Din

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Anketler kategorisinde fides tarafından oluşturulan Din başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,751 kez görüntülenmiş, 71 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Anketler
Konu Başlığı Din
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ferdinand Bardamu

fides

Kahin
Yeni Üye
NOT: Lütfen konuyu felsefik anlamda değerlendiriniz.

la

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Din

Panenteizm.Aşkın ve içkin bir Tanrı..Hem senin kuçucuk dileklerine cevap veren,hem yıldızların ötesinde..Derin çok derin,inanılası..

Fairy

Üye
Yeni Üye

Teizm : Evreni yaratan ve yöneten, vahiy yoluyla insanlara buyruklar veren bir tanrının varlığına inanır.

Deizm : Deizm veya yaradancılık, evreni bir tanrının yarattığına inanmakla beraber yaratıcının evrene hiç bir müdahalesi olmadığını savunan görüş.

Agnostisizm : Agnostisizm, bilinmezcilik olarak tanımlanan Tanrı'nın varlığının ya da yokluğunun şu an için bilinemeyeceğini öngören felsefe akımı.

Ateizm : Ateizm kelimesi Yunanca da "Tanrı" anlamına gelen "Theos"tan türemiştir. Bu kelimeden de "Tanrı inancına sahip olmak" ya da "Tanrı'ya inanmak" anlamına gelen theism anlayışı ortaya çıkmıştır. Ateizm kelimesi de İngilizce "theism" kelimesinin başına "a" ön takısının eklenmiş hali olup Türkçe’de "tanrı tanımazlık" anlamına gelmektedir.

Panteizm : Tanrı ile evreni bir, aynı ve özdeş kabul eden görüştür. Panteizm, anlam olarak tümtanrıcılık demektir.Panteizme göre Tanrı'nın evrenden ayrı ve bağımsız bir varlığı yoktur. Tanrı doğada, nesnelerde, insan dünyasında vardır. Her şey Tanrı'dır.

İslami Görüş : Kur`an-ı Kerim tarafından ortaya konan bu görüşe göre, ilk insan Hz. Adem(as)`dir ve bir peygamberdir. Hz. Adem, peygamber olması hasebiyle, vahye mazhardır ve kendisine kitap gelmiştir. Bu kitapta insanlar için zaruri ve gerekli olan bilgiler vardır.

Bana gelince ben İslamiyete inanıyorum.

F

faust

Ziyaretçi

Fairy ' Alıntı:
Teizm : Evreni yaratan ve yöneten, vahiy yoluyla insanlara buyruklar veren bir tanrının varlığına inanır.

Deizm : Deizm veya yaradancılık, evreni bir tanrının yarattığına inanmakla beraber yaratıcının evrene hiç bir müdahalesi olmadığını savunan görüş.

Agnostisizm : Agnostisizm, bilinmezcilik olarak tanımlanan Tanrı'nın varlığının ya da yokluğunun şu an için bilinemeyeceğini öngören felsefe akımı.

Ateizm : Ateizm kelimesi Yunanca da "Tanrı" anlamına gelen "Theos"tan türemiştir. Bu kelimeden de "Tanrı inancına sahip olmak" ya da "Tanrı'ya inanmak" anlamına gelen theism anlayışı ortaya çıkmıştır. Ateizm kelimesi de İngilizce "theism" kelimesinin başına "a" ön takısının eklenmiş hali olup Türkçe’de "tanrı tanımazlık" anlamına gelmektedir.

Panteizm : Tanrı ile evreni bir, aynı ve özdeş kabul eden görüştür. Panteizm, anlam olarak tümtanrıcılık demektir.Panteizme göre Tanrı'nın evrenden ayrı ve bağımsız bir varlığı yoktur. Tanrı doğada, nesnelerde, insan dünyasında vardır. Her şey Tanrı'dır.

İslami Görüş : Kur`an-ı Kerim tarafından ortaya konan bu görüşe göre, ilk insan Hz. Adem(as)`dir ve bir peygamberdir. Hz. Adem, peygamber olması hasebiyle, vahye mazhardır ve kendisine kitap gelmiştir. Bu kitapta insanlar için zaruri ve gerekli olan bilgiler vardır.

Bana gelince ben İslamiyete inanıyorum.

İslami Görüş hangi felsefik akımı temsil ediyor yoksa dinde felsefeden birşeyler yokmu hangi kategoriye alınmış diye soruyorum,aydınlanmak istiyorum!

fides

Kahin
Yeni Üye

Böyle bir görüş de mi varmış? Bu sakın teizmin spesifik bakımdan değerlendirmesi olmasın fairy?

kurt163s

Felsefe.net
Yeni Üye

Ben ateist değilim fakat tam anlamı ilede
bu görüşe veya teizm'e de inanmıyorum diyebilirim,çünkü insansam dinime gerekli olan şeyleri tam yerine getirirdim düşüncesindeyim.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

islami görüş ile ilgili yapılan bu tanımlama kuranda anlatılan tanrı kavramına hiç de uymuyor..ben kendimi müslüman olarak tanımlamakla birlikte tanrı inancı hususunda panteizme daha yakın hissediyorum,bu yakınlık felsefi bağlamda kalmıyor islam dinini kavrayış şeklimle de uyuşuyor.

fsm1453

Felsefe.net
Yeni Üye

İslam inancı yukarıdaki tanımlara bakarsak Teizm ile uyuşuyor. Yani Yaratan ve yöneten Tanrı ama burda ayırmak istediğim bir şey var Allah insanların özgür iradesine müdahale etmez diye biliyorum yani burda yönetim kainatı yani sistemin işleyişini yönetmek ve insanlara sadece sapkınlıkları sınırı aştığında büyük felaketlerle müdehale etmek.

Partizan

Felsefe.net
Yeni Üye

Ateistim,,
Tanrının ''... insanlara sadece sapkınlıkları sınırı aştığında büyük felaketlerle müdehale etmek.'' yani Tanrı sapkınlık sınırını aşanlara büyük felaketmi yolluyor:)), bu okadar insanlık dışı davranışlarda bulunanlara niye bir felaket gelmedi yada geldide bizmi görmedik,,?

Ryzasson

Felsefe.net
Yeni Üye

Partizan ' Alıntı:
Ateistim,,
Tanrının ''... insanlara sadece sapkınlıkları sınırı aştığında büyük felaketlerle müdehale etmek.'' yani Tanrı sapkınlık sınırını aşanlara büyük felaketmi yolluyor:)), bu okadar insanlık dışı davranışlarda bulunanlara niye bir felaket gelmedi yada geldide bizmi görmedik,,?

örnek vermek gerekirse yani anlatılanlara göre Mısır firavunları ve Pompei olayı

hakan98

Felsefe.net
Yeni Üye

müslümanlık sizin yaptığınız bütün felsefi tanımlamaların üstünde bir inanıştr allahın 99 ismine baktığınızda bahsettiniz tüm tanımlamalrı kapsar. teizm saten vahiy yoluyla insanlığa bildirilmesi yaratan ve yönetenin allah olduğu için. deizme baktığımızda allah evreni yarattı ve insanlara özgür bir irade verdi ve özgür iradeye hiç bir müdahale yapmaz.Agnostisizm e gelirsek duyu organlarımızla tanrı var yada yokolduğunu söleyemeyiz yani varlığını bilemeyiz sadece inanırız kalbimizle. panteizme bakarsak allahın her yerde olduğunu düşündüğümzde dorudur.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

İslamiyet nasıl deist bir zeminde olabilir ya hakan arkadaş??? Hani Allah istemeden yaprak bile kıpırdamazdı??? İrade versin vermesin, hiç müdahele etmiyor mu dünyaya kendileri.. Peygamber göndermesi müdahele değil midir?? Tanımları yanlış değerlendirdiniz heralde..
Agnostizmle de hiçbir alakası olamaz.. Agnostizm Tanrı var mıdır yok mudur bilemezsin önemli de değil der.. Bunu bilemezsin sadece inanırsın demez.. :) Yani Allah mı.. bilemezsin ola da bilir olmaya da bilir.. Sen bilmiyo musun varlığını müslümansan eğer :)
Belki Panteizm diyebilirsin.. Tasavvuf inancıyla benzerdir.. Fakat orda da ayrım mevcuttur.. Tasavvufta evrenin hher noktası Tanrının "BİR PARÇASI" iken; panteizmde herşey "TANRI"yı oluşturmaktadır.. Herşeyin ötesinde bir tanrıdan bahsedilmez..

hakan98

Felsefe.net
Yeni Üye

ben tanımları doru kabul ederek yola cıkmadımkı . islami inanıştan yola cıkarak tanımların doğru olan kısımlarına değindim. saten tanımlardan her hangi birini tamamen doru kabul etmem baştan paradoks oluşturrdu tekrarlıyorum deizmle özgür iradeye karışmaması yönnden agnostizmle bilinenemesi yönünden panteizmlede herşeyin allahtan geldiği inancı allahın parçası olduğu yani her parçanın bütünü olan evreninde allah olduğu inancıda tasavvuftan çıkarımlanmlanabilir bu açıdan bahsettim yani tanımlar eksik veya yanlış olabilir islamiyeti tanımların kalıplarına sığdırmaya çalışmadım tanımlara islami inanışın içinde yer açtım

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

hakan arkadaş, tanımları doğru kabul edeceksin elbette.. doğru kabul etmekle benimsemeyi aynı şey olarak görme.. Her kavramın bir tanımı vardır.. Masanın bir tanımı vardır örneğin, sen bunun tanımını değiştirebilir misin?

Saçmalamayalım lütfen.. İslamiyet Teist bir dindir.. Çünkü tek tanrılıdır ve tanrı kader gibi bir kavramla dünyaya müdahele eder, gözetler, sevap günah takibi yapar ve buna göre ceza yada ödül verir.. Bu kadar..

ötekilerin neden olamayacığını yukarda uzunca açıkladım tekrar yazmama gerek yok heralde..

burakender

Felsefe.net
Yeni Üye

Bence tanrının var olduğunu ya da var olmadığını bilemeyiz. Bu benim görüşüm tabi. Bunun tartışması yapılsa dahi işin içinden çıkamayız.

zarok

Felsefe.net
Yeni Üye

Din başlığı ile açılmış bir konu ve felsefik anlamda yaklaşacağız :) iyiymiş...

Felsefe en başlarda dogmatik fikirlere karşı olduğu için dinlere de karşıydı...
Ancak bir yaratıcı ve din, gerçekten de inkar edilemez bir gerçek olduğu için bizim zeki felsefemiz ''din felsefesi''ni icat etmiştir...

“ Anlayabilmek için inanıyorum! “

sende böyle yap ve daha fazla ucu uçuruma çıkan yollara girme.

çünkü her olguyu/olayı açıklayabilmek imkansız oluyor çoğu kez.

o yüzden sende böyle yap.

ve düşüncelerin uçuruma gelince bir ''Allah'' de ve köprü olsun sana Tanrı'n.

Sadakat ve samimiyet ile bağlı ol yeter ki.

Yeter şüphe ettiğin her şeye,her görünmeyene,anlam veremediğine...

biraz da inan artık.biraz da güven.

için rahat etsin artık.

belki de belki de böyle yapmalı biraz da

Anlayabilmek için inanmak...

sümeyra

Üye
Yeni Üye

sevgili hoşça din konusuna din kültürü ahlak bilgisi dersinde gördüklerimizin dışında bir yaklaşımla eğilmenin daha doğru olduğu inancındayım.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

:) din kültürü ve ahlak bilgisi :) ismi bile komik geldi nedense... :)

Sümeyra; o tanımlar din kültürü ahlak bilgisi müfredatının ortaya kloyduğu tanımlar değil.. Onalr FELSEFEnin ortaya koyduğu tnaımlar.. Büyük düşünürler bunların savunucuları olmuş ve bu kavramaların tanımlarını açıklamışlardır..

Elbette farklı düşünebilirsiniz.. Farklı bir bakışınız varsa dine karşı buyrun söyleyin.. Bir tanımı değiştirerek, Şu dinin içinde bu tanım var demek saçmalıktır.. değil mi :)

sümeyra

Üye
Yeni Üye

ironik bir yaklaşımla din kültütü ve ahlak bilgisi dersi kavramını oraya koydum ki ne demek istediğim net anlaşılsın diye ama anlaşılamadım..tanımlar noktasında bir sıkıntı yok zaten felsefi olduğunu görmemek için kör olmak gerek benim takıldığım nokta başka,islamiyetle ilgili yaptığın yorum ilköğretim müfredatının ötesine geçemeyen bir zihinden çıkmış gibiydi.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

anlamadığım için kusura bakma :) baktım tekrar. basitçe açıklamışım.. :) kısaca.. :) islamiyet budur yani.. insanlar dünyaya, iyi kötü huylar.. günah sevap takibi.. ve ödül ve ceza.. = islamiyet..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar