedir? Ona da an itibariyle şudur diyemem. Şahsen bir geçiş dönemi yaşadığımızı düşünüyorum. Bu geçiş daha iyiye doğru olacaktır. Tabi bunların dışında insanların günlük hayat tempoları ve foruma ayırabildikleri zaman da önemli bir konudur.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
felsefi ya da aktüel tartışma; her neyse, ilkin tartışma skalasını yükseltmek gerekecektir. bu konuda bir daralma olduğu kanısındayım; kısacası iyi yönde bir ilerlemeden söz edemiyorum.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
gidişatın iyi olmadığı kanısındayım. birçok moderatöre haber bile verilmeden yetkileri ellerinden alınmıştı, ya da sadece bana öyle yapıldı bilmiyorum. tabii bu olalı çok oldu, hiç sormadım. bu başlığı görünce yazayım dedim, amacım propaganda yapmak değil. yanlış anlaşılma olmasın. bunun dışında çok uzun zamandır yeterince takip edemedim forumu, bunun nedenleri arasında okul dolayısıyla yoğunluğum da var fakat asıl nedeni forumun gittikçe garip bir hal almasıydı. umalım ki, bundan sonrasında fikirler değişsin.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Benden önce olanları bilmiyorum birşey diyemeyeceğim. Bundan sonrası için ortak akılla çözümler üretebiliriz.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
-Eleştiriye açık olalım
-Yaptığımız hataları kabul edelim
-Sert ifadeler ile eleştirilsek de tahammül gösterelim
-Ne kadar kızmış olursak da küfür etmeyelim
-Sırf karşımızdakini yaralamak için inanmadığımız laflar etmekten kaçınalım
-Taraflardan biri yumuşama eğliminde ise uyum gösterelim, bunu bir yenilgi olarak algılamayalım
-Emin olmadığımız konularda yanılma payımızı göz ardı etmeyelim
-Bilmiyorsak öğrenme arzusunda olalım
-Fikirlerimizi açıklama gayreti gösterelim
-Şeyleri sahip oldukları özelliklerle eleştirelim. Karşı olduğumuz için, içine olmayan şeyleri sokuşturmayalım
-Her tür bilginin yoruma açık olmadığının farkında olalım
-Şahsımıza yöneltilmiş sorulardan kaçmaya çalışmayalım, yüzleşelim
-Soru sorma eylemini bize sorulanları cevaplamamak için bir araca dönüştürmeyelim
-İyi niyetli olalım ve karşımızdakinin de bizim gibi bir insan olduğunu aklımızdan çıkarmayalım
-Paranoyakça davranmayalım
-Bize itiraz edilen noktaların kendisi ile ilgilenelim. İtirazın özüne aykırı anlamlar yükleyerek yarattığımız bir hayale itiraz etmeyelim
-Karşımızdakine replik yazmamaya özen gösterelim
-Sorun çözmeye aktif olarak katılalım
-Yönetimden hesap soralım
-Haklının tarafında olmaya çalışalım
-Farklı görüşlere sahip olduğumuz kimselerin de haklarını savunalım

...

Aklıma geldikçe, kendi açımdan sorunları çözeceğini düşündüğüm tutum ve davranışları yazacağım lütfen sizler de aktif olarak katılım gösteriniz.

istanbul

Üye
Yeni Üye
Yukarıda ki maddeleri içselleştiren ve hayata geçiren kişi İnsan dır. Zaten bize düşen bu ahlakta yaşamaktır.Öyle değil mi?
İslam da bize bunu söylemiyor mu zaten ?
Biz de bir madde ekleyelim,

..Yaş, cinsiyet,ırk, din ayırmadan önyargısızca paylaşalım bildiklerimizi ve bilemediklerimizi.

..

ebrar

Felsefe.net
Yeni Üye
herkes felsefe yapamaz ama yapan da filozof değil bence olsaydı adı şanı olur değilmi?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
forumun kalitesine nesnel bir ölçü getirebilmek, zor bir iştir... bana göre, çıtayı yukarı çeken (fides, glsezinrs, leprechaun...vb.. gibi..) aktif katılımcıların ; (belki, bilginin cehalete kurban edilmemesiyle ya da linç girişimlerine göz yumulmaması / prim verilmemesiyle) forumdaki etkinliklerinin korunması önemlidir... felsefeye özgü konu başlıklarının giderek azaldığı, yerini din- bilim çekişmesine , siyasal, aktüel (ve bazen de rastgele) başlıklara bıraktığı gözlenmektedir... felsefi planda belirli bir yetkinliği temsil eden arkadaşların nedense, ( belki bir nedeni, gelip 'son yazılar'ı tıkladıklarında, incir çekirdeğini doldurmayacak konular üzerinde yürütülen gevezeliklerden başka bir şey bulamamalarıdır...) katılım düzeyi düşüktür... hem yeterince eski ve hem de yeterince yetkin bir katılımcı olarak, sn. nejdet evren'in bu başlığa katkılarını bekliyorum...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
bana göre, çıtayı yukarı çeken (fides, glsezinrs, leprechaun...vb.. gibi..) aktif katılımcıların ; (belki, bilginin cehalete kurban edilmemesiyle ya da linç girişimlerine göz yumulmaması / prim verilmemesiyle) forumdaki etkinliklerinin korunması önemlidir...

katılıyorum...

felsefeye özgü konu başlıklarının giderek azaldığı, yerini din- bilim çekişmesine , siyasal, aktüel (ve bazen de rastgele) başlıklara bıraktığı gözlenmektedir...

Bunda sakınca görmüyorum; çünkü forumun kapsamı dahilindeki konulardır. Forumda zaman zaman müzik, zaman zaman zaman siyaset vb. gibi farklı başlıklarda artış oluyor. Bu forumun kalitesinin düştüğü anlamına gelmez. Felsefi konuları açan kimselere açmayın mı deniyor? Buyurun açın. Buna engel olan bir durum yok ortada. Ne yani din ve bilim yahut siyaset konuşuluyor diye felsefi başlıklar açılamıyor mu?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Kaldı ki din ve bilim arasındaki mücadele de felsefi bir mevzudur (eklemek istedim).

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Sayın birazdahaderinmavi, teşekkür ediyorum. Tartışmaların bir eğlence ortamında iyi/güzel zaman geçirmek olmadığı bilincinin yerleşmesi gerekmektedir. Tüm gözlemlerimden hareketle kişi gözetmeksizin –tüm katılımcılar açısından- farklı düşünce açıklamalarının statüko refleksi ile reddiyesi, söylenenin irdelenmeden yok sayılması ve görülmemesi; zaman içinde tartışmadan uzaklaşılmasına –sen-ben- kör-kütük tartışma sayılmayacak sözel kavgalara neden olmaktadır. Herkesin yek-diğer/leri gibi düşünmesi ne gerekli ne zorunlu olmadığı halde –ki, tüm üyeler bu konuda hemfikir oldukları halde- pratikte bu düşünceye bağlı kalınmamaktadır. Bu durum hangi konuda olursa olsun, tartışmanın düzeyini düşürmek ile sonuçlanır. Bilgide yetkin olmak farklı olanı küçümsememeyi gerektirir. Küçümsemek bir yönü ile korku duvarlarından biridir ve güvence duvarının yıkılmasını önlemek için kullanılan ilk-el bir savunma mekanizması olarak tezahür eder. Tüm düşünce açıklamalarına saygı sözde kalmaktadır. Erk-egemenin baskılayıcılığı yetersiz, eksik,dogmatik bilgilerin/bilisizliğin bir sığınağı oldukça düşüce özgürlüğü daha çok yol kat emek durumunda kalacak demektir. Kimsenin bu siteye katılması hiçbir şekilde zorunlu kılınmadığına, katılımcıların bile-isteye katıldıklarına bakılacak olunursa, katılımcıların kendi iç-çelişkilerini aktarmalarının, tahammülsüzlüklerinin, öğrenme ve öğretme gibi kaygılardan uzak ben haklıyım gibi tarzda yaklaşması; doğrusu alanın/forumların birer deşarj aracı olarak kullanıldığı imajını uyandırmaktadır. Böyle olunca farklı ses tonu ile katılım azalmakta, ve izleyenin daha çok olmasına karşın katılımın düşük olmasının nedenlerinden birini oluşturduğu kanısını güçlendirmektedir. Dinozorların çimenlere basması nasıl önlenebilir? Felsefenin makus talihi onun izimler ile çerçevelendirilmesinde aranmalıdır. Bu durum, düşüncenin açılımına, gelişmesine, yeni ve farklı olanın ortaya çıkmasına engeldir. Süreçte kendi düşünceleriyle katılımların olduğu forumların daha anlamlı tartışmalara zemin hazırladığını gördüğümü iletmek isterim. Bu değerlendirmeye göre ise bu tür katılımların bir şekilde özendirilmesi olabilir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
... belki; dinozorların, hem çimenlere basmamaları ; hem de ortalıkta görünmeleri sağlanmalıdır...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
katılıyorum...

Bunda sakınca görmüyorum; çünkü forumun kapsamı dahilindeki konulardır. Forumda zaman zaman müzik, zaman zaman zaman siyaset vb. gibi farklı başlıklarda artış oluyor. Bu forumun kalitesinin düştüğü anlamına gelmez. Felsefi konuları açan kimselere açmayın mı deniyor? Buyurun açın. Buna engel olan bir durum yok ortada. Ne yani din ve bilim yahut siyaset konuşuluyor diye felsefi başlıklar açılamıyor mu?

Kaldı ki din ve bilim arasındaki mücadele de felsefi bir mevzudur (eklemek istedim).

bu konuların da forumda 'yer bulmasında' ben de bir sakınca görmüyorum... sakıncalı gördüğüm şey, bu tip konuların ( yani has felsefe sorunları dışındaki konuların), felsefi konuların 'yerini alma / yerine geçme' eğilimidir... elbette kimsenin felsefi içerikli bir başlık açmasının önünde şekilsel/ görünür bir engel yoktur ; ancak, felsefi paylaşım bir ortam işidir; otuz yıldır almanya'da yaşayan ve almanya'nın caddelerinde tek bir izmariti yere atmayan kırşehir' li vatandaşımız, memleketine dört haftalık izine geldiği zaman, neden acaba 'başka türlü' davranmaya başlıyor...??.. foruma gelen insana ( son yazılar bakımından); sanki, ya vıcık vıcık bir ''tanrı yağcılığına'' soyunmanın, ya da buna direnme çabasına girmenin dışında bir seçenek sunamıyoruz gibi...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
bu konuların da forumda 'yer bulmasında' ben de bir sakınca görmüyorum... sakıncalı gördüğüm şey, bu tip konuların ( yani has felsefe sorunları dışındaki konuların), felsefi konuların 'yerini alma / yerine geçme' eğilimidir... elbette kimsenin felsefi içerikli bir başlık açmasının önünde şekilsel/ görünür bir engel yoktur ; ancak, felsefi paylaşım bir ortam işidir; otuz yıldır almanya'da yaşayan ve almanya'nın caddelerinde tek bir izmariti yere atmayan kırşehir' li vatandaşımız, memleketine dört haftalık izine geldiği zaman, neden acaba 'başka türlü' davranmaya başlıyor...??.. foruma gelen insana ( son yazılar bakımından); sanki, ya vıcık vıcık bir ''tanrı yağcılığına'' soyunmanın, ya da buna direnme çabasına girmenin dışında bir seçenek sunamıyoruz gibi...

Seçeneği yaratmak foruma üye olan kimselerin insiyatifindedir. Diğer insanlar da düşünebilen varlıklar oldukları için, biz seçenek sunacağız, onlar da bunu takip edecek değillerdir. İsteyen kişi tanrı yağcılığına soyunabilir, isteyen bir başkası da buna direnme çabasında olabilir. Ancak bunu makul bir şekilde, akıl ve mantık kavramlarına sadık kalarak yapmıyor ise orada sorun vardır. Uç örnekleri bir kenara bırakırsak, hiç bir mesele başlı başına bir gösterge değildir. Bu nedenle söylediklerinize katılmıyorum.

Bunun yanında, forumda hangi konu açılmış olursa olsun genellikle şu ya da bu şekilde inanç meselesinde sonlanmıştır.Normaldir çünkü din ve bilim çekişmesi bir gerçekliktir. Üstelik yaratıcının var olup olmadığı tartışması felsefenin temel mevzularından olduğu için, bu konuların konuşulması felsefi açıdan da gayet normaldir.

Ve sürekli olarak konunun dağıtıldığı ve bu dağılmanın da felsefi çerçevede olmadığı düşünülürse, açılmış konu başlıklarının bir gösterge olmadığı anlaşılacaktır.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Konunun somutlaştırılması gerekir,biz idealize edilmiş bir ortamda bulunmuyoruz. Bir kimse derse Hz Muhammed bir hadisinde "Kadınların yeri domuzdan sonradır. Erkekler kadınların etinden, sütünden vs. faydalanmalıdır" demiştir.

Bir başkası derse ki "Kardeşim Marksizm'de soyut olanı kabul diye birşey yoktur. İnsan bilincini önemsemez. Marks bir eserinde bunu bizzat belirtmiştir"

Bu söylemlere itiraz edildiğinde, kişi iddiasında ısrar ediyor, bunu ispatlayamıyor, ispatlamadığı gibi de karşıdakini üstü örtülü bir şekilde gerizekalılık ile itham ediyor ise bu kişiye ne yapılmalıdır? Nasıl bir yaptırım uygulanmalıdır? Direkt olarak yaptırımın ne olacağını belirtir misiniz?

Ne yapılması gerekir?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
eğer, 'felsefe iklimi' açısından, aktüel forum ortamının eleştirilecek bir yanı yoksa; ve fakat forumun felsefi etkinlik düzeyi de düşükse, bu durumda problem, yeni katılımcıların 'katılmama / katılamama / felsefe sorunlarından uzak durma, eğiliminde aranmalıdır...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Konunun somutlaştırılması gerekir,biz idealize edilmiş bir ortamda bulunmuyoruz. Bir kimse derse Hz Muhammed bir hadisinde "Kadınların yeri domuzdan sonradır. Erkekler kadınların etinden, sütünden vs. faydalanmalıdır" demiştir.

Bir başkası derse ki "Kardeşim Marksizm'de soyut olanı kabul diye birşey yoktur. İnsan bilincini önemsemez. Marks bir eserinde bunu bizzat belirtmiştir"

Bu söylemlere itiraz edildiğinde, kişi iddiasında ısrar ediyor, bunu ispatlayamıyor, ispatlamadığı gibi de karşıdakini üstü örtülü bir şekilde gerizekalılık ile itham ediyor ise bu kişiye ne yapılmalıdır? Nasıl bir yaptırım uygulanmalıdır? Direkt olarak yaptırımın ne olacağını belirtir misiniz?

Ne yapılması gerekir?

tartışmaktan başka çaresi yok... ama ben, 'bunlar olmasın' demek istemiyorum... demek istediğim şey, forumun bütün aktüel etkinliği bunlarla başlayıp bitmemelidir...forum iklimi, felsefeye de ( belki, biraz daha fazla) olanak vermelidir...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
tartışmaktan başka çaresi yok... ama ben, 'bunlar olmasın' demek istemiyorum... demek istediğim şey, forumun bütün aktüel etkinliği bunlarla başlayıp bitmemelidir...forum iklimi, felsefeye de ( belki, biraz daha fazla) olanak vermelidir...

Mesele forumun iklimi değil bana göre. Forum, içinden çıktığı toplumun bir parçası olduğu için sorun katılımcıların bilinç yapısındadır.

Amaç konusunda ayrışmıyoruz. Ben pratikte bu nasıl olacak meselesindeyim. Sürekli olarak şöyle yahut böyle olmalı diyoruz.Yöntem nedir?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar