Din

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Anketler kategorisinde fides tarafından oluşturulan Din başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,677 kez görüntülenmiş, 71 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Anketler
Konu Başlığı Din
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ferdinand Bardamu

sümeyra

Üye
Yeni Üye
Ynt: Din

bumudur islamiyet?dayanak noktan nedir peki?

SyLvia

Felsefe.net
Yeni Üye

ateizm diyorum ama
ilkçağ ateizmini savunmuyorum
modern(ortaçağ) ateizmi
rh (-) ;D ateizminden yani tanrı vardır ama ispatı yok,o halde tanrıda yok görüşündeyim

fides

Kahin
Yeni Üye

SyLvia , yokluğunu ispatlayamadığın şey mi vardır, yoksa varlığını ispatlayamadığın şey mi yoktur?

SyLvia

Felsefe.net
Yeni Üye

ikisi aynı
her halikarda yoktur

sümeyra

Üye
Yeni Üye

bir şeyin var olup olmadığına karar vermek için ispat elzem midir?

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

Teizmi işaretledim. Felsefi açılımında bir sorun var mı yok mu bilmiyorum. Müslümanım.(Şıklarda yoktu). En yakını teizm olduğu için onu işaretledim. İslamda deist, panteist açılımlar olacağına inanmıyorum. Tanrı, kendi varlığını paylaşmaz çünkü.

F

faust

Ziyaretçi

Deizm değilde,islam dini panteizmi içerisinde barındırıyor,örneğin arabi felsefesi (Aşkın panteizm) islam felsefesinin yapı taşını oluşturur,bu da tamamen yapılanma ile ilgili olduğunu düşünüyorum,islam dinine sıcak baktığım tek noktada arabi panteizmi,bunun dışında varlığından şüphe edebileceğim bir tanrı modeli sunuyor olması kabul edilir bir durum değil,en azından benim içimde taşımış olduğum bir tanrı modeli ile aynı derece düşünmeye olanak sağlamıyor olması

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Teizmi işaretledim. Felsefi açılımında bir sorun var mı yok mu bilmiyorum. Müslümanım.(Şıklarda yoktu). En yakını teizm olduğu için onu işaretledim. İslamda deist, panteist açılımlar olacağına inanmıyorum. Tanrı, kendi varlığını paylaşmaz çünkü.

Demek islamda Panteizm yok ha?
Onun için mi senin tasavvufcuların Panteizm sınırları içinde kalıyor?
Panteizm/islam/şamanizm ve bir kaçı bunların hepsi birbirinin içinde.
Ben tek bir dine inanmanın saçma olduğuna inanıyorum.
Neden kendi resmimde tek renk kullanıyımki?
Sen sadece mordan bir resim yapsan mı daha çok kendini açıklarsın?
Yoksa birden fazla renkten mi?
Neyse kelimelerin kılamı fazla gelecek. Burada nokta koyuyorum.

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
cakmatasi
İslamiyetin aşamaları varda bizmi bilmiyoruz?
Kabül ettiğin anda müslümansın .Söylemesen içinden geçirsen gene müslümansın.
Ben diğeri seçmek zorunda kaldım.Aşamasız bölümü yani .Allah'ı kabül ettim.Kuran-ı Kerim'i kabül ettim. Hz.Muhammedi kabül ettim.
Kimse bana islamiyetin aşamalarından bahsetmedi:D Siz teist diyorsanız hadi bakalım bu seferlikte böyle olsun.
Saygılar saygılar saygılar......

Anladım.

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
Çok şaşırdım aslında bu ankete girdikten sonra. Agnostisizmin oylamanın yarısından çoğunu alacağını sanmıştım. Neden Tanrının varlığı ve yokluğu arasında şüphe duyan bu kadar az insan var merak ettim... Sanırım elinizde inanılmaz kanıtlar var. Bu kanıtları benimle de paylaşabilir misiniz?

Karamella

Felsefe.net
Yeni Üye
Dinin hangi aşaması? Herhalde sıralama şöyle oluyor: Ateizm- agnostisizm- deizm ve teizm. Sonunda doğru yolu bulmuş oluyoruz. Panteizmi bir yere sokamadım, o da sıkışıverir artık araya bir yere. Hey allam ya.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Dinin hangi aşaması? Herhalde sıralama şöyle oluyor: Ateizm- agnostisizm- deizm ve teizm. Sonunda doğru yolu bulmuş oluyoruz. Panteizmi bir yere sokamadım, o da sıkışıverir artık araya bir yere. Hey allam ya.

"Tanrı var mıdır?" konusuna (anketine) bilinemez şıkkı yok diye isyan edip agnostik bir karaktere bürünmüşken bu konudaki mesajını "allam" diye bitirmen beni güldürdü bir de sanırım "Allah'ım" diyecektim ama yazım kurallarını unuttun diyelim. Neyse...

Karamella

Felsefe.net
Yeni Üye
"Tanrı var mıdır?" konusuna (anketine) bilinemez şıkkı yok diye isyan edip agnostik bir karaktere bürünmüşken bu konudaki mesajını "allam" diye bitirmen beni güldürdü bir de sanırım "Allah'ım" diyecektim ama yazım kurallarını unuttun diyelim. Neyse...

Unutmadım, gayet bilinçli yazdım. Edebiyattaki söz sanatlarını bilirsinizdir, bir çeşit tariz de denilebilir.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Unutmadım, gayet bilinçli yazdım. Edebiyattaki söz sanatlarını bilirsinizdir, bir çeşit tariz de denilebilir.

Varlığını bile bilemediğin tanrıya (hatta Allah'ına) nasıl sığınıyorsun? Küçücük bir olayda "hey allam ya" diyorsan tanrı senin için kesinlikle var. Allah'a inanan bir agnostik ilk defa görüyorum...

Karamella

Felsefe.net
Yeni Üye
Varlığını bile bilemediğin tanrıya (hatta Allah'ına) nasıl sığınıyorsun? Küçücük bir olayda "hey allam ya" diyorsan tanrı senin için kesinlikle var. Allah'a inanan bir agnostik ilk defa görüyorum...

Tariz olduğunu söylemiştim, her şeyi iki kere tekrar mı etmem gerekiyor? Dalga geçmek için öyle yazdım, Allah'a inandığım filan yok.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Tariz olduğunu söylemiştim, her şeyi iki kere tekrar mı etmem gerekiyor? Dalga geçmek için öyle yazdım, Allah'a inandığım filan yok.

Tariz olduğunu anladım ama alıntı yaptığım için kalıbı değiştirmek istemedim. Allah'a inanmıyorsanız Ateist olmanız gerekmez mi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç