Ahlakin mutlak! Tanimi.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan Ahlakin mutlak! Tanimi. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,180 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ahlakin mutlak! Tanimi.
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kahin

Kahin
Yeni Üye
Ahlak nedir? tanımlıyalım.
1: iyi ahlak. 2: kötü ahlak
3: tanrısal ahlak.
4: biyolojık ahlak
ahlak kavramının biyolojık bir kavram oldugunu varsayalım.
peki? mutlak dogru ahlak hangi? ahlaktır.
1: kötü ahlak mutlak dogru ahlaktır.
2: mutlak dogru ahlak iyi ahlaktır.
bana göre her ikiside yanlış ahlak tanımıdır;
gerçek ahlak kavramı hem iyidir hemde kötüdür. biri eksık olursa ahlak kavramıda eksik olur ve anlamsız hale gelır.
demekkı ahlak kavramının bir anlam ifade etmedıgını ispatlamış olduk. çünkü ahlak kavramı sonuç elde ettıgınde anlamlı.. hale gelır.
iyi ahlak veya kötü ahlak ahlak kavramının bir bütünüyse işte o zaman bireyler kötü ahlaklıda olsa iyi ahlaklıda olsa sonucta..ahlaklı olucaktır. ahlak diye bir kavram sadece biyolojık bir sınırsel akıldır diyebiliriz. yanı anlamsızdır.

Ahlak kavramını ele alırken, dikkat! etmemiz gerekenler.

1:cinsel ahlaka göre nasıl? geliştiği(cografi koşullar)

2: toplumsal bir takım adetler ahlakı nasıl? geliştirdiği.(iyi ve kötü ahlak kavramı toplulukların yaşadığı ortamlarda şekillenir?

3: yalnız yaşayanların ahlakı nasıl? geliştiği.(yalnız yaşıyan topluluklarda ahlak kavramı gelişmez.)

peki! burdaki herkese soruyorum! şimdi dogru ahlak hangisi? biz nasıl? dogru ahlakın iyi olduğunu ispatlıyabiliriz! belkide doğru ahlak tanımı kötü ahlaktır. aramızda kötü ahlakın aslında doğru ahlak olduğunu düşünen varmı? yada her ikiside doğru ahlakmıdır? kısaca içinizdekı gerçek ahlak nedir? tanımlıyalım.

Mutlak ahlak! kavramı zamana ve topluluğa göre değişkenlik gösterip modern ahlak olabiliyorsa o zaman neden? teknolojıden uzak insanlar ahlaksızca ve toplu halde yaşıyor. Yoksa ahlak sadece zihinsel bir tür akılmı?

dipnot:
biyolojık olarak deistlerin! ahlakı hem iyi hemde kötü olduğunu varsayalım, bu seferde ahlaki değerlerin anlamı olmaz. ve deistler için ahlak tıpkı atheistler gibi anlamsız olur. anlamını yitiren herşey iannçsızlıktır. ve iannçsızlık tabiri. ahlak diye bir kavramın insan icadı olduğunu çok ama çok net ispatlar.

ÇOK ÇARPICI BİR ÖRNEKLE BAĞDAŞTIRALIM:

tecavüz ahlaksız bir fiili ahlaksızlık ise tecavüz edilen kişinin üremesi ve çoğalması bakımıından
oluşan reel değer ise ahlaklı bir sistematik eko dengedir.

ahlakın net! bir tanımı yada ispatı olsaydı. bu konu başlıgını açmazdım. önce ahlakın net tanımını koyalım bana göre olmuyan ahlakın tanımıda olmaz. netide..

Son düzenleme:

Ocean

Üye
Yeni Üye
[MENTION=4933]esekherif[/MENTION] beyefendi insanlara neden ahlaksız tekliflerde bulunuyorsunuz ?

kahin

Kahin
Yeni Üye
ahlakın net! bir tanımını yapıcak üyeye 1 milyar vericem hemde herkesin gözü önunde iban numarasını alıcam ve parayı yatırıcam.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
önce lafa bakarım laf mı diye, sonra saate bakarım [MENTION=6623]Togepi[/MENTION] beni ne zaman yemeğe götürecek diye.

kCkmkrOp

Üye
Yeni Üye
Ahlak nedir? tanımlıyalım.
1: iyi ahlak. 2: kötü ahlak
3: tanrısal ahlak.
4: biyolojık ahlak
ahlak kavramının biyolojık bir kavram oldugunu varsayalım.
peki? mutlak dogru ahlak hangi? ahlaktır.
1: kötü ahlak mutlak dogru ahlaktır.
2: mutlak dogru ahlak iyi ahlaktır.
bana göre her ikiside yanlış ahlak tanımıdır;
gerçek ahlak kavramı hem iyidir hemde kötüdür. biri eksık olursa ahlak kavramıda eksik olur ve anlamsız hale gelır.
demekkı ahlak kavramının bir anlam ifade etmedıgını ispatlamış olduk. çünkü ahlak kavramı sonuç elde ettıgınde anlamlı.. hale gelır.
iyi ahlak veya kötü ahlak ahlak kavramının bir bütünüyse işte o zaman bireyler kötü ahlaklıda olsa iyi ahlaklıda olsa sonucta..ahlaklı olucaktır. ahlak diye bir kavram sadece biyolojık bir sınırsel akıldır diyebiliriz. yanı anlamsızdır.

Ahlak kavramını ele alırken, dikkat! etmemiz gerekenler.

1:cinsel ahlaka göre nasıl? geliştiği(cografi koşullar)

2: toplumsal bir takım adetler ahlakı nasıl? geliştirdiği.(iyi ve kötü ahlak kavramı toplulukların yaşadığı ortamlarda şekillenir?

3: yalnız yaşayanların ahlakı nasıl? geliştiği.(yalnız yaşıyan topluluklarda ahlak kavramı gelişmez.)

peki! burdaki herkese soruyorum! şimdi dogru ahlak hangisi? biz nasıl? dogru ahlakın iyi olduğunu ispatlıyabiliriz! belkide doğru ahlak tanımı kötü ahlaktır. aramızda kötü ahlakın aslında doğru ahlak olduğunu düşünen varmı? yada her ikiside doğru ahlakmıdır? kısaca içinizdekı gerçek ahlak nedir? tanımlıyalım.

Mutlak ahlak! kavramı zamana ve topluluğa göre değişkenlik gösterip modern ahlak olabiliyorsa o zaman neden? teknolojıden uzak insanlar ahlaksızca ve toplu halde yaşıyor. Yoksa ahlak sadece zihinsel bir tür akılmı?

dipnot:
biyolojık olarak deistlerin! ahlakı hem iyi hemde kötü olduğunu varsayalım, bu seferde ahlaki değerlerin anlamı olmaz. ve deistler için ahlak tıpkı atheistler gibi anlamsız olur. anlamını yitiren herşey iannçsızlıktır. ve iannçsızlık tabiri. ahlak diye bir kavramın insan icadı olduğunu çok ama çok net ispatlar.

ÇOK ÇARPICI BİR ÖRNEKLE BAĞDAŞTIRALIM:

tecavüz ahlaksız bir fiili ahlaksızlık ise tecavüz edilen kişinin üremesi ve çoğalması bakımıından
oluşan reel değer ise ahlaklı bir sistematik eko dengedir.

-

ahlakın net! bir tanımı yada ispatı olsaydı. bu konu başlıgını açmazdım. önce ahlakın net tanımını koyalım bana göre olmuyan ahlakın tanımıda olmaz. netide..

bunların hepsini bir sorudamı cevaplayacağız hocam yoksa ayrı ayrı mı cevaplayacağız nasıl cevap vereceğim ben tam olarak anlamadım şimdi ahlak ımı soruyırsunuz iyi ahlak ımı kötü ahlakımı ahlaksız tekliflerimi ahlaklı tekliflerimi bi açıklama bekliyorum. kafamda deli sorular??

kahin

Kahin
Yeni Üye
bunların hepsini bir sorudamı cevaplayacağız hocam yoksa ayrı ayrı mı cevaplayacağız nasıl cevap vereceğim ben tam olarak anlamadım şimdi ahlak ımı soruyırsunuz iyi ahlak ımı kötü ahlakımı ahlaksız tekliflerimi ahlaklı tekliflerimi bi açıklama bekliyorum. kafamda deli sorular??

öncelikle degerli uslubunuzdan dolayı teşekkür ederim, kafanız nasıl? çalışıyorsa isterseniz tek tek isteseniz toplu halde ispatlayın ama yeterki ispatlayın sonuç alınmayan her bilgi
sadece bilgi kirliliğidir.

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Ahlakın Tanımı..:
--------------------------
1-Toplumların varlığını , devamlılığını sağlamak için..
2-Hayvanlardan ayırt eden bir özellik olan genel saygınlık var etmek için..
Genelde cinsel konuları kapsayan ve insani ilişkileride düzenleyen kurallardır..

İyi ahlak amacı ve bütün sonuçları iyi olan ahlaktır..

kahin

Kahin
Yeni Üye
Ahlakın Tanımı..:Ahlakın Tanımı..:
1-Toplumların varlığını , devamlılığını sağlamak için.

birazcık zorluyalım bakalım ne? olucak:
sizin mantığınıza göre x matrix erkek olsun biede kadın olsun dünyada sadece ikiniz olun
ve kadın sizden hoşlanmasın ve sizi dışlasın ama bir gerçek varkı! sen o kadınla
sex yapıp çogalmaz isen insanlık sonsuza dek yok olucaktır.
burada tek seçenegin var kadın insanlığın yok olmasına razı gelmışkı senden kaçmış
sende o kadına zorla sahiıp olmazsan (tecavüz) insan nesli tükenicek . yani insan nesli için
insanlık için yaşam için hayat için iyi birşey yapıcaksın iyi ahalklı olucaksın ve o kadına sahip olucaksın.
yani sen x matrix kahraman olucaksın 1 milyon yıl önce herkes seni anıcak binlerce yıl sonra
dieyeceklerki x matrıx olmasaydı biz burda olmazdık dyecekler. sana tapıcaklar. senı tanrı zannedicekler.

diğer secenekte ise:
kadın ve erkek akıl evrımleşmedıgı için hayvanca eşleşicek ve magarada 10 çocuk dogurucak anne cocukları hasta olunca o zamanlar akıl olmadıgı doktor olmuyacak 10 çocuktan 8 si telef olucak ve sadece sans eseri 2 çocuk hayata kalıcak. işte gerçek tarıh bu.

Son düzenleme:

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Ahlakın Tanımı..:Ahlakın Tanımı..:
1-Toplumların varlığını , devamlılığını sağlamak için.

birazcık zorluyalım bakalım ne? olucak:
sizin mantığınıza göre x matrix erkek olsun biede kadın olsun dünyada sadece ikiniz olun
ve kadın sizdemn hoşlanmasın ve sizi dışlasın ama bir gerçek varkı! sen o kadınla
sex yapıp çogalmaz isen insanlık sonsuza dek yok olucaktır.
burada tek seçenegin var kadın insanlığın yok olmasına razı gelmışkı senden kaçmış
sende o kadına zorla sahiıp olmazsan (tecavüz) insan nesli tükenicek . yani insan nesli için
insanlık için yaşam için hayat için iyi birşey yapıcaksın iyi ahalklı olucaksın ve o kadına sahip olucaksın.

İyiliğini ortaya koyarsan ve zamana bırakırsan her şey çözülür.. Sonuçta onunda ihtiyaçları var..
Ayrıca insanlar başlangıcı kötü bir şekilde yaparsa onun günahını nesiller boyu çekebilir..
Örnek...: Cennetten kovulma hikayemiz..
Tecavüzcü bir nesil yerine onurumla son bulurum daha iyi.. Biz amip değiliz hojam.. :)

kahin

Kahin
Yeni Üye
İyiliğini ortaya koyarsan ve zamana bırakırsan her şey çözülür.. Sonuçta onunda ihtiyaçları var..
Ayrıca insanlar başlangıcı kötü bir şekilde yaparsa onun günahını nesiller boyu çekebilir..
Örnek...: Cennetten kovulma hikayemiz..
Tecavüzcü bir nesil yerine onurumla son bulurum daha iyi.. Biz amip değiliz hojam.. :)

---------- Mesajlar Birleştirildi at 16:17 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 16:15 ----------

:D:D:D

(2/BAKARA-223: Kadınlarınız sizin için bir (döl) ekme yeridir. O halde tarlanıza (adet halleri dışında) nasıl dilerseniz öyle varın. Kendiniz için önceden (uygun davranışlarla) hazırlık yapın. Allah'a karşı sorumluluk bilinciyle yaşayın ve mutlaka O'na kavuşacağınızı bilin. (Ey peygamber!) İnananları müjdele!) / (2/BAKARA-223: Kadınlarınız sizin tarlanızdır; tarlanıza (haram kılınmış zamanlar müstesna) istediğiniz zaman varın. Kendiniz için (salih çocuklar edinerek) önceden (güzel ameller) takdim edin, Allah'tan sakının. O'na, hiç şüphesiz kavuşacağınızı bilin ve (bunu), iman edenlere müjdele.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 16:20 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 16:17 ----------

fiyatı yükseltiyorum ahlakı ispatlıyana 2 milyar vericem.

Son düzenleme:

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
(2/BAKARA-223: Kadınlarınız sizin için bir (döl) ekme yeridir. O halde tarlanıza (adet halleri dışında) nasıl dilerseniz öyle varın. Kendiniz için önceden (uygun davranışlarla) hazırlık yapın. Allah'a karşı sorumluluk bilinciyle yaşayın ve mutlaka O'na kavuşacağınızı bilin. (Ey peygamber!) İnananları müjdele!) / (2/BAKARA-223: Kadınlarınız sizin tarlanızdır; tarlanıza (haram kılınmış zamanlar müstesna) istediğiniz zaman varın. Kendiniz için (salih çocuklar edinerek) önceden (güzel ameller) takdim edin, Allah'tan sakının. O'na, hiç şüphesiz kavuşacağınızı bilin ve (bunu), iman edenlere müjdele.

fiyatı yükseltiyorum ahlakı ispatlıyana 2 milyar vericem.

Aynı din sana ; Kadınlar sana Allah'ın emanetidirde der.. Cımbızla çekip bir anlam yüklemeye çalışmayalım lütfen..

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
Aynı din sana ; Kadınlar sana Allah'ın emanetidirde der.. Cımzıla çekip bir anlam yüklemeye çalışmayalım lütfen..

:D:D sizi tebrik ederim. x matrix tıp tarihinde bir ilk bu ispiralle doğum kontrolü sağlama
yöntemi :D
taktire şayan müthiş bir zekanız var kahin bile karşınızda diz çöküyor saygılar. eyyyy alalhın kulu.. :D

lütfen düzeltiniz efendim ispiral değil spiral olucak. :D millet yanlış anlamasın ..

Son düzenleme:

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
olmaması için spiral ... olmuş fakat olamamışlar içinde ispral gerekebilir(çapakları taşlamak için).. :D

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ahlak sen ne diyorsan o dur Kahin.

evet alıyım paracıklarımı

kahin

Kahin
Yeni Üye
Ahlak sen ne diyorsan o dur Kahin.

evet alıyım paracıklarımı

:D:D yanlış cevap .ben ahlak yoktur demiştim. ahlaka inanmıyorum demiştim.
ahlakın net! bir tanımı yoktur demiştim. ;)
şöyle deseydiniz 2 milyarı almıştınız,bende sizin gibi düşünüyorum. ahlak yoktur. deseydiniz.
yalan söylesenizde dogru cevap buydu. dogru cevabı verdiğime göre süre bitmiştir.

sizi tebrik ederim, en çok siz yaklaştınız nerdeyse dogru cevabı veriyordunuz.
ama olmadı şans işte.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
:D:D yanlış cevap .ben ahlak yoktur demiştim. ahlaka inanmıyorum demiştim.
ahlakın net! bir tanımı yoktur demiştim. ;)
şöyle deseydiniz 2 milyarı almıştınız,bende sizin gibi düşünüyorum. ahlak yoktur. deseydiniz.
yalan söylesenizde dogru cevap buydu. dogru cevabı verdiğime göre süre bitmiştir.

sizi tebrik ederim, en çok siz yaklaştınız nerdeyse dogru cevabı veriyordunuz.
ama olmadı şans işte.

joker hakkım yok mu:O

ehehe. ya bırak ne desek çamura yatacaktın işte. ahlak mutlak biçimde yoktur diyorsun yani! hımm mutlak ne demek bi bakalım,

1.
yalnız, tek, sırf.
"Dünyaya salt yaşamak için gelinir"
2.
sıfat
içinde yabancı bir öğe bulunmayan.
"Salt gerçek var mıdır?"
3.
sıfat
FELSEFE TERİMİ
bütünü kendi öğesinden olan, arı

:confused:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Ahlak, insanların değer yargılarının ortaya çıkardığı kendiliğinden oluşmuş yasadır. Genel den özele sıralarsak tarihe göre, bölgelere göre, toplumlara göre, dinlere göre, felsefi, ekonomik, siyasi akımlara göre ayrılabilir. Kabaca sınıflandırdığımızda bile bu kadar göreceli olmasının sebebi yukarıda yazdığım sıralamayı oluşturan etkenlerin değer yargılarının oluşmasını sağlayan şartlarıdır.

Yanlış anlamadıysam siz daha çok kişinin iç dünyasında doğru/yanlış kavramlarını seçen ahlaktan bahsetmişsiniz. İnsanın kişisel ahlağını, yukarıda yazdığım, toplumları etkileyen tüm faktörler az çok etkiler. Ancak insan her ne kadar içinde bulunduğu toplumun ahlaki değerlerinin etkisinde de olsa kendi seçimlerini yapabilir. Bu seçimlerini yapmasında kişisel ahlak ön plandadır.

Kişisel ahlak, insanın beyninin, duygularının , tecrübelerinin oluşturduğu ahlaktır. Büyük oranda toplumun değer yargılarından uzaktadır çünkü sadece kendisini ilgilendiriyordur. Dünyada tek kalan farklı cinsiyetteki insanların soylarını devam ettirmeleri konusundaki öreneğiniz gibi durumlarda devreye girer. Adam, kadına tecavüz ederse toplum tarafından herhangi bir baskı görmeyecek ve ceza almayacak çünkü toplum yok ama ahlakı ona bunun doğru olduğunu söylediği için içgüdüsel üreme duygularının etkisinde kalarak kadına tecavüz etti. Doğru bir şey mi yaptı? Evet. Çünkü karar verebilecek tek şey kendi ahlakıydı ve o da yaptığının doğru olduğu yönünde karar verdi. Peki adam önce yaşadığı toplumun değerlerinin etkisinde kalarak tecavüz etmeseydi ne olacaktı? Yine ahlağı doğru bir karar vermiş olacaktı. Neden mi? Çünkü bu kararı verebilen tek şey adamın ahlaki değerleri. Ahlaki değerler bunun doğru olduğunu söylüyorsa ve adamın bu kararları uygulayacak gücü varsa o karar doğrudur.

Ha bir de kadın vardı. Kadının kendi kararlarını almasını, ona doğruyu yanlışı gösterecek ahlakı yok mu? Tabiki var, ama kadının bu kararları uygulacak gücü yok. Kişisel olarak kadın kendi ahlaki değerlerinin söylediği şeyin doğru olduğunu söyleyebilir, ama adamın ahlağının verdiği kararlar kadının ahlağının verdiği kararlara baskın geldiği için adamın doğruları kabul görür.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar