Neler yeni

Felsefe Kitabı Önerileri

KuZeYs

Yeni üye
Katılım
18 Nis 2012
Mesajlar
69
Puanları
0
Yaş
39
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

Bir çaresizliğin haykırışı olmalıymış yazınızın başlığı...Tam bir klasik olmuş bu açıdan...Şöyle ki söylediklerimin boş olduğunu bildiğimden, bilgi birikimime değil yaşa vurgu yaparım çaresizliği, zira tutunacağım başka ne var ki tipikliği.

ne demiş bey abimiz çaresizseniz çare sizsiniz.çarşaf listesinizin iğnelenmesi hoşunuza gitmedi sanırım. Kitaplar ne zamandan bu yana müfredata göre okunur oldu Ferdinand Bardamu. hadi oldu diyelim sen bir insanın kişisel gelişim sürecini ilgi alanını soru ve handikaplarını bilmeden nasıl bir blog liste yapabiirsin. Senin bu açılımın tamamen chp zihniyeti ile aynı yapıda. Kişinin öznel ve nesnel ihtiyaçlarını bilmeden liste yapmak ezberci eğitimle aynı güdümde bir yaklaşımdır.

Biz neler gördük eski tişörtümüzü çocuklara verdik vs..Anlaşıldığı kadarıyla hayat mektebinden mezunsunuz, okuyamamış adamın kopmleksine kapılmışsınız sizde ancak bunun sorumlusu ben değilim başkalarına kızın..

Yukarıda fides'e yazdım benim kompleks yapacak bir durumum söz konusu değil. Kentsoylu bir ailde yaşamanın vermiş olduğu her türlü olanak ve imtiyazı hayatımın her köşesinde her alanında yaşadım ve yaşıyordumda. Ben liseden mezun olduğumda türkiye odtüde foltran, qbasic asalak programların eğitimini veriyorlardı. Şansa bak ben Delphi VB ile kod geliştiriyordum. İlk projemde kayseri belediyesineydi sanırım yanlış hatırlamıyorsam birde keyfine arkdaşlarıma yardım olsun diye yazmıştım. Ha aynı zamanda kartal halk evinde delsefe seminerleri verip politzerin kitabı ile başlayım sosyalizmin alfabesi, devaletin ailenin özel mülkiyetin kökenini okuyup insanları hazırlanmaya çalıştıkları küçük burjuva yaşamdan sınıf savaşımına çağrıyorduk. Sizin sebebeni alayamayacağınız bir sebepten sonra Bir çok yakın dostum ve arkadaşım öss den iyi puan almalarına rağmen kazandıkları okullara gitmeyip fabrikalarda, atölyelerde işçi olarak çalışmışlardır. Öğrenci komite ve birliklerine ünilere okumak için değil örgütlenmek için girerlerdi. Ha birde askerden kaçmak isteyelerimiz olurdu.

Siz o kitapları neresinden okudunuz bilemem ama ben uykusuz gecelerimde rotasyonların eşiğinde onları hatip ettiğimi bilirim. Hatta bazıları korkudan taşıyamazken onları kamulaştırıp tekrar tekrar dağıtırdık okumanın yanı sıra özeleştirini yazılı olarak alıp tartışırdık.


Efendim minübüs şoförlerini küçümseyemezsiniz biçimi halk goy goyculuğu ve basitliği çok yavan...Ne biliyorsun ne beğeneceğini adamın da şunu öneriyorsun gibi şeyler söylemişsiniz...Soruyu öyle sormuş soran , ben şunu beğeniyorum şu görüşten bu görüşten bişeyler önerin dememiş, itiraz eetmek için itiraz etme mantığı...

halk goy goyculuğu haa senin bu yazın üzerine iki üni bitirmiş yazılımcıma bana çay getirmesini söyledim. azcıkta ben koyayım nede olsa müstahktır dimi ama.

arkadaş adam soruyu doğru sormadıysa sen açılımını yapmalısın sen sormalısın ilgi ve merak alanların nelerdir diye sonra yorum getirmelisin her şeyin bir sırası varsa..

Moskova önlerinden başla derim istersem, benim yerime replik yazmayın, insanların kendi söyledikleri vardır zaten, okuyup anlamayı deneyin...Hehe li haha lı gülücüklü yazılar , içeriğin boşluğunu mimik ve jestleri düzyazıya aktararak doldurma ancak başaramama klasikliği.

Senin yerine replik yazmamak elde değil çocukluğuma döndürdün beni azcık nostarji ve gülümseme elbet olacak.

Avatarınız ve nickinizin batması değil, kadın da tavlamak istiyorsan şunu da yap biçiminde karşıdakine yapıştıymaya çalıştıklarınızı bizzat yapıyor olmanızın çelişikliği.

Arkadaş senin listen ancak kadın tavlamaya yarar bence birde ezik edebiyatı yapmaya siz sadece içinizdeki güdüsel boşlukları dolduramıyorsunuz doldursanızda kabul edemiyorsunuz. Ben bu niki ve avatarı ve imzayı kadın tavlamak için açmadım. bunlar benim ruh halimin dışa vurumudur ki bu ruh halinde ilgim ancak ucuz şeylere olur bukowski gibi. Kadın tavlamak istersem benim kendi yöntemlerim var merak etmeyiniz. Buradan çok daha güzel siteler bildiğim gibi sanalda bir ilişki yaşamaya çok şükür ihtiyacım yok.


.Ben burda yazıyorken siz yoktunuzu da yine yaşa yapılan vurguyla aynı değerlendiriyorum..Bacak aralarında dolanmış vesaire ise tamamen hayal ürünü olsa gerek, zira tesisatın çalışmaması bu anlamda çeneye vurur sizde de vurmuş...Yanlış yazmışsınız zira sizin egonuzun hali hazırda zedelenmiş olduğu nesnel bir gerçeklik.

Bu kısımı size yazmadım e32 aklı sıra bana karşı kamp kurmaya çalışıyor. Yok diğer yazarlarda sevmiyor filan benim bu sitede epey takdir ve beğeni almış yazılarım ve düşüncelerim olduğu gibi ben bu tür şeylere önem vermem verseydim daha farklı bir jargonda konuşuyor olurduk. E32 de ezik ezik dolaşıyor olurdu.

Efendim kadınlar konusuna girmeyelim hiç zaten bu konu kadınlar yüzünden bu kadar uzadı gitti zira ben ve kadınlarım epey meşhuruzdur.Siz bence bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamaya gayret ve özen gösteriniz.

.Esasen zedelenmiş egonuzu tatmin etmek için uğraşıyorsunuz ancak bilgi birikiminiz olmadığından, laf kalabalığı yapıyorsunuz ve daha da zedeliyorsunuz egonuzu bu da bir kısır döngü yaratıyor..Esasen benim egomu tatmin etmek görevini yerine getiren bir nesneye dönüşüyorsunuz ..Alt kültür derken nedemek istediğinizi bildiğinizi de hiç sanmıyorum...

bilgi sizin gibi çarşaf liste yayınlamak değildir benim için bilgi belirli bir ihtiyaca ve karşılağa dayanan bir araçtır. Benim egom zedelenmiş yada tavan yapmış olabilir netice bu benim dünyam olacak o kadar. Alt kültür meselesine gelince neymş bir açında bizde bir sizi görelim bakalım buna nasıl bir dogmatik karşılık getireceksiniz.
 

E32

Yeni üye
Katılım
22 Nis 2012
Mesajlar
40
Puanları
0
Yaş
28
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

@donjuan;
Artık yasaklanmışsın, cevap veremeyeceksin ama bu satırları okuyacağını biliyorum.

Öncelikle Fortran , Qbasic program değildir, 'programlama dilidir.' Neyse, derleyicilerini kast ettiğini varsayalım.
O 'asalak' dediğin Fortran 'ı öğrende görelim. Çok kişi tanıdım. Ben o dili biliyorum, bu dili biliyorum diye dolaşan "lamerleri".

Diğer nokta, benim kimseye karşı bir kamp kurmaya niyetim yok. Öyle bir fikrim olsa , bu siz de olmazdınız. Daha tartışmayı bilmeyen birini ne diye muhattap kabul edeyim?

Bana bir şey bilmiyorsun diyorsun. Haklısın. Ben hiçbir şey bilmiyorum.
Ama şükür ki en azından bunu fark etmişim de cahilliğimle savaşmaya başlamışım.
Bana defalarca üstü kapalı bir şekilde hakaret etmeye çalıştınız. Sesimi çıkarmadım. Bir bildiği vardır deyip dinlemek istedim. Ama boşuna. Yazılarınız da bilgi vermek yerine ,"ben onu yaptım, bunu sattım, falan da falan" gibi şeyler gördüm. Boş cümleler.
Kendinizle çelişmeye bir son vermelisiniz bence.
Selametle...
 

KuZeYs

Yeni üye
Katılım
18 Nis 2012
Mesajlar
69
Puanları
0
Yaş
39
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

:) belkide cevap verebilirim e-32

program average

! Read in some numbers and take the average
! As written, if there are no data points, an average of zero is returned
! While this may not be desired behavior, it keeps this example simple

implicit none

real, dimension:)), allocatable :: points
integer :: number_of_points
real :: average_points=0., positive_average=0., negative_average=0.

write (*,*) "Input number of points to average:"
read (*,*) number_of_points

allocate (points(number_of_points))

write (*,*) "Enter the points to average:"
read (*,*) points

! Take the average by summing points and dividing by number_of_points
if (number_of_points > 0) average_points = sum(points) / number_of_points

! Now form average over positive and negative points only
if (count(points > 0.) > 0) then
positive_average = sum(points, points > 0.) / count(points > 0.)
end if

if (count(points < 0.) > 0) then
negative_average = sum(points, points < 0.) / count(points < 0.)
end if

deallocate (points)

! Print result to terminal
write (*,'(a,g12.4)') 'Average = ', average_points
write (*,'(a,g12.4)') 'Average of positive points = ', positive_average
write (*,'(a,g12.4)') 'Average of negative points = ', negative_average

end program average
bumu abarttığın dil yada bu

C AREA OF A TRIANGLE WITH A STANDARD SQUARE ROOT FUNCTION
C INPUT - CARD READER UNIT 5, INTEGER INPUT
C OUTPUT - LINE PRINTER UNIT 6, REAL OUTPUT
C INPUT ERROR DISPLAY ERROR OUTPUT CODE 1 IN JOB CONTROL LISTING
READ INPUT TAPE 5, 501, IA, IB, IC
501 FORMAT (3I5)
C IA, IB, AND IC MAY NOT BE NEGATIVE
C FURTHERMORE, THE SUM OF TWO SIDES OF A TRIANGLE
C IS GREATER THAN THE THIRD SIDE, SO WE CHECK FOR THAT, TOO
IF (IA) 777, 777, 701
701 IF (IB) 777, 777, 702
702 IF (IC) 777, 777, 703
703 IF (IA+IB-IC) 777,777,704
704 IF (IA+IC-IB) 777,777,705
705 IF (IB+IC-IA) 777,777,799
777 STOP 1
C USING HERON'S FORMULA WE CALCULATE THE
C AREA OF THE TRIANGLE
799 S = FLOATF (IA + IB + IC) / 2.0
AREA = SQRT( S * (S - FLOATF(IA)) * (S - FLOATF(IB)) *
+ (S - FLOATF(IC)))
WRITE OUTPUT TAPE 6, 601, IA, IB, IC, AREA
601 FORMAT (4H A= ,I5,5H B= ,I5,5H C= ,I5,8H AREA= ,F10.2,
+ 13H SQUARE UNITS)
STOP
END
visual studio içerisinde sürükle bırak olmuş bunlar bence bir ara gözat e32

gelelim diğer yandan insanın yaptıkları ettikleri önemlidir. Çünkü insan hayatını salt düşünceleri değil eylemleri ve edinimleri doldurur. Ben size hakaret etmedim siz zamanınıza kıymet biçemediğiniz için hangi hattı numarası diye giydirmede bulundum ki bu aslında benim için ironidir. Çünkü yaşını başını almış birine laf anlatmak benim işim değildir. Neticede ağaç yaş iken eğilir. Siz ne kadar öğrenmek için çaba sarf ederseniz edin toplumsal doku insanın iliklerine kadar işler. değişim burada durmasa da yavaşlar. Bu anlamda kendimle çelişmem diye bir durum söz konusu değildir. Hayat insanların ne yaşadıklarından çok sonuçları ile ilgilenir ki ben her iki anlamda da kendimi oldukça iyi yerlerde görüyorum. Tek fark neticede ölümlü bir dünya hepimizin gideceği yer aynı ve bu hayattan ancak günahlarımızı ve sevaplarımızı götüreceğiz. Öğrenmek için bir taraflarımızı yırttığımız bilgi hiçliğin orta yerine gömülecek. Bilmem anlatabildim mi. Anlatamadıysam Ruhuna El Fatiha diyerek sonlandırıyorum.
 

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Katılım
30 Nis 2012
Mesajlar
2,000
Puanları
0
Yaş
37
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

Bir çaresizliğin haykırışı olmalıymış yazınızın başlığı...Tam bir klasik olmuş bu açıdan...Şöyle ki söylediklerimin boş olduğunu bildiğimden, bilgi birikimime değil yaşa vurgu yaparım çaresizliği, zira tutunacağım başka ne var ki tipikliği.

ne demiş bey abimiz çaresizseniz çare sizsiniz.çarşaf listesinizin iğnelenmesi hoşunuza gitmedi sanırım. Kitaplar ne zamandan bu yana müfredata göre okunur oldu Ferdinand Bardamu. hadi oldu diyelim sen bir insanın kişisel gelişim sürecini ilgi alanını soru ve handikaplarını bilmeden nasıl bir blog liste yapabiirsin. Senin bu açılımın tamamen chp zihniyeti ile aynı yapıda. Kişinin öznel ve nesnel ihtiyaçlarını bilmeden liste yapmak ezberci eğitimle ...
Bu son yazımdır.boş vaktim var ancak bukadar da boş değil vaktim..Yazılarınıza artık cevap yazmayacağım...
1)Bir insan diğerinin fikirlerini eleştirir ancak sizin yaptığınız gibi "bunla ancak kadın tavlanır vesaire gibi basitleşmez" .Tartışmayı mahalle kavgasına indirmektir bu, kişinin geldiği sosyo-ekonomik yeri yani seviyesini gösterir, bilgi tartışamaz kişi tartışabilir sizin gibiler..siz seviyenizi gösterdirniz..
2)Kitap tavsiyesinden, konuyu ne kadar kadınla yatmış olduğunuza getirip kendinizi kanıtlamaya çalışıyorsunuz,bana ne senin seks hayatından... Bu yaptığınız insanın kendini küçültmesidir , sizin kendinize saygınız yok , başkaları da size saygı duymaz istediğiniz kadar çırpının.....
3)Yazılarınızın tamamı ben çok iyi yaparım şunları şunları biçiminde, kendinizi kabul ettirme uğraşından ibaret..""Ben de Nişantaşı çocuğuyum , ben de üniversite mezunuyum , beni de kabul etsenize aranıza""..Burhan altıntop tepkileri veriyorsunuz...
4)Bunları kabul edin ya da etmeyin, gerçeği değiştiremezsiniz..İnatçılık dediğinizin her türlüsü iyi değildir..
Yani kısacası bu tartışmadan illa bir ders çıkarılacaksa .... "Eğitim Şart"
 

KuZeYs

Yeni üye
Katılım
18 Nis 2012
Mesajlar
69
Puanları
0
Yaş
39
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

1)Bir insan diğerinin fikirlerini eleştirir ancak sizin yaptığınız gibi "bunla ancak kadın tavlanır vesaire gibi basitleşmez" .Tartışmayı mahalle kavgasına indirmektir bu, kişinin geldiği sosyo-ekonomik yeri yani seviyesini gösterir, bilgi tartışamaz kişi tartışabilir sizin gibiler..siz seviyenizi gösterdirniz..
evet bir insan diğerinin fikirerini eleştirir ben size ne demişim bu anlayıştan sol dogmatik bir zihniyet çıkar demişim siz ne yapmışsınız işi bir avatar bir nik ve bir imzadan dolayı kişiselliğe dökmüşsünüz. Siz okuduğunuz ama anlayamadığınız kitapları minübüs seviyesine indirgeyerek, olayı mahalle kavgası düzeyine kadar siz indirdiniz. Verdiğiniz listede M-L bir geleneğe ait kitaplar olmasına rağmen içinde bulunduğunuz düşünce akımı işçi sınıfını aşağılayışınız okuduğunuz kitaplardan neler edindiğinizi gayet iyi açıklıyor.

insanların seviyelerini sosyo ekonomik koşularla açıklamak aristokrat bir eğilim iken iflas etmiş bir düşünce biçimidir.Aydınlanma çağı ile başlayan akımların etkisiyle sizin gibi düşünen üst bilinç insanlara tarih cevabını fFransız ihtatali sırasında vermiştir. İşçi sınıfı iktidarı ele almış kendi manifestosuna ters düştüğü için ve sınıf bilincini oturmadığı için iktidarı burjuvaziye vermek zorunda kalmıştır. O günden sonra toplumun her katmanından insan umut turizmi içerisinde yer mevki makam statü sahibi olabilmiştir.


Hoş bunlar okuduğunuz kitaplarda da yazıyor ya sizin süper egonuz tavan yaptığı için ve kendinizi işçi sınıfın üstünde gördüğünüz için bunu idrak edememiniz normal.

bilgi tartışamak kişi tartışabilir sizin gibiler de ne demek
üniversite veya sosyo ekonomik koşullarınızda size düzgün cümle kurmayı öğretmediler mi. Siz öncelikle devrik cümlelerinizi bir düzeltin gelin burada ahkam kesin.


2)Kitap tavsiyesinden, konuyu ne kadar kadınla yatmış olduğunuza getirip kendinizi kanıtlamaya çalışıyorsunuz,bana ne senin seks hayatından... Bu yaptığınız insanın kendini küçültmesidir , sizin kendinize saygınız yok , başkaları da size saygı duymaz istediğiniz kadar çırpının....
Efendim yukarıda da belirtim sizin çarşaf listenizin içi son derece boş ve zor doldurulabilir olduğu için ancak cemiyet arasında afilli sözler sarfetmeye ve kadın tavlamaya yarar. Aksi durumda başka bir işe yaramış olsaydı sizde okuklarınızdan üç beş şey öğrenir işçi sınıfına saygı duyar ve bu kadar burnu havalarda gezmez idiniz. ( bu arada eğitimiziniz mesleğinizi kariyerinizi merak ettim bir ara açıklarsanız kibirinizin derinliklerine iner irdeleriz asıl saplantınızı)


insan neden kendini yüceltmeli bana bunu izah edebilirmisiniz. İnsan değilmidir yeryüzüne bütün kötülükleri yayan,insandan çıkmaz mı bütün fenalıkalr fesatlıklar. İnanmadığınız tanrıya mı atıyorsunuz yoksa sizde topu bütün kötülüklerin atası diye. Hem gurur kibir değilmi ölümcül günahların başında. İnsanlar saygınlık kazanabilmek için yok emiyormu insanın içindeki saf çocuğu.

Efendim sizin gibi burnu havada bir insan olacağıma aşağılık bri varlık olmayı yeğlerim. En azından birimzi kendimize dürüst kalmış oluruz.

Seks hayatını irdeleyen ben değil sen idin..profil görünrüsüne bakarak. Şu kadar yazı içerisinde kişiselliğime dayandırmadan tek bir düşünce sav ortaya atamadın bay üniversite mezunu. ancak yalpalıyorsan işi ısrarla benim kişiselliğimde döndürmeye çalışıyorsun. Bir daha yazmayacakmışsın yazssan ne olur kuzum yazdıklarını gör sol dogmatik ezberci bir anlayışa azcıkın nüktedanlık katılmış.

3)Yazılarınızın tamamı ben çok iyi yaparım şunları şunları biçiminde, kendinizi kabul ettirme uğraşından ibaret..""Ben de Nişantaşı çocuğuyum , ben de üniversite mezunuyum , beni de kabul etsenize aranıza""..Burhan altıntop tepkileri veriyorsunuz...
Sizin aksinize benim okuduğum ilk kitaplardan biri Jean Laffitte'in yazmış olduğu eylem adamlarıydı. Daha kitabı ortalamadan ilk kuşlamamı pullamamı yapmıştım. Efendim diyeceğim bazıları okumak için okur bakmak için bakar bazıları da almak için okur ve yaşamak için bir an tereddüt etmez.

Sizin aksinize ben piçim, ben o.çocucuğum gibi şeyleri söylemeyi genelde tercih etmişimdir. Çünkü toplum algısını şekillendiren fenomenleri bir gün dahi sizin gibi kabul etmedim. Benim özgünlüğümün temelide burdadır. Sizin gibi kukla yapmacık doktorinlerin ürünü olmakla birlikte onu ret edebilecek her fırsatta yıkabilecek iradeyi gücü taşıyorum içimde. Üstelik farkındaysan minibüsçü edebiyatı açan sensin engelsi örnek verende sensin.. kendi çağının doğrularına karşı çıkan senin baban atan değildi engels gibi o alamadığın gibi küba, rus, fransız devrimlerini yapanlardı. Sen şimdi burada kalkmış neyin teranesini okuyorsun. Hem unutma burhan altıntop da sizin camianın örnek bi tiplemesi.4)Bunları kabul edin ya da etmeyin, gerçeği değiştiremezsiniz..İnatçılık dediğinizin her türlüsü iyi değildir..
Yani kısacası bu tartışmadan illa bir ders çıkarılacaksa .... "Eğitim Şart"
farkındaysanız biz burada gerçeğe yada başka bir şeye şekil vermeye çalışmıyoruz. Ben oldum olası varoluşçuyumdur. Eşyanın doğasını fenomensel düzlemde olduğu gibi kabul ederim. Sizin eğitim anlayışınız ezberci dogmatik bir eğitim anlayışı olduğu için bunun varlığını kabul ederek aynı zamanda ret ediyorum. Sizin eğitim anlayışınız ancak kapitalizmin içerisinde ki öğretilmiş çaresizliğinizi besleyecek şeylerle güç verecek bir anlayış olup mevki statü kazanıp entellektüel görünüp dantel olma anlamında işe yarayabilir.
 

Turgut Saka

Yeni üye
Katılım
13 Eki 2009
Mesajlar
538
Puanları
0
Yaş
36
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

Evet kitap okumanın bir sırası vardır...Olmazsa olmaz bir felsefe sözlüğü alın, Orhan Hançerlioğlunun felsefe sözlüğü iyidir...Birazdahaderinmavi de belirtmiş öncelikle George Politzer in felsefenin başlangıç ilkeleri isimli kitabını okuyun ki temel felsefi ayırımları kolayca, kafanız karışmadan öğrenebilirsiniz..İkinci olarak, Felsefeye giriş ayarında bir kitap almanız iyi olur , felsefe nasıl başladı kimler ne dedi gibi. Yunan , Roma ,Aydınlanma devri vs. filozoflarını içeren ki geneli içerir zaten .Douglas J.Soccio'nun Felsefeye Giriş (Hikmetin Yapıtaşları) kitabını alabilirsiniz mesela yada Tuncer Tuğcu'nun Batı felsefe tarihi kitabı da olabilir ya da istediğiniz bir üçüncüsü.Nietzsche'nin Antik Yunan la ilgili bir kitabı vardı adını hatılayamadığım onu mutlaka okuyun..Server Tanilli'nin Yaratıcı sentezin aklı kitabını okuyabilirsiniz..Okumanız gereken bir başka kitap Jared Diamond'un tüfek mikrop ve çelik kitabıdır,okumadan ölmeyin derim, insan neydi ne olduyu anlatır bakış açınızı değiştirir...Engels'in Ailenin devletin özel mülkiyetin kökeni kitabını mutlaka ama mutlaka okuyun ...Server Tanilli'nin Yüzyılların gerçeği mirası serisinin en azından ilk cildini okuyun mısır ,mezopotamya,yunan, roma vs uygarlıklarının tarihini anlatır...Devrimler tarihini okuyun kübadır, rusyadır,fransız devrimidir vs..Herhangi bir bilim tarihi kitabı okumalısınız ,zaten felsefe tarihi ile başlar zira eski filozoflar ozamanın bilim adamıdır da aynı zamanda ..Örneğin Cemal Yıldırım'ın Bilim Tarihi olabilir...Bunun yanında dinler tarihi hakkında da bilgi sahibi olmanız gereklidir dinler tarihi ile ilgili de bir kitap alın..Romana gelince ,klasikleri okuyun evet, özellikle dostoyevskiden başlayın gorki olur, gogol olur okuyabildiğiniz kadarını okuyun...Lous Ferdinand Celin'in Gecenin sonuna yolculuk romanını okuyun efsanedir...Belli bir sıraya göre yazmaya çalıştım şimdilik aklıma gelenleri..Size tavsiyem tek bir kitap okumayın, farklı dallarda farklı kitaplar okuyun...felsefe ,tarih,sosyoloji bir arada okurken bir yandan da roman okuyabilirsiniz karışıklık yaratmaz,tek düzelikten ve sıkılmaktan kurtarır sizi..Politzer'den başlayın kesinlikle..Unutmadan Bilim ve Ütopya dergisini her ay almanızı tavsiye ederim...
:) ne zaman böyle listeler görsem moralim bozulurdu... şimdi de etkilemekte bu listeler beni... :) ben bahsedilen kitapların hiç birini okumadım. diğer cevaplarda geçen, moskova önlerinde, adlı kitabı okumuştum ortaokul yıllarımda... o kitap da, babam kadıköy-pendik hattında minibüsçülük yaparken, birinin kitabı araçta unutup geri dönmemesi sonucunda, bababım kitabı eve getirmesi ile elime geçmişti.

liste sıkıcı gibi. yani bu dediğinizi yapmak için, burjuva olmak gerek. ciddiyim bu kadar kitap nasıl okunur. işten güçten kalan üç dört saatlik vakit nasıl bu kitaplara ayrılabilir. işçi olup da bunu becermenin yolu nedir çok merak ediyorum. ne bileyim ben 15 yaşımdan sonra kitapları daha çok otobüslerde okuyabildim. tek boş zamanlar o vakitlerdi, hele bir de istanbulda yaşıyorsanız...
okul kitapları ya da bölüm yardımcı kitaplarını bile zor okurken, ben gerçekten bu kadar çok okuyan insanları anlayamıyorum. :) helal
 

yeni_id

Yeni üye
Katılım
10 May 2012
Mesajlar
83
Puanları
0
Yaş
40
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

kitap ne kadar cahil olduğunun farkındalığına ermenin ötesinde bişi getirmez insana (birine ait böyle bi söz var ama hatırlamıyorum)
egolar bi yana, nekadar okursan okadar cahil hissedersin aslında
ayrıca çok yavaş ve zorlu bir bilgi kaynağıdır... sıkıcıdır-- eğerki yazarlar ordusunca, insansı psikolojik zaaflarına hükmeden ve elinden düşüremediğin son dönem saçmalıklar okumak niyetinde değilsen kimi az sayıdaki klasikler dışında zaman kaybı..
mesleki yahut gerçek manada genel kültür yapıtlarını tenzih ederim
 

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Katılım
30 Nis 2012
Mesajlar
2,000
Puanları
0
Yaş
37
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

:) ne zaman böyle listeler görsem moralim bozulurdu... şimdi de etkilemekte bu listeler beni... :) ben bahsedilen kitapların hiç birini okumadım. diğer cevaplarda geçen, moskova önlerinde, adlı kitabı okumuştum ortaokul yıllarımda... o kitap da, babam kadıköy-pendik hattında minibüsçülük yaparken, birinin kitabı araçta unutup geri dönmemesi sonucunda, bababım kitabı eve getirmesi ile elime geçmişti.

liste sıkıcı gibi.
İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek için yoğun bir şekilde çalışıyorlar ve evet sizin dediğiniz gibi çok az bir zaman kalıyor kendilerine.Bu insanlara söylenebilecek bir şey yok.Yani sen neden okumadın? demek de mantıksızdır.Ancak o kişi de ""mümkün olduğu kadar"" kendini bilinçlendirmeye çalışmalıdır....Elbette kişilerin yaşam standardına göre boş zaman süreleri de değişecektir ancak çok okuyabilmek için de burjuva olma şartı yoktur.Marks hayatını sefil bir şekilde geçirmiş , fakirlik sebebi ile çocuklarının ölümüne şahit olmuş ve hayatını Engels'in yardımları ile devam ettirebilmiştir örneğin ..Tabi ki herkesten Marks olmasını beklemek de makul değildir...
Kitapların sıkıcı olduğu konusuna ise katılmam mümkün değil.
 

Turgut Saka

Yeni üye
Katılım
13 Eki 2009
Mesajlar
538
Puanları
0
Yaş
36
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek için yoğun bir şekilde çalışıyorlar ve evet sizin dediğiniz gibi çok az bir zaman kalıyor kendilerine.Bu insanlara söylenebilecek bir şey yok.Yani sen neden okumadın? demek de mantıksızdır.Ancak o kişi de ""mümkün olduğu kadar"" kendini bilinçlendirmeye çalışmalıdır....Elbette kişilerin yaşam standardına göre boş zaman süreleri de değişecektir ancak çok okuyabilmek için de burjuva olma şartı yoktur.Marks hayatını sefil bir şekilde geçirmiş , fakirlik sebebi ile çocuklarının ölümüne şahit olmuş ve hayatını Engels'in yardımları ile devam ettirebilmiştir örneğin ..Tabi ki herkesten Marks olmasını beklemek de makul değildir...
Kitapların sıkıcı olduğu konusuna ise katılmam mümkün değil.
okumadığım kitabı nasıl sıkıcı bulabilirim :) sadece liste öyle gibi geldi. ne bileyim elinde sözlük kitap okumak. bu bir çeşit uğraş olmalı. yani iş-meslek... marks ın da işi buydu sanırım. yani zaten okumalı idi.
 

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Katılım
30 Nis 2012
Mesajlar
2,000
Puanları
0
Yaş
37
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

O halde ben söyleyeyim emin olabilirsiniz listedeki kitaplar sıkıcı değil..Elinde sözlük kitap okumak doğru olan şeydir, esasında anlamadığımız herhangi birşeyi atlamamalıyız, o zaman okumuş olmak için okumuş oluruz.Gerekirse bir cümlenin tamamen anlaşılması için günlerimizi vermeliyiz.Başlangıç için sıkıntı doğurabilir ancak yorulmadan ya da bişeylere katlanmadan hedefe ulaşamayız sizin de bildiğiniz gibi..Devamında ise sıkıntı denen şey ortadan kalkıyor, okumak olmazsa olmaz bir şeye dönşüyor..Marks'ın işi buydu ancak şartlar çok çetindi onun için ve o bir burjuva değildi o anlamda yazdım...
 

yamak

Yeni üye
Katılım
10 May 2012
Mesajlar
77
Puanları
0
Yaş
33
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

Bende felsefeye yeni yeni merak sarmış durumdayım.Bana felsefenin temel ilkelerini açık bir şekilde ifade eden gelişim süreçlerini belli bir sistematiğe göre anlatan kitaplar,iyi bir felsefe sözlüğü vede anlayabileceğim düzeyde olan bir mantık kitabı önerebilirmisiniz.Bu yıl ikinci üniversite olarak aöf felsefeye yazılmayı düşünüyorum şimdiden e-kitaplarını okumaya başladım bunun yanında destekleyici kitap tavsiyelerinize ihtiyacım var.
 

yamak

Yeni üye
Katılım
10 May 2012
Mesajlar
77
Puanları
0
Yaş
33
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

Teşekkür ederim tavsiyeniz için söylediğiniz kitabını alıp okuyayım.Bide özellikle mantık kitabı tavsiyesine ihtiyacım var Aristotales in organon u başlamak uygunmudur?
 

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Katılım
30 Nis 2012
Mesajlar
2,000
Puanları
0
Yaş
37
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

Teşekkür ederim tavsiyeniz için söylediğiniz kitabını alıp okuyayım.Bide özellikle mantık kitabı tavsiyesine ihtiyacım var Aristotales in organon u başlamak uygunmudur?
Daha kapsayıcı ve sistemli bir programı takip ederseniz daha isabetli olabilir..En azından daha iyi bir fikir verebilir..

Yeditepe Üniversitesi

Yukarıdaki linkde okutulan dersler ve sağ tarafta yer alan listede derslerin içerikleri mevcut..
 

yamak

Yeni üye
Katılım
10 May 2012
Mesajlar
77
Puanları
0
Yaş
33
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

Teşekkür ederim bende şu linkten( Dersler ) benzer konulara sahip aöf felsefe kitaplarını indirip okudum da nasıl anlatsam biraz daha genelden özele doğru gitmek istiyorum, yani mantığı pratikte kullanmanın yolları öğrenmek bunun için uygulamada tartıştıkları konuda o sistemleri nasıl kullandıklarını öğrenmek istiyorum o kitaplar ayrıntıya inmeden geneli hakkında bilgi veriyor.Ben şöyle ilerlemek istiyorum mesela Platonu ders kitaplarında okudum düşüncelerinden, eleştirilerinden genel fikir edindim sonra kendi yapıtlarını alıp okuyup ayrıntıya inmek kendi çapımda anlamaya çalışmak, düşünmek, yorumlamak,eleştirmek böyle böyle kendi konularımı oluşturmak,düşünce sistemimi geliştirmek istiyorum. Şairde ilk başta başkalarını taklit eder sonra yavaş yavaş özgünlüğe ulaşır ya öyle.Mantıkta da o sistemleri hangi konularda nasıl kullandıklarını anlatacak kitap arıyorum.
 

yeni_id

Yeni üye
Katılım
10 May 2012
Mesajlar
83
Puanları
0
Yaş
40
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

Her kişi okuduğunun yüzde 10'nunu, duyduğunun yüzde 20'sini, gördüğünün yüzde 50'sini, görüp duyduğunun yüzde70'ini, yaptıklarının yüzde 80'nini, tekrar ettiklerinin yüzde 95'ini hatırlar. (alınti)
çok yavaş çok..
 

yamak

Yeni üye
Katılım
10 May 2012
Mesajlar
77
Puanları
0
Yaş
33
Düşünmek bir nevi üstüne katarak tekrar etmekse %95 güzel oran.Okumak var okumak var.
 

Cry

Yönetici
Yönetici
Katılım
28 Şub 2019
Mesajlar
20
Puanları
3
İnsanın anlama yetisi üzerine bir deneme * locke
 

Lefty

Tanınmış üye
Yönetici
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,995
Puanları
63
İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar - Epiktetos
 

meyelan

Üye
Katılım
25 Ağu 2013
Mesajlar
787
Puanları
18
Çürümüş ruhlar için azaba ek olsun diye;

Çürümenin kitabı