Fakirliğin Ana Sebebi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Thurgood tarafından oluşturulan Fakirliğin Ana Sebebi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,036 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Fakirliğin Ana Sebebi
Konbuyu başlatan Thurgood
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan odun

Thurgood

Üye
Yeni Üye
Kesinlikle tembellik değil.
Dünya'da milyonlarca insan karın tokluğuna günde 10 saatten fazla çalışıyor.

Bilakis bazen tembellik yeni buluslar bile icat etmeye yarayabilir.

Fakirliğin ana sebebi insanların birbirlerine olan düşmanlıgidir.

Düşünsenize dünyada hiç bir savaş yaşanmadığını...

Savunmaya harcanan paranın 1000 yıldır bilim, teknoloji ve uretim icin harcandigini...

insanin başkalarını katledebilme, esaret altına alabilme ve tecavüz edebilmesi söz konusu olduğu için bugün dünya bu haldedir.

Thurgood

Üye
Yeni Üye
Dünya'da milyonlarca insan karın tokluğuna günde 10 saatten fazla çalışıyor.

Bilakis bazen tembellik yeni buluslar bile icat etmeye yarayabilir.

Fakirliğin ana sebebi insanların birbirlerine olan düşmanlıgidir.

Düşünsenize dünyada hiç bir savaş yaşanmadığını...

Savunmaya harcanan paranın 1000 yıldır bilim, teknoloji ve uretim icin harcandigini...

insanin başkalarını katledebilme, esaret altına alabilme ve tecavüz edebilmesi söz konusu olduğu için bugün dünya bu haldedir.
düşünsenize bunların hiçbirini başka bir insana yapamıyorsunuz. Herkes zengin olmuş, refah ve güven içinde yaşıyor.

bence insanların yaratıcıya olan saygısı daha fazla olurdu.
Hangi anne ve babaya saygı duyuyoruz?

çocuklarını döven ve psikolojilerini bozan ve onlar için bir gelecek hazırlamayanlara mi yoksa tam tersi mi?

Bir insanı cehenneme atmak için başkalarına zulüm etmesini beklemeye gerek yok.

"Size her türlü nimeti verdim, güven ve refah içinde yaşattım. Bunun karşılığında sizden kalpten gelen bir şükür bekliyorum"

Evladına her türlü yardım elini uzatan anne babaya nankörlük edip görüşmeyi kesenler var.

Elbette güven ve refah içinde yaratanı unutanlarda olacaktır. işte cehennemlikler bunlardir.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
düşünsenize bunların hiçbirini başka bir insana yapamıyorsunuz. Herkes zengin olmuş, refah ve güven içinde yaşıyor.

bence insanların yaratıcıya olan saygısı daha fazla olurdu.
Hangi anne ve babaya saygı duyuyoruz?

çocuklarını döven ve psikolojilerini bozan ve onlar için bir gelecek hazırlamayanlara mi yoksa tam tersi mi?

Bir insanı cehenneme atmak için başkalarına zulüm etmesini beklemeye gerek yok.

"Size her türlü nimeti verdim, güven ve refah içinde yaşattım. Bunun karşılığında sizden kalpten gelen bir şükür bekliyorum"

Evladına her türlü yardım elini uzatan anne babaya nankörlük edip görüşmeyi kesenler var.

Elbette güven ve refah içinde yaratanı unutanlarda olacaktır. işte cehennemlikler bunlardir.

Kimse kimseyi sevmek saymak zorunda değil. Ha anne/baba olmuş ha tanrı olmuş, çünkü özgür bireylerin böyle bir yükümlülükleri yoktur, olamaz da.
Size göre iyi bir tanrıyı yok sayanlar cehennemlik ise iyi bir anne/babaya karşı gelenlere ne yapılmalı peki?
Onları hapishaneye mi atmalı?

Eğer birisi iyi ve şevkatli olduğunu iddia ediyorsa, hiçbir karşılık beklememeli. Ancak piyasadaki tanrılar, ha bire bana tapının derdinleler. Bana tapmazsan, seni yakarım diye tehdit ediyorlar. Bunun neresinde iyilik var?

DemoKratos

Üye
Yeni Üye
Evet insanlık şu savaş silah harcamalarının büyüklüğü konusuna bir çözüm bulamadı.

Nasıl bulacaksın, bir takım uluslar çevrelerindeki her yerin kendi kontrolleri altına girmesini hak görüyorlar. Örneğin Ruslar. İlle de bir imparatorluk olma hevesini bir türlü bırakamamış bir halk! Nedir bunların bu kontrol etme hırsı ben anlamadım! Ellerinden gelse tüm dünyayı işgal edeceklerdi!

Sıcak denizler de ille da sıcak denizler! Ülen soğuk deniz insanısınız siz de, bir kabul edin şunu yahu! Çok meraklısıysanız tatile gelirsiniz, geliyorsunuz da zaten.

O değil de ben Beşşar Esad için üzülüyorum. Adamcağızın ülkesini kurtarabilmek için eli bu güvenilmez Rus'a mahkum! Ne kadar zor bir durum! Halkında ulus bilinci diye bir şey yok, komşu ülke kapılarını sonuna kadar açmış, niye, Esad askere alacak genç bulamasın diye! Amacına da ulaşmış, askerden kaçan kaçana!

E bu adam ne yapsın, ya Rusya'dan umacak medet, ya İran'dan! Kimi bulursa! Çok zor durum. Adam Suriye halkı için değer mi, Britanya'da doktorsun, kariyerine bak, ne Suriye gibi bir halkın başına geçmesi yahu! Adamın ömrü bu iç savaşla geçecek, topraklarını kurtaracak mı Rusya'ya dayanarak, o da belirsiz. Çok yazık.

bilgisezgi

Yeni üye
Yeni Üye
Fakirliğin temel nedeni bireyselcilik, bananecilik ve celladını sevmektir.
Toplumcu anlayış yoksa, hep bana rabbena diyorsa, celladına köleliği hak görüyorsa, ülke kaynağını nemalanma aracı sayıyorsa, makarna-kömüre iradesini satıyorsa fakirler fakirliğe mahkümdur.

Thurgood

Üye
Yeni Üye
Fakirliğin temel nedeni bireyselcilik, bananecilik ve celladını sevmektir.
Toplumcu anlayış yoksa, hep bana rabbena diyorsa, celladına köleliği hak görüyorsa, ülke kaynağını nemalanma aracı sayıyorsa, makarna-kömüre iradesini satıyorsa fakirler fakirliğe mahkümdur.
1000 yıldır savaşlara harcanan para öyle büyük boyuttadir ki insanın bu karakterine rağmen insanlar gene refah bir hayat yasayabilirlerdi.

Muhtemelen 1000 yıldır savaş olmasaydı bugün islerin en az %75'ini makineler yapacak ve enerji bedava olacaktı. insanların %75'i hiç calismasa bile devletten aldıkları maaşla gecinebilecekler geriye kalan eğitimli %25'lik kesim ise çok yüksek maaşlara calisacaklardi.
Devletin verdiği issizik maasini begenmeyenler ek işlerle bile bugünkü milletvekilinin alım gücüne sahip olabileceklerdi.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
iki bin yıl önceden filozofun dediği gibi" hiç bir şey yoktan var, vardan yok olmuyor" Fakirliğin/yoksullaşmanın nedeni zengnliktir; insanlık zenginliği ortadan kaldırabilirse yoksullaşma kendiliğindn sönümlenecektir.

T

TENTEN

Ziyaretçi
Ve dahî, hadis-i şerifte şöyle gelmiştir: “İnsana yoksulluk, 24 şeyden gelir:

1) Zaruret olmadan ayakta bevl etmek.

2) Cünüp olarak taam yemek.

3) Ekmek ufağını, hor görüp basmak.

4) Soğan ve sarımsak kabuklarını ateşe atmak.

5) Büyüklerin önünde yürümek.

6) Babasını ve anasını adıyla çağırmak.

7) Ağaç ve süpürge çöpü ile dişini karıştırmak.

8) Elini balçıkla yıkamak.

9) Eşik üzerine oturmak.

10) Bevl ettiği yerde, abdest almak.

11) Çanağı ve çömleği, yıkamadan taam koymak.

12) Esvabını üstünde dikmek.

13) Aç iken soğan yemek.

14) Yüzünü eteği ile silmek.

15) Evinde örümcek bırakmak.

16) Sabah namazını kılınca mescitten acele çıkmak.

17) Pazara, erken gidip geç dönmek.

18) Yoksul kimseden ekmek satın almak.

19) Babaya ve anaya, kötü duada bulunmak.

20) Çıplak yatmak.

21) Kap kaçağı, örtüsüz bırakmak.

22) Çırağı, mumu üfleyerek söndürmek.

23) Her şeyi, bismillah demeden işlemek.

24) Şalvarını ayakta giymek.”

Bu kurallara uyup zengin olan var mı? :)

Thurgood

Üye
Yeni Üye

9) Eşik üzerine oturmak.

13) Aç iken soğan yemek.

20) Çıplak yatmak.

Genel olarak bu soylenenleri yapmamakla

Üşengeç, dikkatsiz, sorumsuz, titiz olmayan gibi sıfatlar kazanılıyor. Örneğin evdeki örümcek ağlarını temizlememek usengeclikten kaynaklanır ve buda çalışmamaya yani para kazanamamaya isarettir. Herşeyin mantıklı bir açıklaması var.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Genel olarak bu soylenenleri yapmamakla

Üşengeç, dikkatsiz, sorumsuz, titiz olmayan gibi sıfatlar kazanılıyor. Örneğin evdeki örümcek ağlarını temizlememek usengeclikten kaynaklanır ve buda çalışmamaya yani para kazanamamaya isarettir. Herşeyin mantıklı bir açıklaması var.
Ulu orta bir şeyler yazıyorsunuz, halbuki ucunun nereye varacağını hiç düşünmüyorsunuz.
Madem her şeyin mantıklı bir açıklaması var...
Yukarıda 24 şık var, oraya buraya bakmadan hepsinin tek tek açıklamasını bizzat siz yapın lütfen.

Mesela "Şalvarını ayakta giymek" neyin nesi?
Mesela "Çıplak yatmak" neyin nesi?
Mesela "Aç içen soğan yemek" neyin nesi?

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi

9) Eşik üzerine oturmak.

13) Aç iken soğan yemek.

20) Çıplak yatmak.

Hepsi baştan sona saçmalık.

Thurgood

Üye
Yeni Üye
Hepsi baştan sona saçmalık.

Demek istedigim sonucunda herşey fiziksel ve zihinsel kapasitenin doğru kullanılıp kullanılmadığı sonucuna varıyor.

Mesela bir tanede ben ekleyeyim
*Gece televizyon izlemek

Mesele aslında televizyon izlemek degil.
mesele geceleyin uyumayip yarın ki isleri aksatmak.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Demek istedigim sonucunda herşey fiziksel ve zihinsel kapasitenin doğru kullanılıp kullanılmadığı sonucuna varıyor.

Mesela bir tanede ben ekleyeyim
*Gece televizyon izlemek

Mesele aslında televizyon izlemek degil.
mesele geceleyin uyumayip yarın ki isleri aksatmak.
Yukarıda sorduğum soruları es geçmişsin.
Geceleyin pekala televizyon izlenebilir, yok eğer sabahlara kadar ekran başında durduktan sonra çalışmak istiyorsan o başka. Kaldı ki normal bir yetişkin insana 4-5 saat uyku yeterli aslında. Mesela ben gece 1´den önce yatağa gitmem ve sabah 6´da zinde ve enerji dolu bir şekilde kalkıyorum.
Dediğim gibi, o şıkları yazanlar, bir yerlerinden uydurmuşlar. Bu kesin.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Fakirliğin sorumlusu birey değil ve fakirliğin nedeni de çözümcüsü de birey değil ve olamaz.
Bireyi hem birleyen hem aşan üst güç ve organizasyonlar üst yapılar var. Devlet, toplum vb
Basitçe temel bir çözümleme de iki sonuç var
a- kıtlık kaynak yetersizliği
b- bölüşüm sorunu, yasa

a - değilse b'dir.

Bu insanları suçlamanın -suçtan kurtulmanın- başka bir yolu.
Suçlulara suç atarak suçları hafifletiriz.
Düşünsenize insanın bir birlik olduğunu düşünmek zorunda kaldınız. Toplumsal bir sorumluluk duymalısınız, vicdani yük almalısınız ve herkesi eşit sorumlu hissetmeli/addetmelisiniz.. Bu yukarıdaki kolayı sizi yükten kurtarır
Dünyanı neden o halde olduğunu çözseniz bile neden tersi halde olmadığına da bakın
Tersi şu
İnsanın başkalarını katledilmekten alıkoyma, esaretten özgürleştirme, tecavüzü önleme/durdurabilmesi sözkonusu olduğu halde dünya o halde..

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Gerçekçi olmak lazım; bizler böyle olduğumuz için durum bu halde. Bizler derken, hepimizi kastediyorum. İnsanoğlu eskiden de böyle idi, şimdi böyle ve gelecek devirlerde çok fazla değişeceğini zannetmiyorum. İnsanlar bencildir, meraklıdır, yalancıdır, çıkarcıdır vs. Şahsi çıkarlar neyi gerektiriyorsa, onu yapmaya meyilli. Ancak aynı zamanda bu özellikler sayesinde bugünlere gelmesini becerebildi. Bu özellikleri sayesinde teknolojide ve bilimde çığır atladı ancak aynı zamanda zengin/fakir uçurumu da bir o kadar büyüdü.

Halbuki dünyadaki doğal kaynaklar dünyadaki tüm insanları doyurmaya yetmesine rağmen, insanlar paylaşmak istemiyor. Bunun başlıca nedeni bence yapımızın/doğamızın böyle olmasında yatıyor. Devletler, kurumlar insanlardan oluşuyor. Haliyle insanlığımız(!) ölçüde işlevini sürdürebilir.

Peki, günümüzdeki insanlığımız(!) ne seviyede? Bu sorunun yanıtı, aslında diğer bir konuda. İnsanlar yine şahsi çıkarlar/menfaatler uğruna anlaşamadılar ve savaşmaya başladı. Bu yine bazılarını zenginleştirecek, bazıları da daha da fakirleştirecek.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar