Bizler eğer bilinçli bir yaratıcı tarafından ... ... .....?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde efefel tarafından oluşturulan Bizler eğer bilinçli bir yaratıcı tarafından ... ... .....? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,842 kez görüntülenmiş, 128 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Bizler eğer bilinçli bir yaratıcı tarafından ... ... .....?
Konbuyu başlatan efefel
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Cevap: Bizler eğer bilinçli bir yaratıcı tarafından ... ... ....

Eğer insanlar bilinçli bir yaratıcının ürünüyse,insan özünü var oluşunun kaynağından almaktadır,yani Tanrıdan.Hal böyle olunca insan yaptığı hiçbir eylemden sorumlu olamaz. Teizm ile özgürlük bağdaşmaz.

insanı tanrının yarattığı konusunda, kiminle anlaştınız.../ fikir birliğine vardınız....

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Bazıları tanrıyı, bazıları gerçeği arar. Sanırım bütün mesele bu.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

Böyle bir şey söz konusu değil.

öyleyse, keşke 58. mesajınızı yazmak için acele etmeseydiniz... neyse, 58. mesajınızı insanın bilinçli bir tanrının ürünü olduğu konusunda, en az bir katılımcıyla fikir birliğine vardıktan sonra, bir daha yazmalısınız...

Aydın

Yeni üye
Yeni Üye

öyleyse, keşke 58. mesajınızı yazmak için acele etmeseydiniz... neyse, 58. mesajınızı insanın bilinçli bir tanrının ürünü olduğu konusunda, en az bir katılımcıyla fikir birliğine vardıktan sonra, bir daha yazmalısınız...

Buna ben karar veririm,sizin haddinize değil.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Sizce de bu gerilim anlamsız değil mi?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

Buna ben karar veririm,sizin haddinize değil.

haddimi aştığımı fark edememişim... sadece bir öneriydi... anlaşılan o ki, size karşı haddi aşmadan konuşmanın sınırlarını belirlemek çok zor... bu durumda hiç konuşmamak daha kolay... iyi forumlar...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Yoo,hiç de değil.Yukarıdaki küçümseyici tavsiyeye yerinde bir cevap.

Küçümseme yok Aydın merak etme, Derin Mavi'nin art niyetli davrandığını hiç gözlemlemedim sanırım yanlış anlaşılma oldu yine her zamanki gibi nette iletişim kurmak çok zor. Derin Mavi ile ben de ilk zamanlar çok ters düştüm fakat sonradan baktım ki çoğu yanlış anlaşılma yani boş yere kırmayın birbirinizi.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Tabiatın kitabı matematik dilinde yazılmıştır; onun harfleri geometrinin şekilleridir. Bunları anlamak ve yorumlayabilmek için matematik dilini bilmek gerekir. Galileo

Sayılar evrene hükmeder. Pisagor

Altın Oran - Phi - 1.618

Bitkilerde altın oran dizilimi, bitki üzerindeki bir yaprağın diğerini gölgelemesini engeller. Böylece tüm yapraklar güneşten ve yağmurdan eşit oranda faydalanmış olur.

Ayçiçeği; merkezden dışa doğru, sağdan sola ve soldan sağa doğru tanelerinin sayısının birbirine oranı altın orandır. (1.618)

Papatya; her papatyanın ortasında saat yönünde 34 spiral varken saat yönünün tersinde 21 spiral bulunur. Bu sayıların birbirine oranı altın oranı verir.

İnsan vücudunda ve yüzünde altın oran,
Kulakta altın oran,
DNA’da altın oran,
Parmak izinde altın oran,
Arı kovanındaki dişi arıların sayısının erkek arı sayısına bölümünde altın oran...

Bu ve benzeri bilimsel gerçekler göstermektedir ki bilinçli bir Tanrı vardır ve bunların hiç biri tesadüflerle açıklanamaz.

efefel

Üye
Yeni Üye

mükemmeli anlayabilmemiz için kıyaslayacak benzerler gerekir diye düşünüyorum.
örneğin atmosferimizdeki gaz oranları bizim yaşamamıza olanak sağlıyor ama bizim dışımızda şu an yeryüzünde yaşayamayan diğer sonsuz hayaledebileceğimiz hiçbir canlı yaşayamıyor.başka bir türün yaşamasına elverişli olsaydıda biz yaşayamazdık.
burda sırayı karıştırıyoruz gibime geliyor.bizim yaşayabilmemiz için bir dünya yaratıldı demek ilk akla gelen ama biz bu ortamda basitten karmaşığa doğru bu hale geldik de denilebilir.tartışılmalı tabi.
maddesel tüm herşeyin dışında yaratılış sebebini anlayamayış bu ihtimali mantıkta çürütüyor.
karmaşık ve müthiş bir orantıya sahip evren nasıl oluyorda kendiliğinden var oluyor diye soru soruluyor fakat tüm bu karmaşıklığı yaratan en karmaşık yaratıcı nasıl olurda hep var olur sorusu yasak.buda engelleyici bir unsur.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Tabiatın kitabı matematik dilinde yazılmıştır; onun harfleri geometrinin şekilleridir. Bunları anlamak ve yorumlayabilmek için matematik dilini bilmek gerekir. Galileo

Sayılar evrene hükmeder. Pisagor

Altın Oran - Phi - 1.618

Bitkilerde altın oran dizilimi, bitki üzerindeki bir yaprağın diğerini gölgelemesini engeller. Böylece tüm yapraklar güneşten ve yağmurdan eşit oranda faydalanmış olur.

Ayçiçeği; merkezden dışa doğru, sağdan sola ve soldan sağa doğru tanelerinin sayısının birbirine oranı altın orandır. (1.618)

Papatya; her papatyanın ortasında saat yönünde 34 spiral varken saat yönünün tersinde 21 spiral bulunur. Bu sayıların birbirine oranı altın oranı verir.

İnsan vücudunda ve yüzünde altın oran,
Kulakta altın oran,
DNA’da altın oran,
Parmak izinde altın oran,
Arı kovanındaki dişi arıların sayısının erkek arı sayısına bölümünde altın oran...

Bu ve benzeri bilimsel gerçekler göstermektedir ki bilinçli bir Tanrı vardır ve bunların hiç biri tesadüflerle açıklanamaz.

Bir çok şeyi sıralamışsınız, ancak can alıcı kısmı yok burada. O da şudur: NEDEN tesadüfle açıklanamaz da bir yaratıcı ile açıklanabilir?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Bir çok şeyi sıralamışsınız, ancak can alıcı kısmı yok burada. O da şudur: NEDEN tesadüfle açıklanamaz da bir yaratıcı ile açıklanabilir?

Tesadüfler ne zamandan beri belli bir sistematik üzerinden ilerliyor? Raslantılar bu kadar matematiksel bir hesap üzerinden işleyebilir mi? Benim mantığım almıyor madem sizin mantığınız alıyor siz açıklayın o zaman? Nasıl tesadüf olabilir???????????????????????????

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Önce şunu söyleyeyim. İlla tesadüftür demiyorum, gerçeğin ne olduğunu arıyorum.Benim makul bulmadığım, bilinçli ve sınırsız bir yaratıcının olabilmesi fikridir. İlahi dinlerin yaratıcı tanımı, kullanılan kavramlar açısından bakıldığında, bana göre makul değildir.Bunu neden makul bulmadığımı belirttim. Fakat aynı yanlışlamayı tesaadüf için yapamıyorum. Yani nasıl tesadüf olabilir? sorusunun cevabını bilmiyorum. Ancak neden tesadüf olmasın çünkü... gibi birşey söyleyememekteyim. Oysa tersine, bilinçli sınırsız bir yaratıcı olamaz çünkü...cümlesinin devamını doldurabilmekteyim.

Sistematik derken, kelimeyi hangi anlamda kullanıyorsunuz?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Önce şunu söyleyeyim. İlla tesadüftür demiyorum, gerçeğin ne olduğunu arıyorum.Benim makul bulmadığım, bilinçli ve sınırsız bir yaratıcının olabilmesi fikridir. İlahi dinlerin yaratıcı tanımı, kullanılan kavramlar açısından bakıldığında, bana göre makul değildir.Bunu neden makul bulmadığımı belirttim. Fakat aynı yanlışlamayı tesaadüf için yapamıyorum. Yani nasıl tesadüf olabilir? sorusunun cevabını bilmiyorum. Ancak neden tesadüf olmasın çünkü... gibi birşey söyleyememekteyim. Oysa tersine, bilinçli sınırsız bir yaratıcı olamaz çünkü...cümlesinin devamını doldurabilmekteyim.

Sistematik derken, kelimeyi hangi anlamda kullanıyorsunuz?

Sistematik; sistemli, gelişi güzel değil anlamında kullanmıştım.

Tesadüf olamayacağı bana daha mantıklı görünürken siz daha şüpheci bakıyorsunuz, olabilir bu konuda bir itirazım yok. Bilinçli sınırsız yaratıcı konusundaki yorumumu daha önce yapmıştım fakat Kur'an ayeti ve eski kadim metinlere göre bu yorumu yaptığım için net bilimsel bir dayanağı yok sonuç olarak...

efefel

Üye
Yeni Üye

bazen var olan ıspatlanamaz ama var olduğu savunulan bir şeyin savunulma sebepleri ele alındığında konu içeriği detaylı biçimde ve tarafsız işlendiğinde aslında geçersiz dayanaklara sahip olduğu anlaşılabilir.
tanrı kavramıda bu söyleme uygundur bence.
tanrıyı savunan herhangi bir dinin dayanakları incelenebilir ve bir sonuca varılabilir.
bildiğim dinlerde tanrı hiçbirşeye ihtiyaç duymayan ve tüm herşeyin o na ihtiyaç duyduğu bir güçtür.
hiçbir şeye ihtiyaç duymayan bir tanrının yaratma eylemi neden gerçekleşti? sorusu sorulabilir ve akla uygun bir sorudur bu.
belki tekrarlayacağım bir cümle olacak ama,yaratmak ihtiyaçtan gelir ve ihtiyaç ise zafiyetten.ama zayıflık tanrıya uygun bir terim değildir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

bazen var olan ıspatlanamaz ama var olduğu savunulan bir şeyin savunulma sebepleri ele alındığında konu içeriği detaylı biçimde ve tarafsız işlendiğinde aslında geçersiz dayanaklara sahip olduğu anlaşılabilir.
tanrı kavramıda bu söyleme uygundur bence.
tanrıyı savunan herhangi bir dinin dayanakları incelenebilir ve bir sonuca varılabilir.
bildiğim dinlerde tanrı hiçbirşeye ihtiyaç duymayan ve tüm herşeyin o na ihtiyaç duyduğu bir güçtür.
hiçbir şeye ihtiyaç duymayan bir tanrının yaratma eylemi neden gerçekleşti? sorusu sorulabilir ve akla uygun bir sorudur bu.
belki tekrarlayacağım bir cümle olacak ama,yaratmak ihtiyaçtan gelir ve ihtiyaç ise zafiyetten.ama zayıflık tanrıya uygun bir terim değildir.

Tanrı'nın bir ispata ihtiyacı yok yaratmaya ihtiyacı olmadığı gibi fakat bu şekilde sorgulanması insanların kendi hayat planları doğrultusunda vereceği büyük bir sınav.

Tanrı'nın varlığını içinden gelip kabul edemiyorsan zaten bunun da bir anlamı yoktur. Birileri öyle söylüyor diye "Tanrı" vardır denilemez.

Bilinçli bir yaratım ve bilinçli bir yaratıcı konusundaki görüşlerimi yazdım fakat herkes kendi aklına en uygun şekli ile düşünmekte özgürdür. Bu konularda sonuca varmak zaten çok zor olduğu gibi herkesin cevabı da kendine özgü olacaktır.

ls2

Kahin
Onursal Üye

Doğru zaten gerçek de bu şekilde fakat dile getirdiğimiz zaman tepkiler çok fazla olduğu için bu konuyu fazla gündeme getirmeme taraftarıyım.
Allah ( Tanrı ) ve Yaratan ( Mutlak ) 2 farklı kavram

Sayın Birazdahaderinmavi'nin kurduğu mantık zincirine doğru demeniz ve buna delil olarakta yukarda alıntıladığım savınızı sunmanız çok açık mental hatadır Sayın Dijital. bu sav bu durumda neyi değiştiriyor? yaratıcı Tanrıyı niye yarattı? diye sorarım ve sizin tanımladığınız mutlak yaratanınız da mutlaklığını kaybeder.(sizin mantığınıza göre)

konu üzerine çok paylaşımlar olmuş bende genel olarak yazılanlara dair kendi görüşlerimi yazayım.

Genel olarak sınırsız,sonsuz,mutlak kavramı üzerinden hareket edilmiş.

Sınırsız: ateist arkadaşımın şöyle bir sorusu vardı; Tanrı kaldıramayacağı büyüklükte bir taş yaratabilir mi? evet basit klasik bir mantık oyunu. ama hatalı mantık. buradaki mantaliteler de buna yakın olmuş. şimdi; Tanrı bizleri yaratmak ve sözler vermek sureti ile kendine bir sınır koymuştur zaten. sözünü tutacağını beyan etmiştir bu söz Tanrıyı sınırlar mı? buradaki mantaliteye göre sınırlar. evet bence de bu bir sınırlamadır ancak Tanrının tek yaratıcı olması geri kalan herşeyin yaratılmış olması O'nun tek gerçek varlık olduğunu gösterir .bu durumda Tanrı sınırlı değil sınırların belirleyicisidir. dolayısı ile sınırsızdır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Sayın Birazdahaderinmavi'nin kurduğu mantık zincirine doğru demeniz ve buna delil olarakta yukarda alıntıladığım savınızı sunmanız çok açık mental hatadır Sayın Dijital. bu sav bu durumda neyi değiştiriyor? yaratıcı Tanrıyı niye yarattı? diye sorarım ve sizin tanımladığınız mutlak yaratanınız da mutlaklığını kaybeder.(sizin mantığınıza göre)

konu üzerine çok paylaşımlar olmuş bende genel olarak yazılanlara dair kendi görüşlerimi yazayım.

Genel olarak sınırsız,sonsuz,mutlak kavramı üzerinden hareket edilmiş.

Sınırsız: ateist arkadaşımın şöyle bir sorusu vardı; Tanrı kaldıramayacağı büyüklükte bir taş yaratabilir mi? evet basit klasik bir mantık oyunu. ama hatalı mantık. buradaki mantaliteler de buna yakın olmuş. şimdi; Tanrı bizleri yaratmak ve sözler vermek sureti ile kendine bir sınır koymuştur zaten. sözünü tutacağını beyan etmiştir bu söz Tanrıyı sınırlar mı? buradaki mantaliteye göre sınırlar. evet bence de bu bir sınırlamadır ancak Tanrının tek yaratıcı olması geri kalan herşeyin yaratılmış olması O'nun tek gerçek varlık olduğunu gösterir .bu durumda Tanrı sınırlı değil sınırların belirleyicisidir. dolayısı ile sınırsızdır.

Yaratıcı Tanrı'yı niye yarattı onu bilme şansım yok. Ben eski kadim belgeler, Kutsal Kitaplar ve doğal olarak Kur'an'da yazan kısımları paylaşıyorum.Neden ve niçin bunu tam manası ile bilmek imkansız ve hatta belki de hiç bir zaman öğrenme şansımız olmayacak. Felsefe açısından hatalı bir anlatım olabilir fakat kayıtlı belgeler açısından doğru o yüzden yorum yapamıyorum.
Yazmak ya da yazmamak işte tüm mesele bu:) Uyarın için tşkler

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

'' ussal olan her şey gerçek ve gerçek olan her şey ussaldır... georg wilhelm friedrich von hegel... '' eğer birazcık objektif idealizme izin verilirse; burada ussallığı, kendine ait bir alt kümeye, yani 'mantıksallığa' indirgeyerek, bir soyutlama yapmak istiyorum... ki böylelikle, gerçekliği mantıkla bağlamış oluruz... kendimizi, formel ( ya da klasik) mantığın dört temel ilkesinden (yani, 1- a, a dır, 2- a, a olmayan değildir, 3- ya a dır, ya a olmayandır, 4- parça bütüne eşitlenemez) başka, herhangi bir kayıtla, koşulla sınırlamadan; 'mutlak varlığın, mutlaklığını yitirmeden aynı anda yaratıcı da olup olamayacağını' tartışabiliriz... ben kendi payıma, toplumsal dinlerin tanrı tasarımlarında yer alan; tanrının, 'mutlaklık' niteliğiyle, 'yaratıcılık' niteliğinin çelişkili ve dolayısıyla birbirini dışlayıcılık ve uzlaşmazlık içerdiğini düşünüyorum... konuyu dağıtmamak ve saldırganlaşmamak koşuluyla, başka türlü düşünen arkadaşlarla, felsefi görüş ve düşünce paylaşımında bulunulabilir...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar