Uçan Kuşlar, Güzel Yazılar.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Şiir, Hikaye ve Güzel Sözler kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan Uçan Kuşlar, Güzel Yazılar. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,773 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Şiir, Hikaye ve Güzel Sözler
Konu Başlığı Uçan Kuşlar, Güzel Yazılar.
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan NuriKara

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
2. Alevlerin içinde bir adam gülerek elini uzatmış bir diğerine; Bir diğeri bunu görünce tutmuş elinden, ateşlere çekilmiş, feryadlar içinde can vermiş.

Hazin bir çabanın ardından anlatamamış kalbinde olanı, şunu söylemekle yetinmiş: gülerek elini uzatmış ve tutmuş elinden... girdiği yere girince diğeri hissetmiş o gülenin güldüğü şeyi... sözle anlatamadığını anlamış ve o da bir başkasına elini uzatmış...

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
3. Hazin bir çaba göstermeye gerek yok. Dünyanın en mutlu insanını göstermeye kalksak belki bir takım ahmaklar zenginleri ve ünlüleri işaret ederler, zenginlerin ve ünlülerin arasından intihar eden birçok kişi varken asıl sebebin bunlar olmadığı aşikardır. Elbetteki bu kimseler arasında mutlu insanlar var, ancak mutluluğun gerçek sebebi gizlidir.

Başarı her zaman mutluluğu getirmez, bazen uğrunda çabalamak başarmaktan yeğdir zira boşluğa düşen çok olur. Boş şeylerin peşinden gidenlere bıyık altından hayır duası edelim de hiç başaramasınlar.

Gizli olan kalptedir ve öylece açığa çıkarılamaz, çünkü hisseden bilir. Çok mu zor anlaması...

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
4. En değerli söz bile anlaşılmadığı sürece en değersiz söz ile eş değerdedir. En değerli söz en güzeli sunan sözdür, o sözki hayatı güzelleştirir. Kuşlar ve böcekler kafiyeler içinde yaşasa da, aşıklar kafiyeler içinde kavuşsada bunlar anlık keyiflerdir. Ancak aptal olan anı tercih eder; akıllı olanda anı istesede hemen gelip hemen sönecek ve söndükten sonra iz bırakmayacak olanı çok önemsemez. Asıl kıymetli olan her gün tekrarlanan güzelliklerdir. Her gün doyar ve acıkır. İşte böyle bir teklifle karşınıza çıkan birine iyi davranın.

5. Her insan kendi karakterini yaşar.

Sordu kendine, zordu kendine sormak o yine de sordu, neden böyleyim, kendini sevmedi, sevemedi, sevemezdi...

Sevene sordu. Kendini nasıl sevdin? Yakışıklı ve zenginim dedi, niçin sevmeyim? Anladı yolunu ve tekrar sordu, ben çirkin doğmuşum, neyleyim. Cevap verdi: estetik yaptır. Teknoloji gelişti dedi.

6. Gözü korurken kaşı unutmayalım. Birşeyler yüzeysel olsada memnuniyet güzeldir. Dış görünüşünü ve bir takım şeyleri sevmemek elbette hoş değil.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
7. Melekler insanlara yarar sağlamak ister, şeytanlar ise az verip çok almayı. Şu dünyada ticaret elzemdir. Bedeli olmayan ya çok azdır ya da hiç yoktur.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
8. Kedileri seven bir kişi olan Kazım bir gün çok tatlı bir kedi gördü; peşine takıldı kedinin, kedi bir mağaraya girince o da arkasından girdi. Şans eseri bulduğu mağarada çok değerli bir öz buldu, içti. Bu öz ona çok acılar çektirdi, kıvrandırarak onun vücudunu değiştirmeye başladı. Değişim sona erince artık herşey ona güzel gözükmeye başladı. Alice'in harikalar diyarından öte güzellikler dışarıda değil onun içindeydi. Dokunduğu altın oldu.

Çocuksu hikayeler çocuklara yazılır, ancak çocuklar tarafından değil.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
9. Yitebilecek her sıhhat korkuyla gelir, yitmeyen en derindedir.

10. Boş vaatlerle beslediği zihinlerden güç ve para kazandı. Tatmin olunca onları ortada bırakıp kaçtı. Karnını ateşle doldurdu. Kendini sınadı.

11. Hele hele bitsede yazmasam, hele hele. Okunmamak uğruna nedir ki çabam, hele hele. Keyifsiz yazmak, yaa.

12. Yaşamak istemektir. Beyhude olanı istemek hiç birşeyi istememekten yüzbin kat iyidir. Laf salatası, yerine daha iyisi yoksa kötü olan bile iyidir. Yönetici birinin olmamasımı yoksa kötü bir yöneticinin olması mı?

13(SOn). Kehribarı severim. Ucuzluğunun yanı sıra güzelde. Niçin illa altınla, elmasla süsleneyim ki? Bu fakirin çaresizliği değil. Başkaları için süslenildiği, süslendiğim doğru olsa bile kendim için de süsleniyorum. Bir oldu iki ve ikilem doğdu. Kendim kendimi sevsem ancak onların beni sevmesi yine kendi isteğim. Ancak elmas alırsam ve sevilirse bu sefer verilen paranın boşa gitmesi beni rahatsız eder. En nihayetinde onların beğenisi bu kadar değerli değil. Kalpteki en derin boşluk kendini sevmemektir: beyhude bir çabanın içine düştüm. Kendini sevmeyi başarıya, güzelliğe veya bir başkasının beğenisine bağlayanlar çabalarınız beyhude, yine de kötü değil.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kendisi olmak için bir insan doğdu, masum ve çaresiz,
Daha kendisini tanımadan başkalarını tanıdı; annesini, babasını...
Ona müslümansın dediler, hristiyansın dediler, ateistsin dediler, o da denileni oldu.
Öyle veya böyle büyüdü, masumluğunu kaybetti, çaresizliği unuttu.
Ama taklidini, söylenileni unutmadı...
Kendisi olamadan, bir fikre anlayarak sarılamadan öldü.
Her insan kendisi olmak için doğar, çok azı bunu başarır...
Özümsenmeyen, kulaktan dolma her fikir, başkasının fikridir.

Halbuki sen, ne kadar da güzelsin...

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bu hikayede bir ben var ben için. Bir sınır var, benden uzakta, sevdiklerim bile dışında. Bir hikaye yazarım ben okurum; bir şarkı söyler, ben dinlerim; resim çizerim, bir ben karşısına geçerim, seyrederim; iyilikler yaparım, yine bir ben bilirim.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Hey, hey, sen, evet evet sen; bir baksana buraya. Ben farkettim ki kalbin başkalarını da önemsiyor, kendi iyiliğini düşündüğün gibi olmasa da başkalarının iyiliğini de düşünüyorsun. İşte bir çıkış noktası. Söylediklerim kalbinde yankılanacak. Ben, evet ben kalbi boş birisine iyiliği öğretemem. Benim çıkış noktamla aynı. Benim sevdiğimi sever, duyduğumu duyarsın. Kalbin dile geldi, benim ağzımla konuşuyor.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Nazlı bir kalp, istediğini almadan susmuyor;
Dün kendini büyük görüyordu, şimdi küçük görüyor.
Zaman, nankör zaman, daha neler göstereceksin?
Oldum diyemeden, beni kimsenin yerini bilmediği bir mezara gömeceksin.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar