ankebut 57 deki çelişkiler.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan ankebut 57 deki çelişkiler. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,508 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı ankebut 57 deki çelişkiler.
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kahin

Kahin
Yeni Üye
(29/ANKEBÛT-57: Her can ölümü tadıcıdır. (Ondan) sonra bize döndürü (lüb getiri) leceksiniz. ) / Hayrat Neşriyat (29/ANKEBÛT-57: Her nefis ölümü tadıcıdır; sonra ancak bize döndürüleceksiniz.)

burada her nefis dediği her insanın bir gün ölüceğinden bahsediyor, herşeye gücü yeten
alalhın böyle bir ayet yazması bana allahtan çok insan aklı gibi geliyor.
1400 yıl önce insanlar zaten ölüceğini biliyordu, insanlar artık bilinçliydi,
ve insanların ölüm hakkında bilinçli oldukları dönemde böyle ayet yazması mantıksızdır.
anlamsızdır ve çok gariptir.

tanrının kitabı böyle olmamalı tanrı insanların bilmediği şeyleri bilmeli yoksa biz ona tanrı
diyemeyiz.
tanrının kitabı akılcı olmalı yıkıcı ve farklı kitaplar olmamalı tek bir kitap olmalı ve bu kitaba göre
sınav olmalı ve ölmeli insanlar. şimdi bakıyoruz milyonlarca kitap peygamber ve din gelmış . ve bilgi kirliğiği maximuma ulaşmış demekki allah tanrı kitap ve peygamber göndermemiş
tanrı gerçekten kitap gönderseydi ne olurdu????
1400 yıl önce değilde milyonlarca yıl önce gönderirdi. insanlar bu kitabı okurlar
ve bilnçlenerek ölümü anlıyabilirlerdi. ama ne oldu? 1400 yıl önce yazılmış bir ayet
her nefis ölümü tadıcaktır. koskoca tanrı böyle ayetmi? yazar.
tanrı insanların ölümü bildiği halde ayet yazmaz değilmi???
tabiki yazmaz yazarsa bunu yazanın tanrı olmadığını anladığımızı bilirde ondan..

sizcede garip değilmi????? tanrı insanların bildiği birşeyi insanlar bilmiyormuş gibi ayet göndererek ölümü ne oldugunu? anlatmaya çalışıyor. :D :D

tanrının böylesine ölümcül bir hata yapıcağını hiç sanmıyorum. :D

Son düzenleme:

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Önce lafa bakarım laf mı diye, sonra menüye bakarım ne yesem diye

kahin

Kahin
Yeni Üye
eşek herif menüde çakma ayetler var yermisin? anladım yemedin değilmi? sen zeki birisin aferin sana barovoooo hani? nerde? alkışşşş :D :D

esekherif

Filozof
Yeni Üye
eşek herif menüde çakma ayetler var yermisin? anladım yemedin değilmi? sen zeki birisin aferin sana barovoooo hani? nerde? alkışşşş :D :D

''Her nefis ölümü tadacaktır'' ayeti tecelli ettiğinde imam efendinin menüsünde pamuktan başka bir şey olmayacaktır dostum. Dua et Çin malı olmasın.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@kahin

Dini konularda artık yorum yapmak istemiyorum. Bu konu forumda belki 1500 kez tartışılmıştır ve sen mutlaka okumuşsundur fakat okuduğunu mu anlamıyorsun acaba? Canın ölmesinden değil nefsin tekamülünden bahsediyor.

Sen bu dini konuları bırak aşk üzerine yaz arkadaşım, hiç değilse o konuda daha mantıklısın.

"Ölmeden Ölmek"

"Ölmeden yani ecelimiz gelmeden nefsin arzu ve isteklerini öldürmeliyiz. Zira burada çok önemli bir mevzu var. Hz. Adem "Allah'ım ben nefsime zulüm ettim" diyor. Demek ki burada başka bir anlam var. Lugata bakıyorsunuz zulüm; bir şeyi yerli yerine koymak deniyor. Nefsin manası nedir? Tekamül. Vazifesi nedir ? Tekamül. Eğer sen nefsin tüm isteklerini yerine getirirsen ve ona günah işletirsen o tekamül edebilir mi? Mümkün değil! Edemeyince ne yapmış oluyorsun? Nefsine zulüm etmiş oluyorsun. Demek ki nefsin isteklerini verme ki nefsin tekamül edebilsin. Nefsin tekamül edince sende varlık kalmıyor. Sen varlığında ve nefsinde ölüyorsun. (Her nefis ölümü tadıcıdır. Ankebut -57) Olmayan ölü tarafın yok olunca sen hakiki dirilikle mükafatlandırılıyorsun."

Cemalnur Sargut

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Felsefe yapmak, ölmeyi öğrenmektir. Karl Jaspers.
Ölmeyi öğrenmeden hakiki bilgeliğe sahip olamayız. Sokrates
Sanatın amacı insanı ölüme hazırlamaktır. Tarkovski
Gitme - Müslüm Gürses

kahin

Kahin
Yeni Üye
sevgili lefty alınma ama bir örnek vericem kim? daha mantıklıymış görelim. :)
bir.. tecavüz vakası var ve birde katil var adam kıza tecavüz etmiş sonrada öldürmüş
burda bir müslüman annede şöyle yazmış yeter artık anneler katil ruhlu! oğullar doğurmasın ve yetiştirmesin. . ben müslüman olsam bu laf bana acayip dokunurdu, sen tut allahın yarattığı ruha katil de olucak iş değil yahuu öyle değilmi? sevgil lefty tekrar görüşelimmi? yoksa kalsınmı? :D

Adınızı Yazın:
Analarda katil ruhlu başkasının evladını öldürebilme hakkını görebilen evlat yetiştirmesin. Kızını dövmeyen dizini döver sözüne karşılık. Evlatlara söz geçmiyor.

:D :D

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
''Her nefis ölümü tadacaktır'' ayeti tecelli ettiğinde imam efendinin menüsünde pamuktan başka bir şey olmayacaktır dostum. Dua et Çin malı olmasın.

dostum biz ölene kadar 3 taş çıkıcakmış, :D birini arkaya birini ağza birinide
herhangi boşluga koymak süretiyle yapılıcakmış üstelik yerli malı olucakmış :D
hemde ücretsiz. yerli malı yurdun malı ölüler bile bunu kullanmalı :D

kahin

Kahin
Yeni Üye
ben ölümden bahsediyorum, leftyde nefisten bahsediyor,nefis dediği 1.
kişinin öz varlığı, kişinin kendisi, öz varlık, kişilik.
2.
insanın yeme içme gibi yaşamsal gereksinimlerinin tümü.
internette bile böyle yazıyor. ama lefty beni anlamıyor.. :D
ben ölümden bahsediyorum nefsin ölümünden yani her insanın aniden gebermesınden kalp kirizi ve sonunda ak sakallı dede çıkarya bizede umarım playboy güzelı çıkar. :D

nefis dediği canlı varlık peki canlılar hanii ölürya sevgili haaahh işte bende onu diyorum. :D
er yada geç ölücezya çaktınmı? işte allah diyorum neden? ölüceğimizi yazmış diyorum ayet diyorum. zaten 6000 yıl öncede biliyorduk insanları gömüyorduk diyorum.

bu nefisler 2 ye ayrılır iyi nefislere örnek verelim, ahlaklı ve namuslu ve vicdan sahibi
kimseler nefsi kötü olanlarda sapık ruhlulardır. benım derdım nefisle değil tanrı neden? ölücegimizi yazmış ayetlere 1400 yıl önce islamdan önce insanlar ölüceğini bilmiyormuydu? hahahaha :D :D

hımmmm ben tanrıyım siz ölüceksiniz tamammı lannn :D :D ahhhaaaaa durr ayet yazımda ölüceklerini
bilsinler kitabımı getirin birde peygamber yaratalım hahhh şimdi oldu.. :D :D

Son düzenleme:

esekherif

Filozof
Yeni Üye
?Bilim, felsefe2, sanat ve Müslüm Gürses insana gidilecek bir yer1( bir yer ) olduğunu söyler5 ama (5 çık aradan ) gidilecek yerin adresini din verir.== En sonunda beni de kendine benzettin.!

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
?Bilim, felsefe2, sanat ve Müslüm Gürses insana gidilecek bir yer1( bir yer ) olduğunu söyler5 ama (5 çık aradan ) gidilecek yerin adresini din verir.== En sonunda beni de kendine benzettin.!

Beyefendi bırakın bunu ve Çorumca konuşmaya devam edelim.

Biz sizi öyle tanıdık.

ls2

Kahin
Onursal Üye
sizcede garip değilmi????? tanrı insanların bildiği birşeyi insanlar bilmiyormuş gibi ayet göndererek ölümü ne oldugunu? anlatmaya çalışıyor. :D :D

tanrının böylesine ölümcül bir hata yapıcağını hiç sanmıyorum. :D

Tanrı ve ölümcül hata he iyimiş:)

Allah, onu hangi şeyden yarattı? (abese 18-diyanet işleri)

ölümcül hata 2, tanrı soru soruyorr:O:):p

ya üstad kusura bakma ama, kemal yaştayım diyosun ama ergen gibi mantık yürütüyorsun bazen..

kahin

Kahin
Yeni Üye
Tanrı ve ölümcül hata he iyimiş:)

Allah, onu hangi şeyden yarattı? (abese 18-diyanet işleri)

ölümcül hata 2, tanrı soru soruyorr:O:):p

ya üstad kusura bakma ama, kemal yaştayım diyosun ama ergen gibi mantık yürütüyorsun bazen..

ruhum genç benim :D sevgili ıs 2 ..:rolleyes::p:p:p ruh yaşlanmıyor ya o bakımdan
ben sadece 3. 5 yaşındayım. ıngaaaa ıngaaaa ......:D:D

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Forum iyice donanımhabere döndü:S

Lawliet

Yeni üye
Yeni Üye
CzW01IMWQAAy52V.jpg

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
"Misin" ayri [MENTION=6625]Lawliet[/MENTION]. Türkçe ve edebiyat hocamiz [MENTION=4933]esekherif[/MENTION] bey bu konularda çok hassas, lutfeen. bitişik yazdığını görmesin cok uzulur. :((

Lawliet

Yeni üye
Yeni Üye
Arama motorundan bulmuştum [MENTION=6572]Ay[/MENTION] hanım. O arkadaş adına kusura bakmayın diyorum değerli kişiliğinize [MENTION=6572]Ay[/MENTION] parti üyesi olarak izindeyim .

kahin

Kahin
Yeni Üye
arif v 216 yı izleyen varmı? arkadaşlar.. bence gora yahşi batı ve arog kadar iyi olmamış. :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç