Bereket ki...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan Bereket ki... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,438 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Bereket ki...
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan NuriKara

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Dünyada bir zamanlar...
Bir zamanlar insan olmak...
Neden bir zamanlar, süregitmez, kadına, erkeğe, doğaya bakış değişir. Dinler bu değişimden etkilenir. Reformistler ortaya çıkar, iyiki de çıkar. Komşuya, kadına vs. bakış toplum içinde başkalaştıkça, kurallar da değişir. Kendini geçindiren kadın mirastan eşit pay alır. Dinlerin kuralları genelgeçerdir, gelip geçmiştir de.

Toplumun yapısı dinamiktir, aynı kuralları o toplumun geleceğine sunmak başarısızlıkla sonuçlandı. Ne yazık ki İncil'e, Kuran'a bakış o kitaplar bizim için yeterli değil demeye izin vermiyor. Ders alınmak yerine teslim olunuyor. Artık kimsenin kölesi yok ki o ayetlere teslim olunsun.

Kısacası akıllı insan, reformisttir.

• Beğen
Tepkiler: ls2

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Birlikte göğsünü gere gere çarpışanlar, iyi dostlar oldular. Gelgelelim savaş olmadan bu kadar iyi dost olamadılar. Savaş pekiştirdi.

Birlikte yaşanılanlar niteliğe göre dostluğa değer katar, nitelik için illa bir savaşın çıkmasına gerek yok. İnsanlar sadece gülüp eğlendikleri başka insanları dostları sanıyorlar, kimyanız uysa da o ilişki yavandır, yüzeyseldir. Çok şey paylaştığınız, paylaşabildiğiniz, tanıdığınız, sizi dinleyen kişi dostunuzdur. Espriden çok daha değerli şeyler var, savaşta bulunmasanız bile, savaşta bile yanınızda duracağını bildiğiniz kişi dostunuzdur. Bir dost yüz arkadaşa bedeldir. Nicelikle övünüp bir gün zor bir duruma düşenin hali. Övündüğü şey değersizleşti. Zaten değersizdi, az olan değeri de kayıp oldu.

• Beğen

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sızlanmanın bir faydası oluyor, sızlana sızlana bıkkınlık geliyor, sonunda iyi bari ne olacaksa olsun denilebiliyor. Böyle bir durumda ya kabüllenilir, ya da artık o şekilde davranılmaz. Faydalı olsa da kötü hissettirdiği su götürmez bir gerçek. Gelgelelim insanlar için fayda iyi hissetmekten ibaret. İyi hissettiren iyidir. Bazen değildir. Yozlaşmış kalpler tecavüzden bile iyi hissederler. Bizim kalbimiz o kadar da yozlaşmadı, ancak emin olunması gereken bizlerin kalplerinin yozlaşmış olduğu. Her kalp yozlaşmıştır. Kimisi daha az. Tembellik bu kalpleri kabüllenip onlara boyun eğmektir. Zorluk ve tembellik sadece fiziksel alanda değildir.

Yine de bariz olan görünür olan olduğundan, kendiniz kendinizin farkında olun. Kahrolan birinden çalışmasını bekleyenler, körler; sırtındaki kocaman yükü göremiyorlar.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Nürican düşüncelerin derya deniz..filozof olma yolundasın genç.. (iyi birşey mi emin değilim)

yanlış anlama, sorgulamak düşünmek dünyayı ve insanları anlamaya çalışmak en saygı duyulası şeylerden biri bana göre..filozof olmak iyi birşey mi ondan emin değilim.. (hayatın başka güzelliklerini kaçıyorlar gibime gelmiştir hep)

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Nürican düşüncelerin derya deniz..filozof olma yolundasın genç.. (iyi birşey mi emin değilim)

yanlış anlama, sorgulamak düşünmek dünyayı ve insanları anlamaya çalışmak en saygı duyulası şeylerden biri bana göre..filozof olmak iyi birşey mi ondan emin değilim.. (hayatın başka güzelliklerini kaçıyorlar gibime gelmiştir hep)
Filozofluk, benimsediğim düşünceler var, bence görerek benimseyen herkes filozoftur.

Bir güzelliği kaçırmaya niyetim yok valla :).

• Sevdim

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Zorluklar bakidir, böyle olunca kimisi hiçbir zaman dileğine ulaşamaz, sevdiğim ötede, dağların gerisinde, dağları aşmam gerek, varsın o orada olsun, ben özlemle yanayım, yeterki dağları aşmayayım. Sabır pasiflik değildir, dağları aşmaktır, zorluklara haybeden değil dilediğine kavuşmak için katlanmaktır.

Dağları aşmak, özlem çekmek, ikisi de zor iken ikisi de sabrettiğini sanıyor. Dağları aşan sabır ediyor, ötekisi zaruri dayanıyor.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ballı, tatlı, petek ballı, şeker... güzelliği pek güzel. Nihayetinde güller solar, yapraklar dökülür, hayatın hem baharı hem kışı vardır. Bereket ki sevimliliği gitmez. Zıpırdır o çünkü. Kimisi sadece güzelliğine bakar, kimisi hayat dolu oluşuna, oradan oraya koşuşturmasına.

Bir kadın varmış pek güzelmiş, pek aklı yokmuş ama, pek de güzel gülmezmiş, yapmacıkmış biraz. Onun güzelliğine aldanan çok olurmuş, birisi daha varmış, o da güzelmiş, daha az güzelmiş belki, ama pek güzel gülermiş, gülüşüne kanan olurmuş, gülüşüne kanan aldanmazmış.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Müzik zararsız olan yegane nimet. Lezzet iyidir, cinsellik iyidir... çeşitli durumlarda zararlıdırlar. Müzik her zaman güzeldir. Sevilen bir şarkı her yerde, herkesle, ömür boyu dinlenilebilir.

Sıkıldığın, sevmediğin bir müziği dinledin mi? Dinleseydin böyle konuşmazdın. Lezzetin, cinselliğin ve diğer nimetlerin ötesinde bir şarkıyı uzun süre dinlerseniz artık rahatsız etmez. Denemesi bedava. Ancak alışkanlıklar yüzünden, alışkanlıkları değiştirmek yorar. Sesten rahatsız olmak hariç. Bu istisnalara rağmen, ki müziğin sesinden rahatsız olma durumu herhangi bir sesten rahatsız olma durumudur.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Aşağılık bir insan var. Var yani, hayır gerçektende var. Bu insanın kalbini düşünelim, bende şimdi düşünüyorum. Onun kalbi vicdansızdır, yavaş yavaş vicdansızlaşmıştır, acı çektirmekten, küçük menfaatlerinden dolayı yakıp yıkmaktan keyif alır. Yok mu, var yani.

Aradan yıllar geçer, bu adam değişir, değişir, değişir... Artık vicdanlıdır. Ne bu oyun mu? Madem içinde güzellikten eser vardı? Nasıl o hale düştü. Çok uçlara inmiş insanlar değişemezler. Güzellikten yoksun ruhlarını tescillerler.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bir çizgiye göre, nefs iyi ve kötü olabilir, öyle ise nefs kalbin kendisidir. Asıl mantıklı olan ise şeytan ile anılabilen nefsin kalbin kötü halini yansıtmasıdır. Kalbinizin farkına varın, bazen sizin istemediğinizi de istiyor. İstemediğini kötü hissetmemek adına yapıyorsan nefsinin elinde olan sensin, yok diyorsan ki ben istemediğimi kötü hissetmek adına dahi olsa yapmam, iradem sağlam ipler elimde. Başarı budur. Ek olarak kalbin istekleri size ayak uyduracaktır, yıllar süren çatışma değişir kalp ile sizin kendiniz aynı hale bürünürsünüz.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Çok şeyin sınırı olsun, serkeşliğin sınırı olmasın. Bir değer uğruna korkuları, yorgunlukları, yılgınlıkları... aşın.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
On ikiden vurmak harikadır, ondan vurmak çok güzeldir, yediden vurmak iyidir, dörtle idare edilebilir, ikiden vurmak can sıkar, ıskalamak yok. Çoğu zaman hiç kimse on ikiden vuramaz, yedi ve dört en yaygın olanlarıdır, ondan vuranlara gıpta edilir. Okul, iş, aşk... On ikiden vurmayı dileyip, ondan rahatsız olan ise, öh yani gözün doysun hayvan...

İşin şakası bir yana, şükür, şükür... Şükretmeyen mutluluğu ancak rüyasında görür. Allah'a şükür bu konunun bir kısmı, elinizdekine bakıp, güzelliğini görün. Güzeli bunayıp da ille de o olsun deyip nankörlük yaparsanız ceremesini siz ve sevdikleriniz çeker, eğer benim çevremde ise kafasını kopartırım. İşin şakası tabii.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Saz çalıp, ud çalmayı öğrenebilirim, nabalım elimizde bu var. Ud alana kadar idare edilir. Sonuçta mantık aynı, bereket ki saz var...

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Okumak, öğrenmek, düşünmek... amaç olmamalı. Yaşamak yegane amaç olmalı... Düşündüklerimiz ilişkilerimize, kendimize değer katmalı. Yaşanacak güzel bir hayatı sunmalı.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bir dünyaya gözünü açan insan, bilmiyor ki huzur var, kıskançlık var, iyilik var, kötülük var. Bu ne sorusunun temeli anlamaya, tanımaya çalışmaktır. Nesnelere bu ne diye sorulduğu gibi, kalbindeki duygulara bu ne diye sorulur, bu his ne. Nihayetinde zaman geçtikçe aşina olunur. Ben de soruyorum, bu ne, bu his ne, o kim, neden... öğrendikçe daha komplike sorular da sorulsa da gelgelelim soruların sonu gelmiyor. Aşina olunan diğer bir şey de soruların soru sormanın normalliği oluyor. Keşfin normalleşmesi acaba kaç yaşımda başıma geldi. Hatırlayamıyorum...

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Aşina demişken, aşinalık sevilir. Bir de emek mi harcanacak aşina olmak için, en iyisi bilindik yerlerden olsun, uğraşamam. Yerinde say kaz kafalı.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bilakis, haddime değil. Had diye bir kelimenin varlığını duymayan kalmasın. Özgürlüğe uzanan eller kırılır. Kim kıracaksa artık, kırmayı dilerdim. Fiziksel yetkinlik yeterli olsa gidip kırayım. Ellerin kesilmesi ancak zihinlerden dolayı olur. Hani gücüm olsa iki kelam edeyim. Tesiri mi olur. Olmaz ki, sadece nefret kazanırım. Yalnızlık başa bela.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Güzele bakmak sevaptır, sevap filan değildir. Güzeli rahatsız edecek şekilde bakmak, erkeklerin iğrenç bakışları diye cümleler kurdurmak, bazen bana kadınların iğrenç bakışları diye cümleler kurduran bakışlar sevap felan değiller, akıllı olun ulan! Yine de nice güzelliği bulunan çok sevdiğim bir arkadaşım yanımda güzel kız muhabbetini çokca yapsa da gücenmiyorum. Ben de böyle ikiyüzlüyümdür iste.

Hatta benim de güzel giyinen insanlar dikkatimi çeker, özellikle giyinişine gözüm kayar. Hani dilersem kaymaz ama kaysın beyahu. Sakıncası yoksa rahatsız etmeyecek şekilde bakın. Adam olun ulan!

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Gesi bağlarında üç top gülüm var
Hey Allahtan korkmaz sana da bana ölüm var

Diğer yerleri de güzel olsa da kendime hakim olup sadece amacıma yönelik yazayım. Selda Bağcan iyi hoş diyor da, Allah korkusu ölümden dolayı mıdır. Cevabını bildiğim içün soru işaretine gerenk yok. Cıvıdım iyicene cıvık cıvık oldum. Bilene her şey kolay, bilmeyene en kolayı dahi zor. Ee işte böyle.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Gözlerden ırak olan gönüllerden de ırak olurmuş. Dört yıl önce kadar görüştüğüm bir insan olsa da, unutmadım seni...

Gerçek şuki: ilişki çeşitleri çok fazla. Bu kadar fazla olunca biri için geçerli olan diğeri için olmuyor. Vıcık vıcık ilişkilerle öz abim gibi gördüğüm ve birlikte büyüdüğüm insanı karşılaştırmam. İki tür insan var, daha fazla vardır da... birincisi arkadaş yokluğundan yakınıyor, sıkılmış olsa zahar. İkincisi dost arar, arkadaşları olabilir de olmayabilir de.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar