Allaha Inanmayan Biri Aslında Neyi Inkar(!) Eder?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ls2 tarafından oluşturulan Allaha Inanmayan Biri Aslında Neyi Inkar(!) Eder? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,404 kez görüntülenmiş, 89 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Allaha Inanmayan Biri Aslında Neyi Inkar(!) Eder?
Konbuyu başlatan ls2
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan NuriKara

ls2

Kahin
Onursal Üye
Allahın varlığına inanmayan biri diyelim ki Allah hakaret etti. bu kişi aslında neye hakaret etmektedir? Allah diye bir yaratıcının olmadığına inanıyor bu kişi ve aslında olmayan şeye hakaret etmiyor, ''inancına' hakaret ediyor .

Başlığımı daha iyi ifade edebilmek için yukardaki mantaliteyi yazdım. Allahı inkar noktasına gelelim. Kişi Allaha inanmıyor diyelim. islamcılar buna inkar/küfür diyor. ve Allahı inkarı Allaha hakaret,suç,günah sayıyorlar. tamam kabul onlar öyle saysın. Peki Allahın kendisi ne sayacak? Ben Allaha; diğer insanlar senden bahsettiler bende sana inanıyordum,sonra samimiyetle düşündüm araştırdım ve söylenenin doğru olmadığına karar verdim. bu kararımda gayette samimiyim. sen kalpleri bilensin madem samimi olduğumuda bilirsin, öyleyse sana inanmamamı neye dayanarak suç/günah sayıyorsun? desem ne diyecek ve kendi davranışını nasıl meşrulaştıracak acaba? ( tabi Allahın karakterini islam inancının anlattığı şekide hayal ediyorum)

İslam inancı; manipülasyon ustası gibi benim nazarımda. siz sorguladıkça sorduğunuz soruya göre metodoloji değiştiren , sahte bilim, subjektif bakış açısı, telkin ve yalanlarla ayakta kalmaya ve devam etmeye çalışan bir din.. siyasetin ve çıkar odaklarının işine yaradığı sürecede desteklenecek ve yaşatılacaktır..

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
İslam inancı; manipülasyon ustası gibi benim nazarımda. siz sorguladıkça sorduğunuz soruya göre metodoloji değiştiren
soru soranları idare etmeye teskin etmeye mantık akıl çerçevesinde açıklamalar yapmaya çalışıyor, bunun nedeni de insanın ilahi planı ve ilahi yaratımı ve ilahi kaynağı algılamasının imkansız oluşu, yelpaze gibi düşün insanlara verilen akıl insanda az açılıyor, tam açılan külli yetkin akıl sadece ilahi plan ilahi yaratım tarafından kullanılmıştır. Aşağıdaki gibi :)

Çin-tarzı-yelpaze-1-adet-kedi-desenleri-bambu-ahşap.jpg

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Başlığımı daha iyi ifade edebilmek için yukardaki mantaliteyi yazdım. Allahı inkar noktasına gelelim. Kişi Allaha inanmıyor diyelim. islamcılar buna inkar/küfür diyor. ve Allahı inkarı Allaha hakaret,suç,günah sayıyorlar. tamam kabul onlar öyle saysın. Peki Allahın kendisi ne sayacak? Ben Allaha; diğer insanlar senden bahsettiler bende sana inanıyordum,sonra samimiyetle düşündüm araştırdım ve söylenenin doğru olmadığına karar verdim. bu kararımda gayette samimiyim. sen kalpleri bilensin madem samimi olduğumuda bilirsin, öyleyse sana inanmamamı neye dayanarak suç/günah sayıyorsun? desem ne diyecek ve kendi davranışını nasıl meşrulaştıracak acaba? ( tabi Allahın karakterini islam inancının anlattığı şekide hayal ediyorum)

Şimdi buradaki mantığı bi düşünelim ...

Şimdi sen inanmıyorsun , neye inanmıyorsun ?

İnanmadığın şey İslamın getirdiği İnanç sistemidir.

Sana göre , İslam inancında VAR olan ALLAH (C.C.) dur inanmadığın.

Sen gerçekte ALLAH'ı ( C.C.) değil , İslam inanç sisteminin bildirdiği ALLAH'ın (C.C.) varlığını kabul etmiyorsun , ve diyorsun ki bunda ben samimiyim.

Ve diyorsun ki , ben sadece samimi olarak düşünüp taşınarak bu inançsızlığa ulaşmışsam ve eğer gerçekten İSLAM ın getirdiği inanç sistemi doğruysa , benim inançsızlığım sorgulanmamalı ve ben herhangi bir ceza ile karşılaşmamalıyım ...

Çünkü ben samimi olarak iman etmediğim için sadece , gerçekte VAR olmadığını düşündüğüm bir İLAH a iman etmedim....

O halde suçsuzum , diyorsun ....

Doğru anlamışmıyım @ls2 ?

• Sevdim
Tepkiler: ls2

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Doğru anlamışmıyım @ls2 ?

Doğru anlamış olduğumu farz ederek devam edeyim ...

Burada senin İSLAM ınancını yanlış ya da eksik anladığın ortaya çıkıyor ki , daha önce de anlatmaya çalıştığım gibi İSLAM ı gerçek manada anlayan insan pek azdır.

Sen Ls2 , yine , uzaklardaki bir tanrının koyduğu emir ve yasaklara, inananı mükafatlandırıp inanmayanı cezalandıracak olduğunu ve bunun İSLAM ın getirdiği inanç sistemi olduğunu düşünüyorsun.

Bu büyük bir yanılgı...

Açıklamaya çalışayım...

İslama göre , insanları İSLAM dan ve hakikati görmekten uzaklaştıran kimdir ?

Şeytan...

Peki şeytanı kim yaratmıştır ?

ALLAH (C.C.).

Peki ALLAH (C.C.) şeytanı yaratmış ve ona inanmayı insan için dünya hayatında serbest bırakmışmıdır ?

Evet...

O halde şeytana iman edip , ALLAH (C.C.) uzaklaşmak bir suç değil , sadece bir SEÇİM dir.

Ve Kuran - ı kerimde insanlar hangi seçimi yaparlarsa ne gibi bir sonuçla neden karşılaşacakları açıkça beyan edilmiştir.

Bu konuyu daha detaylı açıklamaya çalışacağım inş.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör

ALLAH (C.C.).

Peki ALLAH (C.C.) şeytanı yaratmış ve ona inanmayı insan için dünya hayatında serbest bırakmışmıdır ?

Evet...

O halde şeytana iman edip , ALLAH (C.C.) uzaklaşmak bir suç değil , sadece bir SEÇİM dir

Burada ALLAH (C.C.) sanki bize , şeytan kulum benim EL - MUDİLL (dalalete düşüren ) ismimin tecellisidir , kim o na uyarsa bilsin ki benden başkasına ibadet etmiş olmaz.

Ancak benim MUDİLL ismim , o na uyup , ona ibadet edenleri , EL MUAZZİP (azab eden) ismime teslim eder.

Diye seslenmektedir.

Eğer o gün ,

" Biz bilseydik , bu seçimi yapmazdık. "

Diyemezsiniz çünkü bu , benim vasıtamla şimdi size bildiriliyor...

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Yine ,
" Biz bilseydik , bu seçimi yapmazdık. "
Dediğinizde size hayır ,

Siz dünya hayatında , kendi nefsinizi benim yerime koyup , canınızın istediği her şeyi yaparak MUDİLL ismime ibadet etmeyi seçmemiş miydiniz ?

Halbu ki , canınızın istediği her şeyi yaratan ve onlara sizin katınızda bir güzellik veren bendim , siz madem beni öyle bilip öyle ibadet ettiniz , size verilecek karşılık EL MUAZZIP olan benim CEHENNEM imdir.

Oysa , benim hem MUDİLL , hem MUAZZİP , hem RAHMAN hem RAHİM olduğumu bilen , İSLAMA iman etmiş kullarım beni hakkıyla zikrettiler ve benim AZAB ımdan yine bana sığındılarda CEHENNEM imden AZAD oldular.

Diyecektir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
bunun nedeni de insanın ilahi planı ve ilahi yaratımı ve ilahi kaynağı algılamasının imkansız oluşu
Başka deyişle; Tanrı sonsuz olan, insan sonlu olandır. sonlu olan sonsuz olanın eylem ve sözlerini anlayamaz.

bir başka deyişle; bu mantalite hikmet felsefesi temelli

ve esasta ise işte bu ve benzerleri baslığımda bahsettiğim ; manipülasyon ve telkin yöntemidir.

bu sözlerinizin imandan başka dayanağı yoktur..

ls2

Kahin
Onursal Üye
Tam anlamışsın Adem kardeş,ilgin ve emeğin için teşekkür ederim.

..Burada senin İSLAM ınancını yanlış ya da eksik anladığın ortaya çıkıyor ki , daha önce de anlatmaya çalıştığım gibi İSLAM ı gerçek manada anlayan insan pek azdır..

İslamı gerçek manada anlayamıyorsam bunda Allahın sorumluğu hiç mi yoktur Adem?

**

İslama göre , insanları İSLAM dan ve hakikati görmekten uzaklaştıran kimdir ?

Şeytan...

ALLAH (C.C.).

Evet...

O halde şeytana iman edip , ALLAH (C.C.) uzaklaşmak bir suç değil , sadece bir SEÇİM dir.

Bir dua var; Allahım ilmimi artır,idrakimi artır,imanımı kuvvetlendir...zaten şeytan vesvesesinden korunmakta yaygın dualardan biridir..

İnsan düşüncelerini bilince çıkınca farkeder, esas geldikleri yerse bilinçaltıdır, ve orası halen aydınlatılamıyor. insan zihin yapısı gereği şüphecidir, şüphe aynı mantık gibi gereklidir insan zekası böyle gelişmiş ve bu zeka sayesinde (bilişsel devrim) dünyaya hükmeden canlı türü olmuştur. (bilim kabaca böyle diyor)

Hakikati görmekten uzaklaştıran diyorsun Adem kardeş..aslında temel nokta burası, Allah ben sana hakikati gönderdim işte kanıtlarım diyebilmelidir bana eğer şeytana iman ettigimi söyleyip beni cezalandıracaksada delilleri sarsılmaz olmalıdır.Allahın sözleri çağına seslenir biçimde olabilir,ancak 14 asır sonra benim inanmamı istiyorsa banada seslenmelidir. Yüce yaratan bunları düşünmemiş olamaz, o ayette aslında öyle demiyor veya islamın özü öyle değil veya ayetler 7 katmandır, veya Allah ayetlerini her çagda acıklayacak veliler gönderir veya Kuran inanarak okursan başka,inanmayarak okursan başkadır vb şeyler subjektivizmdir. bu subjektifliğide kullanırlar, kalp işi ,kalp gözü derler,kalbi eğri kalbi doğru derler, bir başka manipülasyon yöntemide nasip,himmet,hidayet gibi bilinmezlik ve aşkınlık temelli atıflardır.

neyse çok uzattım; temel dayanakları irdelemeyi seviyorum. hakikati görmek diyorsun sonra iman dayanaklı şeyler söylüyorsun Adem kardeş. sende haklısın aslında inanç zaten böyle birşey. ama hakikat kelimesi veya gerçek gelimesi iman esasından başka deliller gerektirir. işte ben islamda o delillerin olmadığını düşünüyorum. Mushafın her satırından buram buram insan aklı ve duygusu kokusu geliyor..hiçbir ilahi belirti yoktur bana göre..

Son düzenleme:

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Ortada bir suç yok diyorum , seçim var. Sen EL MUDİLL ismine ibadet etmeyi seçiyorsun , yani AZABI ...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ortada bir suç yok diyorum , seçim var. Sen EL MUDİLL ismine ibadet etmeyi seçiyorsun , yani AZABI ...
Ben böyle bir seçim yapmadım. (Allahın delilleri nedir?)

ben böyle derken samimiysem, Allah hem yargıç hem savcı olup benim hakkımda hüküm verebilir mi?

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Müsait olduğumda daha detaylı açıklarım yine inş.

• Beğen

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Ben böyle bir seçim yapmadım. (Allahın delilleri nedir?)

ALLAH (C.C.) nun kuranı kerimde bildirilen 99 ismi vardır. Ve bu isimler insanlarda tecelli eder , görünür hale gelir.

Örneğin EL MUDİLL(YANILTAN) ismi insanda görünürdür. El mudill ismi kimde tecelli ediyorsa onu EL MUAZZİP (AZAB EDEN) ismine taşır.

Bunu dünya hayatından bir örnekle açıklamıştım. Bir insan önemli bir konuda bir seçim yapmak zorunda kalır. Seçimini kendi kendine , aslında yanlış olduğunu bilmesine rağmen o yönde yapar. İşte bu insanda EL MUDİLL isminin ortaya çıkmasıdır.

EL MUDİLL ismini kendisinde ortaya çıkartan bu kişi , yaptığı seçimin kötü sonuçlarının ortaya çıkmasıyla bu sefer yine kendisinde bulunan EL MUAZZİP isminin etkisiyle kendi kendine azap etmeye başlar.

Kendi kendine bunu neden böyle yaptım , yapmamalıydım diye eziyet etmeye başlar.

EL MUDİLL , o kişiyi EL MUAZZİBE taşımış olur.

Bu örnek ap aşikar , gözümüzün önündedir ve bunu herhalde yaşamayan yoktur.

Bu hamur daha çok su götürüŕ.... 🙂

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Er-Reşîd ismiyle bana doğru yolu gösterip El hadi ismiyle neden hidayete erdirmiyor beni Adem, hemde el gafur,el el-afüvv olan Yüce Allah..

Adem kardeş su götürürde sen iman çevrevesinden yazıyorsun israrla madem bende sana aynı çerçeveden yazdım

şimdi soruyorum yüce Allah bana karşı neden benim yazdığım sıfatlarını kullanmıyor?

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
şimdi soruyorum yüce Allah bana karşı neden benim yazdığım sıfatlarını kullanmıyor

Bu isimler sana verilmiş ve senin kullanman gerekiyor Ls2.

Yani sen , EL MUDİLL ismini kullanarak bişeyler yaparsın , ya da EL HADİ ismini kullanarak.

• Sevdim

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Hangi ismi kendinde öne çıkartırsan sen , o isimle görünmüş ,yaşamış olursun.

Hani İNSAN HALİFE dir demiştik ya , işte insan halife olarak bu isimleri kendisi , kendisi ve alem üzerinde yine kendisiyle kullanır.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bu isimler sana verilmiş ve senin kullanman gerekiyor Ls2.

Yani sen , EL MUDİLL ismini kullanarak bişeyler yaparsın , ya da EL HADİ ismini kullanarak.

Güzel cevap:) ancak 3 tespit yapmıştım ya başlıkta;

manipülasyon
telkin
subjektivizm

bu güzel sözlerin güzel ama bunlardan işte, kanıt veya dayanak vasfı yok.

Adem kardeş tartışıyoruz ama şunu biliyorum. imanın kanıtı gene imandır. başka deyişle iman (mümin) inanan ve güvenen demektir.

İnanmıyorum ve güvenmiyorum. Allah eger hem hakim hem savcı olmayacak ve dedikleri gibi bir mahkeme olacaksa Allah inanmadığım için bana ceza veremez..

İman ve şüphe tabiki içiçedir biri olmadan digeri zaten anlamsızdır. ancak bende şüphe kalmamıştır. bu Tanrıya adledilen mushaf ve elçilik iddiasının arkasında yaratan güç yoktur..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar