Ahlak kavramı,tanrı vergisimidir? yoksa insan icadımıdır?

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Ahlak varmı? yokmu? ahlakın tanrısal ispatı nedir? bana göre tanrısal bakıldığında dinler nasıl? insan icadı ise ve bunun ispatları

var ise ahlakın olmadığınında ve tanrı için ahlakın tıpkı dinler gibi bir anlam ifade etmediği herşekilde ortadadır.işte ahlakın olmadığının temel ispatları.

1: ahlak kavramı gerçek olsaydı. ilk insanların...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

tazmanyayahnisi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Sn. gerçeği arayan adam ....

Ahlak ile tanrıyı bir tutarsanız bizim ölmemizde lazım ve Tanrı ortalarda yok ama var olan yaşayan insan var ve herşeyiyiyle bize haykıran bir yaratılmş dünya var burdaki temel soru bence Tanrı iyi mi kötü mü ..
Sonra sadece islamın eleştrisini vermişsiniz huri sorunuyla ilgili acaba sabiiliği zerdüştlüğü...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış

Ahlak ile tanrıyı bir tutarsanız bizim ölmemizde lazım ve Tanrı ortalarda yok ama var olan yaşayan insan var ve herşeyiyiyle bize haykıran bir yaratılmş dünya var burdaki temel soru bence Tanrı iyi mi kötü mü ..
Sonra sadece islamın eleştrisini vermişsiniz huri...

Son düzenleme:

tazmanyayahnisi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Peki senin doğrularına saygı duyuyorum ama sen inanmayıp ne yapıyorsun bak inanan safca temizce inanlar zina yapmıyor yardım kuruluşlarında çalışıyor adam öldürmüyor şiddetsiz savaş karşıtı olarak yaşıyor bizim onlardan farkımız olsun biz ne yapıyoruz...

Liebert

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Sonra sadece islamın eleştrisini vermişsiniz huri...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Peki senin doğrularına saygı duyuyorum ama sen inanmayıp ne yapıyorsun bak inanan safca temizce inanlar zina yapmıyor yardım kuruluşlarında çalışıyor adam öldürmüyor şiddetsiz savaş karşıtı olarak yaşıyor bizim onlardan farkımız olsun biz ne yapıyoruz...
tesekkurler bende size saygı...

Son düzenleme:

Liebert

Yeni üye
Kayıtlı Üye
tesekkurler bende size saygı duyuyorum. ama saygı duymak ayrı gerçeklerı algılamak çok farklıdır. mesele insanların iyi olması yada kötü olması değil. asıl.. meslele iyi dedıgın insanların binlerce farklı dine ve iannısa tapmalarıdır. sözkonusu gerçek tanrı 1 tanediir. bu yüzden iyi...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
soruma hala net cevap alamadım. :)

çünkü ilk insanların yaşayışı hakkında net? bir bilgi yoktur. ayrıca ben insanın evrımıne inanmıyorum. evrımın bitkilerde ve bözek türlerınde olduğu ispatlanmıştır. ama söz konusu insanın evrımı isaptı olmuyan bir teoroden öte gitmiyor ne? yazıkkı. teorilerle bu işe olmuyor malesef. şempanze dnasını % 99...

Son düzenleme:

tazmanyayahnisi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Sevgili Liebert ve gerçeği arayan adam sizin gibi insanlar peki Tanrıyı sorgularken neden daha yakın olan beni özü sorgulamaz ben ne yapıyorum diye bakmaz çok hayret verici,

Ahlak bir insan buluşu dur bana göre ve gereklidir siz tasmanızı çıkarıyorsunuz ama sonra köyün kedisine saldıran köpek gibi oluyorsunuz evet efendiniz sizi azad etmiş o...

Liebert

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Sevgili Liebert ve gerçeği arayan adam sizin gibi insanlar peki Tanrıyı sorgularken neden daha yakın olan beni özü sorgulamaz ben ne yapıyorum diye bakmaz çok hayret verici,

Ahlak bir insan buluşu dur bana göre ve gereklidir siz tasmanızı çıkarıyorsunuz ama sonra köyün kedisine saldıran...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
ateistlerin ahlaklı davranması sorunsalı yoktur. ateizm: bir dinden çok yaşam felsefesidir. ben ateist değilim.ama ateistleri hiç birşeye iannmıyorlarsa alhaksız olduklarını düşünmek ve ahlak üzerinden ateizme saldırmak çok yanlıştır. çünkü ateizmde ahlak kavramıda yoktur. kavram karmasası yaratır. baska bir işe yaramaz bu. denklem. ama ahlakı...

Son düzenleme:

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
soruma hala net cevap alamadım. :)

çünkü ilk insanların yaşayışı hakkında net? bir bilgi yoktur. ayrıca ben insanın evrımıne inanmıyorum. evrımın bitkilerde ve bözek türlerınde olduğu ispatlanmıştır. ama söz konusu insanın evrımı isaptı olmuyan bir teoroden öte gitmiyor ne? yazıkkı...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Doğada yaşayan tek eşli hayvanları nasıl açıklıyorsun peki?
Gibbon, penguen, kurt, turna, angut, çakıl sırtlı kertenkele, tarla faresi vs.
Mesela; Karadul örümceği çiftleşme sonrası eşini yiyor, bu durum Karadul örümceğini ahlaklı mı yapar, ahlaksız mı?
Eşine sadık bir Angut kuşu o zaman...

Son düzenleme:

Liebert

Yeni üye
Kayıtlı Üye
ateistlerin ahlaklı davranması sorunsalı yoktur. ateizm: bir dinden çok yaşam felsefesidir. ben ateist değilim.ama ateistleri hiç birşeye iannmıyorlarsa alhaksız olduklarını düşünmek ve ahlak üzerinden ateizme saldırmak çok yanlıştır. çünkü ateizmde ahlak kavramıda yoktur. kavram...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
verdıgın örneklemenın konuyla bir bagı yoktur. :) biz ahlak kavramını düşünen insanlar
için sorguluyoruz.
bir köpeğin yada bir kedinin ahlaklı olmasını beklermisin?
yine mantık hatası yaptın yalnız bu sefer çok feci bir mantık hatası yaptın. :)
hayvanlardakı düşünce mantıgı...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Ne demek konu ile bağı yoktur, arkadaşım sen şu Aristo'nun yakasından düşsene, adamın ruhu huzur bulsun.

Sen değil misin ki, hayvanlar gibi yaşamalıyız, nasıl bağı yok diyorsun şimdi? Sana eşine sadık hayvan örneği veriyorum, sen bana yaşamak için avlanmak zorunda...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
hayvanca yaşamalıyız diyorum hayvan olduğumuz iddia etmıyorumki. yine yanlış anlıyorsun. artık kopy paste yapıyorsun gördüğüm kadarıyla.
ahlak kavramının sorunsalı akıl ve mantığın evrımleşmesıdır. bu tüe özellık hayvanlarda yoktur. olmasıda imkansızdır. bunu çocuklar bile biliyor artık...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
İçgüdü yaşatır, öldürmez. Senin anlamanın imkansız olduğu konular, neyse seni artık muhteşem ötesi uydurma Aristo mantığın ile başbaşa bırakıyorum, hiç bu kadar cahil bir Felsefeci görmedim, Allah bir daha da nasip etmez inşallah.
içgüdü aynı zamanda öldürür öldürmek için...

Son düzenleme:

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış