Felsefe Kitabı Önerileri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde epistemoloji tarafından oluşturulan Felsefe Kitabı Önerileri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 39,595 kez görüntülenmiş, 75 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Felsefe Kitabı Önerileri
Konbuyu başlatan epistemoloji
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M3CSL

maralozer

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Felsefe Kitabı Önerileri

tübitak ın hazırlamış olduğu gençler için felsefe adlı kitabı önerebilirim ,felsefeye yeni başlayanlar için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum ,internetten bu kitabı indirebilirsin...

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
Felsefeye kitapla baslanmaz. Ayrica bir goz attim da, felsefe icin onerilen hicbir kitap aslinda felsefe kitabi degildi. Onerilen kitaplarin size felsefeyi ogretecegine inaniyorsaniz felsefenin ne oldugunu bilmiyorsunuz demektir. Bir tek sayin Fides e katiliyorum Felsefenin Başlangıç İlkeleri (Georges Politzer) okunabilir. Fakat;

Felsefeyi anlayabilmenin yolu once anavatanini, dogdugu donemi anlamaktan geciyor. Felsefenin hangi kosullar altinda dogdugunu bilmek Felsefi dusuncenin diger dusunce tarzlarindan nasil ayrilgidini da gormemizi saglar. Bu baglamda ilk okuyacaginiz kitap bir felsefe kitabi degil;

1.Oguz Tekin in Eski Yunan Tarihi olmalidir.
2.Ondan sonra Sefik Canin Klasik Yunan Mitolojisi okunmali. Ve bu insanlarin felsefe oncesi dusunce yapisi anlasilmali. Cunku ilk filozoflar denilen Miletoslular mitolojiden tamamen kopmamis, onu kullanmislardir. Onlarin neden bahsettigini anlamak icin mitolojiye hakim olmak gerekir.
3.Daha sonra Diogenes Laertiosun Unlu Filozoflarin Yasamlari ve Ogretileri adli kitabina gecip felsefeye baslayabilirsiniz. Bu magazinsel bir felsefe tarihi kitabidir bu yuzden de hem felsefi acidan hafiftir hem de filozoflarla ilgili cok eglenceli anektotlar verir.

bunlari bitirin, tekrar goruselim.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
bu kitabı okumayı denedim bir kaç defa ama kitaptaki konuların bağlantıları kopuktu..kitabı hangi çevirmenden okuyalım sizce??

Say Yayınları'nın F.Nietzsche seti var. Yaklaşık 24 kitabı mevcut. Fakat tek tek almak da mümkün.Anlatımı başka birçok çeviriden akıcı. Tavsiye ederim. Sorun için 'Böyle Buyurdu Zerdüşt'ü' çeviren isme baktım: Murat Batmankaya. Umarım yardımcı olur.

sevgiler...

F

faust

Ziyaretçi
''Felsefenin Başlangıç İlkeleri (Georges Politzer)'' Hocam bu kitabı ben felsefeyi filizleme adına çok sığ buldum,şöyle ki sana iki yol çiziyor,ya ruh ya madde,bence önemli olan hangisinin bulunması yada neyin nereye nereden hangi sonuçların çıkarılıp tümevarıma gidilmesi değilmidir,özünde bilgiye kişinin ulaşması.

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
Felsefeye kitapla baslanmaz. Ayrica bir goz attim da, felsefe icin onerilen hicbir kitap aslinda felsefe kitabi degildi. Onerilen kitaplarin size felsefeyi ogretecegine inaniyorsaniz felsefenin ne oldugunu bilmiyorsunuz demektir. Bir tek sayin Fides e katiliyorum Felsefenin Başlangıç İlkeleri (Georges Politzer) okunabilir. Fakat;

Felsefeyi anlayabilmenin yolu once anavatanini, dogdugu donemi anlamaktan geciyor. Felsefenin hangi kosullar altinda dogdugunu bilmek Felsefi dusuncenin diger dusunce tarzlarindan nasil ayrilgidini da gormemizi saglar. Bu baglamda ilk okuyacaginiz kitap bir felsefe kitabi degil;

2.Ondan sonra Sefik Canin Klasik Yunan Mitolojisi okunmali. Ve bu insanlarin felsefe oncesi dusunce yapisi anlasilmali. Cunku ilk filozoflar denilen Miletoslular mitolojiden tamamen kopmamis, onu kullanmislardir. Onlarin neden bahsettigini anlamak icin mitolojiye hakim olmak gerekir.
3.Daha sonra Diogenes Laertiosun Unlu Filozoflarin Yasamlari ve Ogretileri adli kitabina gecip felsefeye baslayabilirsiniz. Bu magazinsel bir felsefe tarihi kitabidir bu yuzden de hem felsefi acidan hafiftir hem de filozoflarla ilgili cok eglenceli anektotlar verir.

Bunlari bitirdikten sonra yaniniza Bedia Akarsu - Felsefe Terimleri Sozlugunu alip, Alfred Weber - Felsefe Tarihini okuyabilirsiniz. Bu kitabi okurken bir yandan da Heinz Heimseth - Felsefenin Temel Disiplinlerini okumaniz temel disiplinlerin kafanizda oturmasina yardimci olacaktir.

Quasar

Felsefe.net
Yeni Üye

bunlari bitirin, tekrar goruselim.

Merhaba, felsefe sözcüğünün kökeni dışında, tarifiniz felsefe için çok katı bir hapishane gibi görünüyor. Felsefe yalnızca Yunan (ki bu konu da tartışmaya açıktır, ion düşünürlerin ve başta Mısır olmak üzere çevre medeniyetlerin bilgilerinin aktarıldığı söyleniyor ve kimi bulgularla destekleniyor bu iddia). Malum, felsefe dediğimiz kavram yaklaşık olarak i.ö 6. yüzyılda uzak doğuda ve batıda aynı sıralarda ortaya çıkmıştır. Elbette öncesi de olmalıdır fakat bilinen, kayıtlı, belgeli kronoloji oradan başlar. Uzak doğuda lao tzu ve tao öğretisi, konfiçyüs ve sosyoloji, bugünkü iran topraklarında safevilerde Zerdüşt ve tanrısı ahura mazda, karadeniz kıyılarında Thales ile düşünce sistemleri/felsefe başlamıştır.
Yunan felsefesi denilen felsefe Thales ile "resmen" başlar, bildiğiniz gibi güneş tutulması üzerine çalışmaları ile doğa felsefesi alanında geliştirdiği düşünceleri vardır ve kendisinin mısır rahiplerinden de eğitim aldığı dile getirilir... Sonradan yunan felsefesi denilen oluşum da ona temellendirilir.

Neyse, demek istediğim, felsefe bir milletin ve toprağın sahipliğinde değildir, bahsettiğiniz kitaplar okunabilir fakat şahsen Ahmet Cevizci'nin Felsefe Tarihi isimli kitabının edinilmesini öneriyorum. Filozofların yaşamları hakkında çeşitli anekdotlar aktaran bir çok kitap bulunuyor. Başlanılması önerilebilecek sıralama belirtmek gerekirse, kanaatimce Sokrates ve onun fikirlerini de eserlerinde aktaran Platon ve Aristo ile başlanabilir. Sonrasında zaten kendinize bir yol çizersiniz ki kitap edinme "hastalığına" kapılmamaya dikkat edip okudukça kitap almanızı öneririm,
Saygılarımla...

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
Merhaba, felsefe sözcüğünün kökeni dışında, tarifiniz felsefe için çok katı bir hapishane gibi görünüyor. Felsefe yalnızca Yunan (ki bu konu da tartışmaya açıktır, ion düşünürlerin ve başta Mısır olmak üzere çevre medeniyetlerin bilgilerinin aktarıldığı söyleniyor ve kimi bulgularla destekleniyor bu iddia). Malum, felsefe dediğimiz kavram yaklaşık olarak i.ö 6. yüzyılda uzak doğuda ve batıda aynı sıralarda ortaya çıkmıştır. Elbette öncesi de olmalıdır fakat bilinen, kayıtlı, belgeli kronoloji oradan başlar. Uzak doğuda lao tzu ve tao öğretisi, konfiçyüs ve sosyoloji, bugünkü iran topraklarında safevilerde Zerdüşt ve tanrısı ahura mazda, karadeniz kıyılarında Thales ile düşünce sistemleri/felsefe başlamıştır.
Yunan felsefesi denilen felsefe Thales ile "resmen" başlar, bildiğiniz gibi güneş tutulması üzerine çalışmaları ile doğa felsefesi alanında geliştirdiği düşünceleri vardır ve kendisinin mısır rahiplerinden de eğitim aldığı dile getirilir... Sonradan yunan felsefesi denilen oluşum da ona temellendirilir.

Neyse, demek istediğim, felsefe bir milletin ve toprağın sahipliğinde değildir, bahsettiğiniz kitaplar okunabilir fakat şahsen Ahmet Cevizci'nin Felsefe Tarihi isimli kitabının edinilmesini öneriyorum. Filozofların yaşamları hakkında çeşitli anekdotlar aktaran bir çok kitap bulunuyor. Başlanılması önerilebilecek sıralama belirtmek gerekirse, kanaatimce Sokrates ve onun fikirlerini de eserlerinde aktaran Platon ve Aristo ile başlanabilir. Sonrasında zaten kendinize bir yol çizersiniz ki kitap edinme "hastalığına" kapılmamaya dikkat edip okudukça kitap almanızı öneririm,
Saygılarımla...

Merhabalar, elestirinizdeki hareket noktasi yerindedir fakat keske yazmadan once tekrar okusaymissiniz dedigim yerler cogunlukta, soyle ki;

Yunan felsefesi Mezopotamya ve Misir medeniyetlerinden cok sonra ortaya cikarak onlarin mirasini gelistirip zenginlestirmistir. Antik Yunan filozoflarinin hemen hemen hepsi (Aristoteles haric, o da eserlerini yazarken yaninda Misiri cok iyi bilen Suriyeli bir gezgin bulunduruyordu) Misira tahsil gormek icin gitmistir. Bu baglamda George Sarton un dedigi gibi Yunan felsefesi bir baslangic degil, sondur yani uzun bir gecmise sahip olan Dogu bilim ve dusuncesinin sonunda ortaya cikmis bir harekettir. Bu konuda hemfikiriz. Fakat dogu dusuncesi diyoruz, felsefesi diyemiyoruz. Bir kere sundan emin olun ki Cin dusunusunun felsefe olmak gibi bir kaygisi da yoktu, bunlari onlara biz yuklemeye calisiriz.

Sanirim dusunce ile felsefe arasindaki farki biliyorsunuzdur yani her dusundugumuz sey neden felsefe degildir, konusutugumuz seyin felsefe olabilmesi icin hangi kosullari karsilamasi gerekir, zaten bu konuda diger basliklar altinda yeterince bilgi aktardim, dolayisiyla felsefenin neligi hakkinda ilgili basliklardaki yazilarimi acip okuyabilirsiniz.

Felsefenin baslangicinda bir 'resmiyet' soz konusu degildir, bulgular bizi Miletosa, Thales(bu arada Thales-Karadeniz kiyilari demissiniz fakat Thales Miletosludur, Miletos da Ege kiyilarinda bir antik liman kentidir.) Anaksimenes ve Anaksimandrosa goturmektedir. Bu arada Miletos bir Anadolu kentidir(Yunan degil), iste bu turden detay gibi gorunen en oncelikli bilgilere once arastirdigimiz insanlarin donemlerini, tarihlerini okuyarak ulasabiliriz.

Bana kalirsa felsefe zaten gercek anlamiyla ancak sofistlerle baslar. Bu demek degildir ki felsefe sadece Antik Yunana aittir. Sadece oradaki ortam, toplumsal yapi felsefenin dogumuna cok elverislidir. Felsefeyi bir cicek turu olarak dusunun, bu cicegin de en iyi gelisebildigi ortamlardan biri burasi idi.

Felsefe dedigimiz kavram uzakdoguda ortaya cikmamistir. Ortaya cikis hikayesi su sekildedir; Pythagoras a gelene kadar Eski Yunanlar kusatici ve eksiksiz bilgiye sahip olanlara sophos(bilge) derlerdi. (Bilge ile filozof kavramlarinin ayirdina varabilmek icin Teoman Durali hocamin Sorun Nedir? adli kitabini oneririm.) Ilk filozof kavramini kullanan kisi Pythagoras tir. Felsefe ve Filozof deyiminin ortaya cikisini Antik Roma dusunuru Ciceroyu okuyarak ogrenebilirsiniz.

Ahmet Cevizci hocanin felsefe tarihi kitaplarindan ziyade, Ahmet Arslan hocamin kitaplarina yonelirseniz felsefe tarihi acisindan zengin ve oturakli bir alt yapiya sahip olabileceginizi dusunuyorum.

Aristoteles ve Platonla baslanmasini onermissiniz, fakat Aristotelesin Metafizikasini okuduysaniz gormussunuzdur, kolay anlasilir bir kitap degildir. once bu kitabi nasil okuyacaginizi, hangi baglamlarda ele alacaginizi, ustesinden nasil gelebileceginizi ogretecek kitaplara yonelirseniz daha hayirli olur. Cunku Platon un da benle hemfikir oldugu gibi; bir filozof icin hic anlasilmamak, yanlis anlasilmaktan daha iyidir.

kolay gelsin.

purple cubidos

Felsefe.net
Yeni Üye
georges politzer'ın çok iyi bir başlangıç olacağını düşünmüyorum.yazınları genellikle basit ve anlaşılır ama georges politzer'ı bir ideolojinin felsefesini öğrenmek için okumanızı tavsiye ederim, felsefeye başlamak için değil.antik yunan olabilir fakat eğer benim gibi ilginiz daha çok modern felsefe üzerine ise nietzsche'nin bazı kitapları okunabilir.

tek

Felsefe.net
Yeni Üye
öneri

Felsefeyi seviyorsanız size Gematon 2 yi önerebilirim..

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sn senexiratus. Saygılarım size....
Merhabalar, elestirinizdeki hareket noktasi yerindedir fakat keske yazmadan once tekrar okusaymissiniz dedigim yerler cogunlukta, soyle ki;

Böyle bir girişin sahibi kisi hakikat yolunda sağlam ilerliyordur dedirti, hakiki düşünce insanı bu özellikte olmalı dedirti.simdiki düşüncem yazılarını takip etmek ve seni tanımak yönünde ...şimdiden tanıştığıma memnun oldum
Basarilar

tek

Felsefe.net
Yeni Üye
Felsefe tam olarak nedir?
Okullarda öğrenilmesi gereken bir kavram mıdır?
Felsefe bilmek için filozofları okumak şart mıdır?

Elbette felsefenin şartları arasında anılmamaktadır, şu tüm yukarıda anılanlar. Felsefe, aklı vicdan eşliğinde kullanmanın yani tek tanımla, hikmeti aramanın adıdır. Kayıtlı en eski felsefi metinlere bakın, mesela platonun devlet'ine... Sokrat'ın dilinden neler anlatmış. Elbette okunanlar ilk anda çok çocukça gelebilir, oysa onu dönemiyle değerlendirmek zorundasınız. Yunan mitolojisinin de çıkış noktası elbette felsefedir. Lakin felsefenin alanı çok geniştir ve sınırlandırılamaz. Toplumsal sorunlar üzerine kafa yoran bireyin, çıkış noktaları arama eylemiyle, yaratıcıyı çiçekte böcekte arama eyleminin de adıdır felsefe.

Burada kavramanız gereken ana nokta şudur, önyargısızlık.
Bu başarıldığı taktirde, önününde bir engel bulunmamaktadır. Sadece ve sadece önyargısızlık yani tamamen objektif olabilmek, bunun dışında gözünüzde fazla büyütmeyin felsefeyi ama onsuz da olamayacağını bilmelisiniz. Selamlar, saygılar cümleten.

tek

Felsefe.net
Yeni Üye
georges politzer'ın çok iyi bir başlangıç olacağını düşünmüyorum.yazınları genellikle basit ve anlaşılır ama georges politzer'ı bir ideolojinin felsefesini öğrenmek için okumanızı tavsiye ederim, felsefeye başlamak için değil.antik yunan olabilir fakat eğer benim gibi ilginiz daha çok modern felsefe üzerine ise nietzsche'nin bazı kitapları okunabilir.

Basit ve anlaşılır olmayı, felsefeden bihaber olma ile eşitlemişsiniz, ilk başta gülmedim desem yalan olur. Felsefe denince ne anlıyorsunuz? Karma karışık söz dizleri mi? :) Yanılıyorsunuz. Ayrıca Nietzsche'yi felsefeye başlangıç için önermişsiniz :) Kusuruma bakmayınız, yine gülmek zorunda kaldım.

fides

Kahin
Yeni Üye
Nietzsche kesinlikle bir başlangıç olarak birine verilirse felsefe merakını köreltir. Nietzsche'yi anlamaya çalışmak felsefe bilgisinin oturmasından sonra gelebilecek bir şeydir.Ki ben özeleştiri yapınca Nietzsche kitaplarını okumama rağmen yeterince anlamadığımı düşünürüm. Gerçekten çok ağırdır.Nietzsche'yi sadece Zerdüşt'ten ibaret olarak görmeyin. Sadece Zerdüşt biraz daha sade bir dile sahiptir. Filoloji eğitimi almış biri dili gündelik yaşamdaki gibi kullanmaz. Roman kitabı okur gibi okuyamıyorsunuz onun kitaplarını bir kelimeyi kaçırınca domino taşları gibi konu çöküyor.Tabi Nietzsche kitapları okurken Almanca'dan tercüme okuyorsunuz. Çevirmen ne anlamışsa onu okuyorsunuz. Burada okuduğunuz kitap,çevirmenin kitabı haline dönüşüyor. Onu anlamak için orijinal halinde (Almanca ) okumak, tercümesini okumaya benzeyeceğini sanmıyorum. Modern felsefeye ilgi duyan birisi felsefenin ne olduğunu bazı kavramların ne olduğunu bilmeden okuması saçma olur. Atıyorum idealizmi materyalizmi bilmiyorsun ama modern felsefede Nietzsce popüler diye okuyorsun. Bu "boğulmak" dışında bir şey değildir. Bu yüzden "felsefenin başlangıç ilkeleri" benim önerebileceğim ideal bir kitap.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Felsefe ile ilgili hangi kitap okunursa okusun, o kitabin bir rehber olmasina bir gorus tarafi olmamasina, cagdas olmasina ve konusuna gore konuyu iceren her bir tarihi felsefe bakis acilarini icermesine dikkat etmek gerekir.

Herhangibir felsefi akimin yazarinin kitabini okumak, sadece o yazar ve onun bakis acisi ile ilgili ve sinirli bilgi edinmek anlamini tasir. Felsefe ise genel olarak bir yazara ve onun bakis acisina bagli olmadigi gibi, her bir farkli bakis acisini verebilen bir rehber olmalidir.

Nietzche konusuna gelince. O da felsefede belirli bir donem yasamis ve cagina gore yenilikler getiren ve nihilizme kendi bireysel yorumunu katan bir dusunurdur.

Kendisi felsefenin baslangicinda degilde, "her sey insanoglu urunudur" temelli yanasiminda insanoglu faktorunu one cikarma acisindan bir ilktir. Post modern bir dusunur olarak ta insanoglu disi hicligin yaninda "overman" temelli bireyci akilciligin ve daha sonra gelisen her turlu guce ve iktidara yonelik politik/metafizik/etik izmlerin de temelini teskil eder.

tek

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar ben felsefeye nerdeyse yeni başladım. bana bi kaç kitap öneririseniz sevinirim...

Sevgili Epistemoloji, felsefeye başlangıç için Felsefenin Başlangıç İlkeleri (Georges Politzer ) ve Gematon 2 yi önerebilirim. Saygılarımla.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
say yayınlarının nietzsche bütün yapıtlar serisi diğerleri teferruat.

kilic_okan

Felsefe.net
Yeni Üye
Cevap: Ynt: Felsefe Kitabı Önerileri

bence ilk kitap olarak sofinin dünyası tercih edilmeli

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar