Felsefe Kitabı Önerileri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde epistemoloji tarafından oluşturulan Felsefe Kitabı Önerileri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 39,594 kez görüntülenmiş, 75 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Felsefe Kitabı Önerileri
Konbuyu başlatan epistemoloji
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M3CSL

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Cevap: Kitap okumaya yeni başlamak! (Çok Önemli)

Evet kitap okumanın bir sırası vardır...Olmazsa olmaz bir felsefe sözlüğü alın, Orhan Hançerlioğlunun felsefe sözlüğü iyidir...Birazdahaderinmavi de belirtmiş öncelikle George Politzer in felsefenin başlangıç ilkeleri isimli kitabını okuyun ki temel felsefi ayırımları kolayca, kafanız karışmadan öğrenebilirsiniz..İkinci olarak, Felsefeye giriş ayarında bir kitap almanız iyi olur , felsefe nasıl başladı kimler ne dedi gibi. Yunan , Roma ,Aydınlanma devri vs. filozoflarını içeren ki geneli içerir zaten .Douglas J.Soccio'nun Felsefeye Giriş (Hikmetin Yapıtaşları) kitabını alabilirsiniz mesela yada Tuncer Tuğcu'nun Batı felsefe tarihi kitabı da olabilir ya da istediğiniz bir üçüncüsü.Nietzsche'nin Antik Yunan la ilgili bir kitabı vardı adını hatılayamadığım onu mutlaka okuyun..Server Tanilli'nin Yaratıcı sentezin aklı kitabını okuyabilirsiniz..Okumanız gereken bir başka kitap Jared Diamond'un tüfek mikrop ve çelik kitabıdır,okumadan ölmeyin derim, insan neydi ne olduyu anlatır bakış açınızı değiştirir...Engels'in Ailenin devletin özel mülkiyetin kökeni kitabını mutlaka ama mutlaka okuyun ...Server Tanilli'nin Yüzyılların gerçeği mirası serisinin en azından ilk cildini okuyun mısır ,mezopotamya,yunan, roma vs uygarlıklarının tarihini anlatır...Devrimler tarihini okuyun kübadır, rusyadır,fransız devrimidir vs..Herhangi bir bilim tarihi kitabı okumalısınız ,zaten felsefe tarihi ile başlar zira eski filozoflar ozamanın bilim adamıdır da aynı zamanda ..Örneğin Cemal Yıldırım'ın Bilim Tarihi olabilir...Bunun yanında dinler tarihi hakkında da bilgi sahibi olmanız gereklidir dinler tarihi ile ilgili de bir kitap alın..Romana gelince ,klasikleri okuyun evet, özellikle dostoyevskiden başlayın gorki olur, gogol olur okuyabildiğiniz kadarını okuyun...Lous Ferdinand Celin'in Gecenin sonuna yolculuk romanını okuyun efsanedir...Belli bir sıraya göre yazmaya çalıştım şimdilik aklıma gelenleri..Size tavsiyem tek bir kitap okumayın, farklı dallarda farklı kitaplar okuyun...felsefe ,tarih,sosyoloji bir arada okurken bir yandan da roman okuyabilirsiniz karışıklık yaratmaz,tek düzelikten ve sıkılmaktan kurtarır sizi..Politzer'den başlayın kesinlikle..Unutmadan Bilim ve Ütopya dergisini her ay almanızı tavsiye ederim...

:) ne zaman böyle listeler görsem moralim bozulurdu... şimdi de etkilemekte bu listeler beni... :) ben bahsedilen kitapların hiç birini okumadım. diğer cevaplarda geçen, moskova önlerinde, adlı kitabı okumuştum ortaokul yıllarımda... o kitap da, babam kadıköy-pendik hattında minibüsçülük yaparken, birinin kitabı araçta unutup geri dönmemesi sonucunda, bababım kitabı eve getirmesi ile elime geçmişti.

liste sıkıcı gibi. yani bu dediğinizi yapmak için, burjuva olmak gerek. ciddiyim bu kadar kitap nasıl okunur. işten güçten kalan üç dört saatlik vakit nasıl bu kitaplara ayrılabilir. işçi olup da bunu becermenin yolu nedir çok merak ediyorum. ne bileyim ben 15 yaşımdan sonra kitapları daha çok otobüslerde okuyabildim. tek boş zamanlar o vakitlerdi, hele bir de istanbulda yaşıyorsanız...
okul kitapları ya da bölüm yardımcı kitaplarını bile zor okurken, ben gerçekten bu kadar çok okuyan insanları anlayamıyorum. :) helal

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye

kitap ne kadar cahil olduğunun farkındalığına ermenin ötesinde bişi getirmez insana (birine ait böyle bi söz var ama hatırlamıyorum)
egolar bi yana, nekadar okursan okadar cahil hissedersin aslında
ayrıca çok yavaş ve zorlu bir bilgi kaynağıdır... sıkıcıdır-- eğerki yazarlar ordusunca, insansı psikolojik zaaflarına hükmeden ve elinden düşüremediğin son dönem saçmalıklar okumak niyetinde değilsen kimi az sayıdaki klasikler dışında zaman kaybı..
mesleki yahut gerçek manada genel kültür yapıtlarını tenzih ederim

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

:) ne zaman böyle listeler görsem moralim bozulurdu... şimdi de etkilemekte bu listeler beni... :) ben bahsedilen kitapların hiç birini okumadım. diğer cevaplarda geçen, moskova önlerinde, adlı kitabı okumuştum ortaokul yıllarımda... o kitap da, babam kadıköy-pendik hattında minibüsçülük yaparken, birinin kitabı araçta unutup geri dönmemesi sonucunda, bababım kitabı eve getirmesi ile elime geçmişti.

liste sıkıcı gibi.

İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek için yoğun bir şekilde çalışıyorlar ve evet sizin dediğiniz gibi çok az bir zaman kalıyor kendilerine.Bu insanlara söylenebilecek bir şey yok.Yani sen neden okumadın? demek de mantıksızdır.Ancak o kişi de ""mümkün olduğu kadar"" kendini bilinçlendirmeye çalışmalıdır....Elbette kişilerin yaşam standardına göre boş zaman süreleri de değişecektir ancak çok okuyabilmek için de burjuva olma şartı yoktur.Marks hayatını sefil bir şekilde geçirmiş , fakirlik sebebi ile çocuklarının ölümüne şahit olmuş ve hayatını Engels'in yardımları ile devam ettirebilmiştir örneğin ..Tabi ki herkesten Marks olmasını beklemek de makul değildir...
Kitapların sıkıcı olduğu konusuna ise katılmam mümkün değil.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek için yoğun bir şekilde çalışıyorlar ve evet sizin dediğiniz gibi çok az bir zaman kalıyor kendilerine.Bu insanlara söylenebilecek bir şey yok.Yani sen neden okumadın? demek de mantıksızdır.Ancak o kişi de ""mümkün olduğu kadar"" kendini bilinçlendirmeye çalışmalıdır....Elbette kişilerin yaşam standardına göre boş zaman süreleri de değişecektir ancak çok okuyabilmek için de burjuva olma şartı yoktur.Marks hayatını sefil bir şekilde geçirmiş , fakirlik sebebi ile çocuklarının ölümüne şahit olmuş ve hayatını Engels'in yardımları ile devam ettirebilmiştir örneğin ..Tabi ki herkesten Marks olmasını beklemek de makul değildir...
Kitapların sıkıcı olduğu konusuna ise katılmam mümkün değil.

okumadığım kitabı nasıl sıkıcı bulabilirim :) sadece liste öyle gibi geldi. ne bileyim elinde sözlük kitap okumak. bu bir çeşit uğraş olmalı. yani iş-meslek... marks ın da işi buydu sanırım. yani zaten okumalı idi.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

O halde ben söyleyeyim emin olabilirsiniz listedeki kitaplar sıkıcı değil..Elinde sözlük kitap okumak doğru olan şeydir, esasında anlamadığımız herhangi birşeyi atlamamalıyız, o zaman okumuş olmak için okumuş oluruz.Gerekirse bir cümlenin tamamen anlaşılması için günlerimizi vermeliyiz.Başlangıç için sıkıntı doğurabilir ancak yorulmadan ya da bişeylere katlanmadan hedefe ulaşamayız sizin de bildiğiniz gibi..Devamında ise sıkıntı denen şey ortadan kalkıyor, okumak olmazsa olmaz bir şeye dönşüyor..Marks'ın işi buydu ancak şartlar çok çetindi onun için ve o bir burjuva değildi o anlamda yazdım...

yamak

Yeni üye
Yeni Üye

Bende felsefeye yeni yeni merak sarmış durumdayım.Bana felsefenin temel ilkelerini açık bir şekilde ifade eden gelişim süreçlerini belli bir sistematiğe göre anlatan kitaplar,iyi bir felsefe sözlüğü vede anlayabileceğim düzeyde olan bir mantık kitabı önerebilirmisiniz.Bu yıl ikinci üniversite olarak aöf felsefeye yazılmayı düşünüyorum şimdiden e-kitaplarını okumaya başladım bunun yanında destekleyici kitap tavsiyelerinize ihtiyacım var.

fides

Kahin
Yeni Üye

Aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz. Felsefenin Başlangıç İlkeleri e-kitap

yamak

Yeni üye
Yeni Üye

Teşekkür ederim tavsiyeniz için söylediğiniz kitabını alıp okuyayım.Bide özellikle mantık kitabı tavsiyesine ihtiyacım var Aristotales in organon u başlamak uygunmudur?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Teşekkür ederim tavsiyeniz için söylediğiniz kitabını alıp okuyayım.Bide özellikle mantık kitabı tavsiyesine ihtiyacım var Aristotales in organon u başlamak uygunmudur?

Daha kapsayıcı ve sistemli bir programı takip ederseniz daha isabetli olabilir..En azından daha iyi bir fikir verebilir..

Yukarıdaki linkde okutulan dersler ve sağ tarafta yer alan listede derslerin içerikleri mevcut..

yamak

Yeni üye
Yeni Üye

Teşekkür ederim bende şu linkten( ) benzer konulara sahip aöf felsefe kitaplarını indirip okudum da nasıl anlatsam biraz daha genelden özele doğru gitmek istiyorum, yani mantığı pratikte kullanmanın yolları öğrenmek bunun için uygulamada tartıştıkları konuda o sistemleri nasıl kullandıklarını öğrenmek istiyorum o kitaplar ayrıntıya inmeden geneli hakkında bilgi veriyor.Ben şöyle ilerlemek istiyorum mesela Platonu ders kitaplarında okudum düşüncelerinden, eleştirilerinden genel fikir edindim sonra kendi yapıtlarını alıp okuyup ayrıntıya inmek kendi çapımda anlamaya çalışmak, düşünmek, yorumlamak,eleştirmek böyle böyle kendi konularımı oluşturmak,düşünce sistemimi geliştirmek istiyorum. Şairde ilk başta başkalarını taklit eder sonra yavaş yavaş özgünlüğe ulaşır ya öyle.Mantıkta da o sistemleri hangi konularda nasıl kullandıklarını anlatacak kitap arıyorum.

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye

Her kişi okuduğunun yüzde 10'nunu, duyduğunun yüzde 20'sini, gördüğünün yüzde 50'sini, görüp duyduğunun yüzde70'ini, yaptıklarının yüzde 80'nini, tekrar ettiklerinin yüzde 95'ini hatırlar. (alınti)
çok yavaş çok..

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
Düşünmek bir nevi üstüne katarak tekrar etmekse %95 güzel oran.Okumak var okumak var.

Cry

Üye
Felsefe.NET
İnsanın anlama yetisi üzerine bir deneme * locke

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar - Epiktetos

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Çürümüş ruhlar için azaba ek olsun diye;

Çürümenin kitabı

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kemal Sayar-Yavaşla
Mahmut Erol Kılıç-Tasavvufa Giriş son zamanlarda okuduğum tavsiye edebileceğim kitaplardan.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar