Evrende tesadüf diye bir şey var mıdır?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde naz tarafından oluşturulan Evrende tesadüf diye bir şey var mıdır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,229 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Evrende tesadüf diye bir şey var mıdır?
Konbuyu başlatan naz
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

naz

Felsefe.net
Yeni Üye
Jung "eşzamanlılık"tan sözediyor. Aynı anlama sahip iki ya da daha fazla olayın zaman içindeki rastlaşması/örtüşmesi.

Doru

Felsefe.net
Yeni Üye
evrendeki eş zamanlılık nasıl gerçekleşir gerçekten bilmiyorum.
Ancak, okuduğum Mevlanaya ait Mesnevi'de şöyle bir şey geçiyor ne dersin;
"sen bir şeyi düşünüp eylemi için niyetine girdiğin zaman niyetin nasipliside karşıdan aynı anda yola çıkar"

hassas_denge

Yeni üye
Yeni Üye
Tesadüf tanımı o anki algı seviyemizle ilgilidir sayın Naz.
Yani biz o ana kadar yapmış ve düşünmüş olduğumuz herşeyin, az ya da çok etkilerle bizi o ana getirdiğini genelde hesaplayamayız ve başımıza gelen şeye tesadüf deriz.
Bu bir kişiyse eğer, aynı şeyler karşımızdaki kişinin tüm geçmişi ile de ilgilidir, yani aslında onun için de tesadüf değildir.
Bir kişi ile bir olayın veya iki kişinin aynı zaman diliminde çok benzer anları yaşamaları durumunu ise sanırım bahsettiğiniz eşzamanlılık teoremi açıklayabilir, ya da basitçe çizgilerin bir noktada kesişmesi :)
Bu konudaki bazı sözler;
Kainatta tesadüfe, tesadüf edilmez.
Socrates
Evrende hiçbir şey, sebeplerinden bağımsız olarak gerçekleşemez.
Hakan YILDIZ, Aralık 2001

naz

Felsefe.net
Yeni Üye
evrendeki eş zamanlılık nasıl gerçekleşir gerçekten bilmiyorum.
Ancak, okuduğum Mevlanaya ait Mesnevi'de şöyle bir şey geçiyor ne dersin;
"sen bir şeyi düşünüp eylemi için niyetine girdiğin zaman niyetin nasipliside karşıdan aynı anda yola çıkar"

Eşzamanlılık bize anlam ve değer katıyor böyle düşününce.

naz

Felsefe.net
Yeni Üye
Tesadüf tanımı o anki algı seviyemizle ilgilidir sayın Naz.
Yani biz o ana kadar yapmış ve düşünmüş olduğumuz herşeyin, az ya da çok etkilerle bizi o ana getirdiğini genelde hesaplayamayız ve başımıza gelen şeye tesadüf deriz.
Bu bir kişiyse eğer, aynı şeyler karşımızdaki kişinin tüm geçmişi ile de ilgilidir, yani aslında onun için de tesadüf değildir.
Bir kişi ile bir olayın veya iki kişinin aynı zaman diliminde çok benzer anları yaşamaları durumunu ise sanırım bahsettiğiniz eşzamanlılık teoremi açıklayabilir, ya da basitçe çizgilerin bir noktada kesişmesi :)
Bu konudaki bazı sözler;
Kainatta tesadüfe, tesadüf edilmez.
Socrates
Evrende hiçbir şey, sebeplerinden bağımsız olarak gerçekleşemez.
Hakan YILDIZ, Aralık 2001
Nedensellik ve tesadüf çelişiyor mu?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
neden-sonuç ilişkisi her olgu için olduğu kadar, olguların karşılıklı etkileşiminde de vardır. ancak, değşitirilemez ve tek-düze bir nedensellikten söz edecek olursak her sonucu kaçınılmaz olarak göreceğimizden değerlendirme yapmamıza engel olacaktır. tesadüf dediğiniz bir rastlantı ise evrende rastlantı vardır; örneğin evrendeki fon ışıması tam bir rastlantı sonucunda ortaya çıkmış ve daha sonra fizikçiler tarafından formüle edilmiştir.

naz

Felsefe.net
Yeni Üye
neden-sonuç ilişkisi her olgu için olduğu kadar, olguların karşılıklı etkileşiminde de vardır. ancak, değşitirilemez ve tek-düze bir nedensellikten söz edecek olursak her sonucu kaçınılmaz olarak göreceğimizden değerlendirme yapmamıza engel olacaktır. tesadüf dediğiniz bir rastlantı ise evrende rastlantı vardır; örneğin evrendeki fon ışıması tam bir rastlantı sonucunda ortaya çıkmış ve daha sonra fizikçiler tarafından formüle edilmiştir.
Şunu anlıyorum "dünyayı-evreni-insanı anlamaya ve açıklamaya çalışırken nedensellikten de tesadüften de aynı şekilde yararlanıyoruz" yanılıyorsam lütfen düzeltin.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
kesinlikle, söylediklerinize katılıyorum.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
tesadüf Ar. te¹¥duf
a. (tesa:düf) 1. Yalnız ihtimallere bağlı olduğu düşünülen olayların kesin olmayan, değişebilen sebebi: “Öyle bir tesadüf olsa ki bir saatçik şu doktorla oturup konuşabilse!” -M. Ş. Esendal. 2. Rastlantı, rast geliş: “Bilmeden acı bir tesadüfün eliyle Hakan'a giden bir armağana taarruz etmiş ve büyük bir günah işlemişti.” -N. Hikmet.
Güncel Türkçe Sözlük

efefel

Üye
Yeni Üye
bir şeyin tesadüf olabilmesi için nedenlerinin birbirinden bağımsız olması gerekir.
çakmataş'ının verdiği para örneğinde eğer hesaplayıpta tura dersek ve tura gelirse tesadüf değildir.
ama tahmin edip parayı atarsak olumlu sonuçta,olumsuz sonuçta tesadüftür.
yaşamsal olaylar ve doğa olayları içerisinde ise tesadüf kavramı inanca göre değişir.
dine göre değişebilir.bu yüzden ben sadece para örneğinde kalayım
saygılar...

serotonin

Üye
Yeni Üye
Tesadüf diye bir şey? Hmmm. İnsan hesaplayamadığına tesadüf der sadece.
Ama biz hesaplayamıyoruz diye o şey tesadüf olmaz.Cevap veriyorum:Evrende tesadüf diye bir şey yoktur.
---
Cümleyi böyle bırakırsam olmaz,örnek vermem lazım sanırsam.
Elimde bir para tutuyorum,havaya atacağım,ve yere düşecek,ve YAZI gelecek.Bu sözümden sonra parayı atarsam ve YAZI gelirse
sizce bu tesadüfmüdür?Eğer tesadüfse bunu 10 kez yapacağım ve hepsinde doğru bilme ihtimalim oldukça düşük.On seferdede bilirsem gene tesadüfmüdür?Tabii ki artık tesadüflükden çıkmıştır olay.Bakın ben o paranın yapıldığı madeni,ağırlığını,fırlatırken uygulayacağım kuvveti,açıyı ,yeri,havanın durumunu ve hatta etrafdaki varsa ses-/lerin titreşim yapma ihtimalini ve dünyanın dönüş hızına kadar hesaplarsam paranın yazımı turamı olduğunu her-zaman bilirim.E hani tesadüftü?

Olasılıksız kitabından baya etkilenmişsiniz:) . evet tesadüf diye birşey olmadığına bende inanıyorum ve fakat yazı gelme olasılığını 10 kez üst üste bilme donanımımız yok. Dediğiniz hesaplamayı yapıp 10 kez bunu bilmeniz ancak o kitapta olur:) Teori doğrudur lakin pratiği zordur.

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Yazıyı turayı 10 kez bilmek derken her defasında hesap yapmayı kastetmiştim.Teoride tesadüf diye birşey yokdur.Kitabın etkisindede kaldım evet güçlü bir romandı aralara doğruları ve kesinleri yerleştidiklerinde bu keyfe keyif katıyor.Ve ben sadece aradaki doğruları kabül görüyor ve yazıya ekliyorum .Sonuçta sadece bir roman (hayal ürünü).
(hiçbirşey tesadüf değildir.)İnsanoğlu işte bilmediklerinden korkar ve adlandırır.Bir bahanedir tesadüf açıklama ihtiyacı duyuyorsunuz cevap veremiyorsunuz sonuç:tesadüf.Bu sayede cevap veremediğiniz hiçbirşey kalmıyor.
örneklerle konuşmayı severim.
İlk insan misal tesadüfen değilde mantığınıza yatan bir sebepden dolayı oldu(Allah yaratmadı yani) peki nasıl hayatta kaldı?
bir bebek olarakmı oluştu ?Günümüz şartlarında bile bir bebeği 2 dakika yalnız bıraksanız ölebilir.Bulduğu birşeyi ağzına götürür nefes borusunu tıkar ve ölür.Yada üstünde elbise olmasın üşütür ateşlenir illaki hastalanıcak ve ona yardım edicek kimse yok.
Sonra bu ilk insan erkekmiydi kadınmıydı? hadi diyelim ikisi bir oluştu.Bebek olarak oluşsalar ölme ihtimalleri yüksek yetişkin olarak farzedin ki ne kadar saçma olurdu :Bu seferde bebek yapsınlar misal bebek doğar doğmaz anne süt verir.Çocuk emmeyi nerden biliyor? annesi babası sütmü emmiş? dna larından kalıtsal olarak bebeğe geçsin .falan filan gider böyle yani bu sorulara vericek cevabı olmayan tesadüf der geçer
nokta

Bu bilimsel ! yazınız oldukça aydınlatıcıydı.....................

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
yazı tura atarken eğer bilinçli bir hareket yapmışsanız bu tesadüf olmaz zaten. o zaman iki kişi aralarında anlaşıp farklı yollardan bir merkeze doğru ilerlesinler sonra karşılaşsınlar,, ve desinler ki bak sen şu işe ne tesadüf ama aslında tesadüf denen bişey yoktur :)
efefel in dediklerine katılıyorum

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
zorunlulukları ve insana dair eğilimleri göz-ardı etmemek gerekir. iki arkadaşın yıllar sonra bir sokakta karşılaşmaları tesadüf/rastlantıdır. her birinin gerekleri ve zorunlulukları zaman ve yer ögesi ile çakıştığından bu tesadüf ortaya çıkmış sayılır. olasılık sayısının çokluğu/nerede ise sonsuzluğu davranışlar söz-konusu olduklarında rastlantıyı çoğaltır.
../
Sunakta insanlar katledilip tanrılara armağan edildiğinde güneş tutulması zorunlu olarak katliamı kesen olgu değildir. güneş tutulmasının o ana denk gelmesi bir tesadüf ve sonuç ise geçici olarak katliama son verilmesidir.

../
Dip not: evren derken insan ve karar veren canlılar yok sayılıyor ise, o zaman tesadüfe yer yoktur.

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Rüzgarı bilmeyen için bir ağacın yapraklarının rüzgardan sallanması ve sallanma periyodu tesadüfi gözükebilir. Rüzgarı bilen için bu zorunludur ve hatta fiziksel olarak tasarlanabilir. Rüzgarı ve yaprakları önünde bulan için bu sadece bir olaydır. Rüzgarı ve yaprakları kendinden bilen için bu olması gerekendir.
Kimi yaprak rüzgarın etkisi ile dalından ayrılır. Kimini ayırmak için ise etki artar. Sonuçta ayrılması gereken ayrılır. Uzun kalan kendini şanslı hisseder, kısa kalan şanssız. Kimileri rüzgara kızar, kimisi dala. Bazen talih olur bazen talihsizlik. Yaprak ağaçtan kopması gerektiği için daldan ayrılır. Oysaki ağaçta topraktan yaprakta. Ne eksiktir ne fazla olması gerekenler olur arşta.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Eşzamanlılık insanın algıladığı haliyle bir paradigma ama eşzamandan kasıt sanırım tek şimdi ve geçmiş geleceğin dalga-salınım olması
Kabaca şimdini hareketi olarak zaman. Bu tabir yanlış olabilir ancak açıklamasız açıklama

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar