Askerlik, İnsan Öldürme Sanatı Mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde fides tarafından oluşturulan Askerlik, İnsan Öldürme Sanatı Mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 18,796 kez görüntülenmiş, 101 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Askerlik, İnsan Öldürme Sanatı Mı?
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan odun

Erim

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Askerlik, İnsan Öldürme Sanatı Mı?

nedeni ne olursa olsun hiç bir sorunun çözümünün öldürmek olmadığına katılıyorum.silahlanmaya karşı olan insanlarıda gönülden tebrik ediyorum.evet savaş ve silahlar hiç bir şeyin çözümü olmadı yüzyıllarca ve hala da değil.ancak günümüz dünyasının şartlarında hatta sadece günümüzün şartlarında değil geçmiş çağlardan itibaren askeri güç bir devletin en önemli garantisidir.ister beğenelim ister beğenmeyelim özellikle uluslararası ilişkiler yazınında realizmin ön plana çıktığı yıllardan itibaren silahlı kuvvet büyük önem taşımıştır.tabi ki bu savaşlar belli yerlere hizmet etmiştir,tabi ki hep belli insanların terörizmden çıkarı olmuştur bunlar hep bilinen gerçeklerdir.ülkemizde de bölücü örgütün arkasında kimlerin olduğunu,kimlerin çıkar sağladığını tahmin edebiliyoruz.ülkemizdeki terörizm sorununu ele alırsak belki düşündüğümüz zaman bu sorunun çözümü için aklımıza birçok çözüm geliyor.doğu ve güneydoğuya yatırım,vatandaşlarımız arasında ayrımcılık yapmamayı öğrenebilmek,daha fazla eğitim ve sağlık harcaması bu sorunun olası çözümleridir.ne var ki hala çözümsüzlük var ve evet maalesef savaşmak zorundayız.çünkü söz konusu vatan toprağıdır.keşke zorunda olmasak ama gerçek bu.saygılar

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

saturnus ' Alıntı:
nedeni ve sebebi ne olursa olsun hayat bir mücadeleden ibarettir.... bu mücadele içerisinde şavası bırakmak hayatı kaybetmektir.... saygılar....

Bravo, sonuna kadar katılıyorum...
Herakleitos der ki:"Polemos pater panton - Savaş her şeyin babasıdır."

eski

Üye
Yeni Üye

Savaş herşeyin babası ise? Amerikanın ıraka karşı açmış olduğu sömürü savaşı, bugünlerde İsrailin Filistine açmış oldukları savaşlar kendilerince haklılık payının yanı sıra, siz gibi savaştan yana olan tüm insanlar için haklıdır.

Ve ayrıca, askerin belli birtakım çıkarları sonucu belirli bir takım bölegelerde, statülerini kullanarak halka zulüm ediyorsa, gece yarısı bu köyde PKK lılar var deyip köyü yaylım ateşine alıyorsa ve bir panzer bir çocuğun yüreğini eziyorsa, sizlerin deyimiyle helal olsun haklılar.

Ama bana göre, görünenlerle görnmeyenler arasında ki farkı fark edip, konuyu açan arkadaşın ne demek istediğini anlarsanız, olaylar arasındaki mesajın ne demek olduğunu anlarsınız.

Saygılarımla.

saturnus

Felsefe.net
Yeni Üye

şunu düşünmenizi isterim bir savaş cıktıgında ilk ölecek olan kimse askerdir savaş karşıtları yada sivil halk değildir.... buna rağmen neden asker kişiler savaş istesin.... en büyük asker olan Atatürk şunu demiştir "Yurtta sulh, cihanda sulh" bu sözü ne için ve kimler için söylenmiştir bir kafa yormanız dileğiyle..... saygılar........

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Nekadar enterasandırki,asker teknoloji anlamında devlet bütçelerinden aldığı paylarla okadar gelişmiştirki,artık bir düğmeyle gönderdiği füzelerle yüzlerce sivili yada bir kenti yokedebilmektedir.Bu teknolojinin bütçesi halkın cebinden çıkıp,yine kendine ölüm olarak dönmektedir.Bu anlamda savaş ı savunduğunuz gibi asker ve halk istemiyorsa kimler ister?Hangi mantık askeri savaşmaya götürür?
Sn.Saturnus 'kafa yorunuz' demişsiniz;birlikte kafa yoruyoruz ki burda paylaşmamızın amacı bu.Öyle değilmi?

saturnus

Felsefe.net
Yeni Üye

illaki sn. chimera..... bilmiyorum ilgilenir misiniz ama her dövüş sanatının ilk aşamasında bu sanatı öğrenen kişilere bir yemin ettirirler.... bu sanatı sadece zorda kaldığımda kendimi korumak için kullanacağım gibisinden.... fakat yok mudur bunun tersi davranan.... buna binayen bende diyorum ki sap ve samanı birbirine karıştırıp tüm askerler ve orduları biribirine karıştırmayalım...askerlik kendini koruma sanatıdır... bir öldürme sanatı değil.... saygılar....

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

est ' Alıntı:
global acidan ise, ayni zamanda kisisel fikrim olarak, askerlik olme ve oldurme meslegidir ve boyle bir meslek dunya uzerinde var olmamalidir bile ama madem ki var, madem ki sistemin ihtiyaci var buna, en azindan bunu profesyonel olarak yapabilecek ne yaptiginin bilince insanlar tarafindan yapilmasidir..
Sn.Saturnus,
ohalde benimde kısmende olsa katıldığım Sn.est nin yukarıdaki düşünceleri (kapitalist sistemin elbette ihtiyacı var),ve sizinde bu mesleği savunma sanatı olarak görmeniz,konuyu açan fides arkadaşımın vicdani red paylaşımı ile tezat düşmüyor.

Bu mesleğe evet madem ihtiyacımız var ise,savunma sanatı olarak gören mantıkla profesyonel eğitilen insanlar yapmalı ve bir zorunluluk olarak dayatılmamalıdır.Düşünce paylaşımınız için teşekkürler ayrıca.

saturnus

Felsefe.net
Yeni Üye

o zaman başlığa yanıtını vermiş oluyoruz sn.chirimera....."HAYIR".... saygılar....

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

eski ' Alıntı:
Savaş herşeyin babası ise? Amerikanın ıraka karşı açmış olduğu sömürü savaşı, bugünlerde İsrailin Filistine açmış oldukları savaşlar kendilerince haklılık payının yanı sıra, siz gibi savaştan yana olan tüm insanlar için haklıdır.

Ve ayrıca, askerin belli birtakım çıkarları sonucu belirli bir takım bölegelerde, statülerini kullanarak halka zulüm ediyorsa, gece yarısı bu köyde PKK lılar var deyip köyü yaylım ateşine alıyorsa ve bir panzer bir çocuğun yüreğini eziyorsa, sizlerin deyimiyle helal olsun haklılar.

Ama bana göre, görünenlerle görnmeyenler arasında ki farkı fark edip, konuyu açan arkadaşın ne demek istediğini anlarsanız, olaylar arasındaki mesajın ne demek olduğunu anlarsınız.

Saygılarımla.

Bana demogog deniyor ama siz demogojinin hasını yapıyorsunuz.

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

saturnus ' Alıntı:
o zaman başlığa yanıtını vermiş oluyoruz sn.chirimera....."HAYIR".... saygılar....
Ben görüşümü en başta bildirdim Saturnus..Askerlik mesleği savaş ve öldürmenin kurumsallaşmış halidir.Ve ben sonuna dek savaş ve öldürmeye karşı bir insanım.Sadece burada görüşleriniz arasında çokda tezat olmadığını belirtmek istedim.Savaş ve ölümü savunan bir mantığı anlamaya çalışmak zor cidden.
Sistematik bazı kurumların var oluş sebebi ile bizim görmek istediğimiz şekli örtüşmez her zaman.Burada görmek istediğimiz yada anlam yüklediğimiz şeklinden çok,gerçek işlevini objektif olarak yaşananları tarafsız analiz ederek görmek önemlidir.

est

Felsefe.net
Yeni Üye

Vicdani retciler uzerinden sanirim baya bir sacmalanmis.. Farkli gorusteki arkadaslar ortaya herhangi bir kavram koymadan, herhangi bir kavram uzerinde anlasmadan, kendi kafalarina gore karsi cikan yazilar yazmislar..

Bence oncelikle, vatan - millet - askerlik kavramlari ve basa kavramlar kullanilacaksa onlar da once aciklanmali, duzgun bir sekilde belirlenmeli ve ondan sonra vicdani retciler elestirilmeli veya desteklenmeli. Bu yapildiktan sonra emin olun, iki satir surer diger tartisma.

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

Korkaklığına kılıf arayanlar vicdani retçi olurlar. Bu iş bu kadar basittir.

fides

Kahin
Yeni Üye

Bedbin ' Alıntı:
Korkaklığına kılıf arayanlar vicdani retçi olurlar. Bu iş bu kadar basittir.
Kendin çok cesur olsaydın şu an ya gazi yada şehittin. Eh askerlik cesaret ya bu uğurda bayağı bir fedakarlığa ihtiyacın var seninde. Kimsin, nesin, hangi çatışmada boy gösterdin? Hangi savaşta siper aldın? Bu işler klavyede yazı yazmakla olmuyor... Klavye kahramanları haddinden fazla zaten.
Hala çözümler üretmemiş görüş beyan etmemiş "korkaklık,vicdansızlık" gibi ucuz kılıflar uydurmuşsun.Basit kavramına kendin dahil olmuşsun.
TDK Sözlüğü'nde vicdan karşılığında, "Kişiyi kendi davranışları hakkında bir yargıda bulunmaya iten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerine
dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan güç, bulunç." yazıyor.Madem öyle vicdani retçilik saygı duyulması gerektiren bir irade beyanı değil midir?

Orada 20 yaşındaki daha yeni çocukluktan çıkmış erkeği alırlar.Ki bu zaman dilimi kendini tanıma aşamasıdır.Hızlı bir şekilde başkalarının kurallarına göre eğitilir.Orada kadınlar yoktur erkeklerin olduğu saf bir ortam vardır.Amaç dayanıklı sağlam erkek olarak zorunlu olarak okudukları okuldan mezun etmektir. Bu yüzden eşcinseller yoktur. Bu yüzdendir aşağılanır eşcinseller. Savunulan en saygın kurum, cinsel birliktelikten çekilmiş fotoğraf, video vs. bile isteyecek yüzü bulur o "bacak arasını koruyan" kurum.

Bedbin ' Alıntı:
Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama bu ülkede yaşamadığınız apaçık ortada.
Siz benim yazımı bir kez daha okuyun iyi anlamamışsınız.
Altaylı'nın Mağden'e dediği gibi: "O ordu sizin bacak aranızı da koruyor."
Şoven, demagog laflarınıda size iade ediyorum.
"Vicdani retçi beyfendi" diye size söylüyorum.
Çünkü askerden korkan zavallı bir erkek gibi konuşuyorsunuz.

Şimdi ordunun aynı zamanda namus bekçisi olduğunu söylüyorsun/kabul ediyorsun ya işte o yazıyı
Altaylı, Mağdene dememiş. Bu arada o "bacak arasını korur." diye Altaylı nın küstah cevabını ve MEDİZ in verilen cevabını aktarıyorum.

Gülay Göktürk’e sinirlenip yine ordusunun savunmasını kadınlara yönelik ağır taciz cümleleriyle kaleme aldı: “Hanımefendi belki farkındasınız, belki değilsiniz ama o ordu sizin bacak aranızı da koruyor... Türk ordusuna sallayan hanımefendi bilmelidir ki, Türk ordusu Türkiye’nin sınırlarını korur. O sınır ne yazık ki, kadınlarımızın bacak arasına kadar uzanır.”
Kadınların medya izleme grubu (MEDİZ) bir bildiri yayımlayarak kendisine gerekli cevabı verdi:
1- Kadınlar toprak ya da eşya değildir!
2- Kadınların akılları, fikirleri, düşünceleri vardır!
3- Kadınlar kimsenin mülkü değildir!
4- Kadınların bedenleri, bacak araları, dirsekleri, topukları veya herhangi bir uzuvları savaş alanı ya da kimsenin koruma alanı değildir.
5- Kadınlar ve bedenleri ve cinsellikleri ve kadınlara karşı işlenebilecek tecavüz gibi suçlar medya mensuplarının, siyasilerin, herhangi bir siyasi tartışmanın malzemesi ya da tehdit aracı değildir!
6- Erkek gazeteciler, yazarlar, fikrine katılmadıkları kadınlara yanıtlarında o konudaki farklı, karşıt fikirlerini yazabilirler. Fikir kıtlığı çekmeleri söz konusu olsa dahi kadınların ‘bacak araları’, ‘yatak odaları’ yani cinselliklerini anarak saldırmak yoluna gidemezler.
Erkeklerle tartışırken yapılmayan bu bedensel ve cinsel atıfları kadınlarla tartışırken kullanmak cinsiyet ayrımcılığı ve kadın düşmanlığı yapmak demektir. Böyle yapıldığı durumda, tekil olarak o kadına ve onun şahsında tüm kadınlara yönelik cinsiyet
ayrımcılığı ve taciz söz konusudur!
Cinsiyet ayrımcılığı yapmak ve cinsel taciz gazetecilik etiğiyle asla bağdaşmayacağı gibi yasal olarak da suçtur! Yıllardır fikrine katılmadığı kadınlarla her tartışmasında ‘bacak aralarını’, ‘yatak odalarını’ yani cinsiyetleri ve cinselliklerini hatırlayan ve hatırlatmayı alışkanlık haline getiren Fatih Altaylı’ya çok elzem olan bu bilgileri bir gazeteci olarak dikkate almama lüksü ve sorumsuzluğu içinde olamayacağını bir kez daha hatırlatıyor; gazeteciliği, kadınlara yönelik şiddet ve suç aracı haline getiren bu ve benzer yazıları yoluyla yaptığı cinsel tacizlerinden dolayı Fatih Altaylı’yı ve bu tür ifadeleri yayınlayarak söz konusu suçlara ortak olan tüm medya kuruluşlarını kınıyoruz!”

Altaylı bu karakterde biri. Utanmadan bir de savunuyorsun onu burada.
Gene Vicdani retçiden bir cevap:
Vicdani reddimi açıklıyorum
Bizzat 9.5 ay gibi bir süre içinde bulunduğum askerliğe, 18 Ekim 2002 tarihi itibarıyla devam etmemeye ve vicdani reddimi açıklamaya karar vermiş bulunuyorum. Beni askerliği yapmayı reddetmeye götüren nedenler kısaca şöyledir:
Militarizm, özü itibarıyla yok etmeyi bir sorun çözme yöntemi olarak kabul eder. Kendisini haklı çıkarabileceği çeşitli nedenleri öne sürerek, sonuçlarından da kendini kurtarmak için çeşitli yasalar ile yaptığını/yapacağını meşrulaştırmaya çalışır.... Militarizmin özünü teşkil eden bir diğer unsur ise kayıtsız şartsız itaattir. İnsanı kayıtsız şartsız itaate götüren yollar da özenle hazırlanmıştır. Ta en başından itibaren içine doğulan coğrafyanın ve toplumun güvenliğini sağlama iddiası ile, kişiye sırası gelince bu yolda katılımı dayatılır. Kişiye hiçbir biçimde fikri sorulmaz. Gerekçeler hazırdır. İnsanların çizilen bu yolda gösterdikleri davranışlar adeta kutsallaştırılarak sunulur. İçine doğduğun toplum, hatta anne ve
baba bile bunların doğruluğundan ve kutsallığından hiç şüphe etmemektedir. Kendi çocuklarını, birilerinin ortaya koyduğu bu yolda fedaya dahi hazırdırlar.
Dünyanın içinde bulunduğu şu anki durum da yukarıdaki kirli oyunları net bir şekilde yansıtmıyor mu? ABD ve yandaşlarının 11 Eylül’ü ve başka bir takım bahaneleri öne sürerek önce Afganistan’ı yerle bir etmesi, şimdi de Irak’a saldırmak için hazırlanmasının altında yatan gerçek nedenlerin güvenlik vs. olmadığını herkes biliyor. Fakat sağduyunun güvenli kolları herkesi sarmış durumda. İnsanlar atılacak bombaların paramparça ettiği/edeceği tüm canlıların oluşturduğu/oluşturacağı manzarayı vicdanlarına nasıl kabul ettiriyorlar acaba? Birkaç kesim dışında çeşitli platformlarda dillendirilen çağrılara hiç kimsenin karşılık vermemesinden ve savaşa karşı tepkisini ortaya koymamasından, dolaylı da olsa ABD ve yandaşlarının güç aldığı da bir gerçek değil midir?
Gerek kendi yaşamımda bizzat yaşayarak edindiğim acı deneyimler, gerekse 9,5 ay doğrudan içinde bulunarak edindiğim izlenimler doğrultusunda vicdanımın sesini daha fazla inkâr edemeyeceğimi anladım. Bundan sonrası için gerekçesi ne olursa olsun vicdanım ve iradem dışında bana askeri veya sivil, yerel veya evrensel, hiçbir kişi, kurum veya yapının dayatacağı hiçbir edimi yerine getirmeyeceğimi belirterek vicdani reddimi kamuoyuna deklare ediyorum.
Ayrıca kaçmak gibi bir düşüncemin olmadığını belirtmek isterim. Son bir defa birliğe giderek askeri kimliği ve eşyaları teslim edeceğim. MEHMET BAL

Bakın başka bir yazı aktaracağım ve bakın yazıyı kim yazmış:

"Zorunlu askerlik hizmeti kurumu, çürük bir evi desteklerle ayakta tutmak isteyen adama benzer. Duvarlar dökülüyor; kirişlerle tutturur. Tavan aşağıya bel vermiş: bir çatı daha inşa eder. Kirişlerin arasından kalaslar fırlıyor; yeni direklerle destekler. Sonunda ortaya çıkan, ayakta duran ama içinde yaşaması imkânsız bir evdir."
"Bir tek yargıcın bile yasalara dayanarak bir insanı boğazlatmaya cesareti olmazdı. Hiçbir amirin bir köylüyü gözü yaşlı ailesinden koparıp hapse atmaya cesareti olmazdı. Hiçbir general ya da asker, disiplin, yemin ya da savaş olmasa 100 Türk'ü ya da Alman'ı öldürüp köylerini yerle bir edemez, bir tek insanı bile yaralamaya cesaret bulamazdı.
Bütün bunların yaşanabiliyor olmasını, bütün bu zulmün sorumluluğunu herkese paylaştırmak suretiyle hiç kimsenin bu eylemlerin doğal olmadığını hissetmemesini sağlayan karmaşık siyasi ve toplumsal makineye borçluyuz. Kimi yasaları yazar, kimi uygular, yine kimi insanları devşirir, onlara disiplin adabını öğretir ki bu da sorumluluktan arındırılmış itaattir. Sonra da bu devşirme adamlar her türlü şiddeti uygular, hatta nedenini ve amacını bilmeden insanları öldürür" yazmış.
"Halktan silahlanma ve savaş için toplanan vergiler, ordunun koruması gereken emeğin ürettiği değerin büyük kısmını gasp eder. Bütün erkek nüfusunu gündelik hayattan koparmak, üretimi sekteye uğratır. Her an kopabilecek bir savaş tehdidi, toplumsal hayatın bütün gelişmelerini yararsız, fuzuli kılar." "Zorunlu askerlik hizmeti, devletler için bütün sistemi ayakta tutmak için gereken şiddetin nihai sınırıdır. Tebaası içinse itaatin nihai sınırıdır. Duvarları ayakta tutan kemerin hayati tuğlasıdır. Söküldüğünde bütün bina çöker."
"Devletlerin ve düşmanlarının durmadan artan zulmü tebalarından öyle maddi ve manevi fedakârlıklar talep etme noktasına geldi ki artık herkes durup bir düşünmeli: Nelerden feragat edebilirim? Hem ne adına edeceğim? Bu fedakârlıklar benden Devlet adına bekleniyor. Devlet adına bir insan için değerli olan her şeyden, ailemden, güvencemden, huzurlu bir hayattan ve kendime olan saygımdan vazgeçmem bekleniyor."
Bu cümlelerin yazarı Tolstoy, 19. yüzyıl sonunda dünyanın ufkuydu. Her milleten herkesin vicdani ret ilanı sonucu dünyanın mutlak barışa kavuşabileceğine inanıyordu.

Ne güzel yazmış 19. yüzyılda Tolstoy.

caliph

Felsefe.net
Yeni Üye

Sanıyorum ki askeri gücü olmayan bir ülkenin var olabileceğini sanıyorsunuz. Ama yanılıyorsunuz. Eğer askerlik sadece meslek olarak yapılsaydı ülkede toplam kaç asker olurdu acaba? Ve eğer öyle olsaydı herkesin bir rütbesi olacaktı. Ve herbirine yüklü maaş verilecekti. Bu parayı verebilecek bütçemiz varmı acaba?
Avrupa devletleri ve Amerika güçlü olmayanı daima sömürmüş ve ona zulmetmiştir. Böldükleri ülkeler sadece müslüman ülkeler de değildir. Bu insanlar bölme işlemini kendi içerlerinden olan Yugoslavya'ya bile uygulamışken Türkiye'ye zulmetmezler mi sanıyorsunuz?
Ayrıca konudaki tüm mesajları okudum sırasıyla. Bir mesajda "bu köyde terörist var diyerek tüm köye ateş açma" tarzında bir şey yazılmış. Bunun yapıldığını kanıtlayabilir misiniz? Yani masum insanların öldüğünü? Cevabınız evetse kantılayın. Cevabınız hayırsa iftira atmaktan vazgeçin. TSK Irak'a girdiğinde tek bir masum insanın bile ölmemesi için çaba harcadı. Bu ne demek biliyormusunuz? Birde İsrail'e bakın. Fosfor bombası tarzında yasak bombaları dahi kullanıyorlar.
Herşey planladığınız gibi gitmez. Bazı şeyler sizi bazı şeyler yapmaya mecbur bırakır. Bizim askeri gücümüz olmalı, yoksa başımıza daha neler gelecek neler... (eski'ye cevaben yazıyorum bunu)
Ayrıca bedbin'in görüşlerine katılıyorum.
Ana konuya dönecek olursak, askerlik öldürme sanatı falan değildir. Bir zahmet TSK'nın resmi web sitesini ziyaret edip daha hangi görevlerle yükümlü olduğunu araştırın. Birde burada hükmünüz olmayan konularda saçma düşünceler savurmaktansa açın osmanlı tarihini falan okuyun. Okuyunda neden zorunlu askerliğin gerektiğini anlayın. Zorunlu askerlik gerekli çünkü zor gün geldiğinde sizin hayatınızı kollayacak olan TSK'dır.
Kısaca toparlayacak olursak;
Fides, görüşüne saygı duyuyorum ama bahsettiğin kurumdan kastın TSK ise düşüncene zerre kadar katılmıyorum. Üstelikde bu sitenin yetkili kişisinin bu sözleri sarfetmesi oldukça acı. Askerlikten soğutmakla ilgili yasalarda var üstelik. Umarım en kısa sürede biri bu sözlerinizle ilgili dava açar.

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Burası bir tartışma ve düşünce paylaşım platformu olduğuna göre,insan ve insanın yaşadığı evren kısacası yaşamı ilgilendiren her şey ve sorgulamaya yönelik tüm özgür düşüncelerin felsefe kapsamı içerisinde olduğu mantığı ile düşündüğümüzde,konunun başlığını böyle algıladığımızda bu konu hakkındaki düşüncelerimizi özgürce belirtmiş olmamız hiç kimseyi rahatsız etmemelidir.Konunun başlığını ısrarla TSK ' ne ve milliyetçi bir zemine kaydırmaya çalışan arkadaşlar kendileri ne kadar sorumlu davranıyor acaba diye düşünmeliler?
Sitemizde belkide konuları felsefe zemininden başka zeminlere taşıyan ve polemik yaratan,kimi zamanda başarılı olan bazı mesajların silinmemesi olabilir eleştirilecek tavrımız ancak.Var olan konuları kendi bakış alanı içerisinde başka zeminlere çekmek yerine,tartışmak istediğiniz konularda kendinizin direkt konu açmanızı tavsiye ediyorum.Bize yasaları hatırlatan arkadaşımada,ben birde kendi yaklaşımını gözden geçirmesini tavsiye ediyorum.Saygılar..

eski

Üye
Yeni Üye

eski ' Alıntı:
Bilimsel çalışmaların ve birçok insanın kişisel duygularının zorunlu olarak ellerinden alınması sonucu oluşan durumların ortaya çıkarmış olduğu toplumsal sorun olarak göze çarpan olumsuzluklara karşın insanların göstermiş oldukları tepkilerdir bunlar. yukarda arkadaşların açıklamış oldukları açıklamaları iyi okuyup olayı saf milliyetçi açıdan değilde, hümanist ve özgür düşünce açısından ele alırsanız konular daha güzel bir şekilde tartışılıp, sonuçlarında daha güzel düşünceler çıkacaktır.

Ayrıca yazılan yazılarda belden aşağı konuşmalar geçmezse sevinirim. Ve Felsefe.Net kurallarını okuyup yazılarımızı bu kurallar doğrultusunda oluşturursak sanırım hiç bir sorun oluşmaz.

saygılarla.... bedbin ve calıph'e gelsin benden bu yazımda.

trilogo.gif

caliph

Felsefe.net
Yeni Üye

Mesajımın belli bir bölümü değiştirilmiş. Yazının estetiği de orasıydı zaten :) Yazdığım bölümü tekrar okuduğumda belki de o bölümün biraz argo kaçtığını kabul ediyorum ancak ben orda 20-25 satırlık mesaj yazmışken, hiç bir görüşüme cevap vermeyip sadece o söze takılmanıza anlam veremiyorum. Hümanist olarak biz düşünsekte avrupa devletleri bunu düşünemezler. Avrupalılar benim için hiç bir zaman hümanist olamamışlardır. (bkz: cadı avı, kızıl derili soykırımı vs.)
Feslefe tüm bilimlerin ve tüm konuların başladığı noktadır. Herşeyin babasıdır. Bu nedenle felsefe üzerine bir yorum atıyorsanız her türlü bilimden ve konudan yararlanmak zorundasınız. Sadece hümanist pencereden bakarsanız kendinizi kandırırsınız. Tarih penceresinden bakın bir de.
Eski'ye bir önceki mesajımı düzelttiği için teşekkür ediyorum. Argo kaçtığını kabul ediyorum ama o söz 2 mesajda daha farklı şekillerde geçiyor. :) Ben sadece o sözün versiyonunu geliştirdim :)
Eski'ye cevaben şunu yazmak istiyorum. "saf milliyetçi" açıdan baktığımı kastetmişsiniz. Gülüyorum sadece bu yazınıza :) Mesajlarımı lütfen tekrar okuyun. Belki beni daha iyi anlarsınız :)

Fairy

Üye
Yeni Üye

Askerllikte bi çok dünya uğraşı gibi zorunlu kılınmaya zorlanmış milli duyguların şevki gerekçe olarak görülen mecburi hizmettir.Gerekli midir ? Evet gereklidir.. Bir insanın saldırılara karşı olan refleksleri ne kadar gelişmişse o kadar az zararla atlatır somut tehditleri..Ülkeler içinde böyledir ne kadar saldırma metobolizması gelişmişse o kadar korkulur hale gelir ve bi o kadar az zarar görür gelen saldırılara karşı..Öldürmeli miyiz ? Evet gerektiğinde yapmalıyız kanun bu büyük balık küçük balığı yutmalı ki daha da büyüyebilsin .)

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Öldürmeli miyiz ? Evet gerektiğinde yapmalıyız kanun bu büyük balık küçük balığı yutmalı ki daha da büyüyebilsin .)

Fairy

Kanun bu öyle mi, büyük balık küçük balığı yutmalı ki daha da büyüye bilsin derken bura da nasıl bir büyümeden söz ediyorsun bilmiyorum ama tarihin geçmiş sayılmayacak kadar yakınların da emperyalist güçler, o küçük balık dediğin devletleri kene gibi sömürürken de büyük balık küçük balığı yuduyordu.Dünya' da böyle bir döngünün olmasından mı bahsediryorsun ki böyle bir düşünceyle yalnız geçmişi tekrar etmekten başka bir yere varılamaz.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

askerlik insan öldürme sanatı mı?evet..tek kelimeyle EVET!!!

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç