Ateizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Din Bilimleri kategorisinde fides tarafından oluşturulan Ateizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 19,475 kez görüntülenmiş, 128 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Din Bilimleri
Konu Başlığı Ateizm
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÜstünKişi

Kartal

Üye
Yeni Üye
şak şak şak !!! oleyy !!! yaşaaa!!! susma susdukça sıra sana gelecek!!!

Harika sloganlar paylaşmışsın kardeş.. içi boş, çarpıcı, tarafsız (!)

duvar yazısı gibi olmuş maşallah ! 10 üzerinden 10 verdim turu geçtin finaldesin tebrikler !
Sivas'ta Molla olimpiyatları varmış... Kaçırma ;) :)

Kartal

Üye
Yeni Üye
ideoloji afyondur :) kafa yapan maddeleri arıyordun ya, en iyisine sahipsin kardeş, boşa arama:) khehe

Farkettim bu forumda, konuştukları kavram hakkında fikir sahibi olmayan kişiler mevcut :)

Olay kişisele kayıp kirlilik yapmasın. Eğer herhangi kişisel yorum varsa Özel Mesaj Kutusu üsttedir ;)

P

Pyramos

Ziyaretçi
Farkettim bu forumda, konuştukları kavram hakkında fikir sahibi olmayan kişiler mevcut :)

Olay kişisele kayıp kirlilik yapmasın. Eğer herhangi kişisel yorum varsa Özel Mesaj Kutusu üsttedir ;)

Kendi kullandığın kavramların farkına varıp yerini bildiğin kutudan yazsana o zaman ! bu ne perhiz bu ne mesaj:)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Verilen linkler;

http://www.felsefe.net/felsefe'ye-g...celismez-yaratilis-algisi-ve-alternatifi.html

http://www.felsefe.net/bilimsel-makaleler/4074-bilimin-evren-quotcikmazi-celiskisiquot.html

---------- Mesajlar Birleştirildi at 16:59 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 16:57 ----------

Bu konuda bir suru gozlemler, teoriler ve olgular var. Evrim bu basligin konusu degil. Evrim bilimin bilimsel bir konusu.

Mesela burada yasam agaci var.

http://www.felsefe.net/biyoloji/6906-yasam-agaci.html

evrim siteleri var, kendi terminolojisi var.

Evrim kendi basina bilimin bir bilimsel dali.

Yine sorun fenomenin gozlemimi yoksa aklin yaratimi? ikileminde yatiyor.

Bence eger insanoglunun disinda epistemolojik olarak baska bir teleolojik, numenal yeti sahibi olan bir gucun ve turun olmadigini algilarsan; sorularin akilci degil; gozlemci olur.

Mesela;

Sirke sineklerinin nesilden nesile değişmesi nesiller arası organizma değişiminin bir gözlemidir.

Organizmaların nesilden nesile değişmesine evrim denir.

Evrim bir olgudur.

Michael Behe: Evrim gerçektir.

Uzun yıllardır Doğal Seçilim'e ve Evrim Kuramı'na karşıtlığıyla bilinen ve "İndirgenemez Karmaşıklık" safsatasını ileri süren Lehigh Üniversitesi'nden Biyokimyager Prof. Dr. Michael Behe, 2010 yılında yayınladığı "Deneysel Evrim, Fonksiyon Kaybettirici Mutasyonlar ve Adaptif Evrim'in İlk Kuralı" başlıklı makalesiyle Evrim'in gerçekliğini kabul ettiğini ilan etmiş oldu ve 2006'dan beri sürdürdüğü suskunluğunu sonunda bilimsellikle bozdu. Kendisini tebrik ediyoruz.

O yuzden evrim bilgisel bilimsel ve bilissel olarak kendi basina bir calisma alanidir.

Verilen link;

http://www.felsefe.net/biyoloji/5680-yasam-agaci.html

---------- Mesajlar Birleştirildi at 17:02 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 16:59 ----------

Son link pratik calismalari iceriyor.

Aslinda bu konu buranin konusu degil. Konu ile ilgili uzerinde yazisilabilecek yeni bir baslik actim, ordan devam edebiliriz.

http://www.felsefe.net/psikoloji/74060-insanoglunun-davranisi-uzerine-yazismalar.html#post107834

Verilen link;

http://www.felsefe.net/psikoloji/72522-insanoglunun-davranisi-uzerine-yazismalar.html

yazzamayanyazar

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben bir soru sormak istiyorum ne kadar geniş kapsamlı olursa cevabınız o kadar mutlu olurum .
Eğer bir tanrı yoksa yaşamın amacı nedir ?
Şimdiden herkese teşekkürler cevabı için

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ben bir soru sormak istiyorum ne kadar geniş kapsamlı olursa cevabınız o kadar mutlu olurum .

geniş kapsam geniş mi?
geniş anlamda bir anlam yok. anlam/amaç kendi ontoloji için doğru bağlam değil.
ontolojinin bağlamı olmaktır. olmak zorunludur. olmak olmaktır. olmakın/varolmakın anlamı da amacı da olmaktır/olandır/olanın kendidir ve onun olmasıdır.... yaşam denilen de bu olmak/varolmak denilen içinde bir çırpınma, çatışkı ya da devinme biçimi/türevi ve görünüş...
özel de yaşam denilene bir amaç-anlam/bağlam bulunabilir ama bu varlıka aşkın bir amaca bizi götürmeyecek. oluşlar zorunludur/vardır... varolduğumuz için varız amaç. herşey böyle olduğu için böyle amaç/sonucun kendi..

özel de ise yaşam denenin amacı, bilincin deneyim araması, deneyim yaratma-üretme, çatışkılar üzerinden öğrenme gelişme, yani yine bilincin deneyim araması/arayışı ve bilinci .
bilinç/biliş ve oluş yine ilizüyonalr gerçekler/gerçeklikler ve oluşlarla ve oluşsal geçişlerle kendini deneyimliyor. bu zorunluluk...
ve oluşu deneyimleme denilenin kendi içinde yaratma/olma denilen etkinliği ve çatışkısı.. her şey olabilir..

bakın yaşam, parçalılık, subjektivite ve çokluktur (ya da ontolojik farklılaşmalardır) örneğin.. ya da yaşam geçicilik (ölüm -fanilik) izafiyet, ölüm/bitiştir. yaşam/doğuş ölümle batar ve biter. bu bize ne anlam veriyor. her şey birbirine dönüşür ve geçer/değişir ve geçişir (doğar ölür varlık sürer) gibi bir anlam çıkar bundan. parçalı olanlar geçicidir/izafidir. ve bütün kendini parçalardan ve ontolojik kesitlerden ve geçişlerden deneyimler ya da bundan bütünlük üretir .bu bir örnek... bu bir sonuç ve sentez.. başka referanslarda var tabi..
yorum size kalmış
size göre ne? siz ne düşünüyorsunuz? yanıt orda
o yanıtta bir subjektif referans

Parmenides'in "On Natura"sını (Doğa Üzerine/Doğa Hakkındasını) bir okuyun...

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye

Yaşamın amacı yoktur, nedeni vardır.

Senin var olma nedenin ne? Ebeveynlerinin çiftleşmesi.

Ebeveynlerinin çiftleşmesinin sebebi ne? Belirli nedenler doğrultusunda birbirlerine ilgi duymaları.

Bu belirli nedenler ne? Bilemeyeceğim nedenlere bağlı tesadüfi karşılaşmalar.

Tesadüfi karşılaşmaları sağlayan belirli nedenler ne? Tahminen başka inssanların yaşantılarını etkileyen farklı nedenler.

Bu nedenlerin ilki ne? Maddenin oluşmasını sağlayan olay olarak düşünülen BigBang.

Evet senin varlığının bir amacı yok, sadece BigBang neden olduğu bilinmez nedenler bütünlüğünün bir ürünüsün. Ama bilinçli olduğun sürece kendine bir amaç belirleyip gelecekteki olayların nedenlerini gerçekleştirebilirsin.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar