Tesaduf ve Etioloji (Nedensellik) Uzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Kulübü kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Tesaduf ve Etioloji (Nedensellik) Uzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,549 kez görüntülenmiş, 44 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Kulübü
Konu Başlığı Tesaduf ve Etioloji (Nedensellik) Uzerine
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan el acayip
M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
senin bilimselliğin; insanı tanımlayamaz iken,
Benim bilisselligim insanlasamayan insanoglunu ortaya koyuyor. Ayrica bu konu disi...

insanlaşamayan insanoğlu dediğinde; hem insanı hem de insanoğlunu tanımlaman gerek...
tanımlayamadıĞIn bir şeyi konu dışı diyerek geçiştiremezsin...

bu tanımları yapmayı becerdiğinde gene gel, yoksa git pınk floyd sana çalsın THE WALL...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
senin bilimselliğin; insanı tanımlayamaz iken,
Benim bilisselligim insanlasamayan insanoglunu ortaya koyuyor. Ayrica bu konu disi...

insanlaşamayan insanoğlu dediğinde; hem insanı hem de insanoğlunu tanımlaman gerek...
tanımlayamadıĞIn bir şeyi konu dışı diyerek geçiştiremezsin...

bu tanımları yapmayı becerdiğinde gene gel, yoksa git pınk floyd sana çalsın THE WALL...

Bilimin bilimselligi fenomeni degil; onun gozlemini ortaya koyar. Insanoglu da insanoglu fenomeni olarak her algiladigi fenomeni gozlemledigi gibi kendini de gozlemlemektedir.

Iste bu gozlemin bilissellindeki insanoglunun numenal yetisinin her turlu degeri ve yasam ve iliskisinin insan temelli olmadigi ortaya cikar.

Ya senin gibiler gibi, insanogluustu yaratilissal ve kul temellidir, ya da diger metafizik ideoloji olan madde temellidir.

O yuzden bu temellerin ve ideolojik inanclarinin bilimsel olmasi zaten beklenemez.

Sen yapta bu konudaki sabit ve mutlak inanc ve ideolojini gorelim.

Evet bana sordugun sorunun cevabi nedir?

M

monaliza

Ziyaretçi
Kul olmamak nasıl bir şey?
Dünyaya tesadüfen gelmek mi?

F

Fetâ

Ziyaretçi
"Ortada tesadufi olarak algilanan bir sey varsa; onun mantiksal olarak, olabilme olasiliginin olabilirligi vardir. Bu isterse bilmem kacta bir olsun, fark etmez."

Çok şey fark eder. Genlerdeki, bir kütüphane dolusu bilginin, oraya tesadüfen kodlandığını iddia etmek akla uygun mudur? Esasen, "kodlamak" akıllı bir eylemdir.

Bir olgunun, 10 üzeri -100 gerçekleşme olasılığı ile, sıfır olasılığı arasında fark yoktur. İşte bu çok uzak/gerçekleşebilemez olasılığı gerçekleştiren bir İRADE vardır.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kul olmamak nasıl bir şey?
Dünyaya tesadüfen gelmek mi?

Hayir dunyasya geldikten sonra kendi beynini kendisi kullanmasi yerine, sadece ona verilenleri uygulamak ve kendi hayatini kendisinin degil; baskasinin ona yasatmasi. Kendi varliginin bilisselliginde olamamak. Kendini kendi disiunda bir guce teslim etmek.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
"Ortada tesadufi olarak algilanan bir sey varsa; onun mantiksal olarak, olabilme olasiliginin olabilirligi vardir. Bu isterse bilmem kacta bir olsun, fark etmez."
Çok şey fark eder. Genlerdeki, bir kütüphane dolusu bilginin, oraya tesadüfen kodlandığını iddia etmek akla uygun mudur? Esasen, "kodlamak" akıllı bir eylemdir.[/quote]

Genlerdeki bilgi sadece bir bilgi okumasidir ve kavramsal insanoglu okumasidir. Burada gozlem verenin okunmasi ve kavrama ozdeslestirilmesi soz konusudur.

Bir olgunun, 10 üzeri -100 gerçekleşme olasılığı ile, sıfır olasılığı arasında fark yoktur. İşte bu çok uzak/gerçekleşebilemez olasılığı gerçekleştiren bir İRADE vardır.

Evet o irade senin aklinda var, cunku sen akilolasrak kendini buna inandirmak zorundasin, aksi seni tatmin etmiyor. Ayrica unutma bunu soyleyen sensin, irade gelip senin ile diaslog kurmuyor.

Konu cok basittir. Ya bir irade ararsin kendini ona teslim edersin, ya da bilimsel olarak olani gozlemler gozlemini dile getirirsin.

F

Fetâ

Ziyaretçi
Konu cok basittir. .
Evet, "Konu cok basittir". Fakat, görmek için göz+düşünen bir beyin lazım. Tabii, gerçekler karşısında tarafsız ve samimi de olmak lazım.

O bilgi insanoğlu tarafından okunmamışken, milyonlarca yıldır nesilden nesile aktarılıyor. Bunu tespit eden bugünkü bilim. İşine geldiği yerde neredeyse bilimi de inkar ediyorsun, "insanoğlu yapılandırmışlığı" diye. Zaten okunmuş da değil, bilginin genlerde kodladığını tespit edilebildi henüz.

Esasında bilimin ulaştığı bilgi güdüktür, ve öyle kalmaya mahkumdur. Bilim, doğa kanunlarını açıklayamaz, sadece olayı/"nasıl"ı formüle eder. Örneğin, kütleçekim kanunlarını Newton ve genel görelilik farklı formüle etmiştir. Genel görelilikte çekim yoktur. Belki gerçekten çekim de yoktur; uzayın itmesi vardır.
Geçek "bilgi", olgu ile birlikte karşımızda duruyor. Görebilmeye akıl ister.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Evet, "Konu cok basittir". Fakat, görmek için göz+düşünen bir beyin lazım. Tabii, gerçekler karşısında tarafsız ve samimi de olmak lazım.

O bilgi insanoğlu tarafından okunmamışken, milyonlarca yıldır nesilden nesile aktarılıyor. Bunu tespit eden bugünkü bilim. İşine geldiği yerde neredeyse bilimi de inkar ediyorsun, "insanoğlu yapılandırmışlığı" diye. Zaten okunmuş da değil, bilginin genlerde kodladığını tespit edilebildi henüz.

Esasında bilimin ulaştığı bilgi güdüktür, ve öyle kalmaya mahkumdur. Bilim, doğa kanunlarını açıklayamaz, sadece olayı/"nasıl"ı formüle eder. Örneğin, kütleçekim kanunlarını Newton ve genel görelilik farklı formüle etmiştir. Genel görelilikte çekim yoktur. Belki gerçekten çekim de yoktur; uzayın itmesi vardır.
Geçek "bilgi", olgu ile birlikte karşımızda duruyor. Görebilmeye akıl ister.

Neyi anlatmaya calisiyortsun.

Bilgi insanoglu yapilandirilmisligidir. Bu ister metafizik ister bilimsel olsun fark etmez.

Bunu algilayan zaten disarida bir irade aramaz ve insanoglu ustu bir guce kendini teslim etmez.

Insanoglu yapilandirilmisligi oldugu icin zaten, bilgi mutlak, kesin, degismez, degildir; aksine yanlislanabilir, gelisire, degisirdir.

Zaten bu algilansa bilimin bilimselligi de algilanir.

Evet bilimin bilimsellik temeldseki epistemolojik siniri olmasi zaten bilgiyi mutlak ve kesin degismez kilmaz. Cunku insanoglu gozlemi, algisi, bilgisi teknigi zaten sinirsizdir. Yterki beynini inanc, ideoloji, fizik otesi v.s. ilesinirlamasin.

Ayrica bilgi diye sxundugunu olgu olarak gosterebilsin.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Peki bilimsel ve gozlemsel ve de olgu disinda kalan bana bir tesaduf soyle.

Unutma tesaduf olarak degerlendirecegin gozlem verecek ve bilimsel olacak.

F

Fetâ

Ziyaretçi
Neyi anlatmaya calisiyortsun.

Bilgi insanoglu yapilandirilmisligidir. Bu ister metafizik ister bilimsel olsun fark etmez.

Bunu algilayan zaten disarida bir irade aramaz ve insanoglu ustu bir guce kendini teslim etmez.

Insanoglu yapilandirilmisligi oldugu icin zaten, bilgi mutlak, kesin, degismez, degildir; aksine yanlislanabilir, gelisire, degisirdir.

Zaten bu algilansa bilimin bilimselligi de algilanir.

Evet bilimin bilimsellik temeldseki epistemolojik siniri olmasi zaten bilgiyi mutlak ve kesin degismez kilmaz. Cunku insanoglu gozlemi, algisi, bilgisi teknigi zaten sinirsizdir. Yterki beynini inanc, ideoloji, fizik otesi v.s. ilesinirlamasin.

Ayrica bilgi diye sxundugunu olgu olarak gosterebilsin.
Sürekli "üstün bir güce teslim olmaktan" söz ediyorsun. Ne alakası var. Burada bilimsel bir gerçeği tespit ediyoruz. "İnsanoğlu şartlanmışlığın" yüzünden bir türlü gerçeği görmek istemiyorsun. :)

Yahu bu konuyu zaten diğer konuda sonuca bağlamıştık. Hem de senin ağzından çıkan kelimelerle.

Ne demiştin en son: "Evet bugün tespit edilen bilgi, insanoğlu henüz yeryüzünde yokken de geçerliydi." Noktayı koymuştuk. Hatta bir gün falan cevap yazamamıştın. Unuttun mu yoksa? :)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Sürekli "üstün bir güce teslim olmaktan" söz ediyorsun. Ne alakası var. Burada bilimsel bir gerçeği tespit ediyoruz. "İnsanoğlu şartlanmışlığın" yüzünden bir türlü gerçeği görmek istemiyorsun. :)
Insanoglunun kavramsal bilgisi disinda gerceklestirilmis bir gercek goster. Ayrica unutma sen de bir insanoglusun dolayisiyle gosterebilsen bile insanoglu disina cikmis olmayacaksin.

Yahu bu konuyu zaten diğer konuda sonuca bağlamıştık. Hem de senin ağzından çıkan kelimelerle.

Ne demiştin en son: "Evet bugün tespit edilen bilgi, insanoğlu henüz yeryüzünde yokken de geçerliydi." Noktayı koymuştuk. Hatta 24 sat falan cevap yazamamıştın. Unuttun mu yoksa? :)[/QUOTE]

Konu nokta koymak degil. Bilginin zamansal olarak algisina ulasmak. Bilginin ortaya kondugu zamasn insanoglu varligidir, bilginin gosterdigi zaman ise insanoglunun varliginin olmasini gerektirmez. Cunku insanoglu bugun bile bir bilgiyi zamansal olarak kendinin olmadigi bir zamanda ortaya koyabilir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bilgiyi insanoglu algisi kavrami ve ozdeslestirmesi ortaya koyar.

Bilginin ortaya konabilmesi icin de insanogluna kendi dahil yansi ve goruntu veren fenomenler olmasi gerekir.

F

Fetâ

Ziyaretçi
Peki bilimsel ve gozlemsel ve de olgu disinda kalan bana bir tesaduf soyle.

Unutma tesaduf olarak degerlendirecegin gozlem verecek ve bilimsel olacak.
Yahu bu yazdığından kendin bir şey anladın mı? Olgu dışında kalan bir tesadüf mü olurmuş.

Sen şuna cevap verebilir misin? Üç adet taşın doğada tesadüfen üst üste gelme olanağı yokken, neredeyse sıfır gerçekleşme ihtimali olan bir olay nasıl meydana geliyor? Genlerdeki milyonlarca molekül, bilgiyi tesadüfen orada kodlamış olabilir mi? Hem, kimin bilgisini?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Yahu bu yazdığından kendin bir şey anladın mı? Olgu dışında kalan bir tesadüf mü olurmuş.

Sen şuna cevap verebilir misin? Üç adet taşın doğada tesadüfen üst üste gelme olanağı yokken, neredeyse sıfır gerçekleşme ihtimali olan bir olay nasıl meydana geliyor? Genlerdeki milyonlarca molekül, bilgiyi tesadüfen orada kodlamış olabilir mi? Hem, kimin bilgisini?

Insanoglu o uc tasin ust uste geldigini gozlemler e ona gore builgisini ortaya koyar. Metafizik olarak okuzun altinda buzagi aramaz. Senin b u mentaliten bile daglari, kayalari v.s. fizik otesine tasir.

Burada bilgi gozlemden sonradir, once degil.

F

Fetâ

Ziyaretçi
Insanoglu o uc tasin ust uste geldigini gozlemler e ona gore builgisini ortaya koyar. Metafizik olarak okuzun altinda buzagi aramaz. Senin b u mentaliten bile daglari, kayalari v.s. fizik otesine tasir.

Burada bilgi gozlemden sonradir, once degil.
İnsanoğlunun ulaştığı bilginin güdük olduğunu/değişmeye mahkum olduğunu sen de söylüyorsun. Ama bilgi orada duruyor. İnsanoğlu ulaşamıyor. Ulaşamadı diye yok mu sayacağız.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
İnsanoğlunun ulaştığı bilginin güdük olduğunu/değişmeye mahkum olduğunu sen de söylüyorsun. Ama bilgi orada duruyor. İnsanoğlu ulaşamıyor.

Bilimsel olarak ve epistemolojik olarak surekli suregelen surec temelinde ulasiyor, yeni bilgiler ortaya koyuyor v.s.

Iste zaten bundan tatmin olmayan kendisini baska bir guce iradeye teslim ediyor.

Kusura bakma bu her zaman da boyler olacaktir bilim bilimsel olarak bilgisini sunmaya devam edecek, tatmin olmayanlar da kendini beynini baska bir gucun iradesine teslim edecektir.

Iste bilimin yapmadigi bu ideolojik inancsal ve akilci teslimiyettir.

O yuzden bilgiye ulasamamak diye bir sey soz konusu degil. Ulasildikca bilgilenmek soz konusu.

F

Fetâ

Ziyaretçi
Bilimsel olarak ve epistemolojik olarak surekli suregelen surec temelinde ulasiyor, yeni bilgiler ortaya koyuyor v.s.

Iste zaten bundan tatmin olmayan kendisini baska bir guce iradeye teslim ediyor.

Kusura bakma bu her zaman da boyler olacaktir bilim bilimsel olarak bilgisini sunmaya devam edecek, tatmin olmayanlar da kendini beynini baska bir gucun iradesine teslim edecektir.

Iste bilimin yapmadigi bu ideolojik inancsal ve akilci teslimiyettir.

O yuzden bilgiye ulasamamak diye bir sey soz konusu degil. Ulasildikca bilgilenmek soz konusu.
Arkadaşım irademi kimseye teslim ettiğim yok benim. Kendi iradem var. Teslim olduğum güç, bana kişisel kullanımım için bir irade vermiş; ve "iradeni bana teslim et" dememiş. "İradeni doğru kullan." demiş. Senin iraden yok mu?

Beni kafandaki şablona yerleştirip yargılıyorsun. Ve buna hakkın yok.

Adeta küçümsüyorsun "iradeni başka bir güce teslim etmişsin" diyerek. Bu resmen hakarettir ki, tekralamamanı rica ediyorum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Arkadaşım irademi kimseye teslim ettiğim yok benim. Kendi iradem var. Teslim olduğum güç, bana kişisel kullanımım için bir irade vermiş; ve "iradeni bana teslim et" dememiş. "İradeni doğru kullan." demiş. Senin iraden yok mu?

Beni kafandaki şablona yerleştirip yargılıyorsun. Ve buna hakkın yok.

Adeta küçümsüyorsun "iradeni başka bir güce teslim etmişsin" diyerek. Bu resmen hakarettir ki, tekralamamanı rica ediyorum.

Daha once de ayni seyi yaptin. Neden genel yazilan bir seyi kendi ustune aliniyorsun?

Yukaridaki hangi cumle ya da ifade senin sahsina yonelik?

Bence bir seyleri kendi ustune alinmadan once iyice ve dikkatli okumalisin.

Eger bu konu "irade isi degil" diye dusaunuyorsan, yanit yaz. Cunku konu irade ustune. Senin kendi adina teslim edip etmemen, seni kisisel tercihin. Bu neden beni ilgilendirsin ki!

O yuzden yazilanlari kendi ustune alinmadan once iyi ve dikkatli oku.

F

Fetâ

Ziyaretçi
Daha once de ayni seyi yaptin. Neden genel yazilan bir seyi kendi ustune aliniyorsun?

Yukaridaki hangi cumle ya da ifade senin sahsina yonelik?

Bence bir seyleri kendi ustune alinmadan once iyice ve dikkatli okumalisin.

Eger bu konu "irade isi degil" diye dusaunuyorsan, yanit yaz. Cunku konu irade ustune. Senin kendi adina teslim edip etmemen, seni kisisel tercihin. Bu neden beni ilgilendirsin ki!

O yuzden yazilanlari kendi ustune alinmadan once iyi ve dikkatli oku.
Bana yazıyorsun, ve benim düşüncelerimin o yönde olduğunu biliyorsun. Üzerime alınmamdan daha doğal ne olabilir.

Hoşgeldin...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bana yazıyorsun, ve benim düşüncelerimin o yönde olduğunu biliyorsun. Üzerime alınmamdan daha doğal ne olabilir.

Hoşgeldin...

Hayir "Iste zaten bundan tatmin olmayan kendisini baska bir guce iradeye teslim ediyor." cumlesi. "Sen ediyorsun" anlamini icermez. Genel bir ifadedir ve sahsa yonelik degildir.

Benim genelde bilgi ve dusunce paylasan hic bir mesajimda sahisa yonelim yoktur. Genel dile getirim vardir.

O yuzden uzerine alinman, dogal degil; dusunsel ve yorumsal/yargisaldir.

Hosbulduk.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar