Ben Kimim

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Soruyor! kategorisinde Cry tarafından oluşturulan Ben Kimim başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,256 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Soruyor!
Konu Başlığı Ben Kimim
Konbuyu başlatan Cry
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÜstünKişi

Cry

Üye
Felsefe.NET
dün harika bir insan olduğumu söyleyen birisi bugun benden nefret ettiğini söyledi, insanın gerçek sabit bir benliği olabilirmi ?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
dün ile bugün arasında fersah mesafe var; farklı koordinattayız artık...ne ki, insan bu koordinat farkını anlamaz, onun için dün, bu gün ve varsa yarın söz konusudur ve her zaman yer-zaman aynıdır, sadece takvim değişir....öyle ise, dün iyi hoşsun diyen bu gün tukaka diyorsa o zaman o kişi hakkında doğru değerlendirmede bulunup bulunulmadığını gözden geçirmek gerekir...bunun benlikle ilgisi nedir?

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Güzel bir soru

İnsanın sabit bir benliği olabilir mi.....??

Konuyu iyi kavrayabilmek için bende bir örnek sunmak istiyorum....

İki insanın arası çok iyi fakat bir gün öyle bir süreç yaşanıyor ki iki kişinin arası bozulabiliyor....

Böyle durumlarda iten sebeplere bakmak gerekir...??
-Bilgili görünmek
-Söz sahibi olabilmek
-Kanıtlamak
-Küçümsemek
-Diyalog ve anlatım eksiklikleri
-Tecrübeyi konuşturmaya çalışmak
-Gereksiz süreç oluşturmak

Aslında iki kişinin birbirini tam anlamıyla tanıyamadığı için arada bağ kopuklukları oldugunun söyleyebilirim..

Sevgi sözcüğü aslında beraberinde duyguları getirir duygular ise belli yaşanmışlıkları oluşturu diyebilirim..ama benlik o kadar değişken ve üretken ki bazen en sevdiği şeyi yada kişiyi bile dışlayabiliyor...

Devamında değişkenlikler içerisinde kişinin yapısal değişimleride olabiliyor mesela bu yapısal değişimlerinde en buyuk pay mevkı sahıbı olundugunda boy gosterebılıyor dıyebılırım hanı bazen derız ya makm sahıbı oldun bızlerı unuttun yada makam sahıbı oldu sen çok degıstın dıye gerçekten de ınsanın benlıgını bır cok sey degıstırebılıyor..

Bazen oyle surec yaşanıyor ki seni sevdiğini söyleyen insan aslında molalarda senle ilgili değil yada senle sohbet halınde degıl belkıde sevgı beraberınde deger vermeyıde getırıyor olabılır...

Deger veren ınsanlarda karşı tarafa donuk degıskenlıkler gostermıyor mu?? diye soracak olursak evet oluyor....

O halde tutarlı olan benlıkte degısmeyen bırsey varmı dıye soracak olursak ??

Aslında tek bırşey var o da sizi tatmin etmeyecek belki ama en iyi şekilde bu yazı ile ifade edebilirim..

Her insan, bir rolü mükemmel bir şekilde oynayabilir, kendini (Vittorio De Sica)

Eğer birinin ruhunu görmek istiyorsan, ona hayallerini sor. (William James)

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bu konuya farklı bir bakış açısından ele alıp bakmak istiyorum...İzninizle inşallah.

Esasta özde biz kimiz ??
Düşündüğümüzde dünyada var olma ve yaşama savaşı vermekteyiz..

Peki neden sürekli varolmak için mücadele ediyoruz??
Buna kimimiz hayatta kalmak için diyebilir ama ben öyle bakmıyorum aslında var olmayı gerçektende istediğimiz için bu mücadeleyi veriyoruz..

Peki ne için bu mücadeleyi veriyoruz??
Sevdiğimiz, degerlerimiz, arzularımız, heveslerimiz,ideallerimiz ve yaşama iç güdülerimiz için bu mücadeleyi veriyoruz

Peki hiç düşündük mü ??
Evet gerçek manada belkide bu düşünceyi sorgulamadık belkide aramızda sorgulayanlar olmuştur...Bizler deri et ve kemikten ibaret dışsal yapımızla gözükmekteyiz fakat biz insanlar olarak enerjisel varlıklarız bu dünyada yaşıyoruz çünkü bu dünyanın enerji aurosu oldukça yüksek ve enerjisel anlamda yaşamaya oldukça müsait tükkettiğimiz degerlere bakıldığında bu cevabı verebılıyoruz...

Hayatımızda hiç sorduk mu ??
Onca yaşadığımız onca zamana karşın bir gün durup dedik mi her anımızı ölümsüzleştirmek adına yaptığımız selfiler ve fotograflar için kendimize hiç sorduk mu....

Sormadık ta bi çünkü soracağımız soruyu tam anlamıyla bulamadık....

Evet onca ölümsüz degerlerimize ragmen halen yaşayacağımıza inandık var olabileceğimizi düşündük...

Mezar taşında ismimiz yazdığı an geride bizden fazla birşey kalmayacak sadece ölümsüz anlar için çekilen bir kaç video ve fotograflar dışında ama şuna eminiz ki zamanla bir çok insan unutuldugu gibi zamanla bizlerde unutulup gidecegiz...

Hayatımızda yaşamımız da bazen dolu benlıkle bazense boş benlıkle gezer olduk ama şunun hep bilincinde olduk yaşama ve var olma mücadelesi...

Eger bu bağlamda bakarsa benliklerimizde sabit olan değişmeyen tek şeyin yaşama ve var olma benliğinin olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz diye düşünmekteyim..

Farklı bir bakış açısı sunmak istedim ne kadar etken oldu bilemem ta bi...

Böyle..

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
dün harika bir insan olduğumu söyleyen birisi bugun benden nefret ettiğini söyledi, insanın gerçek sabit bir benliği olabilirmi ?
İnsanların seni sevmesi veya nefret etmesi benliğini etkilemez. Yani soru yanlış sorulmuş. İnsanlara bakıpda kendimizi tanımlamıyorsak... Bir insanın tanımı bir tanedir, bence o tanımı sadece Allah yapar. Diğer türlü insan adedince -kendisi dahil- yüzlerce tanımı vardır.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bir insanın tanımı bir tanedir, bence o tanımı sadece Allah yapar.

İşin bitti işte! evlere dağılalım tartısacak bişi kalmadı!

Tanrının istediği gibi olunca kendini gerçekleştirmiş mi olacaksın? iyi,güzel,doğru Tanrı karakteriyle bunları belirledi ve bizden buna ulaşmamızı mı istiyor? ee sonra?

Tek tanrıcı dinlerin en büyuk zihinsel zaferlerinden biridir bu düşünce..

çelişkili,uyumsuz,saçma..başka deyişle açıklanamaz ve inançtan başka şeyle yapılandırılamaz bir düşünce..

koskoca kierkegaard bile Tanrı öğretmendir inancına takılmış kalmış..şu dünyaya ve olaylara bakınca ögretmen tanrı inancına uymayan bir sürü şey görüyorum artık.. bu uyumsuz şeyleri açıklamak veya inanca uydurmak içinde bilinmezlik gizemine sığınıp yalan atmaktan başka çare kalmıyor..

ha bide şu var, neymiş inanç düşünceye dönüştürülemezmiş.. aklın inanç alanından kovulması yani..tabi işine gelen alanlardan değil gelmeyen alanlardan.. (buna fideizmde denilebilir, kierkegaard da bir fideisttir,geç anladım belki ama sonunda anladım)

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
İşin bitti işte! evlere dağılalım tartısacak bişi kalmadı!

Tanrının istediği gibi olunca kendini gerçekleştirmiş mi olacaksın? iyi,güzel,doğru Tanrı karakteriyle bunları belirledi ve bizden buna ulaşmamızı mı istiyor? ee sonra?

Tek tanrıcı dinlerin en büyuk zihinsel zaferlerinden biridir bu düşünce..

çelişkili,uyumsuz,saçma..başka deyişle açıklanamaz ve inançtan başka şeyle yapılandırılamaz bir düşünce..

koskoca kierkegaard bile Tanrı öğretmendir inancına takılmış kalmış..şu dünyaya ve olaylara bakınca ögretmen tanrı inancına uymayan bir sürü şey görüyorum artık.. bu uyumsuz şeyleri açıklamak veya inanca uydurmak içinde bilinmezlik gizemine sığınıp yalan atmaktan başka çare kalmıyor..

ha bide şu var, neymiş inanç düşünceye dönüştürülemezmiş.. aklın inanç alanından kovulması yani..tabi işine gelen alanlardan değil gelmeyen alanlardan.. (buna fideizmde denilebilir, kierkegaard da bir fideisttir,geç anladım belki ama sonunda anladım)
Bişeyin bittiği yok, ben senin sandığın anlamadığı yere Allah koyan birisi değilim. Dinlerin zaafı olabilir ama ben deistim.

İyi bir insan olunca kendimi gerçekleştirmiş olacağım.

Konuyu açayım o zaman: İnsanın tanımı neden bir tanedir? İnsan kendisine karşı nede bir başkasına karşı kapsayıcı bir şekilde bakamıyor; kendimide başka insanlarıda çok kez yakaladım. Bu yüzden yaptım diyip o yüzden yaptığını sanıyor. Mesela, her insan islamı kendi iradesiyle seçtiğini sanar. Sende bilirsinki toplumları yüzünden seçen çok fazla. Böyle oluncada ucundan kıyısından tanıyarak tam anlamıyla benlik bilinemiyor. Benlik olduğun şeydir, kişilerin sana baktığı veya kendini gördüğün şey değil.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bişeyin bittiği yok, ben senin sandığın anlamadığı yere Allah koyan birisi değilim. Dinlerin zaafı olabilir ama ben deistim.

İyi bir insan olunca kendimi gerçekleştirmiş olacağım.

Konuyu açayım o zaman: İnsanın tanımı neden bir tanedir? İnsan kendisine karşı nede bir başkasına karşı kapsayıcı bir şekilde bakamıyor; kendimide başka insanlarıda çok kez yakaladım. Bu yüzden yaptım diyip o yüzden yaptığını sanıyor. Mesela, her insan islamı kendi iradesiyle seçtiğini sanar. Sende bilirsinki toplumları yüzünden seçen çok fazla. Böyle oluncada ucundan kıyısından tanıyarak tam anlamıyla benlik bilinemiyor. Benlik olduğun şeydir, kişilerin sana baktığı veya kendini gördüğün şey değil.

İnsanın tanımı bir tanedir..kısmına değil o tanımıda Allah yapar kısmına yönelik itirazımı yazmıştım. Allahta bu cümlende herşeyi en doğrusu ile bilen,mutlak hakikat olan ve mutlak doğruyu,iyiyi,güzeli temsil eden oluyordu yani.

insanın tanımı bir tanedir kısmına katılmasam da itiraz etmiyorum..(yukardaki mesajımda )

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
İnsanın tanımı bir tanedir..kısmına değil o tanımıda Allah yapar kısmına yönelik itirazımı yazmıştım. Allahta bu cümlende herşeyi en doğrusu ile bilen,mutlak hakikat olan ve mutlak doğruyu,iyiyi,güzeli temsil eden oluyordu yani.

insanın tanımı bir tanedir kısmına katılmasam da itiraz etmiyorum..(yukardaki mesajımda )
Ben açıkladıktan sonra, "Allah" kısmına nasıl itiraz edebiliyorsunki? Yani ben süreçleri söyledikten sonra Allah yağdırdı desem, ki yaparım bunu. Bunun neresine itiraz edebilirsin. Ben boşlukların tanrısına inanmıyorum.

Şu anda senin tanımın bir tane. Yapabileceklerin, seveceklerin besbelli. Sadece bunu bilmiyoruz. Katılmadın diye açıyorum...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ben açıkladıktan sonra, "Allah" kısmına nasıl itiraz edebiliyorsunki? Yani ben süreçleri söyledikten sonra Allah yağdırdı desem, ki yaparım bunu. Bunun neresine itiraz edebilirsin. Ben boşlukların tanrısına inanmıyorum.

Şu anda senin tanımın bir tane. Yapabileceklerin, seveceklerin besbelli. Sadece bunu bilmiyoruz. Katılmadın diye açıyorum...
-insanın tanımı bir tanedir..
-Benlik olduğun şeydir, kişilerin sana baktığı veya kendini gördüğün şey değil.
-Şu anda senin tanımın bir tane. Yapabileceklerin, seveceklerin besbelli. Sadece bunu bilmiyoruz

bunlar bence açıklama değil dostum. (bir açıklamada olması gerekenden çok muallaklar)

insanı tüm yönleri ile kapsayan bir tanımını yapabilecek güçlü düşüncelere sahip değilim. bu yüzden fazlada birşey demedim sadece katılmıyorum dedim.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Ben Üstün Kişiyim; her şeyin nedeniyim, varlığa anlam katanım. Yokluk beni alana kadar varlığın yokluğa kapılmasını engelleyen bekçiyim.

Giskard4

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
Ben Üstün Kişiyim; her şeyin nedeniyim, varlığa anlam katanım. Yokluk beni alana kadar varlığın yokluğa kapılmasını engelleyen bekçiyim.
@ÜstünKişi cevaplarınıza bakarken bu konuyu da tekrar diriltmiş olayım ahahah. Hocam üstün kişi olduğunuzu düşündüren nedir? Her şeyin nedeniyim, varlığa anlam katanım mottosuna katılıyorum ben de. Ancak aynı şekilde sizin gibi görünen bir başkası yani başka bir insan da sizin düşüncelerinize göre de her şeyin nedeni olur kendisi için. O zaman üstünlükten bahsedemeyiz diye düşünüyorum.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
@ÜstünKişi cevaplarınıza bakarken bu konuyu da tekrar diriltmiş olayım ahahah. Hocam üstün kişi olduğunuzu düşündüren nedir? Her şeyin nedeniyim, varlığa anlam katanım mottosuna katılıyorum ben de. Ancak aynı şekilde sizin gibi görünen bir başkası yani başka bir insan da sizin düşüncelerinize göre de her şeyin nedeni olur kendisi için. O zaman üstünlükten bahsedemeyiz diye düşünüyorum.

Kesinlikle doğru düşünüyorsun, henüz gelişmekte olan felsefi görüşümün çekirdeğini eksiksiz şekilde anlamışsın. Ancak ilginç bir şekilde kişinin kendisinin yine kendisi için varlığın yegane nedeni (sağlayıcısı, sürdürücüsü) olduğunu kavrayabilmiş tek insanın kendim olduğunu farkettim. İnsanların bu görüşü içgüdüsel bir biçimde benimsediklerine eminim ancak şu ana kadar benim açıkladığım şekliyle açıklamış bir insan daha göremedim.

Aslına bakılırsa "Üstün Kişi" nick'i belirli bir süre kullandığım twitter troll hesabına aitti, insanlara küstahça üstünlük taslayarak onları kışkırtmaya belirli düşüncelere yönlendirmeyi amaçlıyordu. Bu foruma gelirken de amacım tamamen aynı olmasa da yine bu nick'i seçmeyi uygun buldum.

Kişinin kendi varlığının nedeni olduğu düşüncesi ise düşünmeye ilk başladığım zamanlarda ani bir 'evreka' anıyla oluşmuş bir düşünceydi. Bu düşünceye Üstün Kişi ismini vermemin sebebi, yakın zamanda bu düşüncenin tekrar aklıma gelmesi ve halihazırda kullandığım nick'in bu düşünceye uymasıydı.

Özetle bu düşünceyi benimsemiş herkes kendisine göre 'üstün kişi'dir. Çünkü onu ve diğer her şerşeyi oluşturan evreni var eden ve bunun farkında olan kişi üstün kişi'dir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar