Askerlik, İnsan Öldürme Sanatı Mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde fides tarafından oluşturulan Askerlik, İnsan Öldürme Sanatı Mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 18,905 kez görüntülenmiş, 101 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Askerlik, İnsan Öldürme Sanatı Mı?
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan odun

Alexander the Great

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Askerlik, İnsan Öldürme Sanatı Mı?

Askerlik İnsan öldürme sanatı değildir.  ??? Çünkü; insanları öldürmek, gerektiğinde yapılan bir iştir. Yani insanların neden birbirlerini öldürdüğünü bilmeyenler için bu soruları sormak biraz saçma kaçar ama. Bence Askerlik insan öldürme sanatı değildir.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

insanların ölmesi gerktiğine bir başka ölümlü nasıl karar verir?hangi hakla?

fides

Kahin
Yeni Üye

Fairy ' Alıntı:
Askerllikte bi çok dünya uğraşı gibi zorunlu kılınmaya zorlanmış milli duyguların şevki gerekçe olarak görülen mecburi hizmettir.Gerekli midir ? Evet gereklidir.. Bir insanın saldırılara karşı olan refleksleri ne kadar gelişmişse o kadar az zararla atlatır somut tehditleri..Ülkeler içinde böyledir ne kadar saldırma metobolizması gelişmişse o kadar korkulur hale gelir ve bi o kadar az zarar görür gelen saldırılara karşı..Öldürmeli miyiz ? Evet gerektiğinde yapmalıyız kanun bu büyük balık küçük balığı yutmalı ki daha da büyüyebilsin .)

Gerçekten bu kadar teorik/bilimsel açıklama yapmak için çok düşündün mü? "Uluslararası Güvenlik Stratejileri " diye bir dersimiz vardı bir zamanlar... Bilseydim senden ders alırdım. (!)

caliph

Felsefe.net
Yeni Üye

Sırf sizin saçma teorilerinizi çürütmek için bu konuyu diyanet işleri bakanlığına sordum.

Sorunuz:
Bir sitede askerlik hakkında hiç hoş olmayan şeyler yazılmış. Askerlik ülkemizde mecburi. Bence de mecburi olması gerekir. Dinimizde askerlikle veya savaşla ilgili bir şey var mı?

Cevap:

Yurdumuzu, dinimizi, ibadethanelerimizi, namusumuzu, şerefimizi, özgürlüğümüzü ... korumak için askerlik yapmak dinimizin de gereğidir. Kur'an-ı Kerim'de Allah yolunda cihad ile ilgili pek çok ayet-i kerime vardır.

Din bunun gerekli olduğunu söylüyor. Dinimiz bize doğru yolu gösterir. Eğer askerlik adam öldürme sanatı olsaydı Kuran-ı Kerim bize askerlik yapmamamız gerektiğini söylerdi.
Diyanet İşleri Bakanlığı -ki günümüzde bundan daha doğru dini bilgi alabileceğimiz bir kaynağımız yok- askerliğin gerekli olduğunu söylüyorsa bu gereklidir. Yok işte "adam öldürme sanatıdır", "şudur, budur" diyenler adeta dinimizin gereklerini hiçe saymış olurlar. Bkz: Diyanetten gelen cevap ne diyor? "askerlik yapmak dinimizin de gereğidir."
Din size bunun gerekli olduğunu söylüyor. Kötü bir şey olsa bunu yapmamızı emretmez. İnsan öldürmek kötü bir şeydir. Buradan da askerliğin insan öldürme sanatı olmadığı sonucuna rahatlıkla varabilirsiniz. (a=b'dir, a=c'dir, o zaman b=c'dir mantığı)
Sanırım bunun üzerinede askerlik insan öldürme sanatıdır diyen olmaz. Umarım...

fides

Kahin
Yeni Üye

caliph ' Alıntı:
Sırf sizin saçma teorilerinizi çürütmek için bu konuyu diyanet işleri bakanlığına sordum.

Sorunuz:
Bir sitede askerlik hakkında hiç hoş olmayan şeyler yazılmış. Askerlik ülkemizde mecburi. Bence de mecburi olması gerekir. Dinimizde askerlikle veya savaşla ilgili bir şey var mı?

Cevap:

Yurdumuzu, dinimizi, ibadethanelerimizi, namusumuzu, şerefimizi, özgürlüğümüzü ... korumak için askerlik yapmak dinimizin de gereğidir. Kur'an-ı Kerim'de Allah yolunda cihad ile ilgili pek çok ayet-i kerime vardır.

Din bunun gerekli olduğunu söylüyor. Dinimiz bize doğru yolu gösterir. Eğer askerlik adam öldürme sanatı olsaydı Kuran-ı Kerim bize askerlik yapmamamız gerektiğini söylerdi.
Diyanet İşleri Bakanlığı -ki günümüzde bundan daha doğru dini bilgi alabileceğimiz bir kaynağımız yok- askerliğin gerekli olduğunu söylüyorsa bu gereklidir. Yok işte "adam öldürme sanatıdır", "şudur, budur" diyenler adeta dinimizin gereklerini hiçe saymış olurlar. Bkz: Diyanetten gelen cevap ne diyor? "askerlik yapmak dinimizin de gereğidir."
Din size bunun gerekli olduğunu söylüyor. Kötü bir şey olsa bunu yapmamızı emretmez. İnsan öldürmek kötü bir şeydir. Buradan da askerliğin insan öldürme sanatı olmadığı sonucuna rahatlıkla varabilirsiniz. (a=b'dir, a=c'dir, o zaman b=c'dir mantığı)

Ancak bu kadar olunabilir...Burada saçmalama konusunda üstüne yok! Merak ettim caliph sen kaç yaşındasın? Böyle dedikodu yaptığına göre pek evrimini tamamlayamamışsın! Diyanet askerlik konusunda otorite mi? Diyanet öyle düşünüyor diye ben de mi öyle düşüneyim? Diyanete: "Bir sitede askerlik hakkında hiç hoş olmayan şeyler yazılmış." derken kime göre hoş olmayan şeyler?Sana göre mi? Sen kimsin ki biz seni benimseyelim? Biz felsefe.NET olarak askerlik insan öldürme sanatı üzerine kurulmuş bir forum muyuz? Bu sadece yöneticilerin ya da üyelerin kişisel düşüncesi. Eğer bu amaçla kurulmuş olsaydık aksi yazılara izin vermezdik. Sende dedikodu yapacağına sorunu bazıları şöyle düşünüyor diye aktarsaydın diyanete(!) Herkes islamiyeti mi benimsemek zorunda? Belki aramızda Yehova'nın Şahitleri vardır!Emin ol yazından sonra çok ikna olmuşlardır(!)
Sana ufak bazı itirafların yer oldığı Susurluk ve Kontrgerilla Gerçeği Semih Hiçyılmaz'ın kitabını tavsiye ederim.
Ayrıca askerliği sadece TSK bazında değil genel olarak da ele almalısın.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

Askerlik sadece insanı öldürme sanatı olarak nitelendirilemez çünkü askerlik vatana bağlanma kendi sınırlarını zorlama ve günümüz şartlarında zorunlu bi sanattır...
saygılarımla...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

Fides hocam,

sanat mı dedin?!!!;

yaşlandım sanırsam, ama sözcükleri hala anlıyorum neyse ki; iyi ki Pablo Picasso söylediklerini duymadı; Guernica'sını yırtar atardı inan...

"no paseran!" anlamını yitirirdi!!!!

caliph

Felsefe.net
Yeni Üye

fides ' Alıntı:
caliph ' Alıntı:

Sorunuz:

Cevap:

Ancak bu kadar olunabilir...Burada saçmalama konusunda üstüne yok! Merak ettim caliph sen kaç yaşındasın? Böyle dedikodu yaptığına göre pek evrimini tamamlayamamışsın! Diyanet askerlik konusunda otorite mi? Diyanet öyle düşünüyor diye ben de mi öyle düşüneyim? Diyanete: "Bir sitede askerlik hakkında hiç hoş olmayan şeyler yazılmış." derken kime göre hoş olmayan şeyler?Sana göre mi? Sen kimsin ki biz seni benimseyelim? Biz felsefe.NET olarak askerlik insan öldürme sanatı üzerine kurulmuş bir forum muyuz? Bu sadece yöneticilerin ya da üyelerin kişisel düşüncesi. Eğer bu amaçla kurulmuş olsaydık aksi yazılara izin vermezdik. Sende dedikodu yapacağına sorunu bazıları şöyle düşünüyor diye aktarsaydın diyanete(!) Herkes islamiyeti mi benimsemek zorunda? Belki aramızda Yehova'nın Şahitleri vardır!Emin ol yazından sonra çok ikna olmuşlardır(!)
Sana ufak bazı itirafların yer oldığı Susurluk ve Kontrgerilla Gerçeği Semih Hiçyılmaz'ın kitabını tavsiye ederim.
Ayrıca askerliği sadece TSK bazında değil genel olarak da ele almalısın.
Diyanete nasıl aktardığım önemli değil. Diyanete başka türlü aktarsaydım cevap farklı mı olacaktı? O zaman askerlik insan öldürme sanatıdır mı diyeceklerdi? Saçmalama. Takıldığın noktaya bak.
Herkes islamiyeti benimsemek zorunda değil. Benim ilgilendiğim kesimse islamiyeti benimseyenler. Onların kafasını bulandıramayasın diye o soruyu diyanete sordum. Onların kafasını saçmalıklarla doldurama istiyorum sadece.
Askerliği genel olarak ele al diyorsun. Dedikoducu diyorsun. Ne kadarda komiksin...
Sen konuyu askerlik diye açmışsın, o zaman TSK hariç diye belirt. Kusura bakma, sen ne yazarsan yaz, ben ona laf ettirtmem.
Ama burda sağlam bi laf var:
Ve ayrıca, askerin belli birtakım çıkarları sonucu belirli bir takım bölegelerde, statülerini kullanarak halka zulüm ediyorsa, gece yarısı bu köyde PKK lılar var deyip köyü yaylım ateşine alıyorsa ve bir panzer bir çocuğun yüreğini eziyorsa, sizlerin deyimiyle helal olsun haklılar.
22 numaralı yanıt: http://www.felsefe.net/index.php?topic=1613.msg3413#msg3413
Ayrıca bende sana şu kitapları öneriyorum:
Kuran-ı Kerim
KURAN'I KERİM TÜRKÇE MEALİ (ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR)
Şu Çılgın Türkler
Destanlaşan Çanakkale

Ama sen "Yok ben hayal dünyamda saçmalıklar içinde yaşamaya devam etmek istiyorum" diyosan Pinokyo'yu öneririm.

fides

Kahin
Yeni Üye

Gitmişsin dedikodu yapmışsın bir de utanmadan buraya aktarıyorsun. Buradan ne dersek ona göre diyanete mi aktaracaksın? Buna fesatlık deniliyor umarım kötü bir şey olduğunu büyüdükçe öğreneceksin. Ben maziyle abartılmış masal tadında tarihle yaşamıyorum!!! Sen Alice Harikalar Diyarında kitabını okursun ancak. Konu askerlik insan öldürme sanatı mı dememiş ki TSK öldürme sanatı mıdır? TSK özel bir değerlendirmedir. Konuyu ve konu başlığını okumadan mı yazıyorsun? Pinokyo'yu senin yaşlarında iken okumuştum ben,şimdi sıra sende :D
Azıcık realist davran!!!

caliph

Felsefe.net
Yeni Üye

yaşım 19.
sorum şu şekilde: Dinimizde askerlikle veya savaşla ilgili bir şey var mı?
Tsk ile ilgili bişey demişmiyim? Türk silahlı kuvvetlerinde savaşmakla ilgili bir şey var mı diye mi soruyorum. Benim sorum gayet mantıklı. Ayrıca bu dedikoduculuk mudur sence? Forumdaki yazılar herkese açık. İsteyen gelir okur. Ben milletin erişemeyeceği gizli bir şeyi mi aktarıyorum?
Bakınız vikipedi dedikoduyu nasıl tanımlıyor:
"Dedikodu, başkalarının kişisel ve özel konuları hakkında yapılan konuşmalardır."
Ben özel bir konuşmayı aktarmadım. İsteyen girer ve okur burayı. Bana Alice'i okumamı önermişsin. Benim sözümle bana laf sokmaya çalışıyosun. Rezillik tek kelimeyle. Burada laf anlatmaya çalıştığım insanlara bak. Ama güven bana sabırlı biriyimdir ve başkalarının zihnini bulandırmana izin vermeyeceğim.
"TSK özel bir değerlendirmedir" diyerek konuda Tsk adına konuşmadığını kastetmişsin. O zaman konuyu açarken bunu belirtseydin!
Son mesajına söylediklerime yazacak cevap bulamamışsın ve şahsımı eleştirmeye çalışmışsın. Yani asıl konuda başarılı olamayınca konuyu saptırmışsın. Devam et.
Asıl konuya dönecek olursak ben askerliğin insan öldürme sanatı olmadığını savunuyorum hala.
Siz antimilitarist olmaya devam edin. (Ama bu mesajda olduğu gibi TSK'yı kötülemeyin: http://www.felsefe.net/index.php?topic=1613.msg3413#msg3413 ) Size silahla saldırana siz çiçek verirsiniz. Savaşma seviş politikasıyla sorunlarınızı çözersiniz. Kolay gelsin...

fides

Kahin
Yeni Üye

Böyle askerliğe bile gitmemiş , şovenist, milli eğitim müfredatında kalmış, Alice Harikalar Diyarındaki evrimini tamamlayamamış küçük karakter kolay yazıyor askerliği. Laylaylom zaten askerlik! Antimilitarizm de vatan hainliğidir bu tipler için(!) Gitmeden, görmeden, bilmeden, okumadan, anlamadan yazmak e kolay tabi daha küçüksün!
Yahu gitmişsin saçma sapan işlerle uğraşmışsın. Diyanet şöyle diyor diyanet böyle diyor diyanet Allah mı? Fesatlık dedikodu yaparak da forumu karalamaya çalışmışsın.Artık dedikodu ve fesatlığın ne olduğunu da öğrenmişsin umarım artık yapmazsın. İstersen bunu diyanete sor eminim "fesatlık dinimizce caiz değildir." diyecektir. Oturmuş din alimliği taslıyorsun! Ben birey olarak yazıyorum ama sen süründen ayrılamamışsın. Bağımsız düşünemiyorsun!

""TSK özel bir değerlendirmedir"
diyerek konuda Tsk adına konuşmadığını kastetmişsin."

Bu cümleden de bunu çıkardın ya ne diyeyim ÖSS sorularındaki paragraf sorularını hiç mi çözmedin? Bunda da başarısız olduğunu anlamak zor değil zaten. Verdiğin kitap örneklerine bak tarihten bile çakmıyorsun!Sen tabi takii Söğütten Domaniçten gelmesin... Dedim ya milli eğitim müfredatından kurtulamamışsın.
Merak etme üç beş küçük çocuğun saçmalamasıyla antimilitarist düşüncemden vazgeçmem!!!

caliph

Felsefe.net
Yeni Üye

din alimliği taslamıyorum. sen doğru yolu bulasın diye dib'e sordum. anlamıyosun. böyle deyince mesajımı editleyip banlamakla tehdit ediyosun.
insanların düşüncelerini değiştirmek zordur. senin düşünceni değiştirmek amacım değil bu nedenle. başkalarının beynini yıkama istiyorum sadece.
ayrıca benim etrafımda tanıdığım (askere giden) herkes bunun bir kutsal görev olduğunun bilincindeler. Ve mutluluk duyuyorlar. ama senin bunu anlayamamanı önyargılı olmana bağlıyorum.
bu arada konuyu iyice saptırdın ama öss'de ki 3 saatlik sınav beni ölçemez.
hala fesatlık dedikodu yapmadığımıda anlayamamışsın. sana vikipediden link bile verdim oku diye ama nafile...
ayrıyetten diyanet şöyle diyor diye değil, Kuran'ı dile getirdiği için önemli benim için. bunuda anlayamamışsın ne yazık...
ayrıca senin şu yazılarını okuyunca milli eğitim müfredatından kurtulamadığımı şükrediyorum. Milli eğitim müfredatından kurtulup vatan hainliği yapacağıma, milli eğitim müfredatında kalıp düşüncemi savunurum!

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

Gazze'de çocuklar katledildi!!!!

1994 yılında Ruanda'da yüz gün içerisinde yaklaşık 1 milyon Tutsi -günde onbin insan demek- katledildi!!!!

??????

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

İnanın ölümü,savaşı ve bunu mecbur kılan şu boktan sistemi savunan insanları gördükçe içim acıyor.

Yapılan en büyük yanlış şurada:

Arkadaşlar, ordulara savaşalra karşı çıkmak yalnızca içerisinde bulunduğumuz devlete bağlı orduyla sınırlı değildir..
Dünya üzerindeki tüm devletler için bu yorum yapılıyor, bu karşı duruş sergileniyor..

Savunan arkadaşlar diyor ki, kendini savunacaksın..

Yahu dünya üzerinde ordu kalmazsa, ülkeler silahsızlanmayı kabul ederse kime karşı kendini savunman gerekecek ki ?

Şimdi düşünün: Tüm dünya silahsızlanmaya gittiğinde, bugün olduğu gibi emperyalist bir düşünce kalır mı? Hangi ülke "demokrasi getirmek" bahanesi ile istediği gibi dünyanın öbür ucuna müdahele edebilir?

Yanılmıyorsam, İsviçre bir orduya sahip değil. Yalnızca ülke içerisinde düzen sağlanması amacıyla polis kuvvetleri var. Ve İsviçre hukuk anlamında dünyanın en önde gelen ülkesi. İnsanların refah seviyesinden tutun da, bilinç seviyesine kadar çok yüksek standartlara sahip. Nasıl oluyor bu?

Şöyle oluyor: İsviçre hiçbir uluslararası "SAVAŞ,YAĞMA,SÖMÜRÜ" örgütüne mensup değil. Ama biz "barış gücü" dediğimiz ama aslen YAĞMA ve SÖMÜRÜ örgütü olan NATO'ya üye olmakla gurur duyuyoruz hiç utanmadan.

Tabi İsviçre'nin refah seviyesinin de bu kadar yüksek olmasının sebebi, ülkemizdeki gibi hazinenin yarısı orduya aktarılmak zorunda kalmıyor.. Ve hepimizin de bildiği gibi İsviçre dünya üzerinde gerçek anlamda TARAFSIZ olan bir ülke olması sebebiyle kimse o ülkenin bankalarına, yönetimine müdahele edemiyor..
Gerçi orducu, savaşçı, vatan millet sakaryacı arkadaşlar İsviçre bankalarını Türkeşlerin, Çatlıların, cemaatlerin kaçak paralarını yatırdıkları yer olarak bilirler.. Onların o paraları oraya yatırmasının sebebi de işte kimsenin o bankaların güvenliğine müdahele edemiyor olmalarıdır..

Yani lafı başka tarafa uzatmadan kısaca şunu söylemek istiyorum.. Barış,herhangi bir devletin tek başına getireceği birşey değildir.. Barış, DÜNYA BARIŞI olmalıdır.. ve bunun için de bizim yapabileceğimiz şey, ilk aşamada SAVAŞI ve SÖMÜRÜYÜ meşrulaştıran bu KAPİTALİST sisteme karşı sağlam bir duruş sergilemektir..

Çünkü kapitalizm bunu hem ordular anlamında, hem de hayatımızın her köşesinmde istiyor.. "Birbirinize rakip olun, birbirinizle savaşın, birilerinin üstüne basarak sadece yukarı çıkabilirsiniz bu yüzden güçsüzü ezin" diyor..

Böyle bir sisteme kökten karşı çıkış olmadan ne hayatımızın içindeki bu saçma sömürüleri (haksız kazançlar, emek sömürüleri, yalanlar, dolandırıcılıklar, hırsızlıklar) ne de bir devletin bir diğerine karşı savaşını durduramayız...

Teşekkür ederim..

fides

Kahin
Yeni Üye

caliph sen farklı düşündüğün için mi uyarı aldın yoksa hakaret ettiğin için mi? Daha önce de üslupsuz konuşmandan dolayı editlenen yazın vardı. Sen saygısızlığını mı savunuyorsun şimdi? İstediğin yere şikayet etmeye devam et... Büyüyünce fesatlığın iyi bir şey olmadığını umarım vaazlarla,ayetlerle, din alimleri ile daha iyi anlarsın. Sana birilerinin öğretmesi gerekir yoksa doğru yolu bulamıyorsun!

caliph

Felsefe.net
Yeni Üye

hala aynı olay. şahsıma saldırı var ama konuya cevao yok. benimi tartışcaz konuda yoksa asıl konuyu mu?

fides

Kahin
Yeni Üye

caliph ' Alıntı:
hala aynı olay. şahsıma saldırı var ama konuya cevao yok. benimi tartışcaz konuda yoksa asıl konuyu mu?
Madem konuya önem veriyorsun,konunun tartışılmasını istiyorsun neden yapılan yorumlara cevap yazmayıp konuyu kendi üzerinden kişiselleştiriyorsun? E o zaman konuya yapılan yanıtları yorumlasana!!!

sümeyra

Üye
Yeni Üye

başlığa bakıyorum ve sonra bu konunun tartışılma biçimine...oldukça ironik doğrusu,,

fides

Kahin
Yeni Üye

sümeyra ' Alıntı:
başlığa bakıyorum ve sonra bu konunun tartışılma biçimine...oldukça ironik doğrusu,,
Sen diyalektik bir yorum mu belirttin ?
Kendin ironik olmayan bir şeyler yaz da o zaman ironiyi ortadan kaldır.
"askerlik insan öldürme sanatı mı?evet..tek kelimeyle EVET!!!" insanların ölmesi gerktiğine bir başka ölümlü nasıl karar verir?hangi hakla?"
2 cümleden başka ne yazdın?Hangi açıklayıcı, eleştirel bir yorum getirdin?Dinime küfür eden müslüman olsa" bari derler buna...

Konu için yeterince ön bilgi ve açıklama belirttiğime inanıyorum. Neden sağlam fikirler ya da eleştiriler belirtmiyorsunuz? Dürtükleyerek mi zorla mı yazdıralım?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar