Vicdan nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde glsezinrs tarafından oluşturulan Vicdan nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,931 kez görüntülenmiş, 52 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Vicdan nedir?
Konbuyu başlatan glsezinrs
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan OnLy
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Cevap: Vicdan Neidr?

Vicdan diye kastettiğimiz nedir? Sizce bütün insanlar aynı vicdana mı sahiptir?
Değerlerin önceliği ne anlama gelir?

Hayir degildir. Vicdan dogusrtan gelmez. Yasam ve iliskilerden kazanilir.

Degerlerin onceligi, kisinin ona dogumdan itibaren verilen degerleri, yasaminin onune koymasi ve onlar icin savasmasi, savunmasi sahiplenmesi dir.

Burada da her bir deger, kisisine, numenal yeti duzeyine, toplumuna, cografyasina, tarihine ve bu baglamda degerin kazandigi toplumsaal oneme ve isinin kendince degere kazandirdigi oneme gore degisir.

cilek_yesili

Yeni üye
Yeni Üye

Vicdan bence bencillikle bireysellik arasındaki ince çizgidir..

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye

Vicdan diye kastettiğimiz nedir? Sizce bütün insanlar aynı vicdana mı sahiptir?
Değerlerin önceliği ne anlama gelir?

Bu konu daha önceden 12 Şubat 2011, 09:12 tarihinde glsezinrs tarafından daha önce açıldığı için açmış olduğunuz konu, bu konu başlığında birleştirilmiştir.

Ve tüm üyeler için küçük bir hatırlatma! Araştırma yapmadan, forumu incelemeden konu açmayın. Lütfen, bu hassasiyetime, hassasiyetle yardımcı olun...

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Ben vicdanı şöyle özetliyorum ve betimliyorum: içimizdeki sessiz mahkeme

P

Pyramos

Ziyaretçi
Vicdanın ne olduğunu söyleyemesem de ne olmadığını söyleye bilirim; fikrini değiştirebildiğiniz ses vicdanın sesi değildir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
insan bilincinin bir ögesi olarak vicdan, tarihsel, toplumsal, ekonomik,siyasal, kültürel...bir çevre içinde gelişen öz-yargı yeteneğidir... nasıl, olaylar, olgular, süreçler, nesneler, ilişkiler...vb. hakkında hüküm verme yeteneği akıl ise; benzer şekilde düşünce ve davranışlarımızın, kendi ''iyi imgemize'' uygunluğunu ölçerek, kendi hakkımızda hüküm kurma ve kurulan hükme göre de 'kendinden hoşnut olma' ya da 'vicdan azabı' duygusunu bilincimize yaşatan vicdandır... gibime geliyor...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
İnsanın beni ve benden içerisi arasındaki tartışmadır. Bu tartışmanın haklısı hep kişinin kendisi değil ise o vicdan anlamlı vicdandır.

istanbul

Üye
Yeni Üye
Büyük bir orkestra çalarken en altlardan gelen kemanın sesidir.Kemanın sesini duyabilenler vicdanını dinleyebilenlerdir.

anotherday

Felsefe.net
Yeni Üye
Felsefeye göre hayat bir yolsa ,bu yolda kılavuza ihtiyaç vardır bu kılavuz da bence insanın vicdanıdır.Vicdanımızı sorguladığımızda bu sorgulamayı sadece duygularımızla yaptığımızı düşünmüyorum buna düşüncelerimizi de ekleriz, vicdan akılla beraber çalışır.

X

FAdmin
Onursal Üye
En mukemmel adalet vicdandir demis Victor Hugo.. Semavi dinlerim hepsi ahlaki ve vicdani noktada ayni perspektifteler, benim hayata bakis acima gore vicdanini kaybeden insan, ahlaki erozyonun en buyugunu yasamak icin buyuk bir adim atmistir. Bkz: ahlak.,

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Vicdan kavramina benim verdigim anlam ve icerik "bir kisinin hem kendine, hem de baskasina fiziksel/zihinselzarar/rahastsizlik vermemesidir."

OnLy

Felsefe.net
Yeni Üye
Vicdan insanı iyi ve kötüyü gösteren en iyi ol gösterici , en iyi pusuladır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç