yehovaya tanrıya ve allaha inanmak ne işe? yarar.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan yehovaya tanrıya ve allaha inanmak ne işe? yarar. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,341 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı yehovaya tanrıya ve allaha inanmak ne işe? yarar.
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kahin

Kahin
Yeni Üye
ispatları olmuyan bu tanrılara inanmak insan doğasına uygunmudur? tartışılır.
bir böcek türü düşünün bu türü ispatlamak için onun kitabını yazmalı ve yayınlamalısınız.
birde o kitabı yazıcak biyolog gerekicek, şimdi şu 3 kutsal olduğu idia edilen dinlerin
az önce verdiğim örnek kadar etkili olmadığını anlamak hiçte zor değil.

islama hristiyanlıga ve yahudiliğe bir böcek türü diyelim.
bu böcek türünün kitabına kuran diyelim.
peygamberinede biyolog diyelim.
arasında çok ince bir fark var.
bu bocek türünün ewrimsel süreçlerde nasıl? geçtiğini gözlemleyebiliyoruz. yani ispatlar
birbiriyle zincirleme reaksiyon oluşturup birbirini tamamlıyor.
ama dinlerde zincirleme reaksiyon birbirini tamamlıyamıyor.
kısaca özetliyelim bakalım

kuranı gözlemliyebiliyoruz incilide tevratıda
ama peygamberleri ve tanrılarını gözlemliyemiyoruz,verilen tarihleri bile ispatlıyamıyoruz.
1400-2000-6000 b utarihlerin gerçek olduğunu ispatlıyacak bilmsel cihazlarımız bile yok.
nasıl olduda? bu tarihleri bulduk.kütle spekti bilie % 100 tarih veremezken biz nasıl? olduda
bu tarihleri bulduk 3 kulufü allah bir elham birde yasin okuyunca allah yardımmı? etti.. :D

konumuz sapmasın dinlere inanmak ne işe? yarar diğer dinleride düşünün bir büyücü şamanızme inanıyor daha kitabı ve peygamberi bile yok içindeki inancını yaşıyor bence daha mantıklı en azından kitap ve peygamber bilg ikirliliiği oluşturmuyor direk tanrıyla spritüel baglantı kurmaya calışıyor.

bana göre peygamberli ve kitaplı dinlere inanmak çok işe yarıyor görün bakın ne işe? yarıyor.
1: mezhep ayrımı yapmaya.
2: mezhepler ayrı olduğu için düşman olmaya.
3. dillerinde ayrılmasına 1 milyar müslüman arapça konuşmuyor farklı diller vardır.
4: en kötüsüde dinler siyaseti kullanıyor. dinler siyaset yoluyla sistemler kuruyor ve insanları
ekonomik olarak hem köleleştiriyor hemde basitleştiriyor, okutmuyor cahil toplumlar yetiştiriyor.bilmsel çalışmalar ve arge okulları yerine imam hatipler açılıyor. imam hatibi bitirenlerde muhammedin katırla uzaya çıktıgına inanıyor. özelliklede islam bilmsel konularda diğer dinlerden 100 yıl geri kalmış durumda neden? çünkü imam hatıplar ve cem evleri var. tarikatlar var.

eski dinler daha basit ama daha zararsız dinlerdi, en azından ilkel topluluklarda diller
ve adetlet aynı idi.
eski dinlerde ay tanrısı gök tanrısı toprak tanrısı ateş tanrısı su tanrısı yıldız tanrısı
hatta uızaylılara tapanlar bile olmuştu.

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Peygamberleri ispatlayamıyoruz diyorusun da şöyle örnek verelim.. sen dogmadan evvel bu dünyada sen diye birşey yoktu sen ne zaman dogdun bu dünyada sen olmaya başlayıverdi...

Sen ne zaman hayata atılmaya başladın o zaman hayat senin için başlamaya başladı....Zamanın evresinde 1800 lü yıllara gidelim o zamanlarda binek araçlar atlar idi o zamanların devirlerinde otomobil denilen bir araç yoktu o zamanlarda AT herşeydi yaşamın ana kaynagı hatta günün savaş araçlarından da birisiydi....Kılıçlar kalkanlar zamanın en iyi savaş araçlarıydı..

Kim derdi ki yüzyıllar sonra bir çok değişim olcagıdır...Günümüz ve zaman değişiyor oldugudur...Zamanın içerisinde yaşamamış olman o zamanın hiç yaşanmayacagı anlamına gelmiyor...Zaman içerisinden bugunlere gelen bir çok değişim olmuştur bu zamanların gelişimine zamanın geçmişinden gelen tecrübelere ve birikimlere borçluyuz diyebiliriz...

Zamanın içerisinde insanın yaşamaması o zamanın hiç olmamış gibi görmek büyük yanılgıya düşmemize vesile olur....her insan kendi zamanını ve kendi kısır döngüsünü yaşar her insan kendi yaşam döngüsü dairesinde hayatını yaşar biçimlendirir ve şekillendirir...Hayat büyük ve geniştir ama günlük olagan dönem ve süreçler her insanın kendi ÇEMBERİN de geçmektedir...Zaman ve Süre senin yaşam dairesinde geçmekte ve şekillenmektedir...Aynı şekilde benim YAŞAM ÇEMBERİM de benim kendi alanımın ve dairesi içerisinde geçmektedir...kendi çemberine neyi almak istersen o zamanı ve anı yaşarsın bugün senin bu konuya yazmam demek aslında kendi yaşam çemberimde ortak zaman diliminde senin konunu ele almak anlamına gelmektedir...

Bunada ORTAK YAŞAM ÇEMBERİ ismini vermektedir..

Dinler Yaşayış biçimleridir...Dünyaya gelen her Din Kutsal bir yaşayış biçimleridir...Böcek örnegini vermişsin devamında bıyolog tanımlamasını yapmışsın bende şunu söylerim ki Dinler aslında birer YIGIN KOLONİ dir yani Yumak halinde güzellikleri bahseden ve yaşamaya özen gösterendir diyebilirim..

Tıpkı insan Kolonisinden bazılarının yuvadan ayrılıp kopup gitmesi gibi diyebilirim....Tercih meselesidir Her insanın özgür düşüncesidir Kimisi kolonide yer bulamayıp göçüp gider durum bundan ibarettir..

İnanç meselesi Sen inanmadığın için inananların nasıl bir ruh hali ve yapısında oldugunu anlayamazsın....ALLAH dua etmek demek kulun ALLAH a en yakın oldugu zaman ve dilimlerdir...İnsanların ibadetlerinde sureler okuması yada ıbadetlerini yapması hangi din olursa olsun bu sureçleri sergilemesi insanların yaşayış ve inanış biçimleridir...Fakat Koloniden kopan insanların bu süreçi anlayabilmesi oldukça zordur...

Dinlere inanmak ne işe? yarar

- “İnanmak” demek, bir şeyin doğru olduğuna kesin kanaat getirmek demektir. Kesin delillerin gösterdiği bir şeye inanan kimsenin inanıp inanmamak gibi bir tercih lüksü olamaz. Örneğin, bir kimsenin gündüzün ortasında bulutsuz bir havada gördüğü güneşi görmezlikten gelmesi imkânsızdır; “İnansam mı, inanmasam mı?” diye bir tereddüdü olamaz. Bunun gibi, ilmin ışığı altında akıl gözüyle görülen bir hakikat güneşinin varlığında tereddüt etmek, cehalet göstergesidir.
İslam inancının temelinde Allah’a ve ahirete inanmak yatar. Bunlara -hakkıyla- inanmak ise, ancak Hz. Muhammed’in Allah’ın hak elçisi ve Kur’an’ın da Allah’ın hak sözü olduğuna inanmakla gerçekleşir. Buna göre bu inancın temel kaynağı Kur’an'dır. Çünkü, Kur’an hem beden gözüyle gördüğümüz, elle tuttuğumuz bir kitap hem de akıl ve gönül gözüyle semavî, ilahî kimliğini müşahede ettiğimiz bir mucizeler hazinesidir. O halde, İslam’a inanmak Kur’an’ın dediklerine inanmak demektir.
- Bir öğrenci ders çalışmanın öneminden ve sınıfta kalmanın acı sonuçlarından gaflet ettiğinde, günlerini arkadaşlarıyla gülerek, eğlenerek geçirir. Gerçeklere göz kapamak, ölümle başlayan hesap ve azap safhalarını unutmak da gafil insanlara bu fani dünyada geçici bir zevk verebilir. Bunlar “zehirli bala” benzer.
- Kur’an bize şunu kesin ve açık bir dille ve defalarca yüzlerce ayetinde beyan ediyor ki, İslam dinine inanan kimse, bu inancı doğrultusunda hareket ettiği takdirde, ahiret yurdunda ebedî bir mutluluk hayatı yaşayacağı cennette, bir daha asla ölmeyecek ve hiç bir kederi olmayacaktır. Buna mukabil, kim İslam’ın ortaya koyduğu gerçeklere inanmazsa ebedî olarak cehennemde kalmaya mahkum olacaktır.
Şimdi bu iki gerçeğe; yani inanmanın sonucu cennete girmek, inanmamanın akıbeti ise cehennemde azap çekmek olduğuna gerçekten inanan bir kimsenin bu konuda lakayıt kalması, “Bana ne, boş ver; bu tür şeyler beni ilgilendirmez, ben keyfime bakarım, bunları düşünmekle kendimi sıkıntıya sokmam...” demesi mümkün müdür?
İki günlük hapis korkusuyla nefsinin önemli keyif ve zevklerini bırakmak zorunda olduğunu hisseden bir kimsenin, cehennem hapsi karşısında vurdumduymaz olarak davranması olacak iş mi?
Kısacık dünya hayatı uğruna -deyiş yerindeyse- gece gündüz demeden çalılışıp bir çok zorlukları göğüsleyen bir kimsenin, cennet gibi ebedî bir yurdu kazandıran bir yolda yürümemesine hangi akıl imkân verir?
- İnsanın kalp ve aklında neler hükmedip yerleşmiş ise, o hükme göre olayları yorumlayıp algılaması insan fıtratının değişmez bir prensibidir. Mesela, pesimist (karamsar) bir kimse her şeyi karamsar olarak okur ve anlar, hayatı da ona göre şekillenir. Optimist (iyimser) bir kimse ise her şeyi iyimserlik penceresinden izler, hayatı da ona göre algılar. Kırmızı gözlük nasıl eşyayı kırmızı gösteriyor ise, siyah gözlük de eşyayı siyah gösterir.
İnançsız kimse, kainatı anlamsız, işe yaramaz ve tesadüfün oyuncağı olarak gördüğü için, her şey ona azaplı ve sıkıntılı olarak yansır. Mümin ise her şeyin anlamlı, faydalı ve Allah’ın tedbir ve idaresinde olduğunu bildiği için, her şey ona sevimli ve huzurlu olarak yansır.
Hz. Muhammed’in (asm) getirdiği iman nuru ve İslam ışığı olmasa idi insanlık, kainatı ve kainatta cereyan eden olayları doğru okuyamayacak ve doğru anlayamayacaktı. Böylece insanlık müthiş bir karanlık ve ümitsizlik içinde kalacaktı.
Örneğin ahirete inancı olmayan kimse, ölümü bir hiçlik ve yokluk olarak görür. Kabri ise yokluk kuyusu olarak algılar. İman nuru olan bir kimse ise, bu nur ile ölümü ebedi bir alemin başlangıcı, kabri ise saadeti ebediyenin bir girişi, bir kapısı olarak görür. Ölümü dehşetli ve ayrılık acısının kaynağı olarak değil, dost ve ahbaplara kavuşmanın bir aracı olduğunu anlar.
İnançsız kimse, kainatın tamamında geçerli olan fenayı ve yokluğu, cenaze çıkmış bir ev gibi yaslı ve matemli olarak görür. Her şeyi ve her varlığı düşman ve yabancı gibi algılar. İman nuryla aydınlanan bir kalp gözü ise, kainatı yaslı ve matemli bir ev olarak değil, vazifesini bitirmiş ve asıl vatanına dönmek için can atan neşeli bir kışla gibi görür. Her varlığı Allah’ın vazifeli bir askeri ve memuru olarak bir yabancı ve düşman değil, bir dost ve ahbap şeklinde algılanır.
Ayrıca insan, fıtratı gereği diğerkâmdır. Yani insan başkalarının lezzeti ile mutlu olan, azabı ile acı çeken sosyal bir varlıktır. Herkes azap içinde iken, insanın hayattan lezzet alması mümkün değildir.
Halbuki inaçsız, her şeyi anlamsız ve yokluğa mahkum zavallılar şeklinde gördüğü için, kainat onun bakış açısına göre genel bir yas evi gibidir. Herkesi ağlayan yetimler şeklinde algılıar. Böyle bir halet içinde mutlu olabilmek için ya akıl ve duyguları susturup hayvan gibi olmak ya da etrafında acı çekenleri umursamayacak kadar katı bir kalp sahibi bulunmak gerekir. Her iki durum da imkansız olduğu için, inkar ve inaçsızlıkka gerçek mutluluğu yakalmak mümkün değidlir.
Güneşin şaşalı ışıklarından ve renklerinden rahatsız olup gözünü kapatan kişi, sadece kendine gece yapar…
- Şunu da unutmayalım ki, amcası Ebu Tâlib’i imana getiremediği için çok üzülen Hz. Peygamber’e Allah şu mealdeki ayetiyle onu hem uyarmış hem de teselli vermiştir:
“Sen dilediğin kimseyi doğru yola eriştiremezsin, lâkin ancak Allah dilediğini doğruya ulaştırır. O, hidâyete gelecek olanları pek iyi bilir.”(Kasas, 28/56).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-
Dinler arasında anlaşmazlıklar ve farklı inançlar mevcuttur bunların esas temel niteliği ise insanların birbirlerini birbirlerinden üstün görmesidir...Aslında her insan eşittir ve eşit olarak dogmaktadır ...

Bu durum anlaşmazlık hali inançsızlar arasında da mevcuttur inançsızlar arasında da farklı farklı rıtueller ve Şeytana tapma ayınleri yapılmaktadır...

Bununla birlikte anlaşmazlıklar sadecedini rituellerde değil insanların sosyal yaşam içerisinde yaşadıkları sosyal yaşam ilişkilerinde de gözükmetedir...İnsanların birbirlerini az dinlemesi ve akabinde farklı fikir ve düşünce içerisinde olması insanları birbirlerini bir çok manada farklılaştırabiliyor olmasıdır...

Esas olan ortak olan ALLAH üzerinde bütün insanlık birleşebilir ve bir araya getirebilinir kanaatindeyim aradaki farklılıklarda dogaya ve öze uygun hale getirilerek zenginlikler oluşturabiliriz kanaatindeyim....

İSLAMİYET 4 kutsal metinlere ve gelen tüm peygamberlere inanmaktadır Mezhep ayrılıkları da yukarıda söylediğim üzere İnsanlar arasındaki anlaşmazlıklardır...Dünyada tek bir dil yoktur haliyle her inancı aynı olan aynı dilde olacak diye bir durum söz konusu değildir...öNEMLİ olan insanların inançlarını ve ibadetlerini yapabilmesidir neticede ortak olan ALLAH tır...

İnsanların dini terbiyeden geçemesi ve dini medrese eğitimi almaları oldukça önemli bu durumun seçmeli yapılmasıda iyidir İnsanların bilimde teknlojide gelişmesi yeni teknolojik ataklar yapabilmesi önemlidir bu konuda ne yazık ki rahatlıga alışkınız ortak üretimler ve ortak çözümler bulmakta kafa patlatmıyoruz enerjimizi ve zamanımızı gereksiz konulara ve süreçlere harcamaktayız...

Daha faydalı daha yararlı konulara enerjımızı ve onerılerımızı aktarmalıyız benden ne olur demeden her fırsatta bır çok kurumla ıletısım ıcerısınde olmalı ve onerılerımızı fıkırlerımızı karşılıksız olarak sunmalıyız Ulkenın ve dunyanın gelısımım faydalı ve pozıtıf bakışlı ınsanların katkılarıyla oldukça onem kazanacagı kanatındeyım...

Kapıtalıst sıstemın bıtebılmesı ıcın yenı bır sıstemın sıl bastan yenıden kurgulanıp yazılması gerekıyor sanırım buna yenı bır Tekno gelısım sıstemı hazırladılar ENDUSTRI 4.0 dıye yanı yakın gelecekte Fabrıkaların Otomasyonlaşması akabınde robotlaşması gelecekte farklı ıs kolları ve meslek dallarının turemesıne ve bır çok ınsanların ıssız kalıp farklı sektorlerde ısler bulmasına vesıle olacaktır lakın bu degısım surecısın de ınsanların bır anda buyuk bır boşlukta kalması ulkeler ıcın buyuk sorun ıssızlık anlamında teskıl edecektır bu buyuk sorunun cozulebılmesı ve bu gecıs surecının olumlu atlatılabılmesı oldukça onemlı.....

O yuzden yenı sıstemın kurgulanıp yenı bır gecıs surecı aslında bır oncekını oldukça aratacaktır....O yuzden ben hep derım hangı sıstem gelırse gelsın ılk çözeceğiz ilk halledecegımız sorun insanı düşünen İNSAN ODAKLI sorunlar olacagıdır İlk ödevimiz bu olması gerektiğidir...

İnsan ODaklı çalışır ve üretirsek dünyada kazanılmayacak hiçbir neden yada sonuç yoktur...İnsan oddaklı çalışırken oluşagelmiş birikmiş tüm sorunlarıda tek tek çözmeliyiz...Bizler insanız belki farklı inanış ve görüşlerdeyiz ama şunu iyi bilmeliyiz ki herkesin inancı kendinedir bizler ortak degerde buluşup İNSAN için üretmeli ve Dünya için çözümler sunmalıyız bunu başarabilirsek dünyada bir çok sorunlar yumagını da çözmüş olacagız kanaatındeyim..

Böyle.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Çünkü, Kur’an hem beden gözüyle gördüğümüz, elle tuttuğumuz bir kitap hem de akıl ve gönül gözüyle semavî, ilahî kimliğini müşahede ettiğimiz bir mucizeler hazinesidir

hazine mi :) 1 tane mucizevi ayet söyle Elbiss (kuranda tek bir mucizevi cümle/bilgi yoktur)

ya bak iyi bir insansın buradan anladığım kadarı ile, ama şu kuranın mucizesi yalanını yaymayın kardeşim ya. samimi olarak şunu söyleyim kuran olmasaydı ben hala müslümandım. (yani bunlar kesin/şüphesiz tanrının sözleridir diye bir iddia olmasaydı, tevatür- gelenek olarak devam eden bir inanç olsaydı)

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
hazine mi :) 1 tane mucizevi ayet söyle Elbiss (kuranda tek bir mucizevi cümle/bilgi yoktur)

ya bak iyi bir insansın buradan anladığım kadarı ile, ama şu kuranın mucizesi yalanını yaymayın kardeşim ya. samimi olarak şunu söyleyim kuran olmasaydı ben hala müslümandım. (yani bunlar kesin/şüphesiz tanrının sözleridir diye bir iddia olmasaydı, tevatür- gelenek olarak devam eden bir inanç olsaydı)

Çok merak ediyorum Kuran'dan beklentiniz neydi de karşılamadı?

Işıklı ve bembeyaz nurlar içerisinde gökten yavaş yavaş inmesini falan mı bekliyordunuz?

Ateist olup olmadığınızı yazınızdan anlayamasam da müslüman olmadığınızı anlıyorum.

Peki bunun faturasını neden Muhammed,İslam,Allah'a değilde spesifik Kuran'a kesiyorsunuz?

Bu tavrınızın mantıklı bir izahı varsa rica ediyorum,paylaşınız.

Kuran dininize ne yaptı?

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Hiç üşenmeden bunları nasıl yazıp okuyorsunuz hayret ediyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Çok merak ediyorum Kuran'dan beklentiniz neydi de karşılamadı?

Işıklı ve bembeyaz nurlar içerisinde gökten yavaş yavaş inmesini falan mı bekliyordunuz?

Ateist olup olmadığınızı yazınızdan anlayamasam da müslüman olmadığınızı anlıyorum.

Peki bunun faturasını neden Muhammed,İslam,Allah'a değilde spesifik Kuran'a kesiyorsunuz?

Bu tavrınızın mantıklı bir izahı varsa rica ediyorum,paylaşınız.

Kuran dininize ne yaptı?

Kuran olmadan; Muhammed,İslam,Allah olabiliyor mu size göre?

aslında olabilirdi ..7 yüzyılda yaşayan biri ile yaratıcı (Allah) iletişime geçmiş, o zaman yaşayan birçok insan ona inanmış ve şöyle şöyle olaylar olmuş o kişi şöyle söylemiş denseydi..ama ortada bunlar tanrının kesin/şüphesiz sözleridir diye bir sözler topluluğu/musaf (kuran) olmasaydı.. yani oğuz kaan efsanesi gibi düşünün yada isa efsanesi..başka deyişle hadisler olacaktı ama kuran olmayacaktı..

Kuranda; dünya bilgimle çelişen şeyler var,Tanrı anlayışımla çelişen şeyler var,adalet duygumla çelişen şeyler var, yaşadığım,öğrendiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla yaşamla çelişen şeyler var..

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Kuran olmadan; Muhammed,İslam,Allah olabiliyor mu size göre?

aslında olabilirdi ..7 yüzyılda yaşayan biri ile yaratıcı (Allah) iletişime geçmiş, o zaman yaşayan birçok insan ona inanmış ve şöyle şöyle olaylar olmuş o kişi şöyle söylemiş denseydi..ama ortada bunlar tanrının kesin/şüphesiz sözleridir diye bir sözler topluluğu/musaf (kuran) olmasaydı.. yani oğuz kaan efsanesi gibi düşünün yada isa efsanesi..başka deyişle hadisler olacaktı ama kuran olmayacaktı..

Kuranda; dünya bilgimle çelişen şeyler var,Tanrı anlayışımla çelişen şeyler var,adalet duygumla çelişen şeyler var, yaşadığım,öğrendiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla yaşamla çelişen şeyler var..

Rica ediyorum,bunları paylaşınız.

Zira bunu yaptığınız ve insanları düşüncelerinize inandırdığınız takdirde daha çok kişiye,size göre doğru bu düşünceleri yaymış olma fırsatını yakalayacaksınız.

Aksi takdirde bunu yapmazsanız söyledikleriniz kapalı kutuda ve sizin hayal/reel dünyanızda sınırlı kalacak.

Böylelikle de insanların düşüncelerini bunlarla yargılamaya hakkınız kalmayacak.

Bilmem meramımı size aktarabildim mi?

Buyrun Kuran ile ilgili düşüncelerinizi (açıklayacaksanız) bekliyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Rica ediyorum,bunları paylaşınız.

Zira bunu yaptığınız ve insanları düşüncelerinize inandırdığınız takdirde daha çok kişiye,size göre doğru bu düşünceleri yaymış olma fırsatını yakalayacaksınız.

Aksi takdirde bunu yapmazsanız söyledikleriniz kapalı kutuda ve sizin hayal/reel dünyanızda sınırlı kalacak.

Böylelikle de insanların düşüncelerini bunlarla yargılamaya hakkınız kalmayacak.

Bilmem meramımı size aktarabildim mi?

Buyrun Kuran ile ilgili düşüncelerinizi (açıklayacaksanız) bekliyorum.

zaman zaman yapıyorum zaten. yazıyorum yani Tanrı,islam,kuran,vahiy sistemi hakkında düşüncelerimi. ha özel olarak ayet ayet yazmıyorum. ama tartışma olursa yazabilirim de. nisa 24,isra 85 hakkında lefty ile tartışmıştım mesela. şimdi hepsini derleyip toplayıp yazmam tabiki olanaksız. ayrıca kolayda değil. mesela inanmayan neden sonsuz cehenneme gider/iman neden bu kadar önemli? sadece bunun üzerine yıllarca kafa yordum. topyekun kuran ayetleri üzerine yazmamı beklemeyin yani. buna ne bilgim yeter ne zamanım. ama sonuçta kuranla uzlaşamayacak ve tanrı sözü olmadığına yüzde yüz emin olacak kadar bilgim var. burada sürekli kuran ve islam üzerine yazmak istemem. ama madem öyle diyorsunuz daha sık yazmaya çalışırım.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye

KURAN başlı başına birer hazinedir zaten Diğer kutsal metinlerde öyledir...İNSAN suresini sana tavsiye edebilirim ruhun gıdası ve ilacıdır...

KURAN tum dınlerın en guncel ve en son olan Kutsal metınleridır...Inancın sanadır Bana bırsey kazandırmazsın ne yaparsan kendıne kazandırırsın fakat kardeşın olarak yardım ıstersen benım uzerıme dusen gorevdır karınca kadarıyla elımden ne gelıyorsa katkı sunmaya calısırım...

Hayatımız uzun gıbı gozukebılır ama gelecek yasantılarımızda bıze hayatın neler getırecegını kımse bılemez o yuzden guzel dostum ıyı dusun ıyı gor ınsallah demekten baska guzel bır tavsıye aklıma gelmıyor.

3 Gundur hastaydım ısede gıdemedım tam manasıyla halen kendımı toparlamış degılım çok halsızım gozlerımde kararmalar oluyor ılac tedavısındeyım umarım gecer dıyelım

Soylemek ıstedıgım husus şu kı hayatını ve zamanını faydalı guzel ışlere ada ınsanlara canlılara hayvanlara yardım et onlara kucak aç hayatını anlamlandır hayatında kayda deger guzel ameller işle.. ınancın nasıldır ne degıldır bılemem belkı yukarıda ıfade etmıssın ama bence ıcınde kı kısı oyle olmadıgına ınanmaktayım belkı ben yanılıyor olabılırım ama bazen hayat ınsana oyle bır yol sunar kı o yolda gemın kaptanı olup dogru lımanlara yanaşabılmek gayretın olsun yanlış yol ve yanlış lıman ınsanı oldugundan da uzaklara goturur kanaatındeyım..

Böyle.

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
KURAN başlı başına birer hazinedir zaten Diğer kutsal metinlerde öyledir...İNSAN suresini sana tavsiye edebilirim ruhun gıdası ve ilacıdır...

KURAN tum dınlerın en guncel ve en son olan Kutsal metınleridır...Inancın sanadır Bana bırsey kazandırmazsın ne yaparsan kendıne kazandırırsın fakat kardeşın olarak yardım ıstersen benım uzerıme dusen gorevdır karınca kadarıyla elımden ne gelıyorsa katkı sunmaya calısırım...

Hayatımız uzun gıbı gozukebılır ama gelecek yasantılarımızda bıze hayatın neler getırecegını kımse bılemez o yuzden guzel dostum ıyı dusun ıyı gor ınsallah demekten baska guzel bır tavsıye aklıma gelmıyor.

3 Gundur hastaydım ısede gıdemedım tam manasıyla halen kendımı toparlamış degılım çok halsızım gozlerımde kararmalar oluyor ılac tedavısındeyım umarım gecer dıyelım

Soylemek ıstedıgım husus şu kı hayatını ve zamanını faydalı guzel ışlere ada ınsanlara canlılara hayvanlara yardım et onlara kucak aç hayatını anlamlandır hayatında kayda deger guzel ameller işle.. ınancın nasıldır ne degıldır bılemem belkı yukarıda ıfade etmıssın ama bence ıcınde kı kısı oyle olmadıgına ınanmaktayım belkı ben yanılıyor olabılırım ama bazen hayat ınsana oyle bır yol sunar kı o yolda gemın kaptanı olup dogru lımanlara yanaşabılmek gayretın olsun yanlış yol ve yanlış lıman ınsanı oldugundan da uzaklara goturur kanaatındeyım..

Böyle.

Azizim ne güzel yazmışsınız.İçimden geldi,teşekkür edeyim dedim.

Şifalar dilerim size.

Yazılarınızı bekliyoruz.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Azizim ne güzel yazmışsınız.İçimden geldi,teşekkür edeyim dedim.

Şifalar dilerim size.

Yazılarınızı bekliyoruz.

Şifa dileklerin için çok teşekkür ederim.Çok halsizim burada olmam bile aslında uygun degıl ama yata yata canım çok sıkıldı belkı bır kaç saat farklılık ıyı gelır dedım...

Yazılar hakkındakı dusuncen ıcınde ayrıca tesekkur ederım...inşallah dıyelım

ls2

Kahin
Onursal Üye

Şifalar olsun Elbiss.

yatağıma yattığımda anlıyorum ki ben küçücük bir insanım,kendi bedenine ve duygularına bile gücü yetmeyen bir insan. Kuran oku diyorsun,okuyorum, koskoca bir tanrının biz gibi küçük ve sınırlı canlıları ''inanın bana'' diye tehdit etmesini anlamıyorum.

Şuan ki düşüncem; bu bir kral davranışıdır..(kralın elçisi/resul) bakın hala yaşayanı var..akp kendine inanmayanları bir dönem tehdit etmiştir(terörist saymıştır)..ve tarihteki Tanrı-kral ilişkileri açıktır. (ilintili olabilir ama bu düşüncem henüz tutarlı değil)

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Şifalar olsun Elbiss.

yatağıma yattığımda anlıyorum ki ben küçücük bir insanım,kendi bedenine ve duygularına bile gücü yetmeyen bir insan. Kuran oku diyorsun,okuyorum, koskoca bir tanrının biz gibi küçük ve sınırlı canlıları ''inanın bana'' diye tehdit etmesini anlamıyorum.

Şuan ki düşüncem; bu bir kral davranışıdır..(kralın elçisi/resul) bakın hala yaşayanı var..akp kendine inanmayanları bir dönem tehdit etmiştir(terörist saymıştır)..ve tarihteki Tanrı-kral ilişkileri açıktır. (ilintili olabilir ama bu düşüncem henüz tutarlı değil)

Şifa dileklerin için teşekkür ederim çok şükür rabbime çok iyi olmasamda ilk halime göre bugün daha iyiyim diyebilirim...Zamanla daha iyi olurum inşallah...

Evet küçük aciz hatta caresiz insanlarız ...Elimize bir tırmık battıgında bile ufakta olsa acıyı hissedebiliyoruz Oysaki geçek acı kalbimizde yeşermeli onu canlandırmak gerekiyor...

Bugün hayatında bir iş dalında çalışıyorsun o iş yerinde çalışmanın amacı ilk önce para kazanmak fakat devamında ise o iş yerine inanıp güvendiğin için orada oluyorsun ta ki seçimin değişecegi ana kadar öyle olur ve devam eder...

Yüce ALLAH ı arzulamak onu istemek ona kavuşmayı istemek ise apayrı durumlardır Onun yaptıklarını onun sundukları huşu halinde yani sakin ve duru temiz bir kalple anlayabilmeye çalışmak oldukça güzel olsa gerek..

Yüce ALLAH hiçbir zaman insanların kötülüğünü istemedi o sadece dogruları ve güzellikleri insana aktardı....Dünyada bozgunculuk çıkaran yada kargaşa çıkaran aklını ve ilmini faydalı işlerde kullanmayan sadece kendi çıkarı için kullanan insanlar ve yöneticiler yüzünden olmuştur...

Bizler insanlar olarak birbirimizi düşünmeli birbirimizi kollamalı ve hangi makam yada mevki olursa olsun sevgiyi hoşgörüyü ve adaleti eksik etmemek gerekir Alın teri kurumudan kişinin hakkını zamanında hatta zamanından evvel olabiliyorsa verebilmek gerekir..

Hepimiz dünyada acılar zorluklar ve sıkıntılar çekiyor yarın ne olacak bilmeden yaşıyoruz ama hiçbir zaman ümitlerimizi yada hayallerimizi ertelemedik aksine daha bir şevkle daha bir azimle mücadele ediyoruz herkese inat bakın biz dimdik ayaktayız diyebiliyorsa işte bunlar insanlıgın kazanımlarıdır diyebiliriz..

Güzel insan olabilmek ve bu dogrultuda yaşantıyı şekillendirebilmek bu dünya şartlarında gerçekten de çok zor fakat önemli olanda zoru başarmak değil mi....Gülen bir yüz görmek mesut olan bir kalp görmek sevinçli ve güven duyan insanlar görmek güzel olsa gerek...

Çalışmalıyız üretmeliyiz ve çabalamalıyız ilmi ve fenni faydalı işlerde yararlı işlerde kullanmalıyız hangi makam yada mevki olursa olsun o bizi esir almamalı aksine bizler onu nefislerimizde esir tutmayı başarabilmeliyiz...

Güzel insan sana söyleyebileceğim o ki....Yüce ALLAH çok ama çok iyi....Onu kaybetmeyi bence kimse istemez Burası SINAV dünyası zorluklar çekilmeden emekleme olmadan daha iyileri gelmiyor ne yazık ki....

Bir iş yerinde kıdem yükselmek için bile insan emekleyerek bir çok zorluklara gebe kalarak istediği noktaya geliyor...Hayatta böyledir hayat insana güzel gözükür ama hayat içerisinde var olmak yaşam savaşı verebilmek ve mücadele edebilmek gereçektende çok zordur...

İlmini düşünceni fikirlerini faydalı güzel işlerde harca hayatına kendine yaşantına olumlu faydalı güzel işler kat inan böyle halinle daha mutlu ve özgür olacaksın....Kimin ne dediğine değil senin ne dediğine ve senin ne aradıgına bakmalısın....

Eğer ALLAH aşkı arıyorsan sana güzel bir tavsiye verebilirim Öncelikle bu aşkı yakmalısın odunda iyice pişirmelisin nefsi duygularını törpilemelisin onu aramalısın ...her yerde kalp in odun ateşi yanmaya başladıgın onu yakınen her yerde göreceksin zaten ihtiyacın olan inanmak ve gerçekten istemedendir güzel insan....

Ben mükemmel biri değilim ama bilirim ki ALLAH eşi ve benzeri yoktur Tek olan ve güzel olandır.....Onun çok faydaları oluyor bilerek yada bilmeyerek bir çok kazanımlar hayatımız içerisinde kazanıyor ve elde ediyoruz Düşünmek ve iyi irdelemek gerekir kanaatindeyim...Hayatımda o kadar zorluklar yaşadım ki hiçbir zaman yılmadım hiçbir zaman küsmedim aksine her zorluktan sonra daha fazla kenetlenmesi ögrenmeyi bildim...Çok şükür..Kimseye yaşantımda özenmedim onun gibi olacagım demedim bugun karnım doyduya çok şükür demesini ögrendim var olanla en ufak şeylerle mutlu olmayı ögrendim bunu başarabildim benim için en güzel hazine ise hayatımın her anında şükür edebilmek oldugudur Çok şükür.

Elbiss olarak benden hangi konuda yardım istersen ben sana yardım etmeye hazırım yeter ki sen gerçekten isteyen ve arzulayan ol karınca kadarıyla elimden gelen yardımı sunarm...

Biliyormusun ...Bu siteye girerken evimden şifremi firefox ta otomatik olarak kayıtladım ve rastgele oluşturdum şimdilerde şifremi bilmiyorum öyle giriş yapıyorum ne zaman otomatik kayıt silinir yada gider yada bilgisayara format yer o zaman bu siteden ayrılmış olacagım...Fazla kalıcı olmamak adına yaptıgım bir durum belki 1 belkı 2 sene buradayım belkıde çok daha az zamanı bilemem zaman ne zaman gelmişse o zaman ayrılacagım...

Hayatımda herşey böyle olsun isteyen biriyim zamanım geldiyse ayrılık vaktine ayrılıp gideceğim Kaderim neredeyse orada olacagım o yüzden güzel insan bulundugun zamanı anı güzel yaşa fikirlerini güzel şeylerle meşgul et güzel işlerde öncü ol inan hepimizin birbirimize olan ihtiyacı o kadar var ki....

İnanmak demek güven duymak demektir Yüce yaratıcıya güven duyarsan inanırsın sonrasında ise zamanla sevmeye başlarsın tıpkı senle bizim iletişimiz gibi bana inanırsan sana yanlış şeyler söylemediğimi göreeksin kanaatindeyim...Senin kazanmanı ve üzel yolda birlikte yürümeyi senle istemekteyim...

Güzel düşünmelisin Oldukça fazla araştırmalısın ama çok fazla derine girme yoksa zaman içerisinde kaybolabilirsin de bugün senin için ve kahin için buraya geldim çok iyi degilim halen rahatsızım fakat yinede bir iki kelam söz etmek istedim...

İnan yazılarda haklı olma gibi bir gayretim yok ve hiçbir zamanda hiçbir yerde olmamıştır..Güzeller güzeli ALLAH varken onun ihtişamı dururken ben aciz bir kul olarak sana güzel söz söylemekten başka güzel bir hediye veremem ...Kendin araştır umarım bir gün dogruları kendin bulacaksın kanaatindeyim Seni mutlu görmek isterim ve diger insanları da mutlu görmek isterim Mutluluk ve Umut insanlara güzel yakışıyor..

ALLAH yardımcımız olsun inşallah...Tüm kainatı tüm canlıları sevelim ve kollayalım inşallah....ALLAH a emanet ol güzel insan umarım beni anlayabiliyorsundur dileklerimle...

Öpüldün..

Böyle.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
hayatımda bu kadar çok yazıpta,içi boş olan birini ilk defa görüyorum, yahu herif resmen felsefeyi
katletti beee :D yuhhhh artık :D
şiirmi? yazıyor duygularınımı? yazıyor yoksa mektupmu? yazıyor belli değil. tam bir komedi iyiki varsın elbisss sen bizim neşe kaynagımız oldun artık seni seviyoruz. alalha olan aşkını değilde birazcık
felsefe yapalımmmı? :D mümkünmü? çay ve kuru pasta eşliğinde. :D
sevgili elbiss 1 haftadır gripten dökülüyorum, ama bu halde bile beni güldürmeyi başardın. D:
tebrik ederim.

sevgili elbiss başka ne özlliklerin? var el falıda bakabiliyormuusun? yada kahve falı
sana gündelik versem temizliğede gelirmisin? :D :D

ahh elbiss ahhhh insan şifresini unuturmu? :D :D
en azından bilgisayara metin belgesi olarak kaydetmiş olsaydın ama şifre unuttum secenegı vardır mutlaka hemen karamsar olma gerekırse ben yardımıcı olurum sana
üzüldüğün şeye bak yahuuuu :D yeni hesap açarsın olur biter . .:D

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
@kahin

Geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versin inşallah....Nane limon içmelisin iyi gelir.

İyi de ben Is2 ye yazmıştım onun yazılarına dönük bir kaç yazı karalamıştım her durduk yerde felsefe yapılacak diye bir kaide yok ki :)

Valla yazılar kimine göre içi boş kimine göre içi dolu ve anlamlı kişiden kişiye göre değişebilir herkesin bakış açısı ve görüşü farklıdır haliyle değerlendirmeside farklı olur bunu biz degilde bırakalım da insanlar kendileri değerlendirsinler yazılar begeni yada hit almak için değil anın gerektirdiği şekilde o anda oluşan ortaya çıkan düşünce fikir ve sentezler oluşumudur diyebiliriz...

Seni mutlu görmek Benide mutlu eder....

Başka ne özelliklerim var sorusuna şöyle yaklaşabilirim başlı başına herkes gibi bende bir insanım diyebilirim hiçbirimizin birbirimize karşı ne üstünlüğü nede farkındalıgı var her insan benim gözümde ve nazarımda et deri ve kemikten oluşmuş insan diyebilirim...

Sagol teşekkür ederim ama benim bir işim var ben almayayım...Zamanında düğün salonlarında gençken asker haçlığı toplamak üzere salon temizliği yaptım hatta garsonlukta fakat hayatımda hiç gocunmadım da benim için ekmek parası alın teriyle kazanılması oldukça güzel benim gözümde ve nazarımda her meslek kendine göre güzeldir..

Biliyormusun daha 14 yaşındayken yaz dönemleri herkes tatil yaparken ben iş hayatına başladım herkes bir yerlere giderken ben çalışıyordum...ilk iş hayatım 14 yaşında iken oldu sabahları kuran kursuna giderdim arkadaşımla birlikte ögleden sonra ise arkadaşımla birlikte mezarlık önünde tartıcılık yapardık ..İnsanlar çogu zaman yanaklarımı sıkar tartılmadan para verirdi koşardım yanlarına tartılmadınız derdim paralarını uzatırdım onlarda bana bu senin hakkın derlerdi...istemeden de olsa alırdım zor bir durum benim için çünkü haketmediğim hiçbir parayı almayı sevmeyen biriyim halende öyleyim...

Sonra ki yıllarda ise yaz dönemlerinde yine herkes tatile giderken ben çarşıda tezgahtarlık yapardım hiç gocunmadım çalışmayı kendim istiyordum ve öylede oldu harclık toplamak okul giderlerimi yada hayallerimi karşılamak tek amacım dı....Ben denizi sadece günü birlik akrabamızın yanına giderken görürdüm bazen 2-3 gün kalmışlıgımızda olabiliyordu...neyse bunlar bana ait durum

Temizlik konusunda söyleyecegim o ki benim nazarımda her meslek özeldir diyebilirim...Her insan kendi yapabileceği işle ugraşır..

Şifremi unuttum demedim ki şifreyi rastgele oluşturdum dedim bunu da bilerek yaptım ve ifade etmiştim...Burada kalıcı olma gibi bir niyetim yok ki vakti zamanım gelince buradan da ayrılacagımı ifade ettim bu zaman ne kadar süre olur orasını bilemem tıpkı diger yerlerden de gittiğim gibi...Bir yerlere baglı olmayı sevmiyorum sürekli bilgisayar basında yada telefon basında zamanımı harcamayı yada tuketmeyıde sevmıyorum....

Herşeyi zamanında ve yerinde kullanmayı seviyorum Burada olmayı seviyorum güzel insanlar var fakat burası sanal şehir burada gelenler oldugu kadarıyla gidenlerde olacak döngü bu şekilde devam edecek ama biliyormusun buradan ayrılıp gittiğimde ilk aklıma sen geleceksin acaba kahin ne yaptı üstü açık mı üşüyormu yada yine rotasını bulamadımı diye aklımda olacaksın buradakı ustu açık usume durumu dini anlamda kullandım diyebilirim. ...İnsan varken kıymeti bilinmezmiş ne zaman yok olur o zaman degeri ortaya çıkarmış :)

Böyle.

Son düzenleme:

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Faydalı bir konu olmuş fikri olan var mı? :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar