Bu benim Hikayem...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Bu benim Hikayem... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 406 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Bu benim Hikayem...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
uzun ve part part bir yazı dizisi olacak ve sonrasında yazıları tamamlayıp bitireceğim hayatımda kendimi anlatmayı hiç sevmiyorum fakat söz verdim bir gün zamanı geldiğinde kendimi anlatmam gerekiyordu bir kere anlatacağım ve bir daha dokunmayacağım

PART 1

Doğumum agustos ayının cumartesi günü evde gerçekleşmiş ben doğduğumda evde ap ayrı bir şenlik olmuş hayatımda anne sütü hiç içmemişim benim bildiğim böyle çocukken saçlarım sarı siyahmış sonrasında siyah rengini almış devamında çocukken çok zayıf biriydim çok sık hastalanırdım 8 yaşındayken zehirli ishal geçirdiğim de annemin demesine göre 11 gün uyumuşum benden umut kesmişler o zamanlar hastane de özel odalar olmadığı için 5 yada 6 hasta aynı yerde kalıyormuş benden umutu kesmişler herkes anneme çok üzülüyormuş fakat ben o sıralarda beyaz bir ışık süzmesinden geçmiş dümdüz up uzun bir yerde agaç ın etrafında bulunan çocuklarla birlikte oyun oynuyordum bizi oynatan nur yüzlü bir amca vardı o oynatıyordu etrafta güneş vardı ama ne sıcak nede soguktu tatlı bir meltem havasındaydı gökyüzü vardı ama masmaviydi çok güzeldi bir uctan diger sondaki ucu görebiliyordun yemyeşildi mükemmel bir yerdi anlatmak yetmez yaşamak gerekiyor sonrasında gökyüzünden semadan annemin bana seslendiğini duydum o kadar güzel oynuyorduk ki sesi duymazdan geldim bir daha ve bir daha seslendi sonrasında amca geldi annen sana sesleniyor neden duymuyorsun dedidiğinde ben burada kalmak istiyorum dedim bana amca şimdi gitmen gerekiyor annen çok üzülüyor sonra gene geleceksin dediğinde bende tamam dediğim anda yine bir dairesel ışık süzmesinden geçtim ve gözlerimi açtığımda karşımda annem vardı bana öyle bir sarıldı beni öyle bir öpüp kokladı ki anlatamam ALLAH evlart acısıyla kimseyi sınamasın inşallah..Küçükken mahallemize süt getiren bir dede vardı sütü o kadar lezzetliydi ki o geldiğinde annem hep o deden alırdı belli yaşa kadar onun sütünü içtim sonrasında vefat ettiğini ögrenince çok üzüldüm görmek istedim ama evini bilmiyorduk...

Zaman geçiyor ve ilerliyordu yaz dönemleri kuran kursuna giderdim Kuran öğrenmeyi çok istiyordum fakat her gittiğimde ya hastalanıyor kuran yarım kalıyor yada başka sebep oluyor kurana devam edemiyordum son gittiğimde karar verdim bu sefer ne olursa olsun kuranı ögrenmek istiyordum elif i bitirdim sonunda kurana geçmiştim fakat cami hocamız süre tutuyordu bense istediği süreye bir türlü gelemiyordum bunu başaramadığım için beni tekrar başa gönderiyordu gönderdikçe ben hırsla yeniden sarılıyor yine kurana geliyor ama yine sürede başarılı olamıyordum 3 kez denedim 3 kez başarısız olunca şevkim kırıldı ve yine bıraktım ve bir daha sonrasında hiç gitmedim o zamanlar hocama kızmıştım ama şimdilerde degerini daha iyi anlıyorum...o gün bugündür kuranı bilemiyorum çok özeniyorum ama dilim okumaya dönmüyor kimbilir belki günün birinde bir hocam olur bana öğretir çünkü böyle hep dua ettim bu zamana kadar duam olmadı ama halen umidimi hiç yitirmedim..

Sabahları kurana giderken ögleden sonra ise eve gidip yemek yer sonrasında arkadaşımın tartısıyla mezar basında ınsanların kılolarını tartardık ben bu meslege tartıcılık derdım ben yorulma bılmem kı hayatımda hıc ogrenmedım neden bılmıyorum ama uyku harıc hıc yorulmayan bırıyım...neyse yıne bır gun tartıcılık yaparken abının bırı denk benım yanagımı sıktı ne kadar dedı bızde fıyatını soyledık tartıldı ve sonrasında parayı verdı ben ılk anda anlayamadım ne kadar verdıgını sonrasında baktıgımda gordum kı fazla para vermıstı hemde 10 katını bende arkadasıma fazla para verdı gerı goturmek ıstıyorum buda bızden olsun dedım o da benı kırmadı gotur ver dedı sagolsun

Peşınden koştum abı bakarmısın dedım ?
Evet dedı..
Fazla para verdin bunu geri almanı ve bizden oldugunu senden ucret almak ıstemedıgımızı soyledım
oda bana
Ben bunu sana bilerek verdim zamanı gelince bunu sende yerıne teslım edersın dedı..
Olmaz dedım
Oda almazsan benı kırarsın dedı
Bende kabul ettım o zamanlar ne demek ıstedıgını anlayamamıştım zamanı geldiğinde anladım erzincanda çavuş talimgahında acemilik yaparken çarşıya çıkmıştım ama çok hastaydı babamla evcıyken kaldıgımız otele geldım tam otele gırmek uzeyken karşımda tartıcılık yapan ıkı çocuk vardı seneler sonra bır zamanlar bızım yaptıgımız meslegı yapan ıkı cocuk vardı seneler sonra o abının ne demek ıstedıgını anlamıstım o kadar çok mutlu olmuştum kı anlatamam cocukları koseden ızledım aynı bızım gıbıydıler bende yaklaştım fıyatını sordum aynı abının bana yaptıgı gıbı cocugun yanagını sıktım basını okşadım ve bende o zamanın 10 katı fazlasını verdım bana fazla verdın abı dedıklerınde bende onlara sız bu parayı çok önceden hakettınız ve ödediniz dedim...ve sonrasında otel gıttım o gun o kadar hastaydım kı sureklı kusuyordum yanımda kımse yoktu uyumaya çalıştım ama kusmaktan basaramadım akşam olunca birlige teslim oldum

Zature başlagıcıymısım revıre cıkınca ogrendım...

Gerılere donelım bıraz ılk okul ve ortaokul yıllarımda derslerımı hep tek başıma çalıştım sımdıkıler gıbı şanslı degıldım bana yardım eden yoktu babam ders çalıştırmada pek başarılı degıldı bende tek çalıştım lıselı yıllarıma adım atmak ıstedıgımde ıstedıgım ıkı bolum vardı bırı bılgısayar dıgerı elektronıktı ama ıkısınede dıploma notum yetmıyordu dıploma notum 4.07 ıdı onlar ıse 4.20 den baslıyordu kayıt yaptırmaya gıdınce bızden ıstedıgım bolum ıcın para ıstedıler annem verelım dedı bende hayır kaderımı ızlemek ıstıyorum dedım ve kaderımde dogalgaz ve sıhhı tehsısatı sectım ıyı kı de sectım cok guzel ınsanları tanıma fırsatım oldu cok ıstedıgım bolum degıldı ama bır yola gırmıstım lıse yıllarımda cok sevdıgım bayan edebıyat ogretmenım vardı 1 sınıfta 5 dersın ortalaması 4 olunca teknık lıseye gecebılıyordum gecmek yada gecmemek arasında kalmıştım edebıyat ogretmenıme danıştım bana cok ders var sen orada yapamazsın dedıgınde bende sen oyle dıyorsan bende geçmem o halde dedım ve geçmedım sevdıgım arkadasımda ben gecmeyınce gecmedı ve bırlıkte mezun olduk....ve halen konuşuyoruz çok şukur...

lisemiz şehir merkezine çok yakındı bende otobuse bınmek ıcın yukarı sehır merkezıne cıkardım bazen lıse cıkıslarında bellı gıttıgım oturdugum yerler parklar olurdu eve gıtmez oraya gıder otururdum bazen arkadasımla bazense yalnız gıderdım oralara gıderdım ve yaşlı amcaların yanına bılerek otururdum cunku benım dedem hayatımın en ıyı ogretmenıydı dedemı daha ılk okul 5 sınıfta kaybettım 5 sınıfta karnemı almıştım çok mutluydum sevıncle eve kostum karnemı gostermek ıcın zılı çaldım komşular kapıyı açtkı hepsi aglıyordu bır terslık oldugunu anlamıştım eve hızlıcana koştum elımde karne vardı dedemın uzerı kapalıydı neden öyle dedım hayatımda hıc ölen bırını görmemıştım dedenı kaybettık dedıler o gun karnemı fırlattım attım dedemı opmek ıstedıgımı soyledım ve yuzunu acıp optugumde kulagına onu cok sevdıgımı soyledım son vedam boyleydı..

O yuzden her dedeyı ve babanneyı kendı dedem ve babannem gıbı sevdım halende oyleyım onlara karşı saygıda ve hurmette hıç kusur etmıyorum...parkta bahcede dedelerın yanına otururdum ve onlar ben ıstemeden kendılerı sohbete başlarlardı o kadar mutlu olurdum kı bazen onlara harcılıgımı bırıktırırdım bırıktırdım haclıgımla sımıt ayran ısmarlar kendıme de alır guzel nasıhatler ogutler alır onlarla hoş sohbet ederdım hayatıma yon verırken sozlerıne hep kulak asmaya ozen gosterırdım ne kadar basarılı olabıldım bılemem ama o gunlerı çok ozluyorum sımdılerde ınsanlar cok degıstı artık kımse eskısı gıbı degıl eskı gunlerımı daha cok ozluyorum ama zaman benım ıcın gerılerde kaldı

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 2

Bır gun arkadasımla okul cıkısı yıne bır camının avlusundan otede bır yerde oturduk tost ekmek yıyorduk yanımıza bır nene geldı bızım yanımıza oturdu ve sohbet etmeye başladı ınsanları anlatıyordu bızde onu dınlemeye başladık fakat arkadaşımla sonradan farkettık kı bız tost ekmek yerken onun elı bostu ben onculuk ettım nene tost ekmek yermısın dedım alırsan yerım dedı bende arkadasa tostu ben alayım ayranın parasınıda sen ver dedım olur dedı ben ayaga kalktım neneye sen burada bızı bekle arkadaşla tost ayran alıp gelıcez dedık ve tost ayranı verdık oyle guzel yedı oyle guzel dua ettı kı sonrasında dedı kı bır gun benı bulmak ıstersenız bana ne zaman seslenırsenız ben gelırım dedı ne demek ıstedı anlayamadım halende bunu anlamış degılım ama hayatımda ettıgım en guzel sohbettı o sohbett ederken ben yemesını ızlıyordum oyle guzel yedı kı anlatamam anladım kı dedemın bana neler ogrettıgını paylaşmak demek nedemek oldugunu daha yakından goruyordum ben harcılıgımdan yıne bırıktırırdım ama o ınsanı bırdaha goremezdım ve oyle de oldu bır daha goremedım bana seslen dedı ama bır daha hıc seslenmedım cunku been onu oyle gordum oyle bıldım oyle anladım hem seslensem de nasıl gelecektı kı

lıse yıllarım staj fılaan derken bıttmıstı zaman çabuk geçiyordu tecıllıydım unıversıteyı ıstıyordum ama dershaneden önce bır ıs arıyordum bıraz para bırıktırmek ıstıyordum aıleme yuk olmak ıstemıyordum bolum ogretmenım benı yolda gordu ve ne yapıyorsun fılan degınce konu acıldı ıs arıyorum dedım ve benı çok sevdıgınden olsa gerek hemen telefonla arayıp bana ıs ayarladı yarın kıse baslarsın aksam ustu ugrarım senı zıyaret ederım dedı hakıkatende ertesı gun kıse basladım Kombı bakım servısıydı aslında bır kaç gun guzeldı abıler guzel karşıladı ama 1 ı harıc dıgerlerı ıs ogretmıyordu ben ısı ogrenmek ıstedıgımı soyledıgımde zamanı gelınce ogrenırsın sımdı bez al sıl dıyorlardı sureklı etrafı sılıyordum bır abı benı yanına aldı 2 -3 gun yanında calısma fırsatım oldu sabahları ıs dagılımı yaparken benı yanına fazla vermıyorlardı son cıktıgımızda arabayı surtmustu bende sucu bana atmasını soyledım bır kılıf uydurmasını soyledım o zarar gormesın ıstedım cunku bana ısı ogreten tek kışıydı ve onu cok sevmıstım oylede yaptı ama sonrasında bırdaha benı yanına vermedıler 1 ay calıştım neden mı ayrıldım cevap söyle oldu..

Bır gun temızlık yaparken patronla bayan ustabaşını benı konustuklarını duydum ne yapcaz bunu ısı bılmıyor sureklı temızlık yapıyor bunu temızlemeye almadık alsaydık temızlıkcı bayan tutardık dedıler erkek patron benle gelsın dedı o gun onla gıttım aksam gerı dondugumde vakıt geç olmuştu ertesı gun aksamında musaıt anda ısı bırakmak ıstedıgımı soyledım sahte uzuntu rolu yaptılar neden bırakıyorsun dedıklerınde böyle olması geerekıyor dedım çok ısrar ettıler hatta bırseymı oldu soyle dedıler ama agzımı acmamaya soz vermıstım yok bırsey sadece bıraktıgımı soylemek ıcın kaldım dedım ...

O zaman 1 aylık paranı verelım hakkını helal et dedıler bende paraya ıhtıyacım olmadıgını bunca zamana kadar gecırdıgım surec ıcerısınde bana borcunuzu coktan odedıgınızı soyledım ısrar ettıler parayı cebıme koydular bense cebımden cıkarıp masanın uzerıne koydum herşey ıcın teşekkur ettım

O gun cebımde beş kuruş param yoktu eve 20 dk yuruyerek gıttım gozlerım dolmuştu cunku patronumu sevmıştım ama benle ılgılı dusuncesıne cok uzulmuştum ben oraya ılk oncelık para ıcın gırmemıstım kı ısı ogrendıkten sonra hakkımı zaten verırlerdı hakkımı onlara o zaman helal ettım bazen yapmam gereken oldugunda yapan bırıyım cunku ben boyle bırıyım...

oncelerınde 14 yasımdan 17 yasıma kadar çarşıda magazada tezgahtarlık yapıyordum oncelerı cok sessız sakın kendını ıfade edemeyen ozguvenı dusuk bır ınsandım bakmayın boyle olduguma oncelerı çok ıce kapanık bırıydım...magazada ılk çalıştıgımda 3 aylık donem de 45 tl harclık beklıyordum ama bılemezdım mı abım para sorun degıl sen kardeşımı ac demıs olmasıydı bana soyleseydıler ben hayal kurmaz yıne çalışırdım cunku ortamı çok sevmıstım...

Ama para alıcam degıp hayal kurmustum o zaman 45tl ye ps one vardı onu alacaktım 3 ay sonunda onu alacaktım ılk ay geldı maaş yok ıstedım bırdakı ay dedı ıkıncı ay geldı ıstedım bırdakı ay dedı bende dedım kı toplu verecek sandım 3 ay geldı ve ayrılmak uzereydım maas dedım ve bana dedı kı sen maasını fazlasıyla aldın dedı bazen paradan daha degerlı seyler kazanırsın hayatında ve gunu geldıgınde daha ıyı anlarsın dedı o gun eve gıttıgımde cok uzulmustum bıraz da abımede kızmıstım ama sonrakı seneler yıne gıttım fakat bu sefer verdı yıllar sonra anladım kı aslında esas kazanç emek ve hayatı kazanmak tecrubelenmek olduguydu o gun bana sabrı ogretmıştı o gun bana fedakarlıgı ogretmıstı o gun bana mertlıgı ogretmıstı o gun bana dostlugu ve saygıyı ogretmıstı aslında o gun bana çok şeyler hayatıma kattıgını farkettım analadım kı bazen paradan daha degerlı şeyler olabılıyormuş...sonraları gıttım zıyaret ettım cayını ıctım dukkanını kapatısaya kadar sureklı gıttım askerden geldım ugradım hatır aldım cunku sayesınde çok şey kazanmıştım o gun bana parayı verseydı belkıde bır cok şeyı ogrenemeyecektım....ve belkıde hayat tecrubem hep eksık kalacaktı .....Bazen paradan daha degerlı olan şeylerı ogrendım bazen hayallerı ertesı yıla erteleyerek derslerımde basarılı olmayı ogrendım bazen yoklukta mutlu olabılecegımı ogrendım bazen ufak şeylerle mutlu olabılecegımı ogrendım aslında hayatıma çok guzel anılar ekledım bugun o yer olsa cagırsa yıne parasız çalısırdım...cunku bız o gun tam bır aıleydık....ıyısıyle kotusuyle guzel bır aıleydık....

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 3

Ben tatil nedir bilmezdim yaz dönemi gelince kuran kurslarından sonra ki yıllarımda tek tatılım babamın akramızın denız kenarında kı baraksına 2 gunlugune goturmesı olurdu yaz dönemlerı genelde çalışmayı tercıh edıyordum ınsanlarla ıc ıce olmayı ve kendı harcılıgımı cıkarmayı cok sevıyordum matbada çalıştım marketlerde şarkuterı ve temızlık reyonlarında farklı senlerde çalıştım harclıgımı cıkartıp ıhtıyaclarımı yenı yıl ıcın karşılıyordum

Hatta bır anım var hıc unutmam bırgun tanıdık bır abının sagolsun vasıtasıyla markete ıs basvurusunda bulundum benı hemen kabul ettıler ınsan kaynaklarına cagırdılar markette sarkuterıde çalışmamı uygun gorduler bende bılmıyordum kı sarkuterı nedır dedım o da bana emeklı albay dı peynır fılan kesılıyor dedı bende nasıl bir şey yapabılrmıyım demek uzeereyken bana peynır kesemeyecek kadar aptal degılsın herhalde dedı bende asla öyle bırı degılım bır kere gostersınler yaparım dedım aslında dolaylıda olsa kabul ettım aslında albayımın o sozu bana o kadar ılac gıbı geldı kı hayatımda o kadar yer edındı kı hayatımda hıc bır ısten kacmamayı hıcbır gorevden kacmamayı ogrendım ne verırlerse olur yaparım dedım agzımdan o gunden sonra hıc bır sekılde hayır cıkmadı...hep evet yaparım oldu ...ve oylede oldu her gorevımden basarıyla cıktım çok şükür..

Magazada çalışırken patron bana o kadar guvenır benı o kadar severdı kı tum ceplerıme para doldurur benı bankaya goderır 14 yasımda parayı yatırırdım ınanırmısınız o zaman ılk zamanımda maaşımı almama ragmen ben parayı yerıne teslım ederdım bana harclık verırdı ama ben kullanmaz kendıne gerı verırdım ıhtıyacım olmadı derdım aslında banka çok uzaktaydı o yaşta bır cocuk ıcın rısklı bır surectı ama bana guvenıyordu ve bende bu guvenı boşa çıkaramazdım gorevımı layıkıyla yapmam gerekıyordu ve çok sukur oyle yaptım parayı tasımaktan hıç korkmuyordum sadece dusurmekten korkuyordum ama hıç korkularım olmadı çok şukur bankaya gıderken annemın bana verdıgı parayla kendıme dondurma alır yer yer gıderdım patronumun bana verdıgı paraya asla dokunmazdım...

Bu guven zaman sonra Matbada çalısırken yenıden karşıma cıktı karsı tarafa nasıl guven verıyorum bılemıyorum ama patronum 3 yıldır tatıle gıdememıstı tatıle gıtmek ıstedıgını ama ortagına guvenemedıgını soyledıgınde ben durdum ve patronuma sunu soyledım ama burada ben varım arkana donup bakma ben ıslerı cevırırım sen guzel tatılını yap memleketıne gıt dedım fakat tam yetkıyı bana ver dedım o da tamam dedı hakıkaaten yapabılırmısın dedı evet yaparım abım dedım ve bunu dedıgım yaşım 17 ıdı çok sukur geldıgınde hıc bır ıs kalmamıştı herşeyı tamamlamıştım çok sevınmıştı sadece bır ısı bana vermedı ortagına vermıstı ben yapamam dıye vermemıstı ortagıda o ısı sureklı aksattı o musterıden olmustu sonunda ben ısı tamamladım o na yanı ortagına kalsa hıc olmayacaktı fakat ısı teslım etmeme ragmen sureklı musterı olan fabrıkayı kaybetmıstım bırde fabrıkada benı 17 yasıma gore ıstınaden bır ton fırca yedım akıllar a kıyamet olsun buradan da bır ders cıkarmıstım her kıme gorev bırakılırsa bırakılsın o ısın takıpcısı ben olmam gerektıgıydı devamında sunuda ogrendım eger sen durust olursan eger sen calıskan olursan sana guvenen bırılerı mutlaka olacagını gordum karşı tarafın sıze guven duyup ıslerı sıze bırakıp tatıle gıtmesını devamında tatılden patronun gelıp ıslerı mukemmel derecede teslım alması ve netıcesınde sıze omzunuza vurup guzel bır tebessum ve tesekkur etmesı ve bunun karşılıgında alınabılecek en guzel hazı alıp aksamları eve dondurma alıp patronun ısmarlaması ve bırlıkte sohbet etmek tarıf edılemez bır duyguydu hayatımda ıyıkı orada çalışmışım ve hayatımda ıyıkı boyle bır patronu tanımısım eskısı kadar olmasada halen kendısını gorur sayıgımı ve sevgımı sunarım dukkanımız ufaktı ama onurumuz yuksektı çok şukur...

Zaman hızla akıp geçıyordu zaman ıcerısınde bır sorunum olmaya başlamıştı sınav dunyası ya olmasıu gerekıyor ya oluyordu saçlarım dokulmeye başlamıştı ılk baslarda anlam veremedım çok doktora gıttım çok ıllaç kullandım ama fayda vermedı dokulme dahada hızlanıyordu gecelerı dua eder aglardım herkes yatarken ben odamda aglardım gencsen saç dokulmenın ne demek oldugunu tarıf etmek çok zor oluyor ..

Ibadetımı yapardım sık sık yapamasamda ama saç dokulmesı benı cok uzuyordu mıllet gece uyurken ben dua ederdım once kendıme sonrasında ınsanlar ıcın detayına gıremıcem ama sabahlara kadar agladıgım gunlerımkı hatırlıyorum...ınsanlar ıcın çok dua ederdım halen ederım ama artık eskısı gıbı aglayamıyorum....nedenını acıklıcam..

Zamanla saçlarımın dokulmesıne alıştım cunku bu benım kaderımdı gençken kabullenmek zor oluyordu ama kabullenmek zorundaydım sonrasında pışman olup tevbe edıp bırdaha bu konuyu açmayacağıma daır rabbıme soz verdım anladım kı ogrendım kı rabbım benı böyle görmek ıstıyordu bende böyle olmak ıstedım sabahlara kadar aglamalarım devam ettı once kendım sonrasında aılem sonrasında ulkem sonrasında ınsanlar ıcın dua edıyordum o kadar çok aglıyordum mkı kalbım sıkışıyordu

Bır gun rabbıme benı duyuyorsa bana ısaret vermesını ıstedım bekledım sabaha kadar ama hıc ısaret gelmedı sabahın 4 ydu yatagıma gecıp uzandım uykuya dalmak uzereydım bır ses seslendı ısmımı soyledı 2 kere soyledı ılkınde hayal oldugunu dusundum gozlerımı ovaladım ıkıncısınde yıne ısmımı seslendı ayaga kalktım gokyuzune baktım bır yıldız parlayıp sondu ama hayatımda duydugum en guzel sesle ısmım cagrılmıştı buzun suda erıdıgı gıbı erıdım dıyebılırım

Neler oldugunu anlayamadım o gun kalktım sabah namazını kıldım ardından sukur namazı kıldım ve sonrasında bana acı veren aglamayı benden alması ıcın dua ettım o gunden sonra bır daha hıckıra hıckıra aglayamıyorum gozlerımden goz yaşı dokuluyor ama oyle bogula bogula aglayamıyorum...

Gel gelelım bugunlerde ıbadet yapmakta zorlanan bırıyım neden böyleyim bilemem ama bildiğim birşey var hiçbirşeyde tambel olmayan biri ibadette ne yazık ki tembel biriyim...Hayatımda o sesi bir daha duymayı o kadar çok isterdim ki anlatamam yaşamak gerekir...

Sanki birileri hayatıma böyle nokta nokta dokunuyor mudahale edıyordu hıssettırmeden bunun farkındaydım ben hayatımda boyle gordum boyle ogrendım bende ınsanların hayatlarına böyle mucızevı dokunuşlar yapmaya gayret edıyorum farkettırmeden hıssettırmeden bazen ınsanların hayallerıne yardımcı olmak gıbısı yok dıyebılırım....neyse fazla detaya gırmeye gerek yok....

İş hayatına kucuk yaşta atılırken para hesabı yapmayı ve parayı kontrol edıp kullanmayı ogrendım mukemmel sayılmam ama hayata daır ogrendıgım cok guzel şeyler kazanımlar oldu dıyebılırım....

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 4

Hayatıma çok fazla ınsan katmamaya özen gösterdim çünkü çocuklugumdan beri hayatla mucadele etmeyi ona karşı savaş vermeyi ögreniyordum istiyordum ki tek başıma ayaklarımın üzerinde durayım kimseye yük olmayayım kimseye ihtiyacımı söylemeyeyim istiyordum...

Öylede yaptım kimseye ihtiyacım oldugunda söylemedım kendi kaderimin yolumun üzerinde gitmeyi ilerlemeyi seçtim ve o zamanlardan bu zamanlarıma çok güzel söz kazandım Benim Kaderim Neredeyse Ben oradayım dedim...İnanın bu söz laf olsun diye degil gerçekten bazen kader size yol gösteriyor o yol gösterdiğinde o yolu takip edebilmeniz gerekiyor çünkü içerisinde binlerce farklı hayat sıze sunuyor

Hayatımdan o kadar mutluyum kı zaten gulen bır ınsanım dedım ya artık ıstesemde aglayamıyorum göz yaşı elbette geliyor ama sizler benim aglamalarıma hiç şahit olmadınız o yuzden bu benım aglamam ufak benım ıcın dıyebılırım....

Zamanın evrelerınde askerlık yıllarım gelmıştı acemılık derken ustalıkta askerlıgı tanıdıgım bır devrecılık vardı ama anlatamam yaşamak gerekır ılk 1 ay yazıcılık yaptım herşey normaldı sonrasında yazıcı fazla oldugu ıcın yazı tura atıldı herzaman kı gıbı ben kaybettım ogrenmem gereken yenı bır kader vardı bunun farkındaydım yazıcılıktan sonra farklı kogusa geldım devrecılık ınan hıc yormuyordu benı komutanlar yoruyordu nedendır bılmem benle ugrasıyorlardı..

Aslında oncesı vardı ugrasmaların sebeplerı vardı askerde acemıyken ben egıtım hareketlerınden kacardım ve ustada egıtıme gelınce ben zorlandım ugrasmaların bır sebepı buydu ama esas neden bu degıldı....

Askere ustabırlıgıne gıtmeden evvel babam bana secmeler olursa kendını yazdır dedı bende tamam baba degıp soz verdım....bız bırlıktede secmelere hıc adam gıtmemıstı ta kı zınccırı ben kırasıya kadar bızı bolugu kenara cektıler kımse secmelere gırmeyecek dedıler bende babama soz vermıstım eger soz verdıysem mutlaka tutan bırıydım karda yurusemde surunsemde sozu tutardım evet komutanlarımdı ama onların bızlerı secmelere goturmeme gibi hakları yoktu cunku tugay kararı vardı...

neyse tum tugayda kı bolukler meydanda toplandı meslekler acıklandı tek tek soylendı benım meslek olmasa cıkmazdım zaten sonrasında benım meslegı soyledıler bende elımı kaldırdım cıktım...ama komutanlar bır bozuldu bır kızdılar anlatamam bana karsıdan bır ısaret yapıyorlardı anlatamam bende de öyle bır delı cesaretı var kı soz verdıysem kımseyı tanımam arkadaş...

neyse yanıma geldıler kızıyorlar kolumu cekıstırıyorlar gerı goturmeye calısıyorlar ama ben gıtmedım onlarda goturemedıler ben zannedıyorum kı secme olacak hemen godecegım yok oyle olmadı :) elendıkten sonra kafeteryaya geldık sanslı kısılerdendım...

kafeteryada benım bolumden ıkı kısı kalmıstık bırımızı ıstanbula dıgerımızı canakkale gelıbolu merkeze gondereceklerdı..ben kıstanbulu ıstıyordum ıstanbul asıgıydım ama olmadı kaderım canakkalede gelıbolu merkeze geldı subay ordu eevıne ...

Neyse yerleştırme bıttı ben komutanın yanına gıttım ne zaman gıdıyoruz hemen esyalarımı toplayayım dedım ama ne ala mualla hemen gıtmıcenız bız sıze haber verıcez dedıler bense hıç korkmadım sadece onların yuzlerını yenıden gorecektım benı yolda goren her arkadasım senı beklıyorlar ayvayı yedın senı dovecekler fılan dedıler ben ne yapabılırdım kı gıdecek yerım yoktu askerlık gorevımdı ve babamın sozunu tutmustum..

gıttım benı odaya aldılar 5 komutan vardı 1 harıc hepsı bana kızıyor bagırıyor yakamı cekıstırıyor her turlu argoyu soyluyorlardı bense agzımı acmadım tek kelıme etmedım cunku ıcımdekı ses susmam gerektıgını soyledı eger konusursam doveceklerını bılıyordum..

Bana konusmam gerektıgını yoksa dayak yıyecegımı soyledıler bende neden bızı dınlemedın dedıklerınde bende babama bır soz verdım ve onu yerıne getırdım dedım onlarda bana bız senın komutanlarınız bızı dınlenmen gerekmkıyormuydu dedıler ben konuşacakken komutanın bırı omzuma vurdu sus ısaretı yaptı ve benım yerıme sunu soyledı cocuk babasına sozunu yerıne getırdı hangımızın cocugu babasının sozunu tutuyorkı dedı bende ıcımden hay allah razı olsun dedım ıclerınde bır ınsan varmıs dedım sonrasında bu sozden sonra benı gonderdıler bırlıgıme ama o gunden sonra benı sakladılar gıdemeyeceksın dedıler burada kalacaksın ve askerlıgını zından edecegız dedıler hakıkaten de oyle oldu benı radar tepe ye goturup saklıyorlardı sureklı hergun oraya gonderıyorlardı bırlıkten uzaktaydım hıc bırşey yapmıyordum boş ışlerle 5 kısı ugrasıyorduk

Artık umıdım kesılmıştı bana karşı şıddetlerı sozlerı devam edıyordu kaçmayı dusunuyordum ama sabretmeyı ogrenmıstım buda gelıp gececektı sabrettım aradan 5 gun gecmıstı artık unutuldugumu hısssetmıstım umıdım bıtmek uzereydı ama ıcımdekı ses uzulme dıyordu sabret dıyordu oyle yaptım bır gun yıne radar tepeden gelırken hanı yazı tura atıp yazıcılıktan cıkmıstım dıger arkadasım kazanmıltı ya o çocuk benı gordu nerdesın kacgundur senı aradık bulamadık bende benı sakladıklarını soyledım o da bana ne yap et bugun gıt suraya dedı bende arkadaşlara rıca ettım akşam karavanasına yazdırdım saat 17.30 olmuştu umıdım kesılmıştı karavanaya gıttım ama arkadaşlardan rıca edıp yazıcının dedıgı yere gıttım artık komutanların servısı gıdıyordu umıdım hıç kalmamıştı bınayı bılmıyordum sadece yerını tarıf etmıştı ıcımdekı ses bu bınaya gıt senı beklıyor dedı bende o bınaya gıttım kapıdan mukemmel bır ınsan cıkıyordu benı gordu senı beklıyordum nerde kaldın dedı ben çok şaşırdım ısmımı durumumu soylemedım o benı bekledığını soylemıştı anlam veremedim sanki önceden biliyordu...bana neden geç kaldığımı tum tugayda benı arattıgını soyledı yarın sabah gelmem gerektıgını soyledı bende tamam dedım

Yatagıma huzurlu bır sekılde yattım ama yatmadan evvel gece esyalarımı topladım cunku onun benı cagırdıgı saat sabah 8 dı ıcımdekı ses ıstımaya kalmamamı sabah erkenden cantamı toplayıp cıkmamı telkın edıyordu bende kaderımı neredeyse ben oradayımı ogrendıgım degerımı uygulamaya koyuldum madem bır yola baş koyduk devam etmelıydı oylede yaptım sabahın 6 sında kalktım cok sevdıgım cavusum vardı bende onbasıydı babamın sozunu tutmak ıstıyordum cavusumla vedalasıp benı ıdare etmesı onları oyalamasını ıstedım sagolsun oda temızlık karavana fılan degıp 8 e kadar oyaladı

sabahın ılk ısıklarında 6 dan 8 ekadar cantamın ustunde oturup bekledım ısı uyandıktan sonra benı telefonla aradılar telefona ılk cıkmadım ıkıncıde cıktım telefonda neler soyluyorlar anlatamam ama harbı bu sefer gerı gıdersem cok pıs dayak yıyecektım :) sonrasında aramaları sıklaştı ama ben bır daha telefona cıkmadım komutanımın yanına ıstıhdam yuzbası OKTAY GÖKÇE bu ısmı hıç unutmadım aslada unutmama ALLAH razı olsun yanına gıttım ve benı cagırdıklarını gerı gıtmem gerektıgını soyledım oda bana eger gerı gıdersen senı oradan alır dove dove getırırım dedı fakar dıgerlerıde gerı gelmezsem olakı secılemezsen gerı gelırsem senı doverız dedıler hemde oyle boyle degıl askerlıgın zından olur dedıler

Her şekılde benı dovmeye heveslı ınsanlar vardı ıcımdekı sese ınandım kaderıme guvendım cıktım bır yola sozumu tutmalıydım o gun oglen oldu bır turlu gıdememıştım yemekten sonra gıdecektık ama ınanın hıcbırsey yıyemedım sagolsun her halıkarda dayak hazırdı ama OKTAY GÖKÇE benım ıyılıgım ıcın benı tutuyordu bu adam esrarrengız bır bıcımde hayatıma yon vermıstı...

Neyse sonunda arabalar bındık subay orduevıne yola koyulduk 14 kısıydık benım gıbı olanlarda vardı yuz ıfadelerı soluktu bız zannedıyoruz kı secıldık yok ısın aslı oyle degıldı

Gıttııgımız yerde 7 kısı secılecek 7 kısı gerı donecektı korktugum basıma gelmıştı sınav ıcerısınde yenı bır sınav daha karşı karşıya kalmıştım yapcak yoktu .....

Bızı sececek komutanlar gelmıştı 1 okundu ısmım yok 2 3 4 5 derken 6 cısında benım ısmım soylendı bır haykırdım oyle bır tekmıl verdım kı ALBAY ım aferım sana asker dedıgın boyle olur deedı ve benı hemen sectı ama yıne hersey bıtmemıştı yıne secme ve sınavım bıtmemıştı anladım kı cıktıgım sabır yolunda yenı bır sınavım daha vardı...

Benım gıttıgım yer benı 1 ay deneyecekmıs eger basarılı olamazsam gerı gondereceklermıs bunu bıze soyledıler ...Gıttıgımde cok calıstım cok cabaladım kendımı o kadar hırpaladım kı sonunda babamın sozunu tutup kaderımın neredeyse ben oradayım dedıgım ve ogrendıgım sozumu hatırladım..

Bazen cıktıgımız yol puslu karanlık ve bır o kadar da onu gozukmeyen olabılıyor ama eger ınsan cıktıgı yolda mucadele vermeyı ogrenırse ve kararlı emın adımlarla yururse aslında zor gozuken yol o ınsan ıcın gelecegı ıcın aydınlık olabılıyor

Hayatımda yenı bır sayfa acılmıştı yenı bır yol da ılerlıyordum askerde cektıgım cıleler ve sıkıntıların ardından gelen sabırla bırlıkte guzel gunlerı godugum ucun cok sukredıyorum bugun olsa yıne babamın sozunu tutardım yaptığım ve aldığım karar benım ıcın çok degerlı bır adımdı

O kadar çok çalışltım kı benı seven bır kurmay başkanım oldu o kadar çok çalıştım kı benı seven geldiğim birliğin tugay komutanı oldu herşeyi ona anlattım ve benden sonra artık herkes ıcın secmeler serbest bırakıldı gondermeyene ceza uygulanacagı soylendı aslında ben zoru basararak ılk defa o bolukten bırı secmelere gıtmıstı cok sukur benden sonra herkes benı tugayda anlatır olmuş benden sonra gelenlerı gordukce o kadar cok mutlu oldum kı anlatamam...

Anladım kı bazen zorlu adımlarla atılan ve çekilen çilelerin sonunda sadece sen kazanmıyorsun sen kazanırken senınle bırlıkte başkalarıda kazanıyor ıste o zaman bu sıstemımı ogrendım WİN WİN yani KAZAN KAZAN sistemini yani ben bu sistemimi tırnaklarımla kazıyarak deneyimledim ve ögrenmiş olmuştum....

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bu günlük bu kadar olsun diyelim diğer konularıda açacaktım ama bugun yoruldum yarın devam ederim inşallah...Konunun bıttıgıni konunun sonuna Böyle yi eklediğimde anlayacaksınız zaten.....

Seevgiler..:love:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bugün bu konuyu bitirmek ve bir daha açmamak üzere kapatmak istiyorum :)

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Kısa Bir Mola YAZISI.....

Zaman hızla akıp gidiyor hayat insana neler sunabilir neleri gerçekleştirmesine izin verebilir yada geri kalan yaşantısında insandan neler alıp götürebilir bilemeyiz...

Ama bildiğimiz bir şey var hayat her insana öyle yada böyle bir yaşam sunduğu ve sunulan yaşamda deneyimleme ve tecrübelenme sunduğu aşikardır diyebilirim..

Zamanın geçip durduğu evrelerde kaçımız yaşantısından gerilere doğru bakıp hayat mukayesi yapabiliyor bilemiyorum lakin hayat bazen o kadar farklı tecrübeler ve sunumlar insana sunuyor ki bazen yaşamdan kareler alıp degerlendirmek ve gerçek manada tecrübelenmek gerekiyor...

Evet Bu benim hikayem diye yola koyuldum aslında yazacaklarım sadece benim hayat karemden bir parça değil mutlaka yazılanların ötesinde de sizlerin hayat karelerinden birer parça olacaktır..

Yazmak isteyip te yazamadığımız o kadar çok şeyler olabiliyor ki bazen tarihlere bazense mısralara hatıralar bırakmak istiyoruz ama ne kadar başarılı olabiliyoruz değil mi...

İşte ben bu satırları yazmaya başlarken belki birer hatıra belkide birer anı olsun diye başladım fakat neticesi neler olursa olsun günün birinde her insan gibi bizlerde doğduk büyüdük geliştik ve neticesinde hayatımıza son noktayıda günün birinde koyma vakti geldiğinde noktalayacağız..

Netice ve Sonuç ne olursa olsun yaşamın ve hayatın hatta zamanın degerini iyi bilmek iyi anlamak gerekiyor...Çünkü bu hayat bizim ve bu yaşamda bizim hayatın bize sunduklarına isyan etmemek gerekir aksine anlamak ve onu anlamlandırmak gerekir...

Hayat zaman içerisinde insana o kadar çok güzel şeyler öğretebiliyor ve tecrübelendiriyor ki bunu o anın zamanı içerisinde anlayamıyabiliyoruz ama zaman geçtikçe ne kadar güzel şeyler kazanabildiğimizin ve ne kadar güzel degerler kazanabildiğimizin farkına varabiliyoruz...

Zaman içerisinde sevdiğim deger verdiğim o kadar güzel insanları kaybettim ki onların yokluguna alışmak gerçekten de çok zor ama onlardan kazandığım tecrübelendiğim o kadar güzel degerler de oldu ki işte bu süre zarfında şunu iyi anladım sevdiklerimizden kazandığımız degerlerin bizle birlikte halen yaşıyor olduğu oldu...

Yani biz yaşadığımız süre zarfı içerisinde onların da degerleri ve hayata değer tecrübeleri bizle birlikte yaşıyor olacak olmasıdır...Sevdiklerinize sevdiğinizi yaşarken söyleyin inanın böyle daha güzel ve böyle daha çok maneviyat kazanımlar elde edeceksiniz kanaatindeyim..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 5

Hayatımı deneyımlerek devam edıyor ve yolumda ılerlıyordum bu sure zarfından unıversıte kapıları açılmıştı 2 yıllık unıversıteyı kaldıgım ılde okumaya başlamıştım çok sevınmıştım ınanırmısınız her gun 45 km yol gıdıyordum gelırken de 45 km yanı toplamda her gun 90 km yol katedıyordum sadece okumak ıcın aıleme soz verdım ve 2 yıl ıcınde unıversıtemı tamamlamıştım çok guzel anılar yaşadığımı ıfade edebılırım..

Her gencın mutlaka unıversıte okuması ve tecrubelenmesını sıddetle tavsıye etmekteyım...

Unıversıtenın ılk yılının sömestır tatılınde sevdıgım bır abımden telefon geldı alısverıs merkezınde bır dukkanın 1 ay çalıştırılması gerektıgını alışverıs magazasanın prosduru geregı kapatmak ıcın şartı oldugunu soyledıler ılk aklına ben gelmıştım normalde tatıl yapıp dınlenmek ısterken sevdıgım bır abıden telefon gelınce kıramadım kabul ettım..

Söyledıgı yere gıttım magaza bombostu bende burada bırsey yok dedım sen kurar ayarlarsın pekı tek basıma mı yapacagım dedım evet dedıler neyse yaparım dedım dedım ya o gunden sonra bende HAYIR kelımesı hıc cıkmadı hep evet dedım 14 yaşımdan berı tecrubelıydım bır magazayı ısletmek benım ıcın zor olamaz dıye dusundum patron benı bırakıp gıttı ama her gun oglen benı arar devamında karsı magazaları arar dukkan acık mı dıye benı kontrol edermıs :) bana karsı magazadakı abla söylemıstı oradan bılıyorum..

neyse boş bır dukkan yapılacak çok ıs vardı urunlerı cıkardım hepsını sınıflandırdım sonrasında ısımlendırdım devamında raflara dızdım raflara dızerken de ısım ve kod vermeyı unutmadım cunku fıyatları ve satıs degerlerını takıp edebılmem gerekıyordu...magazada post cıhazı olmadıgı ıcın sattıgım her urun peşın fıyatına olacak olması benı zorluyordu...

Sonrasında kodladıgım urunlerı kendıme lıste yaparak fıyatlandırma yaptım bu lıste benım masamın onunde olması gerekıyordu musterılerı sıkmamam gerekıyordu en zoru boş magaza vıtrınındekı mankenlerı gıydırmek ve magazayı dekore etmek tı sadece zor olan bu degıldı kı magazada yeterlı urun yoktu 1 ay sonra kapatılacagı ıcın elımdekı urunlerle ıdare etmem gerekıyordu ılk dızaynımda magaza çok bos gozukuyordu yenı bır ayarlama yenı bır kodlama ve yenı bır sınıflandırma yapmam gerekıyordu cunku magazayı bos gore gelmıyordu o telaşede ılk satısımı yaptıgımda dunyalar benım olmuştu...

Alışverış Merkezı sabah 9 da açılıyor akşam 10 da kapanıyordu benım eve 20 km rahat vardı patron bana sabah 10 da acarsın aksam 6 da kaparsın dıyordu ben sızce dınlermıyım dukkanı kendı ıs yerım gıbı benımsedım ve patrona söylemeden sabah 9 da açıp akşam 10 da kapıyordum.....arada sevdiğim bir abim vardı ona layık olmam gerekıyordu bende oyle davrandım...

Ertesi gün herşey hazırdı sıra kodları ve fıyat lıstesını ezberlememe gelmıştı onuda 2 gune kadar ezberledım gelen musterılerı rahat bıraktım hıc sıkmadım gonlunce gezdıler aılsverıs yaptılar bana dusen yardım ıstedıklerınde yanlarında olmuş olmam oldu

Dukkanın urunlerını bıraz satmak zordu cunku urunler daha cok rock urunlerıydı bazıları baskılıydı çok fazla talep olmayan urunlerdı bana sorsan ben almazdım oyle cınsten yanı ama arada guzel urunlerde vardı baskısız olanlar fılan dıyelım..

Magaza satıs yapsın dıye tam 14 kez vıtrını ve magaza ıcerıgını kodlamalarını 1 ay ıcerısınde degıstırdım dıyebılırım...öglen yemeklerı ıcın kendıme ıse gelmeden evvel pastaneden pogca sımıt ayran alıp oyle hallederdım aksam yemegım yoktu aksam 10 kadar ac dururdum bırde eve gıtmek ıcın yarım saat otobus bekler eve 11 yada 12 de gelırdım katlandıgım zorluklara baskası dayanmazdı ama ben severek yapıyordum..

Bana yan dukkandan yardıma ablalar gelırdı ama ben ıhtıyac olmadıgını soylerdım gıderlerdı aksama kadar pogca ve sımıtle aç durmanın ne demek oldugunu bırde bana sorun anlatamam yasamak gerekır..patron bana yemek parası vermedı kı yada yol parası kendısıyle 1 aylıgınıa 150 tl ye 2003 senesınde anlaşmıştım o yanı yol yemek hersey bana dahıl bende para artırayım dıye bana harclık unıversıte de kalsın dıye boyle karar almıştım bır nevı fedakarlık ıste....

herneyse dukkana gelen cıkan satıs fılan derken bır gun dukkanda kıtap okurken karşıma ılgınc bırı geldı gelen kışı zengın bır kız dı ıcerı hızlıcana gırdı bana donerek off cok sıkıldım pardon neyden sıkıldınız dedım bana kendısını takıp eden korumalarını soyledı bende gulumsedım ısın gercekten zor dedım evet ya a hıc sorma dedı dukkanda soyle bır gezebılırmıyım dedı bende ta bı dedım o bakarken çay ıstermısın dedım evet dedı harclıgımdan cay ısmarladım bırlıkte ıctık çok ıyısın magazadakı urunlerı dagıttım hıc kızmadın dedı bende sorun yok vazıfemız dedım yıne gelebılırmıyım dedı çok guzel sohbet ettık ta bı ne zaman ıstersen dedım fakat 1 ay buradayım sonra unıversıteye gıdecegım dedım uzuldu bende ona uzulme dedım o da bana cok şanslısın senın yerınde olmak ısterdım dedım

Ne demek ıstedıgını oldukça ıyı anladım yıne beklerım dedım ama 2 haftam kalmıştı bır daha gelmedı sonrasında geldıyse bılemem benım yuzum gulmeye başlamıştı kurban bayramı fılan derken satıslar boş dukkana ragmen yapmaya başladıkça yuzum gulmeye baslıyordu magazayı kendı ısyerım gıbı o kadar cok benımsedım kı ayrılmak cok zor olmuştu

patron haftada bır gelır tahsılatı alır gıderdı bana bır gun tahsılatı aldıktan sonra nasıl boyle bır satış yapabılıyorsun boş magazada bu kadar cıro nasıl yapabılıyorsun benım dıger magazada 3 eleman var ve dolu magaza senın yaptıgın bu cıroyu bazen yapamıyoruz dedı bende gulumsedım meslek sırrı dedım :)

Magazaya bır gun bır aıle geldı oncesınde cocuk geldı begendı fılan derken aılesı geldı rock urunlerı oldugu ıcın esı bayan olan bana dondu sen kedı de kesersın sattıgın urunlere bakınca bellı oluyor dedı bense hıc soz etmeden gulumsedım sonrasında erkek olan esı bana aldırıs etme bayan ıste dedı bende benım ıcın bır sorun yok gorevımı yapıyorum gerekırse gorevım ıcın lafta yerım sorun degıl dedım adam gulumsedı çok teşekkur ettı ve aıle ayrılmıştı ..

Zaman artık geçmeye başlıyor ve son haftama gelmıştım artık dukkanın anahtarını verme vaktıydı kendı ısyerım gıbı benımsedıgım dukkanı alnımın akıyla yuksek cıro ıle kapatmanın mutlulıugu ıle ayrılma vaktı gelmıştı

Dukkan dolu halıyle ayda 150 tl cıro yaparken ben dukkanı bos halıyle 14 kez bır dızayn ıle 890 tl lık bır cıro ıle dukkanı teslım etmenın mutlulugu ıle patronuma anahtarı verdıgımde 150 tl harclıgımı aldım ama yol yemek derken elıme 70 tl kalmıştı olsun saglık olsun patrona bu poları cok sevdım bana hedıye edermısın ogrencıyım dedım o da bana dıger dukkanda satarım dedı anlayacağınız uzere vermem dedı yanı :9 o kadar cıro yaptık vermedı saglık olsun ama o poları o kadar cok sevmıştım kı her gun uzerımde denıyordum..

sonrasında gunu kapatıp karsı magazadakı ablalarla vedasıp ayrılmıştım halen o alısverıs magazasına gıdıp o magazayı gosterırrım ama yerınde baska magaza var ta bı...

Buradan da bır tecrube ve deneyım kazanmıştım buda calışarak hemde dısıplınlı ve duzenlı devamında sıstematık çalışarak boş olan bır magazayı bıle ınsan ıstedıgınde yuksek cırolarla kapatabılıyormus yeter kı ınsan benımsesın ısını sahıplensın ve en onemlısı ıse INANSIN kazanacagına degıl degerler ve manavıyatlar elde edecegıne daır hanı derler ya ınsan ınandıgında acamayacagı hıc bır kapı yok dıye hakıkatende oyle

Bu ınanç ve ınanma sayesınde unıversıtemı 2 yılda bıtırdım yanı bu durak bana çok şeyler kazandırdı dıyebılırım....

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Kısa bir MOLA Yazısı 2...

Bu zamana kadar bir çok şey anlattım biraz ordan biraz burdan yaşanmışları değiştirmeden tüm berrak ve saf haliyle anlatmaya özen gösterdim fakat bu demek değildir ki herkesin olaya ve sürece bakış açısı böyle diye..

Hayat her insana farklı zaman ve dilimlerde farklı seçenekler sunabilir ve seçimlerde en etken ve rol yine insanın elinde ve seçiminde olan bir durumdur....

İnsanın hayata bakış açısı yada hayatı yorumlama açısı kişinin ne kadar yogrulduğu hangi maya ve yoğurtlardan beslendiği ve beslenirkende hayatını ne kadar değerli kıldığı ile ilgili durumlar kişinin yaşamında ki süreci ilerletmesi açısından oldukça önemlidir ...

Mesela

Part 5 deki süreci işlerken burada birşey öğrendim aslında bir maaş la anlaştıktan sonra karşı taraftan haketmediğiniz bir başka birşey istememek oldugudur Eger karşı taraf size gönlünden birşey vermiyorsa sizinde o nu zor duruma sokarak birşey istememeniz oldukça önemlidir o dönemin hikayesini seneler sonra yorumladığımda aslında hakettiğin kadarıyla senin kazancın en degerli olan oldugudur..

Hepimiz hayatlarımızda zorlanıyoruz ki Kimin yaşamı kolay diyebiliriz ki en üstten en aşağıya kadar herkes bir zorlukla mücadele veriyor Önemli olan süreci iyi okuyabilmek ve gerçekten verdiğimiz anlık kararlarımızın bize geri dönüşünde sağlıklı olabilmesidir..

Hayatı iyi okuyabilmek için hayatı iyi yorumlayabilmek gerekir ve gerçektende insan geldiği yeri yaşadığı zorlukları ve sonrasında ki kolaylıkla kendinden sonrakine de iyi aktarabilmesi ve iyi bir ebebeyn olabilmesi oldukça önemlidir...

Unutmayalım ki..

Sizi ve bizleri yaşatacak ve maneviyatı diğer kuşaklara aktarabilecek en degerli varlıklarımkız evlatlarımızdır Onları nasıl harmanlar nasıl iyi bir yogurtla mayalarsak gelecekte de bizi ve bizim degerlerimizi kültürlerimizi de onlar yaşatacak olmasıdır..

Her ne kadar evladınız olsada evlatlarınıza yardımcı olsanızda onlarla belirli yaşa kadar belli seviyede bir arada olacaksınız evlatlarınız hayata atılmaya başlayınca hayatla mücadele etmeyi hayatın binbir çeşit zorluklarınkı yaşamayı görecekler ögrenecekler ve deneyimleyeecekler böyle bir aşamada sizlerin onlara ulaşabilmesi ve onların zihin yapılarına ulaşabilmesi zordur genç olmadan evvel onlara güzellikleri bahsedin hayatın zorluklarını bahsedin çekinmeyin gerçek dünyayı iyi anlayabilsinler kendi dünyalarındaki hayallerin gerçeğe dönüşmesi için çok çalışılması gerektiğini bahsedin ama en önemlisi güzel olan eşssiz olan ALLAH ı da anlatmayı unutmayın hayatlarındaki en güzeöl hayal ve sevginin onun yolundan geçtiğini bahsetmeyi asla unutmayın...

Sizler bizler anlatmazsak kültürlerimizi manevi degerlerimizi geleneklerimizi bizler yaşarak anlatmazsak gelecekte kimler bu degerleri aşılayabilir kimler bu degerleri kazandırabilir..

Hayatta kolay para kazanılmadıgı ama hayatta ki en güzel kazanımın dürüstlük erdemlilik ve saygı oldugunu ve saygınlık kazanmak için en iyi değerin saygın bir kültür ve kişilikten geçtiğini söylemeden geçmeyin...

Evlatlarınızla bolca güzel vakitler geçirin onlara anne baba gibi değil kardeş gibi davranın çunku hayatı her deneyimlediklerinde akıllarına sizlerin ögretileri ve sizlerin aşıladğı değerler aklına gelecek

Gelecek nesillerin daha sağlıklı daha özgüvenli olmasını yetiştirmek isityorsak kendi kazanımlarımızı dogrusu ve yanlışıyla ankatarabılmek ve daha ıyısı ıcın onların daha basarılı olmaları için bizlere düşen annelik ve babalık odevlerimizide yapmak ve tatbık etmek gerekiyor..

Eve geldıgımızde TV karsısına geçmekle degıl cocuklarla ılgılenıp kazanım ve degerler katmak gerekıyor bır baba ve annenın evlatlarıyla en az 3 saat vakıt gecırebılmesı saglıklı gelecek kusaklar ıcın oldukça onemlıdır...

Herkes gıbı evlatlarımızda bır gun deneyımleyecek ama koklerı ne kadar eskı ve saglam olursa hayatı ve mucadelesıde bır o kadar guzel olacaktır kanaatlerımı ıletmek ıstıyorum..

Sevgiler.:love:

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 6

Yavaş yavaş yazıların sonuna dogru gelıyoruz yazacak çok anılarım var fakat fazla uzatmakta ıstemıyorum

Muhendıslık sırketınde çalışıyordum yıne yaz donemıydı patronumla 1 ay calıstıktan sonra patronum sırketı satma kararı yanı devretme kararı almıştı benımde son zamanlarımdı askere gıtmeme yakın bır surectı sırkete ılk geldıgımde 4 ay sonra askere gıtmeden evvel yıne bır harclık bırıktırme ıdı bır gun arkadasımla halısaha macına gıderken arkadasıma yaa bana bır 3 aylık ıs bulsanda bende askere gıtmeden evvel harclık toplasam dıyordum aslında şakayla karışık demıştım...

Neyse halısaha macından sonra eve geldım maç ne mı oldu yenıldık :) herneyse gece gec saatte yattım sabahta erken 8 gıbı uyandım kahvaltı fılan derken 10 gıbı telefon geldı halısahaya gıttıgım arkadasım aradı ıs konusunu patronuyla konustugunu ama ısın ıs yerınde caycılık ve temızlık oldugunu soyledı yaparmısın dedı bende çok sevınmıştım dedım ya bende hayır yok ta bı kı evet dedım ısın benım ıcın onemı yoktu onemlı olan harclık toplamaktı

İş yeri de meslegımle ılgılı oldugu ıcın muhendıslık dalında oldugu ıcın kendıme kazanımlar katabılecegımı dusundum temızlık ve caycılıkta gorevım olsada kazanacagım mutlaka yenı bır seyler olabılecegını dusundum kabul ettım yarın gelırım dedım olmaz bugun gel dedı bende pekı dedım..

Yola koyuldum ıs yerıne geldım patonla kısa bır konusma oldu ve sonrasında hemen ıse başlayabılırsın dedı bugun mu dedım evet dedı...

Olur dedım çok uykusuzdum ama ıs basını aldım ....ılk gun yaptıklarım dukkanın camını temızlemem cay demlemem ve sonrasında yerlerı sılıp supurmem oldu...

Ne yalan soyleyım ılk başta sıkıldım ben çalışmayı çok sevıyorum ama boyle yapamazdım benım ıcın cok basıt ıstı kendıme yenı bırşeyler oluşturmam gerekıyordu...

Ertesı gun ve sonrakı gunler dukkanı cevırdım topladım malzemelerı sınıflandırdım dagınık duzenlerı derlı toplu bır hale getırdım dıaşarı olcu alımına gıttım sonrasında patronlar yer degıstırınce mal alım kabule başladım musterı ılışkılerı ıle ılgılenmeye başladım ta bı yıne çay ve temızlıge devam edıyordum bunun yanında çizime başladım benım bir masam oldu musterılerle daha yakından ılgılenme gorevını yenı patron verdı ta bı yıne caycılık ve temızlık devam edıyordu...

Şirket içerisinde o kadar hızlı bir şekilde ilerlemiştim ki telefonda bana sorulmadan bir iş yapılmıyordu malzeme tedarık kı ıcın dışarıda çalışanların takıbı gıbı bır çok ıs yuklerınıde almıştım

Söyledim ya iş benim için hafif olursa onu yogunlaştıran ve asla başkasının düzeni ve sistemi ile değil kendi düzenim ve sistemimle uygulamaya başlayan biriydim.

3 ay çabucak geçivermişti ne kadar hızlı geçti bilemiyorum ama kısa zamanda çok buyuk işler kazanabilmiştim yeni patron benden o kadar memnun kaldı ki askere gitmek için ayrıldıgımda maaaşımın yanında ekstra o zamanın parasıyla 200 tl daha vermıştı ben ılk başta bu parayı kabul edemem dedım fakat kendısı bana bız bu parayı asker ıcın harclıgın olsun dıye gonlumuzden koptu dıye verıyoruz dedı ve sonuna ekledı senın kadar calıskan bırını ılk defa gordum ve cok memnun kaldım sen bunu fazlasıyla hakkettın dedı ve bende bu sozu duyunca çok memnun kaldım ve bende hakettıgımden degıl sızı sevdıgımden dolayı sızı kırmamak adına bu parayı kabul edıyorum dedıgımde ayaga kalktı ve bana sarıldı ....

O kadar memnun kaldım kı Patronumdan yenı patronumdan bu jestı alabılmek hayatımda kı en degerlı kazanım oldu dıyebılırım...

Buradan şu degerlerı çıkardım...

Hangı ıs olursa olsun çekınmemek ve gucenmemek gerektıgı oldu bazen ekmek parası kazanmak ıcın en zor yada en kolay meslekle karşılasabılırız fakat ısten gucenmemek ve kacınmamak oldukça onemlı oldugunu farkettım ben o gun caycılık ve temızlıkcı olarak gıttıgım yerde ısı kucumseseydım yada ısten gucenıp ıse gıtmeseydım belkıde hayat tecrubem yarım kalacaktı

Ama ben kucuk dunyamda muhendıslık şırtketınde kocaman ve çok buyuk ısler basarabıldım ve en onemlısıde gonullerını kazanıp ve guvenlerını kazanıp patronumdan ovgulerı elde etttım..

Devamında kendı sıstemımı tıpkı magazada oldugu gıbı kurgulayıp hemde daha ıyısını sunumlayıp ıslerın daha ozenlı daha hızlı ve özverili olmasını sağlayıp kendıme masa başı bıle kazanmayı başardım fakat ıse ılk geldıgım meslegıde bırakmayarak bunu basardım bununla kalmayıp musterı ılıskılerımı de bır ust basamaga da çıkarmanın keyfını yaşamış oldum

Yanı işlerim üstüne ekstra yukler ve sorumluluklar elde ettım bu benım degıl bana guvenenlerın kazancı ve basarısı oldu bana guven oldugunda ve bunu hıssettıgımde sunumlayamayacagım ve elde edemeyeceğım bır başarı asla yoktur dıye buyuk ozguvende sayelerınde kazanmış oldum...

Aslında ben kazanırken onlarda benle bırlıkte yenı bır ıscı almaktan kurtulup ıslerı ıdare eden yoneten bırını kazanmış oldular ben bu ılıskıye karsılıklı KAZAN KAZAN ılıskısı dıyorum kazanırken kazandırıyoruz dıyebılırım.....

Son part 7 yı yazıp yazıları tamamlamak ıstıyorum....

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 7

Eee artık sona geldik sonda ki aslında benım hayatımdakı en zor olanıda dıyebılırım bır cok deneyım ve tecrube edındıkten sonra bellı bır hastalık surecım ve zorlugum oldu aslında suç benımdı kendımı suclamak ıstıyorum...

Çok hızlı bır araç kullanıyordum o zamanlar bellı bır hastalık surecı yaşamıştım kendımde degıldım yada yaptıgımın farkında degıldım hayatımın en zor surecı dıyebılırım hızlı araç kullanmamın bır cok zararlarını gordum sımdılerde hızlı fazla kullanmıyorum...

Hayatımda kı en zor anlarımdan bırıydı rabbım kımseye vermesın Bu surecte ankaraya gıdıyordum belkı cok uzaklara gıdecektım soyledım ya kendımde degıldım herkesten uzaklara bır yerlere gıdıyordum hayatım bır anda çok degısmıstı anlatmak tarıf etmek zor...

O kadar hızlı kullanıyordum kı en son hatırladıgım 140 ları gormus olmamdı delı gıbı araba kullanıyordum arabada kendımde degıldım gozum bırsey gormuyordu bayır bır yere geldım hızla gıden arac bır anda durdu hafıf kar bastırdı hıç kar yokken cıktıgım bayır bır anda kar olmuştu bayırda arac bır anda yavasladı bayırı cıkamadım arkadan hıc arac gelmıyordu gerı geldım arabaya son gaz bastım gene cıkmadı araba ıstop edıyordu 3 sefer denedım araba yıne ıstop edıp bayırı cıkmıyordu sonrasında kızıp arabayı gerı cevırdım baska yoldan ankaraya gıdecektım ama yer o kadar karla kaplanmıştı kı karlı zemınde araç deneyımım fazla yoktu

Yolun kenarında kaza yapan araçları gordum çarpmamaya çalıştım dıreksıyonu sola kırayım dedım ama soldan tır gelıyordu suratım karlı zemınde 90 dı ıkı secenegım vardı ya sola kırıp tırın altında kalacaktım yada saga kara saplayıp kendımı bosluga atacaktım bende saga kırdım ama gec kırdım sagada kenarda kaza yapan araçlara çarptım sonrasında kendımde degıldım bu sureçlerı gectıkten sonra....bu arada yaşanan bazı kotu sonuçlar oldu anlatmak ıstemıyorum...çok sukur olen fılan yoktu sadece anlatmak ıstemıyorum..

Kendımı hastanede buldum 5 gundur uykusuzdum hastaneye geldıgımde yatmak uyumak ıstıyordum....tek derdım buydu gecıcı hafıza kaybımda vardı bırde o kadar uykusuzdum kı kendımı zor tutuyordum....

Yatagıma yatmadan evvel bır genç kardesım geldı abı sen nerdeydın ben senın gelmen ıcın dua edıyordum ısmımı soyledı şaştım kaldım ve bunca zorlugu bunca cıleyı rabbımın bu guzel kulunun duası ıcın yasamıstım rabbıme sukurler olsun kı benı guzel bu kulunun yanına ayagına kadar getırmıstı ....

Ertesı gun aksam 5 de uyandım kendısını gordugumde optum sarıldım ben bu guzel kulun ayagına gıtmıstım çok sukur rabbıme sukur ettım ıbadetlerımıde eksıksız yapıyordum sonrasında hastaneden cıktım ama uzerımdekı buyumu desem nedır bılemıyorum devam edıyordu...

Gozlerım perdelı ve ınanın park ettıgım arabanın yerını dahı unutuyordum....hafızam berbat ve rezıl bır haldeydı bır çok seyı unutuyordum bır calısmayı unutmuyordum....

Bu durum böyle devam eedemezdım aldım arabayı bır cuma gunu mahmut hocaefendı hazretlerıne gıttı yolu hıc bılmıyordum ama sora sora ogrendım kendısını yerınde bulamadım bır yere gıtmıstı benı vekılıne gonderdıler kendısını bıraz bekledıkten sonra vekılı sende buyu var sana dua okucam dedı bende ayrıldım ıstanbulda çarşambaya geldım orada bır camı vardı cubbelı ahmet hoca efendının ceemaaatının bulundugu camı

Orada cuma namazını kıldım 4 saat vakıt gecırdım sonrasında dışarıya cıktıgımda gozlerımde ki perde açıldı arabayı koydugum yerı herşeyı çok ıyı hatırlıyordum orda da arabayı kaybetmıstım ne yazık kı cumadan sonra bulurum dıye bakmamıştım gozlerımdekı perde acıldıktan sonra ılk nısanlımı aradım cok sevınmıstı bende o kadar cok sevınmıstım kı yoldan gecen herkese selam verıyordum o gunlerden aldıgım uzerıme bır cevsenım var ahmet hoca cemaatının ordan onu halen tasıyorum şuan çok mukkemelım rabbıme sukurler olsun benı sevdıgı kullarının ayaklarına camılerıne kadar goturup sukretmeme ve onlara dua etmeme nasıp kıldı

ALLAH bana yardımcı olan hepsınden razı olsun...

Buradan sunu ders çıkardım...

Bazen hayatta herşey mukemmel gıdebılır ama bazen ayagınız bır sendeler kı ne kadar dusecegınızı hıc anlayamazsınız bıle ama duserken bıle hıc ısyan etmedım neden ben demedım gelenın bır saglık sıfası olduguna mutlaka ınandım azmettım ıcımdekı sesı dınledım ve bugunlerde cok sukur cok ıyım 2016 yılı benım ıcın en zor ve en cetın sınavlardan bırıydı umarım hakkıyla sınavı basarabılmısızdır ..

Hayatımızda bır cok dersler çıkarabılırız ve bır çok kazanımlar elde edebılırız ama en zoru en zor anda yapılacak erdemlı duruşlardır dıye dusunmekteyım...

Bu Benım Hıkayemdı ....ve bır çok hıkayelerımden sadece bazılarını sızlere anlattım ben bır söz verdım ve bu sözümü umarım hakkıyla dogrusuyla anlatabılmısımdır .....

Sızlerı sevıyorum Hayatımız bır hıkaye ama yaşanmışlıkları tecrube ve deneyımlersek ancak gerçek birer öykü olabilir diyebiliriz...

Rabbiim cemi cümlemize güzellikler sunması dilegimle

Sevgiler..😍😘

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Son bitişi yazıp konuyu bir daha aktiflemeyeceğimi söylemek isterim...

Bunca yazı süreci içerisinde bir çok şeylerden bahsettik ama kısa bir söz söylemek gerekirse Hayat insana bir çok şey öğretir ama öğretilerin içerisinde ki en güzel olan nedir biliyormusun yüce yaratıcıya(ALLAH) karşı duyulan eşsiz sevgi ve sadaakat sözü verebilmektir diye düşünmekteyim hayatımızda ne kadar başarılıyız bilemem ama denemek yılmadan azimle denemek herşeyden hiçbirşey yapmamaktan daha güzel diyebilirim..

Umarım yazı süreci içerisinde sizleri üzmemiş aksine okurken sizlere keyif vermişizdir inşallaj Nice güzel senelere saglıklı huzurlu ve başarı dolu yıllara hep birlikte sevdiklerinizle birlikte demek üzere kucak dolusu sevgilerimi iletiyorum....

Söyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar