Din Hakkında

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Leonardo18 tarafından oluşturulan Din Hakkında başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,539 kez görüntülenmiş, 48 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Din Hakkında
Konbuyu başlatan Leonardo18
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@Maimonides

Yazıyı baştan sona okudum, sen şimdi kendin bir görüş ortaya atmaya çalışıyorsun fakat bunu yaparken de kendi iddianı çürütecek eklemeler yapıyorsun. Ateizm'i mi dini mi çökertmeye çalışıyorsun anlamış değilim.:)

Yazından bir bölüm;

Psikanaliz sayesinde din ihtiyacının köklerinin çocuklukta yaşanan komplekslere (oedipus ve elektra kompleksleri) dayandığını öğrendik. Artık her şeye gücü yeten Tanrı ve tabiat ana imajlarının çocuklukta tecrübe edilen baba ve anne imgelerinin yüceltilerek tekrar canlandırılmasından başka bir şey olmadığını biliyoruz.
Freud, yine de bu konuda birbirinden farklı değerlendirmeler yapmakta; dini bazen saplantı nevrozu (obsesyon); bazen bebeklik arzularının tatmini; bazen de bir yanılsama (illusion) olarak değerlendirmektedir.

Sana nacizane tavsiyem şudur ki; yeterli araştırma yapmadan kafanıza göre görüş öne sürmeyin.
Bizim eski üyelerimizden çok genç bir üyemiz vardı Ümit diye, o da Evrim Teorisi'ni Kaşgarlı Mahmut'dan öğrenmeye kalkmış ortaya facia bir durum çıkmıştı.:)Sen onu da solladın, tebrikler:)

Maimonides

Felsefe.net
Yeni Üye
Konuyu özetledim arada din karşıtı gibi görünen yazılar Freudun kendi yorumu. sonuçta psikolojik travma yaşamadan ateist olunmuyor kısa ve öz anlatmak istediğim bu. anlayan anlar.

tran

Felsefe.net
Yeni Üye
Ateist olmak için çeşitli sebepler vardır. Ateist olarak nitelendiren insanlar genellikle bu konuda kafa yorup araştırma yapmış ve bilinçli bir şekilde Tanrı kavramına inanmamayı seçmiş kişilerdir. Bir Ateist dinin dünyaya zarar verdiğini düşündüğü için dinsel düşünceyi temsil eden kavram ve kişilerden hoşlanmıyor olabilir fakat bir insan varlığına inanmadığı bir şeyden nefret edemez.Travma yaşadıklarını düşünmüyorum ve korkudan da Ateist olunmaz.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Ateist olmak için çeşitli sebepler vardır. Ateist olarak nitelendiren insanlar genellikle bu konuda kafa yorup araştırma yapmış ve bilinçli bir şekilde Tanrı kavramına inanmamayı seçmiş kişilerdir. Bir Ateist dinin dünyaya zarar verdiğini düşündüğü için dinsel düşünceyi temsil eden kavram ve kişilerden hoşlanmıyor olabilir fakat bir insan varlığına inanmadığı bir şeyden nefret edemez.Travma yaşadıklarını düşünmüyorum ve korkudan da Ateist olunmaz.

- Dinin şöhreti, Özellikle İslam dinin şöhreti çok kötüdür.
Yani kadınları örtünmeye zorlayan, Adının terör ile bir arada anıldığı, dünyanın en az gelişmiş ve gelişmek istemeyen ülkelerine özgü, Cumhuriyete ve laikliğe aykırı olarak anlaşılan, barbarca uygulamaları teşvik ediyormuş gibi yorumlanan ve tamamen siyasallaştırılmış bir din var.
Genç bir zihinde otomatik olarak "ben Müslüman değilim ateistim" kararına yol açan şey de budur. Diğer dinlerden insanlar bile İslamiyetten (veya islamiyetin yorumlanma biçiminden) bıkmışlardır.
- Yaşar Nuri hoca gibi kişilikler de, TR'deki siyasal menfaatlere çomak soktukları için, hızla unutturulmaya çalışılmıştır.
- Yani Freud'den girdik. Ben Freud'u o kadar bilmem (benim alanım değil). Ama din dediğimizde, dini / felsefi / psikolojik tartışmadan çok önce, olayın siyasal / toplumsal yönüne çarpıyoruz. Bir de bu düzeyde zaten her kafadan bir ses çıkıyor.
- Bu da yine laikliğe, dindeki bireyselliğe götürüyor.

Maimonides

Felsefe.net
Yeni Üye
Yaw biz boş beleş adam deyiliz 7-24 burada nöbet tutacak halim yok. Freud doğru bir noktaydı konunun uzmanı da benim fakat naylon biyolog işi sulandırmaya çalışsada ne dediğim anlaşılmıştır. Yok Freud'dan girmiş yok adnan hocadan çıkmışız.Kaşgarlı mahmut ne alaka yaw, adam 1090 lı yıllarda yaşadı darwin 1900 larda ne dediğiniz belli değil dostlar.

@tran dostum sen şimdi bu ateist tayfasının çok birikimli, donanımlı tipler olduğunu ve araştırıp mı ateist olduklarını söylüyon:O güldürme beni dostum güldürme:mad:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yaw biz boş beleş adam deyiliz 7-24 burada nöbet tutacak halim yok. Freud doğru bir noktaydı konunun uzmanı da benim fakat naylon biyolog işi sulandırmaya çalışsada ne dediğim anlaşılmıştır. Yok Freud'dan girmiş yok adnan hocadan çıkmışız.Kaşgarlı mahmut ne alaka yaw, adam 1090 lı yıllarda yaşadı darwin 1900 larda ne dediğiniz belli değil dostlar.

@tran dostum sen şimdi bu ateist tayfasının çok birikimli, donanımlı tipler olduğunu ve araştırıp mı ateist olduklarını söylüyon:O güldürme beni dostum güldürme:mad:

Bu site neler gördü daha neler görecek bakalım. Freud'dan başka var mı ateistler travma geçirmiştir diye iddia eden kaldı ki alıntıladığım şekli ile Freud yazısında ateistlerden değil inançlılardan bahsediyor. Bu senin kendi fikrin fakat dayanağın yok ayrıca madem ateistler travma geçirmişler o zaman öteki tarafta hesap da vermeyecekler yani nasıl akli dengesi yerinde olmayanların işledikleri günah sayılmıyorsa ateistler de bu sayede kurtulacak olmalılar. Bu sebeple dediklerin hiç bir açıdan sağlam temellere oturmuyor.

Hepimizin bildiği üzere ateist ontolojiyi ve angostik felsefesini besleyen kötülük sorunudur. Sen şimdi ateistler kötü deneyim sonucu travma geçirip yaradanı reddediyor dersen nerde kaldı tekamül süreci ya da dünyanın sınav yeri olması?

QUOTE=birazdahaderinmavi;112662]vallahi işiniz zor... şimdi konu biyolojinin evrim kuramı olunca; yani, 'kaşgarlı mahmut' gibi bir 'otoriteye' karşı kim ne diyebilir... bence, siz de 'havale edecek' bir arkadaş bulup bir an önce yakanızı kurtarın... ...[/QUOTE]

Kaşgarlı Mahmut iyiymiş.Neresini beğenemediniz? Batının uşağı olmuşsunuz demek ki.

Şimdi sizin hepinizdeki sorun algılama yeteneği. Heralde psikolojide vardır bu. Ben size islamın her alanda bilim adamı yetiştirdiğini göstermek istedim. Astronomi, matematik, edebiyat, felsefe... her alanda hem islamiyet hem bilimin yapılabileceğini anlatmaya çalıştım ama siz yine algı eksikliğinden sınıfta kaldınız. Ben başa Biyoloji Alanında İslam Bilginleri diye birşey yazdım mı? Kendimde edebiyatçıyım, Kaşgarlı Mahmut'u tanımayacak kadar düşük olamam. Yani o kadar soru yazıyorum, ama siz hiçbirinin cevabını vermiyorsunuz. Hep aradan birşeyler çıkarıp olayı kaynatıyorsunuz. Ferdinan Abi, üstelik sitede bir ayrım söz konusu olduğunu gözden kaçırmadım. Beni tek cümlem yüzünden banladınız ama alpine'nin bana etmediği hakaret kalmadı. Bir de Marx'ın Devlet anlayışını savunacaksınız. Siz daha her fikre açık bu sitede eşitliği savunamıyorsunuz ben daha size ne diyeyim.

Sen kacinci yuzyilda yasiyorsun? Bunlari buraya komik olsun diye mi astin, yoksa daha beteri ciddi ciddi mi? Kasgarli Mahmut ha...
Bana havale ediyorsunuz ama, cocuk Kasgarli Mahmut diyor, benim buna yapabilecegim birsey yok.

Maimonides

Felsefe.net
Yeni Üye
kaşgarlı mahmut:D ben kimyagerim fakat bu konularada merakım var. freud iyi okunursa ne anlatmaya çalıştığımın anlaşılması kolay olur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
olmaktalizm

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar