Dini Çatışma

• Konbuyu başlatan Mantıksız2022
  • Başlangıç tarihi
  • 2,463

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Mantıksız2022 tarafından oluşturulan Dini Çatışma başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,463 kez görüntülenmiş, 79 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Dini Çatışma
Konbuyu başlatan Mantıksız2022
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"
M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
İslamdan uzaklaşıp deizme geçtiğimden beri içimde bir rahatsızlık var.
Dini konular araştırdığımda içimdeki rahatsızlık, sıkıntı diniyor.

Bu sıkıntının kaynağı ne olabilir? Daha önce ateist olduktan sonra depresyona giren birinin videosunu izlemiştim. Adam ateist olduğu için depresyona girdiğini söylüyordu.

Bu sıkıntı yüzden metafizik varlıkların gerçek olduğunu düşünmeye başladım.
(3-4 aydır devam ediyor.)

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Mantiksiz şeksiz süphesiz ehli sünnet müslüman ol ve öle yaşa her şeyin hakikatini göreceğin kalp gözün açılacak,huzur bulacaksın.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Bu sıkıntının kaynağı ne olabilir? Daha önce ateist olduktan sonra depresyona giren birinin videosunu izlemiştim. Adam ateist olduğu için depresyona girdiğini söylüyordu.

Deizme geçme.. Böyle okuyunca şerit değiştirme gibi mi? Bana okuyunca hiç bir şey ifade etmiyor.
Ne yaptığını bilmiyor musun?
Yani evin çöker, çökmüştür
Ev değiştirmişsindir değiştirmişsindir. Bende sanırım yukarıdaki oldu yerinde ev yoktu belki evin alternatifi de yoktu

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Filozofinin yolunda gidin. Zaman ve ezeliyet üzerine, oluş ve başlangıç üzerine bir kez olsun durup içten düşünün, (durun orada durun) bu sürece ket vurmayın, herhangi bir bulanıklık kalmayacak...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Çok yoğun dua ederdim. Güçlü bir inancım/bağım vardı. Tanrı benim için içsel bir merkez içkişi, düşünce odağı gibiydi. Bunalınca oto yönelirdim. İslamı sorguladığımda bile deist gibi mi denir bilmiyorum bu böyleydi. Tanrıyı bilişsel olarak imkansız bulduğumda bile sürdü. Yani bir tanrı olamayacağına karar verdiğimde bile oldukça uzun bir süre. Benim için bir boşluk hali içinde bir şeyin kopması eksilmesi. Bu yıllarca .. Yani tam bir arınmanın ne kadar sürdüğünü olabilir. 2-3 yıl olabilir. Daha fazla da olabilir...

Bunun dışında çelişkisiz bir düzlemi arayın derim. Yani Tanrının olmadığını bilebiliriz. Bunun aksini söyleyen her şey şehir efsanesidir. Varoluşun doğup gelemeyeceği, gelişemeyeceği, yoktan türeyemeyeceği, doğal olarak onu bir tanrının da başlatamayacağını ve varedemeyeceğini görebiliriz. Buna dair engelleri defederek saf bir biçimde düşünerek, anlamaya çalışarak. Tanrının olamadığının kesin olarak keşfedilebileceğini söylüyorum, net bir ayırt, hiç kuşkuya/şüpheye yer bırakmayacak kesinlikte tam bir eminlikle tanrının olamayacağını bilebiliriz. Kendimiz bilebiliriz başka bir doğrulamaya öğretiye gerek yoktur.

Metafizik, kozmik, kozmolojik vs varlık/varlıklar ya da gerçeklikler vs alternatif düşüncelerle tanrı düşüncesinin ,din düşüncesini bir bağı yoktur. Metafizik varlıkların gerçek olması dini doğrulamıyor, bunun bir bağı yok. Din metafizik varlıkların ya da gerçekliğin açıklanması değil. Bu ikisi tamamen ilgisiz/bağsız şeyler.

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Hangi Felsefe Akımına Yatkınsınız ?
Varoluşçuluk
Islamı ve Allahın varlığını kabul edip sorular sormaya başladığınızda her sorunuzun yanıtını buluyorsunuz lakin kabul etmediğinizde hiç bir sorunun cevabı yok örneğin nerden geldik nereye gidecegiz sorusuna islamı kabul eden biri Allahtan geldik yine Allaha dönecegiz derken kabul etmeyen biri ne diyor aceba kafanızdaki soruları emin olun ki ilk siz düşünmediniz ve peygamberlerin zamanında da bu şüpheler vardı Allah peygamberleri aracılığıyla tüm sorulara net cevaplar vermiştir kutsal kitaplarda bunlar mevcuttur ayrıntı sorularda da peygamber sünnetini baz almak hayat kurtarır velhasıl kelam kendinizi boşuna hırpalamayın derim ben kimse sizden islamı kabul ettiniz diye bir bedel istemiyor kabulu bedava etmezseniz de kimseye üstünlügünüz olmayacak yine bir çıkarınız yok fakat ya ahiret varsa ya o kıyamet kopacaksa o zaman ne yapmayı düşünüyorsunuz b planınız var mı biz duymadık haberimiz yoktu mu diyeceksiniz kalbin huzursuzluğu ancak Allahı çokça anmakla geçer yine de siz bilirsiniz elbette

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
kutsal kitaplarda bunlar mevcuttur

Kuran harici kitap okumamis biri bu cumleyi nasil kurabiliyor anlamis degilim :)

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
kutsal kitaplarda bunlar mevcuttur

Kuran harici kitap okumamis biri bu cumleyi nasil kurabiliyor anlamis degilim :)
Diger kitapları elime alıp okumamış olmam onların içeriginden habersiz olduğum anlamına gelmiyor öyle değil mi ? :)

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
@Mantıksız hocam, her varlığın bir tabiatının olduğunu, düşündüğünüzde bulacaksınız, Tanrı da böyledir, kendi tabiatına, kendi nefsine göre insanlara din vaaz etmiştir, elbette bizim de dünya görüşümüzü şekillendiren nefsimiz var, ama Tanrı kendi dinine bizim uymamızı /boyun eğmemizi ister, çünkü o her şeyi gücü ile elinde bulundurur ve var eder ve söz sahibidir, işte Allah'ın bu din ve dünya düzeni seçimine biz Allah'ın yolu/sünneti diyoruz.
Dünya'daki müslümanların kahir ekseriyeti ehli sünnet mezhebindedir, peygamberimiz Allah'dan ümmetini küfür üzerine birleştirmeyeceğinin müjdesini ve sözünü almıştır, bu sebeble Muhammed peygamber ümmeti şer üzerinde ittifak etmez, işte bu sebeble müslümanların ekseriyyetinin tabi olduğu ehli sünnet mezhebi Allah'ın izni ile hak yoldur.

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Deizme geçme.. Böyle okuyunca şerit değiştirme gibi mi? Bana okuyunca hiç bir şey ifade etmiyor.
Şu sıralar dini inançların beyin yıkama veya bir çeşit ruhsal enerji olduğunu düşünmeye başladım. Dini terkedince hastalık oluşmasının sebebi sanırım bu.
Zehirlenmiş bir vücuda ilaç verirsen vücut karşı tepki verir. Dini duygularla zehirlenmiş bir beyine ise sağlıklı duygular verirsen depresyon oluşur.
Benim olaydan anladığım bu kadar.
Metafizik varlıkların gerçek olması dini doğrulamıyor, bunun bir bağı yok.
Evet kesinlikle öyle.
Allah peygamberleri aracılığıyla tüm sorulara net cevaplar vermiştir kutsal kitaplarda bunlar mevcuttur
Kutsal dediğin kitaplardan "Beyin nasıl yıkanır" sorusunun cevabı dışında bir cevap edinmedim.
Dünya'daki müslümanların kahir ekseriyeti ehli sünnet mezhebindedir,
Bir sürü mezheb var hangisinin doğru olduğunu nereden anlıyorsun? Yada mesela diğer dinler.

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Şu sıralar dini inançların beyin yıkama veya bir çeşit ruhsal enerji olduğunu düşünmeye başladım. Dini terkedince hastalık oluşmasının sebebi sanırım bu.
Zehirlenmiş bir vücuda ilaç verirsen vücut karşı tepki verir. Dini duygularla zehirlenmiş bir beyine ise sağlıklı duygular verirsen depresyon oluşur.
Benim olaydan anladığım bu kadar.

Evet kesinlikle öyle.

Kutsal dediğin kitaplardan "Beyin nasıl yıkanır" sorusunun cevabı dışında bir cevap edinmedim.

Bir sürü mezheb var hangisinin doğru olduğunu nereden anlıyorsun? Yada mesela diğer dinler.
Beyin yıkama diyorsunuz peki o zaman aklınızdaki nedir ideal din olusturmak mı? Yada neden dine ihtiyaç duyuyorsunuz bir gruba dahil olmak için mi aklınızı meşgul etmek için mi içinizdeki boşlugu doldurmak için mi nedir sizdeki huzursuzlugun sebebi bir dinden beklentiniz nedir? Sanırım bu soruların yanıtını düşündügünüzde huzursuzlugunuz baslıyor bana kalırsa tüm bunlar vesvese denilen bunalım türü bundan kurtulduğunuzda rahatlayabileceksiniz...

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Aynen o anlama geliyor.
Hz Muhammed son peygamber ve ona gönderilen son kitap da Kurani Kerim bende onun ümmetindenim...bizim için esas olan odur digerleri gönderildikleri zaman ve kabilelere ışık tutmuş olabilir bu zamanda beni aydınlatacak kitap Kurani Kerimdir geri kalanlari okumadim merak da etmiyorum onlar hakkında yeterli bilgiye sahibim benim için bu kadari yeterli siz okumuşsunuz belli ki faydasını da görmemişsiniz demekki okumak yetmiyor

T

TENTEN

Ziyaretçi
Beyin yıkama diyorsunuz peki o zaman aklınızdaki nedir ideal din olusturmak mı? Yada neden dine ihtiyaç duyuyorsunuz bir gruba dahil olmak için mi aklınızı meşgul etmek için mi içinizdeki boşlugu doldurmak için mi nedir sizdeki huzursuzlugun sebebi bir dinden beklentiniz nedir? Sanırım bu soruların yanıtını düşündügünüzde huzursuzlugunuz baslıyor bana kalırsa tüm bunlar vesvese denilen bunalım türü bundan kurtulduğunuzda rahatlayabileceksiniz...
kuruntu

1. isim Yanlış ve yersiz düşünce, evham:
"Evlenmek kuruntusu ile satılmaya giden iki mahalle kızı sol tarafta." - Aka Gündüz
2.
isim Bir konuyla ilgili kötü ihtimalleri akla getirip tasalanma, işkil, evham, vesvese:
"Sözü dinlenmeyen bir siyasi liderin kuruntusu seziliyordu." - Yakup Kadri Karaosmanoğlu
3.
isim Olmayacak bir şeyin olacağını sanma, vehim:
"Bu davranış yersiz kuruntuların tam bir panzehridir." - Haldun Taner

Dinler gözlem, deney, ölçme vb şeylere dayanmaz.
Dinlerin kendisi vesvesedir. :)

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Dinler gözlem, deney, ölçme vb şeylere dayanmaz.
Dinlerin kendisi vesvesedir. :)
Bence varlığı kanıtlanabilir şeyler vesveseden sayılamaz dinlerin varlıgı da kanıtlarla sabittir vesvese kaygıyı doğuran duygu bozukluguna denktir

T

TENTEN

Ziyaretçi
Bence varlığı kanıtlanabilir şeyler vesveseden sayılamaz dinlerin varlıgı da kanıtlarla sabittir vesvese kaygıyı doğuran duygu bozukluguna denktir
Dinlerin varlığının değil söyledikleri şeylerin(Tanrı,Ölümden sonra hayat,cennet/ cehennem,şeytan,melek, cin reenkarnasyon vb.) kanıtı yok.
Vesvese bunlar oluyor. :)

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
Dinlerin varlığının değil söyledikleri şeylerin(Tanrı,Ölümden sonra hayat,cennet/ cehennem,şeytan,melek, cin reenkarnasyon vb.) kanıtı yok.
Vesvese bunlar oluyor. :)
Varsayım olmasın onlar :)

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
vesvese
isim, Arapça vesvese
Kuruntu:

varsayım

FELSEFE TERİMİ
ad
  1. 1.
    deneyle kanıtlanmamış olmakla birlikte kanıtlanabileceği umulan, mantıksal bir sonuç çıkarmaya dayanak olarak öne sürülen kuramsal düşünce, önerme.

2. 2.
    doğrulanmış, kanıtlanmış, gerçekmiş gibi kabul edilerek bir olayı açıklamada yararlanılan bilimsel ilke.

MooN

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk
vesvese
isim, Arapça vesvese
Kuruntu:

varsayım

FELSEFE TERİMİ
ad
  1. 1.
    deneyle kanıtlanmamış olmakla birlikte kanıtlanabileceği umulan, mantıksal bir sonuç çıkarmaya dayanak olarak öne sürülen kuramsal düşünce, önerme.

2. 2.
    doğrulanmış, kanıtlanmış, gerçekmiş gibi kabul edilerek bir olayı açıklamada yararlanılan bilimsel ilke.

Sözlükte vesvese/visvâs “fısıldama, kötü telkinde bulunma, karışık sözler söyleme, kuşkulanma”; aynı kökten vesvâs “insanın içine doğan zararlı uyarıcı, kötü duygu ve düşünce, telkin, şüphe, fısıltı, evham” gibi mânalara gelmektedir.

Dinî terminolojide vesvese/visvâs, “şeytanın veya nefsin insana kötü ve zararlı telkinde bulunması, şeytandan yahut nefisten gelen, insanı dine aykırı aşırı davranışlara yönelten telkin”; vesvâs “şeytan, şeytanın insanın içine attığı saptırıcı dürtü, faydasız söz, şüphe ve tereddüt” anlamlarında kullanılır. Vesveseye kapılana müvesvis denir (Fîrûzâbâdî, “vsv” md.; el-Müfredât, “vesvese” md.; Lisânü’l-ʿArab, “vsv” md.; Tâcü’l-ʿarûs, “vsv” md.; İbnü’l-Esîr, en-Nihâye, V, 187; Dozy, II, 814-815; Feyyûmî, s. 143)

Vesveseyi hem psikoloji hem tasavvuf yönünden inceleyen Gazzâlî (İḥyâʾ, III, 26-47) eylemlerin psikolojik kaynağı olan uyarıcıların iyiliğe yönlendirenine ilham, kötülüğe yönlendirenine vesvese dendiğini, ilhamın melekten, vesvesenin şeytandan geldiğini belirtir.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
ee tamam adamda bunlar uydurma diyor sen hayir varsayim diyorsun.

Tanri nasil varsayim olabilir yada seytan yada olumden sonraki hayat :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar