Din Hakkında

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Leonardo18 tarafından oluşturulan Din Hakkında başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,522 kez görüntülenmiş, 48 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Din Hakkında
Konbuyu başlatan Leonardo18
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Selamlar,
Buradaki en çok konuşulan başlık din ile ilgili olduğu için şöyle bir başlık açayım dedim.

Ben Ateist Forum diye bir yerden geliyorum.

Buradaki arkadaşları Temmuz ayından beri filan takip ediyorum. Temel konular şöyle "Dİnde Sübyancılık", "Muhammed İslamı kendi uydurmuştur", "Cübbeli Ahmet hoca ne demiş?", "Gerçek İslamiyet AKP / İŞİD demektir", "İslam insanları savaşa / Tecavüze teşvik eder, her türlü bilimsel ilerlemeye karşıdır". Fİlan şeklinde,

Bu deneyim ışığında size göre din nedir? Veya Ateizmi nasıl algılıyorsunuz?
Dini nefret olabilir mi? Aynı şekilde "Dinden nefret etme" mümkün mü?
Bunu tartışalım.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Öncelikle hoşgeldiniz...
Selamlar

Selamlar,

Bunu tartışalım.

Bize göre din karmaşık bi olgular yumağıdır..
Ateizmi (teizme göre ) tuhaf bi karşı tez/antitez (karşıt sav) olarak algılıyorum
Dinin antitezidir_karşı dindir

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:03 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:43 ----------

Söylemimi destek için şunu alıntılaycağım

Selamlar,
Buradaki en çok konuşulan başlık ateizm ile/dinsizlikle ilgili olduğu için şöyle bir başlık açayım dedim.

Ben Dindar Forum/Teist Forum diye bir yerden geliyorum.

Buradaki arkadaşları Temmuz ayından beri filan takip ediyorum. Temel konular şöyle "Kafirlerde Din Düşmanlığı", "Ateistler Ateizmi kendi uydurmuştur", "Bilmem hangi prof-fizikçi ne demiş?", "Gerçek Ateizm dünyacılık/maddecilik-gününü gün etmek demektir", "Ateizm insanları bilinmezliğe, kaosa/ ve Manevi değerlerden uzaklaşmaya teşvik eder, her türlü ilimsel ve manevi değere karşıdır". Fİlan şeklinde,

Bu deneyim ışığında size göre Ateizm nedir? Veya Dini nasıl algılıyorsunuz?
Ateizm nefret olabilir mi? Aynı şekilde "Ateizmden nefret etme" mümkün mü?
Bunu tartışalım.

Maimonides

Felsefe.net
Yeni Üye
Ateizm bir özentilik durumudur bu ara gencler arasında moda olan bu virüs hızla yayılmaktadır. Din ise huzur kapısıdır. Ateizm çağımızın vebasıdır.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Ateizm bir özentilik durumudur bu ara gencler arasında moda olan bu virüs hızla yayılmaktadır. Din ise huzur kapısıdır. Ateizm çağımızın vebasıdır.

O derecede değil belki ama, Forumda bir "Ateizm" merkezli manşetsel yazı dizisidir gidiyor.

Ateizm adına bir şey de göremedim. Çoğunlukla cinsel içerikli bir takım alıntılar / yorumlamalar.

Dinden çıkmak bu kadar da zor olmamalı :)

Maimonides

Felsefe.net
Yeni Üye
O derecede değil belki ama, Forumda bir "Ateizm" merkezli manşetsel yazı dizisidir gidiyor.

Ateizm adına bir şey de göremedim. Çoğunlukla cinsel içerikli bir takım alıntılar / yorumlamalar.

Doğa bilimleri bardağından içilen ilk yudum insanı ateist yapar, ama bardağın dibinde sizi bir yaratıcı beklemektedir. / Werner Heisenberg

Ateist olan kişilerin çoğunluğunun sorunlu bir çocukluk geçirdiğinin en güzel örneği Freud'dur. Problemli bir çocukluk devresi geçiren Freud kendince yaptığı testlerde psikolojik rahatsızlıkların temelinde dini baskının olduğu hükmüne varmıştır. Freud’e göre bireyin istekleri bu baskılar sonucunda gerçekleşmemekte, bastırılmakta ve bilinçaltına itilmektedir fakat dinle ilgili bazı kavramları ısrarla eleştirmesi tek yanlı bakmasından kaynaklanır. Tüm ateistleri incelersen hep sorunlu bir çocukluk geçirmiş, travma yaşamışlardır. Bu sebeple Ateizm tedavi edilmesi gereken psikolojik bir hastalıktır.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

arasında maç yapan sanki iki hoş ve genç takım var sanırım
radikalizm mi?
biz onun ya da futbolun meraklısı değiliz
ve insanları fenerahçelilier diye genellemeyiz.
insan bireysel özneler ve özlemler bütünü de olabilir ancak değişik çemberlerde de gruplanabilir
a-izmine ait insanları genellediğimizde ne olur? sınırları
a-izminin sınırları ne ile bellidir ve çizilidir
kendi tanımıyla sanırım

tanrı tanır ne kadar teistse, tanrı tanımaz o kadar antiteisttir -bu kadar (antiteizm ateizmdir bu kadar)

ve ateizm -eğer öyle bi şey varsa -gider vikipediden okurdum ve o sonuca varırdım

elime bir kavram alıp onunla oynadığım kadar oynarım ancak bu kavramın benini-bencilini ve takımını tutanlarla oynamak ilginç bir lig olmalı

evet fenerahçeliler radikaldir ve fenerbahçe, fenerahçelilerin fenerahçeliliği ve diğer karşıtları nasıl karşıtladığı üzerinden tanımlanan bir olgu yumağıdır

"tanrı var" ve "tanrı yok" takım taraftarlarındaki taraftarlık olgusu üzerinden tanrı yok takımının genel fanatizm diyalektiklerini incelemiş olabilirsiniz orda bence

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ateist forumdan gelip burda düşünce sağlaması mı yapacaksınız :) ister ateist olun ister dindar ama düşüncelerinizi kendiniz temellendirin.. akıntıya kapılmayın..

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Kısaca teizmde yaratma vasfını taşıyan bir Tanrıdan bahsedilir.Belli bir enerji kaynağı vardır;düzenin bir bekçisi ve koruyucusu vardır.

Ateizm ise din adına olan tüm metafizik kavramları dinin de içinde olacağı şekilde reddeder ve canlı hayatının nedensellik ilişkiler içinde oluştuğunu savunur.

Öncelikle din denilince akla direk İslam gelmesin;genel anlamda bakacak olursak:

Belli bir sayıda mensubu olan inançlar sistemidir.Her din kendi içinde bir yere kadar tutarlıdır.Bu sınırı,dinin yine kendi içindeki diyalektiği ve tutarlılığı belirler.

Ateizm genel bir yanlış kanıyla:

Bize göre din karmaşık bi olgular yumağıdır..
Ateizmi (teizme göre ) tuhaf bi karşı tez/antitez (karşıt sav) olarak algılıyorum

dinsizlik olarak algılanmaktadır yani anti-teizm olarak tanımlanır ancak bu yanlış bir tutumdur.Birincisi ateizm bir felsefe akımıdır,inanç biçimi değildir ve bir durum sonucudur.Yani metafizik öğelerin var olup olmaması bağlamında değerlendirilmez sadece reddedilir.

Ateizm ve dinler hakkında bir şeyler oluşturabildiysem görüşümü açıklayayım.

Ateizm kendi kendini otoliz etmiş bir sistemdir ve bilimin yetersizliğinden beslenir.Hayatın başlangıcı soyut ya da metafizik olamıyorsa da bir sebebi olmalıdır değil mi?Bu bir insan değildir.Çünkü vitalizm artık geçerliliğini yitirmiştir.Belli bir despot yapı mı hayatın başlangıcıdır dersek ve grubu bireye indirgemeden bir toplu güç kabul edersek grup aklını kabul etmiş oluruz ve çoğulluğun olduğu yerde hiyerarşik bir alt üst ilişkisini kabul etmiş oluruz ancak yaratım sebebi hiçbir zaman çelişki göstermez,gösterirse yaratamaz.Geriye sadece insan dışı ve madden var olan her canlının potansiyel sebep olma olasılığı var ancak vurulan tekmeye karşılık veremeyen ve günün yarısını ot yemeyle geçiren canlıların ve türevlerinin yaratıcı sıfatından çok basit yaratılan sıfatını hak ettiğini düşünüyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
futbolla hiç ilgilenmeyenler var
herhangi siyasi grubun ya da düşüncenin ya da partinin- partizanı üyesi ve taraftarı olmaksızın yaşamını yaşayan ve sadece oy kullananlar var, bunun gibi

objektif gözlem ya da kişisel objektif yönelimli süzgeçlerimiz buralarda başlıyor
kendimize ve kendi yaşamımıza bile taraf olmayabiliriz ancak bu zor
toplumsal olguları acılardan tarafsız izleyebilseydik ve görebilseydik daha fazla bilgi elde ederdik bence

radikalizm ve herhangi aşırı tutumculuk bir saplantı ve hastalık
kendini o olmak, bu olmak ve bi şey olmak; bir şeye ait hissetmek üzerinden tanımlamakta

ve elinde bir çatışması olup mutlu olmak ya da bununla devinmek bir türev şimdi modern toplumlarda

siyasal ve toplumsal olgular klasmanında da bir çok lig var ve bir çok takım var
sosyal olgular

dünya da olup bitenler için iyileri isteyebilir ve birileri için, gelecek için üzülebiliriz ve karmaşa görebiliriz ancak bu şeyler olmaktadır,
bu işleri olaylara, kavramlara, olgulara ve kişilere de bölmek bazen pekte işe yaramaz
kafa karıştırır

kavramlarla bunları/olan biteni anlatmak ve gözlemlemek ise bazen yetersiz ve ekstra kafa karışıklığıdır
doğal olanı gözler insan gözü ve
insanın dünyasında olup bitenler

bazen siyaset öğrenmek ya da kavramsal okuma yapmak; anlatmak için araç olarak ,bilgi için araç olarak düşünülse de kendini modern dünyanın kafakarşıklığı ve kavramlarına hapsetmek ve onlar ile doldurmak pekte cazip olmayabilir de

yarın ekeceği tarlayı düşünen insanlar var sadece
tv okumak ve haber izlemek işkenceden başkası değil -modern dünyanın yapay gündemi ise bir felaket tellallığı
kaç milyar insanın onu bölüştüğünü umursamıyorum bile
kimse karınca kolonileri sayıca üstün diye/çok diye bu dünyada en çok onların dertlerini umursamıyor

acı çekmiyorsam acı çekmiyorum-acı çekiyorsam acı çekiyorum
kendi bireysel sorunlarımın üstesinden gelemedikçe tüm dünya sorunlu görünür bana hep. moralim iyiyken işler hep yolundadır

modern dünya bir saçmalıklar kütlesi ..hızlı devinen bir yıkılgaç gibi duruyor ayakta şimdi...

yarın sadece balık avlamayı ve nasıl eğleneceklerini düşünen afrikalı kabile insanları var
ve ne putin ne tramp'ın borusu onları üfler
insanın yarattığı örüntüler ilginç ve bazıları aslında hiç esaslı konu bile değil

ateizm-teizm bu kavramlar modern dünyanın survivor izletilmesindeki, oynamasındaki karşıtlılığı gibi
elinde bir ada var. Orda bin türlü survivor oynanabilir
çekişmeye hapsolmamayı isterdim...

iki takım var ve birileri seçiliyor eleniyor kavga etmeliler ters düşmeliler zıtlaşmalı bölüşememeli ve kavga etmeliler
ortalıkta böyle kavramlar görmüyorum artık

yapılacak hiç bi şey yok.. çöküşler ve yapışlar dünyanın kaderi
öğrenmek ve ders almak iyi kader

küçük ve sahte yaşamlar
felsefe ile, sanat ile, etik ile ya da siyaset ile ilgilenmek ancak modern toplumdaki ikiliklerden bağımsız düşünegele, bağımsız bir insan yapısı üzerine hayali ve kurgusal düşünmek örneğin bir ütopyayı modern toplumdan bağımsız sıfır yazmak

insana kalabalıklarının büyüklük gücü -ben sayıyla ölçmezdim
bir derede kaç balık olduğu önemli değil
basitçe bir mutluluk çıpası, toplumsal görüntü alır ve bresizilyada ki küçük bir toplum kabileyle kıyaslardım
onları mutlu bulursam toplum bu olmalı derdim -insan böyle yaşamalı
modern dünyanın sorunlarını çözmeye çalışmazdım çünkü kopuyor-çünkü içine çöküyor kapanıyor ve farketmiyor daralacak
kaptırmış giden bir çark var kimsenin çevirmediği ve tepeden yuvarlanmış bir tekerlek

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:05 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:59 ----------

Kısaca teizmde yaratma vasfını taşıyan bir Tanrıdan bahsedilir.Belli bir enerji kaynağı vardır;düzenin bir bekçisi ve koruyucusu vardır.

Ateizm ise din adına olan tüm metafizik kavramları dinin de içinde olacağı şekilde reddeder ve canlı hayatının nedensellik ilişkiler içinde oluştuğunu savunur.

insan yaşamın karşısında sorunludur ve sorumludur bu kavramların değil
insan yaşama karşı sorumlu bu kavramlara değil _bunlar çıkar çatışmaları

doğada yaşayan modern özgün insanın hiç bir çatışmaya ihtiyacı yok
bu çatışmalar insanın eline verildi-verilmiş şimdi görüyorum da
bu çatışamalar insan yaşamı ve bilgisi için bir anlam ve derinlik ile ifade etmiyor
çatışmacılık ve çatışma kültürü sizi yiyip bitirecek
birlitke yaşamak için bunları çözmek zorunda değilsiniz-kanat ve fikir sahibi olmak bile
bunlar aptalca tartışmalar sadece şimdi

her ikisi içinde taraf olunmadığında bir taraf kalmıyor değil mi? bir taraf kalmadığında bu bilginin neliği önemsizleşiyor mu bizce?
bu açık

tanrı ya vardır ya yoktur-varsa vardır yoksa yoktur
akşama ne yemek vardır
akşama ne eğlence vardır sadece konu u

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:09 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:05 ----------

dinsizlik olarak algılanmaktadır yani anti-teizm olarak tanımlanır ancak bu yanlış bir tutumdur.Birincisi ateizm bir felsefe akımıdır,inanç biçimi değildir ve bir durum sonucudur.

mesele bu değil ki?
ateizm tezimden önce varolsaydı aynısından teizm için bahsededecektik ve ateizm teizmi öncelemiş/karşılamış olacaktı değil mi?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:27 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:09 ----------

Ateizm genel bir yanlış kanıyla:
dinsizlik olarak algılanmaktadır yani anti-teizm olarak tanımlanır ancak bu yanlış bir tutumdur.Birincisi ateizm bir felsefe akımıdır,inanç biçimi değildir

dini inanç sistemi -afelsefi bir akım mı?
inanç neysel bir akım son paradoksta
ve akşama ne yemek var ama konu değil şöyle ki
biri sicim teorisi ortaya atıyorsa sicim teorisi tartışılır
biri ortaya düz evren atıyorsa bu da tartışılır-bu kadar uzatılmaz
düz ve yamuk olduğunu düşünenler bi aradadır-bi arada yaşarlar sadece ve aynı fiziği yapmayı sürdürürler fizik bununla sınırlı değil başta

sicim teorisi ve anti sicim (karşıt sicim) teorileri birlikte yaşarlar ama bi gün kuantum çıkagelir ve hepsinin tozunu attırabilir

eğer sicim teorisi çok güçlenir ve başka teori konuşturmazsa ve birileri sicimcilerle çatışmaya kalırda ve ortaya karşısicim/asicim teorisi diye bir şey oluşursa muhtemelen sicim teorisi inançsal, asicim ise felsefi olacaktır...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:27 ----------

Selamlar,
Buradaki en çok konuşulan başlık din ile ilgili olduğu için şöyle bir başlık açayım dedim.

Ben Ateist Forum diye bir yerden geliyorum.

Buradaki arkadaşları Temmuz ayından beri filan takip ediyorum. Temel konular şöyle "Dİnde Sübyancılık", "Muhammed İslamı kendi uydurmuştur", "Cübbeli Ahmet hoca ne demiş?", "Gerçek İslamiyet AKP / İŞİD demektir", "İslam insanları savaşa / Tecavüze teşvik eder, her türlü bilimsel ilerlemeye karşıdır". Fİlan şeklinde,

Bunu tartışalım.

bence burda neyi tartışacağımız eksiklerle dolu

ateist foruma neden, ne amaçla, ne izlemek-gözlemlemek, öğrenmek ya da tartışmak ya da aktarmak için gittiniz öncelikle,
ne arıyordunuz ve ne buldunuz ya da
ve umduğunuz nedir?
ve urada da
değer yargılarınız, arayışınız ve umunuz nedir?
temmuzdan bu yana sıkı bir iç-gözlem biriktirmiş olmalısınız
arkadaşlar için hayalkırıklığımı yaşadınız

VE sizin din ve karşıdin hakkındaki -gerçek düşünceniz çözümlemeleriniz nedir?

siyasal toplumların çöküşünü görüyor ve din temelli çatışmacılığın çökümünde ve gideriminde ise ateizmi bir çıkış kaçış/antitez olarak görüyorken ve ummuşken başınıza yıkıldı ve umutsuzluğa mı kapıldınız

bence biraz daha açmalı bu -bunlar değilse de

siyasal toplumsal bir magazin ve popkültür dünyası kirliliği

sizi ivmeleyen nedir? çözüm bulmaya ve önermeye

öncelikle bunu yazacağım ve yazmak istiyorum kabalığımı mazur görün
modern dünyanın yıkılışını görün .. onu bir resimde yıkın ve kurtulun...hiç aldırmayın, hiç mi dert etmeyin ve umursayın..
bin yıllardır devinen insanlar gibi toplumlar gelir kuşlar uçar ve yenileri kurulur...
arkada cıvıldayan kuşlarla çöken bir tarih ve yıkılan bir bina gibi-kimse umursamıyor bunu...
modern tarihi ayakta tutmak için bunlar gerek değil-olgular devinir ,devinir durur
çöküş işaretleri ve daralma kapanma vb ardıllar dolu toplum.. olsun...bunları umursamayın öncelikle kimsenin kaderi elinizde değil ve modern toplumlar yaşanılası değil
burayı bin yıl sonra tarih kitaplarından okuyun hiç gerek yok hafifleyin ve yıkılışını seyredin

bin yıl gelecekte bir toz bulutu sadece
umut ve umut türleri ---hiç bir karamsarlığa gerek manzarayı izleyin---

Son düzenleme:

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
arasında maç yapan sanki iki hoş ve genç takım var sanırım
radikalizm mi?
biz onun ya da futbolun meraklısı değiliz
ve insanları fenerahçelilier diye genellemeyiz.
insan bireysel özneler ve özlemler bütünü de olabilir ancak değişik çemberlerde de gruplanabilir
a-izmine ait insanları genellediğimizde ne olur? sınırları
a-izminin sınırları ne ile bellidir ve çizilidir
kendi tanımıyla sanırım

tanrı tanır ne kadar teistse, tanrı tanımaz o kadar antiteisttir -bu kadar (antiteizm ateizmdir bu kadar)

ve ateizm -eğer öyle bi şey varsa -gider vikipediden okurdum ve o sonuca varırdım

elime bir kavram alıp onunla oynadığım kadar oynarım ancak bu kavramın benini-bencilini ve takımını tutanlarla oynamak ilginç bir lig olmalı

evet fenerahçeliler radikaldir ve fenerbahçe, fenerahçelilerin fenerahçeliliği ve diğer karşıtları nasıl karşıtladığı üzerinden tanımlanan bir olgu yumağıdır

"tanrı var" ve "tanrı yok" takım taraftarlarındaki taraftarlık olgusu üzerinden tanrı yok takımının genel fanatizm diyalektiklerini incelemiş olabilirsiniz orda bence

- O zaman takım sporlarına katılıp biraz ter atarsın. Ben "Ateist" bir foruma girdiğimde mesela parapsikolojik olayların bilime göre açıklanması, din konusunun felsefi olarak ele alınması, dinin psikolojik yönleri ile ilgili ilginç yorumlar filan bekliyorum.
- Burda yaş ortalaması belki 15 filan, yazıp duruyorlar da okumnmaya değer bir tek başlık yok. Çok sıkıcı.

bence burda neyi tartışacağımız eksiklerle dolu

ateist foruma neden, ne amaçla, ne izlemek-gözlemlemek, öğrenmek ya da tartışmak ya da aktarmak için gittiniz öncelikle,
ne arıyordunuz ve ne buldunuz ya da
ve umduğunuz nedir?
ve urada da
değer yargılarınız, arayışınız ve umunuz nedir?
temmuzdan bu yana sıkı bir iç-gözlem biriktirmiş olmalısınız
arkadaşlar için hayalkırıklığımı yaşadınız

VE sizin din ve karşıdin hakkındaki -gerçek düşünceniz çözümlemeleriniz nedir?

siyasal toplumların çöküşünü görüyor ve din temelli çatışmacılığın çökümünde ve gideriminde ise ateizmi bir çıkış kaçış/antitez olarak görüyorken ve ummuşken başınıza yıkıldı ve umutsuzluğa mı kapıldınız

bence biraz daha açmalı bu -bunlar değilse de

siyasal toplumsal bir magazin ve popkültür dünyası kirliliği

sizi ivmeleyen nedir? çözüm bulmaya ve önermeye

öncelikle bunu yazacağım ve yazmak istiyorum kabalığımı mazur görün
modern dünyanın yıkılışını görün .. onu bir resimde yıkın ve kurtulun...hiç aldırmayın, hiç mi dert etmeyin ve umursayın..
bin yıllardır devinen insanlar gibi toplumlar gelir kuşlar uçar ve yenileri kurulur...
arkada cıvıldayan kuşlarla çöken bir tarih ve yıkılan bir bina gibi-kimse umursamıyor bunu...
modern tarihi ayakta tutmak için bunlar gerek değil-olgular devinir ,devinir durur
çöküş işaretleri ve daralma kapanma vb ardıllar dolu toplum.. olsun...bunları umursamayın öncelikle kimsenin kaderi elinizde değil ve modern toplumlar yaşanılası değil
burayı bin yıl sonra tarih kitaplarından okuyun hiç gerek yok hafifleyin ve yıkılışını seyredin

bin yıl gelecekte bir toz bulutu sadece

- Bu gerçekten de böyle. Kendimi bildim bileli dünya şu veya bu şekilde yıkılıyor, ama bir türlü de yıkılmıyor.

- Ben dediğim gibi ciddiyetsizliğe kızıyorum (forumu bilen var bilmeyen var).
Da öyle bir forum açmışsan, ciddi ateist savların tartışılması, temel teizm'e yönelik tezlerin / antitezlerin tartışılması. Genel şüphecilik ile iligli konuların tartışılması gibi sağlam konular istiyorum.

Burada çocuklar toplanmış, "Hz. Muhammed böyledir", "Kuran şöyledir" diye daha çok, hatta tamamen İslam dinine yönelik saldırı içeren başlıkları dizmişler. Hatta resmen Almanya'daki AfD / Pegidacıların savundukları şeyleri filan savunuyorlar. Zaten bir süre sonra kafa kalmadı. çıktım :)

futbolla hiç ilgilenmeyenler var
herhangi siyasi grubun ya da düşüncenin ya da partinin- partizanı üyesi ve taraftarı olmaksızın yaşamını yaşayan ve sadece oy kullananlar var, bunun gibi

objektif gözlem ya da kişisel objektif yönelimli süzgeçlerimiz buralarda başlıyor
kendimize ve kendi yaşamımıza bile taraf olmayabiliriz ancak bu zor
toplumsal olguları acılardan tarafsız izleyebilseydik ve görebilseydik daha fazla bilgi elde ederdik bence

radikalizm ve herhangi aşırı tutumculuk bir saplantı ve hastalık
kendini o olmak, bu olmak ve bi şey olmak; bir şeye ait hissetmek üzerinden tanımlamakta

ve elinde bir çatışması olup mutlu olmak ya da bununla devinmek bir türev şimdi modern toplumlarda

siyasal ve toplumsal olgular klasmanında da bir çok lig var ve bir çok takım var
sosyal olgular

dünya da olup bitenler için iyileri isteyebilir ve birileri için, gelecek için üzülebiliriz ve karmaşa görebiliriz ancak bu şeyler olmaktadır,
bu işleri olaylara, kavramlara, olgulara ve kişilere de bölmek bazen pekte işe yaramaz
kafa karıştırır

kavramlarla bunları/olan biteni anlatmak ve gözlemlemek ise bazen yetersiz ve ekstra kafa karışıklığıdır
doğal olanı gözler insan gözü ve
insanın dünyasında olup bitenler

bazen siyaset öğrenmek ya da kavramsal okuma yapmak; anlatmak için araç olarak ,bilgi için araç olarak düşünülse de kendini modern dünyanın kafakarşıklığı ve kavramlarına hapsetmek ve onlar ile doldurmak pekte cazip olmayabilir de

yarın ekeceği tarlayı düşünen insanlar var sadece
tv okumak ve haber izlemek işkenceden başkası değil -modern dünyanın yapay gündemi ise bir felaket tellallığı
kaç milyar insanın onu bölüştüğünü umursamıyorum bile
kimse karınca kolonileri sayıca üstün diye/çok diye bu dünyada en çok onların dertlerini umursamıyor

acı çekmiyorsam acı çekmiyorum-acı çekiyorsam acı çekiyorum
kendi bireysel sorunlarımın üstesinden gelemedikçe tüm dünya sorunlu görünür bana hep. moralim iyiyken işler hep yolundadır

modern dünya bir saçmalıklar kütlesi ..hızlı devinen bir yıkılgaç gibi duruyor ayakta şimdi...

yarın sadece balık avlamayı ve nasıl eğleneceklerini düşünen afrikalı kabile insanları var
ve ne putin ne tramp'ın borusu onları üfler
insanın yarattığı örüntüler ilginç ve bazıları aslında hiç esaslı konu bile değil

ateizm-teizm bu kavramlar modern dünyanın survivor izletilmesindeki, oynamasındaki karşıtlılığı gibi
elinde bir ada var. Orda bin türlü survivor oynanabilir
çekişmeye hapsolmamayı isterdim...

iki takım var ve birileri seçiliyor eleniyor kavga etmeliler ters düşmeliler zıtlaşmalı bölüşememeli ve kavga etmeliler
ortalıkta böyle kavramlar görmüyorum artık

yapılacak hiç bi şey yok.. çöküşler ve yapışlar dünyanın kaderi
öğrenmek ve ders almak iyi kader

küçük ve sahte yaşamlar
felsefe ile, sanat ile, etik ile ya da siyaset ile ilgilenmek ancak modern toplumdaki ikiliklerden bağımsız düşünegele, bağımsız bir insan yapısı üzerine hayali ve kurgusal düşünmek örneğin bir ütopyayı modern toplumdan bağımsız sıfır yazmak

insana kalabalıklarının büyüklük gücü -ben sayıyla ölçmezdim
bir derede kaç balık olduğu önemli değil
basitçe bir mutluluk çıpası, toplumsal görüntü alır ve bresizilyada ki küçük bir toplum kabileyle kıyaslardım
onları mutlu bulursam toplum bu olmalı derdim -insan böyle yaşamalı
modern dünyanın sorunlarını çözmeye çalışmazdım çünkü kopuyor-çünkü içine çöküyor kapanıyor ve farketmiyor daralacak
kaptırmış giden bir çark var kimsenin çevirmediği ve tepeden yuvarlanmış bir tekerlek

- Bu kadar da nihilist olmamak gerek. Madem Ateizmi tartışıyoruz. Bazı insanlarda din insanı çok güzel yönlendirme potansiyeline de sahiptir (bende öyle oldu). Örneğin George W. Bush döneminde ABD'de okullara "zorunlu din tarihi dersi" konulmuştur. Bush dinler için "Zamanın testini aşabilmiş değerler" sözünü kullanmıştı.
21 yy'da dini terör / AKP / Az gelişmişlik olarak görme eğiliminde olabiliriz (özellikle de İslamı).
Da öyleyse bu benim sözünü ettiğim psikolojik ya da kişilik geliştirici unsurlar nereden geliyor? Bu da önemli bir konu.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
- O zaman takım sporlarına katılıp biraz ter atarsın. Ben "Ateist" bir foruma girdiğimde mesela parapsikolojik olayların bilime göre açıklanması, din konusunun felsefi olarak ele alınması, dinin psikolojik yönleri ile ilgili ilginç yorumlar filan bekliyorum.
- Burda yaş ortalaması belki 15 filan, yazıp duruyorlar da okumnmaya değer bir tek başlık yok. Çok sıkıcı.

bunu oraya yazabilirdiniz ve yazmalıydınız

-
Da öyle bir forum açmışsan, ciddi ateist savların tartışılması, temel teizm'e yönelik tezlerin / antitezlerin tartışılması. Genel şüphecilik ile iligli konuların tartışılması gibi sağlam konular istiyorum.

isteme tuhaf bi kavram olmakla birlikte, (başkalarından- dolaylanan-beklenen/istenen bir faaliyet olması hasebiyle)
bunun için ne yapabiliriz, yapılabilirdi ya da dönüp foruma belki ifade etmek
bu can sıkıcı olabilir evet ancak yine de
ya da ben böyle bi yer beklerdim, umardım ve ummuştum belirtmesi
her neyse belki de felsefe forumal yollarınızın kesişmesini sağlayan budur...

- Bu gerçekten de böyle. Kendimi bildim bileli dünya şu veya bu şekilde yıkılıyor, ama bir türlü de yıkılmıyor.

Burada çocuklar toplanmış, "Hz. Muhammed böyledir", "Kuran şöyledir" diye daha çok, hatta tamamen İslam dinine yönelik saldırı içeren başlıkları dizmişler. Hatta resmen Almanya'daki AfD / Pegidacıların savundukları şeyleri filan savunuyorlar. Zaten bir süre sonra kafa kalmadı. çıktım :)

- Bu kadar da nihilist olmamak gerek. Madem Ateizmi tartışıyoruz. Bazı insanlarda din insanı çok güzel yönlendirme potansiyeline de sahiptir (bende öyle oldu). Örneğin George W. Bush döneminde ABD'de okullara "zorunlu din tarihi dersi" konulmuştur. Bush dinler için "Zamanın testini aşabilmiş değerler" sözünü kullanmıştı.
21 yy'da dini terör / AKP / Az gelişmişlik olarak görme eğiliminde olabiliriz (özellikle de İslamı).
Da öyleyse bu benim sözünü ettiğim psikolojik ya da kişilik geliştirici unsurlar nereden geliyor? Bu da önemli bir konu.

benim bir -kısa- ateistforum ya da başka ora-bura geçmişim var bayım...
bayım dedim kusuruma bakmayın
gerçek ilginç bir dinamik

bunları bende sorguladım...inceledim...
bunlar ahlak ya da etiğin konusu da olabilir...

ahlak ögeleri. din üzerinden temsil ediliyor olabilir-vücut buluyor olabilir.
bu ölçütte-ahlaki , vicdani etik değerler ya da eğitimsel tutarlı herhangi ögeler -sizde ya da bizde farketmez- belli çıtalar değerler oluşturmuş (ya da sözde kişilik gelişimi-değerler gelişimi vb.) sonuçlar doğurmuş olmasından belki sözedebiliriz..
dinel bağı? bilmiyorum .. din demek ne?
yani burda din vicdan ahlak ya da a dini, b dini gibi ögelerden/söylemlerden çok belki toplumsal bir ahlaktan ve onun dinle bileşmesinden mi sözedilmeli?

anadolu kültü ve kültürü örneğin bir katkı
ama yine de dediğiniz gibi mitler yitik hafızalardır... Jung'a bakalım
din insanın bilinçaltı bilinçdışı psişesine, ahlak temalarına dair izler veriyor ancak bu konular hep farklı incelenebilir...

evet sanırız böyle bir tartışmayı ateist forumda yapamazdınız--doğru yerdesiniz
hoşgeldiniz...

epoché

Üye
Yeni Üye
Ontolojik anlamda din ve politika, evrimsel birer zorunluluktur, yani tarihte yer almamaları düşünülemez(di), -açmak gerekirse-, tin, bilincin, metabolik temelli evrimsel sürecinde gelişen metafizik imgelem deryasınaki duraksamaları olarak düşünülebilir; din de (monoteizm), bu geçişlerin simgesel düzlemdeki biçimlendirilişleri uyarınca t-üretilen ahlaki taleplerin desteğinde inşa edilen sosyal yapının yazılı, kültürel anlamda da bulaşıcı olan siyasi yazılımı olarak (top-lum ve mülkiyetin bir-aradalığı olanağı); fakat her halükarda monoteizmin temel beslencesi, fertlerin düşünce-işleminden mahrum kalışları/bırakılışları üzerine inşası mümkünlenen bir üst zemindeki sosyal çıkar ilişkileri olarak beliriyor.

Ateizm, en yalın ifadesiyle, doğayı düşüncede rasyonalize eden idealist ontolojinin reddiyesidir; natüralistik, yani 'BEN-siz dünya' tasavvurudur. Buna karşın, ontolojik idealizmin toplumsal çıkışı olan teizm, felsefî materyalizmin reddiyesidir, metafizik, yani saltık/yalıtık olan 'BEN-in dünyası' tasavvurudur. Bu bağlamda, ateizm, teizmin öne sürdüğü tanrı(üst ben)-insan(ontik artık) sanal_dikotomisinin bozumundan türüyor, yani teizmin metafiziği dile gelmeden, bir ideoloji olarak ateizmin varlaşmasına da imkan yoktur. Son tahlilde ateizm, entelektüel anlamda sadece demagojiden beslenebilen teist metafiziğin siyasi kuvvetine karşı an-arşistik bir duruştan ötesi değildir.

Teizm: (sosyopsikolojik desteği: Büyük Öteki'nin [ahlaki-cinsel-kurumsal] talepleri; bağlamı - hümanizm [TANRI(devlet)-insan] | ferdî potensiyali : biat psikolojisi)
BEN→→→→→→→→→→doğa→→→→→→→→→→zaman→→→→→→→→→→insan(alt-ben)→→→→→→→→→→BEN
(Zeus, YHWH, Allah vb)

Ateizm: (sosyokültürel desteği: seküler-hümanizm [DEVLET(tanrı)-insan / sahte_ateizm] | ferdî potensiyali: filosofik anarşizm)
doğa→→→→→→→→→→doğa→→→→→→→→→→zaman→→→→→→→→→→insan(Ben)→→→→→→→→→→doğa
(natura, madde)

Yalnız konu içerisinde ateizme 'özentilik', 'psikolojik sorun' gibi etiketler yapıştırılmış, oysa Platon akademisinin çok uzun süreli yoğun etkisine rağmen bir kavram olarak ateizm büyük bir düşüncel temele sahiptir. Dolayısıyla (malesef) bu tip ifadeleri, felsefî terbiyeden geçmemiş zihinleri kendine öncelikli hedef kılan idealist paradigmanın toplumsal tahakkümünün ürünleri olarak görmek gerekiyor. Bir de şunu belirtmek gerekir, metafizik ihtimal dairesinde Tanrı kavramı (her ne kadar saçma bir kavram olsa da) ayrıca tartışılabilir / içeriklendirilebilir, ancak monoteizm, Tanrı dini / Semavi din s-avunusu söz konusu olduğu zaman, teolojik-dilin, formalize edilemeyen felsefe karşısında giriştiği komik mücadeleye tanık olmak durumundayız..

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
bunu oraya yazabilirdiniz ve yazmalıydınız
- Ben birikmiş öfkeyi tartışıyorum. Daha gençken bende dine karşı öfkeliydim. Da özellikle islama karşı bu kadar öfke birikmiş olmasına şaşırdım

benim bir -kısa- ateistforum ya da başka ora-bura geçmişim var bayım...
bayım dedim kusuruma bakmayın
gerçek ilginç bir dinamik

bunları bende sorguladım...inceledim...
bunlar ahlak ya da etiğin konusu da olabilir...

ahlak ögeleri. din üzerinden temsil ediliyor olabilir-vücut buluyor olabilir.
bu ölçütte-ahlaki , vicdani etik değerler ya da eğitimsel tutarlı herhangi ögeler -sizde ya da bizde farketmez- belli çıtalar değerler oluşturmuş (ya da sözde kişilik gelişimi-değerler gelişimi vb.) sonuçlar doğurmuş olmasından belki sözedebiliriz..
dinel bağı? bilmiyorum .. din demek ne?
yani burda din vicdan ahlak ya da a dini, b dini gibi ögelerden/söylemlerden çok belki toplumsal bir ahlaktan ve onun dinle bileşmesinden mi sözedilmeli?

anadolu kültü ve kültürü örneğin bir katkı
ama yine de dediğiniz gibi mitler yitik hafızalardır... Jung'a bakalım
din insanın bilinçaltı bilinçdışı psişesine, ahlak temalarına dair izler veriyor ancak bu konular hep farklı incelenebilir...

evet sanırız böyle bir tartışmayı ateist forumda yapamazdınız--doğru yerdesiniz
hoşgeldiniz...
- Hoşbulduk

Benim örneğin din konusunda çok ciddiye aldığım bir unsur öz-disiplin ve yaşama karşı belli bir duruşun benimsenmesi, ve bu şekilde determinizmden uzaklaşıp insanın hayatın iplerini ele almasıdır (bazı durumlarda).

Günümüzde her alanda bir "medyatiklik" var. Ben tabi ki bu tür dini kast etmiyorum. Ama dinde insanlar kendilerine kural koyarlar, amaç belirlerler, zihinlerini filan eğitirler. ve o kadar ebeveyn cani ruhlu oldukları için çocuklarını camiye / kiliseye götürmüyorlar. Orada bir şeyler var ki bunu yapıyorlar.

Bu bakımdan ben "din kitlelerin uyuşturucusudur" teorisinden iyice uzaklaştım diyebilirim.

Maimonides

Felsefe.net
Yeni Üye
Yalnız konu içerisinde ateizme 'özentilik', 'psikolojik sorun' gibi etiketler yapıştırılmış, oysa Platon akademisinin çok uzun süreli yoğun etkisine rağmen bir kavram olarak ateizm büyük bir düşüncel temele sahiptir. Dolayısıyla (malesef) bu tip ifadeleri, felsefî terbiyeden geçmemiş zihinleri kendine öncelikli hedef kılan idealist paradigmanın toplumsal tahakkümünün ürünleri olarak görmek gerekiyor. Bir de şunu belirtmek gerekir, metafizik ihtimal dairesinde Tanrı kavramı (her ne kadar saçma bir kavram olsa da) ayrıca tartışılabilir / içeriklendirilebilir, ancak monoteizm, Tanrı dini / Semavi din s-avunusu söz konusu olduğu zaman, teolojik-dilin, formalize edilemeyen felsefe karşısında giriştiği komik mücadeleye tanık olmak durumundayız..

Freud gibi kokain bağımlısı bir ateistin tıpkı psikanaliz konusunda yaptığı hatayı kabul ettiği gibi ateizm konusunda da hatalı olabileceğini düşünmek niye işine gelmiyor? felsefi ahlak tek ateistlere mi çalışıyor? Tanrı kavramı (her ne kadar saçma bir kavram olsa da) ifadesi felsefi ahlaka uyuyor da ateizmin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu söylemek mi suç? Bak dostum belliki ateistsin savunmaya geçmişsin, ahlak mahlak geç bunları sen ateistlerin niye ateist oldugğunu incele de öyle konuş. Ateizm bir isyandır, neye? Şiddete, strese, korkuya, baskıya. Bu baskı nereden çıkıyor? aile çevresinden veya yaşadığı toplumdan kaynaklı oluyor. Baskı psikolojiyi bozuyor, kötülük varsa tanrı yoktur gibi saçmasapan ipe sapa gelmez fikirlere kapılıyorlar. ergenler ateizmnin ne olduğunu bilmiyor, babasına isyan etmeyi ateist olmak sayıyor. Ateizm nedir biliyormusun dostum? Travma sonrası stres bozukluğuna bağlı bir hastalıktır. Psikiyatrik bir bozukluktur, stresi kaldır ortadan, travmanın yarattığı hastalıklı düşünceyi yok et, sonuca bak da konuş.
John Lennonx bu konuda makale yayınlamıştı özet geçersek şöyle demişti.
Ben 35 yıllık matematik profesörü olarak söylüyorum. Ateistleri anlamaya çalışmanız boşa zaman kaybıdır çünkü bunların dünya görüşü psikolojik sorunludur. John Lennonx ateistlere bak şöyle duygusuz robot gibidirler. yaşar ve ölür giderler. bu durum travma sonucu oluşur.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
- Ben birikmiş öfkeyi tartışıyorum. Daha gençken bende dine karşı öfkeliydim. Da özellikle islama karşı bu kadar öfke birikmiş olmasına şaşırdım

- Hoşbulduk

Benim örneğin din konusunda çok ciddiye aldığım bir unsur öz-disiplin ve yaşama karşı belli bir duruşun benimsenmesi, ve bu şekilde determinizmden uzaklaşıp insanın hayatın iplerini ele almasıdır (bazı durumlarda).

Günümüzde her alanda bir "medyatiklik" var. Ben tabi ki bu tür dini kast etmiyorum. Ama dinde insanlar kendilerine kural koyarlar, amaç belirlerler, zihinlerini filan eğitirler. ve o kadar ebeveyn cani ruhlu oldukları için çocuklarını camiye / kiliseye götürmüyorlar. Orada bir şeyler var ki bunu yapıyorlar.

Bu bakımdan ben "din kitlelerin uyuşturucusudur" teorisinden iyice uzaklaştım diyebilirim.

din sosyal bir olgudur/gerçekliktir. gerçeklik yumağının içindeki diğer karışımlar, olgular ver bileşmeler-varlaşamalar gibi vardır öylece -kendiliğinden. orasından burasından soyutlamak

felsefe uğraşı sizin ya da bizim bu dediklerinizi içine katıyor zaten

---
Her ne kadar oralarda (ateist forum ve başka yerler de) kendimizi ifade edemesekte, (ifade etmeye kaltığımızda neler olduğunu kendimize bile yeterince açıklayamasakta) (sarhoş zihin durumlarla ateistforumda kendini ifade edemeyenlerden biri de benim_zihinsel, psişik/psikolojik ya da demagojik sapmalarla, belki de kişisel kayıplarla) berbat şeyler yazdım orda da) kayıplı yazılar yazdım orada.

sizin yukarıda yazdığını/belirttiğiniz şeylere de benzer şeylerden bahsetmeyi düşünen (internet platformları iletişimlerinde) olanlar oldu ve ben kendimi kaybetmiştim/kaybediyordum. Hala da öyleyim sanırım (kısmen) ve buralarda toparlanmaya çalışıyoruz.

eğer budaizm bir din olursa bir insana ve onun öğretilerine yönelir
Eğer şamanizm diye bir din varsayarsak doğa dini olur

dinin arkasına, tanrı temelleniyorsa , ve bugünkü tanrı temelleniyorsa, bilmiyorum
yani din arkasına temellenen tanrı -tememlendirilen-
tanrı da değil anlayışlar ve ritüeller::
ve yapma güdüsü-

dediğiniz gibi toplumsal bir yol-yöntem ve yordam bütünü olarak din ilginç bir kavram...

ama her neyse bizim en azından artık Kasyopyamız var artık yepyeni bir anlayış bütünümüz. Siz diğerlerimizi bilemem...

Düşündüm de ben bıkmışım bunları dile getirmekten. Aslında çok söyleyecek şeyim. bireysel özlemim ve paylaşacaklarım/paylaşabileceklerim var.dı..
(umarım ilerleyen satırlarda-)

Ben bu internet etkileşimlerinde ve iletişimlerinde zihinsel durumumu (ve yazın tavrımı-akışımı/kişimi ve kendimi ) denetleyemedim ve olamadım. Çoğu zaman beni benden alan bir tavır ya da esrimeli ve kapılmaı zihin durumu yazdı gitti
düşündüm de -eğer o dinler bu işe de yarıyorsa

-

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:35 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:11 ----------

ate günlerimden

Ben neden bu foruma geldim?

Birincisi, din ya da Tanrı düşüncesi ile ilgili geçmişte kendimde çelişkiler, gitgeller, sorgulamalar yaşamış biri olarak, duygu düşüncelerimi ve fikirlerimi benzer duyguları yaşayan paylaşan insanlarla paylaşmak ve iletişim kurmak; Yani bilinen anlamda bi Tanrısızlığa ya da dinsizliğe nasıl adım atmış biri olarak tabi;

İkincisi, kendi varlık felsefemi, varoluş felsefemi sunmak, tartışmak, geliştimek, sorgulamak, sizlerin, bizlerin, diğerlerini düşüncelerini görmek ve etkileşim ve paylaşım içinde, iletişim içinde yeni fikirler ve değerler geliştirmek; Bunun dışında Tanrı düşüncesi ve fikirleri ve savlarını çürütmek hatta;

Üçüncüsü, forumda da başlıklarını ve linklerini paylaştığım, şu linkteki ( ) içeriklerde ve mitolojik ögelerde de rastladığımız gördüğümüz, dünyadışılar ve insan etkileşimi benzeri konuları benim gibi inceleyen paylaşan insanlar varsa onlarla da iletişmek, Bu değilse, yoksa bile bu savı sunmak, olabilirliğini tartışmak,

Tuhaf bi yer burası;

Ben buraya, özgür bir düşünce ve paylaşım ortamında, etkileşimli olarak tartışabileceğimizi düşünerek, gelmiştim, Ki hala da bu nedenle bulunuyorum ve bulunacağım;

Ben burayı, özgür düşünceli ve açık fikirli insanlarla buluşabileceğim bi yer olarak düşünerek ve düşleyerek gelmiştim, Ki hala umutla umuyorum ki buluşacağız,

Belki, bi çoğumuz gibi, Bütün hayatımız, aramakla, sormakla, sorgulamakla, düşünmekle, okumakla, araştırmakla; gerçek nedir? Ben kimim? Tanrı kimdir? Kim değilse nedir? Yeryüzündeki tüm bu gerçeklik neden böyle? Neden bunca çarpıklık var? Neden bunca çarpık algı var? Savaşlar, hastalıklar, ölümler ve yıkımlar var? İnsanlar neden birbirini anlamıyor, Bizi farklı ya da uzlaşamaz yapan nedir? Gibi uzayan soru yığınlarına yanıt aramakla geçti.

Arayışımızı sürdürürken buraya da uğradık, Buraya da uğradım çünkü, bulunduğum bi çok yerde, yeryüzündeki kurumsallaşmış din ve inanç algısı yanında Tanrı düşüncesi hakkındaki gerçek fikirlerinizi, özgür düşüncelerinizi açıkça ifade edemiyorsunuz ya da sunamıyorsunuz,

Burası özgür bi yer olmalı dedim, Tamam işte buldum, Burası benim yurdum, yerim, gibi olmalı, tam yeri olmalı, Özgürüm burada, Kelimelerimi savuracağım gökyüzüne, Kimse ne dediğimi, neden bahsettiğimi umursamayacak, Delice hislerimi ve düşüncelerimi dökebileceğim yeryüzüne, Rahatlayabileceğim, Susmanın ve söyleyememenin, düşünememenin acısını çıkaracağım/giderebileceğim, İnsanları dinleyeceğim ve onlardan bi şeyler öğreneceğim, Onlara kendi fikirlerimi anlatacağım ve onların fikirlerini dinleyeceğim,

Burada bulunmalıyım çünkü adı üzerinde tanrıtanımaz forum, Tanrıtanımaz forumda Tanrı düşüncesi ve inancı hakkında rahatça ve özgürce paylaşımda bulunulabilir, Mizah yapılabilir, Dalga geçilebilir belki özgürce, Hatta hiçbir kavramsal ve düşünsel putu olmayan insanlarla varoluş felsefesi tartışarak gelişebiliriz

Ben burada bu kadar inançlı ve dindarın bulunduğunu ve bulunabileceğini, buranın bir tartışma ve giderme yeri haline dönüşmüş olabileceğini, İnsanların burada tartışıp, didişip duruyor olduklarını ve olabileceklerini düşünmezdim bile, O neydi öyle, Tuhaf bi yer burası, Dedim ya tuhaf bi yer burası, Dünya tuhaf, Dünya başlı başına tuhaf, Herkes bi şeylerin peşinde,

Eğer herkes gerçeğin peşindeyse aynı yoldadır,
Fikir ayrılıkları bizi neden ayrıştırıyor ki?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:41 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:35 ----------

cehennemin boş küme olacağına dair matematiksel ispat geliştirmiştim orda. düşünüyorum da neler yapmışım-kendimden haberim yokmuş
----

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:48 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:41 ----------

Ben buraya neden geldim?

Ateistforumdan çıktıktan sonra öyle kötü hissediyordum ki önce tanrivarmiblog'a ve özellikle ordaki kişisel düşünceler postuna lavmana yöneldim. ordan şimdi yeniden açılan sonsuz.us a uğradım. Ondan sonra buraya. Bir aktarma bunlar benim için

Bu arada tanrivarmiblog iyi yer-di. Yazar olunabiliyordu orda dışarıdan sanırım ama iyi yorumcular -nazik yorumcular düşer oraya hep bazen de olsa

yeni sonsuz nasıl onu bilmiyorum ancak eskini biz sonuna yetişmiştik. az sayıda iyi/derin üye vardı..o zamanlar...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:15 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:48 ----------

Hızlı ve ukalaca bir girişten sonra boyumun ölçüsünü almıştım orda.
"ate" de evet hızlı, ukalaca ,daldan dala konan bilgi verme/bilgilendirme seansları düzenlemek üzreykene efendim
(hızlı ve ukalaca ,,, bu benim adım... özgürüm-üzgünüm...)

biri atladı/biri yazdı .
- bu kim lan! sen kimsin lan!

hiç böyle bi şey beklemiyordum-hiç ummuyordum (Genç çocuklar evet onlar gençler insanlar..iyi bir ekip var orda)
buna karşı ne yapılacağını bilmiyordum-kızardım bozardım, moralim bozuldu

Kasyopya'nın ateşiyle, onun verdiği/sunduğu ukalalıkla, her yerde bilgi vermeye/dağıtmaya giriştik sonra ve önce...ukalaca evet...

Belki telaş, belki acıma, belki yardım belki kutsama, belki de kurtarma- boyu aşan salaklıklar süpperhero superman
belki iyiniyetli değildik, belki korkuyorduk, belli önemsemiyorduk/belki küçümsüyorduk-boyumuzun ölçüsünü almıştık...

bu moral bozukluğu beni pert etti-içimi dert etti

Sonra bir ehlikeyf Kasyopya -özel- postuma ÇÖP yazınca kudurmuştum.ne yapacağımı bilmiyordum.
ÇÖP= (Çok Önemli PELGELER) diye geçiştirdim ama bana sorun-bozarmıştım...
kaba ve ukalanın teki olarak bir şairin uyarısıyla, nazik kaba ve nezaketli kaba olmaya girişirken yeniden ben bilmiyorum bu yollarda neye ereceğiz....

ate forum benim için bir dersti sanıyorum.. iyi okul ve sert vurgun
hala içimdeki tortulardan (yaralardan ya da kızgınlıklardan) biri ya da bazıları ordan kalmış gibi hissediyorum..

Ora benim suçladığım bi alan çünkü iyi bi enerjim vardı. iyi bi zihnim vardı o dönemde. iyi işliyordu ve hızlı işliyordu. hızlı çalışıyordu. İşe yaratmak istiyorduk.. Hızlı düşünüyordum da. kelime kurguları, cümle kurguları iyi net, sert ve hızlıydı. bütünceydi. aklım/zihnim anlamlanmıştı. kendimce bir eşikteydim. diyet yapmıştım-yoğunlaşmıştım.zihnim oldukça temiz ve berrak..

tüm bir emeği ve çabayı -zihin durumu kaybetmiş ve bozmuş hissettim orda ya da ordan sonra
-yanlış yerde bulunmuş ve enerjiyi boşa tüketmiş, sarfetmiş;
kendini denetleyememiş ve vurgun/mest yemiş hissettim sonrasında...

tarihin anlamsızlıkları...

----

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Maimonides burdan bakınca hasta olan sensin madem öyle:) din zehiri ile zehirlenmişin. gözlerin kendin gibi olmayanı bulanık görüyor,ateistler karnını ağrıtıyor,Tanrının cehenneminin ateşi seni öyle tırsıtıyor ki kutsal kitabınla uyuşmayan her bilgiye sırtını dönüyorsun, deve kuşu gibi kafanı kumlara sok ve ezberlerinle imanını tazele o zaman dostum.

Maimonides

Felsefe.net
Yeni Üye
Maimonides burdan bakınca hasta olan sensin madem öyle:) din zehiri ile zehirlenmişin. gözlerin kendin gibi olmayanı bulanık görüyor,ateistler karnını ağrıtıyor,Tanrının cehenneminin ateşi seni öyle tırsıtıyor ki kutsal kitabınla uyuşmayan her bilgiye sırtını dönüyorsun, deve kuşu gibi kafanı kumlara sok ve ezberlerinle imanını tazele o zaman dostum.

Öncelikle, üslubunuz çok çirkin ve çocukça. Kavga etmek istiyorsanız, başka bir yere gitmenizi salık veririm. Yapıcı bir şekilde tartışmak istiyorsanız, kendinize çeki düzen verin yoksa ben de, diğer arkadaşların yaptığı gibi sizi görmezden geleceğim.

Dedikleriniz sinir-bilimleri ve akıl-bilimleri alanına giriyor fakat dediklerinize dair böyle bilimsel kanıtlar yok. Hiç bir birinci dünya ülkesinde, ateizmin bir psikolojik rahatsızlık ya da bozukluk olarak muamele gördüğünü de görmedim. PTSD ile alakalı olduğunu nereden çıkardığınızı ise hiç anlayamadım. Eğer elinizde bu iddialarınıza dair bilimsel kanıtlar varsa, buyrun, bizimle paylaşın çünkü kesinlikle duymak isterim. Bilimsel yöntem ve kanıtları, herkese açıktır. Bir bilim insanı olarak, bunu göstermek isterim.

John Lennox dediğiniz gibi bir laf etmiş veya etmemiş olabilir fakat dediğinin önemi yok, çünkü alanı matematik. Biyoloji, nöroloji, psikoloji, psikiyatri vb. değil. Yani, hiç bir otoritesi veya uzmanlığı yok bu konularda. Onun aksine, benim var ve getireceğiniz savları bilimsel olarak test etmek isterim.

Not: Freud'un kendi kişiliğinin, oturmuş olan bilimsel yöntem ve onun birikimleriyle hiç bir alakası yoktur. Bir müslüman katil diye, bütün müslümanları hapse tıkabilir miyiz?

matematik bilim olmuyor mu, hem ne varmış uslupta? matematikçileri adam yerine koymayan bilim insanı olurmu:O bak dostum amaç kavga değil elbet yanlışınızı gözünüze sokup sizi kendinize getirmek olay bu.

değerli bir matematikçi kardeşimiz senin gibi ateist dostlara bir kendinize gelin hayal görmeyin diyor.

ateist olanlar sen de dahil emin olduğum şu ki bir travma yaşamadan bu aşamaya gelmiyorsunuz. bak bugün açıklandı isveçli bilim adamları sadakatsizlik genini bulmuşlar, bu durumda ateist geni bulunana kadar ateizm psikolojik bir çalkantı kabul edielecektir niye biliyormusun? mantık dışı çünkü saydıklarınız, sarıldığınız bilim ipi elinizde kaldı, ip koptu haberiniz yok tanrının bilimini sahiplenip kendinize pay çıkarmayın

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ooo my god! tamam ben inandım.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Freud gibi kokain bağımlısı bir ateistin tıpkı psikanaliz konusunda yaptığı hatayı kabul ettiği gibi ateizm konusunda da hatalı olabileceğini düşünmek niye işine gelmiyor? felsefi ahlak tek ateistlere mi çalışıyor? Tanrı kavramı (her ne kadar saçma bir kavram olsa da) ifadesi felsefi ahlaka uyuyor da ateizmin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu söylemek mi suç? Bak dostum belliki ateistsin savunmaya geçmişsin, ahlak mahlak geç bunları sen ateistlerin niye ateist oldugğunu incele de öyle konuş. Ateizm bir isyandır, neye? Şiddete, strese, korkuya, baskıya. Bu baskı nereden çıkıyor? aile çevresinden veya yaşadığı toplumdan kaynaklı oluyor. Baskı psikolojiyi bozuyor, kötülük varsa tanrı yoktur gibi saçmasapan ipe sapa gelmez fikirlere kapılıyorlar. ergenler ateizmnin ne olduğunu bilmiyor, babasına isyan etmeyi ateist olmak sayıyor. Ateizm nedir biliyormusun dostum? Travma sonrası stres bozukluğuna bağlı bir hastalıktır. Psikiyatrik bir bozukluktur, stresi kaldır ortadan, travmanın yarattığı hastalıklı düşünceyi yok et, sonuca bak da konuş.
John Lennonx bu konuda makale yayınlamıştı özet geçersek şöyle demişti.
Ben 35 yıllık matematik profesörü olarak söylüyorum. Ateistleri anlamaya çalışmanız boşa zaman kaybıdır çünkü bunların dünya görüşü psikolojik sorunludur. John Lennonx ateistlere bak şöyle duygusuz robot gibidirler. yaşar ve ölür giderler. bu durum travma sonucu oluşur.

- Dünyadaki Ateist sayısı o kadar fazla değil. Bir de dini anlamaya başlamanın başlangıç noktası bence ateizm'dir. Ateizm noktasına gelinmeden bir şeye "gerçekten" inanılabileceğini zannetmiyorum.

din sosyal bir olgudur/gerçekliktir. gerçeklik yumağının içindeki diğer karışımlar, olgular ver bileşmeler-varlaşamalar gibi vardır öylece -kendiliğinden. orasından burasından soyutlamak

felsefe uğraşı sizin ya da bizim bu dediklerinizi içine katıyor zaten

---
Her ne kadar oralarda (ateist forum ve başka yerler de) kendimizi ifade edemesekte, (ifade etmeye kaltığımızda neler olduğunu kendimize bile yeterince açıklayamasakta) (sarhoş zihin durumlarla ateistforumda kendini ifade edemeyenlerden biri de benim_zihinsel, psişik/psikolojik ya da demagojik sapmalarla, belki de kişisel kayıplarla) berbat şeyler yazdım orda da) kayıplı yazılar yazdım orada.

sizin yukarıda yazdığını/belirttiğiniz şeylere de benzer şeylerden bahsetmeyi düşünen (internet platformları iletişimlerinde) olanlar oldu ve ben kendimi kaybetmiştim/kaybediyordum. Hala da öyleyim sanırım (kısmen) ve buralarda toparlanmaya çalışıyoruz.

eğer budaizm bir din olursa bir insana ve onun öğretilerine yönelir
Eğer şamanizm diye bir din varsayarsak doğa dini olur

dinin arkasına, tanrı temelleniyorsa , ve bugünkü tanrı temelleniyorsa, bilmiyorum
yani din arkasına temellenen tanrı -tememlendirilen-
tanrı da değil anlayışlar ve ritüeller::
ve yapma güdüsü-

dediğiniz gibi toplumsal bir yol-yöntem ve yordam bütünü olarak din ilginç bir kavram...

ama her neyse bizim en azından artık Kasyopyamız var artık yepyeni bir anlayış bütünümüz. Siz diğerlerimizi bilemem...

Düşündüm de ben bıkmışım bunları dile getirmekten. Aslında çok söyleyecek şeyim. bireysel özlemim ve paylaşacaklarım/paylaşabileceklerim var.dı..
(umarım ilerleyen satırlarda-)

Ben bu internet etkileşimlerinde ve iletişimlerinde zihinsel durumumu (ve yazın tavrımı-akışımı/kişimi ve kendimi ) denetleyemedim ve olamadım. Çoğu zaman beni benden alan bir tavır ya da esrimeli ve kapılmaı zihin durumu yazdı gitti
düşündüm de -eğer o dinler bu işe de yarıyorsa

Kasyopya konusunu pek bilemem. Ben parklarda gezen bazı Hıristiyan misyonerle filan da karşılaştım. Kesinlikle yeni din arayışında değilim. Çoğumuz değiliz.

Öncelikle, üslubunuz çok çirkin ve çocukça. Kavga etmek istiyorsanız, başka bir yere gitmenizi salık veririm. Yapıcı bir şekilde tartışmak istiyorsanız, kendinize çeki düzen verin yoksa ben de, diğer arkadaşların yaptığı gibi sizi görmezden geleceğim.

Dedikleriniz sinir-bilimleri ve akıl-bilimleri alanına giriyor fakat dediklerinize dair böyle bilimsel kanıtlar yok. Hiç bir birinci dünya ülkesinde, ateizmin bir psikolojik rahatsızlık ya da bozukluk olarak muamele gördüğünü de görmedim. PTSD ile alakalı olduğunu nereden çıkardığınızı ise hiç anlayamadım. Eğer elinizde bu iddialarınıza dair bilimsel kanıtlar varsa, buyrun, bizimle paylaşın çünkü kesinlikle duymak isterim. Bilimsel yöntem ve kanıtları, herkese açıktır. Bir bilim insanı olarak, bunu göstermek isterim.

John Lennox dediğiniz gibi bir laf etmiş veya etmemiş olabilir fakat dediğinin önemi yok, çünkü alanı matematik. Biyoloji, nöroloji, psikoloji, psikiyatri vb. değil. Yani, hiç bir otoritesi veya uzmanlığı yok bu konularda. Onun aksine, benim var ve getireceğiniz savları bilimsel olarak test etmek isterim.

Not: Freud'un kendi kişiliğinin, oturmuş olan bilimsel yöntem ve onun birikimleriyle hiç bir alakası yoktur. Bir müslüman katil diye, bütün müslümanları hapse tıkabilir miyiz?

- Çok aşırı bir iddia da bulunulduğunu ben de kabul ediyorum.
+ Birçok ateistin maneviyatı (ya da insanlığı) herhangibir dine inananınkinden yüksektir.
- Müslüman örneği de iyi olmuş. Ben bu konuyu açtım çünkü "Müslüman = Bin Ladin" konusunun savunulduğu bir paylaşım sitesinden geliyorum. :)

- Hayır niye ağrıtacaksınız ki? İsterseniz Medyum Memişin müridi olun. Ben internetteki bir adamım. Bana ne?
(İŞİD'ci filansanız küfür ederim o ayrı, da 6-7 aydır savunmaya çalıştığım gibi, terörizm bir din değildir)

matematik bilim olmuyor mu, hem ne varmış uslupta? matematikçileri adam yerine koymayan bilim insanı olurmu:O bak dostum amaç kavga değil elbet yanlışınızı gözünüze sokup sizi kendinize getirmek olay bu.

değerli bir matematikçi kardeşimiz senin gibi ateist dostlara bir kendinize gelin hayal görmeyin diyor.

ateist olanlar sen de dahil emin olduğum şu ki bir travma yaşamadan bu aşamaya gelmiyorsunuz. bak bugün açıklandı isveçli bilim adamları sadakatsizlik genini bulmuşlar, bu durumda ateist geni bulunana kadar ateizm psikolojik bir çalkantı kabul edielecektir niye biliyormusun? mantık dışı çünkü saydıklarınız, sarıldığınız bilim ipi elinizde kaldı, ip koptu haberiniz yok tanrının bilimini sahiplenip kendinize pay çıkarmayın

- Ben konuyu biraz açmanızı isteyeceğim. Freud güzel bir örnek. Ama 2017'deyiz. kendisi için 100 sene öncesinin ilginç bir kişiliği diyebiliriz.
İnsanların %95'i filan şu veya bu şekilde bir üst varlığa inandıklarını ifade ediyorlar. Ateizm entelektüel kişiler arasında bile nadir sayılabilecek bir olgu. Da diğer herhangibir inanıştan daha mantıksız da değil.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç