Bir kere mi var olduk?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde ekncsr tarafından oluşturulan Bir kere mi var olduk? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 837 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Bir kere mi var olduk?
Konbuyu başlatan ekncsr
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Nejdet Evren

ekncsr

Felsefe.net
Yeni Üye
Şuan yaşıyor olmam bana daha önceden de yaşamış olabileceğimi düşündürüyor. Aksi takdirde 4 milyarlık yaşam geçmişinde (bizim bildiğimiz kadarı) sadece bir kere ve sayısını telaffuz edemeyeceğim kadar canlı içinde en zeki tür olarak var olmuş olmak komik geliyor. Anlattığım şeyi reenkarnasyondan uzak tutuyorum çünkü herhangi bir ruhtan veya 2.benlikten bahsetmiyorum. Sonuçta hepimiz evrenin başında yoktuk ve var olduk, neden bir daha olmasın ki?

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Ezoterizmi oku. Türkiye'de Ergun Candan'ın kitapları var.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
evrim sürecinde zeka birden gelişen bir olgu değildir; insanlaşma, insanın türler içinden ayrışması ile gerçekleşmiş ve zekası da buna bağlı olarak gelişmiştir. dokunan, temas eden, hisseden yaşam gerçektir..

ekncsr

Felsefe.net
Yeni Üye
evrim sürecinde zeka birden gelişen bir olgu değildir; insanlaşma, insanın türler içinden ayrışması ile gerçekleşmiş ve zekası da buna bağlı olarak gelişmiştir. dokunan, temas eden, hisseden yaşam gerçektir..

Dedikleriniz doğru ancak bahsettiğim konu ile ilgisini anlayamadım. Belki de ben anlatamadım.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Sen bir kere var oldun ve ölene kadar var olmaya dev<m edeceksin. Seni var eden "anlam" dışında bedenin -varsa- mutlak varoluşta bir kere var oldu ve -varsa- mutlak yok oluşta yok olacak.

Ve evet, 4 mr. benlikle büyük benzerliğin bulunuyor ama yaşanmışlıkların ve bu yaşanmışlıklara verdiğin tepkiler nedeniyle -doğarken- bir kez var oldun ve ölene kadar kesin varlığını koruyarak değişik şekillerde var olacaksın.

ekncsr

Felsefe.net
Yeni Üye
Sen bir kere var oldun ve ölene kadar var olmaya dev<m edeceksin. Seni var eden "anlam" dışında bedenin -varsa- mutlak varoluşta bir kere var oldu ve -varsa- mutlak yok oluşta yok olacak.

Ve evet, 4 mr. benlikle büyük benzerliğin bulunuyor ama yaşanmışlıkların ve bu yaşanmışlıklara verdiğin tepkiler nedeniyle -doğarken- bir kez var oldun ve ölene kadar kesin varlığını koruyarak değişik şekillerde var olacaksın.

Teşekkürler cevabınız için.

Anlattıklarımı metafizikten ayrı tutarak konuşursak, öldükten sonra hiç bir şey olmayacağını anlamlandıramıyorum (normal olarak). Ama doğmadan önce var olmadığımı düşününce, neden var oldum sorusu aklıma geliyor ve bu soruya kendi kendime demek ki önceden de var olmuştum ve ölmüştüm diye cevap veriyorum. Yani asıl cevaplayamadığım ölümden sonrası değil, var oluşumdan öncesi, bunun aksi olanı yani "evet koskoca evrende belki de yaşam bulunan trilyonlarca gezegen içerisinden Dünyada ve Dünyanın da 4.5 milyarlık yaşam serüveninde 1997 de şanslısınki insan olarak bir kere var oldun ve ölünce bir daha var olmayacaksın" bunu düşününce aşırı saçma ve ihtimal dışı geliyor.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Dedikleriniz doğru ancak bahsettiğim konu ile ilgisini anlayamadım. Belki de ben anlatamadım.
inorganik maddden organik maddeye geçiş süreci ile ilgili araştırma ve biyolojik deneyler organik yapının kimyasını da ortaya çıkarmış bulunmaktadır. canlı türü bu şekilde varlık kazandıktan sonra ki burada doğum değil söz konusu olan çoklu bölünmeyle birlikte evrim sürecindeki yerini almıştır. çok kısa ve öz olarak değindim. dilerim bu kez anlaşılabildim.

ekncsr

Felsefe.net
Yeni Üye
inorganik maddden organik maddeye geçiş süreci ile ilgili araştırma ve biyolojik deneyler organik yapının kimyasını da ortaya çıkarmış bulunmaktadır. canlı türü bu şekilde varlık kazandıktan sonra ki burada doğum değil söz konusu olan çoklu bölünmeyle birlikte evrim sürecindeki yerini almıştır. çok kısa ve öz olarak değindim. dilerim bu kez anlaşılabildim.

Evet dediklerinizi anlıyorum ama bahsettiğim konu ile ilişkilendireniyorum.

WİTTGENSTEİN

Felsefe.net
Yeni Üye
Yüzbinlerce yıldır evrilerek şimdiki halini alan beynimizin yapısını göz önünde bulundurursak varlığımızın fiziki ölümle sınırlı olmadığını belirtebilirim. Öncesinde var olmadık dersek, tanrının yaradılış tan önceki düşüncelerini (arketipleri) de hiçe saymış olurdum. Yani daha öncesinde de var olduğumun en basit örneğini 'ben'im' in tecrübesinde algılıyorum. Fakat bu sadece arındırılmış ben (öz) olma durumunu gerçekleştirebildiğimizde tecrübelenebiliyor. ( mooji, echart tolly, Sri nisargadatta maharaj, Tat wale baba, Sadghuruji, ...... .. ) Öteki türlü, ait olduğumuz evrensel zihnin sınırsızlığını da sayarsak, önceden var olmamış olma durumu bana çok yanlış geliyor.

ekncsr

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben ateist olduğum için bunu ruhani olaylara bağlamadan düşünüyorum, aksi takdirde bu bana fazla hayalperest geliyor. Olayı bir inanç sistemi olmadan düşündüğümde aklıma yatıyor. Yani arındırılmak veya bunu tecrübe edebileceğimizi düşünmüyorum. Bunu farkında olmamızın mümkün olduğunu da düşünmüyorum, benim için güçlü bir "belki"den ibaret sadece ama oldukça güçlü bir belki.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Heraklitos, "akan suda iki kez yıkınılmaz" demişti...bu bağlamda iki yaşanmışlık asla söz konusu olamaz; zira geçen zamanda olgu yeniye dönüşmüştür ve önceki asla değildir; değişmeyen bir "tin"/ruh mudur ki farklı zamanlarda aynı olabilsin? ruh-beden diyalektiği bir bütündür ve birlikte varlık kaznırlar; biri olmadan diğeri olamaz...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar