Evrensel- Insan Zihniyeti

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Adem-Havva ve ayrılmışlık felsefesi,insanın evrensel sorunu.

Adem, Havva, Habil, Kabil dörtlüsü ve insan düşüncesindeki şekillenişi ayni zamanda insan düşünce sinirini ve düşüncenin temel öğelerini ortaya koyar.

Çok ilginçtir ama bir suru konuda ayrılmışlık gösteren dinler sadece yukarıdaki konuda ve Cennet, Cehennem olgusunda...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

üzülmez

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Sayın Yazar; ya ifade biçiminizde bir sorun var ya da anlatmak istediğiniz konu çok karışık. cümleleri takip etmeye çalışsam da herhangi bir anlam oluşturamadım.

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Genel bir rahatsizlik ve elestiri dile getirmissiniz.

Ben yazilari kendi beyin duzeyimce dile getiriyorum.

Eger hakikaten yazilanlar ile ilgili bir seyler anlamak istiyorsaniz, lutfen; yazi ile ilgili geneldegil de "surasini anlayamadim" seklinde belirtici bir ifade kullanirsaniz, ben de onu bilir ve ghorur ona gore sizing anlamaniz Adina...

üzülmez

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
''Evrensel-insan zihniyeti, insanoglu turu birinin, numenal yetisinin insanlasmasina ve evrensellesmesine yonelik, bir metodolojidir.''

numen-al yetinin insanlaşması? en baştan bu cümlenizde geçen numen ''kendinde olan şey'' olarak tanımlanmış. ''kendinde olan şeyin insanlaşması'' bu durumda sizin iddianız kendinde olan şeyin...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Birincisi;

Lakabimin basliklarini arastirirsaniz, lakabimdan alintiladiginiz cumlede gecen her birt kavram daha once detayli bir sekilde aciklanmistir.

Oyuzden orada gecen numen sadece E.Kant'in anlam ve icerik verdigi sekilde degildir.

Buradaki numen fenomen karsiti olarak "gorungusu olmayan/soyut degerler ve bu degerleri veren zihnin...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Noumen Nedir?

Tarihte felsefe olarak; Emanuel Kant (1724-1804), bir donum noktasidir. Kant'in iki buyuk argumeni; bugunku, bilimin ve felsefenin her dalinin temelini teskil etmistir.

Hegel'in idealizminden, Marx'in ideolojisi dogmus ve madde temelinde penomene bir aciklik getirmistir. Ayrica, kritik felsefi akimin da oncusu Jacobi ve...

üzülmez

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Birincisi;

Lakabimin basliklarini arastirirsaniz, lakabimdan alintiladiginiz cumlede gecen her birt kavram daha once detayli bir sekilde aciklanmistir.

Oyuzden orada gecen numen sadece E.Kant'in anlam ve icerik verdigi sekilde degildir.

Buradaki numen fenomen karsiti olarak "gorungusu olmayan/soyut degerler...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Hayir,m ben insanlasamamisligin ne oldugunu ortaya koyuyorum.

Insanlasmak ise her bir kisinin kendi beynince ve degerlerince kendi karar ve iradesi ile kendini insanlastirmaya yonelmesidir.

Evrensel-insan zihniyeti de bu konuda acilmis bir kapudir.

Yani herbir kisi kendi insanlasmasini kendi istegi ile, insanlasamamisliginin farkinda ve...

üzülmez

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
''insanlaşamamışlığın'' ne olduğu?

''Bu acidan insanlasamamisligin dile gelimi tamamen bilissel ve bilimsel bir gozleme dayanir.''

birleştirince;

İnsanlaşamamışlığın ne olduğunu bilişsel ve bilimsel bir gözlemle ortaya koyuyorum.

bu cümle yaklaşımlarınıza göre; doğru bir ifade oldu mu sizce?

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Evet.

Tabi burada ortaya koyan evrensel-insan zihniyetinin kendi ...e gore temelleri ve bilimsel bilissel tabani var.

Genelde bu temellerin niteligi- bireysel, bilimsel, bilissel, insansal, evrensel, bilgisel ve kavramsaldir.

Bilissel temeli de imzadaki ogelerdir.

Ayrica bilimsel olarak zaten hic bir seyin varliksal nitelikte ne oldugu...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Size bir vecizemi aktarmak istiyorum.

"Baskalariyla anlasmazliga dusmek,isin bir yonu; dusuncelerinizin baskalarinin dusuncelerinden farkli oldugunu anlatabilmek,ve yapisal tartismaya temel ve dayanak yaratabilmek,isin baska bir yonudur.

Eger ikinciye odaklanirsaniz; hicbir zaman uyum saglayabileceginizi dusunemeyeceginiz konularda nasil o...

üzülmez

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Evet.

Tabi burada ortaya koyan evrensel-insan zihniyetinin kendi ...e gore temelleri ve bilimsel bilissel tabani var.

Genelde bu temellerin niteligi- bireysel, bilimsel, bilissel, insansal, evrensel, bilgisel ve kavramsaldir.

Bilissel temeli de imzadaki ogelerdir.

Ayrica bilimsel olarak zaten hic bir seyin...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
bu adamın zihni ve düşünceleri bilim tanrısı yüce Apollloloji tarafından kutsanmıştır Üzülmez:p

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Size bir vecizemi aktarmak istiyorum.

"Baskalariyla anlasmazliga dusmek,isin bir yonu; dusuncelerinizin baskalarinin dusuncelerinden farkli oldugunu anlatabilmek,ve yapisal tartismaya temel ve dayanak yaratabilmek,isin baska bir yonudur.

Eger ikinciye odaklanirsaniz; hicbir zaman uyum saglayabileceginizi...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bilimsel gozlem, bilim ve teknigin ve de bilgio ve alginin gelmis oldugu cagdaslik duzeyindeki bir gozlemdir.

Insanlasamamanin bilimsel gozlemi, ona gore insanlasmis olunabilenin duzeyiyle olur.

Tabi burada insanlasamamis olmanin temel kokeninin ortaya konmus olmasi ve de burada hic bir fiziki "suc" aramamanin temeli gerekir.

Yani insanoglu...

üzülmez

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Bilimsel gozlem, bilim ve teknigin ve de bilgio ve alginin gelmis oldugu cagdaslik duzeyindeki bir gozlemdir.

Insanlasamamanin bilimsel gozlemi, ona gore insanlasmis olunabilenin duzeyiyle olur.

Tabi burada insanlasamamis olmanin temel kokeninin ortaya konmus olmasi ve de burada hic bir fiziki "suc" aramamanin...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Gorusleriniz icin tesekkurler.

Yalniz unutmayin ki, bir dusunce ya da bilginin "tutarsizligi" sadece onu algilayan acisindandir ve sadece onu baglar.

Ustelik bunun "tutarsiz" bulan tarafindan aciklanamamasi da, hic bir anlam ifade etmez.

Gerisi sadece bahanedir.

üzülmez

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Gorusleriniz icin tesekkurler.

Yalniz unutmayin ki, bir dusunce ya da bilginin "tutarsizligi" sadece onu algilayan acisindandir ve sadece onu baglar.

Ustelik bunun "tutarsiz" bulan tarafindan aciklanamamasi da, hic bir anlam ifade etmez.

Gerisi sadece bahanedir.
burada size gelen her görüşü...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ben karsi taraf bir yukleme yapmadikca (tutarli/tutarsiz v.s.) bir yukleme yapmam.

Cunku her bir konu ve kavramdaki yazilarim zaten yazi olarak ortadadir ve sorunun resmini verir.

Bunu kendi dogrulari ile yuklemeye tasiyanlar da okurlardir.

Ben ise bir okur olarak hic bir yaziyi bir yuke tasimam.

Sadece yazarin yazisinda ne vermek...