Tesaduf ve Etioloji (Nedensellik) Uzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Kulübü kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Tesaduf ve Etioloji (Nedensellik) Uzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,548 kez görüntülenmiş, 44 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Kulübü
Konu Başlığı Tesaduf ve Etioloji (Nedensellik) Uzerine
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan el acayip
F

Fetâ

Ziyaretçi
Hayir "Iste zaten bundan tatmin olmayan kendisini baska bir guce iradeye teslim ediyor." cumlesi. "Sen ediyorsun" anlamini icermez. Genel bir ifadedir ve sahsa yonelik degildir.

Benim genelde bilgi ve dusunce paylasan hic bir mesajimda sahisa yonelim yoktur. Genel dile getirim vardir.

O yuzden uzerine alinman, dogal degil; dusunsel ve yorumsal/yargisaldir.

Hosbulduk.
Bana o şekilde yazma o arkadaşım. Ben öyle algılıyorum. Senin algıladığın şekilde algılamak zorunda değilim.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bana o şekilde yazma o arkadaşım. Ben öyle algılıyorum. Senin algıladığın şekilde algılamak zorunda değilim.

Peki yukaridaki cumle ornegini, kendinin kendi ustune alinmayacagi sekilde genel olartak sen yaz. Nasil yazarsin.

Verilenin dogru ve verildigi gibi algilanmasi, dusunce ve bilgi paylasiminin saglikliliginin ve devamliliginin bir geregidir.

Aksi ne senin verdigin vermek istedigin gibi, ne de benim verdigim vermek istedigim gibi algilanmaz ve bu ornekteoldugu gibi yanlis algilanmaya neden olur.

Burada da yapilacak olan bu yanlis algilanmanin izahi ve verilenin oyle olmadiginin aciklanmasidir.

F

Fetâ

Ziyaretçi
Hayir "Iste zaten bundan tatmin olmayan kendisini baska bir guce iradeye teslim ediyor." cumlesi. "Sen ediyorsun" anlamini icermez. Genel bir ifadedir ve sahsa yonelik degildir.

Benim genelde bilgi ve dusunce paylasan hic bir mesajimda sahisa yonelim yoktur. Genel dile getirim vardir.

O yuzden uzerine alinman, dogal degil; dusunsel ve yorumsal/yargisaldir.

Hosbulduk.
"Bana yazıyorsun, ve benim düşüncelerimin o yönde olduğunu biliyorsun. Üzerime alınmamdan daha doğal ne olabilir." Normal insan mantığı böyle işler. Sen mantığın yanlış arkadaşım.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
"Bana yazıyorsun, ve benim düşüncelerimin o yönde olduğunu biliyorsun. Üzerime alınmamdan daha doğal ne olabilir." Normal insan mantığı böyle işler. Sen mantığın yanlış arkadaşım.

Aynen. Benim mantigim alisilagelmis mantik degil zaten. Dedigim gibi, senden alinti yapmam, konu sagliga kavusur.

el acayip

Felsefe.net
Yeni Üye
kardeşim sen eve işe vesaire biyere giderken planlanmamiş tasarlanmamış olarakmı gidiyorsun ozaman istedığın zaman işe git istediğin zaman işten gel istediğin kizla birlikte ol istediğin arabayı al şimdi evdesin mesala bir anda amerikada ol bu dünyayı beğenmedin mesala başka bi dünyaya git bunları yapabiliyormusun yapamıyorsun o zaman sen insansın seni biri tasarlamış çunkü sen her istediğini yapamıyorsun sadece planladığın şeyleri bir gayeye yönelik olarak yapıyorsun bunu kabul et

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar