Bir Kötülüğe Karşılık Vermek Bizi de Kötü Yapar mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde gonlumgocebe23 tarafından oluşturulan Bir Kötülüğe Karşılık Vermek Bizi de Kötü Yapar mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,895 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Bir Kötülüğe Karşılık Vermek Bizi de Kötü Yapar mı?
Konbuyu başlatan gonlumgocebe23
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

berhava

Felsefe.net
Yeni Üye
Elbisss, sen bir kölesin. Seni vasat, aciz! Pardon Allah gibi konuşum.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
İnsanlar arası diyaloğ ve etkileşim dili bu şekilde olmaması gerekiyor sözlerinizi kınıyorum...İnsanların daha özgür refahve ferah bir şekilde hayatlarını yaşayabilmesi dünya halkları olarak en istenilen değerler ve olgudur..Sözlere ve İfadelere Lütfen dikkat edelim.

Kürt--Laz-Çerkez--Hristiyan--Yahudi--Musevi--Müslüman ve diğer inanışta olan herkes kardeştir Dünya Barışı ve Huzuru fazlasıyla hakediyor...

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Ben
Elbisss, sen bir kölesin. Seni vasat, aciz! Pardon Allah gibi konuşum.
Ben sadece ALLAH ın bir kuluyum Ondan ötesi benim için dünyada yaşayan ve iyi olan iyi ahlak üzere olan her insan benim kardeşimdir.ve bu böyle oldu böylede olacak ALLAH insanları eşit yarattı bir balçık çamurdan hayat verdi İnsan can bulup eti kemiğe buluştuğunda insan hayatta büyüklenmeye başladı esas olan büyük olan ALLAH tır gerisi boş dünyanın boş geçikmeleri ve kovalamacası güzel insan.Umarım bir gün gerçekleri görürsün.

Öyle.

berhava

Felsefe.net
Yeni Üye
Sen Allah'ın kulu falan değilsin, gayet aklı başında birisisin. Aynı benim eskiden yaptığım gibi bir takım köhne inançları savunmaktasın. Bu da senin iyi niyetinden kaynaklanıyor ve tarafsız olmamandan. Ayetleri hep birbirine uyumlu hale getirmeye çalışıyorsun. Arada sırada da geliyor. Böylece "bak bunları öğrendim" ileride de başka şeyler öğrenirim diye kendini dinde tutmaya devam ediyorsun. Umarım bir gün yalanları görürsün. Aslında şu anda da görüyorsun ama işine gelmiyor. Çünkü din olmayınca hayatın bir anlamı kalmıyor. Doğru. Evet, hayatın bir anlamı yok benim için. Ama hayatın anlamı olsun diye saçma sapan şeylere mi inanayım? Yaşamanın da bir anlamı yok. O zaman niye kendimi öldürmüyorum? Çünkü ölümün de bir anlamı yok :D

İnsanlar eşit mi? Sende biraz humanistlik var :) Kanka sen müslüman falan değilsin, sadece öyle olduğunu zannediyorsun. Burada bir hakaret yok, tam tersine bir övgü var.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Sen Allah'ın kulu falan değilsin, gayet aklı başında birisisin. Aynı benim eskiden yaptığım gibi bir takım köhne inançları savunmaktasın. Bu da senin iyi niyetinden kaynaklanıyor ve tarafsız olmamandan. Ayetleri hep birbirine uyumlu hale getirmeye çalışıyorsun. Arada sırada da geliyor. Böylece "bak bunları öğrendim" ileride de başka şeyler öğrenirim diye kendini dinde tutmaya devam ediyorsun. Umarım bir gün yalanları görürsün. Aslında şu anda da görüyorsun ama işine gelmiyor. Çünkü din olmayınca hayatın bir anlamı kalmıyor. Doğru. Evet, hayatın bir anlamı yok benim için. Ama hayatın anlamı olsun diye saçma sapan şeylere mi inanayım? Yaşamanın da bir anlamı yok. O zaman niye kendimi öldürmüyorum? Çünkü ölümün de bir anlamı yok :D

İnsanlar eşit mi? Sende biraz humanistlik var :) Kanka sen müslüman falan değilsin, sadece öyle olduğunu zannediyorsun. Burada bir hakaret yok, tam tersine bir övgü var.
Evet ben sadece KUL değilim aksine ALLAH ın aciz fakirane bir kuluyum....İnandığım değerlerde beni tutan kimse yok ki ben gerçekten kalpten inandığım için dindeyim Beni zincirleyen burada zorla kalacaksın diyen birileri yok ki ben hayatıma yön verirken nasıl seçim yapıyorsam dini tercihimi ve yaşantımıda bu yönde özgür bir şekilde seçtim ne kadar başarılıyım bilemem ama bildiğim birşey var ALLAH ımı çok sevdiğim hemde dünyada ki herşeyden çok sevmiş olmamdır..

Benim bir inanışta olmam onu yalanlamam anlamına gelmiyor aksine inanış içerisinde olmam o dini değerlerin doğruluklarına inandığım için oluyor Ben sadece kendi dinime değil diger dini değer ve inanışta olanlarada aşırı saygı duymaktayım her ne kadar ınanışları olmayan insanlar olsada onlarada saygı duymaktayım aynı ahlak ve deger uzerınde durdugumuz sure cercevesınde ta bı...

Din hayatın anlamı değil tam anlamıyla Hayatın merkezi diyebilirim.. İnanmak yada inanmamak insanların elinde olan bir durum...İnsanlar ne yazık ki eşit değerlerde değil fakat herşeye rağmen insanlarda umutları ve parıldayan gözleri görebiliyorum ve bu beni çok mutlu ediyor İnsanlar umutlarını kaybetmemeleri gerekiyor hayata küsmemeleri gerekiyor çünkü hepimizin birbirimiz çok ihtiyacı var her konuda...

Ben saydamlıktan yana pozitif ve realist bir bakış açısına sahip olmakla beraber yenilikçi ve çağdaş bir envanter bunyesinde olan bir insanım benim dilimi anlamak çok zordur

Böyle.

ls2

Kahin
Onursal Üye
İnandığım değerlerde beni tutan kimse yok ki ben gerçekten kalpten inandığım için dindeyim

kalpten inanmak ne demek Elbisss? kalpten inanmayı 'iyi' ''doğru' veya 'yüce''yapan şey nedir? veya başka deyişle tanrı neden inanmayı veya kalpten inanmayı istemekte ve övmektedir? kalpten inanmak 'insanlığın iyiliğine mi dir?'' tarih boyu inananlar hep doğru işler mi yapmışlardır?? heralde bu soruma evet veya yapmasalarda niyetleri iyiydi falan demessin..

dostum; senin o kalpten inandığın din ''inanmayı övüyor'' sende bu yüzden böylesin. ( ve haliyle zihnini bu öğreti ile inşa ettiler) eskiden olumlu ve iyi karşılanan şey inanmaktı!! bilgi,doğru,sorgulamak veya doğru düşünmeyi öğrenmek değil... 'inanmak ''iyi olan şeydi.... yoksa mesela kurana ''duyduk ve itaat ettik'' diye bir ayet niye yazılsın ki.. aman şimdi hemen tefsirle bu ayete başka anlamlar yüklemeye kalkma, biraz hadis oku biraz tarih oku anlarsın durumu..kağanlar,krallar veya yöneticiler ne ister tabiki itaat ve kendilerine inanma..veya ağalar,şeyhler ne ister? ve neyi över? sen hiç kendini sorgulayan birini öven bir kral veya ağa gördün mü? düşünce özgürlüğü,bireysellik,insan hakları vb değerler çok yenidir tarihe göre..

işte kalpten inanan Elbisss..inandığı için Tanrının kendinden hoşnut olduğunu düşünen Elbisss..neden böyle düşündüğünü önce kendine sonrada bize açıklamaya çalışırsan seviniriz..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
kalpten inanmak ne demek Elbisss? kalpten inanmayı 'iyi' ''doğru' veya 'yüce''yapan şey nedir? veya başka deyişle tanrı neden inanmayı veya kalpten inanmayı istemekte ve övmektedir? kalpten inanmak 'insanlığın iyiliğine mi dir?'' tarih boyu inananlar hep doğru işler mi yapmışlardır?? heralde bu soruma evet veya yapmasalarda niyetleri iyiydi falan demessin..

dostum; senin o kalpten inandığın din ''inanmayı övüyor'' sende bu yüzden böylesin. ( ve haliyle zihnini bu öğreti ile inşa ettiler) eskiden olumlu ve iyi karşılanan şey inanmaktı!! bilgi,doğru,sorgulamak veya doğru düşünmeyi öğrenmek değil... 'inanmak ''iyi olan şeydi.... yoksa mesela kurana ''duyduk ve itaat ettik'' diye bir ayet niye yazılsın ki.. aman şimdi hemen tefsirle bu ayete başka anlamlar yüklemeye kalkma, biraz hadis oku biraz tarih oku anlarsın durumu..kağanlar,krallar veya yöneticiler ne ister tabiki itaat ve kendilerine inanma..veya ağalar,şeyhler ne ister? ve neyi över? sen hiç kendini sorgulayan birini öven bir kral veya ağa gördün mü? düşünce özgürlüğü,bireysellik,insan hakları vb değerler çok yenidir tarihe göre..

işte kalpten inanan Elbisss..inandığı için Tanrının kendinden hoşnut olduğunu düşünen Elbisss..neden böyle düşündüğünü önce kendine sonrada bize açıklamaya çalışırsan seviniriz..

Dini açıdan ele alarak sana yanıt vermek istemiyorum çünkü sen gerçekte benim gönlümden geçenleri daha doğru görmek istiyorsun bende böyle sunmak istiyorum..(Uzun olacak belki ama okumanı çok istiyorum)

Kalpten inanmak aslında karşılık beklemeden birini görüyormuşcasına sevmek ve ona karşı bağlılık göstermek sözlerine karşı ise olabildiğince riayet edebilmek demektir..

Kalpten inanmayı iyi ve güzel yapan ise gönül ferahlığı bununla birlikte insanlara hayata doğaya karşı bakış açılarında düzelmeler güzeli olduğundan daha yakın farkedebilmen gibi bir çok etmen sunabiliyor İnsan hayatı yaşadıkça aslında hayatta kazanabilecek en güzel hazinenin ALLAH sevgisine nail olabilmek olduğunu anlayabiliyor İnsan kendisinin sevilip sevilmediğini bilemesede insanın hayatına güzel işlerde güzel ivmeler katabilmesi kadar güzel birşey yok diyebilirim..Bunu gerçekten hissedebilmek içinde bu duyguyu sürekli yaşatabilmek o kadar güzel ki anlatmaya kelimeler yetmez...

İnsanın hayatında fedakarlıklar yapıp yaşamında nefsine törpüler koyup sadece aşık olduğuna güzel hizmetkar olabilmek bambaşka bir duygu gerçi insan ne kadar hizmetkar bilemem ama bildiğim birşey var hepimizin aciz ve naciz fakirane kullar olduğumuzdur..

Yüce ALLAH insanlara inanmayı emrederken aslında bakın ben buradayım benim sayemde siz buradasınız ı biz insanlara hatırlatıyor ve aslında biz insanlara hep güzel şeylerde öğütler ve nasihatlar veriyor kötü işleri ve fenağılıgı ise bizlere yasaklıyor çünkü bize doğrulukların ancak güzel meyva verebileceğini anlatıyor Bizlere son olarak ise bizlerin aciz ve savunmasız olduğunu söylemek istiyor ve hakikaten de öyleyiz ufak bir yerimiz çizilip hasar görebiliyoruz kendimizi ne kadar korursak koruyalım aslında savunmasız insanlarız ne kadar kabul edersin bilemem orası sana kalmış bir durum...

Şöyle kısa bir örnek izahı vermek isterim iznin olursa inşallah..

Fabrikalar neden firma ismi koyuyorlar isim koymadan da işlerini yapamazlar mı mesela vestel ismini koymadan da iş yapamaz mı illa isim koymak zorunda mı bence zorunda değiller sadece şirket adresleri yeterli olur fakat böyle durumda ortadan rekabet ve iş meslek dalında ise süreçleri ve akışları ortadan kaldırmış oluruz...Dünyanın işleyişinde muazzam bir düzen ve sistem mevcut bunu farkedebildiğimizde bunun bir adresi olması gerektiğini düşündüğümüzde işte bu muazzam sanat eserinin sahibinin adresinin ALLAH olduğunun farkına varabiliyoruz....Dünyada ki her şirketin bir adresi var çünkü bu adresler iletişim ve ticaret ve karşılıklı alışverişin yegane adresleri oluyor işte dünyadaki bu eserlerin adreside ALLAH tır Kul ALLAH ile iletişim kurmak istediğinde bu mercide DUA lar oluyor çünkü kullun ALLAH a en yakın olduğu yer DUASI dır...

İnsan beşerdir ve hata yapmaya müsaittir Yüce ALLAH ın övülmeye layıktır çünkü ortaya koyduğu muazzam eserlerin sahibidir...Nasıl bugünlerin dünyasında Steve Jobs dendiğinde övülüyor ve ortaya koyduğu eserler parmak ucuyla gösteriliyorsa YÜCE ALLAH ın sundukları ve can verdikleri de ortadayken övülmeye layık olması olağan bir durumdur.

Beni inanma konusunda zorlayan yada baskı uygulayan yok ki ben gerçekten istediğim için tercihimi bu yönde kullanıyorum İnsanlar seçimlerinde belli yaştan sonra özgürdür Sen nasıl inanmak istemiyorsan ve ben seni sorgulamıyorsam bence sende inanan insanları sorgulamamalısın eger illa bir cevap istersen seçimimizi özgür ve hür irademizle yapıyoruz çünkü inandığımız degerler bizler için hayatımızın en anlamlı güzel ve bir o kadar da hoşnut olunacak değerlerdir diyebilirim..

İnanmak ve iman etmek halen en değerli hazinemiz ...Kuran da ki inandık ve iman ettik demenin asıl sebebi tastik ediyoruz ve kabul ediyoruz demektir...Yüca ALLAH ın kelamları bu kelamları görmezden gelinemez...Bizim dinimiz ve diğer dinler insanlara hep güzellikleri ve dogru ahlak üzere olmayı emreder bizler sadece kendi peygamberimize değil diger dinlerde olan tüm gelen peygamberlere de iman edip tastikliyoruz ..Bizim dinimiz hoşgörü ve saygı dinidir diyebilirim...fakat diğer dinlerede birşey demeyiz çünkü hepimizin ALLAH ı ortak diyebilirim..

Olabildiğince birşeyler okumaya özeen gösteriyorum ama mükemmel kitap okuyan biri değilim odaklanma sorunum olduğu için fakat tarih konularını çok severim..

krallar kaganlar dünyada hüküm süren insanlardır ve insanların nefsi ve hırsi duyguları vardır ve sürekli lider olma ve önde olmayı insan doğası ve kimyası gereği sever..Yüce ALLAH ise bu sonsuz evrenin tümüne sahip olduğu gibi can verendir ondaki güç ve yaratma oluşturma sanatı ve yücelik kimsede yoktur Onun varlığı ve yüceliği karşısında biz insanlar sadece küçücük bir çakıl tanesiyiz diyebilirim...

Yüce ALLAH insanların gidebileceği bir adresin olmasını istediği için insanlara kendini tanıttı İnsan karşılıksız sevmeyi öğrendiğinde aslında adresin ne kadar doğru bir adres olduğunuda farkedecektir kanaatindeyim..

İnsan kendini sorgulayan ve tevekkül içerisinde olan bir hal içinde olması gerekir...Birebir eski zamanları görmedim ama lider ve kral dediğinde kendini sorgulayan PEYGAMBER ler ilk aklıma geliyor ilk başta az inananlarla başlıyorlar sonrasında milyonlar peşinden geliyor ve bir çok kutsal metinlerde kendilerini sorgulayan bir çok peygamber olmuştur ki bu insanlarda dönemin en güçlü liderleri olmuş olmasıdır...

ALLAH benden hoşnut mu bilemem belkide hoşnut değildir ama bize düşen güzel insan olabildiğince iyi ahlak ve doğru söz üzere güzel işlerde öncülük ve yarışan olabilmektir Bizler birşeyler yaparken yaptıklarımızı karşılıksız yapmamız gerekiyor o yüzden ALLAH ı görmeden tevekkül ve takva içinde olup kendimizi sürekli yenileyen ve şükrede n doğru ve güzel bir ihlas içerisinde olabilmeye çalışmak bu dünyada yapabileceğimiz en güzel iyilikleri yapmaya özen göstererek sunabildiğimiz en güzel kimliğimizle neler kazanabiliyorsak sırtımıza yük olarak yükleyip onları dünyada kazanbilmemiz olsun diyelim..

Böyle.

ls2

Kahin
Onursal Üye
İnsan hayatı yaşadıkça aslında hayatta kazanabilecek en güzel hazinenin ALLAH sevgisine nail olabilmek olduğunu anlayabiliyor

Eğer 'Allah bir hakikat olsaydı bende tüm kalbimle bu sözlerine katılırdım.

İslam inancının temel felsefesini özetliyor bu sözlerin. ancak şunu da belirteyim İslam inancının bu temel felsefesinin reel dünyada uygulanabilirliği yoktur.Allah bu konuda bile kendiyle çelişmektedir. çünkü Bu dünyada Allahın sevgisini kazanmak amaçlı hareket etmek istersen dervişlerin ''terki dünya'' dedikleri şeyi yapman gerekir. yoksa dünyanın çirkefine bulaşırsın ve bulaştığın andada nas/şeriat dedikleri şey başlar. ve illaki birilerine kötülük yaparsın. en basit örneği; bir devlet başkanı yüzünden başka bir devlette savaşırsın ve onları öldürürsün,esir alırsın köle yaparsın. peki o köle yaptığın insanların suçu ne? savaşı başlatan devlet başkanıydı, ve belkide çogu o başkanı onaylamıyordu. bu durumda Allahın bu insanlara haklarını verin demesi lazım. ama demez,diyemez çünkü dünyanın çirkefi Allahıda taraf tutmaya zorlar.... umarım anlatabildim.

dedikleri anladım dostum, seni anlıyorum çünkü bende iyi bir dindardım.

özetle; eger Allah gerçekten varsa inancın/felsefen anlamlı olabilir (ikinci paragrafta anlattığım çelişki hariç).

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Eğer 'Allah bir hakikat olsaydı bende tüm kalbimle bu sözlerine katılırdım.

İslam inancının temel felsefesini özetliyor bu sözlerin. ancak şunu da belirteyim İslam inancının bu temel felsefesinin reel dünyada uygulanabilirliği yoktur.Allah bu konuda bile kendiyle çelişmektedir. çünkü Bu dünyada Allahın sevgisini kazanmak amaçlı hareket etmek istersen dervişlerin ''terki dünya'' dedikleri şeyi yapman gerekir. yoksa dünyanın çirkefine bulaşırsın ve bulaştığın andada nas/şeriat dedikleri şey başlar. ve illaki birilerine kötülük yaparsın. en basit örneği; bir devlet başkanı yüzünden başka bir devlette savaşırsın ve onları öldürürsün,esir alırsın köle yaparsın. peki o köle yaptığın insanların suçu ne? savaşı başlatan devlet başkanıydı, ve belkide çogu o başkanı onaylamıyordu. bu durumda Allahın bu insanlara haklarını verin demesi lazım. ama demez,diyemez çünkü dünyanın çirkefi Allahıda taraf tutmaya zorlar.... umarım anlatabildim.

dedikleri anladım dostum, seni anlıyorum çünkü bende iyi bir dindardım.

özetle; eger Allah gerçekten varsa inancın/felsefen anlamlı olabilir (ikinci paragrafta anlattığım çelişki hariç).
Dünya hayatında hiçbirşey sebepsiz yere olmaz bugünlerin dünyasında bir şeyler yaparken mutlaka bir gereksinim ve ihtiyaçtan dolayı yeni şeyler olmuştur zamanın devirlerinde çok öncelerinde ulaşım ve ticaret için kullanılan develer ve atlar vardı sonralarında ise bu ihtiyaç a yeni bir gereksinim doğdu bu araçlar yerini faytonlu atlı arabalara bıraktı ve bu ihtiyaç a dünya büyüdükçe yeni ihtiyaçlar eklendi ve günümüz otomobil ve trenleri oluştu bundan sonraki yüzyılda ise otomobilin yerini yen bir araç alacak tekerlekleri olmayan tamamiyle otomotik suruş te olan yüz tanıma sistemi ile aracı çalıştıran tam anlamıyla aryodinamigi değişmiş bir mega otodan bahseder olacağız ve tamamiyle manyetik alan etkisi ile çalışacak devamında trenler ise yada ulaşım ise ray sistemi filan bunları es geç bunların yerini solucan deliği ile oluşturulmuş bir delik içerisinde seyahat olacak olmasıdır aslında dünya değişiyor ve değişen dünyada bir çok şey değişecek şuan dünyada kullanılan kağıt paralar gelecekte insanların elinde sadece hatıra olarak gelecek kuşaklar için kalacak gelecek dünyada alışveriş tamamiyle digital paralar ile karşılanacak olmasıdır...

Bunları bizler görebilirmiyiz bilemem ama emekleme aşamaları ve süreçlerini ömür olursa göreceğiz kanaatindeyim...Bu süreci niye anlattım çünkü dünya ve yeryüzeyi hatta uzayda bir sebep üzere yaratıldı ve oluşturuldu herşeyin bir oluşturanı varken dünyanında oluşturanı ve hatta uzayıda oluşturanın bir yaratıcısı ve tasarımcısı var buna böyle bakmak gerekir..

Dünyada insanları zorlayan bir etmen yok ben ergenlık yaşıma geldiğimde beni zorlayan yoktu kendi inancımı ve değerlerimi kendim seçtim ve böyle çok mutluyum...

Dünya hayatında siyasetçiler tüm insanları ve halkları üzerinde sorunmlulukları ve yükümlülükleri vardır ve bu siyasetçiler her yaptıklarından dolayı kendi sınavlarını yaşayacaklardır lüks ve saltanat içerisinde yaşarken halkı düşünmeden olmaz...İnsanlar idarecilerini güven duymak durumundalar fakat idarecilerin yaptıkları hatalar ve sorumluluklar idarecilerin vebali boynu üzerine olur halk ve insanlar yaşamlarını daim ettirmek ve gönülden bağlı bir şekilde dini süreçlerini yaşamak durumundalar o yüzden güzel insan dünyada yapılacak çok işler var birlikte hareket edebilmeyi öğrenmeliyiz inanan yada inanmayan diye birbirimizi sınıflandırmadan birbirimizin degerlerini atıflar ve saldırılar yapmadan birlikte yeniden yepyeni yaşanabilir bir dünya inşaasinda çalışmalıyız ve çalışabilmeliyiz bir tane dünyamız var ve bu dünya için yapacak çok işlerimiz olduğuna inanmaktayım hemde çok iş var...

Böyle.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bize kötülük yapan birine biz dönüp aynı şekil kötülük yaparsak bizde kötü olur muyuz?

Kötü oluruz çünkü kötülüğün karşılığı aynı şekilde kötülük yapmak değildir ancak elbette cezasız da kalamaz. Kötülük yapana aynı şekilde cevap vermek adalet değil, intikam almaktır ve sonuç olarak da var olan kötülüğü daha fazla beslemekten başka işe yaramaz.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Dünya hayatında hiçbirşey sebepsiz yere olmaz bugünlerin dünyasında bir şeyler yaparken mutlaka bir gereksinim ve ihtiyaçtan dolayı yeni şeyler olmuştur zamanın devirlerinde çok öncelerinde ulaşım ve ticaret için kullanılan develer ve atlar vardı sonralarında ise bu ihtiyaç a yeni bir gereksinim doğdu bu araçlar yerini faytonlu atlı arabalara bıraktı ve bu ihtiyaç a dünya büyüdükçe yeni ihtiyaçlar eklendi ve günümüz otomobil ve trenleri oluştu bundan sonraki yüzyılda ise otomobilin yerini yen bir araç alacak tekerlekleri olmayan tamamiyle otomotik suruş te olan yüz tanıma sistemi ile aracı çalıştıran tam anlamıyla aryodinamigi değişmiş bir mega otodan bahseder olacağız ve tamamiyle manyetik alan etkisi ile çalışacak devamında trenler ise yada ulaşım ise ray sistemi filan bunları es geç bunların yerini solucan deliği ile oluşturulmuş bir delik içerisinde seyahat olacak olmasıdır aslında dünya değişiyor ve değişen dünyada bir çok şey değişecek şuan dünyada kullanılan kağıt paralar gelecekte insanların elinde sadece hatıra olarak gelecek kuşaklar için kalacak gelecek dünyada alışveriş tamamiyle digital paralar ile karşılanacak olmasıdır...

Bunları bizler görebilirmiyiz bilemem ama emekleme aşamaları ve süreçlerini ömür olursa göreceğiz kanaatindeyim...Bu süreci niye anlattım çünkü dünya ve yeryüzeyi hatta uzayda bir sebep üzere yaratıldı ve oluşturuldu herşeyin bir oluşturanı varken dünyanında oluşturanı ve hatta uzayıda oluşturanın bir yaratıcısı ve tasarımcısı var buna böyle bakmak gerekir..

Dünyada insanları zorlayan bir etmen yok ben ergenlık yaşıma geldiğimde beni zorlayan yoktu kendi inancımı ve değerlerimi kendim seçtim ve böyle çok mutluyum...

Dünya hayatında siyasetçiler tüm insanları ve halkları üzerinde sorunmlulukları ve yükümlülükleri vardır ve bu siyasetçiler her yaptıklarından dolayı kendi sınavlarını yaşayacaklardır lüks ve saltanat içerisinde yaşarken halkı düşünmeden olmaz...İnsanlar idarecilerini güven duymak durumundalar fakat idarecilerin yaptıkları hatalar ve sorumluluklar idarecilerin vebali boynu üzerine olur halk ve insanlar yaşamlarını daim ettirmek ve gönülden bağlı bir şekilde dini süreçlerini yaşamak durumundalar o yüzden güzel insan dünyada yapılacak çok işler var birlikte hareket edebilmeyi öğrenmeliyiz inanan yada inanmayan diye birbirimizi sınıflandırmadan birbirimizin degerlerini atıflar ve saldırılar yapmadan birlikte yeniden yepyeni yaşanabilir bir dünya inşaasinda çalışmalıyız ve çalışabilmeliyiz bir tane dünyamız var ve bu dünya için yapacak çok işlerimiz olduğuna inanmaktayım hemde çok iş var...

Böyle.

Dünya daha güzel bir yer olacaksa bunu yapacak olan şey evrensel değerlerdir. dinlerin bunu yapamadığı açıktır. Din gönderdiğini iddia eden Tanrı değerlerini (dinini) evrenselleştirememiştir. 124 bin başarısız elçisini hangi sebeple cennete alacaktır. bu kadar başarısız adamla uğraşcağına 4 tane Cengizhan gibi adam göndereydi bugun değerleri evrenselmiş olurdu:. sonra bahaneler bahaneler ama dur öte dünyada evrensel değerleri uygulayacak tabiki.. cennetin ve cehennemin kralı :) alemin kralı geliorr geliorr az sonra değil kıyametten sonra:)

ah elbisss ah ben hıra magarasından çıkalı çok oldu. o magaradan bakıyorsun dünyaya.. ne diyim ben sana bol şans:)

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
İntikam döngüsü karmaşık bir konu. Ben mesela şöyle bir şey yaptım:
Türbanlı ve köylü kılıklı arkadaşlara sinir oldum ve içimde. Sonra gerçekten inançlı olduğu için örtünen yaşlı birine ters bir hareket yaptım. Sonra da pişman oldum.

O yüzden bazen beklemeden direkt tepki vermek daha iyi diye düşünüyorum.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Dünya daha güzel bir yer olacaksa bunu yapacak olan şey evrensel değerlerdir. dinlerin bunu yapamadığı açıktır. Din gönderdiğini iddia eden Tanrı değerlerini (dinini) evrenselleştirememiştir. 124 bin başarısız elçisini hangi sebeple cennete alacaktır. bu kadar başarısız adamla uğraşcağına 4 tane Cengizhan gibi adam göndereydi bugun değerleri evrenselmiş olurdu:. sonra bahaneler bahaneler ama dur öte dünyada evrensel değerleri uygulayacak tabiki.. cennetin ve cehennemin kralı :) alemin kralı geliorr geliorr az sonra değil kıyametten sonra:)

ah elbisss ah ben hıra magarasından çıkalı çok oldu. o magaradan bakıyorsun dünyaya.. ne diyim ben sana bol şans:)
Dünyayı halen ayakta tutan insanların dini değerleri ve yaşama dair umutlarıdır. Sizlerin savunduğu dünyada dini değerlerin olmadığı bir dünya da yeni bir kitap ve kurallar yazıp dünyayı yeniden inşaa etme fikriniz aslında dünyayı ve dünya insanlarını yeni bir uçuruma sürüklemek anlamına geliyor..

Hayat bir bütündür ve bütün değerlerde maneviyat zenginliği ve kazanımıda bir o kadar önemlidir ölümlü ve fani bir dünyada insanlara umut vermeden insanları ayakta tutamaz ve kontrol edemezsiniz Allah inancı insanları ayakta ve diri tutan en temel öğelerin sadece başında yer alır..

İnsanlar hayatlarını sürdürürken yeniden bir hayat tanımlamasını yapmak yanlış olur ..İnsanların özde ve sözde hatta kimlikte dahi inançlara oldukça fazla ihtiyaç vardır insan boşlukta kalırsa sürüklenir ve sürüklenir sonrasında nereye yelken açacağı hangi durum ve şartlarda olacağı belli olmaz bu yüzdendir ki insanların inanan insanlar olmasının yanı sıra iman edebilmeleride oldukça önemlidir öyle bir zaman gelecek ki inanan sayısı bir belde de ne yazık ki bir elin 5 parmagının sayısını geçemeyecek böyle şartlarda kıyamet kopacak öyle bir gün ki bu zamana kadar görülmemiş bir korku haliolacak

Dünyaya 3 meteor gelecek ilki ateş kırmızısı ikincisi sönmüş meteor siyah renk..sonuncusu ise oldukça büyük ve devasa mavi kırmızı renkte büyük meteor böyle durumda dünya yok olacak gördüğüm bu 3 meteor benim rüyama bir kaç kez geldi kendi rüyamdan alıntı yaptım çünkü işin korkunç tarafını daha iyi açıklayabilirim diye düşündüm...

İnanç değerlerinde insanlara zorlama yapılmıyor seçim ve tercihlerinde insanlar özgürdürler her insan kendi seçiminin kaderiyle yüzleşir keşke hira magrasında ki gibi olaylara bakabilsem en azından o anı yaşamış olurdum her peygamberin belli başlı görevleri vardır her birinin görevleri ayrıdır bu zamana kadar tüm dinler insanlığa ulaşabildiyse peygamberler görevlerinde oldukça başarılılardır dünyada öyle yada böyle hristiyanlık musevilik müslümanlık ve yahudilik var olmakta ve nefes alabilmekte çok şükür o yüzden güzel insan dünyada insanların hangi inanç değerlerinde olduğuna bakan biri değilim benim için önemli olan karşıdakinin insan olabilmesi ve insani degerlere karşı duyarlı olabilmesidir...

Bu dünyada yapabilecek çok işimiz var öncelikle enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmeli ve daha stabil sağlıklı bir fonksiyonda üretebilmeyi başarabilmeliyiz karbon salımını oldukça düşürebilmeliyiz...

Bu dünya hepimizin ve birlikte yapabileceğimiz çok işlerimiz olduğuna inanmaktayım buraya kazanmak için değil üretmek ve çalışmak için geldik her konuda WİN WİN ilkesiyle yani Kazan Kazan ilkesi ile çok işler başarabileceğimize inanıyorum önemli olan iman ederken üretebilmek ve sunumlayabilmektir.

Böyle.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Dünyayı halen ayakta tutan insanların dini değerleri ve yaşama dair umutlarıdır. Sizlerin savunduğu dünyada dini değerlerin olmadığı bir dünya da yeni bir kitap ve kurallar yazıp dünyayı yeniden inşaa etme fikriniz aslında dünyayı ve dünya insanlarını yeni bir uçuruma sürüklemek anlamına geliyor..

Hayat bir bütündür ve bütün değerlerde maneviyat zenginliği ve kazanımıda bir o kadar önemlidir ölümlü ve fani bir dünyada insanlara umut vermeden insanları ayakta tutamaz ve kontrol edemezsiniz Allah inancı insanları ayakta ve diri tutan en temel öğelerin sadece başında yer alır..

İnsanlar hayatlarını sürdürürken yeniden bir hayat tanımlamasını yapmak yanlış olur ..İnsanların özde ve sözde hatta kimlikte dahi inançlara oldukça fazla ihtiyaç vardır insan boşlukta kalırsa sürüklenir ve sürüklenir sonrasında nereye yelken açacağı hangi durum ve şartlarda olacağı belli olmaz bu yüzdendir ki insanların inanan insanlar olmasının yanı sıra iman edebilmeleride oldukça önemlidir öyle bir zaman gelecek ki inanan sayısı bir belde de ne yazık ki bir elin 5 parmagının sayısını geçemeyecek böyle şartlarda kıyamet kopacak öyle bir gün ki bu zamana kadar görülmemiş bir korku haliolacak

Dünyaya 3 meteor gelecek ilki ateş kırmızısı ikincisi sönmüş meteor siyah renk..sonuncusu ise oldukça büyük ve devasa mavi kırmızı renkte büyük meteor böyle durumda dünya yok olacak gördüğüm bu 3 meteor benim rüyama bir kaç kez geldi kendi rüyamdan alıntı yaptım çünkü işin korkunç tarafını daha iyi açıklayabilirim diye düşündüm...

İnanç değerlerinde insanlara zorlama yapılmıyor seçim ve tercihlerinde insanlar özgürdürler her insan kendi seçiminin kaderiyle yüzleşir keşke hira magrasında ki gibi olaylara bakabilsem en azından o anı yaşamış olurdum her peygamberin belli başlı görevleri vardır her birinin görevleri ayrıdır bu zamana kadar tüm dinler insanlığa ulaşabildiyse peygamberler görevlerinde oldukça başarılılardır dünyada öyle yada böyle hristiyanlık musevilik müslümanlık ve yahudilik var olmakta ve nefes alabilmekte çok şükür o yüzden güzel insan dünyada insanların hangi inanç değerlerinde olduğuna bakan biri değilim benim için önemli olan karşıdakinin insan olabilmesi ve insani degerlere karşı duyarlı olabilmesidir...

Bu dünyada yapabilecek çok işimiz var öncelikle enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmeli ve daha stabil sağlıklı bir fonksiyonda üretebilmeyi başarabilmeliyiz karbon salımını oldukça düşürebilmeliyiz...

Bu dünya hepimizin ve birlikte yapabileceğimiz çok işlerimiz olduğuna inanmaktayım buraya kazanmak için değil üretmek ve çalışmak için geldik her konuda WİN WİN ilkesiyle yani Kazan Kazan ilkesi ile çok işler başarabileceğimize inanıyorum önemli olan iman ederken üretebilmek ve sunumlayabilmektir.

Böyle.

Dostum dinler tarihte şimdikinden daha güçlü biçimde vardılar ve bu durum şiddeti ve katliamları engelleyemedi. sen diyorsun ki insanlar sürüklenir ayakta duramaz falam filam. uyan kardeşim uyan derin uykudan! hristiyanlık veya islamın tarih kavramından anladığı telkin ve propagandadan ibarettir. sende bu telkin ve propagandanın etkisindesin şu an. ya yaz googleye osman 1 ve islam ansilopedisinden oku. (başka yer demiyorum şüphe etme diye) sadece Osman Beyi okuman bile (gerçek bir tarihçi halil inalcık yazmış) dinlerin tarih diye anlattığı şeyin yalan hatta katmerli yalan hatta alçakça yalan olduğunu anlamana yardımcı olur..

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Bence konu fazla dağıtılmamalı. Ama önemli bir noktaya değinildi. Yani hayatı yadsıma konusu.

Ben bu tür tartışmalarda hep dinin yaşanma biçiminin dinin kendisinden daha önemli olduğunu vurgulamışımdır.

Yani inan kişiye kimse "neden inanıyorsun?" diyemez. Hatta bir insan çok sağlan inanca da sahip olabilir (Ateizm / Pozitivizm de birer inançtır).

Ama dindeki bu "hayatı yadsıma" konusunu bence tartışmalıyız. En başta mesela medeni küçük görmek, bedeni yok saymak, hatta bedene eziyet ederek Tanrıya yaklaşmaya çalışmak. Ya da gülmenin iyi olmadığını düşünme (Umberto Eco'unun "Gülün Adı" adlı romanında Gülmenin insanı maymuna benzettiğini iddia eden bir orta çağ rahibi, bir de ona "Gülmeyi bilen tek canlı insandır" cevabını veren bir rahip vardır).

O yüzden benim burada ilk soracağım:

- Hayatı yadsımalı mıyız?

Nefsini eğitmek / dinin bazı kurallarına uyup / uymamak ayrı mesele.

Ama mesela gülmek kötü müdür?

Kadın Olsun / Erkek olsun. Gülmek / Eğlenmek yanlış bir şey midir?

Özetle, Hayat ölümün hazırlığı mıdır? / ya da sadece ölümün hazırlığı mıdır?

Bunlar hayatta çok önemli kararlar ve önemli duruşlardır. Üstteki sorulara "evet" diyen dindar kişi misiniz? Yoksa bunları açıklayan dindar kişi misiniz?

Bu çok önemli

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kötülük yaptığımız birisinden iyilik beklemeyiz. Aksine kötülük bekleriz. İntikam bir ihtiyaçtır. Yerseniz. İhtiyaç filan değildir. Hatta sevilen birisi zor bir duruma düşerse aranız bozuk olsada yardıma koşulur. Ben ne yapıyorum, biri bana kötülük yaparsa arkadaş olmuyorum, huzura kavuşmama yetiyor. İllede karşılık vermeye gereksinmiyorum. Olması gerekenmi? Bilinmez.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kötülük yaptığımız birisinden iyilik beklemeyiz. Aksine kötülük bekleriz. İntikam bir ihtiyaçtır. Yerseniz. İhtiyaç filan değildir. Hatta sevilen birisi zor bir duruma düşerse aranız bozuk olsada yardıma koşulur. Ben ne yapıyorum, biri bana kötülük yaparsa arkadaş olmuyorum, huzura kavuşmama yetiyor. İllede karşılık vermeye gereksinmiyorum. Olması gerekenmi? Bilinmez.

Kötülük yapan kişiden uzak durmayı anlayabilirim fakat intikam almaya çalışmakla ondan hiçbir farkın kalmıyor ve onun yaptığı yanlışı bir bakıma doğrulamış oluyorsun yani senin yaptığın yanlıştı deme hakkın kalmıyor.

Kötülük yapanı kale almamak en doğrusu ancak tabii yasal bir suç ise zaten yargı gerekeni yapacaktır.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Dostum dinler tarihte şimdikinden daha güçlü biçimde vardılar ve bu durum şiddeti ve katliamları engelleyemedi. sen diyorsun ki insanlar sürüklenir ayakta duramaz falam filam. uyan kardeşim uyan derin uykudan! hristiyanlık veya islamın tarih kavramından anladığı telkin ve propagandadan ibarettir. sende bu telkin ve propagandanın etkisindesin şu an. ya yaz googleye osman 1 ve islam ansilopedisinden oku. (başka yer demiyorum şüphe etme diye) sadece Osman Beyi okuman bile (gerçek bir tarihçi halil inalcık yazmış) dinlerin tarih diye anlattığı şeyin yalan hatta katmerli yalan hatta alçakça yalan olduğunu anlamana yardımcı olur..
Neden savaş değince ilk akla kılıçla ve silahla olan bir savaş geliyor ki ...Aslında hayat içerisinde mücadele vermek te birer savaştır dini yaşatmak gereklilik ve degerlerini yüceltmekte birer savaştır Mesele iki duran boş bardağa bakıldığı gibi bakmamakla yada oldu bitti denilenleri dinlere kılıf giydirip bak bu din böyle yaptı demekle herşeyden böyle rahat bir şekilde mi oluyoruz...

Hayır herşeyin iyisi ve dogrusu olduğu kadarıyla mutlaki değerler içinde mutlaka eksiklikleri de olacaktır fakat biz dinlere yada yaşama böyle bakamayız bizim değerlerimiz bizi ve öz kimyamızı yansıtacağı gibi aslında maneviyat derecesinde de bizlere değerler aşılaması gerekir her insanın hayatı yaşantısı bakışı ve ufku farklıdır zaten bu yüzden insanız degerlerimiz ve kimliklerimiz bize verilmez biz onu ergen yaşta seçeriz benimsemek ve özümsemek ise bizim özdeki meyvayı ne kadar bulabildiğimizle alakalıdır diyebilirim..

Dünyada milyarlarca insan var her insanın kendine göre düşüncesi fikri ve yaşam biçimi var fakat süreç öyle bbir şey ki herkese eşit ve adil ilerliyor bu adilliğin en temel prensip nedeni ise ZAMAN olduğudur bu eser o kadar adil ki o kadar cefakar ki herkese adil olduğu gibi eşit olarak ta aslında birer sanat barındırıyor diyebilirim..

Bazen sanata nerede durup nereden bakabildiğimiz önemli diyebilirim Bazen gerekiyorsa açımızı ters bakıştan çevirip öyle bakmak gerek bazen neler olabildiğini daha yakınen görmüş olabiliriz Bazen sana farklı gözüken ve güzel gözükmeyen karşı tarafa güzel gözükendir neticede her insan farklıdır ve hayat insan gibi değildir hayat tum güzellikleriyle insana eşitliği ve görkemini sunar sadece biran olsun düşünmek önemlidir diyebilirim..

Böyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar