Ahlak kavramı,tanrı vergisimidir? yoksa insan icadımıdır?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde gerçeği arıyan adam tarafından oluşturulan Ahlak kavramı,tanrı vergisimidir? yoksa insan icadımıdır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,771 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ahlak kavramı,tanrı vergisimidir? yoksa insan icadımıdır?
Konbuyu başlatan gerçeği arıyan adam
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Saçaklı mantık iyidir herkese tavsiye ederim:) Hayat siyah yada beyaz değildir grinin tonlarından oluşur.
Birde hedonik adaptasyon var oda iyidir:)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
bir matrix atasözü ne?der bilirmisin? :D
İçgüdülerimizi reddetmek, bizi insan yapan özümüzü reddetmektir.... :D
aristo=lefty=sonuç=0 seni insanlıga davet ediyorum. içgüdülerinle yaşa .kurallarla değil.
kurallar sana kim? olduğunu söyliyemez. kurallar seni değil. asıl kuralları sen yönetmelisin.
zamanı kullanamıyorsan. o zaman zaman seni kullanmak zorunda kalır. ve sen zamanın kölesi olursun. ben seni böyle görüyorum. 50 yıl sonrada böyle görücem. kuralları aklın ve mantığınla belırlıyemıyorsan birileri gelır senın yerıne senın katı kurallarını değiştirir. sende izlersın.. :D

sizinde lefty ve senınde zekanız anca beni eleştirmeye yetiyor. icraata gelınce tık yok. ben ikinizi havada yutarım be.. zavallı şeyler.. sizlere acıdıgım için alltan alıyorum.
burası magazın programı değil felsefe tartışma ortamı dökün bilgilerinizide görelim 2 gündür lpg basıyorsunuz. bildiğin osuruk gazı. sizin aklınız ayetlerden baska birşeye calışmıyormu?
sosyolojı bilimi fen bilimi biyolojı bilimi madde bililmi. 3. boyut ve 4. boyut izdüşümü. gibi.

Senin gibi bir dediği bir dediğini tutmayan, farklı olacağım diye saçmalayan ya da Avustralya Aborjinleri'nden birisine aşık olup, "Tanrı bu karşılıksız aşkı niye yarattı?" diye hayıflanacak birisi değilim. Benim çizgim bellidir ve kurallarımı sadece ben kendim değiştirebilirim, kimsenin benim hayatımda hükmü olamaz.

Elli yıl sonra Allah nasip ederse yaklaşık 90 yaşında olacağım, değiştirebilen varsa değiştirsin.:) Akıl ve mantık konusunda konuşma istersen, hem içgüdülerinle yaşa diyorsun hem de akıl ve mantıktan bahsediyorsun, yahu senin IQ kaç?

Akıl ve mantık ile hareket eden insan senin gibi böyle, rüzgar ne taraftan eserse o tarafa yönelir mi hiç?

İradesiz, mantıksız, kalitesiz, anlamsız bir yaşam için harcadığın 40 yıla üzülüyorum. Sana dostça tavsiyem şudur;
1. Aristo'nun yakasından düş, madem bu kadar Aristo takıntın var, gel sana Ariston marka bir çamaşır makinesi alalım, hazır evde otururken çamaşır yıka da bir işe yara.

2. Türkçe kullanımın berbat, kaldı ki Türkçe bizim ana dilimiz, iki üniversite bitirmiş birisine bu Türkçe hiç yakışmıyor. Belli ki o bölümleri de baba parası ile, torpille bitirmişsin. Bu durumda babana gidip, "Baba ben zorla da olsa iki üniversite bitirdim ama ortada bir sorun var, ne yazık ki Türkçe konuşamıyorum, beni bir kursa yazdır." diyemezsin, adamcağız yıkılır. En güzeli seni Halk Eğitim Merkezi Türkçe kurslarına yollamak, hem halk ile içi çe olur, sosyalleşir hem de Türkçe öğrenirsin.

Hakkında hayırlı olanı diliyorum sadece ama bu gidişle çok umudum yok, dost acı söyler, kusura bakma!

Son düzenleme:

gerçeği arıyan adam

Üye
Yeni Üye
İradesiz, mantıksız, kalitesiz, anlamsız bir yaşam için harcadığın 40 yıla üzülüyorum.

al işte şu rezalete bak 40 yıldır. özgür irademi yanlış kullnmışım. :D
15 yaşına kadar çocuktum, hangi? özgür iradeden bahsediyorsun. :D
25 yıl diyebilirsin, onu anlarım 40 yıl ne? lann :D bebekkende özgür irademi? kullanabilyormuydum? ozaman süper spagetti tanrısına tapıyorum. :D
sen bana bu forumda IQ DAN BAHSEDİCEK SON KİŞİSİN. bir insanın her yazdığında
rezil edebiliyorsam bu benim ne? kadar zeki olduğumu ispatlar. senin gibi bir zavallıya
gerçek IQmü göstericegimimi? düşündüysen sen bir zavallısın.

ha unutmuşum aşık olduğum kadın avustralyalı değil canadalı sadece avustralyada taşıyor.
zeki kız :D
anla artık senin zekanla dalga geçicek kadar zekiyim.. :D

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
al işte şu rezalete bak 40 yıldır. özgür irademi yanlış kullnmışım. :D
15 yaşına kadar çocuktum, hangi? özgür iradeden bahsediyorsun. :D
25 yıl diyebilirsin, onu anlarım 40 yıl ne? lann :D bebekkende özgür irademi? kullanabilyormuydum? ozaman süper spagetti tanrısına tapıyorum. :D
sen bana bu forumda IQ DAN BAHSEDİCEK SON KİŞİSİN. bir insanın her yazdığında
rezil edebiliyorsam bu benim ne? kadar zeki olduğumu ispatlar. senin gibi bir zavallıya
gerçek IQmü göstericegimimi? düşündüysen sen bir zavallısın.

ha unutmuşum aşık olduğum kadın avustralyalı değil canadalı sadece avustralyada taşıyor.
zeki kız :D
anla artık senin zekanla dalga geçicek kadar zekiyim.. :D

Felsefe sitesinde şu seviyesiz tartışma ortamını yaratabiliyor olman, çok da zeki olmadığının kanıtıdır. Zeki insanlar küfür ya da hakaretle değil, içi dolu düzgün cümleler ile görüş ortaya atarlar. Alaycılık da olabilir fakat hepsi dozunda yapılır. Konu bırakılıp, kişi hedef alınmaz ayrıca burası genel forum değil, bu sitede özgün fikirler paylaşılır, kaynak sunulur ya da eleştiri yapılacaksa belli bir seviye korunur çünkü eğitimli olmak böyle bir şeydir, sokak ağzı ya da kahvehane kültürü ile tartışma yapılmaz.

İnanmayanın inananı, inananın da inanmayanı aşağılamaya çalışması bir tartışma şekli değildir. Bu tavrı sergileyen insanların, ciddi kompleksleri ve problemleri vardır, bazı şeyleri aşamamışlar demektir. Dinleri ya da inançlıları eleştireceksen, bu işi yaparken önce ciddi olmayı ve Türkçe'yi düzgün kullanmayı öğrenmelisin, az önce de belirttiğim gibi "alaycılık" bir yere kadar kabul edilebilir fakat her yazılana şu "dişleri görünen yeşil surat" ile karşılık veriyor olman, senin tartışmaya değil buraya dalga geçmeye ve dayatma yapmaya geldiğini gösterir. Kendi fikirlerini empoze etmeye çalışıyorsun, kabul edilmeyince de aşağılamaya ve saldırmaya başlıyorsun.

Bu ülkede inanç özgürlüğü var, başka dine de inanıyorlar ya da hiç inanmıyorlar. Bu ortamda dinlere saldırmak yerine, inançsız olarak nelerden rahatsız olduğunu ya da aklının almadığı noktaları dile getirebilirsin. İnsanları inandıkları değerlerden vazgeçirmeye çalışmak boşa bir çabadır. Felsefe okuduğuna kesinlikle inanmıyorum, yazım tarzın ve fikirlerin bana hiç felsefeci olduğun hissi uyandırmadı. Uçuk kaçık görüşler ortaya atacağım diye, ne yapacağını şaşırmışsın aslında çoğu savunduğuna kendini bile ikna edemiyorsun.
Sürekli gülme işareti kullanman, tuhaf bir üslupla yazı yazman ve Türkçe'nin canına okuman sebebi ile fikirlerinin hiçbir değeri kalmıyor. Bu kadar itici tavırları ve sürekli gülmeyi günlük hayatta da kullanıyorsan senin çevrende kimse kalmaz. O sıra dışı fikirlerinle, "yok şempanzeler çalıştırılsın, yok tecavüz doğaldır" sana güvenen insan da bulamazsın. Eşini ya da çocuğunu, bu fikirde birisine kim emanet eder?

Senin aklın belli ki çok karışmış, bu kadar uç fikirler ile bu hayatta bir varlık gösteremezsin, kaldı ki savundukların vicdanlara sığmayacak görüşler.

Ahlak kurallarının hepsi mantıklıdır diye bir iddiamız yok fakat bazı temel kurallar da olmazsa, bu toplum yaşanmaz hale gelir. Sana normal bana anormal meselesi değil, herkesin huzur duyacağı şekilde bir arada yaşayabilmemiz önemli. Hayvanlar gibi yaşamak için gelmedik bu dünyaya ve biz insanların yaşamı daha anlamlı kılmak gibi bir ödevimiz var fakat herkes üzerine düşeni hakkı ile yapmadığı için, düzgün şekilde yol alamıyoruz. Dinler de maalesef doğru anlaşılamadığı için çoğu toplumda, başka insanları ezmek, yok etmek için silah gibi kullanılıyor ki bu da çok yanlış. Gerçek inançlılarla değil mücadele, inandığını iddia edip dinleri kendi çıkarları için kullanan, başkalarının yaşam haklarını yok sayanlarla uğraşmamız gerekiyor. Gerçek inançlılar, inançsızların da yaşam haklarının teminatıdır çünkü bilirler ki dinde zorlama yoktur. Allah'ın kimsenin zorla ettiği, sözde imana ihtiyacı yoktur.

Dinlerin geldiği zamanki koşullara göre bazı ayetler bize çok sert ve anlamsız geliyor olabilir. O zaman yaşayan toplumların durumuna göre aslında o ayetler, o ifadeler çok hafif kalmaktadır.

Angut kuşunu özellikle örnek verdim daha bir sürü hayvan türü var bu şekilde eşine sadakatla bağlı, insanlarda bile kalmadı artık bu özellik ve bu kuş hangi akla hizmet, ölen eşinin başında bekliyor ve kendisi yaşarsa ölene kadar ona sadakat gösteriyor?
Ahlak kurallarının bazıları dediğim gibi ruhsal hafıza ile taşınıyor bazıları da evrimleşme sürecinde ediniliyor, diğerleri de toplumdan topluma değişiyor. Dinler ise sonradan öğrenilen ahlak kurallarını kapsar.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ediyoruz güzel bir anlatım güzel bir konu.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar