Bizler eğer bilinçli bir yaratıcı tarafından ... ... .....?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde efefel tarafından oluşturulan Bizler eğer bilinçli bir yaratıcı tarafından ... ... .....? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,842 kez görüntülenmiş, 128 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Bizler eğer bilinçli bir yaratıcı tarafından ... ... .....?
Konbuyu başlatan efefel
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

ls2

Kahin
Onursal Üye
Cevap: Bizler eğer bilinçli bir yaratıcı tarafından ... ... ....

Sayın donkişot, kişi aklı ile yaşarsa bunları yapamaz diyorsunuz peki o zaman size soruyorum; zevk alan kim, mutlu olan kim,keyif alan kim ,yemek için yaşayan kim?İnsanın hangi yanı?
Siz hiç aklı-külü ile yaşayan bir insanı tanıdınız mı?
Acaba yemekten zevk almayacak kadar ne yaşıyorki akılda kalabiliyor..Bu işler çok derin meseleler.
Ancak şurada size katılıyorum insan salt akılla yaşamıyor ne yazık ki.
Son olarak aklı külü ile yaşayabilen hepimizden çok aşkı yaşar.

Aklı külü ile yaşayan birini tanımadım. genel anlamda ne demek istediğinizi de anlayamadım malesef Sayın İstanbul *:)

burada iman mı yoksa akıl mı önce gelir?

Aklın sınırları bellidir sevgili Sakal. akıldan vazgeçmemiz için bir sebep yok. çünkü akıl kendi sınırlarını da bilebilir. İnanç alanında da dinin özü bellidir. (Genel bakışı,hükümleri,yasakları ,ögütleri vb)

öncelik konusunda ise birşey diyemeyecegim. akıl kendi sınırlarını bildiği sürece birbirlerinden ayrılmaları için bir sebep yok bana göre..

İnsan kendi aklına çok fazla güvenirse yanılabilir. Akıl bir yol gösterici olabilir fakat her aklın yolu bir değildir. Akıl dünyasaldır, yaşam için şarttır fakat bazen de bir perdedir.

"Bedendeki ruh padişahtır.Akıl da onun veziri gibidir. Fesatçı, bozuk akıl ruhu şaşırttır, kötülüklere doğru götürür. Ey ruh sultanı sen, cüz'i aklı değil de, külli aklı kendine vezir yap." Mesnevi c.IV,1256

Gönül gözünü açmadan tek akıl şaşırtıcıdır. Gönül ile aklı birleştiren insan Hakk'ı görmeye başlar. İnsan akıl yolu ile anlamaya çalışmalı fakat gönül gözü ile idrak etmelidir.

"Hiçbir şeye aldırmayan aşktır, akıl değil...Akıl, yararlanacağı, fayda elde edeceği şeyi arar." Mesnevi c.VI.1966

Akıl hiç bir zaman tek başına yol gösterici olamaz. Gönül gözü ile beraber ancak yolunu açabilir.

Tanrı; düşüncelerimizden ve kaygılarımızdan kurtulup tam teslim olmadıkça kapılarını açmıyor bunu anlayabiliyorum. o Kapılardan geçenlerin sözlerini de ne anlatmak istediklerinide anlayabiliyorum. ama anlattıklarını belli bir yerden sonra anlama/idrak etme şansım yok. çünkü ben düşüncelerinden kurtulabilmiş biri değilim. 24 saatimin nerdeyse 23.30 saati bu dünya denen hengame ile uğraşmakla geçiyor kendimi buradan kurtarmayı hayal ediyorum. umarım bir gün :)

istanbul

Üye
Yeni Üye

Aklı külü ile yaşayan birini tanımadım. genel anlamda ne demek istediğinizi de anlayamadım malesef Sayın İstanbul *:)
:)

Bunlar akıl yolu ile Hakk’a varan hakikat yolcularıdır. İnsan-ı kâmil’in makamıdır. O Hakk’a varmış ve Hakk’ta kül olmuştur. Bunlara “Hakk’a varmış.” denir. Kelime-i Tevhid’in sırrına mazhar olmuştur. O zamana kadar kendisinin de kâinatın da yokluğunu düşünüp, Allah-u Teâlâ’nın varlığını tesbih ederken; bu makama geldiğinde, kendisinin de kâinâtın da hakikatını görür. Meğer hep O imiş. Başka bir şey yok.

etsonya

Felsefe.net
Yeni Üye

İnsanı Duygularımızla Tanrıyı Kişileştiremeyiz. bu Soru Cevabını bulamayız. Yarattı. ve yaratıcak

ls2

Kahin
Onursal Üye

Bunlar akıl yolu ile Hakk’a varan hakikat yolcularıdır. İnsan-ı kâmil’in makamıdır. O Hakk’a varmış ve Hakk’ta kül olmuştur. Bunlara “Hakk’a varmış.” denir. Kelime-i Tevhid’in sırrına mazhar olmuştur. O zamana kadar kendisinin de kâinatın da yokluğunu düşünüp, Allah-u Teâlâ’nın varlığını tesbih ederken; bu makama geldiğinde, kendisinin de kâinâtın da hakikatını görür. Meğer hep O imiş. Başka bir şey yok.

Anlıyorum ama anlamıyorum. bu tür ifadeleri/anlatımları okudugum zaman bütün içinde ne anlatmak istediğini anlıyorum. ancak biraz sonra hemen unutuyorum:) çünkü benim düşünce sistemime tutunamıyorlar. anlamadığım şeyleri anlıyormuş gibi yaparak kaçak düşünmeyi sevmiyorum.
Düşünce sistemimizde ; özne olarak kendimizin bilincine vardığı düşünceler/algılamalar/edinimler bu tür soyut düşüncelere/ifadelere göre daha önemlidir. (öznel açıdan daha önemlidir)

Kısaca demek istediğim şudur; kendimi tanımlamaya çalışırsam .Ben bir mümin (Tanrıya inanan ve güvenen) aşamasında biri olarak İnsanı kamil aşamasına ulaşmış birinin ifadelerini anlayamam.

ama ne anlatmak istediğinizi anladım :) teşekkürler.

efefel

Üye
Yeni Üye

Ruhunda sukunete kavuşmak ve mutlu olmak isteyen insanlar inanmalı ve iman etmelidirler. Ama hakikatın peşindeki insanlar iç huzurundan feragat etmeli ve yaşamlarını bu sorgulamaya adamak; kendisi ve hayatla yüzyüze gelmekten korkmamak zorundadır.
''Friedrich Nietzsche''
yani kimse sanmasın ki bulamayanlar dalga geçecek kadar rahat
kimse rahat değil.

efefel

Üye
Yeni Üye

karmaşık mümkün değil ama en karmaşık gayet tabi mümkün!
tüm evren,canlılık çok karmaşık olduğundan ve bize göre bir nizam var olduğu düşünüldüğünden
bunca karmaşık olylar nasıl olurda düzenli olur sorusuna ancak bilinçli yaratıldı cevabı getirilebiliyor
bunca karmaşık herşeyi yaratan en karmaşık Tanrı nasıl olurda her daim var olabildi sorusuna aynı şekilde yaklaşılamıyor

ls2

Kahin
Onursal Üye

Yokluktan bir varlık çıkamayacağına göre birşeylerin hep varolmuş olması gerek...belki evrende/maddede hep vardı (paralel evrenler dedikleri de dahil) ama bu gözlemlebildiğimiz evrenin kendiliğinden bizleri ve bu kadar canlılığı var edebilecek potansiyeli olmadığı görülüyor (bana göre) ..dünya yanan bir top parçası iken nasıl bu hale geldi, suyun bile nerden geldiği belirsiz. vb..

efefel

Üye
Yeni Üye

Yokluktan bir varlık çıkamayacağına göre birşeylerin hep varolmuş olması gerek...belki evrende/maddede hep vardı (paralel evrenler dedikleri de dahil) ama bu gözlemlebildiğimiz evrenin kendiliğinden bizleri ve bu kadar canlılığı var edebilecek potansiyeli olmadığı görülüyor (bana göre) ..dünya yanan bir top parçası iken nasıl bu hale geldi, suyun bile nerden geldiği belirsiz. vb..
anlıyorum fakat malesef bu anlayış şüphe giderici olamıyor
sebebi ise geçmişte,yıldırım gibi doğa olaylarınında anlaşılmadığı dönemlerde bu tür olaylar o dönemde
inanılan tanrıların anlık duyguları olarak bile düşünüldü ve inanıldı.bu tür örnekler günümüzdede bizim bildiklerimizin bilmediklerimizle kıyaslanamaz oluşundan yola çıkarak bilmediklerimizin arkasına birşeyler koymak konusunda beni geriye çekiyor.

ls2

Kahin
Onursal Üye

anlıyorum fakat malesef bu anlayış şüphe giderici olamıyor
sebebi ise geçmişte,yıldırım gibi doğa olaylarınında anlaşılmadığı dönemlerde bu tür olaylar o dönemde
inanılan tanrıların anlık duyguları olarak bile düşünüldü ve inanıldı.bu tür örnekler günümüzdede bizim bildiklerimizin bilmediklerimizle kıyaslanamaz oluşundan yola çıkarak bilmediklerimizin arkasına birşeyler koymak konusunda beni geriye çekiyor.

Haklısınız. bende sizi anlıyorum..

Bu sorular insan/insanlık zihni ve bilgisine göre biçim değiştirerek ve ilerleyerek hiç bitmeyecek zaten.. idealist düşüncenin gerçeğin mükemmel bilgisinin yaratıcıda olduğu ve ona ulaşmanın (öznel olarak ulaşmanın) tek yolunun Tanrı olduğu görüşü buradan gelir birazda.. (nesnel olanı kasdetmiyorum , araştırılmasın ,incelenmesin ,düşünülmesin vb bunlarıda asla kasdetmiyorum)

İdealist düşünceyi övecem derken cümlenin içinden çıkamadım:) ama ne demek istediğim anlaşılır umarım

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar