Dünyalar Barışı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Nejdet Evren tarafından oluşturulan Dünyalar Barışı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,269 kez görüntülenmiş, 80 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Dünyalar Barışı
Konbuyu başlatan Nejdet Evren
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kimyasal silah üretiminin önüne geçilemediği gibi tespit edilmesi en zor kitle imha silahlarından biridir. Yapılan alanların tespiti çok zordur çünkü basit bir apartman dairesinde bile imalatı mümkündür. Bu durumda bu tür silahları kimler üretiyor, nerede ve nasıl kullanıyor tespit edilmesi çok zordur.

Esad mı kullandı, muhalifler mi ya da başka bir ülke veya kişiler mi kullandı bunun tespit edilmesi, tespit edilse bile bu tespitin güvenilirliği tartışmaya açıktır. Bir ülke, herhangi bir grubu ya da bir başka ülkeyi zora sokmak istiyor ise bu tür silahlar kullanıp, o hedef ülke ya da gruba fatura kesilmesini sağlayabilir. Ajanlar, casuslar, piyonlar v.s.

Dünyalar barışı sağlanabilmesi için tüm ülkelerin gelirlerinin vatandaşlarının yaşam koşullarını sağlayama yetiyor olması gerekmektedir. Bu kadar hızlı bir nüfus artışı varken artık dünya kaynakları insanlara yetmiyor ve büyük ülkeler de farklı kaynak arayışına giriyor. Müslüman ülkeler ise maalesef kendi içlerinde bir birlik sağlayamadıkları için açık hedef haline geliyorlar. Dini değerlerin insanları bölmek için en etkili silah olarak kullanıldığı bir çağda insanlar kendi sonunu kendi hazırlıyor. Arap ülkelerinde insanların bu kadar geride kalması, özgürlüklerinin kısıtlanması ve bu uğurda ölmek zorunda olmaları İslam'ın suçu gibi gösterilse de aslında İslam'ı bu kitlelere hükmetmek için başkalaştıran insanların, iktidarların suçudur.

Toprak kavgası, petrol kavgası, din kavgası derken bir de mezhep kavgaları başladı ki bu en tehlikeli kavgadır. Bu tür kavgalarda, savaşlarda kazanan olmaz fakat kaybeden çoktur.

Karamsar bir tablo çizdiğimin farkındayım fakat dünyalar barışının bir hayal olduğunu düşünüyorum. Ülkelerin liderleri ülkelerin kaderlerini belirliyor. Suriye saatli bir bombadır ve tüm dünyayı karıştıracak bir savaşı başlatacak kadar stratejik bir noktadır. Suriye'ye yapılacak müdahale her ne ise böyle günlerce basında duyurularak anlamını yitirmiş, trajikomik bir duruma dönüşmüştür.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
dünya kaynakları sınırsız değildir. ancak, tüm kaynaklar dünya gezegenindeki canlıları yaşatmaya yeter durumdadır. ve fakat bu kaynakların paylaşımı konusunda insan ve onunla birlikte var olan toplumlar egolarına yenik düştükleri günden beri erk-egemen yaşamı sosyal bir oluş ve süreklilik olarak görmüşlerdir. hiç kimse en küçük sokak kavgasından tutun da kitlesel imhaya dönüşen siber-savaşların insan, canlı ve toplumların yararına olduğunu söyleyemez; ve fakat, böyle olduğu halde, insanlar kitlesel olarak horoz dövüşü izler gibi savaş sahnelerini izlemekten, onunla yatıp onunla kalkmaktan ve çığırtkanlık yapmaktan büyük keyif alır hale gelmiş/getirilmiş ise bu uzlaşmaz çelişkinin bir nedeni olmalı ve insan denilen ve kendini diğer canlılardan sözüm-ona üstün gören türün yabancılığını anlaması ve buna dair çözümler üretmesi gerekmektedir. dünya kaynaklarının orantısız paylaşımları kim-lerin yararına ise tekno-politik savaşları yaratan, nemalanan ve kitlesel katliamları gerçekleştirenler de onlar olmalıdır; bunu anlamak için müneccim olmak gerekmiyor.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
dünya kaynakları sınırsız değildir. ancak, tüm kaynaklar dünya gezegenindeki canlıları yaşatmaya yeter durumdadır. ve fakat bu kaynakların paylaşımı konusunda insan ve onunla birlikte var olan toplumlar egolarına yenik düştükleri günden beri erk-egemen yaşamı sosyal bir oluş ve süreklilik olarak görmüşlerdir. hiç kimse en küçük sokak kavgasından tutun da kitlesel imhaya dönüşen siber-savaşların insan, canlı ve toplumların yararına olduğunu söyleyemez; ve fakat, böyle olduğu halde, insanlar kitlesel olarak horoz dövüşü izler gibi savaş sahnelerini izlemekten, onunla yatıp onunla kalkmaktan ve çığırtkanlık yapmaktan büyük keyif alır hale gelmiş/getirilmiş ise bu uzlaşmaz çelişkinin bir nedeni olmalı ve insan denilen ve kendini diğer canlılardan sözüm-ona üstün gören türün yabancılığını anlaması ve buna dair çözümler üretmesi gerekmektedir. dünya kaynaklarının orantısız paylaşımları kim-lerin yararına ise tekno-politik savaşları yaratan, nemalanan ve kitlesel katliamları gerçekleştirenler de onlar olmalıdır; bunu anlamak için müneccim olmak gerekmiyor.

Tüm mesele de bu zaten yani bu durumdan yarar sağlayan insanların ülkeleri idare eden konumda olmaları ya da yasadışı örgüt liderleri olmaları sebebi ile bu kısırdöngü hiç bitmeyecek ve bu barış asla sağlanamayacak gibi görünüyor. Halk ayaklanmaları yetmez insanlık olarak birleşmek gerekiyor fakat din,dil,ırk,mezhep farklılıkları derken insanlar asla birleşme sağlayamıyorlar.

Ölen insanlar ve çocuklar için endişe edenlerin çözümü de yine ölümle sonuçlanacak müdahaleler ise bu çözüm bana pek inandırıcı görünmüyor. Barışı sağlamanın yolu savaştan geçiyormuş gibi bir algı var. Herkes akan kan dursun diyor fakat çözüm seçenekleri hep daha fazla kan akıtacak şekilde oluyor. Ülkemizden bir örnek vermek gerekirse; çözüm süreci durdu deniyor ve yine bomba yüklü araçlar ülkeye sokuluyor.

Anlaşılan o ki dünyada barış ortamı yaratmak isteyenlerin azınlıkta olduğu ve çıkarlarıma ters düşüyor ise bana ne ölen insanlardan diyen kişilerin çoğunlukta olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu tablo tüm güçleri tükenene kadar kolay kolay değişmez. Suriye tüm dünyayı kendi ile beraber bir çıkmaza sürüklerken insanların Esad yakında gider, gücü kalmadı söylemlerinden bıktık artık. İnsanların Esad umrunda değil savaş bitsin istiyorlar sadece fakat bu sesi duyan yok maalesef.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
sözde herkes barıştan yana tavır alır; eylemde ise buna dair sözde-barış isteyenlerin hiç bir şey yapmadıkları görülmektedir; mesele aslında çoğunlukta olmak meselesi değil, içselleştirmededir, o zaman iki-yüzlülük/maskeli olma aşılır. umutsuzluk savaş isteyenlerin paradigmasıdır, buna kanmamak gerekir.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
İçimizdeki savaşları bitirmeden diğer savaşları bitirmek zaten mümkün deil.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
kişinin kendi ile barışık olması, bunun için giydirilmiş giysilerden arınmak gerekiyor...en büyük, en güçlü ve en sessiz savaş kişinin kendi ile yaptığı savaştır.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kapitalist bir dünya düzeninde, ne insanın kendi savaşı ne de diğer savaşlar biter.Kat kat giysiler ve her neyse üzerimizde ki kabuklar hep dayatmalardan oluyor.Dayatmalar bize öyle güzel nüfus ettiriliyor ki bunun bir yaptırım olduğunu idrak dahi edemiyoruz.Daha fazlası için, kendimizi çoğaltımlarımız için,hepimiz savaşımızı başlatıyoruz.Hiç birimiz sanırım masum deiliz..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
kesinlikle "hiç birimiz sanırım masum değiliz", çocuklar utancın yükünü taşımak zorunda olmadıkları halde ana/atalarının kirlenmişliklerinin taşıyıcısı olmamalı; onlar ile onur duymalılar ki geleceklerini kurabilsinler. liberal-ekonomik-politik anlayış sav aş olmadan yaşayamaz; kaos ve umutsuzluk tohumları ile var-olabilir.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Savaş coğrofyasındaki çocuklar, zaten çocuk olmak için deil,savaşmak için mitoz- mayoz bölünme gibi dünyaya getiriliyor.Burda zaten kısır döngü başlıyor.Savaş coğrafyalarının çocukları,( neyazık ki) baştan insanlık onuru onuru alınmış ve hiç bir zaman çocuk olamıyacak çocuklar..

sakal

Kahin
Yeni Üye
başlık 2009 da açılmış,2013 ün son çeyreğindeyiz ve hala barıştan söz edebiliyoruz,yazacak konu bulamayıp eski defterleri karıştırıyoruz..peki ne yaptık bu güne kadar savaş aleyhtarı biri olarak;koca bir hiç,sadece seyirciyiz..hatta destek bile verdik veriyoruz bu savaş düzenine ve planlayıcılarına dolaylı olarak,onları kalkındırdık ürünlerini alarak marka manyağı olduk hepimiz..savaş ise kapımızda,sokaklarda şehirlerde her yerde..barış bu topraklara çoook uzak hem de çok,savaşa hazırlık yapmak lazım,hep olageldiği gibi karanlık güçler kazan kaynatıyor..bu coğrafyada israil ve büyük davası arz-ı mevud varken barıştan söz etmek hiç gerçekleşmeyecek bir hayalle yaşamaktır.bu coğrafyanın kaderinde var kan ve gözyaşı,binlerce yıl hep bununla yoğrulmuş değişmez..bu böyle gelmiş böyle gider ilelebet..bakınız tarih.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Argeddon parçası olmamak bu kadar kolayken, illaki kör gözüme kör parmak nesi oluyor bunu anlamıyorum( aslında anlıyorum)..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
hiç bir çocuk savaş için doğurulmadı; eşyanın doğasına aykırı...ancak kendini savaş içinde bulan milyonlarca masum bulunmaktadır. ne yazık!
../
2009 da açılan başlık hala güncelliğini koruyorsa temcit pilavından söz etmek de neyin nesi!...barış için/adına bir soluk daha katılmış ise hiç yoktan iyidir. en azından bu ütopya bana ait bir yanılgı olarak varlığını sürdürecektir; yapa-yalnız kalsam da...

sakal

Kahin
Yeni Üye
bende isterdim umut dolu yazılar yazmak,barış güvercinleri uçurmak zeytin dalları uzatmak...ama olmuyor,size dokunacağını bile bile yazdım nejdet bey,yalnız olmadığınızı bilin ve her daim içinizde bu fidanı yeşertin haklı olarak..

liberal-ekonomik-politik anlayış sav aş olmadan yaşayamaz; kaos ve umutsuzluk tohumları ile var-olabilir.

ama bu cümlenizden sizinde umudunuzun olmadığını anlıyorum çünkü bu üç şey insanlık var oldukça sürecek,ben ise umudumu çoktan yitirdim..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Umutsuzluk çaresizlikten geliyor sanırım çünkü ne kadar barış için çabalayan varsa bir o kadar da savaş çıkartmak isteyen var çünkü bu insanlar çıkarlarına uymayan bir dünyada yaşamak istemiyorlar. Dünyayı kendi istedikleri yönde şekillendirmedikçe de durmayacaklar. Çok garip gelebilir size fakat dünya nüfusunu azaltmak için savaşları doğru bulan insanlar var ve bu insanların bir çoğu lider konumunda kilit isimler bu sebeple barış çabaları dediğiniz gibi ütopya olarak kalacak fakat çabalayan her insan en azından kendi insani sorumluluğunu yerine getirmiş olarak bir gün bu dünyadan ayrılacaktır. Bu sebeple her çaba değerlidir.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Romantizm olarak ,çok asilce görünüyor.cık cık , ne yazık falan demek. Ben hitler falan dilim katliam duygum falan yok. Ama bakınız etnik kökenlilere, nasıl doğum oranları arttı. Bakınız filistine sürekli asker yetiştiriliyor.sadece duygudan yoksun olduklarını, sevilmek için dünyaya gelmediklerini vurgulamak istedim...

flzf

Filozof
Yeni Üye
Ne güzel değilmi herkes aynı dili konuşsa tek bir insan medeniyeti olsa kimse savaşmasa çok şeymi istiyoruz ki.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
barışmak işte bu kadar zor bir şey; küçük bir toplulukta bile herkes bir diğerini iğnelemek istercesine salvolarını savurmakta tereddüt etmiyor; içsel-barış nerede kaldı?

OnurÜney

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu dünyada barış 21.yüzyılda bilgisayarsız hayat gibi birşey.Yani neredeyse imkansız.Ancak ben güveniyorumki ülkemiz abd siyasetini bırakıp TÜRKBİRDEV projesini uyguladığı zaman bazı şeyler çözülebilir.Ufak bir ihtimal belirebilir ufukta

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Içsel barışını içine çeke çeke dolaşsın herekez.ben bavularımı topluyorum .o yüzden mesela
hamsi 10 tl
palamut 25 tl
sardalya 10 tl
bizim buralarda. 1kg sardalya almayı düşümüyorum...

sakal

Kahin
Yeni Üye
canlı yayında insanların meydanlarda katledilişini izleyip rahat koltuğumda çözüm arayamam barışa..filim izlemiyoruz,her gün bu yaşananlar insanın psikolojisini bozuyor..kendi kendime ne kadar korkak ve ödleksin diyorum ve sorumluluk suçluluk duyuyorum ama rahat hayatımı bırakıp bir militan olamadım,evet korkağım..dişlerini hamur etmek iş değil,kimsenin insan haklarını demokrasiyi falan taktığı yok..uzun lafın kısası muhalefet olsun diye değil biraz gerçekçi ve dürüst olmaya çalışıyorum hepsi bu..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar