Bir köre renkleri nasıl anlatırsınız?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde nehir tarafından oluşturulan Bir köre renkleri nasıl anlatırsınız? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 20,629 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bir köre renkleri nasıl anlatırsınız?
Konbuyu başlatan nehir
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
Doğuştan körler de rüya görüyorlar bildiğim kadarıyla.. Ama renkleri gördüklerini sanmıyorum; hisler, sesler, korku, sevinç gibidir, pek bir bilgim olmadan da konuşuyorum aslında affınızla, konunun cazibesinden dolayı.

Bende bir huy vardır, her türlü bilgiyi ya genellerim, ya da genellerim; engel olamadan.. Bu durumu düşününce aklıma şu geldi.. Diyelim ki birisi öldü, geldi ; belirli bir dinin doğru olduğunu varsayımlayarak bu dine göre diğer yaşamı bize anlatıyor.. Anlamamızı bekleyemezdi herhalde.. O yüzden de büyük alimler, peygamberler çok kısıtlanıyor gibi yorumlanabilir, bu dinler açısından bakarsak.. Gerçekten ilginç bir konu.. Ayrıca zaten bu konularda ümitsiz olan ben, artık bana ümidi anlatmasınlar; sanırım doğuştan ümitsizim, anlayamıyorum..

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
iyi de soru, bu mümkün müdür değil,, soru, nasıl anlatırsınız. yaratıcılık ya da felsefe bu mudur? hep aynı mantık!, bazen bazı şeylerin olabileceğine inanmalıyız aksi durumda nasıl yaratıcı olabiliriz. nesnelliği ya da bilimsel bakışı her işin içine soktunuz mu hep böyle oluyor, saçmalık!!!

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Sadece, görme duyusu eksik birine renkleri anlatmaya çabalamak yerine onun algısının yorumlarını dinlemeyi tercih ederdim, sanırım pek yaratıcı olmadı belki de bencilce... ama :)

tribalistic

Yeni üye
Yeni Üye
Sevgili enkaz
Beni eleştirdiğini görmekteyim.Ben nesnelci pozitivist değilim ama bu soru için bu ''BUDUR'' diyorum.Senin eleştirilerinin yanında yaratıcı fikirlerini de görmek isterim

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
tribalistic, cevabınız gerçeği yansıtabilir buna bir itirazım yok. sadece cevabınızın ya da bu tip cevapların soruyu karşılamadığını düşünüyorum. fikrimi daha önce belirtmiştim zaten, hemen yukarıda,, okuyabilirsiniz. en azından yaratıcı olmaya çalıştım.

birebir

Üye
Yeni Üye
Yüz felci geçirmiştim bir aralar.Yemeklerin tadını almıyordum.Alabildiğim sadece margarin tadına benzerdi.Ne çayın ne suyun tadı yok.Oysa hepsinin tadını biliyordum lakin ne fayda.
Bir vakit kızımla bir test yaptık.Dedik ki şimdi biz şöyle mis gibi kızarmış sucuk kokusu aldığımızı hayal edelim.Ben arada oh nede güzelmiş vs diye telkinlere devam ederken o da kokuyu almadığı halde kendince telkinlere devam etti ve az zaman sonra ben kokuyu almaya başladım ve kızımda aldığını söyledi.Sonra koku iyice yoğunlaştı.Artık beraberce o kokuyu alabiliyorduk,oysa mutfakta kızaran bir sucuk yoktu.Nihayet kızım bana dedi ki,baba sen mutfakta bir şeyler yaptın ve beni işletiyorsun yani sen bir şekilde onu kızarttın ve tam buraya gelecekken kapağını açtın dedi ve hemen mutfağa gitti.Baba nereye sakladın onu,bırak şakayı.

Nihayet bunun bir algı olduğunu anladı.

İlkinde bilindik olana rağmen tadı almadım ancak ikincisinde yemediğimiz halde kokuyu burnumuzun direklerinde hissettik.

İlkinde duyunun çalışmaması ancak tadının bilinmesi,ikincisinde nesne yenmediği halde tadının ve kokusunun bilinmesi.

Yani her durumda da bir öğrenmişlik var.Körlük doğuştan değilse,kişi bu öğrenmişlik ile renkleri bilir.Ancak körlük doğuştan ise öğrenmişlik devre dışıdır ve sizin ona yaptığınız telkinler asla o kişide,sizin kafanızdaki renk anlayışıyla örtüşmezler siz sadece öğrettiğinizi sanırsınız ve hatta karşıtı olmadığı için o kişiye siyah rengi bile tarif edemezsiniz.Bu nedenle doğuştan körlere gerçek renkleri anlatamazsınız.

sakal

Kahin
Yeni Üye
kör ne bilsin rengi,görenler kırmızıyı tarif edebilir mi bana betimlemeden..?

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
kör ne bilsin rengi,görenler kırmızıyı tarif edebilir mi bana betimlemeden..?

Kirmizi- 3 ana renkten biri kirmizi- Al :)) betimlemeden tarifi ancak bu kadar olur Sakal.

Renk olmasi icin isigin olmasi gerekir. Sifiri karanlikta neye bakarsaniz bakin tek renk vardir Siyah- Isik oyunlariyla temel renkleri degistirebilirsiniz. Sariyi turuncu gibi göstereebilirisiniz vs. O yüzden her renk isiktir diyorum.

sakal

Kahin
Yeni Üye
yok öyle değil..okyanusta bir ada, nereye dönsen yeşil ve mavi..sende oradaki bir adama ömründe hiç görmediği kırmızıyı tarif et bakalım etrafta hiç kırmızı renkte ne bir canlı ne bir nesne var.kan akıtmak yok..

az önce baktım başka bir forumda benim gibi aklı evvelin biri daha sormuş ama cevap yok,duyularla algılanan şeylerin bir başka bilmeyen insana göre tarifi mümkün mü..

kırmızının tarifini bilen varsa yazsın..

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
okyanusta bir ada dahi olsa orda yasayan her rengi mevsiler degistikce görür, sonbaharda yesilden, turuncuya, kizila sariya dönen renkler olusur. sonra gün batimi veya gökkusagi :) suyun rengi varmidir? hayir yok yani seffaftir su o halde okyanuslar denizler nicin mavi renktir?

Hic görmeyen birine rengi tarif etmenin tek yolu nesleler araciligiyla veya tat duyusuyla anlatabiliriz.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
discovery de belgeselde vardı bir çip yardımıyla yapılan bir deneyde renkler algılatılmıştı ama bazıları için,ama ben herhangi bir çağrışımla bu konuya bie çözüm bulamam .belki rüyalarını kendi betimleriyle bir yerinden tutabilirsem bir ihtimal.

sakal

Kahin
Yeni Üye
kırmızı nasıl anlatılır bilemem ama einstein sütü şöyle anlatmış:

sıcak bir günde görme engelli bir dostumla bir çayırda yürürken birdenbire ona canımın bir bardak sıcak süt istediğini söyleyeceğim tuttu.dostum, "sütün ne olduğunu bilmiyorum." deyince, ben "beyaz bir sıvıdır."diye yanıt verdim.
bu kez sıvının ne olduğunu biliyorum ama,beyaz nedir?"diye sordu.
onun bu sorusunu ise şöyle yanıtladım:
"beyaz kuğu kuşunun tüyünün rengidir"dedim.
tüyün ne olduğunu bildiğini söyledi,fakat kuğunun ne olduğunu sordu.ona kuğuyu,yalnızca bu kuşa özgü özelliğiyle anlattım:
"eğri boyunlu bir kuştur"dedim
"boynun ne olduğunu biliyorum ama,eğri nedir?"siye sordu.
bunun üzerine sabrım taştı,adamın kolunu yakaladım ve dümdüz uzattım."bu düzdür."dedim.sonra aynı kolu dirsekten büktüm ve ona eğriyi anlattım:"işte bu da eğri" dedim.
bunun üzerine kör,"hah şimdi anladım."dedi"sütün ne olduğunu...".

alıntı

sakal

Kahin
Yeni Üye
suyun rengi varmidir? hayir yok yani seffaftir su o halde okyanuslar denizler nicin mavi renktir?

bunun cevabı var yoğunluktan şundan bundan,renk dediğimiz şeyin tarifi yok..illa kırmızı olacak değil mavinin de bir tarifi yok...

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
evet renklerin tarifi yoktur. ancak Deniz ve okyanusun mavi görünmesinin nedeni isigin yardimiyla gökyüzünün suya yansittigi renktir. Yani renk olarak gördügümüz her ayrinti bir yansimadir aslinda.

sakal

Kahin
Yeni Üye
aslına bakarsan gördüğümüz hiç bir şeyin asıl rengini bilmiyoruz...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Birincisi bunun için bi körle tanışmak isterdim algısını gözlemlemek için;
İkincisi, renkleri bilen ve sonradan kör olmuş biriyle tanışmak isterdim algısını gözlemlemek için; belki ikisi daha iyi anlaşabilir, denemek ve görmek gerek
ama yine de sonradan kör olan muhtemelen renkleri farklı bi biçimdede olsa imgeleyebilecek midir bilmiyorum, düşünülmeli,

bi köre belki başlıbaşına bi karanlık mı görüyosun diye bile sorulamaz belki çünkü karanlığın tanımınıda bilmeyecektir belki ama ışık ve adınlık değişimi anlatılmalı ya da tanımlanmalı galiba öncelikle ama Tabi ki bi kaç kör ile algılar ile ilgili detaylıca konuşmadan tüm bunlar varsayım olur,
Muhtemelen özellikle algısında değişimler vb. olup olmadığı belki, görsel algı,vb. incelenebilir mi? Dokunma duyusuna vurgular belki; Ama dokunma duyusuyla üç boyutlu bi algı model modelleyebiliyor olmalı ya da benzeri, Bu kullanılabilir, biçim algısı tam bi karanlık içinde nasıl biçimlenebilir vb. buralardan yürünebilir galiba;
Pek mümkün gözükmüyor şu hariç göze bastırı vb. şavkıyış ve renk vb. algı üretimi hariç ama bu nesnelerle nasıl uzlaştırılabilir bileştirilebilir bilmiyorum ve sanmıyorum;

• Beğen
Tepkiler: Cry

İsmet

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Laborant veteriner sağlık
İlginç olduğu kadar imkansızlığı çağrıştıran ama altında imkansızlığın sadece bir korkunun üretisi olduğunu göstermeye çalışan bir soru. Ben hala düşünmekteyim. Sizlerle düşünmek istedim..

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ederiz konu paylaşımınız için.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar