Ateizm

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
ATEİZM

Ateizm kelimesi Yunanca da "Tanrı" anlamına gelen "Theos"tan türemiştir. Bu kelimeden de "Tanrı inancına sahip olmak" ya da "Tanrı'ya inanmak" anlamına gelen theism anlayışı ortaya çıkmıştır. Ateizm kelimesi de İngilizce "theism" kelimesinin başına "a" ön takısının eklenmiş hali olup Türkçe’de "tanrı tanımazlık" anlamına gelmektedir...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

chimera

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ynt: Ateizm

Ateizm üzerine sözler

Yarattıklarını cezalandıran ve ödüllendiren ya da bizim yaşayacağımız bir irade türüne sahip bir tanrı düşünemiyorum.Bedensel ölümden sonra kişinin yaşamını sürdürdüğüne ne inanırım,ne de inanacağım.A.Einstein

İnanç aklın yok edilmesinden başka bir şey olamaz.İnanç kesinlikle...

Fairy

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Bu akımı ben kısaca dinlerin boyundurluğundan sıkılmış var olan yüce gücü bilen fakat ihtiyaç duymayan insan topluluğu olarak tanımlıyorum.

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net

Fairy ' Alıntı:
Bu akımı ben kısaca dinlerin boyundurluğundan sıkılmış var olan yüce gücü bilen fakat ihtiyaç duymayan insan topluluğu olarak tanımlıyorum.
"Yüce gücü bilmek" derken ne demek istediğini anlamadım. Yani ateistler varolan bir yaratanı bilip bunu inkar mı ediyorlar?

chimera

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Fairy ' Alıntı:
Ateizmi okuyup bu sonucu çıkarmak enteresan ???

Quayim

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Ateizm tanrının varlıgını reddetmek değildir,onun olmadıgını bilmektir :)

Partizan

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Quayim ' Alıntı:
tek cümle ile açıkladın bence

Ateist olmak evreni sorgulamaktır , sorgulamak Düşünen insanlara aittir.

tamara

Yeni üye
Kayıtlı Üye

iki balik aralarinda konu$maktadir..

- tanri yok
- hayir tanri var..
- hani nerde yok i$te tanri..
- peki tanri yoksa bu akvaryumun suyunu her gun kim degi$tiriyor?

bunun uzerine ilk balik derin du$uncelere dalar..

sümeyra

Yeni üye
Kayıtlı Üye

''ateist olmak evreni sorgulamaktır'' ifadesini nereye koyacağımı bilemedim doğrusu,düşünmek ve sorgulamak insan olmanın ve öyle kalmanın ilk şartıdır evet ama evreni sorgulamakla tanrının varlığını reddetmek arasında nasıl bir ilişki kurdunuz??

chimera

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Partizan ' Alıntı:
Quayim ' Alıntı:
tek cümle ile açıkladın bence

Ateist olmak evreni sorgulamaktır , sorgulamak Düşünen insanlara aittir.
Olmadığını bilmek ile sorgulamak arasındaki ilişki,nasıl bir çelişki?

MannaZ

Yeni üye
Kayıtlı Üye

tanrilar bir zamanlar yeryuzunde yururlerdi, yeryuzunde kukrerlerdi. bazen bir volkandi, okuzdu bazen, ulu bir dagin tepesindeki biri veya bir seydi belki, ucsuz bucaksiz ormanlar, belki sinirsiz duzluklerdi.. eskiden kayalarin bile ruhlari vardi, ruzgarin, yagmurun, bir gok gurultusunun bile.. tanri doganin kendisiydi...

mukeat

Üye
Kayıtlı Üye

Ateizm in de kesinliği yoktur değil mi?
Yani tanrı vardır desekte tanrı yotur desekte kesin bir yargıya ulaşamayız... Doğrumuyum. elbette bilmiyor da olabilirim lakin nietzche vb. filozoflar kesin bir şekilde nasıl tanrıyı inkar edebiliyorlar?? Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye

Tanrının yokluğunu kanıtlamaya çalışmak varlığını kanıtlamaktır. Kanıt istemeyenin kanıtı olmaz. Bu tamamen kişisel bir inançtır ve sosyal bir içeriğe sahiptir. Düşünürlerin hepsi bu konuda boşuna kafa yoruyorlar kanısındayım. İnanan inanır inanmayan inanmaz; bu kendisini ilgilendirir.

mukeat

Üye
Kayıtlı Üye

Çok ilginç aslında. Filozoflar tüm bildiklerinin okyanustaki bir damla kadar olduğunun söylerler. ama herşeyle , bütün kafa yorduğumuz konularla aramızda ölüm yatıyor. Eminim şu an Nietzche çok mutludur. Gerçeğe ulaştığı için.

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye

bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında belki de bir hiç-tir; buna katılıyorum. söylemek istediğim farklı bir şeydir; olumsuzu olumsuzlamak tersinden olumlamaktır.

köle

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ateistler de teistler gibi kendilerini tanrı üzerinden tanımlarlar. Bu bakımdan aralarında büyük benzerlikler vardır, bir madalyonun iki yüzü gibidirler. Önemli olan şey tanrı kelimesinin anlamını yitirmesi, ve tanrının bizim kaybettiğimiz özümüz olduğunu anlamamızdır. Ahlak cinsellik aşk gibi konularda yapılacak değişimler kişiyi kendi özüne...

K

kuzeys

Ziyaretçi
ben ateistler ile mataryalistler arasında bir ayrım olduğunu ve sıklıkla karıştırıldığını düşünüyorum. Materyalistler olaylara daha bilimsel ve felsefik yaklaşııp evreni doğayı ve varoluşu tanımlamaya çalışırken ateislerin daha subjektif duygusal çıkışlar yaptığını düşünüyorum. Biri tanrının kendisini ararken diğeri onun varlığını aramaktadır.

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Bu demek oluyor ki her ateist materyalist değil. Evet bu konu kesinlikle karıştırılıyor. Materyalizm bilimsel temellere dayanır. Daha teoriktir. Ateizm genel bir ifadedir ve materyalizme göre daha boştur.(bilimsel açıdan.)

gerdel

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ne yani tapmıyor muyuz bir şeye? Korkmuyor muyuz? Kaybetmekten korkmuyor muyuz? Ateizm, insan daha önünü görmekten acizken sonsuz bir boşluğun hesabını yapmaya kalkıyor. Ben de ateistim ama bunların bu kadar sorun olmasına kızıyorum, burada yazılanlar için demiyorum fazla ilgi çekmemiş zaten. İnsan kendine sorsa, kendini görse, kendi içindeki...